Tsjechoslowaken gekneveld Prijs terugtrekking hoog Commentaar Vrije zenders verdwenen samenwerking Verbanning ministers Muskie kandidaat voor vice-presidentschap Brits schip voor de Hoek gezonken JAMIN Het Kwartet J(nap stuk werk vond mr. Luns Russen naar de grens van Oostenrijk Humphrey boos op politie Nieuwe JLeidse ConramU Vrijdag 30 augustus 1968 49*9 jaargang vooraanstaande ptot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer fdredacTcur: Dr. E. Diemer 1 -toofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. j 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Een cynicus is een man die omstreeks zijn tiende jaar ontdekte dat Sinterklaas niet bestond en er nog steeds door van streek is. COZZENS Chr. onder nemers in federatief verband „Dat nam ik op, toen pap aan het timmeren wae." Perencrisis komt slechts veestapel ten goede pagina 9 VlkitfY tÜCKH DE BILT Een randstoring van een depressie, die over Frankrijk in noordoostelijke richting naar Duitsland trok, veroorzaakte gisteren in ons land op uitgebreide schaal regen. De middagtemperaturen werden omstreeks 21 graden. Intussen koerst een nieuwe depressie van IJsland naar Schotland, terwijl een bijbeho rend frontensysteem over de Atlantische oceaan naar de Brit se eilanden trekt. Samenhangend met deze ont wikkelingen wordt voor morgen veel bewolking met tijdelijk re gen verwacht, terwijl de wind naar zuidelijke richtingen zal draaien en geleidelijk in kracht zal toenemen. In het tempera- tuurverloop komt weinig veran dering. DE BILT Veel bewolking met vanavond nog hier en daar een bui en een matige tot zwakke noordelijke wind. Morgen later van uit het westen toenemende kans op regen en een tot matig of krachtig aanwakkerende zuid westelijke wind. Ongeveer de zelfde temperaturen als van daag. Strandweer De vochtige en onstabiele lucht wordt morgen verdreven door een iets koelere, maar dro gere luchtstroom. Deze nadert via Schotland en de Noordzee. Morgen enkele opklaringen en slechts weinig of geen buien meer. Matige meest noordelijke Hl wind. Temperatuur 17 a 18 gra- aden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Tijdens het weekeinde wat meer zonnige iperiodfen, maar 'door wind van jzee wat aan de koele kant. Het gordijn gaat weer dicht voor Tsjechoslowakije parle mentsvoorzitter Smrkovsky heeft er geen twijfel over laten bestaan. En uit de reportage van Link van Bruggen (elders in dit blad) blijkt hoe weinig vrijheid de Tsjechen en Slowa- ken gelaten wordt. De Russische ambassadeur wordt een soort Rijkscommissaris. Het Kremlin eist dat orthodoxe communisten weer aan de macht komen. De vrije zenders zwijgen. De bevolking schijnt te berusten. Smrkovsky PRAAG Jozef Smrkovsky, voorzitter van de Nationale vergadering heeft het Tsjechoslowaakse volk gisteren voor het eerst verteld, welke prijs betaald moet worden om de onder handelingen op gang te krijgen voor de terugtrekking van de bezettende troepen. Naast de instelling van perscensuur zal het recht van ver gadering worden beknot om te voorkomen, dat nieuwe politie ke organisaties worden gevormd, zo zei hij Smrkovsky zei, dat de regering tij delijk maatregelen neemt, die door de Nationale Vergadering binnen en kele dagen zullen worden besproken. „Wij begrijpen allen, dat dit maatre gelen zijn, die het proces van de bouw van het democratisch socia lisme vertragen. Wij geloven, dat u zult begrijpen, dat het niet anders kan en dat u niet van mening bent, dat de partij en de regering slechte bedoelingen hebben," voegde hij eraan toe. In ruil daarvoor, aldus Smrkovsky, heeft Moskou gegarandeerd, dat alle wettig gekozen Tsjechoslowaakse organisaties hun werk kunnen voort zetten met de huidige koers in de buitenlandse politiek en dat noch be zettingstroepen, noch buitenlandse organen zouden interveniëren in de Tsjechoslowaakse binnenlandse poli tiek. Pijnlijk Over de besprekingen in Moskou, waaraan hij deelnam, nadat hij met andere leiders door Russische troepen was ontvoerd, zei hij: „Ze waren van buitengewone aard. Ik geloof niet. dat ik daarover in details hoef te treden. Dit is voor mij en voor kameraad Dubcek nog een te pijnlijk en moeilijk onderwerp. Het was bijzonder problematisch hoe wij onder dergelijke omstandig heden beslissingen moesten nemen, zoals iedereen zich wel zal kunnen voorstellen. De bezetting van ons land was een wrede werkelijkheid. Onze verbindingen met Tsjechoslo wakije waren moeilijk. We kregen zo goed als geen inlichtingen. Wij waren afhankelijk van de vastbeslotenheid van ons land veeleer dan van onze feitelijke kennis van de toestand. Op een gegeven ogenblik dachten wij geen andere keus te hebben dan een compromis te verwerpen en dachten, dat het in het belang van de natie was om met blote borst weerstand te bieden aan de bajonet ten. Maar toen de heroïsche en ver- LONDEN In het wassenbeel den-kabinet van mevrouw Tussaud is gisteren het beeld onthuld van de minister van buitenlandse zaken, mr. J. Luns. De lange gestalte van de minister staat dicht bij die van presi dent De Gaulle van Frankrijk, die tot de komst van minister Luns de grootste figuur was in het kabinet. Minister Luns heeft de onthulling van zijn eigen beeld zelf meege maakt. Hij vond het een knap stuk werk. eende houding van het Tsjechoslo waakse volk bleek, heeft dat de hou ding van de Russische leiders beïnvloed. Nuchterheid In Praag komen op 'het ogenblik de afgevaardigden uit Slowakije aan voor het grote congres van de com munistische partij, dat zal moeten beslissen of de Moskouse akkoorden worden aangenomen of verworpen en dat een nieuw centraal comité zal moeten samenstellen. Dubcek heeft zich onder medische behandeling moeten stellen, omdat hij geestelijk en lichamelijk aan het eind van zijn krachten zou zijn. De eerste nacht zonder uitgaans verbod verliep over het algemeen rus tig. Tegen middernacht waren de stra ten vrijwel verlaten. Op het Wences- lausplein trachtten twintig Russische soldaten tevergeefs een groepje stu denten door intimidatie te verdrijven. Voor vervolg zie pagina 9 WENEN Russische troepen zijn op weg naar de Oostenrijkse grens. Het is nog niet duidelijk of deze troepen alleen maar aan de grens gelegerd zullen worden om de vluch telingen, die mogelijk tot een grote stroom zullen aanzwellen, tegen te houden. In Vietnam 385.000 communisten gedood SAIGON Vanaf 1 januari 1961 zijn in Vietnam 27.101 Amerikaanse mili tairen gesneuveld, aldus het leger hoofdkwartier van de VS dn Saigon. Volgens Amerikaanse tellingen zijn vanaf 1961 385.055 communisten ge sneuveld. Het gelukkige kroonprinselijke paar van Noorwegen bij het verlaten van de kathedraal te Oslo na de huwelijkssluiting. De belangstelling voor dit huwelijk was bij de Noren bijzonder groot. Zij kunnen het alleen maar appreciëren dat deze koningszoon uitsluitend zijn hart volgde, dat uitging naar een gewone staatsburgeres. Op de achtergrond, rechts, koning Olav. CHICAGO De democra tische presidentskandidaat Hu- bert Humphrey heeft gisteren de 54-jarige senator Edward Sixtus Muskie van de staat Maine tot zijn „running mate", de kandidaat voor het vice- presidentschap, gekozen. De conventie verklaarde zich met grote meerderheid akkoord met Humphrey's keuze van Muskie tot kandidaat voor het vice-president schap. Senator Muskie is rooms-katholiek en oorlogsveteraan van de marine. Hij is steeds beschouwd als de „po litieke curiositeit" van Maine, een traditioneel republikeinse staat, waarvan Muskie de eerste democra tische gouverneur was sinds de „new deal" en wel in de periode van 1954 tot 1958. Daarna werd hij tot senator geko zen, de eerste keer sedert 47 jaar. dat een democraat deze zetel in Maine veroverde. Poolse immigrant Muskie werd 28 maar 1914 geboren te Rumford als zoon van een Poolse im migrant, Marciszewski geheten. Hij JERUZALEM Israël heeft bij monde van de minister van defensie Mosje Dayan Egypte volledig verant woordelijk genoemd voor een inci dent bij het Suez-kanaal, waarbij een Israëlische militair werd ontvoerd. Hierbij kwamen twee Israëlische sol daten om het leven. huwde in 1948 Francis Gray, een re publikeinse, die zich tot de Democra tische Partij „bekeerde" uit liefde voor haar man aan wie zij vijf kin deren heeft geschonken. In de rade waarin Humphrey de kandidatuur aanvaardde, zei hij dat de op de conventie aan de dag ge treden meningsverschillen slechts ertoe kunnen bijdragen dat de fun damenten van de partij door het open debat versterkt worden. „Hoe wel onze partij over de kwestie- Vietnam verdeeld is, zijn er veel grotere terreinen waarover de de mocraten het wel met alkaar eens zijn. Laten zij die menen dat ons be leid in Vietnam juist is en zy die menen dat het fout is het nu eens worden over één ding: geen van beide standpunten brengt vrede en is onze natie waardig", al dus Humphrey. President Johnson heeft zijn vi ce-president telefonisch gelukgewenst met zijn kandidatuur. Hij hoopt dat alle democraten zich achter Hum phrey zullen scharen in de strijd voor het Amerikaanse presidentschap. Senator George McGovern, één van de tegenstanders van Humphrey, heeft inmiddels Humphrey zijn steun toegezegd. De andere rivaal, Eugene McCar thy, wenste de democratische kandi daat geluk, maar heeft hem zijn steun nog niet gegeven. Veel hangt volgens McCarthy af van het stand punt dat Humphrey zal gaan inne men over de kwestie-Vietnam. SS'tactiek9 Humphreys politieke triomf werd enigszins overschaduwd docr de ge welddadigheden in Chicago rond het gebouw waar de conventie werd ge houden en bij het Hiltonhotel waar Humphrey en McCarthy logeerden. De leden van de Nationale Garde en de politie waren woensdagavond hard opgetreden tegen de betogers die demonstreerden tegen de oor log in Vietnam. Ook gisteravond probeerden 'duizenden jonge de monstranten op te trekken naar het conventiegebouw. Felle onlusten 'braken niet uit hoewel de politie traangasbommen gooide. Er wer den talloze arrestaties verricht toen de politie de betogers voor de keus stelde terug te keren of te worden gearresteerd. Humphrey uitte zich in krassere termen over dit optreden. Hij had het over de „SS-tactiek" van de poli tie tijdens de betogingen en keurde „het kabaal" af dat zich op de con ventie heeft voorgedaan. Ook presi dent Johnson, die de demonstraties op de televisie had gezien, betreurde de hele gang van zaken. Voor vervolg zie pagina 2 Kok overleden hij redding (Van een oneer verslaggevers) ROTTERDAM Donderdagavond is, slechts enkele mijlen buiten Hoek van Holland, met de loods nog aan boord, het Britse bevoorradings schip Clearwater van 180 brt gekap seisd en gezonken. Een man is later aan de gevolgen overleden. Het is de zestigjarige kok Cliff Brock van wie men aanvankelijk de naam niet wist. De overige drie opvarenden en de Rotterdamse loods, de heer C. Haak, konden aan land worden gebracht. De Clearwater was woensdag avond leeg uit Yarmouth vertrok ken naar Rotterdam. Daar zouden voorraden aan boord worden ge nomen, bestemd voor een van de booreilanden voor de Britse kust. Kapitein Kenneth Peter Bridge (36) was in Yarmouth aan boord gekomen. In Rotterdam ontdekte hij dat zijn schip, een omgebouw de sleepboot, water maakte. In het ruim stond namelijk ander halve meter water. Maar omdat de pompen het wel aankonden, besloot hij het schip toch te laten beladen en te vertrekken. Alle benodigdhe den voor enkele booreilanden waren verpakt in containers die aan dek stonden. Tegen vijf uur vertrok de Clearwater. Om zeven uur was het schip bij de Noorderpier. Slagzij „Daar begonnen ook meteen de moeilijkheden", vertelde kapitein Bridge. „Ter hoogte van de gaston ongeveer een mijl uit de kust ging de loods van boord. Maar voor dat die de loodsboot had bereikt, be gon de lading te schuiven en maak ten we 45 graden slagzij". Kapitein Bridge besloot onmiddel lijk terug te keren naar de Nieuwe Waterweg. Door lichtsignalen ge alarmeerd kwam de loods weer aan boord waar met man en macht werd gewerkt om de containers weer op hun plaats te krijgen of om ze over boord te werken. „Het was een heel karwei", zei stuurman William Murty (21). „We kregen er een paar overboord, maar we moesten uitkijken om niet door de andere kisten te worden verplet terd". Tenslotte bleek de toestand on houdbaar. De Clearwater begon steeds meer slagzij te krijgen die tenslotte tachtig graden bedroeg. Dat was het moment waarop de loods en de stuurman overboord sprongen. Zij wisten zich vast te grijpen aan een drijvende container. I Opgepakt Na reeds enkele minuten werden ze opgepakt door de Duitse coaster Heinrich Essberger die te hulp was gesneld. Ook de drie anderen had den inmiddels de strijd opgegeven. Bij alle pogingen het schip te behou den, had men vergeten zwemvesten aan te trekken. Bovendien kon de reddingboot niet meer worden ge streken. Ze konden slechts enkele reddingsboeien pakken. Behalve de Heinrich Essberger was ook de loodsboot Rigel naar de zinkende Clearwater gevaren. Deze nam de drie drenkelingen aan boord. De zestigjarige kok bleek er slecht aan toe te zijn. Hij was bewusteloos toen hij aan boord van de Rigel kwam. Er werd direct mond-op-mond be ademing toegepast. De reddingboot Koningin Juliana, die na het alarm NT A de verregaande vormen van samenwerking die de organisaties van industriële werkgevers tot stand hebben gebracht voltrekt zich nu een soortgelyke ontwikkeling in het orga nisatiepatroon van de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. Aanstaande maandag wordt een fede ratieve samenwerking effectief tussen de rooms-katholiekc en protestants- christelijke middenstandsccntrales, en niet lang daarna zal een fusie volgen tussen de Koninklijke Nederlandse middenstandsbond en het Nederlands verbond van middenstandsverenigin gen. Deze ontwikkeling moet worden toe gejuicht, vooral ook omdat zich in het midden- en kleinbedrijf de laatste jaren nogal eens (naar ons gevoelen onnodige) verdeeldheid openbaarde, die aan de standpuntbepaling en de besluitvorming, en daarmee aan de zeggings- en daadkracht van deze bedrijfstak meermalen afbreuk heeft gedaan. Wat eensgezindheid in deze zin ver mag heeft de federatie van rooms- katholieke en protestants-christelijke middenstandsorganisaties al meteen bewezen door de uitgave van een bro chure, waarin een aantal waardevolle gedachten worden toegevoegd aan de discussie over de voorgenomen in voering van een wet op ordelijk economisch verkeer. In een gezamenlijk hoofdartikel in het eerste nummer van het orgaan der federatie schrijven de heren H. de Mooy en P. F. M. Nettesheim (resp. voorzitter en vice-voorzitter), dat hun organisatie de afgelopen jaren in elkaar een gemeenschappe lijk christelijk perspectief hebben ontdekt. En dat het vooral dit pers pectief is geweest dat hen heeft doen besluiten de handen ineen te slaan. Wel, die ontdekking kan aan de overeengekomen samenwerking een rijkere inhoud geven dan alle over wegingen van efficiency en zakelijk heid tezamen. morgen voordeel bitterkoekjes 210 gram van 89 voor 79 niet duur wel heerlijk AMBASSADEUR MET VERTRAGING NAAR O.-EUROPA DEN HAAG Als gevolg van de gebeurtenissen in Oost-Europa is de benoeming van dr. L. I. Graf, ambas saderaad in Praag, tot ambassadeur in Bulgarije op de lange baan geschoven. De heer Graf was reeds in juni aangezocht. Gewoonlijk volgt de be noeming dan korte tijd later. Het ministerie van buitenlandse zaken deelt mee, dat dit uitstel het gevolg is van de inval in Tsjechoslo wakije, waaraan ook Bulgarije deel nam. direct was uitgevaren, zette koers naar de Rigel en nam de kok. die veel water had binnengekregen over. De Koningin Juliana beschikt namelijk over een zuurstofapparaat. Alle pogingen waren tevergeefs want bij aankomst in Hoek van Hol land was dc kok overleden. Britse consul De loodsboot had inmiddels ook de twee drenkelingen van de Hein rich Essberger overgenomen en zette eveneens koers naar Hoek van Hol land. In het Groene Kruisgebouw werden de vier mannen verzorgd met warme kleding en koffie. De loods ging onmiddellijk naar huis. Nie mand bleek nadelige gevolgen van het ongeluk te hebben gekregen. De Britse consul in Rotterdam was eveneens naar de Hoek gegaan om zich van de toestand van de mannen op de hoogte te stellen. Hij nam la ter de Engelse zeelieden mee. De Claerwater is omstreeks half tien met de kiel omhoog gezonken. Slepers hadden nog tevergeefs ge tracht vast te maken. Het wrak ligt even ten noorden van de vaargeul. Het zal moeten worden gelicht om geen hinder voor de scheepvaart op te leveren. HUISHOUDSHOW NIET MINDER DAN 125 STANDS anders dan anders fc-irii .-KVi d »m.f.iiijffl:Mr:J7i ATTRAKTIES lil ÏO tallen Dem°nStra'ieS Hedenavond: John Woodhouse; morgen: Trio Ted de Broek

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1