DAF55 nu ook uitgevoerd als stationcar Betere verbindingen in strijd tegen misdaad Colbert ouderwets maar wat dan De ban van de moedeloosheid INTERGEMEENTELIJK RADIONET naar Veel sier op winterschoen De 33 kost 200 minder m NIEUWE MANNENMODE WORDT GEPROBEERD Ds. Rigters tijdelijk algemeen secretaris Ned. Zendingsraad NIEUWE COURANT VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1968 waren ze erg zenuwachtig, de twee jonge Tsjechen. Ze hadden nog nooit gevlogen, ze verlieten Europa voor een onbekende toekomst. Woensdagmiddag half drie verdwenen ze in het KLM- toestel Henri Dunant. Even later zag ik het vliegtuig met toenemende snelheid in westelijke richting verdwijnen: be stemming New York. TWEE jongemensen hadden de banden met hun door de Russen bezette vaderland de finitief doorgesneden. En ze konden die ook door snijden, dankzij de financiële steun van een aantal lezers, en de gastvrijheid van een Rot terdamse familie. De week na de Russische overval na het interview in LS, waarin ze vertelden geen geld te hebben om uit te wij ken naar de VS heb ik een paar keer met hen gepraat. 7.ou het niet beter zijn terug te gaan naar hun eigen land? De toestand zou, nu de Tsjechaslowaken de Russen zo overduidelijk moreel en politiek de baas waren geweest, tnis- schien verbeteren? Als ik dit zei, was de reactie iteeds: het zal nooit meer normaal worden; twintig jaar lang waren we een kolonie, maar nu zal het nog erger worden. Jullie kennen de Rus sen niet, wij wel. De kans op een beter, vrijer leven is voor ons volk verkeken. Maar ik kon het niet geloven. Zou den de Russische leiders zo dom en bruut zijn de wensen van een heel (communistisch nota bene) volk te ne geren? Toch hebben de twee Tsjechen gelijk gekregen. Gisteravond was het laatste nieuws dat Moskou ook nog een nieuw partijcomité wil opdrin gen, en dat in het kielzog van het Sowjetleger 800 geheime agenten zijn meegekomen. Laten we er geen doek jes om winden: complete slavernij. De verantwoordelijke leiders, die uiteindelijk nog met mede-com munisten hebben te maken, hebben definitieve zenders worden geïnstal- hele net 24 uur per dag uitgeluisterd. leerd, naar Rotterdam terug waarna zij op de afdelingsbureau in de Maas stad worden geplaatst om daar de portofoonnetten van iedere afdeling te gaan leiden. In Rotterdam-Zuid wordt op het ogepblik een proef genomen met een portofoonnet met lopende of fietsen de politiemannen. De jeugd gaat op rode voeten of minstens rode tenen. Het is enorm zoveel knalrood we zagen. Daarnaast veel matalig glanzend leer in zwart, bruinen en bronzen. Laarzen ook van bedrukt leer voor de schacht of van geschoren velours. Die laarzen reiken tot de knie of tot de heup en hebben ritssluitingen of een elastisch pand. Soms zijn er pseudo-sporen aangegespt De jeugd krijgt stoere felle schoen tjes met kleine dikke tasjes. Ook nog een enkel kinderlijk schoentje met het riempje over de wreef. Sportief Voor de sportieve vrouw zijn er veel molières en moccasins, die ech ter wel een stevige hak hebben. Een dikke, iets kantige hak van vier tot vijf centimeter, die recht onder d schoen staat. Bij de pumps kan de hak een 6'/s cm worden, maar de aanzet en het grondoppervlak blijft fors en vierkant. Door een lichte uit holling wordt toch een ietwat slanker effect verkregen. Is het voorblad niet hoogopgesne- den en versierd, dan maar een strik er op. Liefst van dassen zijde. Het lijkt er een beetje op, dat we in het vervolg een japon bij een paar schoe nen zullen gaan kopen en dan vooral een effen japon, want de schoen geeft kleurigheid genoeg. Het is zelfs mogelijk dat uit een radiowagen van de politie in Zwijn- drecht direct, nadat de relayering tot stand is gebracht, kan worden gesproken met bijvoorbeeld een radi owagen in Delft op een lopende of fietsende agent in Rotterdam-Zuid die een portofoon bij zich heeft. De verbinding is uitstekend. Dat bleek donderdag tijdens een kleine demonstratie. Toen moest worden ge- De verbindingen zijn alle van groot belang wanneer zich ergens een ramp voordoet. Voorlopig is voor het inter gemeentelijke net één kanaal beschik baar gesteld. Omdat dit kanaal ook wel wordt benut voor recherchedoeleinden en door de Rotterdamse politie bij bij zondere evenementen, beschikken de ontvangers die bij de andere corpsen zijn ondergebracht over een zoge naamd toonslot zodat zij niet constant hoeven in te luisteren. Wel kunnen zij onmiddellijk zen den. Uiteraard wordt in het Rotter damse hoofdbureau van politie het Op deze meldkamer worden ook de diverse deelnemers aan het net desgewenst met elkaar verbonden. PORTOFOONS De dure mobilofoons die Rotterdam nu heeft uitgeleend, komen als de Laarzen tot de heup (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Wie een paar nieuwe schoenen koopt moet er. zo leek het wel op de show van Bata International in het Hilton Hotel een passende tas bij kopen. Nu ja. dat moeten is wat overdreven, maar het is toch wel heel verleidelijk. Temeer omdat de schoenen dit sei zoen veel versieringen hebben of uit meerdere kleuren leer zijn gemaakt en de tas dat dessin precies volgt. Versieringen van rondjes gekleurd leer, van handgeschilderde roosjes (weerbestendig), van gespen, van op gesneden voorbladen en voor de jeugd van heel grote gespen, koperen spijkerbeslag en felgekleurde randen of panden. Rode voeten (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN DAF begint de komende weken met de pro- duktie van een stationcar-uit voering van de DAF-55. De DAF-33 is 200 goedkoper ge worden. De prijs is nu 4795 en voor dc luxe uitvoering 5195. Binnenkort komt ook de DAF-55 Coupé op de band. De DAF 55 stationcar kost 6.995. Met de introductie van dit nieuwe model werd de prijs van de DAF 44 stationcar teruggebracht tot 6.650. De 55 stationcar is voorzien van de 1108 cc watergekoelde 4 cilinder motor, die met zijn 50 PK een felle acceleratie (0-50 km in 5 seconden en 0-80 km is 12 seconden) en een maximum- en kruissnelheid van 136 km per uur garandeert. De wagen met neergeklapte ach terbank biedt een bagageruimte van 125 cm breed, 86 cm hoog en 135 cm lang. Meer comfort De basis-uitvoering van de DAF 33 is door enkele extra voorzieningen nog meer aangepast aan de hoge eisen van comfort. Dit geldt ook voor de basis-uitvoering van de 44, die 5.950 kost. PRESENTATIE De geestdrift betrof de onconventi onele hemden en jakken; de ver bijstering het lawaai en lichtgeflik- ker waarmee dit alles gepesenteerd werd. Maar goed, wat krijgt de jon geman in plaats van zijn colbertje? (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Sinds woensdag fungeert in Zuid-Holland ten behoeve van de politie een intergemeentelijk radionet dat een groot deel van de provincie bestrijkt. Het is een proef- net. De minister van binnenlandse zaken wacht de resultaten van deze proef af voordat in de toekomst de hele Nederlandse politie over dergelijke radionetten beschikt, die ook weer onderling kunnen worden verbonden. De mobilofoons die op het ogenblik op de politiebureau's van Vlaardin- gen, Schiedam, Maassluis, Delft, Gou da, Zwijndrecht, Dordrecht en Rid derkerk staan, zijn in bruikleen verstrekt door de Rotterdamse poli tie. De centrale zender van het net staat op de Euromast. Die zender wordt bediend in de meldkamer van de Rotterdamse poli tie in het hoofdkantoor. Deze meld kamer doet ook dienst als contro lestation voor het radionet. Het is het derde gemeenschappelijk verbindingsnet dat tot stand komt in dit gebied. Na uiteraard de telefoon (nog niet met elk van de genoemde plaatsen direct) en het intergemeen telijke telexnet Cmet uitzondering van Delft dat op Den Haag is aan gesloten) nu dus de radio. Hierdoor krijgt de politie naast een optimale veiligheid wat betreft de verbindingen bij eventuele storingen, ook een zeer snel werkend verbin dingsapparaat in handen. De technische mogelijkheden zijn wat de radioverbinding betreft vrij wel oneindig. zich een waardige evenknie van Hit- Ier getoond. We hebben lange tijd gedacht oog in oog met onze eigen weinig sclyme Ameri- kaans-Westeuropesë was in Biafra, Vietnam en Zuid-Amerika dat de tijd van het Stalinisme voorbij was. Bovendien, de dood van een meisje onder een Russische tank is aangrij pender dan het omkomen door de honger van honderdduizenden: een leed dat het menselijk voorstel lingsvermogen niet meer kan omvat ten. werkt met de zender in het hoofdbu reau omdat de zender op de Euro mast tijdelijk defect was. Toch was de ontvangst biet alle deelnemers aan het radionet goed. De zender is zo sterk dat reeds klachten zijn geko men uit Arnhem, Antwerpen en Soesterberg. Dergelijke zeer snelle verbindingen zijn nodig geworden omdat de misda diger ook een grote mobiliteit heeft gekregen en hij zich niet stoort aan gemeentegrenzen maar zijn activitei ten of zijn vluchtweg zich over het gebied van meestal enkele politic corpsen uitstrekt. Bij bankovervallen kan het nieuwe net zeer nuttig werken omdat vrijwel onmiddellijk als het (meestal stille) alarm binnenkomt die andere corpsen gewaarschuwd kunnen wor den en eventueel vast de wegen van en naar Rotterdam kunnen afgrende len. Steeds kan dan alles over de overval successievelijk worden door gegeven, aan de deelnemende auto's zonder tussenkomst van een ander en terwijl ze op weg zijn naar de opge geven plaatsen. In de toekomst zal het zo zijn dat ook een bericht naar het landelijke net gaat waarvan het controlestation bij de rijkspolitie zal worden onder gebracht zodat de gehele Nederlandse politie zeer snel weet dat er een overval is gepleegd. (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Ze willen er van af, de jonge mannen, van het stijve colbert en de boord en het overhemd met de stropdas. Maar aangezien ze toch niet terug willen tot het dierenvel of tot de fluwelen pakken van verre voorva deren, wordt naarstig naar iets nieuws gezocht. De Terlcnka Workshop heeft progressieve mode ontwerpers en nog veel meer lieden, die te maken hebben met de heren mode, verenigd in een team. Daaruit is een serie kostuums voortgekomen, die in 1969 op de markt zal komen en gisteren getoond werd voor een deels geestdriftig, deels enigszins verbijsterd publiek. Hij kan bijvoorbeeld een soort luxe overall kiezen met een band laag om de heup. Een mao-kiel met beritste zakken en, liefst een schuine sluiting j in plaats 'van een rechte. Komt er toch een colbertje aan te pas, dan moeten de panden minstens hoekig I gesneden zijn. de kraag en revers J hoog en kleit», het split zeer lang; j kortom het moet anders zijn. Opvallend waren de korte mouwen, waaruit een enorm stuk keurige manchet stak. Die manchet behoorde bij een kleurig, liefst gestreept over hemd. Maar we kunnen nu weer gerust gaan slapen in de wetenschap dat het vertrouwde gordijn Europa weer scheidt. De Kennedy's zijn dood, en Ohroestjev, die eens het Stalinisme ten grave wilde dragen, geniet van zijn Sowjet-AOW. EN WIJ, men in the street, mannen van de straat, hebben avonden verbijsterd tv-beelden van hui lende Oosteuropeanen trachten te verwerken. In dit jaar 1968, het jaar van de moord op Martin Luther King en Bob Kennedy, het jaar van de uithongering van het volk van Bia fra, het jaar van de spookachtige on derhandelingen over Vietnam, waar onschuldigen nog altijd niet-begrij- pend sterven, 'dit jaar geeft zo'n opeenhoping van onrecht, dat we ons immuun voelen worden. De twee minuten stilte werden dinsdag dcor menigeen veronacht zaamd. Ten onrechte? Een Indonesiër zei me: „Jullie Europeanen zijn ei genlijk racisten. Waarom wel stilte voor Tsjechoslowakije. maar niet voor Biafra waar oneindig veel meer mensen zijn gestorven? Scherp gezegd nietwaar? Maar had hij ongelijk? Een collega reageerde: „De realiteit is nu eenmaal dat de Tsjechcslowaken Europeanen zijn, en dat voor ons bewustzijn Afrika en Azië nog altijd ver van ons bed lig gen". EN ALS WE DAN geld geven, waarna blijkt dat het voetsel nauwelijks te bestemder plaatse komt, zinkt de moed ons in de schoenen. Maar het verradelijke van een met kussen bezegeld' akkoord dat werd gebroken door een klein land te over vallen, maakte bij velen iets los. Het enige dat wij, mannen van de straat, konden doen was gestrande Tsjeohen op weg helpen. Dankzij de financiële steun van een aantal lezers die reageerden op de oproep in LS van zaterdag kon ik de twee Tsje chen in een gloednieuw pak uitgelei de doen op Schiphol. Ze hebben me bedankt, en ik geef het door aan u, ook aan die onbekende mevrouw, die gisteren nog twintig gulden stuurde. Het geld is gestort op het gironummer van de Rot terdamse familie, die belange loos alles deed voor de jongens. Ze zijn nu in de Verenigde Staten. De emoties, onze emo ties, zo we het nog op konden brengen, ebben weg. Het on recht blijft. Soms worden wij, mannen in de straat, aange grepen door een diepe moede loosheid. Gemakpakken heten deze crea- de kiel met een diagonale rits ties van de Terlenka Workshop. sluit en rechts een combinatie, Links een geruit pak, waarvan DEN HAAG De hervormde pre dikant ds. A. Rigters. woonachtig te Abcoude, zal tijdelijk optreden als algemeen secretaris van de Neder landse Zendingsraad. Ds. Rigters, die secretaris binnen land van de Nederlandse Zen dingsraad is, neemt de plaats in van prof. dr. J. Verkuyl. Deze is benoemd tot hoogleraar aan de Vrije Universi teit te Amsterdam en legt in verband daarmee zijn functie als algemeen se cretaris van bovengenoemde raad neer. DAF 55 stationcar De voorzieningen zijn: extra mogelijkheid voor toevoer van fris se lucht, een ventilatieraampje in het portier, beklede armsteunen, een make-up-spiegel, extra-controle instrumenten, extra-zonneklep en een handgreep voor de bijrijder. De genoemde typen dragen voor taan de naam: DAF 33 comfort, resp. DAF 44 comfort. Wagens in deze uitvoering zullen ook in tien ver schillende bui tenkle uren kunnen worden geleverd. Tegen een hogere prijs zijn ze eveneens leverbaar met vouw- of schuifdak. Hollander wilde sigaren smokkelen naar Andorra LILLE De Franse douane heeft een 26-jarige Amsterdammer aange houden, die van plan was sigaren naar Andorra te smokkelen. De man had een grote hoeveelheid rookgenot in zijn auto en reisde met een vals paspoort. Hij is opgesloten in Lille. Egyptisch militair kreeg levenslang CAIRO De voormalige comman dant van de Egyptische luchtmacht, J Sidki Mahmoud, is gisteren veroor- deeld wegens nalatigheid tot le- i venslange gevangenisstraf. Hij stond terecht voor een speciaal militair ge- i rechtshof in verband met de vernieti ging van de Egyptische luchtmacht in de eerste drie uur van de juni-oorlog verleden jaar. Hij was aanvankelijk veroordeeld tot vijftien jaar. maar deze straf werd te licht bevonden. Hetzelfde gold voor de ex-commandant van luchtoperaties generaal Ismail La beed. die na eerst tot tien jaar te zijn veroordeeld, in tweede instantie vijf tien jaar kreeg. Ook waren er jakken zonder mou wen of model en zelfs een soort tu nieken, die de jongeman ook aan zijr meisje kan uitlenen als mini-jurk. De kleuren zijn: heel zachtblauw, oestergroen en kreeftbruin. dat wil zeggen het bruin van kermiska- neelstokken compleet met de smalle rode of groene streepjes van deze lekkernij. Het is duidelijk dat er een nieuwe mannenmode moet komen, maar hoe die moet worden is toch nog niet helemaal zeker, want met alle goede bedoelingen leek het ons lang niet ideaal. Handgeschilderde roosjes op een lakleer pumps. Stevige schoenen met jorse koper kleurige garneringen voor de jeugd en bijpassende tas. A

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 13