DUBCEK VRAAGT OM BEGRIP BLOEDVERGIETEN EN WANORDE VOORKOMEN Streventroepen geheel weg Zeven Provinciën gaat in RVS op Russen bedreigden Dubcek en de zijnen met mitrailleurs Jeugdbende opereerde in en rond Rotterdam Hajek wil terug naar zijn land Niet slaan, nutar aangifte doen Nu de boodschappen Met gezicht tegen de muur Stilte op De Dam Flinke celstraffen geëist VERBREDING VAN MARKTPOSITIE „Stemmen" van vrije zenders nemen afscheid Kogelregen om oren pompbediende Incident in Tweede Kamer Studenten houden dagblad-forum 5 WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1968 i PRAAG Partijleider Dubcek lieeft gisteren voor het j£ |erst sinds de dramatische gebeurtenissen in zijn land de jjgjp Tsjechoslowaken toegesproken. Moeilijk sprekend, zijn jg| imoties nauwelijks meester, bracht hij het volk op de van de harde besprekingen in Moskou, die resul teerden in het afgedwongen akkoordgeen onmiddellijke daar geleidelijke terugtrekking van de bezettingstroepen ,»n de inperking van de vrije meningsuiting. bj In zijn bewogen rede voor de zei Dubcek, dat tot elke prijs elk bloedvergieten en (tvanorde moeten worden voor komen, maar, zo voegde hij er qaan toe, dit betekent niet dat !£en houding van onderworpen heid wordt aangenomen. Dubcek, wiens stem het tijdens de jOespraak tweemaal begaf, verzeker de het volk dat „al onze activiteiten" ltir op gericht zijn dat de bezet- angstroepen volledig zullen worden 'eruggetrokken. Intussen moet het folk de uiterste kalmte en zelfbe heersing bewaren opdat dit streven doorkruist zou worden. Hij rroeg begrip voor het feit „dat de frijheid tijdelijk beperkt zal worden, Jm terugkeer naar normale omstan mogelijk te maken". De Kussen wilden aan deze normalisatie jaeewerken. Het wantrouwen tegen de overeen- 'Totaist was volgens hem ongegrond |n schadelijk. Dubcek vroeg de be volking vertrouwen te hebben in „het jezond inzicht" van de partij en ver docht alle functionarissen de richtlij den te eerbiedigen die hij als eerste Secretaris van de partij zou uitvaar digen. Hij deelde mee het bevel over 'je volksmilitie op zich te hebben ge- omen. De radiorede van de partijleider ?erd voorafgegaan door de drama- ische begintonen van de Vijfde ymfonie van Beethoven. Tsjechcelowaakse partijleider verder dat er sprake was van ten toestand, een realiteit, die echts van onze eigen wil afhanke- t k is". Ontkenning van die realiteit e»u kunnen leiden tot onrust en marchie en dat zou bijzonder ge- 'aarlijk zijn. De Tsjechoslowaakse leiders kon ten zich nu weer belasten met de unctionering van de instellingen van n|e republiek. De eerste taak was nor malisatie van de toestand in het land, s^at in de huidige ingewikkelde situ- fie moeilijk zou zijn, maar onont- ^gjeerlijk was voor verdere vooruit gang. Dat bracht o a. gedeeltelijke en ijdelijke beperking van de vrijheid an meningsuiting zoals men die ge- roon was geworden, met zich mee. ij! "De bevolking moest echter besef dat hoe eerder de toestand zcu >rden geconsolideerd hoe eerder erin zullen slagen uit onze hui- S ige ingewikkelde situatie te komen". zei hij dat het streven is de n blledige terugtrekking van de bui- inlandse troepen. v Hij zei dat de bezettingstroepen tefeds de kwartieren die voor hen zijn ïdastgesteld hebben betrokken en dat ;rimmige eenheden het land al in de okcht van maandag op dinsdag had- .iijn verlaten. Vooral aan het slot van de rede, bijna 25 minuten duurde, was vJübceks vermoeidheid duidelijk. Na- i tt hij bekend had gemaakt dat hij lemnenkort op een voltallige zitting het centrale partijcomité een uit- uiteenzetting zou geven van resultaten van de conferentie en oï huidige problemen stokte zijn Even later vervolgde hij, moei- sprekend: „Excuseer mij voor Ize pauzes in deze zo te zeggen improviseerde toespraak. U be- wel hoe dat komt..." pirect na de uitzending zei de om- van radio Vrij Praag: „De ra- i zweert kameraad Dubcek trouw hij volhardt in zijn politiek waar in januari een begin is ge kt". ^jrder op de dag had president ety>boda zich in een rede voor de vafevisie zich tot het volk gericht. Op laiktte toon had hij het volk ingelicht :rnfer de besprekingen in Moskou. Hij oetnkte het volk voor zijn unanieme in en prees zijn zelfbeheersing. Rede Svoboda Ik wil het feit niet verhelen dat pijnlijke wonden die door de ge- wbrtenissen zijn veroorzaakt, nog de g zullen blijven bestaan", zei Svo- la. Ik heb u uit Moskou verteld en ^Jcunt het nu zelf zien dot ik met deze kameraden zou terugkeren onverwijld de functies gaan her ten waarvoor zij op democratische zijn aangewezen en waarin u met uw volledige vertrouwen gesteund. Dit is de eerste voor - ue in. c e lorde '4rii p^ZÜRICH De Internationale ülietbalfederatie (FIFA) heeft be- d ten voor de tweede wedstrijd van finale van de wereldbeker tussen United en Estudiantes La Plata (Argentinië) op 16 ok- >er in Zürich de scheidsrechter pas itig minuten voor het begin be- md te maken Er zal dan worden geloot tussen Bello (It.). Zecevic (Z. sl.) en ^•chram'ov (Rusland). De twee die tt door het lot worden uitverko- n, zullen als grensrechters fun- 'ren. ons belangrijke stap naar normalise ring van het leven in ons land. Het vertrek van de legers van de Sowjetunie en de andere socia listische landen van ons grondgebied houdt hier natuurlijk mee verband. Wij hebben bovenal een fundamen teel akkoord bereikt over de geleide lijke tenuitvoerlegging van het volle dige vertrek van deze legers. Han gende dit vertrek is hun aanwezig heid een politieke realiteit", zei de president. President Svoboda eindigde met een oproep tot eenheid. Hij verzocht alle Tsjechen, vooral de jongeren, hun verstand te gebruiken. NEW YORK De Tsjechoslo waakse minister van buitenlandse za ken, dr. Jiri Hajek, wil naar zijn land terugkeren zodra zich een geschikte gelegenheid voordoet. Hajek zei dit, nadat hij met secre taris-generaal Oe Thant van de Vere nigde Naties en de voorzitter van de Veiligheidsraad had gesproken. Tsjechoslowakije heeft gisteren verzocht het debat over de militaire interventie te beëindigen „in ver band met de overeenkomst over dit probleem, in Moskou bereikt". De Veiligheidsraad kan echter de kwestie pas laten varen wanneer de meerderheid van de leden hiermee akkoord gaat. BREDA Weggebruikers: doe aangifte als u door een of andere chauffeur opzettelijk wordt gehinderd." Deze oproep heeft de officier van justitie, mr. P. van Ben them, gisteren gedaan. De officier zei, dat het te vaak voorkomt, dat men voor eigen rechter gaat spelen. Fouten maakt 'iedereen, maar als er wangedrag is, moet men het nummer noteren en aangifte doen. Als men elkaar om de oren gaat slaan ontstaat er een grote chaos en dat kunnen wij niet hebben." In de beklaagdenbank zat de Rotterdamse chauffeur H. V., die onder Klundert slaags raakte met een vertegenwoordiger, die hem verhinderde te passeren. De chauffeur, die tijdens de rechtszitting nog steeds boos was, kreeg een boete van f 100, een week voorwaardelijk en f35 als schadevergoeding voor een stuk getrokken jasje. De Russische tanks in Praag, die zo langzamerhand tot het dagelijkse straatbeeld zijn gaan behoren, zijn nu wat minder mikpunt van de woede der Tsjechen geworden. Nu gezegd is dat ze zullen verdwijnen laat men de monsters in de straten voor wat ze zijn. Belangrijker wordt de vraag: hoe aan al die zaken te komen die voortdurend in een huis gezin nodig zijn? Een vader en even voor hem een moeder op weg met de boodschappentas om iets te bemachtigen. Een van de weinige plaatsen in de openlucht waar gistermiddag op indrukwekkende wijze de twee minuten stilte in acht werd genomen was het hart van Am sterdam. de Dam. Een enkele aanwezige had nog een amende ment op ..waarom", zoals deze jongeman, die ook Vietnam en Biafra bij het herdenken wilde betrekken. MOSKOU Rusland heeft giste ren twee kunstmanen van het type „Kosmos" gelanceerd. Het zijn de nummers 236 en 237. Hun doel is het onderzoek van de ruimte volgens een eerder bekendgemaakt programma, zo deelde het persbureau Tass mee. De Gereformeerde Kerken van Malawi. Rhodesië en Zambia hebben een gemeenschappelijke raad gesticht. Zij streven naar een vereni ging. De grondslag van de raad is dezelfde als die van de moederkerk, de Nederduitse Gereformeerde Kerk van Zuid-Afrika. PARIJS In de vroege morgen van de 21ste augustus hebben twee wagens van de Sowjetambassade in Praag de binnenvallende tanks naar de gebouwen van het centraal comité van de Tsjechoslo waakse communistische partij geloodst. Russische soldaten drongen het ge bouw binnen en dwongen partijleider Dubcek, president Svoboda en parle mentsvoorzitter Smrkovsky urenlang met hun gezicht tegen de muur te staan, terwijl zij met mitrailleurs werden bedreigd. Zij mochten geen gebaar maken en geen woord spre ken. Tenslotte werd het drietal met onbekende bestemming weggevoerd. De andere partijfunctionarissen wer den vrijgelaten. Dit staat onder meer in een artikel in liet Parijse blad Le Monde van de hand van Stanislav Budin, hoofdre- darteur van het Praagse blad Repor ten. Budin schreef dat in de dagen die aan de Oosteuropese inval in Tsje choslowakije voorafgingen, partijlei der Dubcek nog in het geheim over leg gepleegd heeft met zijn Hon gaarse collega Janos Kadar. Deze zou bij die gelegenheid zijn opgetreden als bemiddelaar tussen enerzijds de Sowjetunie, Polen, Oost-Duitsland en Bulgarije en aan de andere kant de liberale leiders in Praag. Russische partijchef waarin deze de leiders in Praag ervan beschuldigde dat zij zich niet aan de afspraken van Cierna en Bratislava hadden ge houden. Over de aan de gang zijnde inval echter werd niet gerept. Sabotage Het presidum stelde een verklaring op, waarin tegen de bezetting werd geprotesteerd. Radio-Praag bleek evenwel intussen te zijn uitgescha keld, zodat de boodschap niet kon worden omgeroepen. Door toedoen van de 'stalinistische' minister van voorlichting, Hofman, waren voorts de telefoonverbindingen met het bui tenland verbroken. Tenslotte sabo teerden ook de inmiddels afgezette leider van het partijblad Rude Pravo en het persbureau CTK de versprei ding van berichten van de partylei ding, schreef in Le Monde. De Fransen hebben foto's over de ontploffing van een water stofbom in de Fangataufa Lagune vrijgegeven. Boven: de bom werd aan een ballon bevestigd en op een hoogte van 600 meter boven de lagune gebracht. Onder: en kele beelden van de dodelijke paddestoel na de explosie. ROTTERDAM Opnieuw heeft zich in de verzekeringswereld een be langrijke fusie voltrokken. De Rotter damse Verzekerings Sociëteiten en de Assurantie Maatschappij De Ze ven Provinciën gaan, zoals wc giste ren in het kort al meldden, nauw sa menwerken. De fusie wordt gereali seerd door overneming van De Ze ven Provinciën door de RVS. Gezien de plaats die beide instellin gen in het verzekeringswezen inne men, de RVS hoofdzakelijk op het ge bied van de levensverzekering. De Ze ven Provinciën als schadeverzekeraar, kan deze fusie worden beschouwd als een belangrijke stap tot versteviging en verbreding van de marktpositie van de maatschappijen, aldus het fu- siebericht. Door de fusie ontstaat een verzeke ringsgroep met ongeveer 3000 man personeel, een premie-inkomen van 251 miljoen gulden en een geplaatst aandelenkapitaal van ruim 30 miljoen gulden. Voor het personeel zal de sa menwerking geen nadelige gevolgen hebben. BONUS Om de fusie zo snel mogelijk te ef fectueren, is de volgende procedure bedacht: de RVS keert aan haar aan deelhouders een bonus uit van 30 pro cent in aandelen. Hiervan kan bijna 27 procent uit de agio-reserves wor den betaald. Het aandelenkapitaal van de RVS komt hierdoor op rond 16 miljoen gulden. Aandeelhouders van De Zeven Pro vinciën kunnen hun aandelen omwis selen in aandelen RVS. Elke 1000 gulden nominaal geeft recht op 1400 gulden nominaal RVS. BIJBETALEN De houders van converteerbare obligaties De Zeven Provinciën (er staat voor 2 miljoen gulden van deze stukken uit, die op 2 september ver vroegd zouden worden afgelost) kun nen hun obligaties rechtstreeks om wisselen in aandelen RVS. Elke obli gatie van 1000 gulden nominaal geeft met bijbetaling van 105 gulden in con tanten recht op 1400 gulden RVS. Het nieuwe bestuur van de combi natie verwacht over dit boekjaar een dividend te kunnen betalen van 16 procent. De Zeven Provinciën keerde over 1967 22 procent dividend uit, de RVS 16 procent. Verbijsterd (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Acht jongens, waarvan twee met vrijwel kaal ge schoren hoofden, moesten zich van morgen voor de rechtbank, gepresi deerd door mr. G. J. E. Pocrink, ver antwoorden voor een groot aantal dief stallen en Inbraken in en rond Rotter dam. De jongens, al dan niet met een ver oordeling achter de rug, hadden elkaar ontmoet in de jeugdsociëteit „De Lan taren" aan de Brielselaan De oorzaak voor hun misdrijven zou liggen in ver veling. geldgebrek en onvrede met de maatschappij. Het merendeel van de jongens hadden een moeilijke jeugd gehad of hun jeugdjaren doorgebracht in opvoedingsgestichten. Dit ontlokte de raadsvrouwe van een der verdachten, de negentienjarige los arbeider Frits B. (acht inbraken en diefstallen), de opmerking: ,,lk heb groot respect voor het werk dat ver zet wordt in de jeugdgestichten, maar het is gebleken, dat deze niet bepaald verbeterend werken". Een ernstig geval was dc 22-jarlge kok W. v. D. Hij was nog maar net voorlopig in vrijheid gesteld uit de jeugdgevangenis in Zutpben. toen hjj zich voegde bij de „gang" uit de jeugd sociëteit. Het reclasseringsrapport ad viseerde een voorwaardelijke ter be schikking stelling en opname in het asiel „Groot Batelaar". Een advies, waar de verdachte het overigens ge heel mee eens was. Officier mr. A. Niessen hield zich aan dit advies en eiste acht maanden met aftrek, een voorwaardelijke tbr voor drie jaar proeftijd en opname in het asiel. De negentienjarige elektromonleur Martin van T. met blanco strafblad was de enige, die uit ideële overtui ging van het rechte pad afweek. „Een mens moet absoluut vrij zijn. Regels zijn niet nodig. Je moet kunnen doen, waar je zin in hebt", aldus de ver dachte. De officier eiste tegen hem een jaar cel met aftrek door te brengen in de jeugdgevangenis. „Daar zijn wel regels, waar hij zich aan moet houden" zei de officier. Het nieuws van de inval kwam kort voor middernacht op het ogen blik dat het presidium bijeen was om te spreken over het komende partij congres. In deze bijeenkomst, aldus Budin, verweten 'neo-conservatieven' zoals Kolder en Indra, partijleider Dubcek dat hij er op uit zou zijn, zich populair te maken bij de intelle- gentsia en de 'contra-revolutionai ren'. Kort voor middernacht ontving premier Cernik het bericht van de invasie. Iedereen was verrast en ver bijsterd, behalve Indra, Kolder en Svestka, de toenmalige hoofdredac teur van Rude Pravo. Op dat ogen blik ontving Dubcek een brief van de Een panische angst voor detentie bleek de 21-jarige slager L. B. van G. te koesteren. Het voorarrest was dan ook op advies van de dokter voortij dig afgebroken. De reclassering raadde een lange voorwaardelijke straf en een geldboete aan. De officier was het hiermee echter niet eens en clstc een jaar en drie maanden aftrek in de jeugdgevangenis. De andere vijf verdachten hoorden de volgende eisen. Voor Frits B. en de negentienjarige A. P. G. van B. luidde het twaalf maanden met aftrek en drie maanden voorwaardelijk De 22-jarige koopman Cornells P. R. zou volgens de eis gebaat zijn met twee jaar cel met aftrek in de jeugdgevangenis. Tegen twee kelners Marinus W. B. (21) en A. A. W. (25) eiste de officier tien maanden met aftrek en drie maanden voorwaardelijk en vrijspraak. W. moest bovendien terechtstaan voor WENEN De omroepers en com mentatoren van de vrije radiozenders in Tsjechoslowakije zijn gisteren be- j gonnen afscheid te nemen van hun luisteraars in binnen- en buitenland. Met bewogen en soms wanhopige stem dankten de mannen en vrouwen van de geheime zenders hun luiste raars voor het vertrouwen dat men in hen heeft gesteld. Wij blijven vol ledig staan achter de besluiten van het plenum, in januari genomen, dat wil dus zeggen achter de politiek van Alexander Dubcek, zo zeiden zij. een beroving in 3*>n portiek, waarvoor de officier tien maanden cel met af trek en drie maanden voorwaardelijk yroeg. De nieuwe groep wil spoedig in Rotterdam een houdstermaatschappü oprichten voor de aandelen RVS en De Zeven Provinciën. De beide hui dige maatschappUcn zullen dan gaan fungeren als werkmaatschappyen. Overvallers schieten tiveemaal raak MAASTRICHT Tijdens een overval vannacht op het benzinestation van Jos. Janssen in Maastricht is de pompbe diende, de heer A. Loffeld. door fwee kogels in het been getroffen. Hij ls in het ziekenhuis opgenomen. De overvaller vroeg de pompbedien de iets aan zijn auto in de garage te mogen repareren. Toen de heer Loffeld op verzoek van de hem onbekende man een busje olie kwam brengen, werd hij plotseling vanuit de werkplaats be schoten. Twee kogels troffen hem, vier anderen vlogen rakelings langs hem heen. Volgens de pompbediende werd hij beschoten door een man die een nylon kous over het hoofd had getrokken. Toen hij om hulp begon te roepen, sloeg de overvaller op de vlucht. De politie vermoedt dat er twee man bii de overval betrokken waren. Een voorlopig onderzoek heeft uitgewezen dat er niets uit het tankstation wordt vermist. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De communist Bak ker heeft gisteren in de Kamer voor een klein incident gezorgd. Tijdens het debat over Tsjechoslowakije be toogde hij dat velen de huidige een heidsstemming voor anti-commu nistische acties willen aangrijpen. Toen bij interruptie gevraagd werd wat hij bedoelde, antwoordde de CPN-leider: „Leest u de redevoerin gen die tussen 12 uur en kwart over 12 zijn gehouden maar." Freule Wttewaall van Stoetwegen (c.h.) vroeg hierop nadere ophelde ring. Er zijn toen twee overledenen herdacht. Ik kan mij moeilijk voorstellen dat de heer Bakker hier een anti-communistische hetze achter zoekt, aldus de freule. De heer Bak ker noemde toen het feit dat gespro ken was over het overleden Kamerlid Hogendorp, die door zijn partij het district Noord-West Overijssel had toegewezen gekregen als contactman. Bij de herdenkingsrede over prof. Oud was er aan herinnerd dat deze een studie over de combinatie van de evenredige vertegenwoordiging met het districtenstelsel heeft geschreven. Men grijpt de eenheidsgedachte door Tsjechoslowakije straks aan om wij zigingen in het kiesstelsel door te voeren waar de CPN tegen is, aldus de heer Bakker. Kamervoorzitter drs. Nederhorst zei hierop dat hij volstrekt niet be greep hoe de heer Bakker zo kon denken. Het ontbreekt mij aan de capaciteit om uw gedachtengang te begrijpen, ik kan er dan ook geen antwoord op geven, aldus drs. Neder horst ROTTERDAM De candi- daatscommissie van de Katholieke Studenten Vereniging „Sanctus Lau- rentius" houdt dinsdag 10 september een forum aan de Walenburgerweg 40b. om de adspirant-leden te infor meren over de meest belangrijke dagbladen. Vertegenwoordigers van redacties van diverse kranten zullen deze zitting bijwonen om vragen te beantwoorden. Voordat net forum wordt gehouden stelt de commissie de ongeveer ze ventig adspb int-lcden de meest uit eenlopen-Ie "lagbladen beschikbaar om zich üerlurende een periode zo goed mogelijk te kunnen oriënteren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5