Nog veel bezwaren tegen minimumloon Ton voor boek over erfzonde s Open over brief VU - stafleden kanselboodschap Kloos: lonen afremming niet nodig; Chemie als haan of als studie niet in trek NW: Een noord voor vandaag T-v* „CInroep tot bezinning; ontbreekt Discriminatie s tegengaan Uw probleem is het onze.... CDU en liberalen werken samen met rechts NPD VAKCENTRALES BESTUDEREN SAMENWERKING Veel kleine zaken op eerste synodedag vrouwenionen gelijkstellen u WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1961 Hij at en dronk en legde zich weer neer (1 Koningen 19 6). Menselijk gezien kunnen wij medelijden hebben met Elia. Hij kon niet meer. Hij wilde ook niet meer. Zijn werk scheen een mislukking geworden. Zelfs die geweldige overwinning op de Karmel leek uiteindelijk toch een debacle te zijn ge worden. Hij was nog maar alleen overgebleven, dacht hij. En hij had ook een ultimatum van 24 uur gekregen. Hij 9*n9 we9 om zijn leven te redden, staat er dan. Waarom eigenlijk? In de woestijn vraagt hij even later, om te mogen sterven. De logica is bij hem zoek. Zoals het altijd is bij men sen, die aan het eind van hun Latijn zijn, als alles hen „tot hier" zit. God ziet en hoort EliaZijn ongeluk beweegt Hem. Daarom antwoordt Hij. Maar Hij verhoort zijn gebed niet. Hij geeft hem eten en drinken. Om te léven. Dat heeft Elia niet begrepen. Hij is weer gaan liggen, om in te slapen. Slapende profeten, slapende gemeenten. Daarom voor de tweede maal: Sta op, eet, want de reis zou voor u te ver zijn. God versterkt Zijn gelovigen, om beter te kunnen slapen. Hij wil ze uit hun tobberijen weer op pad brengen. Een bode van God loopt niet om zijn eigen leven, maar om het leven van anderen. Wij lezen vandaag Philippenzen 1 1-11. Minister Klompé: Brieven die niet rijn van naam en adrea kannen niet tn behandeling worden genom en. Ge- belmhoodinc is verzekerd. Vragen die niet onderling met el laar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gene id. Per brief dient een gutden aan postze- gels te worden Ingesloten. Vraag: Ik heb een bronzen pen ning van 30 mm doorsnede met aan de ene zijde een gekroonde manne lijke leeuw, die 7 pijlen in de hand heeft en een zwaard in de andere klauw. Aan de andere zijde staat: „ZVTPHAN, DAVEN, HVLST, NO- VIOM LIB REST SART F.L.PLVR.CAP.HOST.EX? AT.FVG SEN.FOE? PROV. Jaartal: (Cl (om gekeerde C) I omgekeerde C) CIM Wat is dat voor een Ynunt. Antwoord: De penning is in 1601 geslagen en heeft betrekking op de bevrijding van Zutphen, Deventer, Hulst en Nijmegen in voorgaande jaren. De leeuw is het wapen der Verenigde Nederlanden. LIB bete kent liberati of bevrijd. De beteke nis der afkortingen is niet erg dui delijk. Men onderscheidt echter woorden als vele, hoofdsteden, vij anden. verdreven en vluchtend, en de laatste drie afkortingen beteke nen senaat van de verenigde provin ciën. Mogelijk was uw penning een zo genaamde rekenpenning, die net als de bolletjes van een telraam ge bruikt werd bij het rekenen met Romeinse cijfers en met geld dat niet volgers decimaal stelsel was verdeeld, namelijk in guldens van elk 20 stuivers, elk weer van acht duiten. Vraag: In mijn tuintje heb ik 100 aardbeiplanten (50 talisman en de rest van een onbekende soort). Beide soorten dragen goed. De laatste twee jaar komen er op de goedbezette vruchten bruine vlekjes en dit gaat over in sponzig groen. De helft van de opbrengst is aangetast en verlo ren. Wat is hieraan te doen? De grond is zwarte veengrond, waarop groente en heesters goed te telen zijn. Deze ligt 40 cm boven het polderwater. Van de uitlopers heb ik in augustus vorig jaar nieuwe plantjes gezet op afstanden van plm. 60 cm. De grond is vooraf goed be werkt en met koemest bemest. De afwatering is goed daar er een sloot langs loopt. De planten waren ge kocht van een goed bekende kweke r- Antwoord: De vruchten worden aahgetast door de grauwe schimmel. Vooral in natte perioden, soms ge paard met zware stikstofbemesling en soms een te dichte stand van het gewas, waardoor dit niet spcedig opdroogt na regen, mist of nevel, komt dit vaak voor. Wanneer de bloemstengels door een te grote bi«.- dermassa niet voldoende naar boven kunnen komen, wat blad plukken, en niet te veel stikstof gebruiken. Bij nieuwe aanplant niet te dicht planten, bijvoorbeeld 60 bij 35 cm. De directe bestrijding gesrhicdt door van het ogenblik dat de bloemstengels omhoog gaan staan tot uiterlijk 10 dagen voor de pluk spuiten met thiram om de 7 tot 10 dagen. De eerste bespuiting geschiedt met 500 gram met 10 liier water, de volgende 250 g per 100 1. Hierna ook tijdens de pluk spuiten met 250 g paaltan 50 pet of captan per 100 1. water. Vooral goed de onderkant van het blad opuiten. Bestrijdingsmiddelen kan u bij een loonsproeier of in een goede zaak kopen. HANNOVER De Christen-Demo- kratische Unie en de liberale partij (FDP) van de Bondsrepubliek hebben besloten bij de komende gemeente raadsverkiezingen in enkele kleine gemeenten in Neder-Saksen samen te werken met de rechtse Nationaal-De- mokratische Partij Deutsehland van Von Thadden. Verwacht wordt dat de oppositie, de sociaal-demokraten. zich heftig te gen dit „stembusakkoord" zal ver zetten. In de NPD zitten veel oud-na- il'a. Anjers zijn er nu volop. Profiteer ervan. Vooral nu de prijs zo meevalt. Neem die fijne kleuren mee naar huis. i verras er uw kennissen mee. Anjers brengen sfeer DEN HAAG Minister Klompé is ervan overtuigd dat alles in het werk moet worden gesteld om discrimina tie ten aanzien van de bevolking van de rijksdelen in het Caraïbisch ge bied te voorkomen. De minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk zegt dit naar aanleiding van vragen van het Tweede-Kamerlid Egas (soc.) over moeilijkheden in Alkmaar rond zestien gemigreerde Antilliaanse jon gemannen op het gebied van huisvesting, voeding en het volstrekt ontbreken van begeleiding en verzor ging- Uit een onderzoek is gebleken dat de huisvesting bevredigend was en er is geen sprake geweest van gebrekki ge voeding. Het is vanzelfsprekend dat een gedeeltelijke omschakeling naar andere eetgewoonten wat moei lijkheden opleverde. Naamsverandering Swedenborgianen cr NEW YORK De „Algemene Kerk van het Nieuwe Jeruzalem" overweegt haar naam te veranderen, om duidelijk te maken dat zij niet pretendeert de waarheid alleen in pacht te hebben. Tevens heeft zij het lidmaatschap van de nationale raad van kerken in de Verenigde Staten aangevraagd. Deze volgelingen van de achttiende eeuwse filosoof Emanuel Swedenborg heoben ook in ons land gemeenten, onder andere in Den Haag en Rotter dam. Boete voor stomp op neus Kamerlid AMSTERDAM Voor de stomp, die de 41-jarige Arnhemmer G. v.d. B. op 13 juli in Barneveld op de neus van het 52-jarige Tweede-Kamerlid voor de Boerenpartij J. van den Bra ke uit Elspeet liet neerkomen, heeft de procureur van het gerechtshof gisteren een boete van 100 geëist. De Arnhemmer inspecteur van een landbouworganisatie deelde de stomp uit op de tentoonstelling „Ex positie Nieuwe Oogst" van voorna melijk „vrije boeren". De inspecteur, die hier aantekeningen maakte, was niet welkom en werd verzocht om te vertrekken. Hij zei uit noodweer te hebben ge handeld. Van den Brake zou hem bij de schouders hebben gepakt en de inspecteur had daarna, zich in het nauw gedreven voelend, de stomp gegeven. De president zei. dat de inspecteur had geslagen voordat er een redelijke aanleiding toe was. De heer Van den Brake was volgens hem niet vrij te pleiten van een zekere mate van pro vocatie. De Utrechtse politierechter had de inspecteur tot de nu in appel geëiste boete veroordeeld. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM/VLAARDINGEN Teleurgesteld over de in houd van de „gereformeerde" kanselboodschap over Tsjechoslo- wakije heeft een groot aantal leden van de wetenschappelijke staf van de Vrije Universiteit een open brief gericht tot het modera- men van de generale synode. Ook de kerkeraad voor algemene zaken van de gereformeerde kerk van Vlaardingen heeft een brief aan het moderamen gezon den. De VU-mensen, allen lid van de Gereformeerde Kerken, spreken in hun brief er hun leedwezen over uit, „dat van deze kanselboodschap de suggestie uitgaat, dat taak en roeping van christenen in de huidige politie ke situatie beperkt zijn tot gebed voor verdrukten en verdrukkers. Voorts betreuren zij het, dat deze kanselboodschap niet oproept tot be zinning op bestaande militaire en politieke verhoudingen in de wereld. De ondertekenaars rekenen het niet tot hun taak thans in te gaan op mogelijke formele bezwaren tegen het gezamenlijk uitgeven van een kanselboodschap door alle kerken. Zij zijn er echter wel ten diepste van overtuigd, dat nadat eenmaal door Sportbijlage Ondanks sterk stijgende vraag (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De KNCV, de Koninklijke Nederlandse Chemische Vereniging is be- vrees voor de toekomst wat be treft het aantal chemici in ons land. Het aantal studenten dat de scheikunde als studierichting neemt en het aantal middelbare scholieren dat een baan in de chemie zoekt, daalt relatief ieder jaar. De belangrijkheid van de chemie voor ons land stijgt. De omzet is in vijf jaar verdubbeld. De KNCV is reeds enige tijd bezig het „Beeld van de chemie" dat ken nelijk niet helemaal juist is. te ver beteren door middel van cursussen voor leraren chemie, door nascho lingscursussen (omdat de groei van de chemische literatuur bijna niet meer is bij te houden) en door activi teiten op vele andere terreinen. De KNCV die dit jaar 65 jaar bestaat, houdt van 4 tot en met 6 september in Rotterdam in De Doe len een congres dat het „Beeld van de chemie" als hoofdmotief krijgt. Tijdens een persconferentie zei de voorzitter van de KNCV, prof. dr. E. (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM Een delegatie van hel overlegorgaan der drie vak centrales gaat begin volgende maand naar Oostenrijk om de structuur van de vakbeweging in dat land te bestuderen en wel met name hoe daar binnen één verband drie stro mingen (socialistisch, katholiek en communistisch) samenwerken. Dit heeft de voorzitter van het NW, de heer A. H. Kloos, vanmor gen meegedeeld op het driedaags congres van de metaalbedrijfsbond van deze vakcentrale. „De constructie van het Oosten rijks vakverbond kan misschien een aanwijzing geven voor de richting waarin de samenwerking tussen de Nederlandse vakcentrales zich moet ontwikkelen", aldus de heer Kloos, die overigens niet verwachtte dat in ons land op dat gebied op korte termijn spectaculaire veranderingen tot stand zullen komen. „Men moet het groeiproces rustig zijn gang la ten gaan", zo zei hij. C. Kooyman. dan ook dat de keuze van de sprekers op het congres niet toevallig is. Dr. G. H. Veringa, mi nister van onderwijs en wetenschap pen, en prof. dr. K. Posthumus, hoog leraar algemene chemie van de TH te Eindhoven, zullen beiden een rede houden die op het onderwijs betrek king heeft. Prof. Kooyman hoopt dan ook dat het chemisch onderwijs reeds vanaf de middelbare scholen gewijzigd gaat worden opdat er meer belangstelling voor de chemie als baan of als stu dierichting komt. Het onderwijs^ in de chemie zal meer praktisch moeten worden ge richt. Er is ook in deze tak van on derwijs te veel ballast, vooral ook omdat er in feite geen algemene che mie bestaat. Iedere chemicus is speci- 'alist. Hij wees er verder op dat er bij eerste jaars studenten veel meer be langstelling voor wiskunde bestaat evenals voor biologie. Maar de vraag naar chemici juist stijgt voortdurend. TTET is niet alleen voor onze sport- redactie die er baar beste krachten aan gegeven heeft maar voor héél onze redactie een reden tot blijdschap dat we vandaag weer onze sportbijlage bij onze krant kunnen voegen. Ook in een krant als de onze is het niet zo gemakkelijk, de sport te „ver slaan" op een wijze die de lezerskring algehele bevrediging schenkt. Des te ingenomener zijn wc met de blijken van waardering, hoe ook geuit, die ons telkens weer bereiken. Wat ons met betrekking tot sport en sportverslaggeving opvalt, is dat ook hier van zekere „verschuivingen" in het denken mag worden gesproken. Het blijkt dan. dat ook bij vasthouden aan diepste overtuigingen bepaalde wijzigingen in beoordeling en manie ren van benadering mogelijk zijn. Om een voorbeeld te noemen:-over een zaak als de toto zjjn ook in de wereld van de christelijke sport beoefening niet weinigen tot de over tuiging gekomen dat men ook daar over wel anders kan denken dan wel is gedaan. Trouwens, in het algemeen hebben tal van lezers een ietwat andere in stelling tegenover hun krant aange nomen. Zy stellen er, zo is onze indruk prys op, dat de krant hen meer veel- zUdig inforftieert, waarbij zy zichzelf als oud en wijs genoeg beschouwen om de beoordeling en de selectie toe te passen die eens aan de krant zelf was opgedragen. Dat in dit alles de invloed van radio en televisie, voor velen van ons im mers zo uiterst gemakkclyk „by de hand", zich laat gevoelen, ligt wel zeer voor de hand. Het redigeren van een krant, ook van een christelyke, wordt er onder deze omstandigheden niet altijd gemakke lijker op. Het blyft niettemin een boeiende bezigheid, waarin het dienen van de lezer met verantwoord ver strekken van informatie en voor lichting het wezeniyke blyft. Lezer en lezeres van onze krant mogen er zich van overtuigd weten, dat voor ons het juiste redactionele beleid altijd een zaak is van diep gaand beraad. Het begrip dat wy daarvoor steeds weer plegen te vinden stemt ons al- tyd opnieuw tot een dankbare erken telijkheid. het moderamen het besluit genomen was over te gaan tot het opstellen van een eigen kanselboodschap, deze een gelijke strekking had dienen ie hebben als de verklaring welke werd opgesteld door het interkerkelijk vre desberaad." Tot de ondertekenaars behoren on der meer de hoogleraars dr. C. Au gustijn. dr. J. Blauw, dr. C. Boekestijn, dr. H. Brunsting. dr. P. J. D. Drenth, dr. A. C. Drogendijk, dr. F. van Faas- sen, mr. W. F. de Gaay Fortman, ór. G. H. A. Grosheide, dr. H. M. Kui- tert, dr. J Lever, mr. dr. D. C. Mul der, dr. J. W Schoorl, dr: H. G. Schulte Nordholt, dr. J. Verkuyl, dr. L. Vlijm, dr. H. J. van Zuthem. GEMIST De kerkeraad van Vlaardingen spreekt in zijn brief van een gemiste kans. om in gemeenschap met zo'n groot mogelijk aantal kerken zich te richten tot het Nederlandse volk. „Dit gereformeerde isolement had dan alleen gezocht moeten wórden, wanneer onoverkomenlijke princi piële en confessionele geschillen in het geding waren geweest. Nu dit niet het geval was, hebben de Gere formeerde Kerken door zich deson danks afzonderlijk op te stellen een kwade dienst bewezen aan het geestelijk gezag van de christelijke kerk in onze Nederlandse samenle ving." De bezwaren tegen de inhoud van de verklaring van het interkerkelijk vredesberaad worden door de kerke raad van Vlaardingen niet gedeeld. „Zolang de internationale politiek met name in ons werelddeel beheerst blijft door het onwrikbaar in stand houden van twee zich tegenover el kaar sterk makende machtsblokken, zal er geen perspectief zijn op een waarachtige samenleving in vrede en gerechtigheid. Terecht wezen de ze ven kerken ?r op, dat alle betrokken partijen zich dienen te bezinnen op de verhoudingen binnen ons wereld deel." BEZWAAR Daarentegen "Weeft" deze kerkeraad wel bezwaar tegen de inhoud van de gereformeerde kanselboodschap, die zij zondag dan ook niet heeft doen voorlezen. „De eenzijdige wijze, waarop door de gereformeerde kanselboodschap de schuld voor wat zich momenteel in Tsjechoslowakije voordoet, alleen wordt gezocht bij de leden van het Warschau-pact, wordt door de kerke raad als onjuist en niet ter zake af gewezen zonder dat dit ook maar enigszins in mindering mag gebracht worden op de diepe verontwaardi ging over het verraderlijke optreden van de bedoelde landen. Met name de kerk mocht en moest hier verwijzen naar de complexiteit en verwevenheid van de schuld. En met name de kerk moet voorkomen, ooit te worden aangezien als de pleit bezorger van welk machtsblok in de wereld ook." BURENENQUÈTE (Van onze kerkredactie) TOKIO De leden van drie ker ken in de Japanse hoofdstad hebben een enquête gehouden onder hun bu ren naar hun religieuze interesse. Zevenenzeventig procent wist van het bestaan van de kerk af maar 56 procent had er geen behoefte aan eens een kerkdienst bij te wonen. Op de meer algemene vraag „Wilt u iets meer weten over het christendom" antwoordden slechts 85 van de 320 be vestigend. Een Bijbel in huis had 26 procent en 42 procent was in hun leven wel eens in de kerk geweest. Maar 75 procent verklaarde aan geen enkele godsdienst meer te doen. De conclusie van de gemeenteleden was, dat in hun allernaaste omgeving een geweldig zendingsveld is gele- Japanse vrouic teint prijs (Van onze kerkredactie) v w TOKIO Met een roman oveiu; de erfzonde heeft mevrouvj Ayako Mioera de eerste prijs ge^ wonnen in een grote Japans^ prijsvraag, waarbij het ging oiw „de beste roman met zedelijkg implicaties". De prijs is tien miljoen yen (hoiP derdduizend gulden). U Het boek, dat „Het Vriespunt heet, werd een sensatie, toen AsaKj< de grootste krant van Japan, het akl feuilleton publiceerde. Er volgde epi filmbewerking en een televislestupe zodat miljoenen Japanners gecoi fronteerd zijn met belangrijk christelijke opvattingen. r Mevrouw Mioera, een christin, wi totaal onbekend als schrijfster. ToD zij de prijs in ontvangst nam, zei z\J „Ik wilde de mensen vertellen wj erfzonde betekent. Het was niet gi makkelijk. Ik dacht dat erfzonde 1 staat is van mensen, die G<x! niet l de ogen willen zien en zichzeif j 1 afsluiten van schoonheid en gelige Mijn boek is van die ellendira toestand maar een flauwe Afspiegel ling. Ik hoop, dat veel Japanners ziJu len merken dat zij in zulk aen staa leven, en ontdekken dat er een up weg is." p „BESCHEIDENHEID EEN ONDEUGD f (Van onze sociaal-economische redactie) Jei AMSTERDAM Bescheidenheid bfi de nieuwe loononderhajtrre delingen zou in de huidige omstandigheden een ondeui kunnen zyn. Deze uitlating deed de voorzitter van het NW, 1 heer A. H. Kloos, vanmorgen in een rede op het driedaags c<P gres van de b\j deze vakcentrale aangesloten metaalbedrijf bond. Wie onderhandelt, aldus de heer Kloos, moet er namelijk rekening mee houden dat de kosten van le vensonderhoud volgend jaar zeker vier a" vijf proéent zullen stijgen. Maar ook vanuit economisch oog punt gezien is er volgens de NVV- voorzitter geen enkele aanleiding voor afremming van de loonontwik keling. „Integendeel, onze economie biedt ruimte voor een stijging van de reële koopkracht van de werk nemers." De heer Kloos betoogde, dat het gehele beeld van onze economie, (Van een onzer medewerkers) HILVERSUM De generale synode van de Christelijke Ge reformeerde Kerken deed op haar eerste zittingsdag enkele benoemingen,, handelde wat kleine zaken af en begroette enkele buitenlandse gasten. Zoals wij gisteren in een deel onzer edities nog meldden, koos de synode als moderamen: drs. W. van 't Spij ker Utrecht, praeses, ds. I. de Bruyne Rotterdam, assessor, ds. B. Bijleveld, Bussum, eerste scriba en ds. K. J. Velema Leeuwarden, tweede scriba. Tot eerste quaestor werd benoemd de heer C. G. van Wijngaarden te (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Aanpassing van de vrouwenionen aan die van de mannen en de automa tische aanpassing van de lonen zijn de voornaamste knelpun ten in het wetsontwerp over de minimumlonen. Dit bleek gis teren bij eens openbare hearing van de vaste Kamercommissie van sociale zaken. Het wetsontwerp, dat volgende week in behandeling komt, wil van af 1 juli 1968 mannelijke en vrouwe lijke werknemers boven 25 jaar een minimumloon van 135 toekennen. Minister Roolvink heeft voorge steld het minimumloon automatisch te laten stijgen met de gemiddelde stijging van lonen en prijzen. De vakbeweging wil echter een ver hoging die gekoppeld is aan de ge middelde loonstijging. De vice-voorzitter van het NW, de heer A. de Boon, betoogde dat bij een minimumloon van 64 in 1958 dit volgens het systeem van koppeliing aan de lonen nu in 1968 zou komen op 135. Ver gelijkt men het bedrag van 64 met een koppeling aan lonen en prijzen dan zou het minimumloon thans slechts 109 zijn. CONFECTIE De werkgevers hebben tegen een automatische stijging, gekoppeld aan de lonen, ernstige bezwaren. Ir. J. Bosma. voorzitter van de vereniging van Nederladsne ondernemers, zei dat volgens dit systeem en enorme druk ook op de overige lonen zal plaatsvinden. Moeilijk ligt het ook met de ge lijkstelling van de vrouwenionen. Vooral bedrijven die veel vrou wen in dienst hebben zien hier ernstige moeilijkheden, wanneer zij ineens de vrouwenionen gelijk moe ten trekken. Dit geldt met name voor de con- fectie-industrie, waar ongeveer 4000 vrouwen werken, die nu een loon van 117 verdienen. Onmiddellijke gelijktrekking naar 135 schept financiële problemen, waarbij men moeilijkheden'vreest om de buiten landse concurrentie het hoofd te bieden. Volgens ir. Bosma wordt in veel landen de gelijkstelling van man nen- en vrouwenionen een EEG- uitgangspunt wel met de mond beleden, maar in de praktijk niet uitgevoerd. DAGBLADPERS Ten slotte zijn er diverse bedrijfs takken die een speciale behandeling bepleitten. Onder meer de schoen fabrikanten en de dagbladpers. Voor de dagbladpers is vooral de belo ning van de krantenbezorgers een probleem. Volgens de NDP is hier voor velen sprake van een bijverdienste. De gehuwde vrouwen, die men volgens het wetsontwerp een minimumloon zou moeten betalen, laten de kran ten bovendien vaak door hun kin deren bezorgen. Daarbij komt dat de bezetting van de krantenbezor gers zeer veelvuldig wisselt. Naarden en tot tweede quaestor de heer A. L. de Bruyne te Bussum. De synode werd toegesproken door ds. C. J. Reitsma namens de Gerefor meerde Kerken van Nieuw-Zeeland. Hij benadrukte, dat het volle evange lie moet worden gepredikt en bood de synode de beste wensen van haar zusterkerk aan. Drs. Van 't Spijker beantwoordde deze toespraak met een woord van dank. Hij zei, dat de gereformeerde kerken over heel de wereld elkaar meer dan nodig hebben. Ook verwel komde hij ter synode prof. L. J. Hel berg, afgevaardigde van de Neder duitse Gereformeerde Kerk van Zuid-Afrika. De synode slaagde er gisteren al in, acht deputatenrapporten af te wer ken: correspondentie met de hoge overheid, radio-kerkdienst-uit- zendingen, jaarboek, emigratie, sa menstelling collecterooster, synodaal archief, controle synodaal archief en overleg met het gereformeerd socio logisch instituut. Bij de behandeling van het emigra tierapport wezen ds. J. Tamminga, afgevaardigde van de Vrije Christe lijke Gereformeerde Kerken van Ca nada. en het synodelid ds. G. Bil- kes, die in Canada gewerkt heeft op de betekenis van het contact met de Christelijke emigratie centrale. Ds. Bilkes benadrukte, dat het van betekenis is, dat emigranten in hun nieuwe woonplaats opgevangen wor den. Burgemeester laat raadslid beeld onthullen HEEMSTEDE De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van RapDard, heeft bedankt voor de een vrijdagmiddag een verfraaiing in een plantsoen aan de Julianalaan, een beeld van twee jongens die boksprin gen, té onthullen. In zijn plaats gaat nu het socialistische raadslid mevrouw Cohen—Koster. Ten eerste wil de burgemeester geen reclame maken voor de beeldhouwer K. Verkade. Ten tweede vindt hij de hele zaak te onbelangrijk. Ten derde is de burgemeester verstoord, omdat de heer Verkade zo lang met de afle vering. van zijn werk gewacht heeft. Ten vierde moest het beeld onmiddel- lijk na aflevering onthuld worden vol- gens de maker, omdat hij met va kantie gaat. „Eerst moesten we weken op meneer Verkade wachten en nu ineens voor hem klaarstaan? Neen, daar voel ik I niets voor". atn met uitzondering van de werklo' heid, het verzet rechtvaardigt da(. vakcentrales dit voorjaar tegen kabinetsbeleid hebben gevoe j Mocht het kabinet het voornes J boesteren om dit beleid toch dooi zetten (contractverlenging in lfin dan zal het NW zich daartegen tu nieuw fel verzetten. „We staan er heel wat beter vvc dan een paar maanden geleden. l2e het kabinet toen enigszins steu}g€ op een toch wat aarzelende conjuj. tuur, de cijfers tonen nu duideia aan dat het kabinet thans voor pessimistische visie op onze ec(~ mische toekomst geen voet nu_ heeft om op te staan." De heer Kloos deelde mee dat| wetenschappelijk instituut van NVV verwacht dat het overschoj de betalingsbalans dit jaar wel „enkele honderden miljoenen" zou kunnen bedragen dan de miljoen, die door het Centraal PH bureau zijn geraamd. set Enkele andere verwachtingen: ging industriële produktie 9,5 pet. (CPB: 6,5 pet.), stijging duktie totale bedrijfsleven5 a 6 (CPB: 3,5 pet.). Ook de invested gen nemen stevig toe. Al met al (jj zeer gunstige ontwikkeling, die tekent dat de winsten in het ind triële bedrijfsleven dit'jaar zeer iye omhoog zullen gaan, aldus de hts- Kloos. Over het wetsontwerp minimi^ loon zei de NVV-voorzitter „lie de jaarlijks terugkerende strijd i de werkgevers te voeren overj/a hoogte van het minimuminkoitelf dan dit wetsontwerp aanvaard;®} zien". Noorse predikanten en gemeefe leden hebben zich verenigd tot ch gemeenschappelijk protest tegen e toelating van de vrouw tot het art a F.en groep theologische studer^J heeft laten weten, dat het voor e de vraag is. of zij nog predikant lors ner worden, als vrouwen zullen toegelaten. e Beroei (N. NED. HERV. KERK :pen te Winkel—Barsingerh ,H.) toez. en te Uitgeest (to P. Smit te Leiden, die 'üki kand. J. dankte voor Menaldum Helvoet. Aangenomen Voorhof): J. F Haag. Bedankt voor Capelle a.d. IJsseljen Binnekamp te Vriezenveen. CHRIST. GEREF KERKEN acr Beroepen te Amsterdam <NiroV(: West): J. H. Velema te Apeldoj?5' nentrum BAPTISTEN GEM. SS 'osjis in Fnro»H Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Franttfori Mllnchen ZUnch Geneve Locarno Went.-» Innsbruck Rome Majorca Madrid motregen geh. bew. zw. bew. zw. bew. Keh. bew. bew. 1. bew. mist mist mist geh. bew. onbew. 1. bew. mist regen zw. bew. Hi £g MJ

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2