PRAAG WANTROUWT AKKOORD Verslagen McCarthy geeft de strijd op Commentaar JAMIN Betogers willen waarheid weten ROEP OM EDWARD KENNEDY Het Kwartet Tsjechen voelen zich bekocht Bitterheid en teleurstelling Wij willen niet op de knieën RITA) Enkele buien GROTER DAN OOIT Top Bankdisconto in Zd-Afrika lager Hulp voor academici uit Tsjechoslowakije Collaborateurs zijn gevlucht Journalisten en toeristen mogen T s j echoslowaltij e niet meer in Luchtmacht redde zieke baby speculaas Driehonderd treinen stonden even stil Nieuwe Leidse Courant Woen,dag 28 augustus 1968 - 49ste jaargang irecteur: F. Oiemcr oofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Sfantvastich is ghebleven mijn her» in teghenspoet!" oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. f 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Nieuwe Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Svoboda Dubcek Een vermoeide Dubcek bracht gisteren het volk op de hoogte van het afgedwongen ak koord in Moskou. Hij vraagt de Tsjechoslo- waken om begrip voor het feit ..dat de vrij heid tijdelijk beperkt zal worden". In zijn bewogen toespraak verzekerde hij dat zijn streven zal zijn de volledige terugtrekking van de troepen van Rusland en de vier andere landen van het Warschau-pact. zie pag. 1 Waardig Niemandhoudt van degene die hij vreest. AR1STOTELES 0 Open brief over kanselboodschap pagina 2 0 Teleaccursus liplezen „Zo'ii grote fles inkt is toch niet zo zuinig «Is pap dacht." 0 Mini conventie op de Veluwe Hrr IftffCEP I;!; DE BILT Een hogedrukge- bied boven Schotland, het noor delijk deel van de Noordzee en Scandinavië, dat het weer in ons land enige tijd heeft beheerst, is nu nog maar van weinig be tekenis. Op het ogenblik wordt het weer in Nederland bepaald idoor een lagedrukgebied boven i Portugal. Randstoringen ervan trokken van Duitsland naar on ze omgeving en deden gisteren de bewolking toenemen. Er kwa men daarbij ten noorden van de grote rivieren enkele verspreide buien voor. Door de aanwezige bewolking werd het niet warmer dan omstreeks 21 graden. Het komende etmaal komt in de algemene luchtdruk verdeling maar weinig verandering. Ons land blijft onder invloed van de depressie bij Portugal in on stabiele lucht. Plaatselijk zullen buien tot ontwikkeling komen die van onweer vergezeld zullen gaan. De temperaturen zullen morgen in het algemeen oplopen tot bo- van 20 graden, maar maxima van 25 graden of meer worden niet verwacht. DE BILT Veranderlijke be wolking met plaatselijk enkele re gen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtin gen. Ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. Strandweer j Morgen half tot zwaar bewolkt I met kans op enkele buien. Ma- tige, noordoosten wind. Tempe- I ratuur 18 a 19 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Het hogedruk- gebied brokkelt verder af. Een lagedrukgebied nadert van Span- je waardoor de buienkans gro- j ter en het strandweer minder fraai wordt. I 29 aug. zon op 05.47. zon onder 19.34. maan op 12.54, maan onder 21.18. Monnik vermoordde ieker 26 mensen BOMBAY De politie van de In- 1 piase stad Bombay heeft een hin- je-monnik gearresteerd, die er van ordt verdacht de afgelopen twee i .Jar minstens 26 mensen te hebben j f er moord. Dt monnik zocht zijn slachtoffers iewoonlijk 's nachts in de krotten- rijk van de stad en doodde hen met en drietand. PRAAG „Met bitterheid en teleurstelling hebben wij kennis genomen van het resultaat der onderhande lingen.Dit was de reactie van het centrale comité van de Tsjechoslowaakse communistische partij op de be reikte Russiscli-Tsjechoslowaakse overeenkomst. „Wij zullen nooit afstand doen van onze soevereini teit en vrijheid," aldus het centrale comité. „Wanhoop niet. Dit is niet het einde van alle dagen. Socialisme met een menselijk aanzien blijft de zending van liet volk." Volgens het Moskouse ak koord zullen troepen van de Sowjetunie, Polen, Oost-Duits- land, Hongarije en Bulgarije zich stap voor stap terugtrek ken naarmate de toestand in Tsjechoslowakije normaliseert. Verder heet het, dat deze troe pen zich niet met de binnen landse aangelegenheden van Tsjechoslowakije zullen be moeien. De verplichtingen voortspruitend uit de verdragen tussen de socia listische landen moeten stipt nageko men worden en de doeltreffendheid van het Warschau-pakt moet worden verhoogd. Ijsberg Westelijke diplomaten in Moskou vergelijken de overeenkomst met de spits van een ijsberg, waaronder een lange reeks van nauwkeurig verbor gen gedragsregels is opgenomen voor de Praagse hervormers. Zij vinden in het bijzonder de voorwaarden voor het terugtrekken der bezettingsmacht zodra de toestand zich normaliseert" onheilspellend. Men vraagt zich af, wat de Sowjetunie onder „normalise ring" verstaat. In Londen meent men, dat het zo genaamde compromis van Moskou in werkelijkheid een grote overwinning is van de Sowjet-Unie. De militaire bezetting zou voor onbepaalde tijd kunnen gelden, zo meent men hier. Verkocht In Praag is de bevolking diep te leurgesteld, dat de bezettingstroepen blijven. „Wij zijn verkoeht", was een commentaar, dat veel werd gehoord. Men meent, dat de voornaamste eis van de Tsjechen: „onmiddellijke en algehele terugtrekking van de bezet tingstroepen" niet vervuld is. Dat geen datum voor terugtrekking is ge noemd is voor de Tsjechen het moei lijkst te verteren. Velen in Praag z.ijn van mening, dat men geen vertrouwen kan heb ben in een overeenkomst, waarvan de juiste inhoud niet bekend is en die door vele functionarissen, die het vertrouwen der Tsjechoslowaken verloren hebben, is mede-onderte kend. In Praag hebben duizenden beto gers op straat geroepen „Wij willen de waarheid weten, de volle waar heid." De betogers, voor het meren deel jongeren, trokken naar het cen trum om te protesteren tegen het Moskouse akkoord. Sowjet-pantser- wagens reden de zijstraten in zodra zij de betogers zagen, die een grote Tsjechoslowaakse vlag meevoerden. Bij het parlementsgebouw werd de kreet aangeheven: „Wij willen niet op onze knieën kruipen." De betogers gingen na afloop vreedzaam uiteen. In de omgeving van het Wenees- lasplein in het centrum van Praag werden vanmorgen vroeg weer sal vo's gehoord uit automatische wa pens. Door de mist kon niet worden gezien wie op wie schoot. De burgerij ging vanmorgen, naar het scheen, normaal naar het werk en er waren nog geen aanwijzingen dat aan de oproep van jongeren tot nieuwe demonstraties en een algeme ne staking tegen de overeenkomst van Moskou gehoor werd gegeven. Dwang Radio Praag heeft gemeld, dat het de resultaten van de onderhandelin gen beschouwt als ons onder dwang opgedrongen". Wij zijn kameraden Svoboda en Dubcek erkentelijk, dat zij geen collaboratie hebben aan vaard. Wij houden er rekening mee. dat de onderhandelingen onder de voor ons slechtste omstandigheden zijn gevoerd." Een woordvoerder in Hongarije heeft het Moskouse akkoord een be tere grondslag voor consolidatie ge noemd, dan die men in Hongarije na de contra-revolutie had. Volgens hem zullen thans de Tsjechen maatregelen moeten treffen, die hun niet gemak kelijk vallen. Telefoonverbinding niet Praag hersteld LONDEN De internationale tele foonverbindingen met Praag zijn weer intact, zo heeft radio Vrij Praag bekend gemaakt. Hel Hongaarse persbureau MTI meldt, dat de grenzen weer open zijn voor toeristen uit Polen, Oost-Duitsland en Tsjechoslowakije, die per trein reizen. Ook de geregelde spoorwegverbindingen tussen Boeda pest en Oostenrijk, Roemenië en Zuid-Slavië functioneren weer nor maal. Vandaag onze sportbijlage Vandaag vindt u in onze krant de jaarlijkse sportbij lage. Naast een schat van gegevens uit het zaterdag voetbal worden ook de kan sen van de Nederlandse deelnemers aan de Olym pische Spelen bekeken. U leest e: over in ons sportnummer. HUISHOUDSHOW NIET MINDER DAN 125 STANDS SCHUTTERSVELD 30 AUG T/u8SEPT» ÏO tallen AW l d II C II M ATTRAKTIES lil DRrfi°nSt'atilïS IS artisten Lees alles in de Jonge Tsjechen zijn de Russische luidsprekers in de hoofdstad steeds de baas gebleven. Zodra de gehate stem 1 van de Russen zich laat horen begint (nog steeds) een grootscheeps loei- en fluitconcert. CHICAGO De democratische presidentskandidaat McCarthy heeft verklaard, dat hij de race naar het Witte Huis van vice-president Humphrey heeft verloren. Reeds 24 uur ge leden was beslist Humphrey kandidaat te maken", zei een verbitterde senator. Geen open conventie dus. Hum phrey kon vanmorgen rekenen op 1159 stemmen. 63 te kort voor de nomina tie. Verwacht wordt dat hij reeds bij de eerste stemming wordt gekozen, vooral nu hij zich verzekerd heeft van de steun van bijna alle zuide lijke gouverneurs. RELLEN De ongereldheden in Chicago blij ven de conventie verstoren. Jonge negers en pacifisten raken herhaalde lijk slaags met de geïrriteerde politie. Deze schijnt overigens iets tegen de persvertegenwoordigers in Chicago te hebben. Tot nu toe zijn tenminste tien journalisten en cameramensen het ziekenhuis ingeslagen. PRETORIA De Zuidafrikaanse reservebank heeft gisteren het bank disconto verlaagd van 6 tot 5Va pro cent. Dit besluit is genomen omdat men meent het stadium te hebben bereikt, waarin het kredietplafond en de. beslaande hoge rentekoersstruc- tuur, die al geruime tijd van kracht was, niet in alle opzichten behouden behoefden te worden. McCarthy verwacht niet dat Humphrey het van republikein Nixon kan winnen en een opinie-onderzoek schijnt hem in het gelijk te stellen. Nixon leidt de populariteitsTace met zes procent voorsprong op de vice- president. De conventie heeft inmiddels het partijprogramma opgesteld, dat als twee druppels water lijkt op de denkbeelden van Humphrey. Over Vietnam wordt gezegd, dat Amerika zijn bombardementen pas zal staken, als Noord-Vietnam daar iets kon- kreets tegenover stelt. Ook moet bij eventuele onderhan delingen besloten worden dat alle vreemde troepen, dus ook die van Noord-Vietnam, het zuiden moeten verlaten. Daarna zou een demokra- tische verkiezing moeten worden ge houden. GEVANGENIS Vredesduif McGovern kreeg veel applaus, toen hij van de gekozen Zuidvietnamese regering (Humphrey had het bewind in Saigon als demo- kratisch betiteld) zei. dat het de de- niokratic met voeten treedt, door de kandidaat, die op onderhandelingen aandrong, in de gevangenis te wer pen (Dzoe). De voorzitter van de conventie prees president Johnson. „Niemand streeft oprechter naar vrede in Viet nam dan hij". Aanhangers van de vredeskandida ten dienden later een motie in waar in werd aangedrongen op onmiddel lijke stopzetting van de bombarde menten op Noord-Vietnam. Toen men niet tot overeenstemming kwam, werd de vergadering verdaagd. KENNEDY Amper 24 uur nadat senator Ed ward Kennedy te kennen had gege ven niet voor de nominatie in aan merking te willen komen, hebben een groot aantal gedelegeerden gepro beerd hem als eenheidskandidaat naar voren te schuiven. Achter de schermen van de con ventie wordt druk overlegd eer de kansen van „Ted". McCarthy en McGovern zijn bereid zich terug te trekken. RUSSEN TREKKEN WEG VAN DE DUITSE GRENS MÜNCHEN Russische troepen, die gisteren stellingen innamen langs de gehele grens tussen Tsjecho slowakije en de Duitse Bondsrepu bliek, zijn vanmorgen begonnen zich terug te trekken. In Praag was gisteren meegedeeld, dat de regering akkoord ging met het legeren van Russische troepen langs de grens met West-Duitsland. I Het douaneverkeer bij de drie I grensposten in Beieren is gisteren vrijwel tot stilstand gekomen. Al leen bij Furth im Wald mogen Tsje chen hun land verlaten. LEIDEN Een inter-universitair hulpcomité zal bijstand verlenen aan Tsjechoslowaakse hoogleraren, we tenschappelijke medewerkers en in het algemeen academici, die niet naar hun land kunnen terugkeren. Samen met andere hulporganisaties wil het comité passende, tijdelijke ar beidstaken voor de gestrande Tsje chen zoeken. WILLEMSTAD Op de Neder landse Antillen is gistermiddag een minuut stilte in acht genomen om uiting te geven aan medeleven met de Tsjechische bevolking. TAE Tweede Kamer heeft op passen- de wijze gereageerd op de ge beurtenissen in Tsjechoslowakije. Vrijwel unaniem is de motie-Biesheu vel aanvaard, waarin het optreden van Rusland en enige andere Oosl- europese landen scherp werd veroor deeld. Dat de communisten hier niet aan mee wilden doen hoeft men niet te betreuren. De CPN-woordvoerdcr had bovendien de weinig goede smaak om in een herdenkingsrede voor twee overleden Kamerleden een hetze te gen de CPN te zien. De Kamer wil in de toekomst verder gaan mei de ont- spanningspolitiek jegens Oost-Europa. Wel was het jammer dat dit debat toch nog vier uren moest duren. De kracht van het protest had aan inhoud gewonnen als men er in was geslaagd slechts twee sprekers na de regering aan het woord te laten: een namens de regeringspartijen; een namens de gezamenlijke oppositie, waarbij overi gens de CPN zich ongetwijfeld apart zou hebben opgesteld. In ieder geval hebben de drie confes sionele partijen met mr. Biesheuvel en PvdA. PPR en D'66 met de heer Den Uyl als woordvoerders een stap op deze weg gezet. In Tsjechosloivakije PRAAG „Om de gerechtigheid te ontvluchten zijn enkele functiona rissen van de Tsjechoslowaakse com munistische partij naar de Sowjet unie vertrokken". Dit deelde radio vrij Praag gisteren mee. Het station noemde met name Ru- dolf Ovikof, lid van het centrale co mité van de Slowaakse communisti sche partij en deed een beroep op de Tsjechoslowaakse autoriteiten de man te arresteren en hem aan de bevoeg de instanties over te dragen. PRAAG Buitenlandse journalisten en toeristen zijn tot nader order niet meer welkom in Tsjechoslowakije, heeft het Tsjechische ministerie van buiten landse zaken vandaag bekendgemaakt. Niets werd gezegd wat gaat gebeuren met verslaggevers die al in het land waren voor de crisis uitbrak of die het land binnengingen na de invasie. fZoals bekend is onze speciale verslaggever Link van Bruggen er maandag in ge slaagd tot Praag door te dringen.) Buitenlanders die voor zaken of of ficiële reizen naar Tsjechoslowakije willen, hebben behalve een visum een speciaal certificaat nodig waarin hel doel van hun reis wordt uiteen gezet. Oproep aan troepen in Tsjeehoslowakije WENEN Volgens radio-Praag, ir Wenen beluisterd, heeft de Tsje choslowaakse minister van defensie een appel gericht tot de Tsjechoslo- waakse troepen. Hij spoort hierin de strijdkrachten aan de politiek van Dubcek volledig te steunen in ver band met de ernst van de militaire en politieke toestand in het land. LEEUWARDEN De luchtmacht heeft gisteren redding gebracht vooi een zieke baby van vier maanden, Annemarie Nagel uit Alkmaar. Het kindje werd met een darminstuipin^ per helicopter van Terschelling naar Leeuwarden gevlogen, waar het werd geopereerd De baby maakte het daarna voortreffelijk. Zij was met haar ouders op va kantie op Terschelling. morgen voordeel 210 gram van 19 voor 49 U niet duur we! heerlijk UTRECHT Bijna driehonderd treinen stonden gistermiddag om een uur m het hele land stil. De twee minuten stilte .die uit solidariteit met het Tsje choslowaakse volk in acht werden genomen, bracht uiteraard een bescheiden chaos in de dienstregeling. Tegen het eind van de middag reden de treinen weer volgens de dienst regeling. Een voordeel was. dat de vertraging over het hele land werd geregis treerd. zodat de achterstand ook landelijk geleidelijk kon worden ingelopen Ook rangeertreinen waren bij de actie ingeschakeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1