Heineken-Amstel: bolwerk tegen Britse opmars Steeds meer twijfel: kan Humphrey Nixon aan? Proefproces om roodlichtcamera Kamerlid vraagt naar weigering lokaal Valbovol Vlaggeschip MIN. in de lucht ^oorf 27.50 p.pers R.V.S. NEEMT ZEVEN PROVINCIËN OVER DOBBELMAN BIJ ZOUT-ORGANON Willem-Alexander kreeg zeilbootje Drie grote usies Raad Heerlen laat Vascomij schieten Prins Claus naar corso in Tiel Installatie van burgemeester in Hellevoetsluis Kerkconcert met goede prestaties Congres over drinkwater Geen eenheid over Vietnam in Chicago Zesjarig jongetje in Waal verdronken 9 DINSDAG 27 AUGUSTUS 1968 fusie REEUWIJK Burgemeester Quarles van Ufford heeft maandag morgen als leider van een delegatie een prachtig zeil-roeibootje op het kasteel Drakensteyn overgedragen aan prinses Beatrix en Prins Claus. Zij namen het bootje, met een oranje zeil waarin de letter „W" is gemar keerd, voor hun zoon Willem-Alexan- der in ontvangst. KoningirT Juliana was de boot toe gezegd bij haar werkbezoek aan Reeuwijk op 28 mei van dit jaar. De zeil-roeiboot is een eigen ontwerp van de heer C. Hulshof, eigenaar van iet jachthavenbedrijf C. Hulshof. Een historisch cultuurmonument van de Denen is gisteren ten dele i vlammen opgegaan: de kathe draal van Roskildp, ongeveer 30 km ten westen van Kopenha- gen op het eiland Seeland. De prachtige kruiskerk, die in 1084 's ingewijd, bevat graftomben van veel Deense koningen. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM In de financiële wereld trekken weer drie opzienbarende fusies sterk de aandacht. Van de drie samensmel tingen is die van de grote brouwergen Heineken en Amstel wel de meest in het oog springende. Deze twee grote bierbrouwers gaan samen om een bolwerk te vormen tegen de opdringende Britse groep Allied Breweries, die onlangs d'Oranjeboom in zgn midden opnam. De zeepfabriek Dobbelman (die jarenlang als solist optornde tegen de grootmachten op dit gebied) gaat op in het concern Koninklijke Zout-Organon. En de derde van de reeks is het beklinken van het huwelijk tussen de verzekeringsmaatschappij De Zeven Provinciën en de Rotterdamse Verzekerings Sociëteiten RVS. Het antwoord van Heineken- Amstel aan de Britten ging^ verge zeld van een perscommuniqué, waar in de raden van bestuur van beide ondernemingen er in gelijke be woordingen op wijzen, dat Amstel als afzonderlijke producent zal blij ven bestaan. Ook het merk Amstel zal op de markt blijven. Een vermindering van de werkge legenheid wordt niet gevreesd en bedrijfsvoering en leiding blijven in beide bedrijven dezelfde. De onder nemingsraden werden over de fusie ingelicht, alsook de besturen van de betrokken vakbonden. De fusies van gisteren bewijzen eens te meer de steeds sterkere ten dens naar het vormen van grote eenheden in het Nederlandse be drijfsleven. 60 procent Het brouwerijenhuwelijk wordt in beurskringen gezien als een ver stands-trouwerij. Heineken-Amstel zullen voortaan 60 procent van de vaderlandse biermarkt in handen hebben. Met 4500 man personeel worden per jaar 425 miljoen liter bier en ettelijke miljoenen frisdrank aan Nederlandse dorstige kelen aan geboden, wat goed is voor een om zet van 450 miljoen gulden. De directies van de twee concerns verklaarden, dat de fusie (een „na tionale zaak") in het afgelopen weekeinde werd bezegeld om ster ker te staan tegen de Allied Brewe ries. (Deze Britse onderneming nam in december d'Oranjeboom te Rotter dam over en dat betekende dat ook de Zuid-Hollandse Bierbrouwerij, Phoenix-Amersfoort en Keizer Bar- barossa in Groningen meegingen. Vorige week ging ook het Breda Bier van De Drie Hoefijzers) naar de Engelsen.) 150 miljoen Het komt er in wezen op neer, dat Heineken een bod op de aandelen Amstel doet. De laatste koers was 490 procent en zo zou met de totale overname een bedrag van 151 mil joen gulden gemoeid zijn. De aan deelhouders Heineken krijgen een extra dividend en gratis aandelen. Het bod van Heineken omvat: een aandeel/certificaat Amstel van 100 gulden nominaal om te wis selen tegen: een aandeel van 25 gulden nomi naal Heineken Belegging en Be heer, plus een aandeel van 25 gul den nominaal Heinekens Bier brouwerij Mij., plus 150 gulden 7 pet, obligaties Heinekens Bier brouwerij Mij, plus 150 gulden in contanten. Van hun eigen bedrijf krijgen de Amstel-aandeelhouders dan nog 10 pet. dividend in contanten. Tot de produkten van beide brouwerijen behoren niet alleen diverse merken bier. maar ook (via Heinekens Vrumona) Se ven Up, Pepsi Cola, Si-Si, B3, Fosco en ten dele Royal Club Tonic en Sunkist, snacks en farmaceutische produkten. Dobbelman De Koninklijke Zeepfabrieken Dob belman in Nijmegen (die met goed kope zakken waspoeder een aanval op de markt deden en zo de wasmid delenoorlog ontketenden) zullen op gaan in het immense concern Ko ninklijke Zout-Organon. Verwacht wordt, dat het merk zal worden samengebracht met merken HEERLEN De gemeenteraad van Heerlen heeft gisteravond besloten zich niet garant te stellen voor een bedrag van tien miljoen gulden voor de herfinanciering van de Vascomij. Het besluit van de raad, zes raadsleden stemden tegen, 25 voor, zal ongetwijfeld het faillissement van de Vascomij. tot gevolg hebben. Het is niet uitgesloten dat ook een aantal crediteuren door het besluit van de raad zullen worden gedupeerd. Over een schadeloosstelling aan werknemers, die nog lonen te vorde ren hebben, is niets bekendgemaakt. I I DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid H. J. L. Vonhoff (vvd) heeft de minister van onderwijs en we tenschappen vragen gesteld over de weigering van de directeur van de Rijks-HBS te Woerden, het gym nastieklokaal van zijn school ter beschikking te stellen van de volley balvereniging Valbovol. Het verbod, leden van de vereni ging nog langer in het lokaal te laten trainen, werd uitgevaardigd kort na dat het damesteam dit jaar landskampioen was geworden. De heer Vonhoff zegt dat het me- uit oud-leerlingen van de school rendeel van de leden van Valbovol bestaat, en dat het optreden van de directeur ernstige ongerustheid heeft gewekt bij een aantal docenten. Hij vraagt de minister maatregelen te nemen, die een einde kunnen ma ken aan de vertroebelde sfeer in en rondom de school, die schadelijk is voor het openbaar voortgezet onder wijs in Woerden, of, indien geen maatregelen kunnen worden getrof fen een onderzoek in te stellen. (Van onze correspondent) UTREHCT Al geruime tijd han teert de verkeerspolitie, zowel op ge meentelijk als op rijksniveau by wijze van proef de z.g. roodllcht-camera om de veel voorkomende verkeersfout: door rood licht ryden, vast te leggen. Politiekringen achten dit bewijsmate riaal echter nog niet waterdicht en zouden graag zien dat een der bekeur den geen genoegen nam met deze methode en het op een proces laat aankomen. Maar zo'n proces brengt veel romp slomp mee en daarom betalen de zon daars liever om meteen van alles af te zijn. De roodlichtcamera is verbonden met de verkeerslicht-installatie en staat op TIEL Prins Claus is van plan aanwezig te zijn bij het jaarlijkse oogst-fruitcorso. dat op zaterdag 14 september in Tiel zal worden gehou den. Het corso word. georganiseerd door de Stichting Vierstromenland. i scherp als het licht van groen via geel j op rood is gesprongen. Mocht de roodlichtvamera juridisch aanvaardbaar zijn bevonden, dan zal deze betrekkelijk eenvoudige appara tuur op grotere schaal worden toege- past. Het is niet onmogelijk dat een j proefproces zal worden uitgelokt. Aantal branden stijgt sterk UTRECHT - De 15.700 branden die vorig jaar woedden, vertonen een stij ging van 13,6 procent vergeleken met 1966. De direkte brandschade (170 mil joen) betekent een stijging van onge veer 43 procent. De inspektie van het brandweerwezen vindt, dat bij de Nederlandse bevolking en het bedrijfsleven de brandbewust- heid onvoldoende is. In het jaaroverzicht van de inspektie staat, dat bij bijna de helft van de branden de oorzaak onbekend bleef. DRIEBERGEN Joop van Domselaar heeft maandag tijdens de wedstrijden om de Nederlandse kampioenschappen, die ln Driebergen worden gehouden, het natio nale record op het onderdeel klein kaliber geweer 60 schoten knielend verbeterd. Van Domselaar kwam tot 569 punten, een punt meer dan het oude record dat sinds 1967 j op zijn naam stond. 1 als Echfa, Biotex en Loda, die reeds I tot het chemie-concern behoren. Dobbelman (al 235 jaar oud) werkt met de merken Dobbelman en Cas- tella en levert o.m. aan Albert Heijn, die het wasmiddel onder eigen naam verkoopt. Bij Dobbelman zullen ongetwijfeld personeelsleden moeten worden ont slagen. RIS sterker De Rotterdamse Verzekering So ciëteiten RVS krijgt door de overne ming van de Assurantie Maatschappij De Zeven Provinciën in Den Haag een sterke uitbreiding buiten de le vensverzekeringssector. Aan net pre mie-inkomen van de RVS van 5,1 miljard gulden zal door de fusie nog eens circa 91 miljoen gulden worden toegevoegd. HELLEVOÉTSLUIS In een bui tengewone raadsvergadering, te hou den op maandag 2 september in de raadzaal van het Prinsehuis, zal om 15 uur de heer J. A. A. Aarse worden •geïnstalleerd tot burgemeester van Hellevoetsluis. In verband met de aanwezige plaatsruimte zal de verga dering alleen kunnen worden bijge woond door genodigden. Van 17 tot 18 uur zal een receptie worden ge houden in de benedenzalen van het Prinsehuis. Een ieder krijgt hierbij de gelegenheid kennis te maken met de burgemeester en mevrouw H. N. Aarse-Vis. MAASSLUIS Tijdens het con cert van zaterdagavond in de Imma- nuelkerk heeft het publiek, dat een behoorlijk gedeelte van de ruimte vulde, kunnen genieten van goede prestaties, die geleverd werden door de organiste Sigrid Hölzerkopf, de sopraan Charlotte van Os-Eybergen en de fluitist Helmuth Kleeberg. De organiste heeft tijdens composi ties van Buxtehude (het Praeludium en fuga in D met zijn eigenaardige slotwending), Bach (het vermaarde Praeludium met fuga in a) en Men delssohn (eerste sonate) laten horen, dat zij over een sterk muzikaal tem perament beschikt en dat zij tevens een sterk stijlbesef bezit. Kwam haar spel aanvankelijk nog niet geheel los van de materie, allengs kwam tot uiting, dat zij ook technisch heel wat in haar mars heeft, heigeen met name in een uiterst boeiende weergavt van Baohs werk resulteer de. De sopraan heeft met behoorlijke zuiverheid een enkele keer had zij nog wat moeite in de hoogte maar wat nog belangrijker is, met grote expressiviteit de door haar gezongen liederen van Handel, Bach en Dvorak ten gehore gebracht. De fluitist toonde zich eveneens een bekwaam instrumentalist, al was het jammer, dat hij in het begin niet helemaal stemde met het orgel. Maar zijn niet geringe capaciteiten wist hij overduidelijk te demonstreren in werk van Handel (vijfde sonate) en Bach, terwijl hij eveneens in de so praan-aria's van Bach en Handel op voortreffelijke wijze de obligaten ten gehore bracht. Sopraan en fluitist werden uiterst betrouwbaar en muzikaal-fijnzinnig gesecundeerd door organist Koos Bons. P.V. Ghana legde toestel Russen aan ketting ACCRA De Ghanese regering heeft zaterdag een Russisch II- joesjin-vliegtuig aan de ketting ge legd omdat het het Ghanese luchtruim had geschonden. De Russische be manning en passagiers werden vast gehouden. ROTTERDAM Dinsdag 17 «ep- tember opent mr. V. G. M. Marijnen voorzitter van het comité voor de campagne waterbehoud, de ten toonstelling „Aquatech '68". Dit is de eerste internationale technische ten toonstelling voor behandeling, ge bruik, opslag en transport van water. Deze wordt van 17 tot en met don derdag 21 september gehouden in het Ahoy-gebouw. Op het congres dat tegelijk met de expositie wordt gehouden zullen in ternationaal allerlei ervaringen op het drinkwatergebied worden uitge wisseld. Onder de talrijke sprekers zijn ir. C. van Rooyen, directeur van het Rijksinstituut voor drinkwatervoor ziening, prof. mr. J. G. Steenbeek van Rijkswaterstaat en ir. J. H. Jansen van het rijksinstituut voor de luivering van afvalwater. Na het Republikeinse is nu in de Verenigde Staten het Democra tische circus begonnen, dat op zijn beurt de kandidaat voor het presidentschap moet aanwijzen. Deze conventie wordt in de auto- stad Chicago gehouden, waar de deelnemers zich in het interna tionale amphitheater hebben ver enigd. Grote welkomstopschrif ten sieren de ingangen. Om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn is in de stad een politie- en legermacht van meer dan gewo ne omvang samengetrokken. CHICAGO John Bailey, voorzitter van het nationaal comité van de Democratische Partij, heeft vannacht de de mocratische conventie in Chi cago geopend. Da programmacommissie was er nog niet in geslaagd een eenstemmig standpunt in zake Vietnam te vinden. De meerderheid steunt in grote lijnen het Vietnambeleid van de regering, maar de minderheid voornamelijk aanhangers van sena tor Engene McCarthy eist dat men zich voor onvoorwaardelijke stopzetting van de bombardementen op Noord-Vietnam uitspreekt Vice-president Hubert Humphrey maakt van de vier kandidaten naast hemzelf en „vredesduif McCarthy de Kennedy-aanhanger senator George McGovern van Zuid- Dakota en de conservatieve gouver neur van Georgia, Lester Maddox ZALTBOMMEL Zondagmiddag is de zesjarige Aartje van de familie K. van Hees in de Regulierstraat, in de Waal verdronken. Het jongetje moet bij de ingang van de haven in het water zijn gesprongen en direct verdronken. De heer Meuzelaar jr. die per boot passeerde zag het lichaam drijven. Dokter Willemse die spoedig ter plaatse was, kon slechts de dood constateren. De jongen speelde wel meer in het zand aan de Veerdam. Zijn vader zocht hem omdat hij al een poos van huis was. Een man had het jongetje langs zien gaan toen hij op de bank zat. Aan de rand van het water vond men de fiets en de kleren van Aartje. Het stoffelijk overschot was net ge borgen toen de zoekende vader er aan kwam. ROTTERDAM De 40-jarige piloot J. F. J. Berndes uit Voorburg heeft zaterdag met zijn reclamevliegtuig van de in Rotterdam gevestigde firma Jel- mer Giltay, een noodlanding moeten maken. Na haperingen aan zijn mo tor landde hij op het boetveld in Sche- veningen. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. de beste kans op de kandidatuur. Maar er rijst steeds groter twijfel of hij in staat zal zijn de republikeinse kandidaat Richard Nixon te verslaan. In hun streven naar het vinden van een „winnende" kandidaat heb ben sommige democraten, onder lei ding van ex-gouverneur Michael Disalle van Ohio, getracht senator Edward Kennedy voor hun wagen te spannen. Ondanks diens verkla- ring dat hij niets voelt voor een plaats op de democratische kandida tenlijst blijven zij hopen dat de enige overgeblevene van de gebroeders Kennedy van mening zal veranderen als de partij een dringend beroep op hem doet ter wille van de eenheid de kandidatuur te aanvaarden. Jesse Unruh, leider van de Cali- fornische delegatie, heeft gisteren een petitie doen rondgaan waarin senator Kennedy wordt gevraagd de democratische presidentsnominatie te aanvaarden. De petitie zou reeds door ongeveer 300 gedelegeerden zijn ondertekend. Humphrey Ongeacht alle reserves en het ge brek aan geestdrift voor zyn per soon, blijft Humphrey zeer optimis tisch over zijn kansen om morgen avond reeds in de eerste stemming de vereiste 1312 stemmen of meer te behalen. Het persbureau Associa ted Press kent hem in een voorzich tige schatting zeker 894 stemmen toe, maar sommige televisiemaatschap pijen geloven dat hij nog maar enige tientallen stemmen van de nominatie verwijderd is. Na een welkomstwoord van bur gemeester Daley van Chicago, werd de officiële openingsrede gehouden door senator Daniel Inouye van Ha waii, die zich een trouw volgeling van het regeringsbeleid in binnen- en buitenland toonde. Inouye zwaaide lof toe aan de verworvenheden bereikt onder het bewind van de presidenten Kennedy en Johnson. Arrestatie Rond het gebouw waar de demo cratische conventie wordt gehouden is intussen een sterke politiemacht samengetrokken voor de veiligheid van de deelnemers aan de conventie en ook om mogelijke demonstraties de kop in te drukken. Niettemin heeft een man kans ge zien op het dak van het Hiltonhotel te klimmen waar o.a. vice-president Humphrey en senator McCarthy lo geren. Hij werd gearresteerd. In zijn auto werd later een geweer met een telescoop gevonden. De jongeman, de 19-jarige Peter Laine uit Milwaukee, zei een goede uitzichtplaats te hebben gezocht voor het gadeslaan van de activiteit bij het hotel. Met z'n beiden of zelfs als enige passagier vliegen Het kan! (lees: Hoe en wat) Beeft uvleugeuj HOE EN WAT Er wordt gevlogen met ervaren verkeersvlieger» die geen dolle etunte uithalen meer u in een modern, comfortabel vliegtuig leten genieten van uw „luchtdoop- Er kunnen 3 passagiers tegelijk mee. De Zweedse cutofabriek Volvo heeft een straklijnig, chique ren paard aan zijn stal toegevoegd: de 164, een geheel nieuw conventio neel model, dat een uiterst solide en veilige wagen mag worden ge noemd. Alles is even „af" aan deze fraaie wagen die ongeveer 20 mille zal gaan kosten en met zijn zes cilinder drie liter motor van 145 pk goed is voor snelheden van 200 km per uur. Enkele snufjes van deze wagen: lagerwerk van lood- brons, gescheiden remcircuits met schijfremmen, stuurbekrachtiging, elektrisch verwarmde achterruit, automatische transmissie en uit laatgasreiniging. De wagen zal hier na mei volgend jaar leverbaar zijn. .jrras ter be schikking, vanwaar men het al- en aan vliegen kan volgen. Alle gewenste Inlichtingen over lijndiensten of over leren vliegen zijn ter plaatse te krijgen. Aan het eind van de vlucht wordt u als herinnering een Oorkonde van Luchtdoop over handigd. Uiterlijk twee dagen voor-u aan.de beurt bent krijgt u de instaokaart thuis. "^taling aan do krant: per giro of aan het bureau. ie alleen ot m6t z'n tweeén wil vliegen zonder andere passagiers, moet natuurlijk wèl voor drie personen betalen. Bij de indeling behoeft men dan niet op eon combinatie to wachten. Wel moet u op do bon dan eenzelfde naam drie- of tweemaal vermelden. Twee- of driemaal 25 minuten aaneen vliegen is mogelijk als men het dubbele of driedub bele betaalt. saterdag 5 minuten later. Duur van de rit naar het vliegveld ongeveer een ha li uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9