panning en onzekerheid Praag als in oorlogstijd in RUSSEN ONTWAPENEN TSJECHISCH LEGER Uit de Haagse hof geplukt SOMBERE SFEER VREES NEEMT TOE Tsjechen kunnen gratis naar hun land terug Regering in Praag protesteert fel al JORDANIË WIL OPTREDEN VN TEGEN ISRAËL 7 DINSDAG 27 AUGUSTUS 1968 (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PRAAG Spanningen onzekerheid als in oorlogstijd. In een I particulier huis aan het Wenzelplein waar zich een sterke Russische j troepenmacht heeft samengetrokken, kijk ik naar de patrouilles die in tirailleurslinie voorhij komen. Het is nu midden in de nacht. De 1 om tien uur begonnen avondklok is vier uur oud. De schimmige J schaduwen van de soldaten met hun vetleren laarzen en venijnige I machinepistolen vallen op de vloer voor me. Mijn opstelling in een Idonkere schuilplaats kon echter niet heter zijn. Er gebeurt niets in het centrum in Praag. Er is vannacht niet [eschoten. Na die schietpartijen van de afgelopen dagen is de Tsjechoslo waken de lust vergaan te demonstre ren tegen de bezettende macht. Slechts een kleine groep jongeren probeerde het nog gisteravond. Maar 't was alles behalve een manifestatie. De Sovjets die bij de schietklare tanks op het Wenceslasplein stonden onttrokken zich aan het uitgelokte debat. De Russische legerleiding heeft kennelijk strenge instructies doen uitgaan niet langer met het publiek in discussie te treden. De demoralise rende uitwerking hiervan heeft tenslotte de vervanging van verschil lende in Praag gelegerde militaire eenheden ten gevolge gehad. Van m'n schuilplaats uit zie ik de Russen plakkaten van muren en ra men scheuren, waarop voor de zelfstandigheid en de souvereiniteit wordt gepleit. Met plakband beves tigen ze hun eigen propagandamidde len op dezelfde plaatsen. Een affiche vertoont de leugenach tige foto, die zaterdag in Moskou werd gemaakt toen president Svoba- da zijn moeilijke gang naar Canossa begon, staande in een open auto en omringd door paternalistische kame raden als Brezjnef en Kosygin. Het i gaat om een beeld van een i ogenschijnlijke triomftocht. In wer- as kelijkheid is het echter een andere z<\ versie van de judaskus. Onheilspellend Er hangt een onheilspellende en !*ook droeve sfeer in Praag terwijl de Russische tanks door de straten rate len; terwijl de behelmde militairen Thun machinepistolen dreigend naar ||de daken der huizen richten, leven de ^overvallen Tsjechoslowaken tussen y vrees én hoop. Ïj Er is vrees voor de schietpartijen, ^die gisteren nog enkele doden eisten; vrees voor de provocatie op welke manier dan ook. Of het nu gaat om Ndemonstraties of het schilderen van ^vaderlandse en anti-Russische leuzen ^op de gevels, standbeelden en straten. En wat de hoop betreft, de hoop op een vergelijk op het behoud van de nieuwe identiteit, deze is na zes da gen passief verzet bijzonder klein en vaag geworden. In Praag is geen openbaar gebouw onbezet gebleven. De telexcentrale, de telefooncentrale, alle verbindingen worden door de militairen bewaakt. #)De vrijheidszenders (dertien in getal) ^zijn nog in de ether maar boven de stad cirkelen dag en nacht helikop ters die met peilingsapparatuur zijn uitgerust. Sinds gistermiddag is er van een duidelijke depressie sprake. De moe dige houding tegenover de bezetter ten spijt hebben ontelbare Tsje choslowaken het gevoel dat hun nati onale zaak nog nauwelijks te redden De prijs Er gaan geruchten dat president Svo- boda en partijleider Dubcek tegen over de Kremlintop concessies heb ben moeten doen. Het weer aandraai en van de politieke duimschroeven, zo wordt er gezegd, zal ongetwijfeld de prijs zijn die straks zal moeten worden betaald voor het geheel of gedeeltelijk terugrekken van de troe pen van het Warschau-pakt. Hoe moet nog iets van de eigen soeve reiniteit worden gered? Een bijna wanhopige zaak. Wie het nog waagt een muurkrant op te han gen of een affiche op een muur te plakken, loopt het risico ter plaatse te worden neergeschoten. Praag is niet veel meer dan neen naamloze stad met naamloze mensen en naam loze straten, alle richtingaanwijzers, alle straatnaamborden, alle bordjes op deuren zijn weggehaald. Ik heb gisteren ervaren, dat zelfs de kinde ren, ook die op het platteland door hun ouders op het hart zijn gedrukt geen vreemdeling, die naar de weg vraagt in de goede richting te hel pen. Geheime dienst Dit is niet alleen gedaan om de Russen in hun bewegingen te belem meren, maar ook om de arrestatie van politieke figuren, vakbondslei ders en journalisten te voorkomen. De Russische geheime dienst heeft tenslotte enkele honderden van zijn ambtenaren naar Tsjechoslowakije gestuurd om de leiders van het gees telijk verzet de mond te snoeren. Slechts één richting wordt nog met naamborden in Tsjechoslowakije aangegeven. Dat is de richting naar Moskou, dat volgens de plakkaten en de beschilderingen op het wegdek zo'n tweeduizend kilometer van Praag verwijderd ligt. Deze aandui ding is voor de tanks en de gepant serde voertuigen bedoeld die daar in colonne over de wegen rijden en grote schade aanrichten. De gezichten van de Russische mi litairen staan strak en grimmig. Ze bevinden zich in een duidelijk vijandig land ondanks de bondde- nootschappelijke banden. Voedsel en water worden niet verstrekt. Wat ze nodig hebben moeten ze zelf weg halen. Hier en daar is er sprake van plundering omdat het met de ravi taillering van de Sovjet-troepen meer dan droevig gesteld is. Het brand stofgebrek is nijpend, terwijl de min of meer geïsoleerde voorposten op het platteland dikwijls met een maaltijd per dag moeten stellen. In Pilzen vertelde men me giste- teren dat de soldaten in het bos naar paddestoelen lopen te zoeken ter aanvulling van hun karige rantsoen De politie en ook het leger schij nen nog enigszins zichzelf te kun nen zijn. Bij de kazernes hangen zwarte vlaggen terwijl de nationale vlag halfstok gehesen is. Verraders Hoewel de verraders in Tsjechoslo wakije niet slapen, hebben ze nog geen kans gekregen zich te roeren. Novotny-aanhangers als Bilak cn Kolder zouden in de Sovjet-ambas sade zijn gevlucht. De Russische geheime dienst staat voor een haast onmogelijke taak om dat er geen medewerking van de bevolking wordt ondervonden. Cynische noot: Op de menukaart van een Praags restaurant wordt een Russische ei op 't ogenblik een be- zettings-ei genoemd. Twee slachtoffers van busongeluk in levensgevaar MüNCHEN Twee van de Neder landers die gisteren ernstig gewond raakten bij een busongeluk in de buurt van München, verkeren in le vensgevaar. Tweeëntwintig andere passagiers worden nog verpleegd in ziekenhuizen. Drie jonge Tsjechen in Bratislava volgen het voorbeeld van landge noten in Praag door straatnaam borden te verwijderen. Zij doen dit om het de bezetters zo moeilijk mogelijk te maken als ze arresta tieplannen mochten hebben. Met bloedvlag lang de tanks Er zijn veel Tsjechen in Praag, die niet moede worden dagenlang in bloed gedrenkte nationale vlag gen aan de Russische bezetters te laten zien. Hier een man, die een besmeurd dundoek langs een aan tal Russische pantserwagens draagt. De bemanningen van deze oorlogs- voertuigen letten er amper meer op. Het is een veel voorkomende vorm van protest geworden in de Tsjechische hoofdstad. (Van oonze correspondent) AMSTERDAM Tsjechoslowaken, die in Nederland zijn, wordt de ge legenheid geboden gratis naar hun land terug te reizen met de twee Tsjechi sche autobussen die zaterdag Neder landse toeristen uit Praag naar Am sterdam hebben gebracht. De bussen zullen tot aan de Tsjecho- slowaakse grens rijden en dan naar Nederland terugkeren om eventueel nieuwe gegadigden op te halen. Een en ander is mogelijk gemaakt door de reisbureaus Cira en Vlasman te Am sterdam. in samenwerking met de Tsjechoslowaakse ambassade in ons land. Tsjechen, die hiervoor belangstelling hebben kunnen zich melden bij de ambassade van hun land in Den Haag of in Amsterdam onder het telefoon nummer 020 - 17 00 98. Zelfs met heel weinig ruimte kunt u toch het genoe gen van een eigen kaptafel smaken. Deze mini-kaptafel neemt namelijk slechts een halve meter ruimte in, want de stoel past op de rand. De hele verzameling tubes, potten, haarborstel en kammen, krullers en pincettan kan nu een keurig plaatsje vinden. De mini-kaptafel is vervaardigd van staal, heeft draaibare plateaus van spiegelglas, is in pasteltinten verkrijgbaar en kan ook nog rijden. Uw toilettafel kan dus nog bij bezoek weggemoffeld worden in de kast. Ideaal voor kamerbewoonsters en kleinbehuisden, of zij die hun slaapkamer overdag als eetkamer gebruiken. De prijs is ƒ325,-; bij Manusje, die toonkamers heeft in Den Haag. Rotterdam, Utrecht en Amsterdam. U kun't daar ook een 'kleurenfolder vragen en per post bestellen. Twee-in-één De dagen worden kor ter. Dan wordt het tijd aan bijverwarming te denken. Moet die verwar ming bij u thuis ook ge paard gaan met (nieuwe) verlichting, dan moet u eens denken aan deze nieuwe combinatie van verwarming en verlich ting. Het lijkt een plafond lamp, heeft een element van 750 Watt en een ron de reflector van gepolijst aluminium. Wilt u licht in het duister, dan gaat dat gewoon zoals u gewend bent: via het knopje aan de muur. Wilt u er warm te bij, dan even aan het koordje trekken. De verwarming zit op een veilige plaats waar kinderhandjes niet bij kunnen. Daarom mis schien wel ideaal voor de kinderkamer, voor boven de commode of in de hal: met recht een warm ont haal voor uw gasten. De Twee-in-een komt u op 98,-. Hoenson heeft 't. Knackebrod halve boterham Al eens van knasper- brood gehoord? Het is de Hollandse naam voor Knackebrod. Dit Skandi- navische produkt werd oorspronkelijk uit rogge meel bereid. Zoals u weet, zijn er verschillende soor ten van deze knapperige broodsoort, die dagenlang goed blijft, in de handel, namelijk bereid met tar webloem of een mengsel rogge- en tarwebloem. Sommigen denken dat knasperbrood bij uitstek slanke-lijn-brood zou zijn. Draagbaar Baby-matje Een baby op komst in kennissen- of familie kring? Meestal krijgt de kraamvrouw zoveel trui tjes en slabbetjes, dat ba by het niet eens allemaal af kan dragen: zo'n klein tje groeit hard! Een origi neel geschenk vinden wij het draagbare babymatje. Het gevalletje is van een Nederlandse fabriek van babyartikelen. Het ziet eruit als een flink plastic commodekussen, maar de snufjes zijn vier vakken aan de zijkanten waarvan er drie gevuld zijn met zalf, poeder en (nieuw): baby-lotion, zacht vloeibare crème te gen irritatie en infecties. Het vierde vak is gauw gevuld met veiligheids spelden, watten en derge lijke. Het tweede snufje: gro te nestelgaten en witte veters. Daarmee verandert het baby-matje in een vrolijke draagtas waarin ook nog wat luiers of een handdoek een plaatsje vinden. Fijn voor kleinbe huisde en reislustige moe ders. Trouwens, voor een morgen-kopje-koffie-drin- ken bij oma is zo'n tas mat ooik een uitkomst. De complete mat ie uwe voor 10.75, de nieuwe lo tion „los" voor 2.75. Dan moet u dit wel we ten: een plakje knasper brood kan een half snee tje brood vervangen. Om het eens duur te zeggen; de calorische waarde van een plakje knackebrod is evenals een halve boter ham ongeveer 33 kcal. PRAAG Vrije Tsjechoslo waakse radiozenders hebben gisteren gemeld, dat de Rus sische bezettingstroepen har der gaan optreden tegen het Tsjechoslowaakse leger. Ka zernes worden bezet, soldaten ontwapent en officieren gear resteerd. Gisteren schoten de Russen zon der duidelijke redenen een jonge vrouw dood. die bij de bushalte stond. Radio Vrij-Praag meldde dat in totaal 22 inwoners van Praag door de bezetters zijn gedood. Ongeveer 350 mensen liggen met verwondin gen in ziekenhuizen. De regering in Praag heeft inmid dels scherp geprotesteerd tegen het ontwapenen van het Tsjechoslowaak se leger. De ambassadeurs in de vijf landen, die troepen hebben gestuurd, hebben gisteren protestnota's aan de regeringen overhandigd. DOOR Een verjaardag behoort een jubel dag te zijn. Maar morgen 28 au gustus 1968 zal er een jarige zijn, die stom en stram nauwelijks geluk wensen in ontvangst zal kunnen ne men. Vijfenvijftig jaar oud en weinig of geen idealen verwezenlijkt. Erger nog. staande in een wereld, die zijn bestaan blijkbaar vergeten is. Met mankementen belast ook. Kwalen, die door de kundige mensen verhol pen zouden kunnen worden, maar blijkbaar bekreunt geen mens zich er om. Daarom morgen een droeve blik en, zo ge nie^ in zijn omgeving komt, een deelnemende gedachte aan het Vredespaleis, dat dan 55 jaar wordt. Daar staat de Tempel des Vredes zo luisterrijk geopend met een hooggestemde rede van jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek en de minister van buitenlandse zaken jhr. mr. R. de Marees van Swinderen, wiens laatste ministeriële rede het was, want de volgende dag trad hij af en nam mr. P. W. A. Cort van der Linden ad interim zijn porte feuille over, tot op 27 september jhr dr. J. Loudon minister van buiten landse zaken werd. Nog zijn ze er te lezen, de gebei telde. geschilderde of ingelegde spreuken, die schone gedachten uit drukken. In de marmeren vloer van de hal: Zon der gerechtigheid ver licht ons. In het tweede glas-in-lood-raam van de grote rechtszaal: Gij kunt eensgezinde broeders wapenen tot strijd en ge zinnen te gronde richten door haat. slagen kunt gij toebrengen aan de huizen en rouwfakkels er binnen dragen: onder talrijke namen bezit gij talrijke middelen om schade toe te brengen. Of in het plafond van de partijen kamer van de kleine rechtszaal: In dien gij vrede wilt. betracht gerech tigheid... Dv vrede Alle zijn in het Latijn geschreven, maar in welke taal ook, zouden ze ooit verstaan zijn? Alle landen, die deelnamen aan de Vredesconferentie van 1907 hebben bijgedragen tot de bouw van het Vredespaleis met een geschenk, ty perend voor hun land. Rusland gaf keihard marmer; Duitsland het ijzeren hek, Grieken land een copie van de troon van Minos; Zuid-Afrika het hout voor de betimmeringen. Nederland de ge brandschilderde ramen En Zwitserland? Zwitserland gaf het produkt van zijn nationale trots en roem: het uurwerk in de toren. Onder de wijzerplaten, aan iedere zijde van de vierkante kolos één staat een zin gebeiteld: Kom o ze genrijke vrede; Leg de wapenen af; Gerechtigheid geschiede, opdat de wereld niet ten onder ga en De tijd gaat voorbij, de vrede blijft... Is het omdat de tijd niet meer voorbij gaat, dat de vrede ging? Want sinds jaar en dag staat de klok stil. Om klokke twaalf. De Zwitsers, die geen oorlog meer kennen en in super-neutraliteit le ven, laten het maar zo. Hun nationale industrie schijnt de ze anti-propaganda best te kunnen verdragen. Ach of de klok nu loopt of niet, de vrede zal er niet mee gediend zijn. maar toch... een zo nadrukkelijke verwaarlozing van een symbool doet pijn. Dat heeft de Haagse plantsoenen dienst begrepen, die met rappe hand het monument van Jan Toorop van brandnetels heeft ontdaan en zelfs een nieuw gazon aan de voet heeft in gezaaid. Wat zou het vreugdevol zijn als de Zwitsers even snel hun tekortko mingen herstelden... Radio Midden-Bohemen maakte melding van een geheime zender in de Sovjetunie, die de invasie veroor deelt. Deze zender eist een volkstri bunaal, dat het Russische optreden moet veroordelen. Het persbureau Vry-Ceteka meld de, dat de Russen gisteren de na tionale bank hebben bezet, omdat het personeel weigerde Russische roebels om te wisselen in Tsjechi sche kronen. De Russen zyn er in geslaagd meet apparatuur aan te voeren voor het opsporen van geheime zenders. De opsporingsfunktionarissen worden geholpen door de Russische ambas sade. De apparatuur wordt in auto's van de ambassade vervoerd. De burgemeester van Praag heeft fel geprotesteerd tegen de arresta tie van enkele leden van de gemeen teraad. Iedereen die gebruik maakt van het openbaar vervoer in Praag moet zijn identiteitsbewijs tonen. Vlag halfstok Duizenden mensen begeleidden gisteren een door de Russen gedo de 27-jarige jongeman naar zijn laatste rustplaats. „Vertel de we reld, dat we de Russen haten", schreeuwde een Tsjech tegen wes terse verslaggevers. In de dorpen en steden rond Praag heeft de bevolking de vlag de t/?le dag halfstok gehangen. Zondag hebben Russen geschoten op enkele ministers, die van een vergadering op kasteel Hradcfny naar Praag terugkeerden. De minis ters bleven ongedeerd. Tanjoeg, het Zuidslavische pers bureau, meldt, dat diplomatieke wa gens op wapens zijn doorzocht. Dit persbureau heeft ook vernomen, dat de Russen hun troepen versterken. Op de Slowaakse vliegvelden komen honderden gevechtsvliegtuigen aan. Een transporttoestel stortte neer. Een vrije zender in Slowakije noemt de onlangs opgerichte separis- tische Slowaakse beweging een pro vocatie. De groep zou reeds bijeen komsten hebben belegd, waarop de scheiding van Tsjechië en Slowakije werd gepropageerd. Het buitengewone congres van de Slowaakse communistische partij heeft tijdens een geheime bijeen komst Alexander Dubcek in het pre sidium herkozen. NEW YORK Jordanië en Israël hebben in brieven aan de Veilig heidsraad elkaar beschuldigd van ar- tillerieaanvallen en andere schendin gen van de bestandsovereenkomst. De landen hebben niet om een bij eenkomst van de raad gevraagd. Jordanië wil dat de raad nu voor eens en altijd het optreden van Israël veroordeelt en doeltreffende maatre gelen zal nemen, als Israël aan een VN-oproep geen gehoor geeft. De Israëlische beschuldiging maakt melding van aanvallen van ongere gelde troepen op het door het land bezette Jordaandal. Tsjechoslowakije (4) De wereld is eindelijk weer eens wakker geschud, schrijft de heer S. J. Anes uit Leiden in zijn ingezonden stuk. Vergis u niet. heer Ahes. Er zijn nog mensen wier slaapmuts nog even vast op het hoofd staat, want op de zelfde pagina stond immers te lezen: „De Tsjechen zijn de Russen politiek in alle opzichten de baas". Dat te weten moet toch een gewel dig gevoel zijn als je met je blote handen voor een dreigende Russische tank komt te staan. „Een ongenuan ceerde veroordeling van Rusland is dom", aldus eveneens prof. dr. J. de Graaf. Hebben wij in het westen nog niet genoeg geleerd uit de even laffe overval op Hongarije? De Tsjechen blijkbaar wel, gezien hun goed geor ganiseerde geheime zenders. We moeten andermaal toezien hoe de wrede barbaren „ongenuanceerd" handelen en de Tsjechen op de eerste zondag van hun hernieuwde onder drukking uit hun kerken gedreven werden. De Veiligheidsraad bewees ander maal zijn machteloosheid, alleen al door het Russische veto. Geweld met geweld beantwoorden mag en kan men niet, politieke of diplomatieke maatregelen treffen durven we niet, voor een fel (desnoods ongenuanceerd) protest zijn wij (helaas misschien) niet dom genoeg. Wat rest ons dan nog dan onze diepe verontwaardiging uit te spreken in een niets helpend commu niqué? Nog even en we durven in ons ver kapt communistische westen zelfs niet meer openlijk te protesteren tegen de verraderlijke en laaghartige daden van het onverkapte communistische oosten, terwille van de goede betrek kingen. Het is diep betreurenswaardig dat wij in het „vrije westen" zelfs onze tanden niet durven ontbloten om ze eens goed te laten zien, maar de lip pen getuit houden, gereed voor het geven van de volgende Judaskus. Giessenburg A. D. Donk MINITOILETTAFEL

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7