TANKS IN DE STRATEN, MAAR PRAAG PROEFT DE VRIJHEID IttllH'l /Protestacties in geheel Nederland Meningen over boycotactie zijn niet gelijkluidend ,Geen sancties tegen Russen en bondgenoten' Russisch optreden is onaanvaardbaar 3Pamfletten naar de grens SPANNING geroep op Rusland Communisten 'protesteren Premier Wilson in Lagerhuis: Impresario wil winst afstaan Tekenen invasie niet opgemerkt ALS HITLER VERKLARING VAN DE CPN: Tien geboden van Tsjechen DINS3AG 27 AUGUSTUS 1968 hi Russen gaven camera terug Ongehinderd kon hg fotograferen in Praag, links en rechts, tot Russische militairen hem staande hielden. Door bemiddeling van Tsjechische vrienden, die de Rus sen duidelijk maakten dat hjj geen fotojournalist maar toerist was. kon hjj zjjn camera met de films behouden: de Nederlander Wim Rouw uit Nieuw-Lekkerland, die de avond voor de Russische invasie Tsjechoslowakije was binnengekomen en gisteren in ons land terugkeerde. 1 f Arbeiders in Praag in staking. Voor de fabriekspoort een wacht ran stakers, een meisje voorop. Spanning en vastberadenheid zijn op de gezichten te lezen. ta] AMSTERDAM De protest- :ties in Nederland ten 'gunste ran het Tsjechoslo waakse volk :men snel in aantal toe. Een lijzonder initiatief heeft een intal tijdelijk in ons land ver blijvende Tsjechen genomen. Zij ibben een tekst opgesteld, die in de vorm van pamfletten de Sow jetsoldaten willen la- uitreiken. Zij vragen hulp ge/ran de Nederlanders om het flrukken in de Russische en Tsje chische taal en het vervoer naar le grenzen mogelijk te maken. j De vertaling in het Russisch heeft krof. dr. K. van het Reve op zich genomen. In het pamflet staat te le- Soldaten van de Sowjetunie, reet u, dat de communistische partij Jtan Tsjechoslowakije nooit aan uw legering om militaire bijstand heeft fevraagd. Weet u, dat uw leiders slechts de vrijheid van meningsuiting illen en dat hen dat onmogelijk PARIJS Verschillende commu nistische partijen in Europa hebben Russische interventie in Tsje- ioslowakije opnieuw scherp veroor- wJeeld. De secretaris-generaal van de Tanse partij. Waldeck Rochet, heeft ot« een vraaggesprek voor de radio zegd met bitterheid en smart vast stellen het in hoge mate oneens te jn met het Russische optreden. Aan de andere kant verzekerde hij, jat niet moest worden' gerekend op ïldeelneming van de Franse commu- 'isten aan het „anti-Sowjetconcert", door de vijanden van het socia- sme was ontketend. De Italiaanse communistische par- vt i de grootste in West-Europa .vceeft een beroep gedaan op de Sow- te tunie de verlangens van het Tsie- ïoslowaakse volk te beantwoorden i de onderhandelingen tot een posi- ef einde te brengen. li De Chinese regering heeft krachtig eprotesteerd tegen het binnendrin- 2 fn van Russische militairen in de ul hinese ambassade in Praag, oc ussische bezettingstroepen zouden jv entallen schoten over de ambassade in ebben afgevuurd en vormden een >e regelrechte bedreiging voor de vei- U gheid van het ambassadepersoneel." ki 1 In Berlijn kwam het tot een inci- ^ent toen jongelui in de westelijke e retor een Russische bus met haken- ruisen en SS-tekens bekladden. In 111 ome is voor de ambassade van de e owjetunie gevochten tussen beto- ers en de politie. iii 'n Franse arbeiders hebben in vele edrijven maandagmiddag uit solida- 10 iteit vijf minuten het werk neerge- rgd. Gisteravond demonstreerden uizend mensen In Parijs voor de 'sjechoslowaakse ambassade om uit- ng te geven aan hun solidariteit De rerenigde Staten hebben eveneens tij de Sowjetunie geprotesteerd naar lanleiding van incidenten in Tsje- dj hoslowakije, waarbij Russische troe pen en Amerikaanse ambassades wa ren betrokken. wordt gemaakt door uw regering. Weet u. dat velen van uw officieren zich schamen, omdat zij beseffen waarvoor zij thans worden gebruikt." Opgericht is het comité „Informatie Sowjet soldaten" met als contacta dres mevrouw E. Montagne-Anders in Hilversum. De vereniging van Letterkundigen heeft vandaag protesttelegrammen gestuurd aan de ambassadeurs van de Sowjetunie, Polen, Hongarije, Bulgarije en de handelsvertegen woordiging van Oost-Duitsland. In het telegram wordt heftig gepro testeerd tegen de aanslag op de sou- vereiniteit van Tsjechoslowakije en wordt dringend verzócht de gevange nen vrij te laten en de macht op nieuw in handen te leggen van de wettige autoriteiten. Andere acties: Bij het Tsjechoslo- waakse reisinformatiebureau Ccdok en de Luchtvaartmaatschappij CSA in Amsterdam kunnen Nederlanders als blijk van protest hun handteke ningen op een lijst zetten. Scholieren in Zwolle en in Weert hebben giste ren in die gemeenten protestmarsen gehouden. De Nederlandse Vereniging van Journalisten heeft haar bewondering uitgesproken voor de moed waarmee de Tsjechoslowaakse collega's hun werk verrichten. De Algemene Leidse Studentenver eniging houdt dinsdag 3 september een teach-in over de crisis in Tsje choslowakije. In de ontmoetingscen tra „De Hunne Schans" in Uddel en ..Het Zilveren Schor" in Amemuiden is er van 7 tot en met 8 september gelegenheid tot ontmoeting van Ne derlandse en Tsjechische jongeren. BERN Het Zwitserse Rode Kruis heeft gisteren bekendgemaakt dat het 2.800 eenheden bloedplasma aan het Tsjechoslowaakse Rode Kruis heeft geschonken. Het plasma is aan functionarissen van het Tsjechoslowaakse Rode Kruis aan de Oostenrijks-Tsje- choslowaakse grens overhandigd. Het Zwitserse Rode Kruis maakt thans een zending medicamenten en baby voeding gereed. Een Russische helikopter gooide propagandamateriaal boven de Tsjechische hoofdstad uit. De jongeren op straat wisten er wel raad mee: ze verzamelden wat ze vinden konden en stookten er een vuurtje van. Op verschillende punten in de binnenstad van Praag stonden jonge mensen, die luidkeels aankondigden dat er een handtekeningenactie gaande was. Het was een af- en aanlopen van mensen die met het zetten van hun hand tekening het vertrek van de vreemde troepen eisten. ..Begrijpelijk, maar an versta talig" UTRECHT De meningen over een boycotactie tegen de landen, die Tsjechoslowakije hebben bezet, lopen uiteen. De heer P. Dankert, Tweede Ka merlid van de PvdA, vindt een dergelijke actie begrijpe lijk, maar politiek onverstan dig. Hij zei dit tijdens een bij eenkomst van die partij in Utrecht. Ilij was van mening, dat alleen langs politieke weg ontspanning in AMSTERDAM De impresario A. Ccerant wil zijn winst ter beschikking stellen van de Tsje choslowaakse zaak als zangeres Liesbeth List. de musicus Louis van Dijk en de schrijver Cees Nooteboom naar Rusland willen gaan en even eens hun gages afstaan voor hetzelf de doel. Zoals bekend heeft Liesbeth List besloten niet mee te doen aan het Poolse songfestival en aan een tour nee door de Sowjet-Unie. De heer Coerant had de betrokkenen per deurwaardersexploit gesommeerd alsnog per vliegtuig naar de Sow- jet-Unie te vertrekken en als zij dat niet wilden hen aansprakelijk te stel len voor een bedrag van 55.000. de verhoudingen met het Oosten kan worden bereikt. Daartoe behoren de economische en culturele contacten, maar met verbreking daarvan wordt niets bereikt. „Ondanks de tragische gebeurtenis sen in Tsjechoslowakije moeten wij een ontspanningspolitiek blijven steunen om daardoor het vrijheids- streven in het oosten te stimuleren", zo oordeelde hij. Wel positief Wel positief over een boycotactie denkt de Nederlandse Bond van Ver voerpersoneel. de NVV-bond die is aangesloten bij de Internationale Transportarbeidersfederatie. Deze organisatie heeft een actie gelast te gen alle weg-, spoor-, zee- en lucht transporten van de landen, die Tsje choslowakije hebben bezet. De actie moet dinsdag middernacht beginnen. De NVB weet nog niet wat de boy cot concreet inhoudt. Men wil in de loop van de dag inventariseren wat hiervoor in aanmerking komt. Vlieg tuigen van de Russische maatschap pij Aeroflot komen bijvoorbeeld waarschijnlijk niet in aanmerking voor een actie, daar aan de afhande ling van de passagiersvliegtuigen geen Nederlands personeel te pas komt. Dat gebeurt door eigen perso neel. Geen oproep Voorts is niet bekend in welke ha vens schepen liggen of worden ver wacht van de Oostbloklanden, die Tsjechoslowakije hebben bezet. De NVB bekijkt ook in hoeverre het wegvervoer en de spoorwegen bij een actie kunnen worden betrokken. De beide confessionele bonden van vervoerspersoneel (KBV en PCB), die zijn aangesloten bij het Internatio naal Christelijk Vakverbond, hebben geen oproep ontvangen voor een ac tie. De vrije Tsjechoslowaakse radio heeft maandagavond een oproep ge daan tot een solidariteitsbetoging in de gehele wereld met het bezette Tsjechoslowakije. Het station vroeg om in alle landen 's morgens negen uur de klokken te luiden en te claxonneren. BONN Regeringswoordvoerder Conrad Ahlers heeft verklaard, dat een aantal westerse regeringen vori ge week de tekenen van een aanstaande invasie niet ernstig ge noeg hebben genomen. Hij voegde hieraan te», dat zijn regering hiertoe niet behoorde. De woordvoerder ontweek een antwoord op de vraag of de regering in Bonn had geprobeerd de Tsjechoslowaakse regering te waarschuwen. „De rege ring van Tsjechoslowakije was onge twijfeld beter ingelicht dan wij. Zij was volkomen op de hoogte." Ahlers gaf geen antwoord op de vraag of troepenbewegingen langs de Roemeense grens op een nieuwe in vasie duiden. Zo fel zijn de Tsjechen dat ze menigmaal de Russische invasie vergelijken met de inval van Hitiers troepen in Bohemen en Moravië in 1939. Zondag ver scheen deze man, min of meer ah Hitier vermomd, in Praag op het Wenceslasplein, liep van de ene Russische tank naar de andere, ,fleil Hitier" roepend, en al gauw had hij een lachende stoet achter zich. Na korte tijd verwijderden de Russen hem in de richting van een zijstraat. LONDEN Premier Wilson van Engeland is tegen economi sche sancties en een opschorting van de culturele betrekkingen met de vqf Oosteuropese landen die Tsjechoslowakije zjjn binnen gevallen. Hij waarschuwde het Lagerhuis dat in verband met de kwestie-Tsje- choslowakije in spoedzitting bijeen was gekomen, tegen overhaaste en slecht overwogen besluiten. „De eerste les voor ons en onze vrienden moet zijn. dat het defensieve stelsel van de NAVO moet worden gehand haafd", aldus Wilson. De Britse premier noemde het op treden van Rusland en haar vier or thodoxe bondgenoten een „daad van overduidelijke agressie", die het stre ven naar ontspanning, dat in elk ge val moest worden voortgezet, erg zou bemoeilijken. Hij verwierp echter de opvatting, dat men nu alleen maar kan terugkeren tot „de bevroren on beweeglijkheid van de koude oorlog". Vrije gedachten Na er op gewezen te hebben dat het niet gaat om een conflict tussen Oost en West maar over het recht van een communistische staat om zelf te bepalen hoe hij zal worden bestuurd, gaf de Britse premier als zijn oordeel te kennen dat „zeker eens de dag zal komen, dat er meer vrije gedachten zullen zijn dan tanks". De conservatieve oppositieleider Edward Heath was het in grote lij nen met de socialistische eerste-mi- nister eens, maar hij pleitte voor het bijeenroepen van een topconferentie van de NAVO. Voorts vond hij dat een eventuele „marionettenregering" in Praag niet mag worden erkend. Koele reactie VS Het voorstel om een NAVÖ-topcon- ferentie te beleggen, dat niet alleen door Heath maar ook door de West- duitse bondskanselier Kiesinger eer der deze week is gedaan, is door het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken bijzonder koel ontvan gen. Diplomatieke waarnemers menen, dat de voorzichtigheid van het State Department gezien moet worden als een poging de landen van het Pact van Warschau geen argumenten In handen te geven om verband te leg gen tussen de liberialisatie in Tsje choslowakije en het Westen. Dp vertegenwoordigers van de vijf tien NAVO-landen in Brussel hebben gisteren uitvoerig van gedachten ge wisseld over de ontwikkelingen in Tsjechoslowakije. Morgen komen zij opnieuw in zitting bijeen. AMSTERDAM In een manifest op de voorpagina van het dagblad De Waarheid van gisteren noemt het partijbe stuur van de CPN het Russi sche optreden onaanvaard baar. ..Het heeft niets te ma ken met de communistische beginselen en de communisti sche politiek en vormt een schending van alle besluiten en verklaringen van de inter nationale communistische be weging." Volgens dc CPN is de leiding van de communistische partij in de Sow- jet-Unie mede verantwoordelijk voor de crisis in Tsjechoslowakije. daar die het Novotnv-bewind door dik en dun heeft gesteund. „Als er al aan het socialisme vijandige stromingen in dat land bestaan, dan noemt de Sowjet-Unie daarover in haar beschuldigingen geen enkel tastbaar feit, dat een gewapend ingrijpen van buitenaf zou rechtvaardigen. Het optreden van de huidige lei ding in de Sowjet-Unie en haar me destanders is de meest schandelijke inbreuk op de principes van het Le ninisme. die tot nu toe is gepleegd," aldus De Waarheid. Het blad noemt het zonneklaar, dat de inmenging in Tsjechoslowakije ge beurd is met de stilzwijgende goed keuring van de Amerikaanse imperi alisten. „Tegelijkertijd grijpen deze hun kans om een wilde anti-commu nistische ophitsing te ontketenen. In ons land hebben zich politieke leiders van de Boerenpartij tot en met die van de PvdA en PSP in één front verenigd voor een campagne van weergaloze huichelarij. In werkelijkheid maken zij misbruik van de wandaden van de huidige leiding in de Sowjet-Unie voor handhaving en uitbreiding van het NAVO-militarisme en vooral om de aandacht af te leiden van de ver heviging van de wrede Amerikaanse veroveringsoorlog in Vietnam." Ten slotte wordt geëist: onmiddel lijke stopzetting van iedere inmen ging in Tsjechoslowakije. MüNCHEN In Tsjechoslowa kije gaan kleine vlugschriften van hand tot hand met de „tien geboden van de gewone burger". Duitse reizigers braenten een exemplaar hiervan maandag mee naar München. De geboden luiden als volgt: 1. „Nimmer zal ik, ook niet voor de kleinste daad, verraad plegen aan de gedachte van de democratie. 2. Als enige president zal ik slechts Ludvig Svoboda en als enige lei der van de partij slechts Alexan der Dubcek erkennen. 3. Ik zal nimmer de raad van een ander opvolgen en ook niemand anders helpen, dan deze vertegenwoordi gers van de staat en van het volk. 4. Ik zal hiervan nimmer afwiiken. zolang ik niet heb vastgesteld, wie om deze agres sieve ingreep in de souvereiniteit van mijn geboorteland verzocht heeft. 5. Ik zal de arglistige ge welddaad nooit vergeten. 6. Daarom zal ik er voor zorgen, dat Ik over onderhandelingen over ons zodanig ben ingelicht, dat ik steeds op alles ben voorbereid. 7 Bondeenoot en vriend zal voor mij slechts diegene zijn. die mij daarvan door zijn daden over tuigt. 8. Op geweld zal ik met kalmte. bezonnenheid en verstand antwoorden. 9. Zelfs in deze moeilijke tijden zal ik mens zijn. zelfs wanneer andere mensen mij niet als mens beschouwen. 10. Nooit zal ik de •Met»» augustus IPfiR vergeten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5