paus verandert huwelijksgedrag niet HIER MOCHTEN WIJ NIET AAN BINDEN Kiesrecht chr. en op formulieren geref. synode Israëlische nederzettingen in Arabische gebieden 18 Een noord voor vandaag ,KLOK TERUG' ..GEEN VREUGDE" Uitkering voor r, f i iedere invalide tiïlCyCliek van jaar af w probleem het >nze.. Schilder Prins overleden Brederode vervangt Vondels Gijsbreght W. tie Bruin evangelist Priesters sit-in beëindigd hoofd- elektro- monteurs Voorstellen tot centralisatie Psalmberijming en gezangen IMMIGRATIE STERK TOEGENOMEN van deze glanzende onder- zettertjes (met fijn Indisch motief) in etui voor ieder die nu n nieuwe abonnee opgeeft! Dl NS) AG 27 AUGUSTUS 196 "Ey Als wij levenhet is voor de Here, en als wij sterven, het is voor de Here. Hetzij wij dan leven, hetzij wij sterven, wij zijn des Heren (Romeinen 14 8). Onze dagen zijn geteld. Niets is meer zeker, dan het uur van ons sterven, dat wij allemaal tegemoet gaan, tenzij Jezus nog in ons leven wederkomt. Maar zelfs dit uur verliest zijn verschrikking, als we mogen weten, dat ook Christus eens heeft moeten sterven. Hij stierf onze dood. Een gevloekte dood, want dat is elke dood. Als het dan eens met ons zover is, laat Hij ons niet alleen. Juist dan wil Hij zich aan ons bewijzen als de Here over doden en levenden. Dat bedoelt Paulus, als hij zeqt: Als wij sterven, het is voor de Here. Hij laat zijn eigendom niet varen. Levend of stervend blijven wij in zijn hand. Met Hem hebben wij deel aan zijn leven en zijn overwinning. Hetzij wij dan leven, hetzij wij sterven, wij zijn des Heren. Een goed lied wordt steeds opnieuw gezongen. Velen hebben het geoefend, sinds Paulus het voor het eerst aangeheven heef-. Wie zingt er mee "j lezen vandaag 2 Koningen 25 13-30. Plan van minister DEN HAAG Dc minister van sociale zaken heeft het plan de werk nemersverzekering voor arbeidson geschiktheid uit te breiden voor een volksverzekering voor iedereen. On der deze verzekering zouden ook de invalide-geborenen moeten vallen. Iedere invalide zou van zijn achttien de jaar af recht krijgen op een uitke ring. Uit het verslag van de besprekin gen van de minister met de Twee de-Kamercommissie voor sociale za ken blijkt verder, dat een dergelijke verzekering duur zal zijn en dat er een flinke premie moet worden be taald. De invoering van deze verzekering zit dus vooral op het geld vast. De principiële beslissing voor deze ver zekering. waaronder dus ook de zelfstandigen vallen is namelijk al genomen. Wel wil de minister eerst nog het advies afwachten van de Ser over de planning op lange termijn voor de sociale verzekeringen. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge- helmhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar ln verband staan moeten ln afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. "Vraag: Welke diploma's zijn er nodig om in Duitsland een cafetaria te beginnen? Antwoord: In het algemeen zijn de vestigingseisen in Nederland en Duitsland dezelfde. Vestiging van een cafetaria is vrij. Wel dient u zich bij een Duitse kamer van koop handel te laten inschrijven. Vraag: Mijn gevoerde gummijas voor de bromfiets geeft zwart af als het regent. Is hiertegen iets te doen? Antwoord: Wanneer een gummi- jas oud wordt, kan de gummi wel eens kleverig worden en dan afge ven. Hieraan is weinig te doen. U kan de bezwaren verminderen door de gummi goed in te wrijven met talkpoerier en dan het overtollige poeder afkloppen. Laat gummi nooit, in" aanraking komen met benzine of olie. Ook benzinedampen kunnen gummi week maken, waai door deze gemakkelijker gaat afgeven. Hang de gummijas nooit ove: de brom fiets en berg deze nooit samen met de brommer in een kleine ruimte op. Vraag: Wat betekenen de namen Erik en Iwan? Antwoord: Erik is in oud-Noors Erikr of alleenheerser. Iwan is de Russische vorm van Jan of Johan nes, „God is genadig Vraag: Sommige mensen houden mei schrijven midden in een woord op en begmren dan oprneuw. Wat voor be.cktris heeft dii ten aanzien van iemands karakter!" Antwoord: H-jt kan een gevolg zijn van gebrekkige kennis van de taal maar kan ook wijzen op gebrek aan zelfverzekerdheid en als gevolg daarvan besluiteloosheid. Vraag: Waar komt het woord ste no vandaan? Antwoord: Steno komt van het Griekse stenos (is) eng of kort. De uitvinder van het stenografiestelsel is Elhelm Stolze (1798-186T), maar men moet goed bedenken dat er duizenden jaren geleden reeds soor ten stenografie waren. Augustinus had mensen bij belangrijke kerk diensten, die al het gesprokene opte kenden en nauwkeurig noteerden hoevele malen de menigte een be paalde leuze aanhief, bijval betuig de. enz. Vraag: Komt het bij een huwelijk wel eens voor dat er alleen bruidsjonkertjes zijn en geen bruidsmeisjes? De bruid draagt dan geen sleep. Gebruikelijk is dat naar mijn mening niet. maar is het wel toegestaan? Antwoord: Al deze dingen worden in Nederland in volkomen vrijheid geregeld. Inderdaad kan het wel eens voorkomen, dat in beide fami lies kleine meisjes ontbreken. Het kan ook zijn dat men wel eens de zaken anders wil regelen dan an ders. Kleine bruidsmeisjes behoeven niet altijd de sleep te dragen. Meestal laat men dit over aan grote re meisjes, vriendinnen van de bruid. Ook komt het voor, dat men geen sleep wenst te dragen. Dr. Kunst over verklaring (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM „Wanneer in de kring van de Gerefor meerde Kerken een verkla ring van gewicht wordt uitge geven of mee ondertekend, moet de zaak zo staan, dat de op dat moment verantwoorde lijke leiding van de kerken in haar geweten overtuigd is dat ze aan zulke verklaring de kerken, predikanten en ge meenteleden mag binden." Dit schrUft dr. P. G. Kunst, de praeses van het moderamen van de generale synode van de Gereformeerde Kerken, vandaag In een artikel ln Trouw, waar- In hU toelicht waarom de verklaring van het vredesberaad niet mede namens de Gereformeerde Kerken Is onderte kend. „Men moet dat ook weer niet over trekken", aldus dr. Kunst, „en proberen iets te verklaren, waarover iedereen het eens is en waarin tenslotte niets gezegd wordt: maar een verklaring namens de kerken moet aanspreken en door een duidelijk gezag gedragen kuhnen wor den". Was het interkerkelijk vredesberaad zijn verklaring begonnen met vermel ding van zijn orgaan en zijn vertegen- BUSSUM De kunstschilder Claas Prins is maandag op 65-jarige leeftijd overleden. Hij was een bekende figuur in de Gooise schilderswereld. Maar ook daar buiten speelde hij een rol. Claas Prins gaf vele jaren als voorzitter lei ding aan het Amsterdamse schilders genootschap ..De Onafhankelijken". Bovendien was hij vice-voorzitter van de Nederlandse Federatie van Beel dende Kunstenaars. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben besloten erin toe te stemmen, dat de Nederlandse Comedie ter herdenking van Brederode zijn toneelspel De Spaanse Brabander op 1 januari 1PR9 en de volgende dagen opvoert in plaats van Vondels traditionele „Gijsbreght". In verband hiermee zullen de Bruiloft van Kloris en Roosje en het uitspreken van de Nieuwjaarswens achterwege blijven. Het was op 3 januari 1838 dat de Gijsbreght van Aemstel voor de eerste keer werd opgevoerd. H'ppp in Enrona woordiging van een aantal kerken, dan zou de vrijheid van formuleren en oor deel vellen gemakkelijker te accepteren zijn geweest. Maar nu is er steeds in gezegd, dat „de kerken" beseffen, ver klaren enz. Niet gelukkig Als kerkelijk stuk acht dr. Kunst de verklaring niet gelukkig. „De kortste zin roept tegen het slot alle christenen op om voor land en volk van Tsjecho- slowakije te bidden. De verklaringen over politieke en militaire zaken ne men het grootste deel van het stuk in beslag. Ik meen dat een verklaring namens de kerken veel meer een getuigenis moet zijn; een stuk waarin ieder die Nederlands kan lezen en verstaan het hart van de kerk. van haar prediking, haar roep om vrede en gerechtigheid kan opvangen. Ik herken er te weinig het spreken van de kerk in. Alweer zeg ik. men moet dit niet overtrekken en menen, dat een alge meen preekje mij liever zou zijn ge weest, maar ik mis in dit stuk de ver- tikale lijn te veel: de verhandeling over militaire pacten is een te overheersend deel". De kerk dient in haar openbare spre ken zeer bescheiden te zijn, als zijn ver klaringen uitgeeft over militaire pacten en politieke structuren. Vredesweek Daarbü kan dr. Kunst deze verklaring moeilijk losmaken van wat over enkele I weken tijdens de vredesweek als con- j clusie namens de kerken wordt aange- fVan onze kerkredactie) HILVERSUM Paus Paulus heeft met zijn ency cliek Humanae Vitae de klok jaren teruggezet. Dit is de mening van 72 procent van de Nijmeegse room?- katholieke gehuwden ip de leeftijd van 23 tot 45 jaar. Aldus een onderzoek van het sociologisch instituut der Nijmeegse universiteit. Op de stelling „De paus heeft het katholieke volk een grote vreugde bereid met de duidelijke bevestiging van de katholieke leer over de ge- boortenregeling" antwoordde 81 pro cent van de ondervraagden: Daar zijn wij het niet mee eens. Elf pro cent was het er wèl mee eens. Verder vindt 71 procent, dat rooms-katholieke artsen hun pa tiënten tekort doen, als zij zich aan de encycliek houden. De resultaten van het Nijmeegse onderzoek werden gisteravond gepu bliceerd in een uitzending van Brandpunt, de actualiteitenrubriek van de KRO-televisie. Van deze Nijmeegse rooms-katho lieke gehuwden past 77 procent ge- boortenbeperking toe, waarvan slechts 16 procent door periodieke onthouding (de door de paus goedge keurde methode). Van degenen die andere middelen gebruiken, zei 93 procent, dat zij hun gedrag niet zou den veranderen. De overige zeven procent wist het nog niet. Tegelijk is vastgesteld, dat bij der tig procent van de ondervraagden een zekere verwijdering van de kerk is opgetreden. Ceen verschil In de Brandpunt-uit?ending van gisteren werden ook de cijfers gepu bliceerd van een onderzoek, dat Att- wooti Statistics in opdracht van de Geïllustreerde Pers in juni (dus vóór de verschijning van de encycliek) heeft verricht. Duidelijk komt in de ze cijfers naar voren, dat er tussen rooms-katholieke en andere Neder landers in de visie op het gehele pro bleem geen verschil meer bestaat. Slechts drie procent van het Ne derlandse volk vindt geboortenbeper- king ontoelaatbaar (in 1965 nog acht procent). Verder acht 91 procent ook andere middelen dan periodieke ont houding geoorloofd. Bij de rooms-katholieken vindt eveneens slechts drie procent geboor- tenbeperking ontoelaatbaar (in 1965 tien procent). Tegen andere middelen dan periodieke onthouding heeft 89 orocent van de rooms-katholieken geen bezwaar. In opdracht van de KRO heeft ook I cijfers van commentaar. Prof. dr. J. Th. Snijders uit Groningen vond de duidelijke meerderheid belangrijk, I niet in die zin dat de waarheid bij de j meerderheid berust, maar omdat de I paus zich in zijn encycliek enkele malen ocroept op de mening van „ie der weldenkend mens". „Wij hunnen dus uit deze encycliek lezen, dat 89 procent van katholiek Nederland en 91 procent van geheel Nederland niet weldenkend is." Voor prof. dr. F. Haarsma was het I grote vraagstuk het kerkvraagstuk. Deze encycliek zal ertoe moeten lei den. dat de kerk zich opnieuw zal I bezinnen op de verhouding paus - i bisschoppen, de verhouding bisschop- pen - priesters - leken, de verhou- j d-ng mannen - vrouwen in de kerk. J>e teite'ijke situatie (de helft van de Nijmeegse rooms-katholieken zegt dat iedere rooms-katholiek zelf maar moet uitmaken wat hij wel of niet gelooft er slechts 13 procent zegt dat hij verplicht is de paus te gehoorza men) wijst erop, dat de plaats van de paus weer meer gaat lijken, wat die ook in vroeger tijd heeft ingenomen, namelijk als het symbool van de een heid van de kerk, aldus prof. Haarsma Meegevallen Dr. P den Ottolander, een van de woordvoerders van de conservatieve rooms-katholieken in ons land, zei dat de cijfers hem nog waren meege vallen „Dc waarde van de kerkleer is voor mij niet afhankelijk van het aantal mensen dat ermee Instemt. En als ik naga, welke leiding de Neder landse katholieken gehad hebben en niet gehad hebben van hun bisschop pen en van hun priesters de laatste tijd, dan moet ik zeggen: het valt mij stukken mee. dat er nog 20 procent met dc encycliek instemt." Bisschop Ernst van Breda ver wachtte niet, dat de encycliek wijzi gingen in het huwelijksgedrag zou brengen. „Als een Nederlander een maal zich een mening heeft gevormd, is hij daar niet licht af te brengen." Hij kondigde aan, dat de Neder landse bisschoppen zich uitvoeriger willen beraden en laten voorlichten. Daarna zullen zij zich in duidelijke taal tot het kerkvolk richten. BENNEKOM De heer W. de Bruin te Gouda is door de hervormde bond voor inwendige zending op gerefor meerde grondslag benoemd tot evange list in Wieringerwaard. Het is de bedoeling, dat hij niet al leen zijn krachten zal geven aan de be staande evangelisatriepost te Wieringer waard. maar dat hij ook op breder ter rein in Noord-Holland evangelisatorisch zal bezig zijn. MADRID De veertig Baskische firiesters, die sinds 16 augustus een sit- n-demonstratie hielden i n het bis- schoppelijk paleis van Bilbao, hebben i hun actie beëindigd. De bisschop heeft een commissie in gesteld. die hun klachten zal onderzoe- I ken. Zij hebben daarin zelf een kwart 1 van de zetels gekregen. Hoogovens IJmufden vraagt om zelfstandig onderhoude- en reparatiewerkzaamheden aan de elektrische apparatuur uit te voeren en storingen aan installaties van zeer uiteenlopende aard op te sporen en te verhelpen. Diploma V.E.V.- sterkstroommooteor Kennis en ervaring op het gebied van hoog- en laagspannlngskabele. Leeftijd 27 tot 45 jaar. Men kan in dagdienst of in ploegendienst worden geplaatst. Het basis aanvangssalaris is f 11.002,per jaar, overeenkomend met ca. f 210,bruto per week in dagdienst en ca. f 250,— bruto per week in ploegendienst. Voor gehuwden komen woningen beschikbaar. Schriftelijk* tolltcltette* omter m. RD 199 te richten eert Hoogoven* llmulden, Pertoneeltvoorzlentof „Gebouw Buitenhof". HOOGOVENS IJMUIDEN boden. Het concept sprak reeds over Intomart een onderzoek verricht. Daaruit kwam naar voren, dat beper king van het kindertal nauw samen hangt met de graad van verstedelij king en de mate van opleiding. Platteland In de grote steden past zestien pro- Om op korte termijn tot een oplossing te komen, stelde dr. Kunst donderdag voor. de Raad van Kerken in te scha kelen. maar kardinaal Alfrink en de hervormde praeses dr. G. de Ru waren hierop tegen, omdat deze raad nog maar ^boor^reg.Ung toe Op begrijpt niet waarom deze raad dan en- "e* P'3Beland is dat percentage meer kele weken geleden wèl tot de Neder- óan het dubbele: daar past 34 pro- landse regering kon spreken inzake cent geen geboortenregeling toe. De Nigeria. P'l blijkt raar verhouding veel meer Conclusie: niet voorzichtigheid of te worden gebruikt door mensen met middel!T5 h°^' 134 liik snreken". dal ml) ertoe bracht de ewt mensen met lagere aangeboden verklaring in deze vorm I opleiding (20 procent). niet te accepteren". Een aantal deskundigen voorzag de HILVERSUM Vanmorgen is in de Pniëlkerk de generale synocle begonnen van de Chris telijke Gereformeerde Kerken. Vandaag werd het moderamen gekozen. De synode zal tot don derdag vergaderen, om enkele kleinere zaken af te handelen en het verdere werk over commis sies te verdelen. Daarna gaat de synode uiteen tot 17 september. In de twee tussenlig gende weken zullen de commissies de synodearbeid voorbereiden. Verwacht mag worden, dat de synode 'dan in de laatste twee weken van september klaar komt. De vorige synode, drie jaar eeleden. lukte dat niet. Die sy node moest ook in januari nog een week bijeenkomen. De synode krijgt te maken met 37 deputaten-rapporten, 29 instructies uit de kerken en 42 ingekomen stuk ken. Gezien de kerkbladen van de afge lopen maanden staat het rapport van (Van onze kerkredactie) Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Frankfort Mtlnchen Zürlch Geneve Locarno Wenen Innsoruci. Rome Madrid Majorca weer max temp. neer gisteren slag zw. bew 24 15 7.w. bew. 24 0 onbew 24 0 geh. bew 1 bew 26 n 24 0 6 licht bew 25 0 1 bew 26 18 zw. bew 24 2 mist 20 12 geh. bew 22 0 mist 23 0 regen 26 0.3 zw bew 21 0 h. bew. 21 0 onbew 27 0 1. bew. 34 0 1. bew 29 0 (Van een onzer medewerkers) JERUZALEM De Israëli sche minister van huisvesting. Mordechai Bentov, heeft bekend gemaakt, dat sinds de Zesdaagse oorlog Israëlische jongeren 18 nederzettingen »n de vroegere arabische gebieden hebben ge sticht waarvoor de Israëlische re gering vijftien miljoen gulden ter beschikking heeft gesteld. Binnenkort zullen opnieuw drie ne derzettingen worden gesticht waar voor drie miljoen gulden is uitge trokken. De meeste nederzettingen zijn gesticht in het Golan-gebergte. de vroeger tot Syrië behorende hoogten. waarvan de Israëlische kiboetsiem Ln de Hoelevlakte werden beschoten. In de Golan werden tien nederzettingen gesticht waarvan drie door de pa ra-militaire organisatie de Nachal en zeven door boeren. In het door Israël beheerste weste lijke deel van Jordanië werden drie nederzettingen opgezet en in de Sinai vijf. Het is de bedoeling dat op korte termijn in westelijk Jordanië ,nog twee nederzettingen zullen verrijzen en een in de Sinai. Tijdelijk tjv Ikgeofopals ',>0° nieuwe abonnee: betaalt: O per kwartaal O per maand Als beloning voor mijn aktivttelt ontvang ik een set orderzeöert|es. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratia. Mfn naam 1 I Inzenden aan Bureau van dit blad I De minister benadrukte, dat de ne derzettingen niet zijn opgezet met het oogmerk daar te blijven. Zij heb ben de taak die vroeger met die van de kiboetsiem overeenkwam. de staat te beschermen en vormen brug- gehoofden in vijandelijk gebied. Zodra tot vrede met de Arabische landen is gekomen zullen de neder zettingen verdwijnen of in over eenstemming met de Arabieren blij- j ven. zoals er ook in Israël hele Ara- I bische districten zijn. De nederzettin- gen hebben tevens tot doel de Ara bische bevolking als voorbeeld te dienen en te helpen bij moderne landbouwmethoden. Immigratie De immigratie is sinds de Zesdaagse oorlog aanzienlijk toegeno- j men. De laatste jaren was zij geslon ken tot ongeveer vijftienduizend per jaar evenveel als er emigranten waren. De joden uit de westelijke landen hadden er geen behoefte aan naar Israël te komen. Sinds de Zesdaagse oorlog is er een wijziging :n dit standpunt gpkomen dil jaar kwamen ruim veertiendui zend immigranten in Israël aan. De verwachting is dat hun aantal over het gehele jaar tot dertigduizend zal stijgen. Onder hen bevonden zich bij na vierduizend uit de Verenigde Sta ter.. Canada. Frankrijk en Engeland. Ook uit Nederland komen meer jo den zich in Israël vestigen. Terwijl de laatste jaren omstreeks honderd joden naar Israël trokken, laat het zich aanzien dat het aantal dit jaar zal worden verdubbeld. Meisje met nieuwe lever overleden DENVER De tweejarige Julie Rodriguez, die langer dan dertien maanden met een getransplanteerde lever heeft geleefd, is gisteren over leden. Het kind leed aan kanker, die ook haar vorige lever had aangetast. Nog nooit had een mens langer dan 34 dagen met de lever van een ander geleefd. Toestand Eisenhower blijft kritiek WASHINGTON De toestand van ex-president Dwight D. Eisenhower blijft kritiek. Hij heeft meer last van het hart dan afgeloper zondag. In het bulletin van het Walter Reedziekenhuis staat dat met stijgen de frekwentie extra hartslagen optre den. Er is pchtei geen verdere epi sode van 'Prspp'^p hartartie" inee- In de eerste zeven maanden van t treden, die de meeste zorgen baarde. de deputaten voor de bestudering van het kiesrecht der gemeente het meest in de belangstelling. Dit rap port komt tot de conclusie, dat het actief kiesrecht niet langer aan de vrouwelijke gemeenteleden mag wor den onthouden. Waarschijnlijk zal de synode besluiten, om het vraagstuk van het vrouwenkiesrecht opnieuw in studie te doen nemen door deputaten. Hier om vragen de particuliere, synodes van het oosten en het zuiden. Zij wensen met name een dieper- gaande bezinning op de verhouding tussen het ambt der gelovigen en het bijzonder ambt; op het karakter van het deelnemen aan de verkiezing (het deputatenrapport stelt „het is minder dan regeren en meer dan adviseren") en op de consequenties van het standpunt van deputaten voor het passief vrouwenkiesrecht in de kerk. Een ander rapport, dat in de be langstelling staat, is dat van de depu taten voor de liturgische geschriften. Zij hebben concepten opgesteld voor drie nieuwe formulieren: voor de be vestiging van predikanten, de be vestiging van ouderlingen en diake nen en de bevestiging van het huwe lijk. Verwacht kan worden. dat deze ontwerpen met enkele wijzigingen zullen worden aanvaard voor kerke lijk gebruik, terwijl de svnode 'evens zal uitspreken, dat het gebruik van de bestaande formulieren vrij zal blijven. BERIJMING De interkerkelijke stichting voor de Psalmberijming heeft de svnode een exemplaar van de nieuwe berij ming aaneeboden. De Christelijke Gereformeerde Kerken oarticiperen in deze stichting, zodat het niet te verwachten is. dat de synode deze berijming niet zal aanvaarden De desbetreffende denutaten stellen 1n hun rapport, dat zij geen uitsnraak hoeven te doen en dat de kerken vrijheid hebben, oo ei«en wiize me' deze berijming te handelen Ook de gezangen komen ter sprake In de kerkorde van de Christelijke Gereformeerde Kerken is vasteeleed. j dat het zingen van „beriimde schrift- gedeelten", in de eredienst is toe gestaan. Dc particuliere synode van het noorden vraagt de synode een lijst van dergelijke beriimde schriftge deelten vast te stellen. Het westen wil nog een stapje verier gaan en vraagt ook om ..geesteli'ke liederen, die geen directe berHming van schriftgedeelten zijn". Hier zal wel een deputaatschap worden Ingesteld. REORGANISATIE Belangrijk, hoewel minder de aan dacht trekkend, ziin enkele voorstel len tot reorganisatie van het kerke lijk leven Van verschillende zijden is eevraagd om de instelling van een alpemeer kerkeliik bureau ter ont lasting van do seeretericcpp var de VprccKilinnHr ■'en'itaat'irhanr.pn Qjt bureau zou ook kunnen assisteren bij en de bewerking vap, jie4. Vóór iijn rekening kunne^J nemen. Daarmee verwacht is het voorsl om een gezamenlijke kas in te stellt voor alle generale deputaatschap] Dat zou de administratie veel voudiger maken voor de pennii meesters van de deputaatschappen voor de kerkeraden. Er zouden der minder liquide middelen zijn betere mogelijkheden voor een bel< gingsbeleid. Daarbij zou het totaal beeld van d kerkelijke financiën voor de synod doorzichtiger worden, hetgeen antwoorde besluitvorming ten goed zou komen. Ook is er een instructs om evenals de gereformeerde synod een actuarius te benoemen. Het deputaatschap voor algemenl diaconale en maatschappelijke arbei co vraagt de synode het afwijzend standpunt ten aanzien van inter kerkelijke hulpacties als Kom de Brug te herzien. APELDOORN De kerk van Middelburg stelt voo; Cl de studie aan de Theologische Ho geschool te Apeldoorn ook open I stellen voor mensen, die niet uitdruk kelijk de wens te kennen geven, on predikant te worden in de Christt lijke Gereformeerde Kerken. Daarbij wordt met name gedach aan ex-priesters, aan jongeren uit d Gereformeerde Gemeenten en de Gé reformeerde Bond en ook meisies. Een kleine zestig man neemt aa de synocjewer.kzaamheden deel. vier particuliere synoden hebben ei' 7pp predikanten, zes ouderlingen een diaken afgevaardigd. De vij hoogleraren aan de Theoloeische He- A geschool hebben zitting als pread j, viseur en de predikant van de roe pende kerk van Hilversum-Centrun ds. Jac. J. Rebel, als adviseur. Van de 52 svnodeledcn ziin twintii v voor het eerst afgevaardigd. Van di 24 predikanten zijn er veertien ion ger dan viiftie iaar en onder 'dc ou derOneen en diakenen zHn niet vet t AOW-ers. '«'dus ds. J. H. Velema 1 het weekb'ad ..Tot Opbouw", spreekt van een evenwicht tussefé continuïteit en vernieuwing. BE80EPENGSVXRK NED. HERV. KERK Beroepen le Besoyen (toez.). H. Koud staal te Oudshoorn! te Moerkapelle, Jongerden te tIJsselmuiden. Aangenomen naar Krimpen aan de: IJssel fvac. G. E. Bakker). W. Verwej A van Eijk te Bergschenhoek. GEREF. KERKEN Beroepen te Delfzijl (vac. E. Nawijn' G Oppedijk te Delft; te Harmeien I1 ber W. J. Markus te Wateringen; Dirkshorn, te Dronrijp, te HeinkenS zand, te Lollum en te Oosternijkeri kand. A. Wilschut te Amsterdam, dii geen' verdere beroepen in overweginl kan nemen. Bedankt voor Maasland fvac. F', d' Jong), drs Vlaardlngerbroek te Ermejc GEREF. KERKEN (vrUg.) Beroepen te Huizum 'Fr 'accl Mul te Hoogkerk GEREF GEMEENTEN Beroepen te Middelhamis. j. Haaren te Amersfoort Bedankt voor Zeist. P Blok te Dirks- land.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2