AUTO HEEMSKERK OCCASIONS VERKOOPT? PFROMMER: „RESPECT MOET JE AFDWINGEN" Zou het door de garantie van zes maanden zijn dat zo veel AUTO-HEEMSKERK 1 KEES BROEKMAN: „blij lerug te zijn of door de soepele finan ciering of misschien door het feit dat u desgewenst thuis wordt afgehaald; wel licht ook door de gunstige lig ging voor proefritten en door het feit dat IEDERE keuring is toegestaan. IF at echter ook de reden is, wij willen het graag zo houden; daarom vertellen wij u nog even dat wij dage lijks geopend zijn van 9 uur tot 22.00 uur; bovendien op zondag van 12 uur lol 18 uur en het plattegrondje geeft aan hoe u het makkelijkst bij ons komt. eSn °j3Ï 10 min. van Leiden, aan Rijksweg 4A RotterdamAmsterdam (afrit Braassemermeer-Roelofarendsveen) Telefoon 01713—866 en 01712—529 NIEUWE LEIDSE COURANT .Respect breng je niet mee. Dat moet je winnen. Dat moet je afdwingen. Al het mogelijke zal ik er aan doen om mijn verkiezing waar te maken, ook al had het mezelf misschien bet^r uitgekomen als de KNSB een jaartje la ter een beroep op me had gedaan omdat ik juist in een nieuwe werkkring ben begonnen. Maar je kan dat nu eenmaal niet prècies op een schaaltje uitwegen. Het is voor mij nu een uitdaging. Die aanvaard ik". Aan het woord de nieuwe coach van de Nederlandse schaatsploeg heren, de 32-jarige Leen Pfrommer. Geboren in Harderwijk, sinds tien jaar sportofficier in het Nederlandse leger en sinds maart werkzaam als plaatsvervangend hoofd van de sectie lichamelijke opvoeding en sport bij de Koninklijke militaire academie in Breda er wonend in Etten Leur. Hij beoefende zelf de schaats sport, deed aan atletiek en komt nog steeds uit in de moderne vijfkamp en de militaire vijfkamp. fN DE LAATSTE vier jaar onvervaard naar de we reldtop doorgebroken, kent de Nederlandse schaatskernploeg voor de derde keer in drie jaar tijd een andere coach. Na het geruchtmakende vertrek van Anton Huiskes hield Wim de Graaf het slechts met pijn en moeite en niet eens zonder schrammen twee jaar uit. Er is een nieuwe, voor de niet-insiders vrij onbe kende figuur ten tonele gebracht: Leen Pfrommer. Hij behaalde geen nationaal of internationaal kam pioenschap. Niettemin koestert men hoge verwach tingen van de man die als districtstrainer van de KNSB, als sportofficier en als atletiekcoach reeds van uitstekende kwaliteiten heeft blijk gegeven. Schaatscoach Leen Pfrommer Damescoaeli enthousiast Acht u het geen herwaar lelf nooit tot de nationale topklasse te hebben behoord om nu leiding te geven aan knapen die Europese en wereldtitels hebben veroverd? Toen ik 17 jaar was. maakte ik. één jaar deel uit van de kern ploeg. Ze zeggen dat de bond nu arm is. Dat was toen nog veel meer het geval. Voor vier man werd alles betaald, vier man moesten 250 bijbetalen en nog eens vier kregen 250.— vergoed. De rest moesten ze zelf bijpassen. Dat was zo'n 1000.Tot die laatste categorie behoorde ik. Zo'n uitgave kan je je niet elk jaar veroorloven en omdat er nog geen kunstijsbanen in Nederland waren, was ik van natuurijs af hankelijk om mijn kandidatuur te 6tellen. We kregen twee jaar geen ijs en toen waren mijn kansen verkeken. Overigens ben ik er van over tuigd dat je met welke titels op zak ook je geen respect kan mee brengen. Je moet dat winnen. Je moet dat afdwingen. Ik hoop dat mijn ervaring als sportofficier en leraar lichamelijke opvoeding MO me daarbij zullen helpen. Ik doe mijn best. BELANG RIJDERS Er sljn In de laatste jaren nogal wat spanningen geweest tussen de rijders en de coach en tussen de coach en de schaatsbond. Zijn die In de toekomst te voorkomen? Dat weet je natuurlijk van te voren nooit. Bij mij prevaleert zonder meer het belang van de jongens. Zowel in de omgang met de jongens als met de TC moet je tact gebruiken. Ik heb iedereen nu al op het hart gebonden dat wanneer er meningsverschil is of misschien wat ongenoegen dat we dat binnenshuis uitpraten. Wan neer er iets aan de grote klok wordt gehangen. worden de kwesties vaak buiten proporties getrokken. De TC behoudt het laatste woord, maar ik moet zelfstandig kunnen opereren. Je moet be slissingen kunnen nemen die Je later uit de doeken kunt doen. Vooral wanneer je in het buiten land bent En voor het overige, de telefoon is geduldig. Ik heb er alle moed op dat er met de TC in zijn huidige samenstelling goed is samen te werken. Zal de opzet van de training afwUkcn? Nee, dat niet. De conditietrai ning is zoals te doen gebruikelijk in handen van Ben Holleboom en die kent de kluppen van de zweep De schaatsploeg In conditie training in Overveen. Links de nieuwe trainer Leen Pfrommer. wel. Straks bij de ijstraining be gint mijn eigenlijke taak. In ver gelijking met mijn voorgangers zal ik wellicht wat nauwkeuriger zijn in de docering van de trai ning. Ik geef precies tempo en rust aan. Ik werk enorm veel met stopwatch. LEIDING NODIG Verwacht u geen weerstanden van topryders als Kees Verkerk en Ard Schenk die zoveel eigen ervaring hebben? De jongens hebben wel enorme ervaring, maar bij de goede opzet van de training hebben ze leiding nodig van een man uit het vak. Dat beseffen ze ook, want in de maanden dat ik nu met de jon gens optrek heb ik dat wel be grepen. We gaan de eerste maan den trainen in Deventer en Am sterdam en slaan ons* trainings kamp voor de nationale kam- nioenschappen op in Heerenveen. Daar is het rustig, daar is het Oranjewoud dicht bij voor de conditietraining, daar is het ijs klassen beter dan in Amsterdam en Deventer. Na de kampioenschappen gaan we met de kernploeg naar Noor wegen, van waaruit we naar de Europese kampioenschappen in Inzeil gaan. In de drie weken tussen de EK en de WK In De venter zou ik graag in het Zuiden blijven In Inzeil of Davos b.v. Dat lijkt met veruit het gunstigst. Hoe denkt u de jongens voor u te kunnen winnen? Wekelijks bezoek ik de condi tietraining in Overveen. Ik doe zelf mee en assisteer zo nodig Ben Holleboom. Daar groeit een sfeer van vriendschap en vertrouwen. Daarnaast komen de jongens stuk voor stuk bij mij thuis of bezoek ik hen. Daarbij worden vele zaken doorgesproken. Is het geen ondankbare taak op dit moment de leiding van de kernploeg op u te nemen? Komt er een wereldkampioen, dan acht men dit vanzelfsprekend en lijden onze favorieten een nederlaag, dan is de coach vaak de schul dige? Zo somber zie ik het niet. In derdaad vraag je je weieens af LOTEN Kees Broekman (41) wordt de nieuwe coach van dc dames-schaatsploeg. IliJ volgt daarmee de Rotterdammer „ome Plet" Zwanenburg op die dc ploeg vorig jaar naar ongekende hoogte stuwde: eerste, tweede en derde plaats bij het wereldkam pioenschap en twee Olympische titels. Niettemin was er bij de leden van de dames-kernploeg kritiek op de aanpak van coach Zwanenburg, waardoor nu Kees Broekman is aangezocht. De man die afkomstig is uit De Lier en in 1953 Europees kam pioen werd. woont en werkt al sinds 1954 in Noorwegen. Tot 1960 maakte hij deel uit van de Ne derlandse schaatsploeg. Met de Olympische Spelen in Squaw Val ley sloot hij zijn schnatscarrière af. Na ruim acht jaar keert Kees Broekman weer op het Neder landse schaatsfront terug. of de prestaties al niet zo zijn opgeschroefd dat er niets meer !e bereiken is, maar bedenk dit: de jeugd van nu is dc kampioen van morgen. Daarom zijn de jonge Anne Brouwer en Ronnie Nooit- gedacht opgenomen in de kern ploeg. Zij krijgen evenveel aan dacht als de vedetten. Is er nauw overleg met de dis- Rtrlctstralners over de opzet van de training en over nieuw talent dat naar voren komt? Dat overleg zou misschien be ter kunnen zijn, maar ook hier moet iets groeien Overigens krijg Je de opvallende rijders toch wel in het vizier bij allerlei wedstrij den waarbij dc sterkste rijders van elk district worden uitgeno digd. Gelukkig is er talent genoeg. WIELRENNEN Bent u er voorstander van dat de schaatser tevens wielrenner Is? De wens van de jongen is voor mij het belangrijkste Hij moet echter niet op twee paarden wed den. De werkwijze van Jan Bols, een pupil van mij uit de Noord oostelijke trainingsgroep, is re- eel dacht Ik. Ook dit Jaar heeft Jan per 1 augustus de fiets op stal gezet. Het gevaar van wielrennen vind ik. dat wanneer je in het naseizoen een ernstige val maakt, je bent uitgeschakeld voor het schaatsen. Iloe ziet u tot slot de mogelijk heden voor de zgn. sociale bege leiding van de sportman, die In zijn jeugdjaren zoveel t(jd aan de topsport besteedt? Ik geloof dat het goed is da( die begeleiding er is. Alleen ben ik een tegenstander van het uit betalen van geldbedragen aan de atleten zelf. Wat betekent immers bijv. een bedrog van 10.000? Ik zou het geweldig vinden als er voor de rijders mogelijkheden worden geschapen om op kosten van een studiefonds een oplei ding te volgen voor sportleraar of iets dergelijks. Maar de Jon gens moeten er zelf ook iets voor doen. ,,Ik ben er erg blij mee", vertelt hij, want ook al ben ik lang weg, in je hart blijf je natuurlijk Nederlander. Ik heb echter al voldoende afstand genomen om de zaken objectief te zien. Toen ik afscheid nam van de wedstrijd sport heb ik gezegd dat al* men my nodig had een beroep op mij gedaan kon worden. Leuk dat dit nu is gebeurd" Kees Broekman, vijftien kilo meter ten noorden van Ham ar wonend en werkend in een dak- bedekkingsbedrijf, verwacht heel wat van de damesploeg. „We staan nu aan de wereldtop. Je handhaven is evenwel heel moeilijk. Het zal niet meevallen de prestaties van het voorbije jaar te evenaren. Ik zal echter in eerste instantie gaan werken aan een verbreding van het topniveau, 't Zal wel even wennen zijn, want tol nu toe trainde ik alleen groep jes Noren en de laatste vijf jaar de Italiaanse hercnploeg. Maar in grote lijnen komt de opzet van de training op hetzelfde neer als by de heren. Het zal echter niet zo intensief en zo zwaar mogen zijn." Oom van Si ion Op 15 oktober komt Koe* Broekman naar Nederland. Hij neemt dan de ijstraining op zich. Tot dat moment verzorgt Ben Holleboom elke vrijdagavond de conditietraining van de dames in Overveen. „Een volledig schema van wat ik ga doen is er nog niet Voor lopig zal het wel wat technische training worden." stelt Kce* Broekman die een oom is van wereldkampioene Stien Kaiser. Dat behoeft naar de mening van de nieuwe coach geen enkel pre cedent te scheppen. Ook voor de kritiek die Plet Zwanenburg te slikken heeft gekregen, is Kee.' Broekman niet bang. ..Ach, Je zal even aan i lkaar moeten wennen, maar ik heb ook opgetrokken met temperament volle Italianen. En dat ging ook. Nee. ik ben echt blij met die be noeming." ROTTERDAM VLAARDINCEN SCHIEDAM HOOGVLIET LEIDEN ZEIST ARNHEM

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 20