MIST ROND KREMLIN-TOP Roemenië en Zuidslavië zullen invasie weerstaan JAMIN Commentaar Twee minuten stilte Het Kwartet MASSAAL VERZET Bezetters steeds harder Bevolking blijft hopen Russen zouden akkoord gaan met terugtrekken Oud-strijders willen boycot van bezetters astgelopen tanker >p Westerschelde eer vlotgetrokken Akkoord tussen Biafra-Nigeria Sinds zaterdag Tsjechische grens open SPREUK melkhazelnootjes Opposanten staan pal Nieuwe Leidse Coraramt )ir«ctcurF. Diamcr oofdredaclaur: Dr. Diamar loofdkantoor Leiden Maandag 56 augustus 1968 - 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvjftich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Overal in de Tsjechische hoofd stad zijn midden op de rijweg nog steeds barricades te vinden, bedoeld om de troepenbewegin gen van de bezetters te belem meren. Praag is bovendien een opschriftenstad geworden: elke dag komen er meer bij. Op deze trailer, die als barricade dienst doet, staat (veelzeggend) ge schreven: 1800 kilometer naar Moskou, dit alles gevangen in een dikke pijl. Onder: Op het Wen- ceslasplein, in het hart van de hoofdstad, zijn voortdurend grote mensenmenigten. Tijdens de sta king van vrijdag betoogden de duizenden daar door op het weg dek te gaan zitten. In Moskou praten de leiders open hartig". Over de inhoud van de ge sprekken is echter weinig bekend. Zal Svoboda in het Kremlin tot winst komen? Tsjechoslowakije hoopt, maar twijfelt. En de bezetters gaan met steeds hardere hand regeren in de straten van Praag en de rest van het overrompelde land. Tsjechische kleuren marke ren het topberaad in Moskou. PRAAG Hoopvol, maar niet gelukkig zien de Tsjechoslo- waken, tegen wie de bezetters een steeds hardere houding aan nemen, uit naar Moskou, vanwaar het bericht moet komen, dat haar leiding spoeding naar Praag zal terugkeren met de mede deling, dat een einde van de drukkende bezetting van het land in zicht is. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG In een brief aan de regering en de fractievoorzitters in de Tweede Kamer verzoekt de Federatie lederlandse oud-strijders organisaties Ie culturele betrekkingen met Rusland, lulgarije. Polen. Oostduitsland en Hon- larije te verbreken en de diplomatieke strekkingen op het niveau van zaak gelastigden te laten onderhouden. .Zolang de schandelijke bezetting van Tsjechoslowakije voortduurt, dringen rij er bij u op aan de goederen uit eze landen te boycotten en te bevorde ren dat andere landen in de vrije we- eld zich bij deze boycot aansluiten". In het schrijven wordt eraan herin- lerd. „dat de Verneigde Naties al eer- er tot economische boycot-maatregelen ïogendheden. zodat aangenomen mag esloten. zij het dan tegen zeer kleine rorden. dat de schandelijke overweldi- ing van het Tsjechoslowaakse volk ze er voldoende reden is een algemene conomische boycot af te kondigen of p zijn minst te bevorderen". „Wij zijn er ons van bewust dat dit oor het bedrijfsleven en andere groe- en ook het „laten van een veer" be- tkent. doch gezien het leed van het nderdrukte volk menen wij daarmee uist onze oprechte verontwaardiging ot uitdrukking kan worden gebracht, ingeacht of ons dat iets zou kunnen osten". aldus de oud-strijders. YERSEKE De Liberiaanse tan ter Olympic Torch, die zondagmid- iag op de Westerschelde bij Baar- and aan de grond was gelopen, is vanmorgen vroeg door achttien ileepboten vlotgetrokken. De tanker (64.689 bruto ton) gaat tiaar Terneuzen, waar vermoedelijk !en deel van de lading in lichters zal borden gepompt. II De tanker die met een volle lading ruwe olie van zee op weg was naar Antwerpen, is tijdens hoog water aan de grond gelopen. De hoop dat aan de bezetting snel een einde zal komen wordt getem perd door berichten uit Hongarije, dat talrjjke Russische troepen onder weg zijn naar Tsjechoslowakije. Ook de verwachting, dat de onder handelingen in Moskou spoedig afge lopen zullen zijn, is niet zo groot meer. omdat door de aankomst van de leiders van de vier landen, die met Rusland de invasie hebben uitgevoerd, de besprekingen wel eens langdurig kunnen worden. Overigens meldde vanmorgen de correspondent van het Zuidslavische persbureau Tanjoeg in Moskou, dat Rusland heeft ingestemd met een ge leidelijke terugtrekking van de troe pen. De andere bezetters zouden het akkoord nog moeten ratificeren. Het persbureau meldt, dat de voorwaar den voor de terugtrekking dezelfde Ztft* «Ti dlè Welke reeds lh Ciernia Wi Bratislawa waren overeengekomen. DUBCEK? Het is nog steeds niet duidelijk, of de Tsjechische partijleider Dubcek aan het overleg deelneemt. Het Rus sische persbureau Tass sprak een be richt van de Russische ambassade in Londen tegen, dat Dubcek in Praag zou zijn teruggekeerd. Volgens Tass, is hy nog in Moskou, maar er werd niet bij gezegd, of hij daar is gevan gen, of als lid van de delagatie. President Svoboda meldde zater dagavond aan het Tsjechische volk dat premier Cernik. president Smrkovsky van de Nationale verga dering en ook Dubcek aan het over leg deelnemen. „OPENHARTIG" Door de strenge geheimhouding lekt er weinig uit over de bespre kingen. Tass meldde alleen, dat de besprekingen nog steeds worden voortgzet, op een „openhartige en kameraadschappelijke" verhouding. In de Russische terminologie bete kent „openhartig" dikwijls „men is het niet eens". Een en ander zou kunnen wijzen op ernstige moeilijk heden bij het bereiken van over eenstemming. Dit kan ook worden afgeleid over de duur van het over leg en de aankomst van andere Oost- europese leiders. In een commentaar van radio- Moskou liet men vanmorgen door schemeren. dat zowel in Praag, als elders in Tsjechoslowakije een felle haatcampagne tegen de bezettende troepen wordt gevoerd. Wat de Russen een haatcampagne noemen, betitelen de illegale Tsje- chise zenders, die er nog steeds in slagen berichten door te geven, als VENETIë Het filmfestival van Venetië, dat gisteravond zou begin nen, is uitgesteld nadat linkse film leiders en studenten hadden gedreigd de leiding in handen te nemen. Later werd echter meegedeeld dat het festival op dinsdag 27 augustus zal worden geopend. Hulp slachtoffers ADDIS ABEBA Nigeriaanse en Biafraanse delegaties zijn het in Ad dis Abeba eens geworden over het zenden van hulp aan de burgerslacht offers van de oorlog. De secreta ris-generaal van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid. Diallo Telli, heeft dit zaterdag bekendgemaakt in de Ethiopische hoofdstad. UTRECHT Dinsdagmiddag 13 uur wordt het Nederlandse volk verzocht twee minuten stilte in acht te nemen om op deze wijze van zijn medeleven met het lot van het Tsjechoslowaakse volk te getuigen. Het verzoek gaat uit van de politieke partijen (met uitzondering van de CPN) en die drie Nederlandse vakcen trales. De raad van Nederlandse werkgeversverbonden adviseert haar leden aan dit verzoek, waar dit mogelijk is, gevolg te geven. Kort hierop zal, zoals bekend, in de Tweede Kamer door de mi nister-president een regeringsverklaring worden afgelegd. MOSKOU Steeds fellere aanvallen doet de communisti sche pers op Zuidslavië en Roe menië, de landen uit het War schaupact die het Russische optreden in Tsjechoslowakije scherp veroordelen. Beide landen hebben in het weekeinde verklaringen uitgege ven dat de strijdkrachten klaar staan om hun onafhankelijkheid te verdedigen. De Moskouse televisie sprak gisteravond berichten tegen dat Russische en Bulgaarse troepen aan de Roemeense grens worden samengetrokken. Het Roemeense staatshoofd. Ceau- sescu, heeft dit weekeinde gesproken met zowel de Russische ambassadeur in zijn land ajs met president Tito van Zuidslavië. Ceausescu zou de Russische ambas sadeur nadrukkelijk hebben ge waarschuwd dat elke militaire actie tegen zjin land op gewapend verzet zal stuiten. Volgens de correspondent van de Oostenrijkse omroep in Belgrado hebben zij een overeenkomst gesloten tot wederzijdse militaire bijstand in geval van een aanval op hun landen. Het officiële Roemeense persbu reau Agcrpress heeft overigens be richten tegengesproken dat het leger gedeeltelijk is gemobiliseerd. Volgens deze geruchten zijn alle re- zerve-officieren en tachtig procent van de reservetroepen onder de wa penen geroepen. Uit Zuidslavië ko men berichten dat alle militaire ver loven zijn ingetrokken. (Westelijke waarnemers menen dat Roemenië het zwakste leger heeft van de leden van het Warschaupact.) Felle kritiek Het Russische partijblad Izwestia schreef zaterdag in een aanval op Ceausescu „dat bepaalde mensen de principes negeren die alle socia listische landen gemeen hebben en vergeten zij zo bijdragen aan de Tsjechoslowaakse contra-revolutie te geven in hun verlangen Tsjechoslo wakije los te weken uit het socia listische gemenebest". Heftiger was de aanval van het officiële nersbureau Tass op Ceau sescu en Tito. Zij worden beschul digd van actieve hulp aan anti-socia listische machten in Tsjechoslowa kije. In het commentaar in de Izwestia kregen de communistische partijen in Frankrijk, Italië, Enge land en andere westeliike landen eveneens een waarschuwing. een toenemend verzet tegen de over vallers. BOTSINGEN I Steeds meer botsingen tussen be zetters en bevolking worden ge meld. In verband met het slechter worden van de toestand heeft de Tsjechische regering president Svo boda en zijn delegatie verzocht on middellijk uit Moskou terug te ke ren, aldus meldt radio Praag. Dezelfde zender zei dat de span ning in de stad was gestegen, voor al na het aanbrengen van „onver standige aanplakbiljetten en leu zen". Opnieuw werd een beroep op de bevolking gedaan zich kalm te houden om bloedvergieten te voor komen en het klimaat, waaronder de besprekingen in Moskou worden ge voerd, niet te verslechteren. Voor vervólg zié pag. 71 PRAAG Sinds zaterdagavond zijn de meeste grensovergangen van Tsjecho slowakije weer opengesteld. Honderden journalisten van kranten, radio en tv zijn de grens overgegaan en bevinden zich nu in de Tsjechische hoofdstad. De Tsjechische ambassade in Den Haag heeft officieel bericht van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Praag ontvangen, dat verkeer via de grenzen in beide richtingen weer moge lijk is. Zeker is. dat men ongehinderd de Tsjechische grens kan passeren via auto's uit West-Duitsland via Schirnding. Waidhaus, de belangrijkste passage voor het spoorweggrensstation met West- Duitsland en via Wahsdorf aan de grens met Oost-Duitsland. Ook uit Oosten rijk wordt min of meer normaal grens verkeer gemeld. Korte tijd hebben Russen wagens die het land binnenkwamen gecontroleerd. Zelfs zijn ze daarvoor een aantal uren aan de grens bij Waidhaus verschenen, maar later trokken ze zich weer van de grenzen terug. Afwisseling is de ware spe cerij van het leven, die aan alles geur en smaak geeft. COWPER „Ze helpen ine exen met de afwa-. Dan kunnen wc vroeger mei voetbal len beginnen." DE BILT Een krachtig hogedrukgebied beheerst sinds enkele dagen het weer in West europa. Het strekt zich uit van Scandinavië tot Schotland. Tus sen dit hogedrukgebied en een gebied met lagere barometer standen boven Spanje en Italië staat een noordoostelijke stro ming, waarmee tijdens het weekend vrij warme en droge lucht werd aangevoerd. De temperaturen liepen daarbij in het binnenland op tot omstreeks 25 graden; aan de kust 20 tot 21 graden. DE BILT Flinke zonnige pe rioden en slechts hier en daar een regen- of onweersbui. Overwegend matige noordoostelijke wind en on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. Strandweer Ook morgen nog zonnig en goed strandweer. Matige wind tussen noord en oost. Tempera tuur tussen 20 en 22 graden, zee water 18 graden. Vooruitzichten: Hogedrukge bied houdt stand en daarmee voorlopig ook het zomerse strandweer. morgen voordeel ISO gram van 109 voor 95 niet duur mrel heerlijk Iets doen rPHAN'S nog staan dc Tsjechoslowa- ken alleen in het moedig verzet tegen hun „bondgenoten". De wereld ziet toe, bewonderend en met inge houden adem, maar wat kan zjj doen? i Fn toch kan de verontwaardiging welke zij allerwegen hebben gewekt de Russen niet onverschillig laten. De openbare mening is, zeker in onze tyd, zelf een te machtig wapen geworden. Moskou heeft in deze dagen duidelijk ervaren, dat het, door zich te men gen in de zaken van een klein land, van heel dc wereld de verachting op roept. Dus doen wü reeds iets, al is het ogenschijnlijk niet veel. Dc stelling valt te verdedigen dat in die veront waardigde openbare mening een ga rantie ligt voor het leven van die Tsjechoslowaakse leiders die onder zulke bij uitstek moeilijke omstan digheden zulk een eminente moed aan de dag leggen. Voor het overige wordt de wereld in haar beperkte mogelijkheden tot hulpverlening al even geschud als de Russische leiders geschud worden in een. naar we moeten aannemen, ook voor hèn uitermate penibele situatie. Natuurlijk nemen we morgen als heel een volk van harte deel aan het be toon van stilte, waartoe onze politie ke partijen en de vakcentrales ons hebben opgeroepen. Dat wordt, juist door het beklemmende zwijgen, een duidelijk en getuigend spreken, waar van de weerklank, bemoedigend èn vermanend, tot in Praag en tot in Moskou moge doorklinken. En verder? Verder zün er nog andere mogelijkheden om van onze gevoelens te laten blijken. In sommige gevallen ligt de daad voor de hand. Wat is er niet te doen geweest over het deelne men van Zuid-Afrika aan de Olym pische Spelen? Rusland had daarbq dc grootste mond en het hoogste woord. Het ligt, dunkt ons, op zyn minst voor de hand dat de vrije lan den, tenzij de bezettende landen als nog de welvoeglijkheid hebben zich terug te trekken, hun standpunt in studie nemen. Voor het overige zullen er heel wat afspraken afgezegd dienen te worden, zoals trouwens in vele gevallen al is gedaan. Daarbij 's intussen een ge nuanceerd optreden mogelijk. Wat is een van de opmerkelijke ver schijnselen in de situatie in Tsjecho slowakije? Dat het volk de bezettende militairen al discussiërend het vuur na aan de schenen gaat leggen. Geen gering wapen, waartegen de arme dienstplichtigen dan ook geen weer woord hebben; maar het moet toch wel iets in hen bewerken waarmee ze straks naar huis en land terugke ren. Moeten alle contacten worden ver broken? Het kan zyn waarde hebben. Overweging verdient echter óók het aangrijpen van mogelijkheden om in dividuele of groepen van Russen van eigen verontwaardiging op de hoogte te brengen. Dat kon hun èn hun leiders nog wel eens zo slecht van pas komen. Maar dan moet men ook van dat protest toch wel iets zien te maken: anders ligt het herzien van de contacten uiteraard voor de hand. Zo valt er ook voor ons, schijnbaar machtelozen, afgezien van de nimmer aflatende kracht van het gebed toch iets meer te doen dan op het eerste oog leek. De nood van het Tsjecho slowaakse volk kan ook ons nog vin dingrijk maken. Gezamenlijk hebben de Zuidslavische president Tito en de Roemeense eerste minister Ceausescu vastberaden taal gesproken: Rusland zal op hard verzet stuiten mocht het besluiten deze landen binnen te vallen. De twee zullen elkaar m dat geval onmiddellijk te hulp komen. Dit werd bekend na de ontmoeting der beide staatslieden in Vrsac, aan de Zuidsluvisch- Roemeense grens.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1