Liesbeth List moet zingen Datsun 1600: en met Europees comfort NIEUWE MODELLEN SIMLA 1000 Olympisch vuur werd ontstoken VAN ÏSPELEN NAAR MEXICO Revbroek won tweede etappe Parijs-Luxemburg SS De Jager zesde bij Europese jeugdspelen Tv-programma KRO gewijzigd Er bestaat geen DAF-rijbewijs Van Doorne eist van Vara rectificatie Nieuw rapport over fluor Monument voor Anton Coolen Wasron ontsnoord: treinsta?natie Rotterdam-Gouda Tümmler liep snelle mijl Keuringen verdubbeld ZATERDAG 24 AUGUSTUS Bestrijk een weg met verf, begiet hem overvloedig met water en het wegdek zal bijna vijfmaal zo glad zijn als droge asfalt. Dit is een van de ontdekkingen die General Motors deed bij een experiment met een nieuw anti-blokkeringssystcem voor remmen op de vier wielen. Het gaat hier om een elektronisch systeem voor het regelen van Ge remdruk. dat bi.t normale snel heid en op de meeste wegdekken het blokkeren van de rjmmen voorkomt en belet, zodat de koersstabi- liteit van het voertuig wordt gehandhaafd. (Va ».e auto-redac- leur) parijs Simca heeft voor het nieuwe automobielseizoen 1969 een nieuwe serie 1000- modellen geïntrodu ceerd, waarvoor de vo rig Jaar uitgebrachte Simca 1200 S Coupé mo del heeft gestaan. De wagens sullen in de tweede helft van sep tember ook in Neder land worden gepresen teerd. Wijzigingen in de nieuwe modellen zijn: een gewijzigde stuur- nrichting (type tand- reep met rondsel), een gewijzigde voor- Adel- en achterwielop hanging. die geheel ge lijk is aan die van de Üeupé, waardoor een verbeterde wegligging is jewerkstelligd, grotere wielen (13 inch in plaats van 12), een andere ge wichtsverdeling, waar door de wagen minder windgevoelig is, grotere koplampen, achterlichten en rich tingaanwijzers. De 1000 wordt in Ne derland uitgebracht in vier versies, waarvan wee modellen met een cilinderinhoud van 044 cc en twee met een motor van 1118 cc. die afgeleid ia van de Coupé-motor en 50 DIN pk ontwikkelt bij 5600 foeren per minuut. De prijzen zijn nog Met bekendgemaakt. Dicangbrief om naar Rusland te gaan AMSTERDAM De zangeres Lies beth List, die in verband met de ge beurtenissen in Tsjechoslowakije woensdag besloot af te zien van haar optreden op het Poolse songfestival Sopot en van een aansluitende tour nee door Rusland, ls gesommeerd als nog naar de Sowjetunle te vertrek ken. Doet zij dit niet, dan zal zij aan sprakelijk worden gesteld voor een bedrag van 55.000. Soortgelijke deurwaardersexploten kregen de musicus Louis van Dijk, wiens trio Liesbeth List zou begelei den, en de schrijver Cees Nooteboom, die volgens impressario A. Courant, die de tournee boekte bij het Sowjets- staatslmpressariaat, Liesbeth List en Louis van Dijk in hun besluit zou hebben beïnvloed. Ook zij zullen als zij geen gehoor geven aan het exploit, aansprakelijk worden gesteld voor een bedrag van ƒ55.000. OLYMPIA f= In de ruines van de Zeus-tempel in Olympia is vrijdag volgens het oude ritueel met een brandglas het vuur voor de 19e Olympische Spelen ontstoken. Een kranslegging bij het gedenkteken van Pierre baron de Coubertin, de grond vester van de moderne Olympische Spelen, ging aan de plechtigheid vooraf. Priesteressen in antieke gewaden begeleidden het Olympisch vuur naar het stadion van Olympia. waar de volksliederen van Griekenland en Mexico werden gespeeld. De fakkel van de eerste estafetteloper werd ontstoken waarna de tocht van het vuur begon. Zaterdagavond zal de Olympisch toorts aan boord van het marinevaartuig Navarlno worden ge bracht in Piraeus, de haven van Athene. Het vuur wordt dan overgevaren naar Genua, de geboorteplaats van Columbus, de ontdekker van de nieu we wereld. De vlam zal in grote lij nen de route volgen van Columbus toen hij in 1492 zijn tocht naar het onbekende Amerika maakte. DEN HAAG Het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité heeft Jan van Ispelen (Haarlem), de meervoudige Nederlandse kampioen in het middengewicht, alsnog in geschreven voor het Olympisch bokstornooi. Vrijdagavond stelde het NOC het bestuur van de Nederlandse boksbond van dit besluit op de hoog te. luik Dc Belg Ouldo Reybroeck heeft vrijdag de tweede etappe van de weg wedstrijd Parijs Luxemburg gewonnen. Reybroeek versloeg In de eindsprint van de 202 kilometer lange rit van Maubeuge naar Luik een viertal andere renners, van wie de Duitser Wolfahohl beslag legde op de tweede plaats. De bestgeplaatseNederlander was Eddy Beugels, die als vierde over de eindstreep kwam. De Italiaan Dancelli behield de leiding ln het algemene klassement De uitslag Is: 1. Reybroeck (Belg) 202 km In 5.15.45 met bonificatie 5.15.35. 2. Wolfshohl (W-Dld) z.t. met bon. 5.15.40. 3. Bernard Ouyot (En. 4. Beugels (Ned), 5. Van Schil (Belg) allen derelfde tijd, 8. Bitoast ut) 5.17.20. 7. Merckxs (Belg), I. Dancelli (It). 9. Ottenbros (Ned). 16. Post (Ned), 18. Steevens (Ned). 32. Wagtmans (Ned). 41. Janssen (Ned), 47. Brouwer (Ned). 89. De Roo (Ned). 85. Dolman (Ned) allen dezelfde tijd 5.17.20. Onder de renners die de strijd Staakten was ook Arie den Hartog. Het algemeen klassement ziet er na de tweede etappe als Volgt uit: 1. Dancelli (It) 10.51.42, 2. Basso (lt) 10.51.47. 3. Leman (Belg) 10.51.57. 4. vervolgens een grote groep renners met o.a. Merckx (Belg). Bi- tossl (It), De Roo, Steevens allen ln dezelf de tijd als Leman. 27. Beugels (Ned) 11.13.43. HELSINKI Paavo Nurmi, de le gendarische Finse lange afstandloper, heeft het grootste gedeelte van zijn vermogen geschonken aan een insti tuut dat zich bezighoudt met onder zoek van ziekten aan hart en bloed vaten. LEIPZIG Bert de Jager, de Ne" derlandse jeugdkampien op de 100 en 200 meter, is vrijdag op de eerste dag van de Europese Jeugdspelen, die in Leipzig worden gehouden, als zesde geëindigd in de finale van de honderd meter met een tijd van 10.8 seconden. De wedstrijd werd in 10.4 sec gewonnen door de Rus Bursch- kov. De Roemeen Sazbo en de Rua Korneljuk werden in reap .10.5 en 10.6 sec tweede en derde. De honderd meter meisjes leverde door Ludmilla Scharkova eveneens een Russische zge op. De tijd van de Jonge Russin was 11.5 sec. Verdere uitslagen: verspringen Jon gens: 1. Baliban (Rusl) 7,78 m, 2. Lampe (O-Dld) 7.44. Speerwerpen meisjes: 1. Moritz (Roem) 51,10 m, 2. Bajer (Polen) 50,78 m. Mevrouw Soekarno (de jongste echtgenote van de Indonesische ex- president) is met haar zoontje aan de Franse Rivièra. Ze brengen daar hun vakantie door. (Van onze correspondent) EINDHOVEN Een televlsie-uit- sending van dc Vara over het rijbe wijs voor volautomatische auto's op 16 augustus jl. heeft de directie van de DAF ernstig in Hilversum doen protesteren. Onmiddellijke rectificatie wordt geëist van wat genoemd wordt TWEEDE-KAMERIAD: DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid mevrouw mr. E. Veder-Smith (11b.) heeft staatssecretaris Krulsinga van sociale zaken en volksgezondheid gevraagd of hij aan de Gezond heidsraad een advies, hetzij een nota, over de huidige stand der we tenschap inzake de fluoridering van drinkwater wil vragen. Een nieuw advies lijkt mevrouw Veder gewenst omdat het eerste uit 1960 dateert. Zij wijst op enkele pu- blikaties waarin twijfel is gerezen aan de betrouwbaarheid of de verge lijkbaarheid van de statistieken van Amerikaanse geleerden, welke mede de aanleiding hebben gevormd tot de fluoridering van het drinkwater. Zij merkt op dat in een aanzienlijk aantal Amerikaanse gebieden de fluo ridering weer is beëindigd. Verder wijst zij nog op wetenschappelijke publikatie» waarin wordt gewezen op de schadelijke werking van fluor op o.a. de schildklier, het beendersteisel en bij aderverkalking. DEN BOSCH De commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Brabant, dr. C. N. M. Kort- mann. zal donderdag 12 september naast het twaalfde-eeuwse St. Willl- brorduskerkje van Waalre een monu ment onthullen dat is opgericht ter nagedachtenis van de auteur Anton Coolen, die vele jaren in de gemeente Waalre heeft gewoond. Het bronzen gedenkteken, naar ontwerp van de Eindhovense beeld houwer Hans Ooddefroy, stelt een zittende, schrijvende figuur voor. Be halve uit eigen land zijn o.a. uit Bel gië vele giften gekomen voor deze herinnering aan Anton Coolen. Na de onthulling wordt in het kerkje een aan de schrijver en zijn werk gewijde expositie geopend. DEN HAAG Minister Schut van Volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning heeft er bij de provinciale en gemeentelijke besturen op aange drongen de ontaierlng van het landschap door opslag van tweede hands auto's, autowrakken, enz. so veel mogelijk tegen te gaan. De minister stelt voor hij bestem mingsplan speciale terreinen aan te wijzen en de vestiging ervan elders uit te sluiten of tenminste sterk aan banden te leggen. Ook zou het bezit van een opslagplaats van tweede hands auto's en autowrakken aan ven speciale vergunning geboden kunntn worden. „een tclevislrsmaadschrlft", waarin allerlei lasterlijke dingen zouden zijn gezegd. Het betreft een aflevering in de rubriek „Zo maar een zomeravond", waarin over de directie van DAF moet zijn gezegd dat zij machtige relaties bij het Centraal Bureau Af gifte Rijvaardigheidsbewijzen heeft, waardoor zoiets als een in de volksmond geheten „DAF-rijbewijs" kon ontstaan. In dit verband zouden termen als „naar hun hand zetten" en „verlakkerij" met betrekking tot DAF zijn gebezigd. In feite is er geen sprake van een DAF-rijbewijs; wel van een rijbewijs voor een (elke) volautomatische auto. Men kan daar slechts examen voor doen als aan de hand van een kente kenbewijs wordt aangetoond dat men de eerste eigenaar van zo'n wagen is. Destijds heeft de directie van DAF juist tegen deze regeling van 1056 geprotesteerd, omdat men op deze Wijze gedwongen wordt een nieuwe volautomatische auto te kopen, een ongelukkige regeling, die ver achter loopt op de ontwikkeling. Er komen immers steeds meer volautomatische wagens op de markt. Indien geen rectificatie bij de Vara volg overweegt de directie van DAF andere stappen. O 1 ROTTERDAM Vrijdagavond omstreeks elf uur Üep op het baan vak Rotterdam-Gouda. dichtbij het station Rotterdam-Alexander. de laatste wagon van een olietrein over een afstand van drie kilometer uit de rails. Tenslotte volgde een ontspo ring. waarbij een truckstel met vier I wielen onder de wagon uit schoot. De trein kwam uit Schoonebeek en was bestemd voor Pernis. I Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. maar de schade aan rails en betonnen dwarsliggers Is zeer groot. Volgens de NS zouden de ope- i ruimlngs- en herstelwerkzaamheden vandaag de gehele dag duren. Het treinverkeer is In zoverre gestag neerd dat tussen Rotterdam-Noord en Gouda slechts over één baanvak kan worden gereden. De spoorwegen lieten het treinver keer door omleidingen voortgang vin den. De ongevallentrein uit Rotter dam-Noord is met tien man personeel op de plaats van de ontsporing aan gekomen. Vanmorgen werd begonnen met het afvoeren van de tankwagen en het herstel aan het baanvak. BUSSUM Omdat de KTO-tv heeft besloten in verband met de gebeur tenissen in Tsjechoslowakije vanavond geen uitzending te verzorgen over het Sopot-festival in Polen, is het program ma op Nederland I na het eerste Jour naal aanalenlijk gewijzigd. Om 20.20 uur treden de Tsjechische zangeres Judita en Liesbeth List (die ook aan het festival zou deelne men) op, om 20.50 uur volgt de eerste uitzending van Brandpunt met o.m. een reportage over Bogota, daarna van de Zwitserse show „In person at the golden rose-festival" met o.a. Na- na Mouskouri. Alexandra, Henny Rankin en Madeleine Bell, om 21.50 uur brengt Brandpunt een program ma over Nieuw-Guinea en om 22.50 wordt het programma besloten met een avondoverdenking. i KARLSKROONA De Westduitser i Bodo Tümmler heeft vrijdag ln de i Zweedse stad Karlskroona het Euro- pese record op de mijl. dat sedert 1965 met 3 min en 53.6 sec in handen is i van de Fransman Michel Jazy zeer dicht benaderd. Tümmler liet een tijd I van 3.53.8 afdrukken, i Ron Clarke. de veelvoudige Australische wereldrecordhouder, liep een bijzonder snelle 3.000 meter, die hij afsloot na 7 min en 49,4 se conden. (Van onze autoredacteur) Hoewel Nissan in Japan nog steeds, na Toyota, een goede tweede plaats inneemt, is het bedrijf in Nederland hard bezig deze achterstand snel in te lo pen. Het succes van die race is voornamelijk te danken aan de Datsun 1000, die de laatste maanden kteeds vaker op de weg wordt gezien. Maar men beseft in Japan ook wel, dat men er met één model nooit In zal slagen een Interessant markt aandeel te veificrljgen. Daarom werkt men met voortvarendheid aan uitbreiding van de range. In maart kwam de 1600. deze maand Introdu ceerde men de 1000-bestel en in de cember komen de 1000-coupé, dc 1300 (standaard en luxe) en de 1800 (standaard en luxe). Zoals bekend was de 2000 Cedrïc (4 en 6 cilinder) al geruime tijd op de markt. Wat de 1600 betreft, waarmee wij een rijtest maakten: evenals de 1000 Sunny is deze volledig afgestemd op Europese eisen, zowel wat lijn als capaciteiten betreft. De wagen heeft een vlotte lijn, accelereert snel (in 15 seconden van 0 naar 100 km) en heeft een prettige top van 160 km per uur. Het is een van die weinige wa gens, waarin men zich direct thuis voelt. De zit is goed, de bedie ningsmechanismen (o.m. het handza me pookje) zijn goed binnen hand bereik aangebracht, men heeft, dank zij het grote glasoppervlak, een uitstekend uitzicht op de weg, kort om: men voelt 2ich er comfortabel in. Zowel voor als achter, want laat de 1000 de achterpassagiers dan weinig beenruimte, in 1600 is die een stuk groter. Men zit er royaal. En wil men liggen, wel, dan kan dat ook. Met een paar handgrepen zijn de twee fauteuils voor naar achte ren geklapt en heeft men twee bed den. Het goede Japanse principe auto's af te leveren met veel extra's (in de prijs inbegrepen) is ook toegepast bij de 1600. Het zijn vaak kleine dingen, maar ze zijn prettig om te hebben, zoals achteruitrijlampen ruitewissers met twee snelheden, veiligheidsglas en verlichting van de motorruimte. Comfortveitiogend is ook het Full-flow-ventilatiesysteem, waar door men ook bij gesloten ramen frisse lucht in de wagen houdt. De „afgewerkte" lucht wordt namelijk direct afgevoerd. ■ik 2 van 1595 cc. Zij levert een vermoge van 90 SAE pk bij 5000 omwenlelil l gen per minuut, dat de wagen I c noodgevallen een ruime reservi geeft om ook in de hoogste versnc! f Hng nog vrij snel te accelereren. c De prijs van de luxe uitvoering 8844, die van de standaard f 844 Geen laag bedrag, maar van h( principe op nieuwe markten te p( j netreren met lage prijzen is Jap» allang afgestapt. No. 1 in het lar van de rijzende zon staat nu d kwaliteit, een principe, dat men oo in de Datsun 1600 duidelijk teru| vindt. Men heeft er een degelijke, goe afgewerkte wagen aan, die uitste kend mee kan in de international concurrentie. Lang voordat de straalaandrij ving totaal nieuwe wegen voor de luchtvaart opende, experimenteerde men er reeds mee op de weg. Precies veertig jaar geleden verscheen deze raketauto, de Opel Rak 2. op de Berlijnse Avsisbann met niemand minder dan Fritz von Opel achter het stuur. De snelheid van het overigens wel wat lawaaierige monster bedroeg meer dan 220 kilometer per uur, De krachtbron bestond uit 24, op bas van kruit werkende raketten, d' elektrisch ontstoken werden. Op deze wat verbleekte, maa historische foto is misschien nog iet van het vinnensysteem te zien, c's tot doel had de aërodynamische li j tegen te gaan. Door deze „vleugels" die aan weerszijden van de rom waren geplaatst, vertoonde Ik voertuig veel gelijkenis met he (toen nog onbekende) straalvPcg tuig. j meer voorkomende óngeValsoorzaa is. De BOVAG wijst nog eens op he belang van de zogenaamde grote on derhoudsbeurten, welke om d 10.000 kilometer moéten gorden uit gevoerd, en die kunnen worden ge koppeld aan een velligheidsinspec tie. In zo'n geval kost een veiüg heidsbeurt ten hoogste 2,50. Dat veiligheidsinspecties niet zou den mogen worden verricht doö autohedrijven. die commerciële be langen hebben bij reparatiewer wijst de BOVAG als een onhoudba re gedachte Van de hand. De contro le, welke sinds 1950 op de inspectie wordt uitgevoerd, zou nimmer hpb ben aangetoond dat men erop uit i de Cliënt een rib uit het lijf t( scheuren. De bagageruimte van de wagen is voldoende. VERING Evenals de 1000 Sunny heeft de 1600, ondanks zijn onafhankelijke wielophanging, een vrij stugge "e- ring. Dat zal door velen worden aangemerkt als een nadeel. Een voordeel ervan is echter, dat de wa gen er vrij stevig door op de weg ligt: ook bij forse snelheden kan men er in het bochtenwerk uitste kend mee overweg. Wat de remmen betreft: voor heeft de 1600 schijfremmen; achter trommels. De motor is een vlercilindcr we- tergekoelde vierslag met een innoud In het kader van de veilig heidsinspecties, welke onder auspi ciën van het Verbond voor veilig verkeer door speciaal geselecteerde BOVAG-autohedrijven worden ver richt. is het aantal keuringen meer dan verdubbeld in vergelijking met het vorige jaar. Voor het aantal afgekeurde auto's geldt precies hetzelfde. Alleen in het eerste kwartaal van dit jaar waren dit er niet minder dan 1623. Uit de ongevalsstatistieken blijkt dat 5 procent van de verkeersonge lukken veroorzaakt wordt door me chanische gebreken aan voertuigen, doch waarschijnlijker is dat de com- linatie van technische onvolkomenhe den en menselijke fouten een veel

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 6