Overleg duurt langer dan Svoboda had verwacht Bijzondere Algemene vergadering bijeen Haagse studenten demonstreren Hartelijk welkom Tweede München RUSSEN LIETEN ZICH NIET ONBETUIGD Tsjechen zijn Russen politiek de baas 'tiskr-kr- krakend vers Paus: geen geweld Wat eet ik? ]astro vindt ezetting juist West-Irian kan mening niet vrij uiten Verbindingen met Praag verbroken Parlementariërs niet uit Indonesië terug Veertig Tsjechen blijven nog OMGEVING RUSSISCHE AMBASSADE HERMETISCH AFGESLOTEN „VIVA DUBCEK" VOOR AMBTSWONING TSJECHISCHE AMBASSADEUR 5 ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1968 Svoboda onderhandelt in de Sowjetunie, maar zijn ook de Tsjechische partijleider Dubcek en premier Cernik in dit land? Zijn ze gearresteerd en weggevoerd naar Moskou, of nemen ze daar misschien deel aan het overleg? Dat laatste gelooft niemand. MOSKOU In een vrije, kameraadschappelijke sfeer, zoals het Russische persbureau Tass het uitdrukte, verlopen de be sprekingen in Moskou tussen president Svoboda en de Russi sche leiders. Na het oriënterende gesprek van gistermiddag is het overleg pas vanmorgen voortgezet. Het duurt dus langer dan Svoboda verwachtte, want bij zijn vertrek uit Praag zei hij dat hij nog gisteravond zou terugkeren. Luigi Longo, eerste secretaris van de Italiaanse communistische partij, heeft in verband met de gebeurtenissen in Tsjechoslowakije zijn vakantie in Rusland afgebroken. Hij reisde terug over Parijs, waar hij onder meer een onderhoud had met Waldeck Rochet, leider van de Franse communistische partij. Foto: Luigi Longo verlaat het bureau van de Franse communisten in Parijs, na het gesprek. Prof. De Graaf oordeelt: UTRECHT „Men moet de ilmte en vastberadenheid van Weet u het? Stuur dan deze advertentie een lege verpakking van mijn produkt naar Deventer, postbus 120. Dan ontvangt u een leuke verrassing. (vermeld wel uw naam en adres) HAVANNA Premier Castro van uba heeft de interventie van de rtblokstaten in Tsjechoslowakije tragische gebeurtenis genoemd, echter gerechtvaardigd was om- t dit land de richting van het kapi- lisme was ingeslagen. Dat was vol lende. Een dekmantel als excuus is liet nodig, zei Castro. De premier vond het nutteloos om t verklaren, dat de Tsjechoslo- aakse soevereiniteit niet zou zijn Schonden. Dat is zij wel, en fla- rant. De interventie kon niet op le- ela gronden worden verdedigd. Een ergelijke verdediging moest volgens «m van politieke aard zijn. assen luisterden niet naar Tito BONN President Tito van uidslavië heeft gisteren op een ver- adering van het centrale partijco- nité in Belgrado gezegd, dat hij de Bssen tegen interventie in Tsje- hoslowakije had gewaarschuwd 'aar dat zij gehandeld hebben zon ar aan de gevolgen te denken. Tito zei deze waarschuwing uit sproken te hebben toen hij na een ais door Azië in Moskou was. Hij 'd toen gezegd 'men kan beter niets "et geweld doen, dit zou rampzalige evolgen hebben." „Zuidslavië zal zijn vrije ontwikke- ing weten te verdedigen, ongeacht *aar het gevaar vandaan zou ko- ®enaldus maarschalk Tito. Het centrale comité van Zuidslavië aam een resolutie aan, waarin het de gewapende agressie van de Sowjetu nie tegen Tsjechoslowakije" veroor- felt. de Tsjechische leiders op dit mo ment hogelijk prijzen. Politiek zijn zij de Russen in alle opzich ten de baas. Dat de Russen thans proberen te komen tot de samen stelling van een regering is niet meer dan broddelwerk. Het lijkt er sterk op, dat men er geen mens kan vinden voor een rege ring die Russisch gezind is. Het is nog steeds een onduidelijke zaalc wie de. stoot heeft gegeven tot de bezet ting van het land. President Podgor- ny en premier Kosygin waren met vakantie en moesten worden terugge roepen. Is het misschien het leger geweest?" - Dit oordeel velde gisteren prof. dr. J. de Graaf, hoogleraar in de ethiek aan de rijksuniversiteit van Utrecht, tijdens een bijeenkomst van aanko mende studenten. Dom Prof. De Graaf achtte een ongenu anceerde veroordeling van Rusland een domme reactie. „Als men de poli tieke lijn van De Gaulle veroordeelt, dan hoeft dat nog niet in te houden dat men ook Frankrijk veroordeelt." De hoogleraar waarschuwde ervoor dat men zich in de beoordeling van de gebeurtenissen niet moet laten leiden door emotie alleen. Hij vond het evenmin juist als het Westen zijn culturele bindingen met Rusland omwille van de situatie in Tsjechoslowakije zou verbreken. „Op deze manier sluit men een middel tot communicatie uit en wordt de kans op een „harde lijn" alleen maar gro ter". aldus prof. De Graaf. DJAKARTA Op een vergadering op het Westirianese eiland Biak, die werd bijgewoond door minister Ma- lik van buitenlandse zaken en VN-controleur Ortiz Sans, hebben vooraanstaande Westirianezen kritiek op het beleid van de Indonesische regering. Burgers van West-Irian zeiden dat de bevolking in overgrote meerder heid voor onafhankelijkheid is, maar dat men zijn mening niet vrij kan uiten. Zij verklaarden dat er enkele duizenden mensen om politieke re denen gevangen zitten. De economische toestand in West-Irian, zeiden zij, is vergeleken bij twee jaar geleden niet verbeterd. Er liggen nu wel veel artikelen in de winkels, waaronder Nederlands bier, maar de prijzen zijn veel te hoog. Naar hun schatting zijn nu 25.000 Indonesische militairn in West-Irian. DJAKARTA Ongeveer 200 In donesische studenten hebben van morgen vroeg de Russische ambassa de in Djakarta belegerd uit protest tegen de bezetting van Tsjecho-Slo- wakije. Er werden geen arrestaties verricht en er werd niemand gewond. In Praag verluidde dat Svobo da in Moskou ongetwijfeld zal aandringen op neutralisatie van Tsjechoslowakije. Volgens de plaatsvervanger van partijleider Dubcek, Vanek Silhan, heeft het centrale partijcomité Svoboda hierom gevraagd. Maar in gezaghebbende Tsjechische kringen in de Russische hoofdstad wordt dit tegengesproken. Een van de vrije zenders van Praag liet later weten dat de term „neutralisatie" volgens Silhan niet is gebruikt cp het congres van de Tsjechoslovvaakse communistische partij. Neutralisatie, zo had Silhan gezegd, waarborgt nog niet de onschendbaarheid var. een land zoals uit de geschiedenis is ge bleken. Voor alles heeft het congres het onmiddellijke vertrek van de be zettingstroepen geëist. Geestdriftig In schrille tegenstelling tot de slechte berichten uit Tsjechoslowa kije stond gistermiddag de geestdrif tige ontvangst die Svoboda in Moskou ten deel viel. De duizenden Moskovieten die langs de route van het vliegveld naar het Kremlin ston den, konden naar hartelust „leve de vrijheid" roepen, want Svoboda bete kent vrijheid, zowel in het Russisch als in het Tsjechisch. De Russische leiders lieten zich niet onbetuigd. Nauwelijks was Svo boda in de deur van het vliegtuig verschenen of de saluutschoten be gonnen te daveren, de 41 waarmee een staatshoofd wordt verwelkomd. Ook was er de traditionele omhelzing door het diiemanschap Podgcrny, Kosygin en Brezjnef. Daarna klonk het volkslied van Tsjechoslowakije, gevolgd door dat van de Sowjetunie. Na de inspectie van een erewacht reed het ge zelschap in een open auto naar de stad. Het Russische publiek zwaaide met Tsjechische en Russische vlagge tjes, die door soldaten waren uitge reikt. Er waren spandoeken met teksten als Leve de vriertdscnap tus sen de volken van de Sowjetunie en Tsjechoslowakije en De eenheid van het internationale communisme moet blijven bestaan. Uit dit alles blijkt wel dat de 73-jarige president Svoboda in de Sowjetunie in hoog aanzien staat. Hij is dan ook een van de weinige bui tenlanders die „Held van de Sowjet unie" zijn. Resultaat? In Praag vraagt men zich intussen wel af wat de resulaten van de reis van Svoboda zullen zijn. Tot nu toe zou hij geweigerd hebben samen te werken met een door de Russen sa mengestelde regering. Maar men wijst erop dat verscheidene „ortho doxe" communisten deel uitmaken van de delegatie en vraagt: Zal dit een tweede München worden? Nog steeds houden de geruchten aan dat ook partijleider Dubcek en premier Cernik in Rusland zijn. Ze zouden enkele dagen geleden door Russische troepen zijn gearresteerd en daarna naar de Sowjetunie zijn gebracht. Het Russische persbureau Tass le verde gisteren scherpe kritiek op het veertiende partijcongres van de Tsje- choslowaakse communistische partij. Hij kwalificeerde het congres „als een clandestiene bijeenkomst, die in derhaast door revisionistische ele menten van rechts is georganiseerd om zich meester te maken van de leidende partijorganen en de politie ke koers van de partij te wijzigen". Later prees Tass de Tsjechoslo- waakse president als een „uitzonder lijk staatsman" WENEN Sinds gistermiddag zijn alle telegraaf-, telex- en telefoonver bindingen van Praag met het buiten land volgens radio-Praag verbroken nadat de telefooncentrale in de Tsje- choslowaakse hoofdstad door de Russische troepen was bezet. Verder zijn de grensovergangen tussen het land en Hongarije gesloten voor wagonladingen en stukgoederen die over de rails moeten worden ver voerd. DEN HAAG Het bezoek van de Nederlandse parlementaire delegatie aan Indonesië zal niet voor het voor genomen tijdstip (30 augustus) wor den afgebroken. Mr. Van Thiel, Tweede-Kamer voorzitter en delegatieleider, had zijn waarnemer, drs. Nederhorst, ge vraagd of zijn terugkeer in verband met het dinsdag te houden debat over de gebeurtenissen in Tsjechoslo wakije was gewenst. Het Kamer presidium vindt dit niet nodig. Paus Paulus VI, omringd door een grote groep veiligheidsagen ten, gefotografeerd bij zijn intocht in Musqoera, Colombia. Rede tot boeren BOGOTA Paus Paulus heeft in zijn xede tot de boeren van Columbia gewereld en revo lutie afgekeurd als oplossingen voor het tot stand brengen van sociaal-economische hervormin gen. „Vertrouwt er niet op. Zij zijn in strijd met de geest van het christendom en zullen de sociale ver beteringen, die u terecht nastreeft, eerder vertragen, dan bevorderen", zei hij. „Wij kennen uw levensomstandig heden". aldus de paus. „Zij zijn voor velen van u armzalig en vaak bene den de normale behoeften van de menö." De paus zei, dat het vraagstuk van het bittere lot der boeren ernstige vormen had aangenomen, „omdat gij- zelf u bewust bent. geworden van uw noden en uw lijden, en zoals zovelen in de wereld niet langer kunt verdra gen, dat uw omstandigheden zouden blijven zoals zij zijn en niet spoedig verbeteren." Beroep Hij beloofde zijn invloed te zullen aanwenden, opdat hun lot zou wor den verbeterd en hij deed een beroep op de regeringen van Latijns-Ameri- ka te streven naar een rechtvaardi ger maatschappelijke orde. De boèren moeten zander discrimi natie op het gebied van wonen, on derwijs, medische hulp en burger rechten kunnen leven. Ook pleitte de paus voor modernere landbouwme thoden. „Wij zullen uw zaak blijven verde digen. Wij kunnen de beginselen be vestigen en steeds weer bevestigen, waarvan de praktische oplossingen afhankelijk zijn. Waardigheid Wij zullen voortgaan de nadruk tc leggen op uw waardigheid als mense lijke wezens en christenen. Uw persoon is heilig. Zonder onderscheid dient te worden erkend, dat gij be hoort tot de familie der mensen." Er waren ongeveer 200.000 mensen. Dat bleef ver onder de verwachte half miljoen. NEW YORK Een groot aan tal Latijns-Amerikaanse landen zou pogingen in het werk stel len om een bijzondere vergade ring van de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties bijeen te roepen. Het is nog de vraag of zij voldoende steun voor hun voorstel zullen krijgen. Deze assemblee zou zich dan dui delijk moeten uitspreken over de si tuatie in Tsjechoslowakije en over de Russische interventie. De Veiligheidsraad kan nu een maal niet veel meer uitrichten nu een resolutie waarin de Sowjetunie wordt veroordeeld (door een Rus sisch veto) is verworpen. HAJEK Gisteravond is de Veiligheidsraad bijna twee uur bijeen geweest. De Tsjechische vice-premier Ota Sik deelde direct bij het begin al mee dat minister van buitenlandse zaken, dr. Hajek, die juist in New York was aangekomen, is gemachtigd zijn land in de VN te vertegenwoordi gen. In VN-kringen beschouwt men Siks bevestiging als een poging de Russen de pas af te snijden als zij zouden proberen Hajeks recht om te spreken namens de regering te be twisten. De Rus Malik verzette zich krach tig tegen een westelijk voorstel om een speciale VN-afgevaardigde naar Praag te sturen om de vrijlating en veiligheid van de gevangen Tsjecho- slowaakse leiders te bewerkstelli gen. Na de verwerping van de reso lutie is er niets meer te bespre ken, zei Malik. Malik herhaalde dat „de gebeur tenissen in Tsjechoslowakije een binnenlandse aangelegenheid zijn |n geen zaak voor de Veiligheidsraad". Daarna werd de vergadering ver daagd tot vanmiddag half vier. Intussen heeft de Oostduitse re gering geëist dat een vertegenwoor diger wordt toegelaten om deel te nemen aan het debat in de V-raad van de VN, waarvan de DDR geen lid is. AMSTERDAM Ongeveer veer tig Tsjechoslowaakse psychologen, deelnemers aan het pas beëindigde psychologencongres in Amsterdam, hebben besloten voorlopig niet naar hun land terug te keren. Deze be slissing kon des te gemakkelijker worden genomen nadat een van de deelnemers telefonisch contact met zijn gezin in Praag had gehad, dat hem zelf aanraadde voorlopig weg te bliiven. Financieel worden de Tsjechen ge holpen door hun collega's in Neder land, want ze mochten slechts 75 dol lar aan deviezen uit eigen land mee nemen. Geen van de wetenschapsmensen overweegt definitieve vestiging bui tenslands. Men wil voorlopig wach ten tot de situatie in eigen land dui delijker is geworden en meer gesta biliseerd. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Opnieuw is gisteravond in Den Haag geprotesteerd tegen de Russische interventie in Tsjechoslowakije. In tegenstel ling tot eerdere demonstraties heeft de Haag se politie gisteravond tijdens een betoging van de democratisch-socialistische studenten vereniging Politeia slechts in enkele gevallen behoeven in te grijpen, nadat de stoet was ontbonden. Opgeschoten jongelui maakten het de pol t.c weer lastig in de omgeving van de Russische am bassade aan de Andries Bickerweg, die hermetisch afgesloten was. Honderden jongelui die op een rel belust waren, scholden de agenten uit voor „straat pooiers". De politie slaagde erin hen mei zware motoren uiteen te drijven. Enkele jongelui zijn gearresteerd. Tegen elf uur keerde de rust weer ir de Haagse diplomatenwijk. Met rode vlaggen en spandoeken waarop leuzen geschilderd waren die er niet om logen „Rusland, stop inmenging" en „Kameraad Brezjnef waarom deze misdaad tegen uw broeder" trok ken 22 leden van Politeia voor het merendeel uit Delft afkomstig naar de Russische ambassa de. Deputatie Aan de demonstranten werd geen toegang tot hel gebouw verleend. Wel mocht een uit drie man bestaande deputatie onder leiding van de voorzitter van Politeia, de 24-jarige Utrechtse student Henk Vreekamp, een resolutie aanbieden. Daarin werc' het Russische ingrijpen in Tsjechoslowakije sterk afgekeurd. Het drietal werd ontvangen door de tweede se cretaris, de heer Nikonolof, die het Russische standpunt uiteenzette. Volgens Henk Vreekamp zou de heer Nikonolof hebben gezegd dat partijleidjr Dubcek de hulp van de Russen had ingeroepen omdat de kapitalistische tendensen in zijn land te machtig werden. Ambassadeur Inmiddels hadden zich ongeveer 150 jongelui aan de stoet toegevoegd die op weg was naar de ambtswoning van de Tsjechische mbassadeur aan de Burgemeester Van Karnebceklaan. Het gescan deerde uitroepen van „Viva Dubcek". was niet van de lucht. De demonstranten gingen vervolgens op het wegdek zitten, gadegeslagen door de perschef van de ambassade, de heer Josef Mataska. De heer Mataska geloofde stellig dat partijleider Dubcek niet vrijwillig naar Moskou is gevoerd „De gehele bevolking staat achter hem en is tegen collaborateurs". Na het zingen van „We shall overcome" werd dezelfde deputatie in het gebouw ontvangen, waar bij een lijst met 1500 handtekeningen van lede, van Politeia werd aangeboden om het onderdrukt, Tsjechische volk morele steun te verlenen. Vanmiddag staat weer een protesttocht op het irogramma: een stille tocht vanaf het Vredespaleis. Andere steden Ook in andere universiteitssteden waren de stu denten gisteren actief. Zo besloot het bestuur vai de studentenvereniging Unitas studiosor rheno-tra- jectina in Utrecht alle betrekkingen met de Sowjet unie te verbreken. Ze heeft een brief gestuurd aan de gevolmachtigd ambassadeur van de Sowjctuni* in ons land. In de brief wordt de hoop uitgesproken dat de Sowjetunie nog eens tot het inzicht komt dat de souvereiniteit en de menselijke vrijheid essentiële De tekst van de vele spandoeken en plakkaten, die gistermiddag bij een demonstratie in Den Haag werden meegedragen, liet weinig of niets te raden over. voorwaarden zijn voor het waaraentig sociaal en cultureel gebeuren in welk land dan ook" De internationale studentenconferentie in Leider ïeeft de overval een „daad van schaamteloze agres sie" genoemd, alsmede een zware slag vooi de vereldvrede en de menselijke vrijheid. Tenslotte heeft de academische senaat van de r.k. universiteit van Nijmegen een telegram gestuurd aan de parlementen van Bulgarije. Oost-Duitsland. Hongarije. Polen en Rusland. F.r staat in dat de senaat ernstig ontsteld is over de inval en over de motivering van dat optreden „Hieruit zal ernstige schade voortvloeien voor de ontwikkeling naar een vreedzame samenleving van alle volkeren." - Tsjet-hoslowakije (3 De wereld is eindelijk weer eens wakker geschud, en wel door het op treden van de leden van het Warschau-Pact: een laaghartige en verraderlijke overval op Tsjechoslo wakije, die elk weldenkend mens met afschuw vervult. Een alle normen van fatsoen tartend optreden door Rusland en zijn vrienden. Wat gaat hiertegen nu gebeuren? Militaire maatregelen? Natuurlijk niet, want dat betekent Wereldoorlog III. Veroordeling door de Verenigde Naties en sancties tegen de overval lers? Natuurlijk niet. tegen zo'n mach tige staat ga je toch niets onderne men? Verbreken van de diplomatieke betrekkingen? Dat is een vijandige daad en bovendien erg lastig. Opzeg gen van de bestaande vriendschaps- en handelsverdragen? Dat is nadelig voor de goede verstandhouding en on ze economie. Lidmaatschap van de V.N. opzeggen? (en daarmee tevens ve le miljoenen guldens besparen?) Dat geeft alleen maar narigheid en boven dien komen de delegatieleden zonder werk. Paraatheid van de Navo-troepen verhogen? Zit wel iets in, maar ga vooral niet verder dan de troepen bin nen de kazerne te houden, anders kon Rusland wel eens boos worden. Het enige dat nu nog overblijft om te doen is praten, praten, praten. Overal roepen regeringsleiders hun kabinet bijeen om te praten, soms wel meer dan een uur achter elkaar. Daar na het communiqué, waarin bezorgd heid. afkeuring en soms zelfs walging over het gebeurde wordt uitgesproken (heerlijk voor die Tsjechen). En als het slachtoffer overleden is, wordt mede namens ons de innige deelne ming betuigd en gaat men over tot de orde van de dag. En daarmee is dan weer eens bewe zen, dat wij voor het overheersen van de wereld door het Russische commu nisme in de toekomst niet bang meer behoeven te zijn, want in feite is het nu al zover. Leiden S. J. Anes Brieven Onze zendeling, pastor Richard Wurmbrand, die veertien jaar in com munistische gevangenschap door bracht. schreef ons o.m. het volgende: Voor mij ligt een stapel brieven uit de Sowjetunie. Ze zijn geschreven door verwanten van christen martelaars, aan wie onze zending langs diverse kanalen hulp verleend heeft Hier vol gen enige uittreksels: „Slechts God weet hoevelen in de gevangenis zuch ten voor hun geloof. Velen zijn om des geloofs wille hun betrekking kwijtge raakt. In de kerken zie je velen, die lang gevangen zaten, maar kortelings zijn ontslagen". „Moeder is gestorven. De familie was op de begrafenis en ze lazen de Heilige Schrift. Maar ze werden valse lijk beschuldied een predikatie te heb ben gehouden zonder vergunning. Twee broeders werden gearresteerd, de een heeft vijf. de ander negen kin deren. De vrouw van de laatste broe der moet de kinderen overdag achter laten om fp werken od een coUectieve boerderij". Onze zending kocht nog onlangs 30.000 Russische Nieuwe Testamenten en 1000 Russische Bijbels en verleent veel prPWierhe hulp aan vervolgden. Amsterdam Europees Chr. Zending

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5