n Tsjechen staan alleen in hun verzet tegen Russen VOBODA PLEIT IN MOSKOU JAMIN Commentaar Russen weg of anders staking Tsjechen willen niet wijken DRIE COLLABORATEURS onvergetelijk! 25 MIN. in de lucht voorf 27.50 p.pers PresidentGeen contact met verraders ffl sinaasbowls China schaamteloze daad Privé vliegtocht voor f 27.50 Jü^mK^eeftuvleu^/ Nieuwe Leidse Grarant Vrijdag 23 augustus 1968 49ste jaargang )irecteur: F. Diemer efdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mijn hert in teghenspoet!" ORGELS - PIANO S ELEKTRONISCHE ORGELS I n ofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p w. f 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur morgen voordeel 150 gram van 89 voor 79 niet duur wet heerlijk De Tsjechen zijn geenszins van plan zo maar te zwichten voor de bezetters. Het congres van de communistische partij heeft de Russen zelfs een ultimatum gesteld. Bovendien voert president Svoboda, die zich hardnekkig tegen de invallers verzet, in Moskou onderlandelingen. Het eensgezinde parlement is vastbesloten te blijven vergaderen. Wij weten wat we zijn, maar wij weten niet wat we mis schien zullen worden. SHAKESPEARE hit weer DE BILT Boven Skandina- vië bevindt zich een krachtig gebied van hoge luchtdruk ter wijl de druk de Middellandse Zee geleidelijk is gedaald. Hier door is in onze streken een oos telijke stroming tot stand ge komen waarmee lucht vanuit Duitsland en Denemarken wordt aangevoerd. In grote delen van West-Europa komt dan ook veel zon voor waardoor de tem peraturen tot zomerse waarden kunnen stijgen. Boven Engeland bevindt zich een oud front, dat plaatselijk nog bewolking en wat regen brengt. De activiteit ervan gaat onder invloed van een nieuw en krachtig hoge- drukgebied ten noorden van de Azoren geleidelijk achteruit. Het komende etmaal verplaatst dit nieuwe gebied van hoge luchtdruk zich van de Azoren naar Engeland. DE BILT Droog wéér met zonnige perioden, maar plaatse lijk ook wolkenvelden. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Dezelfde temperaturen 3 Is van daag of iets lagere. 24 aug. zon op 05.38, zon onder 19.45 maan op 05.49. maan onder 20.12. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) WAIDHAUS/ROZVADOY Aangrijpende momenten aan de grens. Mensen, die terugkeren uit het door rode imperia listen overvallen en verraden land en met tranen in de ogen hun ervaringen vertellen. Anderen. Tsjechen en Slowaken, die voor liet eerst in hun leven met vakantie in het vrije Westen waren, en nu met de moed in de schoenen de terug reis naar de onvrijheid aanvaarden. „Er waren heftige discussies op straat", vertelt een Duitser, die Tsje chisch spreekt. „Overal, waar tanks stonden opgesteld, werden de Russen en Polen door Pragenaars benaderd met de vraag hun uit te leggen waar om hun souvereiniteit werd ver kracht". „De jeugd is geweldig", verklaart een Engelsman met een wit gezicht van de slaap. „De jongeren delen vlugschriften uit. waarin het volk wordt opgeroepen zich met hand en tand tegen zijn overweldigers te ver zetten. Studenten dragen met bloed besmeurde nationale vlaggen. Terwijl ze bijna in de loop van de machine geweren kijken, roepen ze om de vrijlating van Dubcefe, Smrkovsky en Cernik. en op de terugtrekking van alle vreemde troepen uil hun land" Voor vervolg zie pag. 5 Het parlement besloot op zijn beurt in zijn gebouw te blijven en zij-n werk normaal voort te zetten. Het partijcongres. bijgewoond door 1219 van de 1549 afgevaar digden herkoos Dubcek als partij leider. Silhan Belast, de econoom werd als zijn plaatsvervanger aan gewezen zolang Dubcek gevangen is. Het presidium van de partij zui verde men van de laatste conserva tieve aanhangers. PEKING China heeft gisteren na lang stilzwijgen eindelijk gerea geerd op de gebeurtenissen in Tsje- ehoslowakijc. Het Volksdagblad, het officiële blad van de Chinese commu nistische partij, noemt dc Russische invasie .een schaamteloze daad' (Voor reacties andere landen zie pa gina 7). Zoveel verhalen dat de zeker hon derd reporters, die nog steeds geen toestemming hebben naar Praag door te reizen en dit waarschijnlijk ook nooit zullen krijgen er met moeite een weg in kunnen vinden. De een heeft het over „steden, die in brand staan", de ander over „duizenden do den en gewonden", weer een ander over „overvalwagens vol met ar restanten, die met gillende sirenes door de straten razen". De buitenlanders, die hun vakantie in Tsjechoslowakije plotseling zagen onderbroken, zijn diep geschokt. De opgekropte angst en spanning ont laadt zich vaak in krampachtige huil buien. Met stomheid geslagenen zijn er ook. De laatsten weigeren te spre ken over het onrecht, dat werd aan gedaan, en waarvan ze door een toe vallige samenloop van omstandighe den getuige waren. De grootste gemenedeler van die j veelheid van herinneringen komt hierop neer dat de ongewapende Tsjechen zich met ware heldenmoed tegen de communistische kneveling i hebben verzet. De dreiging van tanks en machine geweren ten spijt hebben ze zich, ie der op zijn eigen wijze, tegen de overval van hun zogeheten bondge- jDrie leden van de Tsjechische marionettenrégerïng, die de Russen inmiddels hebben gevormd, mannen die door de noten van het Warschau-pact te weer I Vrije Tsjechische zender al herhaaldelijk als verraders zijn bestempeld: Vasil Bilak. Drahomir Kolder en Franti"ek gesteld. Barbirek (van links naar rechts). Noteert u voor een rondvlucht: Indien u anderen meeneemt, hier invullen: straat: woonpl.: woonpl.: Alleen als men lanprr wil vliegen, dit invullen: Bij voorkeur op een WOENSDAG ochtend middag avond ZATERDAG oahtend middag avond Op zondag wordt niet gevlogen. Ik,heb reeds betaald per: giro kontant auto O train UOC EU IA/AT t Deze KWARTET-rondvluchten worden georganiseerd van- i\JE ww A I f uit Luchthaven Rotterdam en zijn alléén voor KWARTET- abonnees. Er wordt gevlogen met ervaren verkeersvliegers die geen dolle stunte uithalen maer u in een modern, comfortabel vliegtuig laten genieten van uw „luchtdoop" Er kunnen 3 passagiers tegelijk mee. Als regel is het mogelijk in de 25 minuten vliegtijd ook over uw woonplaats te vliegen. Terwijl men op z'n beurt wacht Is een gezellig restaurant en oen zonnig terras ter be schikking. vanwaar men het af- en aan vliegen kan volgen. Alle gewenste inlichtingen over lijndiensten of over leren vliegen zijn ter plaatse te krijgen. Aan het eind van de vlucht wordt u als herinnering een Oorkonde van Luchtdoop over handigd. Uiterlijk twee dagen voor-u aan.de beurt bent krijgt u de instapkaarl thuis. sgen zonder andere passagiers, moet natuurlijk wèl voor drie personen betalen. Bij de indeling behoelt men dan niet op een combinatie te wachten. Wel moet u op de bon dan eenzelfde naam drie- of tweemaal vermelden, Twee- of driemaal 25 minuten aaneen vliegen is mogelijk als men het dubbele of driedub bele betaalt. Butlqn S3 vertrekt op ie helve «ren ven bet Centraal Station naar het vllerveld: zaterdag 5 minuten later. Door vaa ia rit naar het vliegveld ongeveer een half uur. Voorbeeldig |"\E brute, zij het door machteloos- hcid ingegeven overval op Tsje choslowakije heeft voor de bezetters nu al het karakter aangenomen van een impasse waarin zij zich hebben gewerkt. Het heette dat zij gekomen waren op verzoek, maar eenmaal gekomen zijnde bleken de verzoekers zoek te zijn. Het figuur dat daarmee gesla gen werd was wel bij uitstek pijnlijk. Daaraan verandert niets, dat ten lan ge leste nog enkele stromannen be reid gevonden zijn iets als een re gering uit te maken. Het volk zelf heeft deze weinigen reeds wegge hoond. Over de achtergronden van de ont stane situatie is in deze dagen al veel geschreven. Met name over de vraag, wat de Russen toch bewogen heeft tot een beleid dat hen in aan zien bij de wereld weer tot het nul punt heeft teruggevoerd. De wezenlijke achtergrond ligt ook naar onze overtuiging in het feite lijk ontstane systeem van het even wicht in machten en in de status quo, waaraan het orthodoxe commu nisme onverkort wil vasthouden. Het verschil met de westelijke we reld is, dat in deze laatste de situatie verenigbaar blijkt met alle wense lijke vrijheid voor dc erbij betrok ken volken. Maar het communisme kan zich op zijn beurt het toestaan van vrijheid kennelijk niet veroor loven. In deze dagen wreekt zich dit sys teem van het inmiddels allang ver starde evenwicht. Dat moest ervan komen, omdat het geen rekening kon houden met ontwikkelingen in het denken, ook binnen de commu nistische wereld, waar tenslotte men sen wonen van gelijke beweging als wij, en omdat het blind was voor het feit dat nu eenmaal het bloed, ook het bloed van de menselijke vrijheid, kruipt waar het niet gaan kan. Het even waardig als verbeten ver zet van het Tsjechoslowaakse volk, bij het zien waarvan de vrije vol ken helaas al even machteloos zijn als bezetters en bezetten beiden, is daarom in meer dan één betekenis van het woord voorbeeldig te ach ten. Vergeefs is het nooit. l Svoboda wordt vergezeld van vice-premier Gustav Hnsak, minister van defensie Martin Dzur en de onder minister voor de zware industrie. Jan Piller. De Tsjecho- slowaakse president heeft dit besluit genomen na dagen van vruchteloze onderhandelingen met de Russische be zettingstroepen in het kasteel van Praag. „Heb vertrouwen in mij", zei Svoboda via de radio. „Vanavond hoop ik u over de onderhandelingen in te lichten." De president weigerde in de da gen durende onderhandelingen met de Russische bezetters een marionet tenregering te aanvaarden. Hij er kende alleen het bewind van premier Cernik, die was gearresteerd. Met toestemming van deze wettige re gering is hij naar Moskou vertrok ken. Ook het buitengewoon congres van de Tsjechoslowaakse communis tische partij heeft een standvastige houding ingenomen en wenste geen centimeter aan de bezetters toe te geven. Zo stelde het congres, bij een op een geheime plaats, een ulti matum aan de vreemde troepen om binnen 24 uur het land te verlaten. Zo niet, dan zou een algemene sta king volgen. Het heeft er alles van dat de Russen nu zijn toegestemd hebben in onderhandelingen op hoog niveau, 'bezig zijn in te binden. Dit blijkt ook uit de volgende ont wikkelingen: De bevelhebber vaij de bezettings- i troepen zou ermee hebben inge- stemd de kleine plaatsen te ont- I ruimen en zijn troepen in de gro- I te steden in parken en tuinen samen te trekken om het verkeer niet te hinderen, In de stadscentra van Budojevice, Ostrava en Brno bevinden zich j geen Russische militairen meer. Voor vervolg zie pagina 2 I - PRAAG - President Svoboda van Tsjecho slowakije is met drie ministers naar Moskou vertrokken om over de bezetting van zijn land te onderhandelen. Svoboda deelde dit zijn onderdrukte landgenoten vanmorgen om tien minuten over negen mee via radio Praag en andere vrije Tsjechische zenders. Niet alle enin Praag, ook in vele andere Tsjechische plaatsen hebben burgers metterdaad aan hun verontwaardiging over de bezetting uiting gegeven. Hier een aantal woedende jongeren in Bratislava, die een Russische tank met ladingen stenen bekogelen, terwijl een grote menigte gnuivend toeziet. De tank beweegt zich langzaam voort. De hele Russische bemanning heeft zich in het. veiliger binnenste van het monster teruggetrokken SVOBODA

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1