V roedvrouw Brouwers» Hoe is me Melukt? ïtuim f 1100 binnen voor „Ik doe mee" Siamese tweeling nog steeds goed gezond VOOR U Wereldrecord voor Nederlands trio v. d. Ruit niet naar Spelen door gebruik doping Huib Goudriaan Folk je en Tjitske bijna vijftien Grote belangstelling voor gezin Van Dijk Nog geen beslissing scheiding Turk weigert drie tolken Siamese tweeling een zeldzaamheid Meisje overboord in volle zee 9 WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1968 MEJUFFROUW BROUWERS doen wat je doen moet Een tikkeltje verbouwereerd over de snelheid waarmee de vakantie is omgevlogen, ben ik maandag weer achter m'n bureau gaan zitten. Maar de wel erg moeilijke start werd vergemak kelijkt door een verrassend gro te stapel girostrookjes. In de drie weken, die ik luie rend doorbracht, hebt u, lezers, 1183,50 bijeengebracht om be jaarden en zieken een uitvoering van Arie Pronks koren te kun nen laten bijwonen. En nog komen dagelijks de tientjes binnen, voor de Rijnreis van mevrouw Hoogerheide en de uitvoering. Arie Pronk, die ik gistermiddag even sprak in zijn woning, is opgeto gen over het tot dusver bereikte resultaat. Hij denkt er zelfs over naast het concert op 9 en 10 decern- „Ik doe mee" voor Hagenaars Mijnheer, Met bewondering heb ik gelezen over uw actie om bejaarden en zie ken een uitvoering van Arie Pronks koren te laten bijwonen. Ik loop zelf ook al lange tijd rond om iets (meer) gedaan te krijgen voor bejaarden en gebrekkigen. Mijn moeder (81 jaar) zit in een verzorgingstehuis, maar als je het zo eens aanhoort, gebeurt er maar wei nig voor deze mensen, die nog best eens ergens heen zouden kunnen. Is het wellicht mogelijk eens een gesprek(je) met u te hebben, om eventueel ook voor Den Haag (en omstreken) iets dergelijks te arrange ren, dit najaar of volgend voorjaar, met eventueel dezelfde koren maar dan bv. in de Houtrusthallen? Na het oriënterend gesprek met uw comité, kunnen we dan wellicht hier in Den Haag ook iets met elkaar doen. Mijns inziens moet dit mogelijk zijn, evenals dit in Rotterdam geslaagd is! H. M.. Den Haag Hagenaars, bevordert dit initiatief door uw financiële steun! H. G. „Toen ik een hoofdje zag, dacht ik meteen: er is iets mis. Het was ontzettend moeilijk voor het vrouwtje en voor mij; nie mand begrijpt hoe ik het heb geklaard, maar je doet wat je moet doen." Lakoniek, wat vermoeid, vertelde de 47-jarige verloskundige mejuffrouw C. J. Brouwers me gistermiddag het verhaal van de geboorte van de Siamese tweeling in Prinsenbeek. Af en toe onderbreekt ze het gesprek om te luisteren naar de radio, misschien komt er nieuws over de toestand van de baby's. Enkele keren moet ze in haar woning te Breda de telefoon aannemen. Ze verzucht: „De hele dag is het een komen en gaan van voor al persmensen. De ouders de heer J. P. van Dijk en mevrouw J. van Dyk-van der Aa zijn boos dat het in de krant is ge komen. Trouwens, als het aan mij had gelegen, was niemand er iets van te weten gekomen. Het is hier ook niet uitgelekt. De taxichauffeur, die me gistermiddag (ik droeg de baby's op mijn arm) naar het ziekenhuis in Breda reed, wist niet eens dat hij een Siamese tweeling vervoerde". Aangegrepen Mejuffrouw Brouwers 20 jaar vroedvrouw in Breda, assisteerde bij de geboorte van ongeveer vierdui zend baby's, waaronder een drieling en een groot aantal tweelingen was maandag en ook gisteren nog een beetje down. „Het is droevig voor de ouders het heeft me wel aangegrepen; maar we hebben na tuurlijk hoop". Ze werd maandagmorgen om half acht naar Baroniestraat 28 in Prinsenbeek geroepen. Om tien over een kwamen Johanna en Elisabeth ter wereld „Toen het achter de rug was heb ik de huisarts geroepen voor overleg. Na twintig minuten was de tweeling al in het ziekenhuis in Bre da". Al gauw werd besloten de baby's naar Rotterdam te brengen. Om vijf uur 's middags onder politie-escor- te arriveerde de tweeling bij het Sophia Kinderziekenhuis. Of mejuffrouw Brouwers tijdens de bevalling nerveus was? „Dat ben ik nooit. De reactie komt altijd later. Toen het achter de rug was, heb ik me wel afgevraagd: Hoe is me dat gelukt?" Kans voor Zoetemelk? AMSTERDAM De Amsterdamse amateur wielrenner Frans van de Ruit die een van de voornaamste kandidaten was voor de eventueel nog naar Mexico uit te zenden ach- tervolgingsploeg, is bij de dopingcon trole bij de nationale haankampi oenschappen en daarna bij de latere controle positief bevonden en zal voor een maand worden geschorst. Omdat deze affaire ook begin vorige week al speelde had de KNWTJ ge meend nog geen voorstel over de sa menstelling van een mogelijk uit te zenden ploeg aan het NOC te kunnen doen. Door de affaire Van de Ruit hij gaat zeker niet naar Mexico is dc uitzending van een achtervol- gingsploeg nog niet geheel van de baan. Het ligt in de bedoeling van de KNWU Joop Zoetemelk in de ploeg te testen, die voorts bestaat uit Henk Nieuwkamp, Klaas Balk en Piet Hoekstra. Wanneer de nieuwe forma tie binnenkort een tijd zou maken, die voor het NOC acceptabel is, dan zou men alsnog kunnen besluiten een ploeg naar Mexico te sluren, zo meldt de KNWU. Een zeer acceptabele tijd (4.36,9) werd donderdag door het kwartet Van de Ruit-Nieuw- kamp - Balk Hodkstra gemaakt. De vreugde, die toen in het Olympisch stadion heerste, is dus wat voorbarig geweest. HANNOVER Met aleemene Praktijk anders Bij onderzoeken voor de be valling is nooit iets gebleken van de mogelijkheid van een tweeling. In Heerlen heb ik de vroedvrouwenschool bezocht; daar werden deze gevallen wel besproken, maar je staat er niet bij stil dat je ooit zoiets mee zult maken. Bovendien, de praktijk is heel anders." Mejuffrouw Brouwers besluit; „Vanmorgen ben ik nog bij de moeder geweest. Met haar gaat het heel goed. En verder heb ik eigenlijk niets te zeggen." Er wordt weer gebeld. Wat mejuf frouw Brouwers betreft mag de eerste Siamese tweeling, die ze ter wereld hielp brengen, ook de laatste zijn. Het Nederlandse trio Mia Gom- mers, Tilly v. d. Made en Ilja Keizer (v.l.n.r.) kon gisteravond in Sittard blij lachen. De meisjes verbeterden het wereldrecord op de 3 x 800 meter met 4,5 seconde. Meisjes heten Johanna en Elisabeth ROTTERDAM Gisteren zijn de namen van de Siamese tweeling bekend gemaakt. Dat gebeurde door de vader, de 29-jarige timmerman J. P. van Dijk, tijdens een lang te lefoongesprek met prof. H. K. A. Visser de leider van het medische team. De meisjes heten Johanna Adria- na Maria en Elisabeth Theodora Maria. BONN Het Westduitse minis terie van defensie heeft gisteren bekendgemaakt, dat Nederland West-Duitsland twintig Starfighters te koop heeft aangeboden. Deze toe stellen heeft Nederland niet meer nodig. Een beslissing over het Nederland se aanibod is nog niet genomen. De defensie-commissie van de West- dui'tse Bondsdag zal zich na het zo merreces met het aanbod bezig hou den. OP 3 x 800 METER IN SITTARD SITTARD Ilja Keizer, Tillv van der Made en Maria Gommers hebben dinsdagavond in het stadion de Baandert in Sittard het wereldrecord op de 3 x 800 m vèrbeterd en ge bracht op 6 min. 15,5 seconden. Het oude record stond met 6 min. 20 se conden op naam van Groot-Britannië en werd op 18 augustus verleden jaar in Londen gevestigd. De Engelse ploeg bestond uit de loopsters Rose mary Stirling, Pat Lowe en Pamela Piercy. Uiteraard betekende het scherper stellen van het wereldrecord op deze afstand tevens een verbetering van het Nederlandse record dat sinds 17 juli van dit jaar op naam van dezelf de ploeg stond met 6.22.1 en in Ko blenz werd gelopen. Voor Maria Gommers, die vorig jaar oktober op dezelfde baan het wereldrecord op de 1500 meter op 4.15.6 bracht, .estte toen de taak om het nieuwe wereldrecord, waaraan niemand meer twijfelde, de nodige glans te geven. De Limburgse, die ber in de Rotterdamse Doelen, ook een uitvoering in Den Haag te geven. Of dit mogelijk zal zijn in de Hout rusthallen? (Zie de hiernaast afge drukte brief van een lezer); dit wordt „nader bekeken". Nog niet bereikt In een tijd van vakanties en ande re acties, zoals die voor Biafra, is 1100 gulden een heel bedrag. Toch mogen we niet tevreden zijn. Het gestelde doel is nog lang niet bereikt Ik zou zeggen: nog eventjes de schouders eronder; als alle lezers nu eens naar draagkracht gaven, va riërend van een gulden tot een tien tje? (Te storten op giro 39639 ten name van Het Kwartet, Witte de Withstraat 25, Rotterdam met als aantekening „LS-actie Ik doe mee".) De verantwoording van het bin nengekomen geld hoop ik deze week af te laten drukken. paard Dozent als reserve aangewezen voor de Duitse Olympische rulterploeg. Deze ploeg bestaat uit Hans Günter Wlnlcler, Alwln Schockmoehle en Hartwlg Steenken, die reeds eerder waren uitverkoren voor Mexico. Folkje en Tsjitske de Vries (op 8 november hopen zij vijf tien jaar te worden) hebben liet nieuws over de geboorte van de Siamese tweeling in Prinsen beek met extra belangstelling vernomen. De twee baby's van de heer en mevrouw Van Dijk uit het Brabantse dorp zijn im mers precies zo op de wereld gekomen als zijzelf. Folkje en Tsjitske zijn destijds door een artsenteam onder lei ding van dr. H. L. Straat geope reerd in Leeuwarden. Zij waren zeven maanden oud, toen de operatieve scheiding plaats had. De meisjes De Vries zijn nu twee gezellige, volkomen iden tieke tieners geworden, die van zeilen en vissen Houden en het op de uloschool goed maken. In het Friese Bergum, waar zij wonen, kwamen zij plotseling weer in de publieke belangstel ling. En zij ondergingen die interesse, zoals zij zijn: vrij la coniek. ROTTERDAM De Siamese tweeling Johanna en Elisabeth van Dijk maakt het nog steeds goed. In de toestand is nog geen verandering opgetreden. Nog steeds is het zeer uitgebreide medische team onder leiding van prof. H. K. A. Visser, ge- neesheer-directeur van het So- phia-kinderziekenhuis in Rotter dam bezig met het onderzoek. Het is niet te verwachten dat van daag of morgen een beslissing zal vallen over een scheiding van de twee kinderen. Wel is maandagmid dag de vader, de 29-jarige timmer man J. P. van Dijk uit Prinsenbeek naar het Sophia ziekehuis gegaan om met prof. Visser over de toestand te spreken. De moeder, de 22-jarige J. van Dijk-van der AA, heeft de kinderen niet gezien. De huisarts vond dat beter. Het is voor de tweede keer dat in Nederland een levende Siamese tweeling wordt geboren. Evenals in 1953 zijn het weer twee meisjes. Toen waren het Folkje en Tjitske de Vries uit Bergum, meisjes die, toen zij zeven maanden oud wa ren met succes werden gescheiden. De meisjes groeiden voorspoedig op. Evenals toen is er ook nu zeer grote belangstelling voor de Siamese twee ling. Zaak doodslag aangehouden (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De zaak tegen de 31-jarige los werkman Murat Y. uit Turkije, die op 15 april Johannus M. W. Spoor met een stiletto dodelijk verwondde, is aangehouden tot 10 sep tember. De verdachte bleek na twee tolken te hebben afgewezen ook de derde tolk niet te accepteren. Hfj eiste een tolk van de Turkse ambassade. Dinsdagmiddag weigerde de Turk tijdens de rechtszitting antwoord te geven op de vragen van de president, mr. G. J. E. Poerink. Vragen naar zijn personalia deed hij af met „Ik weet het niet. Ik spreek niets". Dit tot grote verontwaardiging van officier mr. D. J. de Jong. „Ik ben niet van plan me te laten ringeloren door een verdachte. Drie tolken zijn door deze man geweigerd. Ik heb geen enkele reden om aan de deskundigheid en onpartijdigheid van deze tolken te twijfelen. De raadsvrouw van verdachte, mr. G. J. Reerink-Köhler, verklaarde dat Y. bezwaar had tegen deze tolken, om dat zij hem bij het vooronderzoek soms niet goed begrepen hadden. Na beraad binnenskamers besloot de rechtbank de verdachte een tolk van de Turkse ambassade toe te wijzen. Dinsdag 10 september om 14 uur wordt de zaak tegen Y heropend. De Turk wordt naast doodslag op Johannus Spoor een poging tot doodslag tenlaste- gelegd op de vrouw van het slacht offer. LONDEN De uitslagen van de dinsdagavond gespeelde voetbal wedstrijden voor de Engelse league luiden: eerste divisie; Burnlep - South ampton 31, Ipswich Town Leeds United 23; Liverpool - Stoke City 21, Nottingham Forest - Shef field Wednesday 00; Queens Park Rangers - Sunderland 22. Voor het gezin van Dijk, Baronie straat in Prinsenbeek, was het de eerste geboorte. Hoewel prof. Visser zei, dat de bevalling voorspoedig is gegaan, heeft de verloskundige, de 47-jarige mejuffrouw J. C. Brou wers gezegd dat het bijzonder moei zaam was. Deze verloskundige heeft de twee ling onmiddellijk naar het Diacones- senziekenhuis in Breda laten bren- f;en, waarna de tweeling onder po- itiebegeleiding naar het kinderzie kenhuis in Rotterdam werd vervoerd, waar de afdeling kindergeneeskun de van de Medische Faculteit is on dergebracht. o (Van een onzer redacteuren) TNE geboorte van een levende Siamese tweeling, zoals maandag in Prinsenbeek, is een grote zeldzaamheid. De laatste tien jaar zijn er in Europa hoog uit tien geboren. Velen herinneren zich de scheiding van de Siamese tweeling Santina en Giuseppina Foglia in Turijn. Deze twee schattige meisjes hadden zes jaar lang met hun ruggewervel aan elkaar gezeten. De operatie slaagde uitstekend, hoewel de beide meisjes een gedeeltelijk gemeenschappelijke bloedsomloop hadden. De meisjes hadden wel enige aanpassingsmoeilijkheden na de scheiding, maar die werden door bekwame psychologen opgelost. De naam „Siamese" tweeling is ontstaan doordat in de vorige eeuw een in Siam aaneengegroeide twee ling wereldberoemd werd. De beide jongens. Chang en Eng, werden in 1811 geboren als kinderen van een arme visser. Ze zaten met hun zij kant aan elkaar, zodat zij zich nog vrij eenvoudig konden voortbewe gen. Wereldwonder Zij trokken op jonge leeftijd naar Amerika, waar ze veel geld verdien den door zich aan het publiek te tonen. Na acht jaar als „wereld wonder" te hebben rondgereisd, kochten Chang en Eng in 1839 een landhuis in North Corolina om tot rust te komen. Na enige tijd trouw den ze daar met de beide dochters van een boer. Uit deze huwelijken, die zeer harmonieus waren, werden 22 kinderen geboren, 14 jongens en 8 meisjes. Alle kinderen waren nor maal. Er werd een huis bij gekocht, zodat om de drie dagen een der tweelingen met zijn eigen vrouw meester in eigen huis kon zijn. Zij maandagavond in Uden evenals Ilja Keizer in de interlandwedstrijd tegen Polen al een 800 meter had gelopen, wilde niet onderdoen voor de loopster die zij afloste. Even snel Maria, volledig hersteld van een lichte beenblessure, vertrok even snel als Tilly van der Made en voor haar kwam als tussentijd voor de 400 me ter officieus ook 57.0 op de klokken. Gedragen door het gejuich van haar streekgenoten ging Maria door. Voor haar werd tenslotte 2.04.8 afgedrukt. Later op de avond, toen de duister nis volledig was ingevallen, bracht Tilly van der Made het publiek nog maals tot groot enthousiasme. In de geslaagde poging van het Amster damse Sagitta om het Nederlands re cord op de 3 x 400 meter scherper te stellen (2.46.3) kwam Tilly als laatste loopster officieus tot 53.6 seconden, een tijd die gelijk is aan het natio nale record dat Myma van der Hoe ven vorige maand op het tartan van het Londense Crystal Palace vestigde. Het Nederlands Olympisch Comité, dat nogal sceptisch stond tegenover de wens van Tilly van der Made om in Mexico Stad zowel de 400 als 800 meter te lopen, zal na haar magistra le optreden in Sittard wel tot de con clusie komen dat die wens beslist niet ongerechtvaardigd is. De Sagit- ta-ploeg bestond verder uit Stans Brehm en Hilda Slatnan, die kort te voren op een individuele 400 meter tot 55.2 seconden was gekomen, haar snelste seizoentijd. Uitslagen De uitslagen wedstrijden in Sittard lulden: heren: 110 meter horden: 1. De Noorlander (AVR> 15,1. Dames: 200 meter: 1. Willy Wokke (Sagitta) 27.7: 2. Lidy Makklnje (ADA) 25.0: 3. Grazyna Chodorek (Polen) 25,5; speerwer pen: 1. Danielle Jaworska (Polen) 52,62 me ter: 100 meter: 1. Irena Sze- wlnska-Kirszensteln (Polen) 11,8: 2. Ursula Jozwlk (Polen) 12,0. 400 meter: l. Creslava Nowak (Pol) 55.1: 2. Hilda Slaman (Sagitta) 55.2; 3. Stans Brehm (Sagitta) 56.0; 4. Zofla Kolakovska (Pol) 57.0. Discus: 1. Anneke de Bruin. (Slledrecht Sport) 51.09 m: 2. Judwlga Wojtczak (Pol) 50.00: 3. Kazlmlera Ry- kovska (Pol) 48.00; hoogspringen: 1. Marv van der Raadt (Holland) 1.60 m; 2. Danuta Berezovska (Pol) 1.60: 3. Maria Zlellnska (Pol) 1.60. Heren: 400 meter: 1. Reuther (W-Dld) 48.9: 2. Krusmann (W-Dld) 49.1: 800 meter: 1. Van Loon (Achilles) 1.51.6: 2. Tlebosch (Metro) 1.52.3: 3. Dalmeyer (Metro) 1.53.0. 3.000 meter: 1. Heieven (Belg) 8.17.7: 2. Willems (Klmbrla) 8.21.1: 3. Nijstadt (DOS) 8.23.8. SNELLE~REDDING (Van onze correspondent) HOEK VAN HOLLAND Opva renden van de dagboot Koningin Em ma van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland hebben dinsdagmiddag in volle zee op snelle wijze een acht tienjarig meisje uit het water gered. De dagboot was op de normale tijd. rond het middaguur, uit Harwich vertrokken. Om vijf minuten voor twee zagen bemanningsleden hoe een meisje dat over het achterschip leun de plotseling overboord viel. Achter af bleek dat het meisje naar het schroefwater had gekeken en door een duizeling was bevangen. Kapitein J. Louter liet onmiddellijk zijn schip wenden en een redding boot uitzetten. Dank zij uitstekend teamwerk van de opvarenden kon de drenkelinge, die zich met moeite drij vend kon houden in het overigens kalme Noordzeewater, binnen vijf minuten in de reddingboot worden gehesen. Twaalf minuten nadat de jongedame haar onvrijwillig bad had gekregen, was ze alweer aan boord van de dagboot. Een arts uit Alkmaar, die ook als passagier de overtocht maakte, on derzocht de drenkelinge en consta teerde dat zij wat zeewater had bin nengekregen, maar overigens geen letsel had opgelopen. Dat is op zich zelf al een groot geluk, omdat het meisje vlak achter de zware scheeps schroeven te water raakte. hielden dit vol tot hun dood. In januari 1874 stierf Chang aan bronchitis. Nog geen uur later was het ook Engs tijd. Een dokter, die hen eventueel had kunnen scheiden, kwam te laat. In North Carolina leven nu nog afstammelingen van Chang en Eng. die drieënzestig jaar lang eikaars onafscheidelijke aanwezigheid moes ten dulden en daar wonderwel in slaagden

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9