GEBIED VOOR DE IBO'S 1 mm ist Gastenboek Aanbod van regering in Lagos ii UÊÊKÊKÊÊ êmmm Nationale Garde in VS onder wapenen REGERING WIL MEER HULP VOOR BIAFRA Kantoorbediende aan de rol met geld werkgever Walvis went Geldmarkt is zeer ruim Eis 2\ jaar voor beroving van oude man Bond van chr. mavoscholen 7 WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1968 LAGOS/ABA Eenheden van de I federale Nigeriaanse regering zijn een laatste offensief begonnen tegen Biafra, niettemin zullen de onderhan delingen tussen beide landen in Ad- dis Abeba weer worden hervat. In een memorandum heeft het fe derale bewind de voorwaarden be kend gemaakt voor vrede met Biafra. De regering in Lagos belooft het grondgebied van de Ibo's niet hele maal te zullen bezetten. De Biaf- raanse strijdkrachten zouden deel kunnen gaan uitmaken van het fe derale leger. VLIEGVELD 3 Langzaam maar zeker sluit het fe derale leger de ring om de belang rijkste Biafraanse steden Aba en 1 Owerri. De voorhoede van de Nigeri- enen zijn Aba reeds tot op 12 kilome- ter genaderd. In de stad bevinden xich nog ruim 130.000 inwoners. Verder westelijk aan het zuidelijke front hébben de Nigerianen Owerri praktisch bereikt. i De Biafranen verzetten zich heftig 1 tegen de oprukkende troepen. Aan de strijd neemt ook de burgerbevolking deel. Nigeriaanse vliegtuigen hebben een Biafraans vliegveld gebombar deerd, dat bestemd is voor de hulpac ties van het Rode Kruis. Het vlieg veld is beschadigd. Volgens radio Bi afra is een straaljager van de federa le luchtmacht neergeschoten. I De hulpverlening aan de hongeren- j de bevolking van Biafra komt nu langzaam op gang. De eerste zendin- i gen van het Franse Rode Kruis heb- ben het land bereikt. De Fransen zijn er in geslaagd een nieuwe en veiliger wee naar Biafra te vinden, via Ga bon. De transporten gaan in toene mend tempo door. Het Rode Kruis in Genève heeft bekendgemaakt, dat schepen en vliegtuigen voedsel vervoeren naar het door de federalen bezette deel van Biafra. DEN HAAG De regering onderzoekt met enkele andere -landen de mogelijkheid voor uitbreiding van hulp aan de hongerende bevolking van Biafra. In antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Boot (kath.), Boersma (ar) en Tilanus (ch) zegt mi nister-president De Jong verontwaar digd te zijn over de weigering van 'de federale Nigeriaanse regering een luchtbrug van het Rode Kruis toe te staan. Direkt na deze beslissing van/ La- gos heèft de Nederlandse ambassa- deur bij de federale regering hierte- •ht gen geprotesteerd. De stichting „Mensen in Nood" te 's-Hertogenbosch zal twee vliegtuigen o met voedsel naar Biafra sturen. De financiering geschiedt uit de op brengst van de nationale Biafra-ak- tie. Nigeria zou er in toegestemd heb ben, dat voorraden door de lucht mo gen worden vervoerd, indien de toestellen eerst op Nigeriaans grond gebied landen, om gecontroleerd ie worden. GEPRIKKELD Maar de Nigerianen raken steeds meer geprikkeld over de buiten landse hulpverlening. Een havenauto riteit dreigde de haven van Port Har- court te sluiten, als de „vijandige" propaganda voortduurt. Ook de radio-uitzendingen van hel Rode Kruis in Nigeria hebben de fe deralen blijkbaar geprikkeld. Een minister dreigde gisteravond ten minste om „veiligheidsredenen" de uitzendingen te staken. Vertegenwoordigers van Wereld raad van Kerken, katholieke hulpor ganisaties, dë Unicef en de internati onale jeugdhulp voeren in Genève besprekingen over een massaal hulp programma voor Biafra. MAASTRICHT De 19-jarige kantoorbediende Peter L. uit Heerlen was er in april met 39.000 gulden vandoor gegaan. Het geld moest hij van zijn werkgever eigenlijk naar de bank brengen. Op straat besloot hij plotseling naar Amsterdam te reizen en daar de bloemetjes buiten te zetten. De politie kwam hem op het spoor, toen hij daar in gezelschap van vrou wen in bars opvallend grote bedra gen uitgaf. Toen hij een week na zijn verdwijning werd gearresteerd, had hij 8.000 gulden verteerd. Hiervoor moest hij zich gisteren verantwoorden bij de rechtbank in Maastricht. De officier eiste negen maanden celstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk. De officier schetste hem als een zeer kinderlijk persoon zonder normbesef. De raadsvrouw accentueerde het kin derlijke karakter van haar cliënt en bepleitte een grote voorwaardelijke straf. Vijf (domme) ganzen hebben zich gehuisvest aan de Amstel- dijk in de hoofdstad. Om het wa ter te bereiken van de Amstél moeten zij telkens een vrij druk ke weg oversteken en doen dat op hun gemak. De auto's moeten dan maar even wachten, ook als de ganzenmars even stilhoudt, omdat er een klein meningsver schil is ontstaan. De meeste auto mobilisten zien vanzelfsprekend dit dierlijke tafereel met plezier aan. De per vliegtuig overgebrachte zwaardwalvis Tula begint al aar dig thuis te raken in het Dol finarium in Harderwijk. Tula kan het vooral goed vinden met de dolfijn Mammaloe en de lei ding van de Veluwse toeristen trekpleister heeft goede hoop, dal het dier zich in de loop van de winter tal van kunstjes eigen zat weten te maken. Dr. W. Dudok van Heel en zijn_ Amerikaanse helper Mitchell rekenen daar vast op, omdat Tula bijzonder intelligent is. Advies gevraagd over handel en export DEN HAAG Minister De Block van Economische zaken heeft aan de Commissie handelsvoorlichting en exportbevordering van de Sociaal-e conomische raad advies gevraagd over de organisatorische opzet van de handelsvoorlichting en exportbevor dering. Doel van de adviesaanvraag is om te onderzoeken of en in hoeverre bundeling van krachten tot grotere doelmatigheid op dit terrein kan lei den. Weekstaat Ned. Bank AMSTERDAM Uit de weekstaat van de Nederlandsche Bank blijkt, dat er nog een fors bedrag aan bank biljetten is teruggevloeid en wel voor 82 min. Hierdoor daalde de charta- Ie circulatie tot 8261 min. Het rijk heeft op 15 augustus beta lingen gedaan aan de gemeenten ad circa 300 min., terwijl de rente en aflossing op gevestigde schuld 50 min. bedroeg. Daartegenover stonden ontvangsten door belastingbetalingen, alsmede door de verkoop van schatkistpapier. Uiteindelijk daalde het saldo van de schatkist met 125 min. tot 270 min. De goud- en deviezenvoorraad bleef praktisch ongewijzigd op 7020 min. 7021 min.), warvan onveran- j derd 6113 min. aan goud. De ban ken hebben gretig gebruik gemaakt j van hun verbeterde positie door voor i 178 min. aan dure voorschotten af te lossen. Hierdoor liep deze post te- j rug tot 17 min. De banken zagen verder hun saldo bij de centrale j bank met 27 min. toenemen tot 40. De rekening, wissels, schat- kistpapier en schhuldbrieven door de bank gekocht" ging met 6 [min. omhoog tot 1408 min. De geldmarkt is zeer ruim, hetgeen l tot uitdrukking komt door een gelei delijke verlaging van het daggeld van 4-3/4 pet. tot drie procent. Geld- kringen verwachten hierin voor de komende dagen weinig verandering. Activa: Goud Vorderingen in goud. enz. Buitenl. betaalmiddelen Guidensvorder. op buitenl. 265.045 274.272 Papier in disconto 95,764 99.764 Papier door bank gekocht 1.408.000 1.402.000 Voorschotten en belenin. 16.661 105.006 VOOR DEMOCRATISCHE CONVENTIE SPRINGFIELD Gouverneur Samuel Shapiro van de Ameri kaanse staat Illinois heeft giste ren 5649 leden van de Nationale Garde in actieve dienst geroepen in verband met de democratische partijconventie die volgende week maandag in Chicago zeR worden gehouden. De gardisten moeten vrijdag zich bij hun eenheid melden waar zij on der commando komen van briga de-generaal Richard Dunn. Dunn voerde eerder dit jaar in Chicago het bevel over 6000 man van de garde die het oproer onderdrukten na de moord op dr. Martin Luther King. Gouverneur Shapiro heeft bevel gegeven de militairen indien noodza kelijk in te zetten om wanorde in Chicago te voorkomen. Burgemeester Richard Daley van Chicago had om hulp van de gardisten verzocht. Complot De veiligheidsdienst heeft gisteren geweigerd commentaar te leveren op een bericht over een complot om vi ce-president Hubert Humphrey en senator Eugene McCarthy tijdens de conventie te vermoorden. De Chicago Tribune had geschre ven dat het complot in elkaar was gezet door 100 neger extremisten en leden van de South Side Gang. Er zouden ook verschillende poli tiebureaus worden verwoest. Duitse wil softenon innemen om rechtbank het bewijs te leveren AKEN Een westduitse vrouw van veertig zal binnenkort de recht bank in Aken die de contergan-zaak behandelt, aanbieden tijdens een zwangerschap het omstreden slaap middel in te nemen om te bewijzen dat het thalidomidehoudende middel misvormingen bij kinderen veroor zaakt. Het is mevrouw Anneliese Haerd- rich, de vrouw van een metselaar. Het paar heeft behalve een misvormd kind van zeven twee ge zonde dochters van twee en zes. Prinses Irene is met haar echtgenoot (niet op deze foto zichtbaar) weer naar huis vertrokken. Zij brachten hun vakantie door met de Konink lijke familie in Porto Ercole. Op het vliegveld van Rome kregen de foto grafen de kans om de charmante prinses in de zoeker te krijgen, toen zij aan boord ging van het toestel naar Madrid. Nederlandse munten Passiva Bankbiljetten Rijks schatkist Banken in Nederland 40.369 13.456 Andere ingezeetenen 71.583 65.240 Banken in buitenland 42.279 16.590 Andere niet-lngezetcnen 7.115 7.033 Saldi buitenlands geld 9.111 8.862 Totaal goud en deviezen 7.020.497 7.021.116 waarvan convertibel 897098 893.544 Dekkingspercentage 80,54 78,80 De enige geweldserie, die ik met groot plezier volg, is die van De Wrekers. Gaat de knop onherroepelijk op „uit" wanneer de Gevangene verschijnt, voor Emma Peel verzet ik alles. Haar missen is werkelijk een droeve zaak. Wel knijp ik, wanneer het geweld te groot wordt, even de ogen dicht. Daar mis ik niks aan, integendeel, het verhoogt de verrukkelijke ge waarwording Emma ongedeerd en vooral ongekreukt te zien herrijzen Dat is het wat mij in die serie zo boeit. Hoe een mens huizen in de lucht kan laten vliegen zonder een stofje in de haren te krijgen. Als ik mijn kamer stofzuiger en er wordt onverwacht gebeld, dan weet ik niet hoe snel ik pieken en flarden bij moet strijken. Emma echter zou tussen het om draaien van de schakelaar en he' openen van de deur en passant nop drie kerels neerslaan en toch met haar stralendste glimlach, koel en mooi, de deur openen. Hoelang de serie draait weet ik niet precies maar de kunst heb ik haar nog steeds niet afgekeken. Dat witte pak bijvoorbeeld. Het moet jaren oud zijn, maar is r.og volkomen spliksplinternieuw. Ze zit er mee in een oude open auto en rijdt over ongebaande wegen. Edoch, geen modderspatje verschijnt, terwijl ik niet in onze 'och heus rein gehouden H.T.M. ve hikels kan stappen zonder toch we) Tgens een veeg of vlek op te lopen. Over Emma's koelbloedigheid durf Emma <k het nauwelijks te hebben, wan neer ik denk aan de panieken, waai ik me dagelijks inwerp. Een brand veersirene loeit langs mijn raam en laar klettert een kopje; een auto- nobilist scheert rakelings langs he' 'rottoir en ük bibber... Emma ziet ook ieder dreigend ge- aar. Maar ik ben nu al drie keer op de losse tegel vlak bij mij om d< hoek gestapt na een regenbui. Dan zit onder die tegel namelijk een heel waterreservoir en mijn gewicht is voldoende om de tegel als een enor me pomp te doen fungeren, zodat de drab tot om mijn oren spuit. Maar het allermooiste van Emma is haar karaktertje. Nooit een boos woord, nooit bokken, hoogstens een ernstig fronsen van de fraaie brauwen. Om direct de lieve glimlach haar •choon gelaat te doen verhelderen. Ik hoop maar dat De Wrekers nog lang, heel lang op de beeldbuis ko men. Er is zoveel van te leren... En wat het geweld betreft, dat is :uist gezond, lees ik in de krant van risteren. Een Amerikaanse prof heeft het 'elf gezegd. Van het kijken naar ge veld krijg je wel agressieve fan- 'asiën, maar wat je denkt dat doe je liet. En mijn agressieve gedachten, hou k wel voor me. Zo wijs ben ik wel. Want zo sterk als Emma ben ik ook al niet. ARNHEM Twee jaar en zes maanden met aftrek eiste gisteren de officier van justitie bii de Arnhemse rechtbank mr. J. H. C. Boekraad te gen de 40-jarige chauffeur J. D. uit Barneveld die op 4 februari 11.000 gulden aan spaargeld heeft gestolen van de 78-iarige alleenwonende café houder J. W. Theunissen te Lunteren. Een vriend van D., de 32-jarige op perman H. W. uit Niikerk. had hem verteld dat bij de caféhouder zo maar een dikke spaarpot voor het grijpen lag. Samen gingen zii 'erheen en ter wijl W. de oude man aan de praat hield, stapte D, aan de achterkant van het huis de slaapkamer binnen en vond daar wat hii zocht. De raadsman van D. noemde als voornaamste oorzaak van het onspo- ren van zijn cliënt de kennismaking met een 'femme fatale', een onder wijzeres die hem veel geld moet hebben gekost. Wat de strafmaat aangaat oefende mr W. C. Spermon kritiek op het zijns inziens sterk ver ouderd strafrechtstelsel in ons land. dat verdachten vermogen delicten zeer 'waar aanrekent, maar bijvoor beeld ernstige mishandelingen mei een veel lagere straf honoreert De uitspraak is over veertien da gen. De zaak tegen opperman W. werd aangehouden, omdat zijn raadsman was verhinderd. Ditmaal is het woord aan dr. H. J. Langnian, voor zitter van de Bond van Christelijke Mavoscholcii. Dr. Langnian is vroeger zelf werkzaam geweest bij liet onderwijs, in hoofdzaak bij het ulo. In 1933 werd hij nederlands hervormd) predikant te Muiderberg en stond daarna achtereenvolgens in Jutrijp, Groningen en Amsterdam, waar hij in 1963 met emeritaat ging. In 1950 promoveerde hij op het proefschrift „Kuyper en de Volkskerk". Alvorens de theologische studie te begin nen studeerde hy Frans (hoofdonderwerp Blaise Pascal). Als theoloog bleef hij grote interesse houden voor het ondenvijs. H ET is nu het juiste moment om over onze Bond van Christelyke Mavo-scholen wat te schryven. Ik ben de redactie dan ook dankbaar voor het verzoek dat zij daarvoor enige tyd geleden tot mij richtte. In de eerste plaats omdat onze bond juist 50 jaar heeft bestaan en dan weet je wel wat ze betekend heeft en welke rol ze in de toekomst zal moeten vervullen. In de tweede plaats omdat door de inwerkingtreding van de nieuwe wet op het voortgezet onderwijs er voor onze bond op 1 augustus een nieuwe stand van zaken is ingetreden. Dit komt ook tot uitdrukking in de titel boven dit artikel Bond Van Chr. Mavo-Scholen in plaats van Bond Van Chr. Mulo-Scholen. Dat betekent meer, veel meer dan een verandering van naam. De plaats van de bond is niet meer onder de organisaties van het lager onderwijs maar onder die van het voortgezet onderwijs. Ook de herstructuering van de bestuurlijke organisatie van ons christelijke onderwijs mede een gevolg van de nieuwe wet gaat aan de bond niet voorbij. Zoals ik reeds zei is onze bond een bond van besturen. Tot nu toe alleen van de besturen van (M)Ulo-scholen maar straks ook, als gevolg van de wettelijke mogelijkheid van scholengemeenschappen, van scholen die m de scholengemeenschap nauw met de mavo-school zijn gelieerd. In de eerste plaats denken we dan aan de havo-school, maar hoe dit zal groeien is nog niet met zekerheid te zeggen. VIJFTIG JAAR Ik heb zoëven gezegd dat onze bond vorig jaar haar 50-jarig jubileum heeft gevierd. Dat betekent dus dat zij in 1917 is opgericht. De geschiedenis van haar ontstaan verklaart ook haar doel, de plaats dus die zij in het onderwijsbestel wil innemen. Voor de Bond van besturen was er reeds de Vereniging voor Chr. Mulo die onder iets andere naam In 1902 werd opgericht. Deze vereniging wilde samenbundelen het Personeel van de Chr. mulo-scholen, maar ver van een vereniging zijn van behartiging enkel van de personeelsbelangen wilde ze het christelijk mulo later ulo in zijn geheel dienen en ze heeft dat op een voortreffelijke wijze gedaan. Dat het chr. ulo nu dus mavo geworden is wat het thans is, is voor een zeer groot deel te danken aan de arbeid van deze vereniging. Daarin hebben mannen gewerkt van een grote bekwaamheid waarvan ik als laatste in de rij wil noemen de heer Jos. Tigchelaar die een grote invloed heeft gehad op de uitwerking van de gedachten van de mammoetwet. Het is niet voor niets dat ik enige ogenblikken bij de Vereniging van Chr. Mavo heb stilgestaan. Onze bond immers is uit haar voortgekomen. Reeds geruime tijd had in het bestuur van de vereniging de vraag geleefd: Is het niet ongerijmd dat wij de belangen van het hele Mulo behartigen, ook zaken die bij uitstek op de weg van de besturen liggen, terwijl de besturen bij dit alles werkeloos terzijde blijven staan, ja zefls niet eens een organisatie hebben om hun belangen te behartigen? Een zeer begrijpelijke en gerechtvaardigde vraag en zo was het dan ook dat de zeer actieve heer J. Th. R. Schreuder, voorzitter van de vereniging en tevens voorzitter van het bestuur van zijn mulo-sohool in Amsterdam wat toen mogelijk was het niet meer bij woorden kon laten en in 1917 de start gaf tot de oprichting van onze bond. De nauwe band tussen de bond en de vereniging is blijven bestaan. Tot grote steun voor de bond die op die wijze beschikte over een geweldige bron van kennis en informatie. Een groot voordeel dus! In zeker opzicht ook tot nadeel: door de grote plaats die de vereniging innam kon de bond niet tot die ontplooiing komen en die functie vervullen waarvan sommigen in de bond toch de noodzaak en het perspectief zagen. Hoewel de samenwerking over 't geheel genomen zeer goed is geweest ik denk persoonlijk met genoegen en dankbaarheid aan de goede uren van samenspreking met de heren Van den Tol, Tigchelaar en Hempenius konden toch bij die eigenaardige verhouding soms conflicten niet uitblijven, zo bijvoorbeeld toen het oordeel van de bond over de mammoetwet in ontwerp meer genuanceerd en milder was dan dat van de vereniging. VOORBEREIDING WET En wat is nu de arbeid van de bond geweest? Ik kan daarover het beste oordelen als het gaat over de tijd dat ik zelf voorzitter van de bond ben geweest. Dit is begonnen in 1954, dus een periode van 14 jaar. Laat ik nog even vermelden dat, na de oprichtingsfase, de eerste voorzitter is geweest ds. Van Grieken die zich zeer beijverd heeft voor de zaak van het chr. mulo, na hem ds. Van Dijk van Bloemendaal en dan de bekende ds. R. Dijkstra van Amsterdam. De 14 jaar waarover ik het nu heb hebben gestaan in het teken van de mammoetwet. De voorbereidende nota's-Cals waren bezig te verschijnen en het ontwerp van wet nam meer en meer vorm aan. Onze bond heeft zich daarvan voortdurend op de hoogte gesteld. Ze heeft, samen met de vereniging, adviezen gegeven en ook kritiek geleverd aan het adres van het departement. Aan de andere kant heeft ze de besturen voortdurend voorlichting gegeven aangaande de stand van zaken en ge tracht leiding te geven bij wat de besturen stond te doen. Ze heeft dat gedaan door artikelen „Voor de Besturen" in ons Muloblad. Door brieven wanneer meer bijzondere inlichtingen werden gevraagd. Ook door persoonlijke bezoeken aan besturen en groepen van besturen op voorlichtingsbijeenkomsten. Ten slotte ook op de jaarvergadering die meestal in oktober gehouden wordt en waar we ons in een goede opkomst van de besturen, vaak vergezeld van de hoofden van scholen nu directeuren verheugen mogen. Ons Muloblad, dat aan alle lid-besturen wordt toegezonden, wordt voor gezamenlijke rekening uitgegeven niet fifty-fifty met de vereniging en in de redactie hebben ook enkele bestuursleden van de bond zitting. Tot voor enkele jaren hadden vereniging en bond voor gezamenlijke rekening een jurist. Dit bleek echter In de praktijk onhoudbaar bij conflict schoolbestuur personeel en nu heeft de bond een eigen jurist, mr. Bramer Leeuwarden die én ons bestuur én de leden als ze dat wensen met juridische adviezen bijstaat. De administratieve werkzaamhe den worden grotendeels uitgevoerd door onze administrateur, de heer Maris. Op onze bestuursvergaderingen die ongeveer acht of negen maal per jaar gehouden worden is altijd een overvloed van stof. Ze worden als regel, bijgewoond door de voorzitter van de vereniging, nu de heer Mevius, voor advies, terwijl de laatste keren odk mr. Brijster of mr. Vellekoop als adviseur aanwezig waren dit ter inleiding van de nieuwe stand van zaken die voor de deur staat. EIGEN BURE4U De nieuwe stand van zaken. Daarover nog iets. Het bestuur van onze bond is van harte meegegaan met de plannen tot herstructurering op liet bestuur lijk gebied van ons christelijk onderwijs. In de besturenraad die zal komen en waarin de besturen van de verschillende vormen van onderwijs zitting hebben, zal ook onze bond een plaats innemen. Zij zal ook deelnemen aan het bureau dat de belangen van de verschillende takken van onderwijs zal bevorderen door studie, door informatie, door administratie enz., enz.— en in dit bureau een eigen afdeling of sectie hebben waar de taken van het mavo in het bijzonder behandeld zullen worden. Een eigen bureau dus dat is de vervulling van een lang gekoesterde wens. Zo zal ze tot groter ontplooiing kunnen komen en beter haar functie in het geheel van het chr. onderwijs, maar in het bijzonder voor het mavo kunnen vervullen. Dit is van een dringende noodzaak. In onze tijd nog meer dan in de tijd dat de Bond Van Chr. Mulo-scholen werd opgericht Toen was er in het algemeen bij de besturen meer belangstelling en toewijding dan in onze tijd. Daarom is er een centrum nodig vanwaaruit de besturen worden geïnformeerd en gestimuleerd. Dit hoopï onze bond te zijn, nog vele jaren Moge dat haar worden gegeven! Ter aan\'ulling deel ik nog mee, dat het moderamen van ons bestuur bestaat uit: ondergetekende voorzitter, ds. J. Schaap, predikant te Meppel, secretaris, de heer G. Bramer, burgemeester van Den Ham, penningmeester tevens voorzitter van de Vereniging van het Chr. Beroepsonderwijs, ter wijl onze vice-voorzitter T prof. J. Hovius te Apeldoorn. En om de lijst van onze bestuursleden volledig te maken noem ik nog: de heren E. Bulder, Ede K. v. d. Hout, 's-Gravenzande dr. P. J. E. Hovings, Utrecht en prof. ir. G. t! Witt, die een ijverig aandeel heeft in de werkcommissie Goote (De Jong) té Pijnacker. Dagblad d'.uomzat geeft van aan provtnelatatt meer gezinnen dan sommige provincies. Praktisch geen doublurea met andere dagbladen PM.»'1urriüun».d°r?'f da0blad -- nlsuws IsidM courant - nieuwe Haagse cou'ent R dam.W.de Wllhetr. 26 tel,115588 telex21421 Kantoten te Den Haafl-Leidon-Dordrei life

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7