Nachtelijke overval doet denken aan „Boedapest" „REGERING IN PRAAG VROEG ONS OM HULP" VERDEELDHEID IN KREMLIN-TOP RUSSEN AARZELDEN WEKENLANG Hoger beroep in zaak roofoverval op kasloper Afgezant Nixon bezoekt Europa SOCIALISME IN GEVAAR Afluister- apparaten in huis van Mao? nieuwe Antenne Duitse tv in Randstad Booreiland werd teruggetrokken Verhaal vaiE tasje was r j verzonnen es R Russische rechtvaardiging 1 Privé vliegtocht voor f 27.50 onvergetelijk! 25 MIN. in de lucht voort 27.50 p.pers WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1 WENEN De nachtelijke invasie van de Sowjetunie, Oost- Duitsland, Polen, Hongarije en Bulgarije in Tsjechoslowakije is gekomen na ruim een jaar van steeds meer toenemende druk tegen de aarzelende Tsjechische stappen naar een demo cratischer vorm van communisme. Een invasie, die doet terug denken aan de verraderlijke (eveneens nachtelijke) overval van de Sowjettroepen op Hongarije in november 1956. Wie herinnert zich niet de dra matische radio-uitzending van de NCRV, toen onze (inmiddels overleden) speciale verslagge ver Alfred van Sprang als eerste westerse correspondent vanuit zijn hotelkamer in Boedapest doorseinde, dat de Russische tanks de Hongaarse hoofdstad binnendrongen en dat de vrij heidsstrijders hevig verzet bo den? Een verzet, dat zo bleek al spoedig in bloed werd ge smoord. Beide gewapende overvallen, die van november 1956 in Hongarije en die van augustus 1968 in Tsjecho- slowakije. hebben een frappante gelijkenis. Evenals toen spelen ook nu zware Russische tanks een gro te rol in de operatie: zij omsingelden ook nu de belangrijkste gebouwen in de hoofdstad, waaronder het radio station. Evenals toen is er nog urenlang na de overval een vrije radiozender. Evenals toen wordt er gevochten en wordt f r geschoten op betogers. En e' enals toen is de vrije wereld diep getroffen en leeft mee met een al zo lang getergd volk, dat einde lijk een sprankje hoop zag gloren op meer vrijheid. Een in het hart getroffen vrije we reld, die evenals toen gelaten toeziet hoe een volk met geweld van wapens terneergeslagen wordt. Stijgende onrust Tijdens die crisis bleef het rustig ln Tsjechoslowakije. En tot het vorig jaar leek Praag de meest volgzame Oosteuropese satelliet van de Sowjet unie. Maar onvermijdelijk In het na-sta linistische tijdperk, en speciaal naar mate hun zoeken naar afzetmarkten voor hun industrieprodukten leidde tot meer contacten met West-Europa, begonnen de Tsjechen en Slowaken te hongeren naar een vrijer leven. Het vorig jaar begon de stijgende onrust onder de Tsjechische intelli gentsia naar buiten te treden. In januari van dit jaar zette de jongere generatie Antonin Novotny af, die sinds 1953 als eerste secretaris van de partij en als president ae hoogste macht in handen had gerad. In zijn plaats benoemde de partij de 46 jaar oude Alexander Dubcek. een Slowaak die een deel van zijn vorming in de Sowjetunie heeft ge kregen. Machtsstrijd Hij kwam naar voren na een lange machtsstrijd waarin Dubcek Novotny verweet de economie van het 'and in gevaar te hebben gebracht door zich tegen hervormingen te verzetten en voortdurend het Slowaakse deel van het land te hebben achtergesteld. En deze zomer werden drastische hervormingen ingevoerd. De be voegdheden van de geheime politie werden ingeperkt, de censuur werd voor een poos afgeschaft. Een nieuw partijpresidium bestaande uit elf man werd bekendgemaakt: aanhan gers van Dubcek, die bekend stonden om hun liberale opvattingen. De Sowjetuni- begon onrustig te worden. Zoals gebruikelijk verscheen het eerste openlijke teken in de Sow- jet-pers, die aanvallen deed op Tsje chische persoonlijkheden en pro gramma's. Moskou riep een reeks vergaderin gen van de landen van het Oostblok bijeen, die duidelijk bedoeld waren om de Tsjechen weer in liet gareel re brengen. Zij kondigden grote ma noeuvres van de landen van het Pact van Warschau aan en gebruikten de ze om voor het eerst sinds ie tweede wereldoorlog Sowjet-troepen naar Tsjechoslowakije over te brengen. Zenuwoorlog Nadat de manoeuvres waren afge lopen. treuzelden de Russen met het terugtrekken van hun troepen en de zenuwoorlog nam in hevigheid toe. Maar tijdens twee historische ver gaderingen op Tsjechisch gebied, één te Cierna tussen de Sowjet- en Tsje chische presidiums en een andere te Bratislava, waarbij ook de rest van het afbrokkelende oostblok betrok ken werd, scheen het dat Dubcek toestemming had gekregen zijn her vormingen uit te proberen. Dubcek had deze besprekingen ge bruikt om met klem te betogen dat Macabere herinnering: zo ston den in 1956 Russische tanks in de straten van Boedapest en in heel Hongarije. De overeenkomst met de overval op Tsjechoslowakije van vannacht is frappant Tsjechoslowakije trouw aan het Warschau-pact zou blijven en dat de hervormingen noodzakelijk waren om van het communisme in Tsje choslowakije een succes te maken. Maar in de afgelopen week begon de Sowjet-pers opnieuw te ageren, i waardoor een overeenkomst werd ge broken dat beide partijen zich zou den onthouden van aanvallen. Dubcek kreeg van zijn onrustige intellectuelen een belofte dat zij zichzelf aan banden zouden leggen teneinde te voorkomen dat de Russen dit zouden aangrijpen als een provo catie. De volgende belangrijke stap in de Tsjechoslowaakse campagne van her vormingen had de volgende maand moeten plaatsvinden met de verkie zing van een nieuw centraal comité, het voornaamste beleidsorgaan van de communistische partij en het be langrijkste forum om de liberalise ring van het land te verwezenlijken. Dubcek en zijn collega's hadden het duidelijk gemaakt dat het nieuwe centrale comité zou bestaan uit libe rale partijleden en dat de commu nisten van de oude Novotny-garde zouden worden uitgestoten. Moskou wist dat als het krachtda dig een eind wilde maken aan de liberalisering het voor september moest handelen. Verdeeldheid De onzekere manier waarop Moskou de laatste maanden heeft ge handeld aanvallen in de pers die dan weer werden gestaakt, manoeu vres en bliksembezoeken aan Praag voor besprekingen is volgens veel waarnemers in het Westen een teken van scherpe verdeeldheid onder de leiders in het Kremlin. Het Sowjet-besluit om zijn belang rijkste kopstukken naar Ciema te sturen voor besprekingen met Dub cek, een stap haast zonder preceden ten in de Sowjet-geschiedenis, werd ook gezien als een teken van ver deeldheid in het Kremlin. Maar voor Cierna hadden de twee hoogste Sowjet-leiders, partijleider Brezjnef en premier Kosygin bij af zonderlijke bezoeken aan Praag ge probeerd de crisis tot een oplossing te brengen. Kosygin zou tegen militaire inter ventie zijn geweest en zich op het standpunt gesteld hebben dat de gro te economische macht van de Sowjet unie moest worden gebruikt om Praag in het gareel te brengen (60 procent van de buitenlandse handel van Tsjechoslowakije wordt met de Sowjetunie gedreven). Brezjnev, die Dubcek „Nasja Sas ja" (onze Alexander) noemde, zou te Ciema zijn gaan overhellen naar de krachtige lijn waarvoor de Oost- duitse partijleider Walter Ulbricht pleitte. Ulbricht en andere communistische kopstukken waarschuwden dat als de Tsjechoslowaakse liberalisering onge breideld zou verder gaan. die naar zijn land en naar de Sowjc-tunie zelf zou kunnen overslaan en zou kunnen 'piden tot eisen voor s «ortgelijke her vormingen. De „haviken" spraken ook hun be zorgdheid uit dat de Tsjechoslo waakse hervormingen de defensieve flank van het Oostblok tegen West-Duitsland zouden kunnen ver zwakken. Bonn wordt ir. de commu nistische propaganda afgebeeld ais een stel militaristen die voorberei dingen treffen voor agressie om de territoriale verliezen van de tweede wereldoorlog ongedaan te maken. Evenals in 1938 bij de nazi-invasie wordt nu in de Sowjet-propaganda gezegd dat de invasie plaatsvindt up verzoek van het Tsjechoslowaakse volk AMSTERDAM De officier van justitie tnr. R. E. van Renesse heeft bij het Amsterdamse gerechtshof ho ger beroep aangetekend tegen het vonnis van de rechtbank in de zaak van de roofoverval op een C en A-lo per. De officier meent dat de drie daders, die behalve de mislukte over val ook nog drie andere opzienbaren de roofovervallen op hun geweten hebben, door de Amsterdamse recht bank tot aanzienlijk lagere straffen werden veroordeeld dan de geëiste straffen. De daders, de 21-jarige barkeeper Amoud M. en de 20-jarige vertegen woordiger Thijs Arie O., tegen wie vijf jaar met aftrek was geëist, kre gen ieder 3'/s jaar met aftrek. De oom van Amoud, de 48-jarige eta leur-tekenaar Jacob G., volgens mr. Van Renesse de hoofdschuldige en tegen wie acht jaar met aftrek was geëist, kreeg 5'/s jaar met aftrek van het voorarrest. HARRISBURG Oud-gouverneur William Scranton van de staat Pennsylvania zal als persoonlijk af gezant van de republikeinse kandi daat voor het Amerikaanse presi dentschap, Nixon, eind september en begin oktober enkele Europese hoofdsteden, waaronder Amsterdam, bezoeken. Scranton zei gisteren achtereenvol gens Parijs, Brussel, Amsterdam en Londen te bezoeken. Radio Warschau: MOSKOU Evenals de Sow jetunie hebben ook Polen, Hon- garije en Oost-Duitsland vanmor- i gen de invasie in Tsjechoslowa- I kije gerechtvaardigd, met verkla- j ringen over „het socialisme, dat i in gevaar is". De Poolse verklaring was dezelfde als welke radio Moskou vannacht bekendmaakte. Radio Warschau meldde, dat de bezetting van Tsje choslowakije geschiedde op verzoek van de regering in Praag. De troepen zullen worden terugge- j trokken zodra het socialisme niet i langer wordt bedreigd. I De verklaring van de Oostduitse j regering was gelijkluidend. De Roemeense regering en het een- j traal comité van de communistische partij zouden vandaag bijeen ko men om zich te beraden over de be zetting van Tsjechoslowakije. De toestand rond Berlijn was van morgen rustig. Het verkeer tussen de stad en West-Duitsland verloopt normaal. Ook Hongarije heeft vandaag een verklaring uitgegeven, waarin staat dat het socialisme in Tsjechoslowakije Hieronder volgt de letterlijke tekst van de in gevaar was. „Wij staan nooit toe Russische verklaring over het militaire op dat een lid van de socialistische ge- tegen Tsjechoslowakye, zoals die door het persbureau Tass werd verspreid: DEN HAAG In de weste lijke hoofdsteden is men het er over eens, dat het Kremlin met zijn besluit om na wekenlang aarzelen gewapenderhand in Tsjechoslowakije in te grijpen, een stap van verstrekkende be tekenis heeft gedaan. De gevol gen ervan op de verdere ontwik keling binnen de verdragsorga nisatie van Warschau en in de communistische wereld in het algemeen en op de verhouding tussen Oost en West zijn nog niet te overzien. Deze jongste Russische stap werd enige dagen geleden ingeluid door een hervatting van de propaganda oorlog tegen Dubcek en de zijnen. Na twee weken geen kritiek op Praag te hebben laten horen zoals trou wens op de conferenties in Cierna en Bratislava was afgesproken wa- HONGKONG Geheime afluister- apparaten in de woning en het bu reau van de Chinese partijleider Mao Tse-Toeng hebben de Russen belang rijke inlichtingen verschaft, zo staat te lezen in een publikatie van de Rode Garde. De bewuste instrumenten waren zeer klein en verstopt in bloempotten en rustbanken, Een lid van het Chinese parlement had de zo verkregen gegevens niet alleen ter beschikking van Mao's po litieke tegenstanders zoals het staatshoofd Lioe Sjao-Tsji en de se cretaris van de partij Teng Hsia- o-Ping gesteld maar ook doorgege ven aan de Russische ambassadeur in China, aldus de publikatie. EINDHOVEN Nu in septem ber de nieuwe sterke Duitse tv- zender Wesel (zendmast 300 meter hoog) in bedrijf komt, heeft Philips een televisie-antenne ontwikkeld, waardoor men via kanaal 35 deze Duitse zender tot in de Randstad zal kunnen ontvangen. Niet in alle gevallen zal deze antenne Duitsland kunnen „pakken". In twijfelgevallen kan soms met zg. antenneversterkers Wesel alsnog worden opgevangen. Als de nieuwe zender eenmaal in bedrijf is ver wachten de installateurs veel aan vragen voor deze „long wing"- antenne. Dit is alles wat overbleef t de personenwagen die gister- 'h middag ter hoogte van het t leeuwenpark aan de weg tussen Tilburg en Hilvarenbeek in bot sing kwam met een tankauto Een Rotterdams echtpaar kwam j om het leven. Hun zoontje werd ernstig gewond. ren de Moskouse bladen zaterdag weer met aanvallen op de ontwik keling in Tsjechoslowakije begonnen, waarbij de leiders in Praag vooral werd verweten dat zij onvoldoende optraden tegen „anti-socialistische" krachten. Ander teken Een ander teken van nieuwe span ningen was het bericht, dat het Rus sische centrale partijcomité maandag in buitengewone zitting bijeen was gekomen, waarvoor partijsecretaris Brezjnef en president Podgorny uit hun vakantieverblijf aan de Zwarte Zee naar Moskou moesten terugke ren, terwijl premier Kosygin er voor- overkwam uit zijn buitenhuis in de omgeving van de Russische hoofd stad. Ook gisteren was het centrale comité in Moskou bijeen. In het Russische partijblad Prawda waren zondag de „anti-socialistische reactionairen" in Praag gewaar schuwd, dat „het streven van hen en hun buitenlandse helpers tot misluk ken gedoemd was, omdat de Tsjecho slowaakse werkers gesteund werden door de Sowjetunie en andere socia listische broedervolkeren". ROTTERDAM De NV Neder landse Aardolie Mij en Mobil Produ cing Netherlands Inc. hebben hun eerste gemeenschappelijke boring op het Nederlands continentaal plat in blok M9 ten noorden van Ameland met het booreiland Oriënt explorer beëindigd, Met deze boring was me dio juni 1968 begonnen. Over de resultaten van de boring kunnen nog geen mededelingen wor den gedaan, aangezien de uitwerking van de verkregen gegevens geruime tijd zal vergen. Het booreiland zal een dezer dagen naar de thuishaven Rotterdam worden versleept. vel de lan er ROTTERDAM De Rotterdam recherche zoekt naar een vader (4 D01 en een dochter (19) van Spaanse i komst, die ervan worden verdae] een filmcamera en een proje) tiesoherm te hebben willen stelen, zaak kwam aan het rollen nadat dochter een dag eerder op het tiebureau een vreemd verhaal komen vertellen dat zij zou bestolen van 35.000. Haar vader, die eigenaar zei te van een nachtclub in Barceli kwam dit verhaal bevestigen, vertelde een groot bedrag Spaanse peseta's Spanje te he uitgesmokkeld. Hij was daarna ïF 1 zijn dochter naar Zwitserland gega. om ze in te wisselen. Later gingen ook nog naar Italië. Daar ontmoett zij een Nederlandse familie die uitnodigde een paar dagen bij hen Nederland te komen logeren. Op het moment dat de dochter h nogal fantastische verhaal vertel* verbleef de vader in het huis van Rotterdamse kennissen. Bij ond< zoek van de recherche bleek in een instantie dat net verhaal waar k( zijn. Zij werden daarom verzoc een dag later, dinsdag op li hoofdbureau te komen, maar kwamen niet. J bel vli he dt In plaats daarvan probeerde 1 paar een camera en een proje tiescherm van de kennissen te stele De gastheer betrapte hen echt maar via een raam wisten zij ontsnappen. De politie gelooft nu d de dochter het verhaal vertelde o| m de Rotterdamse gastheer te kunn fi oplichten. meenschap uit onze ryen scheurt". OOSTVOORNE De gemeentese cretaris van Oostvoorne. de heer A. Bolwidt, is per 1 september benoemd tot burgemeester van deze gemeente. De heer Bolwidt is 53 jaar en lid van de Partij van de Arbeid. Hii is Nederlands Hervormd. Bijna 22 jaar Is hij secretaris van Oostvoorne. De partij- en staatsfunctionarissen van de Tsje choslowaakse socialistische republiek hebben zich tot de Sowjetunie en andere bondgenootschappe lijke staten gewend met het verzoek het Tsjecho slowaakse broedervolk dringend hulp te bieden, met inbegrip van hulp door middel van strijd krachten. De nieuwe burgemeester heeft na zijn middelbare school in Haarlem enige jaren gewerkt op secretarieën In Friesland en de Haarlemmermeer. T benoeming tot gemeentesecretaris van Oostvoorne volgde in 1946. Hij is op velerlei gebied actief: on der meer als secretaris van het recre atiecentrum Kruininger Gors. bestuurslid van de Eilandenge meenschap Voome Putten en Rozen- Dit verzoek is ingegeven door het gevaar dat de in Tsjechoslowakije bestaande socialistische grond wettelijke orde bedreigt van de zijde der contra revolutionaire krachten, die met de buitenlandse vijanden van het socialisme hebben samengespannen De gebeurtenissen in Tsjechoslowakije en buiten zijn grenzen zijn verscheidene malen voorwerp ge weest van gedachtenwisselingen tussen de leiders van de socialistische broederlanden, met inbegrip van de Tsjechoslowaakse leiders. Deze landen zijn eenstemmig van mening dat de ondersteuning, ver- -sterking en verdediging van de verworvenheden burg en bekièedt^'bestuursfuncties bij ]van het socialisme een internationale plicht van alle de Vereniging voor TBC-bestrijding. Isocialistische landen is. Dit gemeenschappelijke standpunt van de socialistische landen is ook in de verklaring van Bratislava plechtig geproclameerd. Vitaal De verdere verscherping van de toestand in Tsjechoslowakije raakt de vitale belangen van de tische gemeenschap, alsmede de veiligheid van de Sowjetunie en de andere landen van de socialistische tische gemeenschap. Dé bedreiging van het socialistische bewind in Tsjechoslowakije betekent tegelijkertijd een bedreiging van de grondslagen van de vrede in Europa. De Sowjetregering en de regeringen van de bond genootschappelijke staten Bulgarije. Hongarije, de Duitse Democratische Republiek en Polen hebben in overeenstemming met de beginselen van de onverbrekelijke vriendschap en samenwerking en krachtens de bestaande verdragsverplichtingen, besloten het verzoek om dringende hulp aan het Tsjechoslowaakse volk in te willigen. Dit besluit is geheel en al in overeenstemming met het recht der staten op individuele en collec tieve zelfverdediging, dat in de bondgenootschappe lijke verdragen tussen de socialistische broeder landen verankerd is. Dit besluit is ook in overeen stemming met het vitale belang van onze landen bij de verdediging van de vrede in Europa tegen de krachten van militarisme, agressie en wraakzucht, die meer dan eens oorlopgen tussen de volkeren hebben uitgelokt. Binnengerukt Russische militaire eenheden zijn samen met een- Tsjechoslowakije binnengerukt Zij zullen onverwijld heden vang enoemde bondgenoten op 21 augustus worden teruggetrokken zodra de bedreiging van de verworvenheden van het socialisme in Tsjecho slowakije en van de veiligheid van de socialistische gemeenschap opgeheven is, en wanneer de wettige regering de aanwezigheid van deze troepen niet meer noodzakelijk acht Deze maatregelen zijn tegen geen enkele staat gericht en maken in geen enkel opzicht inbreuk op de staatsbelangen van wie dan ook. Zij dienen de zaak van de vrede en zijn ingegeven door de zorg deze vrede te versterken. De broederlanden stellen krachtig en vastbesloten hun onverbrekelijke solidariteit tegenover elke bedreiging van buitenaf. Nooit zal iemand de gelegenheid worden geboden ook maar één schakel uit de socialistische gemeen schap te breken. Noteert u voor een rondvlucht: Indien u anderen meeneemt, hier invullen: woonpl.: Alleen als men langer wil vliegen, dit invullen: x 25 min. Bij voorkeur op een: WOENSDAG ochtend middag avond ZATERDAG oohtend middag t gevlogen. Op zondag wordt n Ik heb reede betaald per: .giro kontent Ik kom per: auto trein HOE EN WAT Deze KWARTET-rondvluchten worden georganiseerd van uit Luchthaven Rotterdam on zijn alléén voor KWARTET- abonneea. Er kunnen 3 passagiers tegelijk mee. Als regel Is het mogelijk in de 25 minuten vliegti|d ook over uw woonplaats te vliegen. Terwi)l men op z'n beurt wacht Is een gezellig restaurant en een zonnig terras ter be schikking. vanwaar men het af- en aan vliegen kan volgen. Alle gewenste inlichtingen over lijndiensten of over leren vliegen zl|n ter plaatse te krijgen. Aan het eind van de vlucht wordt u ala herinnering een Oorkonde van Luchtdoop over handigd. Uiterlijk twee dagen voor u aan.de beurt bent krijgt u de Instapkaart thuis. Betaling aan de krant: per giro of aan het bureau. Wie alleen of mot z'n tweeën wil vliegen zonder andere passagiers, moet natuurlijk wèl 5 voor drie personen betalen. Bij de Indeling behoeft men dan niet op een combinatie te f 'i wachten. Wel moet u op de bon dan eenzelfde naam drie- of tweemaal vermelden. Twee- of driemaal 25 minuten aaneen vliegen is mogelijk als men het dubbele ol drledub- p bele betaalt -;rT Buslijn 38 vertrek* op de halve uren van het Centraal S te Hon naar het yllerveli zaterdag 5 minuten later. Duur van de rit naar bet vliegveld ongeveer een half uuf a i el*

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 6