HAAST U, DE RUSSEN KOMEN a Sow j et-ambassadeurs nachtelijke uren op in de pad I Historische verklaring Tsjechisch advies aan de toeristen DE EERSTE UREN VAN DE OVERVAL ]erocj) van ubeek en Svoboda Westen verwerpt inval Burgemeester van Moskou breekt zijn bezoek af „In strijd met alle principes" Scherpere bewaking Haagse ambassades Spoedberaad in westelijke hoofdsteden Navoraad komt bijeen WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1968 WENEN De Oostenrijkse strijdkrachten zijn vannacht in staat van paraat heid gebracht na de bekendwording van de militaire interventie in Tsjechoslowa- kije. Het leger zal „in de geest van de Oostenrijkse neutraliteit de grenzen bewa ken", aldus militaire kringen. De grenzen tussen Oostenrijk met Hongarije en Tsjechoslowakije zjjn gesloten. Tsjechen konden hun land niet meer uit maar buiten landse toeristen werd tot spoed gemaand om het land te verlaten. Haast u, de Russen komen er aan", zeiden de Tsjechische grens beambten. f (Vervolg van pag. 1) Beroep 9 Partijleider Dubcek en president voiSvoboda deden een beroep op de jevolking zich rustig te houden. „Er een ingewikkelde situatie ont staan", zei Svoboda. „Ik verzoek u ;ich niet over te geven aan ondoor dachte daden en even waardig als de afgelopen weken de komende 'ai beslissingen van de constitutionele organen van de republiek af te /is vachten". es In Praag circuleerden vanmorgen ti geruchten dat de liberale regering an 'ou zijn afgezet. In de officiële ver- vi daring van het persbureau Tass ;reverd hierover niet gerept. 'aht In deze Russische verklaring (zie w, ilders deze krant) stond dat „de lartijleiding in Tsjechoslowakije had gev'erzocht hulp te bieden, met inbe- isr jrip van hulp door middel van •q trijd'krachten".Duidelijk is niet wie irecies om deze hulp van ,de Sow- etunie en haar trouwste bondgeno- en hebben gevraagd, bri Volgens sommige berichten die in bg, Joskou de ronde deden, was er in Tsjechoslowakije een staatsgreep ge- ileegd, of stond deze voor de deur. De „reformistische" leider Dubcek was, aldus deze berichten, afgezet en zijn opvolgers hadden militaire hulp jgwraagd. Opvallend is dat de Sowjetunie in jtin haar optreden in Hongarije op g ooitgelijke wijze rechtvaardigde, k "dertijd vroeg Erno Gero, die de riding van de communistische partij Dat de grens tussen Oostenrijk en Hongarije werd gesloten, houdt waarschijnlijk verband met Russische troepenbewegingen in Hongarije. De Russen wilden die ken nelijk maskeren. Alle treinen tussen Oostenrijk en Tsjechoslowakije reden niet verder dan de grens. De Tsjechoslowaken hebben de verbindingen gestaakt. Een Oostenrijkse functionaris ver télde dat er vanmorgen vroeg nog geen berichten waren van Tsje- choslowaakse vluchtelingen naar Oostenrijk. Toen de Russen in 1956 Hongarije binnentrokken, vluchtten meer dan 100.000 Hongaren naar Oostenrijk. sp AMSTERDAM De burgemees ter van Moskou is vanmiddag plot seling met een KLM-toestel naar Rusland teruggekeerd. Volgens waar nemers was hjj gisteravond al op de hoogte van de bezetting van Tsjecho slowakije. De Nederlandse tolk van de bur gemeester liet het vanmorgen uit protest tegen de Russische stap af weten. Een persconferentie op Schiphol zegde de burgemeester op het laatste moment af. De burgemeester bracht op uit nodiging van burgemeester Samkalden van Amsterdam een bezoek aan de hoofdstad. had verloren, de Russische strijd krachten de opstand in Hongarije te onderdrukken. De Russen vielen toen Boedapest aan en verwijderden de liberale premièr Imre JSTagy. WENEN Het presidium van de Tsjechoslowaakse communis tische partij heeft vannacht de volgende historische verkla ring uitgegeven, die door radio- Praag (toen nog niet bezet) werd omgeroepen: „Gisteren, 20 augustus 1968 om 23.00 uur, zijn troepen van de Sowjetunie, de Poolse Volksrepu bliek, de Duitse Democratische Republiek, de Hongaarse Volksre publiek en de Bulgaarse Volksre publiek de staatsgrenzen overge trokken van de Tsjechoslowaakse Socialistische Republiek. Dit ge beurde zonder medeweten van de president van de republiek, de voorzitter van de nationale ver gadering, de premier en de eerste secretaris van het centrale comité van de communistische partij van Tsjechoslowakije en van deze or ganen. Het presidium van het centrale comité van de Tsjechoslowaakse Communistische Partij is in zitting geweest en heeft de voorbereiding van het 14de cohgres van de partij besproken. Het presidium dringt er bij alle burgers van de repu bliek op aan, de orde te bewaren en zich niet te verzetten tegen de oprukkende troepen. Daarom zijn geen bevelen gegeven aan ons leger, de veiligheidstroepen en de volksmilitie om het land te ver dedigen. Het presidium acht dit optreden niet alleen strijdig met alle prin cipes aangaande de betrekkingen tussen socialistische landen, maar ook een ontkenning van de fun damentele normen van internatio naal recht. Alle leidende functionarissen van de staat, de communistische partij van Tsjechoslowakije en het nationale front blijven op hun posten waarvoor zij gekozen wer den door afgevaardigden van het volk en leden van hun organisa ties, krachtens wetten en andere normen die in de Tsjechoslowaakse Socialistische Republiek gelden. De autoriteiten hebben onmid dellijk de nationale vergadering, de regering van de republiek, bij eengeroepen. Het presidium van het centrale comité roept een ple naire zitting bijeen van het cen trale comité van de communis tische partij van Tsjechoslowakije om zich met de huidige toestand bezig te houden". Aan de Westduitse-Tsje choslowaakse grens was de situatie dezelfde als aan de Oostenrijkse grens. Tsjechen mochten het land niet uit, westerse toeristen wel. De Beierse grenspolitie werd versterkt om de bewaking van de grens te versterken en om eventuele vluchte lingen op te vangen. In Müncnen zijn speciale voorbereidingen getroffen voor vluchtelingen. Het telefoonverkeer in Tsjechoslo wakije en met het buitenland is ver broken, evenals het telexverkeer. Ook met andere Oosteuropesc landen is telefoonverkeer in vele gevallen onmogelijk. De Engelse telefooii2nib- tenaren meldden dat hun Russische collega's geen antwoord meer gaven op hun oproepen. In Praag begon vanmorgen om zes uur een wedloop op levensmiddelen winkels. Toeristen verzamelden zich voor de ambassades van hun landen. DEN HAAG De ambassades van de landen die direct betrokken zijn bij de gebeurtenissen in Tsjechoslo wakije worden sinds vannacht ver scherpt bewaakt. De politie is hier toe overgegaan onmiddellijk na het bezoek van de Russische ambassa deur bij premier De Jong. Ook uit het buitenland komen be richten over verscherpte bewaking bij ambassadegebouwen. Nog onwetend van de verraderlijke overval offerden Tsjechoslowaken gisteren nog hun giften in goud ter ondersteuning van de nationale economie. Hier komt een bejaarde dame bij de bank van Bratislava haar bijdrage brengen voor het goudfonds. r a d 1 o-p a a g: poolse oostdultse troepen tajecho- slowaklje binnengerukt parijs 21 aug -afp- sowjetrussische, poolse en oostdultse troepen hebben dinsdag om 23.30 uur plaatselijke tijd zonder waarschuwing de tsjechoslowaakse grens overschreden, dit heeft nadio-praag gemeld ln een In parijs opgevangen uitzending. de amerikaanse ambassade in praag heeft bevestigd dat troepen van rusland, polen en oost-dultsland tsjechoslowakije zijn binnen gerukt. (do/mp) In deze bewoordingen maakte het ANP-telexnet vannacht omstreeks drie uur de invasie in Tsjechoslowakije wereldkundig. Gelukkige dagen in Praag hoe kort heeft de vrijheid gedaagd voor de Tsjechen, een vrijheidsgevoel dat misschien zijn hoogtepunt beleefde toen nog maar kort geleden de Joegoslavische president Tito op bezoek kwam. Tito werd toegejuicht, als enige onder de machthebbers in Oost-Europa. Zo groot was de geestdrift voor zijn bezoek dat de politie de hoofdpoort van het kasteel in Praag moest afzetten voor de ontelbaren die Tito wilden begroeten. BRUSSEL De secretaris generaal van de Navo heeft de Navoraad in spoedzitting bij eengeroepen. Verwacht wordt dat de zitting omstreeks tien uur vanmorgen zal beginnen. De geallieerde opperbevelhebber in Europa, generaal Lemnitzer, is in Griekenland. Het is niet bekend of hij de vergadering zal bijwonen. Het hoofdkwartier in Brussel heeft meegedeeld, dat geen speciale maat regelen zijn ondernomen. De KLM heeft vanmorgen twee vluchten naar Kaïro en Ankara moe ten afzeggen, omdat het Hongaarse luchtruim is gesloten. Het was niet bekend, of de KLM-vlucht naar Praag zou doorgaan. De televisiezender in Praag is om twintig minuten voor acht uit de ether verdwenen. Het televisiestation in Ostrava bleef toen nog protesteren tegen dc militaire interventie. Om kwart voor acht was radio- Praag ook nog in de ether en werd een rede uitgezonden van president Svoboda die lcenneljjk van tevoren was opgenomen. De Amerikaanse en Franse troepen ln West-Duitsland zijn niet in staat van alarm gebracht. De Australische premier Gorton heeft, vanmorgen in het Huis van Afgevaardigden de Russische invasie fel verworpen. Hij noemde deze stap in strijd met het handvest van de Verenigde Naties. DEN HAAG/WASHINGTON Vannacht om half vier ver voegde de Russische ambassa deur in ons land, de heer V. S. Lavrof zich persoonlek by het Catshuis in Den Haag. Hij over handigde minister-president De Jong een boodschap, waarin me dedeling werd gedaan van de militaire aktie in Tsjechoslowa kije. Vanmorgen kwam het Neder landse kabinet in een spoedzit ting büeen om de laatste ernstige ontwikkelingen in Oost-Europa te bespreken. „De regering is over deze ont wikkeling met zorg vervuld." Het kabinet acht de gebeurtenis sen in Tsjechoslowakije zeer ernstig", zo werd van de zijde van het kabinet meegedeeld. Terwijl de ministers vanmor gen bijeen waren, stroomden de berichten over de gebeurtenissen in Praag binnen. Hetzelfde politieke beeld gaven de andere westelijke hoofdsteden. Om tien uur vergaderde in Bonn het Westduitse kabinet. Vooral de mili taire toestand aan de grenzen had de aandacht van de Westduitse be windslieden. Het ministerie van bui tenlandse zaken liet weten dat al het mogelijke zou worden gedaan om vluchtelingen, die over de Tsje chische grens komen, niets in de weg te leggen. Terwijl in het Britse ministerie van buitenlandse zaken alles in het werk stelde om in contact te komen met haar ambassade in Praag, was er vannacht om vier uur al een top bijeenkomst in de ambtswoning van de Britse premier. Wilson zelf was niet aanwezig. Hy was onderweg van zijn vakantieverblijf op de Scil- lij-eilanden. Minister van staat Lord Chalfont had de leiding van de bijeenkomst. Hij was de gehele nacht al in de weer geweest. Om half twee had de Russische ambassadeur, Michail Srmrnovsky, bij hem aangebeld om hem officieel op de hoogte te stellen van de aktie in Tsjechoslowakije. Rode telefoon Het was de Russische ambassa deur Dobrinin, die president John son in het Witte Huis officieel op de hoogte stelde. Dat gebeurde reeds vroeg in de nacht. De mededelingen van de ambassadeur waren zo ver ontrustend dat kort daarop dc Natio nale Veiligheidsraad reeds verga derde. De raad vergaderde ongeveer een uur. Men besloot geen gebruik te maken van de „rode telefoon", die rechtstreeks in verbinding staat met het Kremlin. Wel gaf de raad minis ter van buitenlandse zaken Rusk opdracht om de toestand 'met de Russische ambassadeur nog eens grondig te bespreken. Opmerkelijk was, dat de Russi sche ambassadeur Johnson zo vroeg op de hoogte stelde, dat de Ameri kaanse veiligheidsraad reeds bijeen was slechts enkele minuten na dat de Russische troepen over de Tsjechische grens trokken. Aan het overleg in de veiligheids raad namen deel president Johnson, vice-president Humphrey, minister van buitenlandse zaken Rusk, mi nister van defensie Clark Clifford, de directeur van de CIA Richard Helms, de voorzitter van de stafchefs, generaal Wheeler, de adviseur van de president voor veiligheidszaken Walt Rostow en de vertegenwoordiger bij de V.N., George Ball. AMSTERDAM In de eerste editie van het communistische dagblad De Waarheid staat een uitvoerige beschrijving van de gebeurtenissen in Tsjechoslowa kije. In een commentaar veroor deelt het blad scherp elke in menging in de binnenland aan gelegenheden van het land. De Britse dagbladen kwamen met grote koppen op straat. „De Russen vallen binnen", meldde de Daily Mail. „Russische mars naar de Tsjechen" luidde de kop in de Sun. De correspondent van de Daily Ex press meldde, dat burgers van Praag in haast de stad verlaten op weg naar de grens met West-Duitsland en Oostenrijk. Ze zullen proberen het westen te bereiken. Maar volgens deze corres pondent is dat onmogelijk, omdat de grenzen hermetisch gesloten zijn. De Britse commentaren wijzen Jn het bijzonder op de rol van Svestka. de hoofdredacteur van het partijblad Rude Pravo. Deze heeft de afgelopen week het leiderschap van Dubcek herhaaldelijk betwist. De Britse kran ten menen, dat Svestka één van de mensen is, die de Russen „te hulp" riep. De BBC meldde uit Moskou dat Dubcek vannacht door een staats greep zou zijn afgezet. Radio War schau las vanmorgen een verklaring voor, waarin werd bekend gemaakt dat de Poolse troepen het land on middellijk zullen verlaten als de „be dreiging van het socialisme zou zijn verminderd". De Franse staatsradio meldde dat het nieuws in Parijs als een bom was ingeslagen. De radio zendt voort durend berichten uit over de toestand in Praag. AFSCHUW' De PSP heeft vanmorgen als eer ste Nederlandse party commentaar gegeven op de Russische aanval. „Met diepe verontwaardiging en afschuw hebben wfj van de bezetting van Tsjechoslowakije kennis genomen," zegt het partijbestuur. „Dit is een ern stige aantasting van het recht van ieder volk om zelf te beslissen over eigen lot." President Tito van Zuidslavië heeft het centrale comité van de commu nistische partij op het eiland Brioni bijeengeroepen. De Italiaanse communistische par tij heeft haar diepe bezorgdheid uitgesproken over de bezetling van Tsjechoslowakije. Het partijbestuur is in spoedvergadering bijeengeko men. President De Gaulle zou vandaag het kabinet bijeenroepen. De Rus sische ambassadeur in Parijs were vannacht op het Elysée ontboden. 2.27: 2.53: 3.10: 3.30: 3.50: 4.05: 4.16: 4.26: 4.32: 4.45: PRAAG Hieronder volgt een overzicht van de eerste dra matische uren in Tsjechoslowakije (Nederlandse tijd): 2.14: Radio-Praag maakt bekend dat Russische, Poolse en Oostdultse troepen de Tsjechoslowaakse grens hebben overschreden. Ongewone activiteit op het vliegveld van Praag; er landen straalgevechtsvliegtuigen. Johnson roept de nationale veiligheidsraad in spoedzitting bijeen. Premier Wilson van Engeland onderbreekt zijn vakantie en keert terug naar Londen. Alle telefoonverbindingen met Oostenrijk zijn verbroken. Radio-Praag vraagt de bevolking niets tegen de buitenlandse troepen te ondernemen. Geruchten circuleren, dat de Tsjechoslowaakse regering is ge vangen genomen. Volgens radio-Praag zijn er ook Hongaarse en Bulgaarse troepen het land binnengerukt. De grens met Oostenrijk en met Hongarije is gesloten. Johnson ontbiedt de Russische ambassadeur, Dobrinin. De uitzendingen van radio-Praag worden afgebroken. 5.11: Het telefoonverkeer in Tsjechoslowakije is verbroken; het vol tallige centrale partij-comité is bijeengeroepen. Johnson heeft besloten geen gebruik te maken van de „rode telefoon" tussen het Kremlin en het Witte Huis. Het Russische nersbureau Tass deelt mee dat de troepen op ver zoek van de Tsjechische regering het land zijn binnengerukt. GESCHOTEN Russische tanks hebben het gebouw van het centrale partij- comité bezet. Uit de ramen wordt geschoten. Radio-Praag komt weer in de lucht met de oproep: „Ga naar uw werk pleeg passief verzet". In pamfletten wordt verklaard dat de afgezette president No- votny „de wettige president" is. De Nederlandse regering gaat zich beraden. In Londen wordt overleg op hoog niveau gevoerd. Het Oostenrijkse kabinet komt bijeen. Russische troepen hebben ook Karlovy Vary en Ostrava bezet. DUBCEK Radio-Praag zendt een boodschan van partiileider Dubcek uit, waarin hij de bevolking oproep de kalmte te bewaren. Russische troeDen openen het vuur od Tsjechoslowaakse betogers. Russische en Hongaarse troepen hebben de stad Kosiee in het oosten van Slowakije bezet. De ambassades in New York en Washington worden extra be waakt. President Svobobdda doet een beroep op het volk kalmte te be waren. De Tsiechoslowaakse televisiezender verdwiint uit de lucht, maar vijf minuten later wordt uit een andere studio uitgezonden. Drie mensen worden voor het gebouw van het centrale partij comité in Praag door het vuur van de Russische militairen ge troffen. De secretaris-generaal van dc NAVO roept de Navo-raad in spoedzitting bijeen. President Tito van Zuid-Slavië kondigt een bijeenkomst aan van het centrale comité van de communistische partij in zijn land. 5.23: 5.26: 6.42: 6.58: 7.06: 7.30: 7.42: 7.52: 7.55:

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5