Nachtelijk rumoer in Noord wijk aan Zee VLEE' Rode Kruis zal - hoe dan ook - Biafra hulp geven Programma Oranjefeest Katwijk aan den Rijn Marnixschool Katwijk groeit onstuimig MEAB's - door het I.M.O. erkende - MIDDENSTANDSCURSUSSEN DE HEER A. v. EMDEN IN INTERVIEW Aanpassing regels van conventie 1949 nodig Beveiliging middenberm voldoet redelijk Katwijkse jongen met buks besehoten Beloning kordate Katwijkse vlieger W KATWIJK AAN ZEE beginnen binnenkort. WIE ZEKER ZIJN WIL VAN SUCCES, DIE NEME BIJ DE „M.E.A.B." LES Visserij nieuws bij de CHR. GER. KOOR „HALLELUJAH" In studieMattheus Passion van J. S. Bach Nieuwe leden hartelijk welkom NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 21 AUGUSTUI Danstentbezoekers schoppen herrie NOORDWIJK In de Nicolaas Barnhoomweg ls een nachtelijke vechtpartij ontstaan tussen een in xijn nachtrust gestoorde Noordwjjker en bezoekers van een dansgelegen heid aan de Koningin Wilhelmina- boulevard. De Noordwijker liep klap pen op en moest door de politie wor den ontzet. De danstentbezoekers schopten midden in de nacht een enorme her rie. Tal van bewoners van het oude dorpsdeel werden wakker en konden de slaap niet meer vatten. Eén van hen ging naar buiten om de nacht brakers tot stilte te manen. Dat Kapotte auto over de kop NOORDWIJK Door hot breken van een trekhaak sloeg gistermor gen op het kruispunt Beeklaan Herenweg een door een trekker voortbewogen aanhangwagen over de kop. Een op de wagen vervoerde personenauto, die bij een aanrij ding wat schade had opgelopen dook eveneens over de weg. Het kneusje werd daarbij zodanig vernield, dat het op slag rijp was voor de schroot hoop. Auto in brand NOORDWIJK Surveillerend op de Rembrandtweg zag een hoofd agent van de politie, dat vlammen uit de motorkap van een personen wagen sloegen. Nadat de wagen tot stilstand was gebracht, wist hij samen met de bestuurder het vuur met een deken te doven. Een snel- blusser van een passerende automo bilist deed de rest. Kortsluiting was de oorzaak van de autobrand. NOORDWIJK Aan de univer siteit te Wenen slaagde voor Duitse spraakkunst voor buitenlanders mej. F. J. Brinks uit Noordwijk. Zij be haalde tevens een derde prijs. DEN HAAG De constructies voor de mlddenbermbeveillging op auto- (anel) wegen zijn geleidelijk geëvo lueerd Naarmate de constructies later zijn geplaatst, komen ze in meerdere mate overeen met de in voorbereiding z|jnde nieuwe richtlijnen, waarin aan de band van een kortgeleden be ëindigd onderzoek door de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV) met de laatste Inzichten rekening zal worden gehouden. In zeer veel gevallen vol doen z|j Intussen aan redelijk te stel len eisen. Minister drs. J. A. Bakker van Ver keer en Waterstaat, die dit heeft mee gedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid drs. E van Thijn (pvdal, schrijft verder dat de oudste beveiligingen die het meest afwijken van de laatste eisen, doch desondanks een nuttige functie ver vullen. binnen het kader van het on derhoud van de weg het eerste zullen worden aangepast. Daarna zal voor zo ver nodig de aanpassing van de ove rige constructies volgen. Op grond van de resultaten van ver richte proeven mag worden aange nomen dat de beveiligingsconstructies, die aan de in voorbereiding zijnde richtlijnen voldoen, in staat zullen zijn niet alleen personenauto's te keren, maar ook vrachtauto's tot 15 ton bij snelheden van 80 km per uur, die onder een maximale hoek van 20 gra den tegen de constructie aanrijden. Ter toelichting moge hierbij dienen, dat inrijhoeken groter dan 20 graden in de praktijk slechts bij hoge uit zondering blijken voor te komen kwam hem op een pak slaag te staan. De politie maakte proces-verbaal op. De bestuurder van de grote per sonenauto waarmee de betrokken (zes uit Sassenheim en omgeving af komstige jongelui) naar Noordwijk waren gekomen, kreeg bovendien een bekeuring voor verscheidene ver keersovertredingen. Klachten Eerder hebben mwonenden van de betrokken dansgelegenheid zich met klachten tot de gemeenteraad ge wend. Het raadslid Vogelaar heeft de dancing een plaag voor de omge ving genoemd en op bescherming door het gemeentebestuur van de omwonenden aangedrongen. Hij deed de suggestie het bedrijf om twaalf uur te sluiten. De burgemeester heeft verklaard, dat de zaak beslist niet uit de hand loopt. Men moet rekening houden met de democratische mo gelijkheden. Het sluitingsuur vast stellen op 's avonds twaalf uur be tekent praktisch de dansgelegen heid onmogelijk' maken. Het enig mogelijke is veelvuldige controle. Getracht zal worden overlast te voorkomen door de politie daar in de buurt veelvuldig te laten pa trouilleren. Aldus de burgemees ter. KATWIJK AAN DEN RIJN Za terdag 31 augustus wordt in het Rijndorp Oranjefeest gevierd. Het bestuur van de Oranjevereniging heeft het volgende feestprogramma samengesteld: 's Morgens van zeven tot half ne gen viswedstrijd aan de Overrijn; van acht tot twaalf uur bedrijfsvoet bal op de voetbalvelden van KRV in de Kooltuin. Toegang via de ver bindingsweg naar het vliegkamp Val- Kleuter op Kanaalweg door auto gegrepen LEIDEN Gistermiddag om kwart voor zes is de 4-jarige Nico laas Regter op de Kanaalweg door een personenauto aangereden. De kleuter schijnt plotseling de rijweg te zijn overgestoken. Met schaaf wonden aan het gezicht, een gebro ken linkerbovenbeen en een zware hersenschudding is het jongetje naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd. Eventuele getuigen van het onge val wordt verzocht contact met de politie op te nemen. Wedvlucht De Voorhouter VOORHOUT De postdulvenhouders- vereniglng „De Voorhouter" hield een wedvlucht vanuit St. Chrlslaln. Gelost werd om 8.10 uur. Aankomst eerste duif 11.05.25. Aankomst laatste prljsdulf 12.45 uur. Prijswinnaars. A Dijsselbloem 1, Th van Schle 2, G v d Lans S. Gebr. van Schie i en 10, P Angevaare 5. L L Bax 6. J J Berg 7, H van Gerven 8 en 9. RIJNSBURG De Snelvlieger. Wed vlucht met oude en jonge duiven van Roosendaal (72 km) af. In concours 164 duiven, die werden gelost om 11.30 uur met zuidwesten wind. Aankomst eerste prijsduif 12.13.12, laatste prijs- duif 12.34.31 uur. Uitslagen: G Noteboom 1 19 20 21 29 32; A Rosmolen 2 12 15 16 24 33; gebr De Mooij 3 7 10 17 34 39; M Sou- verijn 4 8 18; Van Alphen-Van Delft 5 9 11 23 27 30 35 36 40 41; A Stra- vers 6 13 25 37; W Heemskerk 14: C v Doorn 22, M C Guit 26: W v Zan ten 28 38; D Aanhanen 31. Intrinsieke waarde van Unitas ROTTERDAM De netto intrin sieke waarde der aandelen van de Beleggingsmaatschappij Unitas N.V. bedroeg op 15 augustus f459, ex f5 interim dividend betaalbaar op 19 augustus 1968. Dit komt overeen met een pro forma afgifteprijs van f478. Op 15 juli waren de cijfers resp. f469 en f488. NOORDWIJK De jaarlijkse col lecte voor de Dierenbescherming heeft f 949.30 opgebracht. KATWIJK AAN ZEE Vrijdag avond 30 aug. om acht uur hoopt wethouder H. Haasnoot de nieuwe Marnixschool aan de Schlmmelpen- nickstraat officieel te openen. Deze school van de vereniging voor chr. onderwijs op geref. grondslag is de tweede systeembouwschool in Katwijk volgens de seriebouw die in de gemeenten Leiden en Katwijk gezamenlijk wordt toegepast. De school ziet er precies eender uit als die van de herv. schoolvereniging aan de Parkstraat. De school tetl acht lokalen en een gemeenschapsruimte. Vijf van de lo kalen wordt gebruikt door de leer lingen van de betrokken schoolver eniging, die eerder waren onderge bracht in de noodschool aan de No- lensstraat, de overige drie lokalen zijn voorlopig bestemd voor onder brenging van de dependance van het christelijk lyceum te Leiden. De Marnixschool telt vijf leer krachten. Hoofd is de heer J. Roo sendaal. Het aantal leerlingen voor de benoeming van een zesde leer kracht is intussen bereikt. Het ziet ernaar uit, dat de verdere groei zo onstuimig zal zijn, dat volgend jaar de bouw van een aansluitende vleu gel met vier klassen nodig zal zijn. In een paar maanden tijds is het aantal leerlingen van 100 tot 180 toegenomen. De vereniging voor chr. onderwijs op geref. grondslag heeft zelfs ook een geweldige groei doorgemaakt Ongeveer twaalf jaar geleden had men slechts één lagere school met driehonderd leerlingen. Nu heeft men vier lagere scholen en drie kleuterscholen met in totaal ca. der tienhonderd leerlingen. KATWIJK Gisteravond om streeks ha'* negen is de dertienja rige Jacob van Beelen, Abeelplein 30, van het struikgewas in 't Duin park uit met een buks door twee jongens beschoten. De jongen werd in de rug getroffen, maar de wond bleek van geringe betekenis. De po litie heeft hem naar een dokter ver wezen. Toen de politie ter plaatse kwam, gingen de schutters op de vlucht. Het onderzoek wordt voortgezet. Eerder zijn met een buks in Kat wijk ruiten kapot geschoten. Hoog en laag water te Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Donder dag: hoog water 2.13 en 14.40 uur; laag water 10.22 en 22.43 uur. KATWIJK AAN DEN RIJN Donderdagavond om half zeven wordt in het verpleeghuis De Wil- bert een prot. kerkdienst gehouden. Voorganger ds. D. J. Vassers. Fami lieleden van de inwonenden van het tehuis zyn ook welkom. kenburg; van negen tot kwart voor tien volkszang bij De Roskam on der leiding van de heer J. J. Gouw; van tien tot twaalf uur tekenwed strijd voor kinderen op het terrein bij de R.K. kleuterschool in de Kerk straat; van half tien tot twaalf uur muzikale rondgang door de Harmo nie Katwijk met een aubade zowel voor de inwoners van huize Callao, als voor die in het verpleeghuis de Wilbert. 's Middags 's Middags van kwart over twee tot kwart over vijf: optreden van Devilé met André van Duin in de hal van de groenteveiling voor kinderen tot vijftien jaar; ouderen toegang 50 cent. Van vijf tot kwart voor zes stoelen^ns bij De Roskam; van ze ven uur tot kwart voor acht optre den van het tamboer- en pijper korps DVS uit Katwijk aan Zee in de Commandeurslaan; van kwart voor acht tot kwart over negen lampion optocht met medewerking van mu ziekkorpsen en gymnastiekvereni gingen. De route: Baron van Wassenaer- laan, Wassenaarseweg, Tulpstraat, Molenweg, Valkenburgseweg, Sandt- laan. Baron van Wijckerslootstraat, Burggravenlaan, Overran, Rijnstraat, Zeeweg, Waterloopje, Prins Bem- hardlaan. Prinses Beatrixlaan, Ko ningin Julianalaan, Nwe Duinweg, Waterloopje, Zeeweg, Kerkstraat, Achterweg, Commandeurslaan. De meerijdende wagens uit de Koestal vertrekken om half acht. Van half tien tot kwart voor elf optreden van de Harmonie Katwijk in de muziektent in de Rijnstraat. Kopluko stelt zijn programma vast KATWIJK AAN ZEE Gister- avond hield de konijnen- en pluim- veefokkersvereniging voor Katwijk en omstreken (Ko-plu-ko) onder leiding van de heer C. J. H. Bosch haar ledenvergadering in het zaaltje Lindeboom.. Het bestuur heeft voor 31 aug. een jongdierenkeuring voor konijnen en ook voor oude en jonge hoenders georganiseerd. Er zyn zeer mooie prijzen beschikbaar. De konijnen worden gekeurd door de keurmeesters J. Th. Mulder uit Amsterdam en P. K. Louter uit Heinenoord, de hoenders door keur meester T. Spierenburg uit Den Haag.. De keuring van deze dieren zal plaatshebben bij stalhouderij Parlevliet, Sluisweg 43 te Katwijk aan Zee. Aanvang 10 uur 'smor gens. Zaterdag 5 oktober wordt bij de fa. Zandbergen, Oegstgeesterweg 200 te Rijnsburg, een keuring ge houden van sierduiven. Hier is keurmeester S. Rode uit Haarlem. Ook hier zijn mooie prijzen beschik baar. Aanvang 's middags 2 uur. De jaarlijkse tentoonstelling wordt gehouden in het BB-gebouw aan de Noordstraat te Katwijk aan Zee op donderdag 28 november, vrij dag 29 november en zaterdag 30 november. Op deze tentoonstelling komen konijnen, hoenders, sierdui ven en postduiven. Om de kosten zo laag mogelijk te houden wordt een verloting gehouden. De hoofd prijs van f 125 zal in overleg met de winnaar in artikelen worden uit gekeerd. In de pauze werd een verloting ge houden. LISSE De heer en mevrouw J. van Marsbergen en G. van Marsbergen-Ossewaarde, wonend in een bejaardenwoning van het centrum „Rustoord" Achterweg 17a), gaan eind van deze maand hun gouden huwelijksfeest vieren. De bruidegom, 72 jaar oud, is nog bijzonder vitaal en zijn bruid mag zich op haar 73ste jaar nog in een goede gezondheid verheugen. Bei den vinden het heerlijk nog sa men te zijn en al hun kinderen en kleinkinderen te kunnen ontvan gen in een eigen sfeer. Op 29 augustus 1918 beloofden zij in de trouwzaal van het Lisser raad huis elkander trouw voor het le ven, waarna de kerkelijke inzege ning volgde in het kerkgebouw der geref. gemeente door ds. J. Over- duik. Wanneer men de heer Van Mars bergen aan het praten wil hebben, dan moet men over .bollen" begin nen. Reeds op 11-jarige leeftijd kwam hij in dienst bij het bollenbedrijf Wout Segers; hij ging vervolgens naar de firma's Maathuis en Zijp, waar hij zich kon specialiseren in de hyacintencultuur, vooral wat het „ziekzoeken" betreft. Vervolgens kwam hij in dienst bij het bollenbedrijf J. P. Segers. waar hij voorman werd en negen jaar in dienst bleef. De heer Van Mars bergen had echter nog meer idealen in zijn hoofd. Er kwam een betrek king vrij als bedrijfsleider bij de firma Zonneveld en Co. te Sassen heim en door zijn gedegen opleiding bij zijn vroegere werkgevers Se gers, werd hij uit niet minder dan 37 sollicitanten benoemd tot be drijfsleider van het omvangrijke bedrijf van de fa. Zonneveld Co., VALKENBURG Gisteren heeft de heer J. Lammerse uit Katwijk aan Zee, adjudant-vlieger, op het vliegkamp Valkenburg uit handen van zijn commandant een tevreden- heidsbetuiging met oorkonde en een gratificatie van tweehonderd gulden ontvangen. De heer Lammerse voorkwam op 28 juni jl. een ernstig ongeluk. Door zyn toedoen kon een helikopter die motorstoring had gekregen, onbe schadigd in een weiland by Valken burg aan de grond worden gezet. Burgerlijke stand van Sassenlieini SASSENHEIM Geboren: Leonar- dus J H, z v J H Ippel en H M R Verhoeven. Israëlhove 12: Marco L M. z v A J Boekei en E C M van Vliet, H Baderstraat 42: Ronny J C. z v P H Boon en M J T van Leeuwen, Nep- tunusstraat 20; Wilhelmus J, z v R M Steenkist en E A J Warmerdam, Sporthoflaan 38: Sandra B, dv HC M van Dam en J J C L Landwer, Wes terstraat 12; Caroline, d v G J Vro lijk en C L M J Hierck, Linnaeusho- ve 7. Ondertrouwd: Jan Doornbosch, v Pallandtlaan 24 en Annelien Haags- ma, Haarlemmermeer: Arie van Dijk, Lisse en Theodora Dannijs, Essenlaan 35; Roland Groenevelt, Julianalaan 33 en Theodora M Goudsmit, Amster dam: Engelbertus J Elferink, Bern- hardstraat 3 en Gretha van Pareren, Amsterdam. Gehuwd: Jozephus A Mens, Lisse en Maria J H de Graaf. Merellaan 17; Cornelis H de Jeu, Lisse en Petro- nella W F Meeuwsen. Rusthofflaan 5. Overleden: Lambertus Wilbrink, Ju lianalaan 61: Bartus Verhoef, Berken laan 20. IN Inlichtingen en inschrijvingen Morgenavond woensdag 21 augustus van 79 uur, in het leslokaal bij de Fa. van Rijn, Princestraat 27, Katwijk aan Zee. telefoon 3819, waar u zich ook kimt opgeven voor de cursussen: DUITS EN ENGELS I voor beginners en gevorderden. Reeds vele duizenden malen is onomstotelijk bewezen: Vraag gerust vrijblijvend Inlichtingen bU de „MEAB". o.l.v. M. v. d. HOEST, HERENGRACHT 4, LEIDEN. Tel. 30660-34784 waar 's zomers ongeveer tachtig mensen in diens* waren. Adviseur Hij behartigde de cultuur van deze Sassenheimse firma op de kwe kerij te Noordwijkerhout en is bij deze firma ruim 40 jaar in dienst geweest. Pas in de afgelopen winter heeft hij zich „los gemaakt" van de firma, die hy de laatst jaren nog als adviseur diende Zelfs nu hij zich als „adviseur" heeft teruggetrokken, kwam één der firmanten van Zonneveld Co. vra gen of hij de preparatie van de hya cinten nog voor zijn rekening wilde nemen, wat de jubilaris nog steeds met veel plezier doet. In Noordwijkerhout heeft hy aan deel gehad in het politieke leven als secretaris en later als voorzit ter van de afdeling Noordwijkerhout van de AR. Voor andere functies werd hij aangezocht maar hij moest er voor bedanken omdat zijn functie als bedrijfsleider de volle aandacht vroeg. Zo mogen de heer en mevrouw Van Marsbergen op 29 augustus de dag herdenken, waarop zij 50 jaar jaar geleden in het huwelijk tra den. Zij hopen het gouden feest met hun vijf kinderen en 21 kleinkin deren te vieren in gebouw Reho- both op zaterdag 31 aug., op welke dag men tussen half vier en half zes het gouden echtpaar zal kunnen feli citeren. IJMUIDEN Voor de haringtrei- lers was niet veel eer weggelegd. In het gunstigste geval bereikten z|j dag vangsten van 25 kantjes. In de Noord bleef alles zo'n beetje bij het oude. Per trek kon men door elkaar geno men zestig manden hoops in de rui men bergen. De koolvls nam het leeuwendeel voor z'n rekening. De makreel en schelvis moesten met een bescheiden plaatsje genoegen nemen evenals de kabeljauw, gul en wijting. De visserij onder de Nederlandse kust werd ernstig bemoeilijkt door het weinig aantrekkelijke weer. De schepen konden weliswaar in actie blyven, maar erg veel leverden de inspanningen niet op. De beste trek ken brachten 15 manden hoops aan dek. Dikwijls werd niet eens de helft gehaald. Platvis Voor de loggers en kotters die de platvis als voornaamste doelwit had den gekozen, was het succes nog ge ring. De vette periode schijnt nu wel voorgoed voorbij te zijn. Blijkens voor spellingen van de biologen van het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek zal voor de komende periode reke ning moeten worden gehouden met aflopende vangsten. De resultaten van de laatste dagen wijzen duidelijk in die richting. Een trek van 30 kilo tong werd al als een prestatie van betekenis beschouwd, Aan bij vis kreeg men hooguit 6 man den andere vis aan dek. Dit betrof in hoofdzaak schoL Wat er was Aan de IJmuider markt verschenen 15 vaartuigen. Zij zorgden voor een aanvoer van 1650 kisten vis, waarvan 340 kisten schelvis, 160 kisten wijting, 40 kisten gul en kabeljauw, 630 kis ten kleine gul, 80 kisten koolvis, 20 kisten haring, 130 kisten makreel, 150 kisten schol, 7 kisten tarbot, 93 kis ten diversen, 550 stuks stijve kabel jauw en 3900 kilo tong. Verder wa ren er 410 kleine kisten schelvis, 260 kleine kisten wijting. 2000 kleine kis ten haring en 390 kleine kisten ma kreel. Tong De tong was weer duurder. Ditmaal haalden de eentjes met f 6,90 het hoogste bod. De slips bleven daar twintig cent onder. De grootste soort deed op de eerste afslag f 6,50. De grootmiddel hield met een notering van f 4.95 tot f 4.18 het prijsbeen even eens stijf. De grote en de grootmiddel te Katwijk aan Zee, heeft zijn repetities hervat. Iedere woensdagavond om 8 u. in de achterzaal v. d. kapel schol haalden een top van f 71,-. dit betekende een verbetering, der de f 58,- konden de handela) niet terecht. Schol Voor de kleinmiddel en was de belangstelling met een kol van f 61,- tot f 55,- bevredigend. schol 2 stak met een top van gulden voortvarend van wal doch \j later ook voor f 28,- te koop. De se haring liet zich met een notei van f 36,- tot f 29,20 niet van het ste plan verdringen. De makreel j op de eerste afslag veertig cent dui der maar moest snel met een mende interesse genoegen nemen. de laatste ronde was de koers j daald tot f 14,-. Schelvis De schelvis kende grote prijsvr schillen. Zo zakte de notering voorta grootste soort na een inzet van f weg tot f 36.-. Laatstgenoemde kol was na een start van f 57.- ook deel van de grootmiddel. De brj handhaafde zich met een noter van f 39,- tot f 32.- op redelijke ze. De gestripte wijting stak met top van f 43,- de dichte soort met f de loef af. De kattencentrale kwam er aan gulfront weer niet aan te pas. kleinste soort bleef ruim f 15,- ven het minimum. Voor de grote moest op de eerste afslag f 55,- den betaald. De kabeljauw zat een top van f 150,- weer in de goe hoek. De grote zwarte koolvis met een notering van f 116,- tot f 9 beter aan de prijs dan op de vo<g\ gaande dagen. je Vandaag aan de markt st: Vandaag meldde zich aan de IJn ,j{ der markt onder meer de IJM 9 Haua( lem met 900 kisten, 450 kleine kist n diversen en 90 stuks stijve kabeljaujjjg Beurs Dinsdag is de internationale vis v' rijbeurs in het Belgische Heist ges ten. In de afgelopen tien dagen tige deze manifestatie een groot aan 01 bezoekers, niet alleen uit het v; maar ook vakantiegangers, die gre 'e gebruik maakten van de gelegenhtj 1 een blik in de visserijkeuken te w< pen. Dat kan letterlijk worden opgev 'ej want aan de beurs was een visr !rl taurant verbonden. Deze afdeling zo de voor gevarieerde visschotels, Ir( heel wat bezoekers tot de vis „1 et keerden". Elke dag stond in een a ei, der visserijteken. Zo werd uitgebri aandacht besteed aan een verbe ring van de kwaliteit, de propagi lj da, het onderwijs, het bemanningsp bleem, technische vraagstukken en verpakking. In Scheveningen In Scheveningen werden aangevoe 50 kisten schelvis, 40 kisten wijtii 40 kleine kisten wijting, 10 kisten g c en kabeljauw, 5 kisten hake, 50 k n ten koolvis en 70 kleine kisten kreel. Zij (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) DEN HAAG Het internatio nale Rode Kruis zal, hoe dan ook, hulp aan de hongerenden in Bia fra bieden. Over de wijze, waarop de hulpgoederen zullen worden ingevlogen, wordt op dit moment nog in Genève vergaderd. De hulpverlening zal zonodig plaats vinden boven de vierde conventie van 1949 uit. Van schending van dit verdrag, waarin wordt be paald, dat het zenden van hulp goederen door het Internationale Rode Kruis afhankelijk is van de toestemming van de betrokken regering, behoeft op zichzelf geen sprake te zijn. Dit verklaarde gis termiddag de heer A. van Emden, directeur-generaal van het Neder- landsche Roode Kruis. Hij voegde eraan toe, dat thans gebleken is, dat de vierde conventie ernstige gebreken vertoont. Getracht zal worden zo spoedig mogelijk een aanpassing voor de verdragsregels te vinden. Vraag: „Wat acht u het grootste probleem voor het verwezenlijken van de hulpverlening aan Biafra: het hu ren van piloten, die bereid zijn het Nigeriaanse afweergeschut te trotse ren, of het verkrijgen van char ter vlieg tuigen, die voor vluchten op Biafra op geen enkele wijze verzekerings technisch kunnen worden onderge bracht?" Antwoord: „U begrijpt, dat wan neer er gevlogen wordt, en op het laatste moment zou worden gezegd zoals bijvoorbeeld in de Nigeriaanse pera is gesuggereerd dat op de vliegtuigen geschoten wordt, dat het dan niet zo gemakkelijk is piloten te krijgen". Vraag: „Kan men spreken van een conflict binnen het internationale Ro de Kruis, nu er aan de ene kant be richten zijn dat Genève, ondanks de bezwaren van Nigeriaanse zijde, vluch ten op Biafra wil organiseren, en er aan de andere kant met stelligheid wordt gezegd, dat men zich aan de vierde conventie van 1949 zou hou den, met andere woorden: dat het in ternationale Rode Kruis blijft vast houden aan de tot nog toe gevolgde beleidslijn zijn hulpverlening afhan kelijk te stellen van de vereiste toe stemming van de betrokken rege ring?" Antwoord: „Van een conflict in het Internationale Rode Kruis is geen sprake. Er is duidelijke overeenstem ming ten koste van alles te helpen. Het spreekt vanzelf, dat het een heel onjuist beleid zou zijn om nu over de uitvoering, die een precaire zaak is, naar buiten toe veel te gaan vertellen. Ik herhaal: van een conflict in het in ternationale Rode Kruis is geen sprake." Vraag: „Is het juist dat u in Ne derland pogingen hebt gedaan char tervliegtuigen voor het internationale Rode Kruis te huren, die voor vluch ten op Biafra zouden moeten worden ingezet?" ZONDER SUCCES Antwoord: „Dat is geprobeerd tot nog toe echter zonder succes naar ik ben nog niet aan het einde van mijn latijn." Vraag: „Is dat dan niet in strijd met de richtlijnen van Génève, die immers de conventie van 1949 tot uitgangs punt neemt, en niets wil of kan on dernemen zonder de steun van de be trokken regering?" Antwoord: „Ik geloof het niet, men heeft zojuist gevraagd op dit punt medewerking te verlenen. Men zal natuurlijk tot het laatste moment pro beren de vereiste toestemming te krij gen, dat ligt helemaal In de aard van deze zaak. maar als dit allemaal mocht mislukken, dan gaat Génève toch hulp verlenen" Vraag: „Bewijst de stagnatie van de hulp aan Biafra niet, dat het inter nationale Rode Kruis op dezelfde on gelukkige wijze gehandicapt kan wor den als bijvoorbeeld een lichaam als de Verenigde Naties op het politieke vlak?" NIET GELUKT Antwoord: „Dit is een heel belang rijk punt. De conventie, die op het Biafraanse probleem van toepassing is. heeft mede betrekking op de souve- reiniteit van de staat. Het gaat hi om een burgeroorlog, het confli speelt zich dus af in een land, en mi moet daarom medewerking hebb van Lagos. In 1949 is het niet gelu hier andere regels voor te vindi Daarom zal men het punt van aanbi den van hulp en het internatiom verplicht stellen ervan moeten u bouwen „Nu in de prak'tijk de onwer baarheid is aangetoond". Vraag: „Kunt u iets zeggen over verhouding tussen de kostprijs van voor Biafra bestemde hulpgoeder en de luchtvrachtprijzen, die ervo moeten worden betaald. Levensmi delen zijn over het algemeen goe koop, behalve natuurlijk als men d ze over grote afstanden door de luc gaat vervoeren, en zeker als het laats traject als het ware met goud mo worden betaald, omdat het risico v piloten en vliegtuigen, die worden gezet, moet worden ingedekt". NACHTVLUCHTEN Antwoord: „Daar de nachtvlucht nog niet tot het Rode Kruis-beleid horen, kan ik er eigenlijk heel wei van zeggen. Het is duidelijk, dat in soort gevallen de kosten heel z|jn ten opzichte van de waarde v; de goederen. Maar als er mensenl vens mee kunnen worden gered, z&l laatste moeten prevaleren". Vraag: „Zou er niet op zeer koi termijn en herstructurering van h hulpverleningspatroon moeten plaat vinden. Ik vraag dit, omdat het ande internationale organisaties, zoals Ch ritas Internationalis, de Wereldra j van Kerken en Unicef, tot nu toe w lukt hulpgoederen, op zeer kleine f totaal onvoldoende schaal helaas, Biafra te krijgen. Zou het niet ve beter zijn en ook veel meer aang past aan de realiteit, als het intern tionale Rode Kruis zich wel bemoi met de aankoop van levensmiddelen medicijnen en het vervoer daarvt naar eilanden als Sao Tomé en F< nando Poo' ook natuurlijk met zenden van medische teams mi niet met het eigenlijke invliegen Biafra?" Antwoord: „Ik zie dat anders. Ik loof, dat ook in een geval als dit, blijkt dat de conventie niet kan wi den gehanteerd, het recht van het i! ternationale Rode Kruis moet wol den erkend, daar hulp te. verlenei waar dit noodzakelijk is. We kome dus steeds weer terecht op een verai dering van de vierde conventie. Sfeer in 't gezin De „Nieuwe Leidse" er in

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 4