weer? een lid Wereldraad Lutherse op keerpunt Verwarring in de Boerenpartij Eeii woord voor vandaag NEDERLAND EN INDONESIË ALLEEN C V N Uw probleem is het onze.... Te veel betaalde pensioenen niet ineens terugeisen Straks twee vergaderingen O Manifestati bij Bredercfc herdenking Rei zen de Chin ese Porseleinkast Nieuwe waarderin voor wetsvroomhe WOENSD G 21 AUGUSTUS Ifl Gij zijt een God des aanziens. Genesis 16:13) Hagar is op de vlucht. Voor de mensen en daarmee ook voor God. Zij wilde onvindbaar zijn. Daarom ging zij de woestijn in. Ontevreden was zij met haar rol in het huis van Abraham. Wie van ons heeft al niet eens willen weglopen, als alles te veel werd. als het werk te groot en te zwaar voor ons werd, als we niet begrepen werden? Weglopen kunnen we ook, als we op onze plaats blijven, door ons in ander werk te storten. Voor mensen kunnen we onderduiken, maar niet voor God. Omdat Hij overal is. waar wij zijn. Omdat Hij ons niet alleen laat. Hij is en blijft bij ons. ook in onze eenzaamheid en ver latenheid, in ons falen, in onze wanhoop, ook op onze vlucht en in onze activiteit. God haalt ons in op onze vlucht. Hij spreekt tot ons. Door de Bijbel. Door andere mensen. Zo brengt Hij ons weer op onze oude plaats. Hij wil, dat wij met mensen samenleven. Maar tegelijk zijn wij nieuwe mensen geworden. Ook de wereld om ons heen is nieuw, omdat God ons leven daarin nieuwe zin gegeven heeft. En wij ontdekken in wat er om ons heen ge beurt en wat wij doen, dat God daarbij is. God ziet het. En dan blijft Hij geen ledig aanschouwer. Hij wil delen in Hagars lot. Deze ervaring brengt haar tot de belijdenis „Gij zijt een God des aanziens". Dat geeft haar de kracht, om terug te gaan naar Sarai. Het geeft haar de moed, om te geloven en te gehoorzamen op de plaats, die zij haatte. „Gij zijt een Gods des aanziens". Dat mogen ook de Tsjechoslo- waken vandaag bedenken. Wij lezen vandaag 2 Koningen 21. Getroffen gezin snel geholpen door .Wij komen' NAARDEN Bij het secretariaat van de Stichting nationaal hulpfonds ..Wij komen" te Naarden kwam dit weekeinde een bericht binnen, dat een familie te Maastricht wel zeer zwaar was getroffen door het onver wacht overlijden van een schoon zoon, een Nederlands emigrant, wo nend in Inverkargill in Nieuw-Zee- land. De betreffende emigrantenfamilie was reeds eerder zwaar op de proef gesteld door het overlijden van een kind. dat b;i een auto-ongeluk de dood vond. Terwijl het noodlot ten derde male toesloeg op een tweede kind van dezelfde familie, dat le vensgevaarlijk ziek werd. „Wij ko men" hielp onmiddellijk en dankzij de assistentie van de familieleden kan de moeder van de zo zwaar ge troffen dochter reeds vandaag al per KLM naar Nieuw-Zeeland ver trekken Van onze kerkredactie LUNTEREN De gereformeerde afgevaardigden uit Ne derland hebben samen met hun Indonesische collega's gisteren een verbeten strijd gevoerd om te voorkomen dat de Gerefor meerde Oecumenische Synode opnieuw zou uitspreken dat ..de leden kerken aangeraden wordt, in de huidige omstandigheden geen lid te worden van de Wereldraad van Kerken". Tevergeefs. Toen de stemmen geteld werden, bleken alleen de Nederlandse gereformeerden en de zendingskerken uit hun werk ontstaan in Indonesië. Brazilië en Argentinië een heel voorzichtige formule te prefereren, waarin werd aangeraden „geen beslissing te nemen met betrekking tot de Wereldraad. zij het oecumenisch probleem grondig bestudeerd NED. HERV. KERK Beroepen te Gouderak. A. v. d Vlist I te Andel (NB>: te Mennldum. kand. J j P Smit te Leiden; te Rotterdam-Zuid i (vac. A. de Meyere). J. van Dok te Noordwijk-Binnen. Aangenomen naar Britawerd. P. In- berg te Britsum. GEREF. KERKEN Bedankt voor Winsum (Gr.). F. de Jonge te Emmer-Compascuum. voordat hebben. In wezen heeft de GOS haar stand punt van 1953 niet gewijzigd. Hoog uit. zo werd opgemerkt tijdens het Brieven die niet zijn vooralen van naam en adrei kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge- helmhouding Is verzekerd, vragen die niet onderling met elkaar tn verband staan moeten in afzonder- UJke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan noetae- gels te worden ingesloten- Vraag: Op school had ik geleerd, dat een mammoet een groot voor historisch dier was. Tegenwoordig wordt het woord in veel meer bete kenissen gebruikt. Hoe zit dat? Antwoord: Het woord is van Russische afkomst en werd vroeger alleen gebruikt om een grote be haarde voorhistorische olifant aan te duiden. Vooral in Amerika ging men het woord op andere grote die ren of dingen toepassen, zoals op de Sequoia gigantica en ook in andere landen is dit meer en meer in zwang gekomen, zoals bij ons te aanzien van de mammoetwet. Vraag: Hoe kan men uien bewa ren? .Antwoord: In de eerste plaats moeten de uien goed. hard en ge zond zijn en goed gedroogd worden. Bewaar ze op een koele vorstvrije. droge plaats. Een vochtige kelder is niet geschikt. Het beste is een koele, droge, vorstvrije zolder, waar u ze op oude kranten uitspreidt. Aarde enz. verwijderen, maar niet aan de uien pellen. Houd steeds de rotte uien eruit, maar laat ze overigens met rust. Bij vorst afdekken met stro of kranten en na de vorst lang zaam laten dooien. U kan ze ook heel goed in een bewaarschuur of koelhuis leggen, mits niet bij vruch ten e.d. In het groot bewaart men ze ook wel buiten in zogenaamde ren nen met gaas afgezet strooien dak en zo no.dig bedekt met riet- of stro- matten. Vraag: Heeft een zilveren stuiver tje van 185(1 met beeltenis van ko ning Willem III nog veel waarde? Antwoord: Het jaar 1850 is het meest voorkomende jaartal van deze stuivertjes. Er zijn er toen 3.037.000 geslagen, en deze zijn in groten ge tale bewaard. Ze hebben alleen ver- zamelwaarde als ze in zeer goede staat verkeren, rond 1 tot 1.50. Vraag: Wie speelde de vrouwe lijke hoofdrol in de film van de Glenn Miller story? Antwoord: June Allison. Kamerlid Laban vraagt: DEN HAAG Het Tweede-Ka- merlid C. Laban (soc.) heeft staatsse cretaris Van Veen gevraagd of het waar is dat het Algemeen burgerlijk pensioenfonds sinds april vorig jaar een zeer grote groep gepensioneerden te hoge pensioenen heeft uitgekeerd en dat dit geheel in sommige ge vallen duizenden guldens thans zonder enige waarschuwing wordt te ruggevorderd. Terugvordering zou worden geëist op grond van een uit 1929 daterend wetsartikel wat bij de huidige pensi oenbedragen tot onaanvaardbare consequenties leidt, vindt de heer La ban. Hij vraagt dan ook dit wetsarti kel te wijzigen. De heer Laban zegt dat het admi nistratief recht voorbeelden kent van mensrn. die slechts een klein bedrag te veel hebben ontvangen en dit mochten houden. Hij vraagt of in overleg met de raad van toezicht en/of organisaties van over heidspersoneel '<an worden overlegd in welke gevallen terugbetaling ach terwege kan blijven. Voor de overige gevallen zou een soepele teruabeta- 'insregeling moeten worden getrof fen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het voornemen van de heer Koekoek om in het najaar een algemene ledenver gadering van de Boerenpartij uit te schrijven heeft de toch reeds verwarde situatie bij de vrije boeren extra gecompliceerd ge maakt. De heer Koekoek heeft via het weekblad ..De Vrije Boer" voor gesteld in het najaar een vergadering te beleegen om de statuten en het huishoudelijk reclement vast te stel len. Voordien zullen twee geroyeerde hoofdbestuursleden uit Gelderland en Noord-Brabant (Harmsen en Kronen burg) vervangen worden. Een probleem vormt nu dat een comitë van leden van de Boerenpartij in Gelderland reeds enige tijd gele den het initiatief heeft genomen om tot een algemene ledenvergadering te komen. Deze zal uiterlijk in novem ber gehouden worden. De leden van de groep-Harmsen hechten echter volstrekt geen waarde aan Koekoeks vergadering. Zij wij zen er op dat Koekoek de belang rijkste leden van de tegen hem ge richte oppositie heeft geroyeerd (Harmsen. Van der Brake, Van Harselaar en Kronenburg). „Het wordt", zo zei de heer Harmsen ons. ..een vergadering die van te voren door Koekoek uitgezuiverd is en al leen maar mensen omvat, die achter hem staan." Royement De groep-Harmsen beschouwt de vergadering die door de actie groep-Gelderland wordt voorbereid als de enige juiste ledenvergadering. Enerzijds omdat deze groep als eerste hiermee begonnen is: anderzijds om dat het naar hun mening de enige vergadering is waar de beide stro mingen in de Boerenpartij elkaar kunnen ontmoeten. Bovendien achten de geroyeerde leden uitsluitend de ledenvergadering van de Boerenpar tij bevoegd om hun royement te be krachtigen. De heer Koekoek heeft als motief voor het houden van een vergadering aangevoerd dat die nodig is gewor den omdat oud-secretaris Harmsen weigert de stukken die in zijn bezit zijn af te staan. De heer Harmsen van zijn kant zegt deze stukken bes* af te willen staan mits een ledenver gadering over het conflict in de frac tie beslist. Daarbij wordt de vergade ring die de heer Koekoek heeft uit geschreven niet door hem erkend. Tivee vergaderingen? Bij dit alles dient men te bedenken dat beide groeperingen in de Boeren partij nog steeds hetzelfde beginsel program onderschrijven. Zowel de heer Koekoek als de actiegroep-Gel derland willen nu een congres beleg gen, waarop statuten en een huishoudelijk reglement worder. vastgesteld. Het feit dat sinds de oprichting van de Boerenpartij nog nooit een ledenvergadering is gehouden heeft juist geleid tot het optreden van de groep-Harmsen. Als meest waarschijnlijke verklaring voor de houding van de heer Koekoek wordt in kringen van de gToep-Harmsen dan ook aangevoerd dat hij de op posanten de wind uit de zeilen wil nemen door nu zelf een congres uit te schrijven en daarbij het royement var de oppositiegroep bij voorbaat vast wil leggen. Zowel de heer Harmsen als de heer Kronenburg zeiden ons er aan ?e HEERLEN Tijdens werkzaam- leden aan het sanatorium te Heer len is de 36-jarige G. Vinders uit Kerkrade gistermorgen in een zand- sleuf bekneld geraakt en gestikt op he: moment dat zich een grondver schuiving voordeed. twijfelen of de heer Koekoek er in zal slagen inderdaad in oktober een bijeenkomst te beleggen. De tijd lijkt hen te kort voor een goede organisatie terwijl de heer Koekoek uitsluitend beschikt over de abonnementenadministratie van de Vrije Boer. De heer Kronenburg schatte het aantal abonnees, dat sterk is terugge lopen, op ongeveer 800. Daartegeno ver beschikt de heer Harmsen als oud-secretaris over de hele ledenad ministratie. Volgens de heer Kronen burg is het aantal geregistreerde le den ongeveer te stellen op 3000 4000. Het meest waarschijnlijk is op dit moment dat straks zowel de heer Koekoek als de groep-Harmsen een ledenvergadering belegt, die statuten en een huishoudelijk reglement gaat vaststellen. Dan krijgen we de merk waardige situatie dat er twee Boe renpartijen zijn met een zelfde be ginselprogram maar met verschil lende statuten en reglementen. Aan gezien echter bij de verkiezingen niet twee groeperingen een zelfde naam mogen dragen zal dan de Kiesraad moeten vaststellen wie van beide zich Boerenpartij mag noemen. voor het lidmaatschap van de GOS, aangezien deze synodes vastbesloten 'zijn op de ingeslagen weg voort te debat dat een volle dag in beslag gaan in gehoorzaamheid aan hun Ai'"1' Heer. naar hun geloofsovertuiging". Nederlanders De vergadering kreeg te maken nu t een meerderheids- on een min- öerhoidsvoorstel. Het eerste bleef op het oudo standpunt staan „geen lid van de Wereldraad al voegde het er nu aan toe: „in de huidige omstan digheden". Het tweede was uiterst voorzichtig geformuleerd en ried aan geen beslissing te nemen zonder grondige studie. In de eerste ronde kwamen zestien sprekers aan het woord. Van Neder landse zijde sprak prof. dr. D. C. Mulder, die het minderheidsvoorstel verdedigde. Het gaat ons om drie dingen, zei hij. In de eerste plaats, dat we een beeld geven van de Wereldraad, waarin deze zich herkent. Dat zag hij niet in de overwegingen die worden aangevoerd door het meerder heidsrapport. Hij vond in de tweede plaats dat de basis van het besluit niet voldoende gefundeerd was. om dat hij vanuit het oorspronkelijk stu dierapport kwam tot een heel andere conclusie. In de derde plaats meende hij dat de meerderheid van de com missie de oecumenische roeping van de kerk niet juist zag. nam. werden enkele krachtige uitspraken uit het verleden nu niet herhaald. Toen zei de synode van Edinburg, de kerken niet in hun vrijheid te willen beknotten, maar zij verzocht toch degenen, die lid waren dat waren toen de Indonesische kerken "zich opnieuw te bezinnen over hun positie". Het was duidelijk dat de Indone sische kerken deze beslissing maar moeilijk konden verkroppen, ook al zei rapporteur ds. J. W. Deenick van de adviescommissie, dat ze deze uitspraak niet moesten zien als een veroordeling van hun standpunt. U moet dit zien als een broederlijk ad vies, zei hij. Het is niet iets nieuws, we zeggen het alleen wat zwakker dan we in 1953 deden, We willen jullie bemoedigen, om de ware een heid van Christus te zoeken. Roeping Maar er lag toch een nauw verho len dreigement in de woorden van ds. Soetarno. toen hij in de tweede ronde heï woord voerde. Letterlijk zei hij: „Wil zien het als onze roeping om Christus' wens „dat zij allen een zijn" ten uitvoer te brengen. Wij ma ken ernst met deze roeping, ook op het nationale vlak, waar onze kerken samen met kerken van lutherse, me thodistische en andere origine aan gesloten zijn bij de Indonesische raad van kerken", Hij verzocht de vergadering het door de meerderheid van de ad viescommissie voorgestelde besluit niet te aanvaarden, omdat hij daarin een afkeurend oordeel zag. Hij vervolgde: „Zulk een besluit zou zijn consequenties kunnen heb ben voor onze drie synodes en de synoi'-e van de Toradja-kerk van Rante Pao, die op de nominatie staat Prof. dr. G. C. Berkouer kwam met een magistrale en tegelijk bewo gen rede. Hij erkende, dat ei gevaren en problemen zijn als er gedacht wordt over aansluiting. „Maar", ver volgde hij, „die moeten niet overschat worden. Iedere kerk moet bezig zijn met het probleem van de katholiciteit van de hele kerk. Vraag u af", zo zei hij, „of hier geen speci fieke taak voor uw kerk ligt binnen Ge Wereldraad in weerwil van al de gevaren" Met kracht bestreed hij de gedach te. dat de Wereldraad zou tornen aan een fundamentele belijdenis als die van de godheid van Christus. Binnen de Wereldraad is die vraag zelfs niet aan de orde geweest in Uppsala, zei hij. De Zuid-Afrikanen vielen de We reldraad fel aan, Ons hoofdbezwaar is, zei prof. dr. F. J. M. Potgieter, dat de Wereldraad moedwillig weigert haar positie te definiëren. Ook de plaats van de Schrift is niet met na me uitgesproken. Verzet Zaterdag, toen de gerefor meerde oecumenische synode al enkele dagen aan de gang was. arriveerde alsnog een achtmans delegatie van de Hapdong-Pres- byteriaanse Kerk van Korea. Ook zij waren gisteren tegen de Wereldraad van Kerken. In 1959 besloot de synode van de Kore aanse Presbyteriaanse Kerk met een zeer kleine meerderheid, om in de Wereldraad te blijven. De Hapdong-groep (bijna de helft) scheidde zich toen af, maar er is nu sprake van hereniging. Dr. J. D. Vorster zei: „Er is gezegd dat de Wereldraad veranderd is. Dal geef ik toe. Hij is nog minder aan vaardbaar geworden". Zijn hoofdbe zwaar was. dat de Wereldraad zijn basis niet serieus genoeg neemt en syncretische tendenzen toelaat. Het verst ging waarschijnlijk de Nieuwzeelandse dominee C. J. Reitsma, die zei dat het bestaansrecht van de Gereformeerde Kerken in zijn land in gevaar zou komen, als andere leden van de GOS toetreden tot de I Wereldraad. Met nadruk stelde hij, dat hij leefde uit het principe van de afscheiding, i Voorzitter prof. dr. K. Runia neemt niet vaak het woord in deze synode. Maar als een van de leden van de studiecommissie, die het oorspronke lijke rapport voor deze synode opstelde, mengde hij zich ditmaal i wel in de discussie „Ik heb argu- menten voor en tegen aansluiting ge hoord", zei hij, „die helemaal niet I opgaan. Sommigen van u hebben een veel te donker beeld, anderen een 1 veel te licht beeld van de Wereldraad I opgehangen". Met nadruk sprak hij tegen, dat dc j Wereldraad een superkerk wil zijn. Ook kan uit de officiële documenten niet bewezen worden, dat de basis- I formule niet functioneert. Zijn hoofdprobleem was echter de eenheid van waaruit de Wereldraad z;jn werk is begonnen. „Er zijn 'ov?el kerken lid", zei hij, „die ik eenvoudig niet als kerken kan erkennen." Hij vond. dat de Wereldraad vaak veel te mas sief over de al aanwezige eenheid 6preekt. verwegingen Hij had waardering voor het min derheidsrapport. maar ze; dat het te (Van onze kerkredactie* HILLEROED (Denemarken) Het luther- se zendingswerk is op een keerpunt geko men. De jaarvergadering van de zendings commissie van de Lutherse Wereldfederatie. i verleden weekbracht weliswaar geen zware 'principiële discussies. Ook hoefden de 150 af- gevaardigden uit alle delen van de wereld niet te beslissen over ingrijpende plannen. Maar wel is op deze vergadering duidelijk geworden, dat in de lutherse kerken en zen dingsgenootschappen een nieuw denken baan breekt, dat de overgeleverde provinciale 1 structuren wil overwinnen. „Internationalisering van de zending" was de trend van de discussies. Op deze wijze kunnen ile jonge kerken als volwaardige partners meedoen en worden zij tegelijk beschermd tegen een traditiege bonden provincialisme van vele kerken uit de oudp wereld. De eerste stoot tot deze ontwikkeling gaf de Duitse bisschop Heinrich Meyer op de vergadering vorig jaar in Oostenrijk. Hij pleitte voor internatio nalisering van de zending om drie redenen; Internationalisering kan in Azië an Afrika een versplintering tegen gaan van de jonge kerken in ras- en stamgebonden kerkelijke gemeensehapper (de „zendingsvelden"). Verder geeft het de westerse zendingen de gele genheid. te laten zien. dat het benoren tot eer bepaald volk of een bepaalde kerkelijke traditie, ii de kerk '-an Christus absoluut op tweede plaat» komt. Bovendien kunnen zo de zendelingen, die in steeds groteren getale uit de jonge kerken zelfs Internationalisering is nu streven Besluiten voortkomen, vast geïntegreerd worden in internatio nale. interraciale zendingsteams. Dat deze internationalisering nu al steeds meer een feit wordt, liet de directeur van het zen dingsdepartement van de LWF. dr. Sigurd ,Aske, zien in zijn jaarverslag. Hij wees daarbij met n.-»rr.e op wat op het ogenblik in Indonesië gebeurt en in verschillende landen in Oost-Afrilka. Fonds Radikaal was een voorstel van de Amerikaan dr. Samuel E. Kidd. dat weliswaar nog niet aangeno- men werd, maar toch in de komende tijd ernstig zal worden overwogen. Hij stelde voor. om een „solidariteitsfonds voor de zending" te stichten. Iedere kerk en ieder zendingsgenootschap, die lid is van de LWF, zou daarin elk jaar een bepaald bedrag moeten storten. De ene helft van deze ,,pot zou dan verdeeld moeten worden over de iongc kerken en de andere helft zou ten goede moeter komen aan speciale projecten, die beschouwd kun nen worden als prototypen voor een internationa "sering van de zending. Op deze wijze wordt het verschil tussen gevende >n ontvangende kerken voor een groot deel opgehe ven en alle lutheranen in de hele wereld zouden dan van de ene lutherse wereldzending kunnen preken als van hun zending. Radio veel van de gedachte uitgaat, dat Wereldraad acceptabel is. Hij zei zullen stemmen voor de uitspra van het meerderheidsrapport, m was niet helemaal gelukkig met aangevoerde overwegingen. ;'aar z gevoel deden ze geen recht aan rapport, dat hij mede had opgeste noch aan de Wereldraad zelf. Nadat het minderheidsvoorstel r slechts twaalf stemmen voor verworpen, nam de synode met gr meerderheid het meen" i heidsvoorstel aan. Er moet nu nog worden gesprol over de specifiek gereformeerde cumenische roeping, de ICCC ook wordt afgewezen) voorstel, om met de Hervormde reldbond waarnemers uit te wisse]] Ook is voorgesteld, dat de GOS toetreden tot de „associatie van ci fessionele wereldorganisaties' zeer los georganiseerd ontmi tingscentrum. Maar vandaag is de dag gewijd het probleem van de verhouding 1 de rassen. Het zag er vanmorgen i naar uit. dat dit onderwerp vanda^ afgehandeld zou kunnen worden. AMSTERDAM Vrijdag is Q 350 jaar geleden dat Gerbrand Ad aenz. Bredero in de hoofdstad ov £r) leed. Er zal aan deze roemruc rQ0 Amsterdammer een Nationale h denking gewijd worden waarvan der hoogtepunten is een tentoonsl ling in het Waaggebouw die op september door de minister van [ef derwijs en Wetenschappen, dr. G. n Veringa geopend zal worden. Op zelfde dag zal burgemeester Samk den een op Bredero's werk gein! reerd beeld onthullen, dat is verva 'er' digd in opdracht van het gemeei bestuur door prof. V. P. S. Esser. beeld zal een plaats krijgen op P'* Nieuwmarkt aan de zijde van Gelderse kade. een buurt die Bre goed heeft gekend. In de aula van de Amsterda universiteit zal in de morgenuren herdenkingsbijeenkomst worden »(e houden waar het woord gevoerd worden door prof. dr. A. G. C. Baff rach en prof. A. Keersmaclkers. J De expositie zal aandacht schenl n.a^ aan het werk en de persoon van B J^1 dero en de eigentijdse waarderj1*1 van zijn tijdgenoten. Enkele ma per week zal het dokumentair en tueel theater van Fons Eickholt fr menten uit het toneelwerk van F dero opvoeren in het historisch ir j®a rieur van het Waaggebouw. De derlandse Comedie zal het blijspel m Spaanse Brabander op haar repel" be' re nemen. Onder regie van Erik W zullen de hoofdrollen worden bi var door Bob de Lange en Henk van ier 'itei Enkele concrete besluiten, die verleden week ge nomen zijn; Negentien lutherse zendingen in Tanzanië, waar ook de Nederlandse Evangelisch-Lutherse Kerk werkt, hebben besloten, om in de toekomst nog alleen maar samen in dit gebied te arbeiden. Voor de coördinatie zullen zij een gezamenlijk b ireau in Genève stichten. De Duitse predikant Walter Trobisch heeft een opdracht voor twee jaar gekregen om ter beschik-: king te staan van de kerken in Afrika als adviseu' voor gezinsaangelegenheden. Verschillende Afrikaanse kerken hadden hier dringend om gevraagd Trobisch neefl door zijn publikaties op dit gebied („Ik had zen meis.ie lief wereldvermaardheid gekregen. Een studiecommissie gaat de economische situatie van de jonge kerken onderzoeken, wier activiteit nogal eens belemmerd wordt door verkeerde fi nancieringsmethoden Het budget van de lutherse radiozender „Stem van het Evangelie" te Addis Abeba >verd met zeven procent verhoogd tot 1.1 miljoen gulden. Dit station zendt thans uit in negentien talen. Twee maanden geleden werd begonnen met dage- 'ijkse uitzendingen voor China en het Verre Oosten. In Japan wordt het programma uitstekend opge vangen, slechts af en toe waren er sioniiren en men neemt daarom aan, dat de ontvangst in China ook goed is. Het Chinese program (dagelijks van half een tot een uur 's middags :>p de Ifi-me'ei- band) bevat bijbellezingen en muziek. Nu worden programma's in het Spaans en Portugees voorbe reid, bestemd voor Latijns-Amerika. j Zoals al eerder gemeld zal de van een aantal werken van Bton derode, met steun van het ministi te 11 van C.R.M. op wetenschappelijk vjdag antwoorde wijze ter hand warden nomen in de authentieke teksten. AMSTERDAM Als „De Chines 1 seleinkast" maakt een tentoonstel van 17e en 18e eeuws in Nederland importeerd Chinees porselein een t( nee door ons land. De start is 29 auf n tus in het Amsterdamse museum WilDpj Holthuysen. De verzameling is uit alle provin bijeengebracht ook koningin Juli heeft bruiklenen afgestaan. Alle st ken warden door de Ver. Oostindi: tar Compagnie geïmporteerd, o.a. tal stukken die op bestelling werden maakt en dus Nederlandse motievenT"' decoratie dragen. Na Amsterdam zal de expositie te a°P zijn in Leeuwarden, Arnhem, Utre toe Rotterdam (Museum Boymans-van B„O ningen. 2 februari tot 16 maart), Vf en Groningen. De catalogus is een zondere uitgave van het mededeling^ blad van de Vereniging van Vrieni. van Nederlandse Ceramiek. 1 M: (Van onze kerkredactie) KOPENHAGEN De commifai ,.de kerk en het joodse volk" van No Lutherse Wereldfederatie heeft ifli uitgesproken voor een nieuwe wa orr dcring van de joodse religiositeit met name van de joodse wetsvroo heid. de ku De lutherse theologen uit Eur<da en de Verenigde Staten, die drie <ï0 gen in Denemarken vergaderden, v ren het er over eens. dat de k nii geen triomferende houding past ee haar verhouding tot het Joodse va de Wel dient zij bij alle pogingen, om Dj relatie te verbeteren, duidelijk v ge te houden aan een „theologie van di kruis." tij Als een kernprobleem werd de genstelling ..wet en evangel besproken. De commissie was het over eens. dat het niet langer mo lijk is. om de mozaïsche wetsvroo heid alleen maar negatief te verk ren. Van de kant van de kerk m h< men proberen, de vreugde van iood in Gods wet te begrijpen. k< GECOTEBROEK In GroOl 'uoek is gisteren het 17-jarige mei A. M. A. Bakker uit deze plaats het leven gekomen, toen zij met hl bromfiets werd aangereden door i haar inhalende vrachtauto. iug

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2