tlUSSEN OVERROMPELEN TSJECHEN Praag eist: Vreemde legers moeten terug Commentaar JAMIN Oostblok verbreekt overeenkomst Lot Dnbcek en de zijnen onzeker Verontwaardigd Praag lucht woede Kraanwagens voor tanks geplaatst Vrije zender: vertrouw ze niet C RITA) HET WEER Droog" Link van Bruggen bij grens van Tsjechoslowakije petit beurre Nieuwe Leidse Courant Woensdag 21 augustus 1968 49ste jaargang rtcteur: F. Diemer «fdredacteur: Dr. E. Diemer oofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich ia ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur NOVOTNY terugkeer? DUBCEK gevangen? PRAAG Wat laug gevreesd werd, is vannacht gebeurd: Russische tanks noren de pas ontwaakte vrijheid in Tsjechoslowakije. In de meeste grote steden werd vanmorgen gevochten. Niet ver van het ebouw van radio-Praag en op andere strategische punten in de stad werd eweervuur gehoord. Voorbijgangers moesten ijlings dekking zoeken. ZHJKOV (Bulgarije) 0 Siamese tweeling maakt het goed In grote delen van Europa staat et weer thans onder invloed van een hogedrukgebied. Dit strekt zich uit van Noordscandinavic v#a de Oostzee. Polen en het Alpengebied tot boven Frankrijk. Onder invloed van een front van een depressie bij IJsland vielen dins dagavond plaatselijk enkele buien. Aan de achterzijde van dit front stroomde woensdag echter meer on stabiele lucht ons land binnen. Het hogedrukgebied boven Europa neemt nog enigszins in betekenis toe. en de aangevoerde lucht blijft stabiel. Voor donderdag wordt dan ook droog weer verwacht met flinke zonnige Ecrioden. Een zwakke tot matige in oofdzaak zuidelijke wind zal daarbij geleidelijk nog iets warmere lucht aanvoeren. Droog en vrij warm weer met flinke zonnige perioden. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richting. Strandweer Een hogedrukgebied boven het continent geeft ons beter strand weer. Ook morgen flinke zonnige perioden en een zwakke tot mati ge wind tussen zuid en zuidwest. Temperatuur ruim 20 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Na veel koele en teleurstellende augustusdagen in de komende dagen redelijk tot goed strandweer. Direct na de invasie van de troepen uit Rusland. Polen, Uost- Duitsland. Hongarije en Bulgarije riepen de leiders in Praag de Tsjechoslowaakse militairen op geen weerstand te bieden. Ze noemden de inval „een inbreuk op de afspraken tussen de communistische staten en een schending van de rechten van een soevereine staat". De bevolking werd tot kalmte gemaand. Het was bij het sluiten van deze editie niet bekend waar par tijleider Dubcek, premier Cernik, president Svoboda en andere voormannen van de „liberale" koers zich bevinden. Geruchten wilden dat zij allen zijn gearres teerd. President Svoboda werd het laatst gezien, toen hij begeleid door enkele burgers in een zwarte personenauto het gebouw van het centrale partij comité verliet. Radio-Praag meldde dat buiten landse vliegtuigen vlugschriften heb ben uitgegooid, waarin staat dat An- tonin Novotny, de „stalinistische" partijleider die door Dubcek en de zijnen aan de kant was geschoven, de „wettige" president is. Ook kwam vanmorgen een zender in de lucht, Radio-Moldau, die het Russische op treden verdedigt. Tanks De Russische tanks, die Praag binnen enkele uren hadden bereikt, werden door een opgewonden menigte in het centrum van de stad omsingeld. Zelfs kraanwagens werden voor de tanks geplaatst. Maar na een kwar tier reden de Russische voertuigen op de versperring in. Bij hotel Esplana, op enkele hon derden meters van het gebouw van radio-Praag, richtten machinegeweren zich op alles wat zioh in de straat bevond. Voorbijgangers zochten dek king in de hal van het hotel. Meer meldingen over schietpartijen kwamen binnen van mensen die op weg waren naar hun werk in het centrum van de stad. Ook uit Bratislava werden gevech ten gemeld. Deze grootscheepse Russische in vasie komt precies zeventien dagen na de communistische topconferen tie in Bratislava, waarop schijnbaar de partijleiders van het Oostblok zich hadden verzoend met de voormannen van de liberale koers in Praag. Vliegtuigen Niet alleen zijn Russische tanks het land binnengerukt, ook landden Russische militaire gevechtsvliegtui gen op het vliegveld van Praag. Taxi's en andere voertuigen raas den vanmorgen vroeg al met groot licht en loeiende claxons door de stad om de bevolking te waarschu wen. Radio-Praag verdween uit de ether, maar na een uur werden de uitzendingen hervat. „Ga naar uw werkpleeg pas sief verzet... wy zijn niet in staat onze grenzen te verdedigen, zeg de militairen die u ontmoet dat alles rustig was voordat zij binnentrok ken", aldus de radio. Gedreun Terwijl boven de stad het gedreun klonk van de Russische vliegtuigen, speelden zich in de straten opgewon den tonelen af. Men hoorde kreten als „Zij hebben ons in Cierna ver kocht", waarbij werd gedoeld op het Russisch-Tsjechische overleg dat de topconferentie van Bratislava voor af ging. Tegen twee uur vannacht, toen de belangrijkste centra van het land door tanks en vliegtuigen waren be zet, werden ook de telefoonverbin dingen tussen Praag en de buiten wereld verbroken. Kort nadien ge beurde hetzelfde met de telexlijnen. Gealarmeerd Op het moment dat tientallen Iljoesjin-bommenwerpers over Praag vlogen, stroomden duizenden ge alarmeerde Tsjechen met vlaggen naar het gebouw van het centrale partijcomité, dat kort tevoren ook al was omsingeld. Een Russische tank stelde zich voor de ingang op met het kanon op het gebouw gericht. Toen de menig te steeds groter werd. vuurden de militairen waarschuwingsschoten af. De betogers bleven evenwel „Vrij heid", „Waar is Dubeck" en „De Russen eruit", roepen. Even later klonk het geratel van automatische wapens en zocht ieder een dekking. Aldus de correspon dent van het persbureau Reuter in Praag. Voor vervolg zie pagina 3 Onze speciale verslaggever Link van Bruggen is vannacht, kort na de overval op Tsjechoslowakije spoorslags naar dit land ver trokken.om te proberen de zwaar bewaakte grens te overschrijden. Telefonisch deelde hij ohs mee, de Tsjechoslowaakse grens van morgen te hebben bereikt, maar nog niet te weten of hy erin zou slagen het land binnen te komen. Een van de Russische tanks die vanmorgen Tsjechoslowakije binnenrukten. Eenzelde beeld als in 1956 in Hongarije. In Zuid-Afrika heeft het ontslag van de neger-docent Archie Mafeje de studentengemoederen verhit. Zoals gemeldbezetten de studenten de universiteit van Kaapstadomdat zij wilden, dat het ontslag ongedaan werd gemaakt. Voorstanders van de apartheidspolitiek begonnen daarna aan de demonstraties mee te doen en het kwam tot botsingen. Foto: twee verdedigers van Mafeje, die door hun tegenstanders met verf werden besmeurd. PRAAG Het presidium van de Tsjechoslowaakse nationale vergadering heeft de rode partij leiders en de parlementen van de vijf landen, die troepen naar Tsjechoslowakije hebben gezon den, verzocht onmiddellijk op dracht te geven deze militairen terug te trekken. i Volgens radio-Belgrado heeft net presidium van het centraal comité van de Tsjechoslowaakse communis- j tische partij ook geëist dat de troe pen worden teruggetrokken. In de boodschap van het parle ment werd onder meer gezegd dat „het binnendringen van vreemde troepen een volledige schending van de Tsjechoslowaakse soevereiniteit was. De nationale vergadering is het volledig oneens met de interventie". Radio-Praag, de enige Tsjechische radio die lange tijd na de overval bleef uitzenden, stelde gisteravond de bevolking op de hoogte. Na dit nieuws reden auto's claxonerend door de stad. terwijl de kerkklokken luidden. Radio-Praag hield tot vijf uur van morgen de bevolking van de ont wikkelingen op de hoogte. Toen zweeg de radio. Enkele uren later hervatte radio- Praag echter de uitzendingen. Een verklaring van Alois Polednak, lid van het presidium van het parle ment, werd voorgelezen. Hierin stond „dat wy uit de geschiedenis van ons land slechts één soortgelijke dag herinneren, die van 15 maart 1939", de dag van de nazi-invasie. Radio-Praag zei verder de uitzen dingen zolang mogelyk te zullen voortzetten. „Wij staan achter de wettige regering. Laat u niet provo- I ceren en vergiet geen bloed. We gaan door een van de pijnlijkste I momenten sinds de oorlog. Illegaal „Op slechts tweehonderd meter af- I stand Is een illegaal station aan het zenden. Geloof het niet. Zij noemen zich radio-Vltava (Moldou) en zen den in slecht Tsjechisch en Slowaaks uit. Luister niet naar hen," riep de omroeper. De hierop volgende muziek werd onderbroken met de mededeling: „U luistert nog steeds naar de stem van radio Vrij Praag, het station dat u sinds januari de waarheid heeft la ten horen. Erken de indringers niet. Maar we smeken u kalm te blijven. Laat hen niet in uw woningen. Ver trouw ons. Geef ze geen voorwendsel voor gewapende acties. Radio-Praag is de laatste stem van het bewind van Dubcek en het parlement van Smrkovsky. Dit is een droeve och tend. Loop niet voor ons gebouw te hoop. Dit zou incidenten kunnen ver oorzaken." Door de radio-uitzendingen heen waren duidelijk schoten te horen. De omroepers onderbraken elkaar en al les duidde erop dat zij trachtten hun laatste woorden te uiten voordat de bezettingstroepen binnendrongen. Temidden van stemmentu- mult schreeuwde een stem in de microfoon: „Herinner u wat wij u gezegd hebben laten onze laatste woorden in uw herinnering gegroefd wor den." Om vijf minuten over half acht zeiden de omroepers met van ontroering overslaan de stemmen: „Wij horen een vreselijk geluid. HEERLEN In Heerlen is giste ren de 27-jarige M. Bosch uit Heerlen met zijn sportwagen verongelukt. Hij raakte in een slip en botste tegen de voorgevel van een huis. Een mede-in zittende. de 21-jarige Amerikaanse Afcent-militair W. C. uit Brunssum, werd zwaar gewond. Leed over Praag \Y7IE gemeend mocht hebben dat het ditmaal anders zou gaan heeft zich al vergist; niet anders dan in 1956 ten aanzien van Hongarije Rusland toen gedaan heeft, heeft Rusland van 1968 aan Tsjechoslowa- kijen in feite geen marge van vrij heid willen toestaan. De tijden mogen dan veranderen, de starheid van de orthodoxe commu nistische leer heeft voorlopig nog al leen tot gevolg dat de geschiedenis zich herhaal L Deels is de Russische politiek terug te voeren op beduchtheid voor ver storing van het internationale even wicht. Na de jongste wereldoorlog is onze wereld in belangensferen op gedeeld. waarbij Rusland niet slecht bedeeld is geworden. Daaraan wil het ook vandaag nog in wezen niet getornd zien. Vandaar dat wij onlangs reeds meen den te moeten schrijven, dat men verkeerd doet de Tsjechoslowaakse zaak als een op zichzelf staande te beschouwen en dat het wachten wel zal moeten zijn op een ontspanning in heel wat wijder zin. Uit die woorden sprak al enige bezorgdheid voor een mogelijkheid die vannacht dan werkelijkheid is geworden. Rus land zou alleen een volop commu nistisch buurland kunnen dulden. Hiermede samen hangt de kennelijke overtuiging te Moskou dat het com munisme als zodanig toch in wezen alleen uiterst beperkte variatiemo gelijkheden kent. Want vergissen we ons niet: de Tsjechoslowaakse re gering, die zich dan enige vrijheid ten aanzien van Rusland heeft ver oorloofd, was een communistische regering gebleven, zij het met wat eigen gezicht en in enkele opzichten afwijkend van de voorgeschreven ge laatstrekken. Maar voor Moskou was dit weinige alweer te veel, en van daag moet Praag boeten voor wat een illusie is gebleken. Daaraan heeft niet kunnen verhel pen dat de grote meerderheid van het volk duidelijk achter de regering te Praag heeft gestaan. Een minder heid echter heeft onverkort aan de communistische orthodoxie van Mos kou willen vasthouden, en naar het schijnt heeft zij op de volop commu nistische buurlanden de roep om hulp door ingrijpen doen uitgaan. Ve len onder ons zullen zich, maar dan uit een ander kamp, uit de jaren dertig vergelijkbare gedragslijnen herinneren. Met deze nieuwe overweldiging is intussen opnieuw de aap uit de mouw gekomen. Die overweldiging berust tenslotte op zwakheid van de communistische orthodoxie, en vooo Jiet oog van vrijwel alle landen dei wereld, met name ook die van de dusgenaamde derde weg Joego slavië, zovele landen in Afrika en Azië raken Rusland en zijn sa tellieten weer minstens zo achterop als destijds na de invasie van Hon garije in 1956 het geval geweest is. Wellicht nog méér. omdat er ge meend werd dat sedertdien iets we zenlijks was veranderd. Over Tsjechoslowakije. waarin het iets lichter leek te worden, is nu de duisternis opnieuw gevallen. De vrije wereld is niet zo vrij om hier iets van belang te kunnen uitrichten. In de geschiedenis van de wereld, reeds van zoveel leed getuigend, is van nacht helaas een nieuwe bladzijde van leed toegevoegd. ROTTERDAM De 55-lorige ship- handler F. F. T. uit Rotterdam is maandagavond voor ontnuchtering in bewaring gesteld nadat hij tevoren onder invloed van alcohol met zijn auto tegen een brugleuning was ge reden. Zowel de brug als de auto wer den beschadigd. Zijn rijbewijs is inge nomen. De dingen die we het best onthouden, zijn de dingen die we beter zouden kunnen ver geten. GRACIAN GOS: (nog) niet bij wereldraad pagina 2 NIGERIA BEGINT SLOTOFFENSIEF pagina .7 „Hij liep met me mee naar huis. Wilt u hem niet voor me kopen?" morgen voordeel 300 gram van 69 voor 59 tfiel duur wel heerlijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1