D'66 wenst nog geen landelijk gesprek over linkse concentratie Demonstraties tegen Vorster Vier doden op Zeelandbrug Gesprek moet aan basis beginnen Bemande vlucht Apollo in VS Gekozen premier is geen halszaak LANCERING 11 OKTOBER Kritiek CNV wetsontwerp minimumloon Johnson: geen stopzetting bombardement Studenten komen op voor neger CHU-senator mr. Bührmann ernstig ziek Bejaarde man onder trein Mannen hebben hekel aan schoenen kopen DINSDAG 20 AUGUSTUS 1»6» (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het bestuur van D'66 wil voorlopig nog niet deelnemen aan landeiyke besprekingen over vorming van een linkse concentratie van bestaande politieke partyen. Het bestuur is van oordeel dat het gesprek over partyvernieuwing van onder op moet beginnen via besprekingen op plaatseiyk niveau, waarbq alle mogeiykheden om tot nieuwe politieke formaties te kunnen komen dienen te worden onderzocht. WASHINGTON Als er niets tussenbeide komt zullen de VS 11 oktober drie astronauten in ten Apollocabine in een baan om de aarde brengen voor een «v'ucht die tot tien dagen kan F duren. Veteraan-ruimtevaarder Walter Schirra zal het bevel over de Apollo 7-voeren. Dit is gisteren door het Ameri kaanse bureau voor de ruimtevaart bekendgemaakt. Als dit experiment lukt, is een lan ding op de maan volgend jaar duide lijk mogelijk, zo zei luitenant-gene raal Samuel Phillips, directeur van het Apollo-programma. Het Apollo-programma heeft met veel moeilijkheden te kampen gehad. Drie ruimtevaarders kwamen om tben bij een zogenaamde „droge" proef brand in een cabine ontstond en later ontdekte men een aantal ge breken aan de cabines. De laatste Amerikaanse ruimte- klucht vond in november 1966 plaats toen wee astronauten met de Gemi- rji-12 vijf dagen in de ruimte bleven'. De plannen voor een onbemande Sabbat t (Prof. dr. J. L. Koole komt in zijn wek „De Tien Geboden" heel sterk ot de kern van de zaak, als hij op lag. 78 opmerkt: „Wij kunnen het kierde Gebod nooit lezen alsof er tond: .Gedenk de zondag, dat gij die leiligt' Toch is deze visie het denken van iet merendeel der christenheid gaan «palen. De gelijkstelling van sabbat en zondag is echter eerst in de middel eeuwen opgekomen. 'Tegenwoordig is" de leek sterk in ipkomst, en hef is interessant om de Schriftgegevens te dien opzichte met ie historische ontwikkeling te verge- ijken. Misschien mag ik voor twee lunten uw aandacht vragen. (Het zou te ver voeren om alle acht zgn. ondagsteksten hier te bespreken). Christus zegt in Markus 2:27, dat de Mbbat gemaakt is om de mens, dus niet uitsluitend voor de Joden. Hij ïeeft dan ook niet de wet van Zijn Vader op enig punt ontbonden, maar juist voorgeleefd, geïntensiveerd. Ten tweede: laat öp de sabbat, tegen de eerste dag der week stond Jezus uit den dode op. Matth. 28:1. (Laat na de sabbat, tégen de eerste dag der week is taalkundig al niet vol te houden contradictio in terminis). En al zou de Heiland wèl op zondag verrezen zijn, dan nog staat nergens geschreven dat die dag voortaan de sabbat moet zijn. Het gaat dan ook niet opi de tijd van Ziin verrijzenis, maar om het feit. Overigens zou de bestaande rustdag (de abusievelijk genoemde .Joodse Sabbat') zonder enig bezwaar zowel in de Joodse als in de Christelijke beschouwing moeten kunnen func tioneren, want beide elementen zijn aanwezig: de dienst voor God en het welzijn van de mens. De Opstanding gedenken wij overigens bij voortduur to 4». Doop. lotterdam F. L. Stolk vlucht naar de maan heeft men in verband met technische problemen van het radarsysteem laten varen. De moeilijkheden liggen in dat deel van het systeem waarbij de twee mans-cabine het moedervaartuig te rug zou moeten vinden voor de te rugkeer naar de aarde. Het bureau voor de ruimtevaart deelde nog mee dat volgend jaar in februari of maart proeven met de Apollo-9 worden genomen. (Van onze sociaal-econ. redactie) UTRECHT Het Christeiyk Natio naal Vakverbond heeft ernstige kri tiek op het wetsontwerp tot regeling van het minimumloon. „Dit is een aanslag op het rechtsgevoel van het Nederlandse volk, een regeling, die niets oplost", aldus het CNV in zjjn orgaan De Gids. De vakcentrale heeft berekend dat het minimumloon nu geen 135, maar slechts f 127 per week zou be dragen, indien het nu ingediende wetsontwerp reeds in 1964 van kracht was geworden. Volgens het CNV is het noodzake lijk het minimumloon aan de loon index te koppelen. „Alleen op die manier kan worden voorkomen dat de laagst betaalde werknemers steeds verder achterop raken. Het meest onverteerbare is wel, dat zo'n regeling dreigt te worden vastgesteld door Kamerleden en ministers, wier in komen wél aan de gemiddelde loon stijging is gekoppeld." De Philippine Normal College Folk Dancing Group, die een tournee door Europa maakt, ge fotografeerd in Amsterdam. Dit blijkt uit de gisteren versche- nen resoluties voor het congres van D'66 dat op 13,14 en 15 september in Leiden zal worden genouden. Het bestuur is van oordeel dat pas van wezenlijke politieke vernieuwing gesproken kan worden als de te vor men politieke machtsbundeling als een werkelijk nieuwe door de kiezers wordt ervaren. Een gesprek over po- litieke concentratie dient daarom aan de basis van het politieke leven te beginnen, aldus de toelichting op de resoluties. Het meent dat een gesprek op landelijk niveau in dit stadium eer der verstarrend dan openbrekend zal werken. Daarom geeft D'66 de voor keur aan plaatselijke gesprekken. Het bestuur zal nader onderzoeken hoe deze gesprekken op gang kunnen worden gebracht. Het congres van 1969 zal op basis van de beschikbare gegevens na gaan wat dan verder moet gebeuren. Voor de verkiezingen van 1971 en bij eventuele tussentijdse verkiezingen zal een congres zien moeten uitspreken over het aangaan van ten samenwerkingsverband en de voor waarden waarop men aan de rege ring zal deelnemen. Kritisch DETROIT President Johnson heeft gisteren een voorstel tot volle dige stopzetten van de bombarde menten op Noord-Vietnam verwor pen. Hij zei in een toespraak in Detroit, dat hij en zijn regering nooit zouden instemmen met stappen tot vrede die maar van een kant komen. Hij voorspelde dat zijn opvolger wja h$t,_ook mag zijn hetzelfde ^standpunt zal huldigen. V Jphn$óq rwi\de van geen concessies weten bmüht volgens hem Hanoi niets heeft gedaan in antwoord op de gedeeltelijke stopzetting van ie bom bardementen door de VS. „Wij hebben een redelijk aanbod gedaan en de eerste stap onderno men. Dat aanbod is niet genccep- teerd. De regering van de VS is niet van plan verder te gaan voordat zij reden heeft aan te nemen dat de te genpartij ernstig van plan is om net als wij de oorlog te de-escaleren en naar vrede te streven", aldus de president in zijn rede op de jaar lijkse bijeenkomst van oorlogsvetera nen. Hij zei verder dat de -mening van L_ „sommigen onder ons om uit Vietnam gegeven moet worden naar de beste- a a— a—t. i dingsmogelijkheden van de ontwik kelingslanden als een minimumvoor waarde voor regeringsdeelname voor D'66 te beschouwen. Het komend jaar zal D'66 haaf pro gram kritisch bezien. Als uit gangspunt neemt zij hierbij de op dracht om te voorkomen dat de maatschappij te verstarren. „De ont wikkeling in Frankrijk heeft aange toond dat de kiezer zich steeds min der bij de politiek betrokken voelt", zei de Democratische fractieleider mr. H. vanMierlo gisteren in een toelichting op de congresstukken. Ook* in ons land "krijgt de 'kiezer" het gevoel dat alles buiten hem orn geregeld wordt, waardoor etn verstarring dreigt te ontstaan die tot een massaal protest aanleiding kan zijn. Daarom zal er voor gezorgd moeten worden dat de kiezers zich meer bij de gang van za*en betrok ken gaan voelen. Bovendien zal de natioanele poli tiek gevoerd moeten worden vanuit het besef dat dit gevolgen heeft voor de rest van de wereld, met name voor de arme landen. In dit verband merkte de heer Van Mierlo op dat hij persoonlijk geneigd was de eis dat de ontwikkelingshulp terug te trekken en de volken van Zuid-Vietnam, Laos en Thailand en andere landen in een onzeker lot te laten, rampzalig zou zijn voor zijn land en voor de gehele wereld. NEW YORK Het Amerikaanse kernwapenarsenaal is onnodig groot deels als gevolg van onvolledige in formatie over de bedoelingen van de Sowjetunie bij het begin van de „ra- kettenwedloop" in 1961. Dit schrijft de voormalige Ameri kaanse minister van defensie, Robert McNamara, in het tijdschrift Look. Ondanks het feit dat Amerika's voorraad raketten en kernwapens veel groter is dan die van Rusland, aldus McNamara, zou de Sowjetunie de VS kunnen vernietigen, zelfs na dat dit land een eerste nucleaire aan val heeft geïncasseerd. Geen halszaak D'66 zal het komend congres spre ken over programherziening inzake de NAVO, volkshuisvesting, technolo- gie, planning en ondernemingsrecht. Bovendien zal over 14 dagen het stu dierapport over het kiesrecht klaar komen. Mr. Van Mierlo maakte gisteren de belangwekkende opmerking dat D'66 het stelsel van een gekozen mi- 1 nister-president -liet als een halszaak beschouwt. Opvallend was voorts dat in de begeleidende eongresstukken dit punt enigszins was afgezwakt Mr. Van Mierlo verklaarde desge vraagd dat D'66 ook in de verkie zingstijd het stelsel van de door het volk gekozen premier nooit tot een absoluut beginsel heeft willen ma ken. „Wij staan in beginsel open voor andere stelsels mits de kiezer invloed houdt op de samenstelling van het regeringsprogram en de vraag wie premier moet worden; wel beschou wen we het systeem van de gekozen minister-president als het beste," al dus de heer Van Mierlo. Wel gaf hij toe dat D'66 op het punt van de gekozen minister-presi dent bescheidener is geworden. 1\iet eensgezind In Den Haag kwam de weigering van D'66 om aan een topgesprek over een progressieve concentratie oeel te nemen enigszins als een verrassing. Zoals bekend heeft het bestuur van de PvdA vorige week in een brief aan D'66, de PPR en de PSP een uitnodiging tot zo'n gesprek ge daan. De verklaring voor deze houding van D'66 moet waarschijnlijk worden gezocht in het feit dat D'66 zelf op dit moment ook nog onvoldoende weet hoe haar aanhang over een eventuele linkse concentratie denkt. In het jongste nummer van het D'66 maandblad Democraat blijkt oat de opinies over de rich'ting waarin de partijvernieuwing moet gaan in D'66 niet parallel lopen. Volgens dit artikel is in de reakties van diverse afdelingen van D'66 nog niets gebleken van de behoefte om tot een linkse concentratie ié komen; bovendien wensen de JedêQ, volgen? dit onderzoOT/* Wf komende-Verkie- zingen behoud van de eigen identiteit van D'66. Politieke zelfmoord Ook op het terrein van de staatsrechtelijke vernieuwingen die D'66 tot nu toe heeft bepleit heerst geen eenstemmigheid. De reacties van de afdelingen variëren volgens dit verslag van: „D'66 bedrijft poli tieke zelfmoord" tot „het geheel is te weinig doordacht." Tegen deze achtergrond wordt de wens van het bestuur om de partij vernieuwing aan de basis van het bestel te beginnen begrijpelijk. Daar naast blijft D'66 zoeken naar midde len die haar voor verstarring kunnen behoeden. Mr. Van Mierlo deelde mee dat D'66 graag zou zien dat zij in haar politieke arbeid gesteund wordt door rapporten van grote bedrijven zo als Philips en Unilever vakbon den en universiteiten. Kroonprinses Margarethe van Denemarken en haar echtgenoot prins Henrik laten de fotografen graag zien hoe gelukkig zij zijn met hun zoon prins Frederik. De baby laat de belangstelling onverstoorbaar aan zich voorbijgaan. Hij schijnt te denken: Waarom laten die mensen me niet rustig slapen? (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het christelijk- j historische Eerste-Kamerlid mr. J. C.. Bührmann is het afgelopen I weekeinde met een ernstige ziekte opgenomen in het Anthoniuszieken- huis te IJmuiden. De behandelende geneesheren hebben meegedeeld dat de laatste dagen enig herstel is in- getreden. Zij hopen dat de heer Bührmann (56) na een rustperiode zal genezen. De heer Bührmann is voorzitter van de CH-Senaatsfractie en tevens 'bur gemeester van Velsen. JOHANNESBURG Honderd i studenten van de Witwatersrand I universiteit in Johannesburg hebben gisteren een protestmars I naar het stadhuis afgelast nadat J premier Vorster had gedreigd j met „snelle en doeltreffende ac- I tie" indien de demonstratie j door zou gaan. Drie studenten begaven zich daar na naar de ambtswoning van Vorster in Pretoria om krachtig tegen zijn inmenging te protesteren. Verder dan de voordeur kwamen zij niet, want Vorster weigerde de studenten te woord te staan. De achtergebleven studenten orga niseerden daarna een betoging tegen de premier. Zij droegen borden met zich mee waarop men de teksten „Weg met de fascisten", en Is dit een politiestaat? kon lezen. Er was ook een bord bij met een hakenkruis, waarop stond: „De kaplaarzen schop pen weer? Zij zongen: „Wij marche ren naar Pretoria en „We shall over come". Het kwam tot een botsing met te- genbetogers (300 studenten van Pre toria) die met vérfbommen en sinaasappelen gooiden. Verschillende woordvoerders van de studenten werden besmeerd met verf en uit gescholden voor „kafferminnaars" De politie wist echter de orde te herstellen. Solidair De studenten van de Witwa tersrand universiteit hadden de pro testmars naai het gemeentehuis geor ganiseerd om steun te betuigen aan hun collega's van de universiteit van Kaapstad die protesteren tegen de weigering van de regering om een neger, Archie Majefa, te benoemen 'tot lector in de sociale antropologie aan de universiteit van Kaapstad. Deze universiteit was met de benoe ming akkoord gegaan. De regering motiveerde de weige ring met het argument dat een der gelijke benoeming „tegen de traditie ingaat", dat wil zeggen tegen de apartheidswetten. Niet alleen in Johannesburg en in Kaapstad maar ook in andere steden werden protestbetogingen gehouden. Een fantastisch goed verhaal vond ik het. Er kwam een mevrouw met haar spliksplinternieuwe auto bij de garage en klaagde: „Hij doet het niet....*' Men dook onder de motorkap, controleerde benzine en olie en stond voor een raadsel. Puntgaaf was die auto. Monteur nummer één stapte in en reed- een rondje. Geen vuiltje aan de lucht, geen hokje of nokje verkeerd. Maar mevrouw hield vol. dat de wagen een en al nukkigheid was. Onberedeneerd en onberekenbaar, een nèèr karaktertje! De monteur stelde toen voor eens samen een proefrondje te maken. Goed. Mevrouw aan het stuur. Sleu teltje omdraaien, starten. Auto reed. Mevrouw keek deels verbaasd, deels verheugd: „Wat heb» u er aar gedaan?" „Niets", zei de man. Ze haalde haar schouders op. schikte zich wat meer ontspannen, schoof het tasje van haar arm en hing het aan de uitgetrokken cho ke.... Riep triomfantelijk: wel, mis is het.... De monteur kon haar niet onmid dellijk uit de droom helpen, wart hij bleef bijna in zijn lachbui! Uitgetrokken chokes wensen nie* te worden gebruikt als tasjeskapstok.... Nu probeer ik goede verhaten we' eens thuis uit. Autorijkunsi Ook dit maal. Het succes was nihil. „Stom mopje", zei mijn zoon. Iet' gereserveerder, maar niettemin dui delijk was zijn vriend, die slechts meewarig tegen me glimlachte. „Nu ja", zei ik timide, „Ik rijd ook geen auto..." „Hoeft ook niet. hoor" troostten zij mijn zelfrespect opvijzelend. Maar sinds vanmorgen vrees ik dat ik me toch iets meer moet oriënteren op het autorijderschap. Vanmorgen heb ik namelijk twee vreemdelingen in de goede stad Den Haag waarschijnlijk hopeloos a^r het dwalen gemaakt. Hun vraag was eenvoudig. Ze moesten twee straten verder zijn. Ik wees: „U blijft gewoon op dit trottoir en dan maar rechtuit. Het is ian uw linkerhand..." „Hoever?" Ik schatte: „Zeven minuten lopen nisschien..." 21e keken bedenkelijk: „Dan ne men we de auto maar..." Maar nu is het op die plek °énrichting verkeer en dat vertelde ik. „Hoe mogen we wel?" Daar stond ik... Had ik nu maar niks gewezen.... Maar omstandig ben ik aan het uitleggen gegaan. Veel later, allang weer rustig thuis, besefte ik het... precies ver keerd gedaan. Misschien draaien ze nog wel rond... Dat autorijden onder de knie heb ben is toch zo gek nog niet... MüNCHEN De Westduitse mi nister van posterijen. Werner Dollin- ger. zei gisteren in München dat hij bereid is zijn Oostduitse ambtgenoot te ontmoeten om problemen op het ,„^JÜ gebied van de posterijen tussen beide geslingerd waar men hem dood aan delen van Duitsland te regelen. 1 trof. (Van onze correspondent) BLEISWIJK De zeventigjarige heer J. J. M. van den Bosch uit Blelswijk is maandagmiddag op slag gedood door een voorbij rijdende trein toen hij met zijn bromfiets in zijn woonplaats de automatisch met halve bomen beveiligde spoorwego vergang aan de Hoefweg (bij het via duct van de weg Den Haag-Utrecht) overstak. De man, die gepensioneerd tuinder was, kwam uit de richting Benthui zen en maakte gebruik van het naast de rijweg gelegen fietspad, dat niet met bomen is beveiligd. Hoewel het rode licht brandde en de bel rinkelde reed hij door. De trein uit Den Haag, die op weg naar Gouda om 16.40 uur Bleiswijk passeerde, greep hem aan de achter kant van de bromfiets. Hij werd en kele meters verder in een sloot (Van onze sociaal-eceno- mische redactie) j DEN HAAG Veel mannen hebben een he ikel aan schoenen kopen i zo werd gistermiddag j meegedeeld op een persconferentie, gehou den ter toelichting var het rapport over de structuur van de lederin- I dustrie. I Het is nog niet bekend waar die tegenzin precies ven ze zich net Lefst op berust, maar wel is naar de winkel om negen komen vast te staan dat uur 's zaterdagsmorgens de mannen In de winke1 liever niet hun schoener uittrekken, hetgeen nu -■enmaal nodig s orr 'iBuwe te passen Veel mannen laten dar ook hun schoenen kopen door hun vrouw. A's zij meer „schoenbewust' het zelf doen dan bcge- maken. als het rustig in de zaken 's. Meegedeeld werd dat de lederindustrie de schoen industrie en de schoei.- handel een gezamenlijke actie gaan voeren om oe Nederlandse consument te ZIERIKZEE Bij een fron tale botsing tussen een vracht wagen en een personenauto op de Zeelandbrug zijn gisteravond omstreeks tien uur vier bejaarde inwoners van Vrouwenpolder om het leven gekomen. Het waren twee echtparen, de bestuurder van de personenauto, de 76-jarige C. de Visser. zyn 74-jarige echtgenote, de 79-jarige G. Vlieger en zijn eveneens 79-jarige echtgenote. De bestuurder van de vrachtwagen werd licht gewond. De personenauto reed op het mo ment van de botsing in de richting Goes, de vrachtwagen in de richting Zierikzee. De politie heeft de oorzaak van de aanrijding nog niet kunnen vaststel len. Zij verzoekt getuigen zich bij de rijkspolitie te Zierikzee te melden. Tankauto HILVARENBEEK Gistermiddag botste op de weg Tilburg - Hilvaren- beek, ter hoogte van het leeuwen park, een tankauto frontaal tegen een personenauto. De 25-jarige bestuur der van de personenauto, de heer G. van de Meer uit Rotterdam, en zijn- echtgenote kwamen om het leven. Hun driejarig zoontje werd met ernstige verwondingen in een zieken huis opgenomen. De bestuurder van de tankauto moest plotseling remmen voor een auto voor hem en kwam daarbij op de linkerweghelft terecht. Een deel van de ruwe olie, die de tankauto vervoerde, stroomde op de weg. UTRECHT Op een niet-beveilig- de overweg tussen Almelo en frie zenveen is gistermiddag een vracht auto in botsing gekomen met een dieseltrein. Zes personen werden licht gewond. De bestuurder van de auto bleef ongedeerd. Zowel de auto als de trein werden zwaar beschadigd. Het treinverkeer tussen Almelo en Vriezenveen was geruime tijd gestagneerd. Over de oorzaak van de botsing is niets be kend. BERGEN OP ZOOM De tienja rige F. Segers is gisteravond aangere den op dc Antwerpse Straatweg. De jongen, die in gezelschap van twee vriendjes was, stak per fiets de weg over en werd gegrepen door een auto uit de richting Hoogerheide. bestuurd door H. U. uit Vollenhove. De jongen was op slag dood. KLARENBEEK Op de rijks straatweg Zutphen - Apeldoorn in Klarenbeek is gistermiddag de ne genjarige Albert Kruitbosch uit die plaats door een auto gegrepen, toen hij de weg overstak. Hij was op slag dood. GREVENBICHT In de nacht van zondag op maandag is de bejaar de voetganger H. Peters (82) door een personenauto aangereden. De man overleed ter plaatse. TILBURG Door het niet verle nen van voorrang botste gistermid dag in Tilburg een personenauto te gen een bestelauto De bestuurder daarvan, dc 23-jarige F. Ditters 'cwam daarb'i om het leven TUBBERGEN In Tutbergen reed vannacl t een 20-jarige Duitser met grote snelhiid tegen een licht mast. Hij werd op slag geaood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9