Vele regen stagneert oogst s Mammoetfusies in bouwerij en brouwerij Maaidorsers zakken weg in drassige bodem Verbitterde gevechten in Biafra Hagenaar niet over Kanaal TIJDEN ATLETES OP MEXICO-PEIL KIM-vluchten op New York beperkt Piet Faro in selectieteam OP INTERNATIONAAL NIVEAU Negen atletes naar Londen TROS koopt Dubbelspion Eddy Monsels naar Mexico Waterpoloteam versloeg Tsjechen: 6-5 7 DlNSDAG 20 AUGUSTUS 1968 SBRESKEN8 De uitslag van de twee- wedstrijd om de kwart ton cup. d e maandag voor Breslcens werd gevaren, ls nog niet bekend. Er was een dergelijk groot aantal protesten dat de jury de be handeling ervan dinsdagmorgen ral voort zetten. LONDEN Voor de eerste divisie van de Engelse league werd maandagavond de wedstrijd West Ham United Everton gespeeld. Everton won met 4—1. De oogstwerkzaamheden worden ernstig belemmerd door de zware regenval van de laatste dagen. Het graan ligt platgeslagen tegen de grond, zoals de foto laat zien. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De grote hoeveelheid regen die de laat6te weken is gevallen heeft tot gevolg dat de oogstwerkzaamheden in de landbouw ernstig stagneren. Een deel van de gerst en tarwe ligt plat en gaat opnieuw kiemen. In Zeeland staat op sommige percelen graan tien centimeter water. Ook de aardappelen hebben te lijden van liet slechte weer. Waar tussen de aardappelruggen water staat, moet natrot worden gevreesd. Van het graan dat tus sen de buien kon worden geoogst, is het vochtpercentage bijzonder 'hoog, terwijl de opbrengst ongeveer tien procent lager was dan normaal. Als gevolg van het natte weer kun nen de maaidorsers niet op het land komen. Enkele landbouwconsulenten verwachten dat de werkzaamheden niet voor het eind van deze week kunnen worden hervat, als het weer tenminste droog blijft. Zij waren van mening dat, als het niet lukt het graan met de combines van het land te halen, een groot deel ervan verlo ren zal gaan. Overschakelen op hand werk is bijna niet mogelijk, omdat hiervoor de arbeidskrachten ontbre ken en het ook te laat wordt. Een rondrit door de polders levert een trieste aanblik op. Overal ligt het graan tegen de grond gewaaid. Waar dat niet zo is, kan niet worden ge oogst omdat de gTond te drassig is. De 1 anclbou wvoor 1 ichtingsdlenst voor de Zeeuwse eilanden in Goes deelde mee dat twintig procent van de tar we en veertig procent van de gerst in dit gebied plat ligt. Het afgelopen weekeinde viel hier gemiddeld veertig tot zestig millime ter regen. Veel aardappelen staan in het water. Ook het vlas, dat veelal nog op het veld staat, heeft veel schade opgelopen. Dit gewas stond er goed voor, maar door de regen is de kwaliteit sterk teruggelopen. Ramp „Als het weer niet verandert, bete kent dit voor de graanoogst een ramp. Voor de tarwe ziet "het er wat gunstiger uit omdat die niet zo vlug plat waait", aldus een woordvoerder Rode Kruis breekt blokkade toch niet van het consulentschap in Zeeland. Ir. Haenen, rijkslandbouwconsulent in Zevenbergen, noemde deze oogst „een droevige en natte zaak". Ook in dit gebied is schot in tarwe en gerst geconstateerd. Gevreesd wordt, dat vooral de zomergerst die nu plat ligt verloren zal gaan. Voor de aardappelen vormt het natrot ook hier een probleem. Als de knollen twee of drie dagen in het water staan, treedt natrot op. In het gebied rond Zaltbommel ligt ongeveer tachtig procent van de zo mergerst tegen de grond. Er is nog weinig graan geoogst omdat het wa ter telkens met bakken uit de hemel valt. aldus een assistent van dc rijkslandbouwvoorllchtingsdienst. In ongeveer veertig procent van de op pervlakte wintertarwe, die nu tegen de grond is gewaaid, is het optreden van schot niet denkbeeldig. Hooibouw De hooibouw is ook slecht dit jaar. In het Gelders rivierengebied was ongeveer een derde goed, eenzelfde hoeveelheid was zeer matig en een derde bijzonder slecht. Wat nu nog moet worden binnengehaald kan als verloren worden beschouwd. Eenzelf de beeld geeft het weidegebied in Zuid-Holland. Het hooi was hier eveneens matig van kwaliteit, terwijl de tweede snee niet veel op zal leve- Op de Zuidhollandse eilanden en het akkerbouwgebied in midden Zuid-Holland ligt ook veel graan met name gerst tegen de vlakte. Behalve doorwas komt hier ook veel onkruid voor. Dit kan niet worden bestreden, omdat het gewas ijp is en omdat men niet op het land kan ko men. Bij het rijkslandbouwconsu- lentschap in Dordrecht wordt opge- mèrkt, dat het graan dit jaar vroeg rijp was. Hier bestaat de indruk dat er minder geoogst is dan andere ja ren, omdat de machines niet op het land konden komen. Of de natte ro mergerst nog van het land kan wor den gehaald, werd betwijfeld. Fruitteelt De fruitteelt heeft tot nu toe niet veel last gehad van het natte weer. De rijkstuimbouwvoorlichtingsdienst voor Zeeland en West-Brabant in Goes meent, dat de oogstwerkzaam heden y/el wat verlaat zullen worden.- Er is echter geen sprake van veel schade, omdat er praktisch geen ha gel is gevallen. Bij het ministerie van Landbouw en Visserij bestond de indruk, dat het allemaal nogal meevalt. „De oogst ondervindt ieder jaar moeilijk heden als het nat weer is. Wordt het echter wat droger dan kan meestal nog veel worden opgehaald", aldus de voorlichtingsdienst van het mi nisterie. ABA De Nigeriaanse troepen ondernemen nog steeds grootscheepse aanvallen op dorpen in het afgeschei den Biafra. Ook het Biafraanse bestuurs- en handelscentrum, Aba, wordt nu bedreigd. Eenheden Biafra- nen doen wanhopige pogingen om de ze opmars te stuiten. Het militaire verzet tegen het fe derale leger zou volgens waarnemers in Aba belangrijk zwakker worden als de slag bij Aba op een nederlaag voor de Biafranen zou uitlopen. Ook de toestanden van de vluchtelingen in Biafra zou dan slechter worden. De Nigerianen zouden in de afgelo- oen dagen zelfs twee dorpen met sa men meer dan tweeduizend inwoners van de Ibostam geheel hebben uitge moord. Tevoren hadden de Nigerianen cans gezien de rivier de Imo over te .teken. Aan de ovenzijde woeden al lagenlang verbitterde gevechten. De- :e zijn wellicht beslissend voor de neer dan eèn jaar durende burger oorlog. Dit leidt men ook af uit mededelin gen van het Nigeriaanse staatshoofd, Gowon, die gisteren zei dat zijn troe pen „zeer dicht bij het eind van de ïilitaire operaties tegen Biafra zijn". Rode Kruis In tegenstelling tot wat eerder erd bekendgemaakt, zal het Inter- ationale Rode Kruis de Nigeriaanse okkade van Biafra niet breken, zo ordt in Gonève bekendgemaakt. Het Rode Kruis liet zaterdag we- ten, dat het de verantwoordelijkheid op zich zou nemen voor alle moge- ja lijke maatregelen om voedsel naar de vluchtelingen te brengen. Maar in Lagos werd dit uitgelegd als een uit daging aan de federale overheid, die gedreigd heeft vliegtuigen met voedsel neer te schieten. Er is sprake van een misverstand, zei het Rode Kruis nu. Het is aan het internationale recht gebonden en het kan dan ook een blokkade niet bre ken. De Zweedse graaf Carl Gustav von Rosen, die vorige week met achttien ton voedsel de Nigeriaanse luchtblok- kade doorbrak en naar Biafra vloog, heeft voorgesteld de Ro- de-Kruisvliegtuigen te laten escorte ren door jagers van de Noordse lan den. De kans dat het inderdaad zover zal komen, lijkt echter klein- ASSEN De mogelijkheid bestaai dat in het Zwaluwenelftal dat don derdagavond in Assen tegen Midd lesex Wanderers aantreedt, drie za terdagvoetballers zullen meespelen. Naast Nico Diepeveen (DOVO) en Henk Kiel (Go Ahead K) die reeds eerder werden geselecteerd, is 0)k Piet Faro van SSC aan de selectie toegevoegd. Leo Pluimgraaff (Quick Bovs) verspeelde zijn plaats doordat hij'm het vriendschappelijke duel tegen Haarlem van het veld werd gestuurd. Bondscoach Plooyer zal in elk geval twee zaterdagspelers inzetten. Boven dien kan hij de derde één helft laten meespelen. VAN SCHEIJNDEE GAF OP MAAGKRAMPEN EN ZEEZIEK (Van een onzer redacteuren) B RED A-RIJ S WIJK Er gaan weer een paar giganten samenwerken, ditmaal in de bouwerij en de brouwerij. Gistermiddag werd bekend dat de Bredase bierbrouwerij De Drie Hoefijzers gaat behoren tot het Britse concern Allied Bre weries, de grootste bierprodu cent van heel Europa. En na de fusie Nederhorst-Ha- venwerken van onlangs komt nu een fusie van Hollandse Beton Maatschappij en Hollandse Con structie Groep. Samen vormen ze straks een van de grootste aannemingsconcerns van Neder land. BIER Het Engelse drankenconcern, dat zich vorig jaar reeds ontfermde over d'Oranjeboom en de Zuid-Hollandse Bierbrouwerij, neemt het Bredase Bier voor ongeveer 63 miljoen gulden over. De Drie Hoefijzers met 1150 man en d'Oranjeboom met 600 man per soneel zullen onder de bestaande leiding en met hun huidige organi satie hun activiteiten onder eigen naam voortzetten, maar er zal in de toekomst wel nauw worden samen gewerkt. Met deze twee Nederlandse brou werijen heeft Allied Breweries een sterke positie op het Europese bier front veroverd. In Engeland omvat dit concern een groot aantal brou werijen. cafés, slijterijen en hotel restaurants. Hét concern omvat 30 kwaliteiten en merken bier, waar in het Franse Huelgoat loopt onbekommerd het eerste paard ter wereld met een prothese rond. Tweè maanden oud brak het merrieveulen Audace. doch ter van Ecusson en zuster van de beroemde Célèbre een been. Eigenaar Rohau dacht erover het te laten afmaken, maar een slager vond een orthopedist die een prothese voor het veulen wou maken voor het tot de knie afgezette been. Op de foto Audace samen met haar beschermer. van de voornaamste zijn: Double Diamond, Skol, Long Life, Walker, Ansell, Tetley, Oranjeboom en Bre da. Verder bezit het concern Grants of St. James' de grootste Britse han del in wijn en sterke drank. Zij ver tegenwoordigen o.a. Courvoisier cognac,, Chartreuse, Cointreau, Pom- mery champagne, Regency sherry en Warnink's advocaat. BEZITTINGEN De Drie Hoefijzers omvatten de gelijknamige bierbrouwerij in Breda, brouwerij De Vriendenkring (Areen) limonadefabriek Sparks (Breda) en Bottelarij Groene Stip. Verder deel neming bij Brasserie Chassee Royale Brussel, mouterij Albert in België alsmede in brouwerijen op Réumon Madagascar, in Indonesië en in Ve nezuela. De Bredase brouwerij bezit verder tal van drankenhandels in Nederland en België, terwijl zij ook Schiphol (samen met Wagon-Lits) exploi teert. De voornaamste merken zijn: Breda Bier, Royal Crown, Green Spot, Sparks, Almundler, Secco en Carlsberg (Deense vertegenwoordi ging). 8000 MENSEN Een andere fusie die opzien baart is die tussen de Hollandsche Beton Maatschappij uit Rijswijk en de Hollandse Constructie Groep uit Leiden. De nieuwe Hollandsche Be ton Groep zal aan meer dan achtdui zend mensen werk geven. De geza menlijke jaaromzet zal ongeveer 360 miljoen gulden bedragen, hiervan is 285 miljoen afkomstig van de Hol landse Beton en 70 miljoen van de Constructie Groep. De HBM heeft haar voornaamste werkterrein in de utiliteitsbouw (zie kenhuizen en fabrieken), de woning bouw en de weg- en waterbouw. Twintig procent van de totale werk zaamheden wordt in het buitenland verricht. De Hollandsche Constructie is vooral bekend door staalconstruc ties die in de bouw worden toege past, gas- en oliebranders, elektrische installaties en waterbehandeling. Van haar omzet is nog geen tien procent op de export gericht. Het nieuwe concern zal in de toe komst op tal van gebieden complete bouwobjecten (ook fabrieken) kun nen leveren, vooral doordat de Hol landsche Constructie pas nog een samenwerkingscontract met het gro te Duitse AEG-concern heeft afge sloten. De Hollandsche Beton heeft met grote aannemers in Nederland zoals de Amsterdamse Ballast, Van Hat- tum en Blankevoort en de Verenigde Bedrijven Bredero in Becoriënt, be paalde contacten gelegd. Bij de Hollandsche Beton zijn verder aangesloten: Sdhrales Beton en Aannemingsmaatschappij, Beton bouw Kool en Wildeboer, Intervam, Brabant-Oost, Volker Bouw. Metro Materieel en Transport, Abex Bouw materialen, Holvam, Interbeton (werkzaam buiten West-Europa). Hamsa Konstruktie (Afrika), VAM (Midden-Oosten), Nationale Aanne mingsmij en tal van dochtermaat schappijen zoals: Hollandse Aanneming, Stradeb (bagger), Ascon Ierland, Schokindus- trie (66 procent), Befaro, Beatrix (betonmortel), Holl. Bouwstoffenhan- del (66 procent), Delta Consult, Jack- block en Architectural Aids. Bij de Hollandsche Constructie zijn aangesloten: Hollandsche Constructie Werkplaatsen, Nederlandsche Electro- lasch Maatschappij, Apparaten- en Ketelfabriek, Starako Constructie, El- contor (ing. bureau), Handelmij Elas- con en de Rijnlandse Metaal Bescher ming. DOVER De Haagse lange afstandzwemmer Jan van Scheijndel heeft maandagmid dag zijn poging om het Kanaal tussen Dover en Calais over te zwemmen, moeten opgeven. Van Scheijndel die was gestart bij goede weersomstandigheden werd ongeveer halverwege over vallen door hevige windvlagen die de kalme zee deden omslaan in een kolkende golvenmassa. Hij had toen 17,5 kilometer afge legd en vier uur gezwommen. De 31-jarige Hagenaar kreeg bovendien te kampen met uitputtingsverschijn selen en maagkramp. Hij liet zich In een volgboot hijsen en naar Dover terugbrengen. De eerste kilometers had Van Scheijndel in bijzonder hoog tempo afgelegd. Hij vorderde aanvankelijk zeer snel en had ogenschijnlijk wei nig last van de steeds slechter wor dende omstandigheden. ZEEZIEK Toen hij echter in de huizenhoge golven terecht kwam, werd hij zee- ziek. Dat veroorzaakte de maagkram- j pen, die niet te wijten waren aan een gebrek aan conditie. Twee jaar is Van Scheijndel verwarmingsmonteur van beroep bezig geweest zich voor te bereiden op de Kanaaltocht De laatste vier maanden zwom hij elke dag in zee water dat een temperatuur had van tien graden, gelijk aan die in hët Kanaal. Begin augustus zwom hij per dag enkele kilometers in de Noordzee bij Kijkduin. Tevoren trainde hij in het zwembad De Put in Rijswijk. STARTKLAAR Al lang voor zijn start in Dover was Van Scheijndel startklaar voor de overtocht naar Frankrijk. De on gunstige weersomstandigheden weer hielden hem er echter van zich in het woelige water te begeven. De lange wachttijd in Dover was niet bevor derlijk voor de concentratie van Van Scheijndel. Toen het weèr dan ook opklaarde, wilde hij direct aan de overtocht beginnen. Hij w.'st evenwel dat de weersverbetering slechts van zeer tijdelijke aard zou zijn. Van Scheijndel werd voor de start van zijn tocht over het Kanaal goed ingevet om zijn huid te beschermen. Vier uur later gaf de Hagenaar op. UDEN Omdat bondstrainër Wil Westphal, die de Nederlandse atle- tiekploeg in Mexicostad zal begelei den, zich niet een hele week kan vrij maken, heeft de Koninklijke Neder landse Atletie(k Unie besloten de trai ning van de Olympische damesploeg op het terrein van het Crystal Pala ce-stadion in Londen tot slechts en kele dagen te beperken. Er gaan ne gen dames naar Engeland: Wilma van den Berg, Truus Hennipman, Mieke Sterk, Hilly Gankema, Corrie Bakker, Lidy Makkinje, Lia Louer, Ilja Keizer en Tilly van der Made. Lidy Makkinje is, hoewel zij niet in de Olympische formatie is opgeno men, uitgenodigd als reserve voor de 4 x 100 meterploeg. De afvaardiging start zaterdag op internationale wedstrijden in Londen. UDEN Myrna van der Hoeven, het 20-jarige 400 meter-talent uit Den Haag, dat zich dit seizoen onder de beste loopsters ter wereld op dit nummer schaarde, heeft maandag avond in het Udense sportpark op nieuw bewezen, dat zij in Mexico Stad ongetwijfeld tot de Nederlandse deelneemsters met de meeste kansen moet worden gerekend. De Haagse, voor wie het afgelopen najaar terecht geen plaats was ingeruimd in de Olympische selectieploeg omdat zij in 1967 niet tot opvallende prestaties was gekomen, liep in Uden opnieuw een bijzonder sterke race. die zij afsloot met een tijd van 53,9 ,>ec., slechts 0,3 sec. boven haar nationale record dat zij precies een maand ge leden in Londen vestigde. Dat Nederland de vierde ontmoe ting met de Poolse dames uiteindelijk met ruim verschil (62-55) won, was eigenlijk van ondergeschikt be'ang Voor de Mexico-kandidaten was deze wedstrijd veertien dagen na de natio nale kampioenschappen een welkome test vooral voor de dames die in Gro ningen wepens blessures verstek had den moeten laten gaan. Wilma van den Berg was op rle 100 m weliswaar bij voorbaat 'kansloos tegen de Poolse wereldrecord houdster Irene Sze- winska-Kirszenstein. maar de Udense bewees voor .eigen publiek dat baar lichte beenblessure weer geheel ge nezen is. Wilma stond Szewinska, die in 11,5 sec. zegevierde, net li,6 sec. zelfs minder voorsprong toe dan ver wacht was. Maria Gommers, de wereldrecord houdster op de 1500 ,m, die in Gro ningen ook wegens eèn biessure niet van de partij was en daardoor de afgelopen weken niet haar normale rainingsprogramma had Kunnen af werken, deed op de 800 rn waarop zij dit seizoen voor de tweede maal nati onaal recordhoudster Ilja Keizer ont moette een drieste poging haar con currente van zich af te schudden. Maria startte in een bijzonier hoog tempo eerste 400 m in 58,9 en de Limburgse bouwde snel een voorsprong op, die op 200 m voor dc finish zeker zeven meter bedroeg De ruim 2000 toeschouwers in het overi gens sfeerloze sportpark verwachtten toen allen de bekende slotoanval van Ilja Keizer. Furieus Die kwam echter pas vlak voor het uitkomen van de laatste bocht. De atlete uit Nieuw-Vennep zette toen furieus aan en in twintig meter maakte zij haar achterstand goed. Maria Gommers trachtte dc Aanval nog op te vangen, maar moest tenslotte toch buigen. De tijden vie len, gezien het snelle aanvangstempo, toch wat tegen: 2.05,1 en 2.05.6. Els van Noorduyn behoefde zich bij het kogelstoten niet al t.? zeer in i te spannen. De Amsterdamse had een I zeer regelmatige serie rond de 16 m met als beste resultaten 6.04 m. Dat zelfde gold voor Anneke de Bruin bij het discuswerpen De S)'ed»e:''tse kwam ook dit keer weer negelmaiig boven de 50 m en benaderde met 52,52 m haar nationale record tot op 34 cm. HILVERSUM Het staat nu vast dat de TROS de televisieserie Dub belspion in het winterseizoen gaat voortzetten. De NTS besloot on langs een punt achter deze span nende reeks te zetten. De nieuwe serie zal vermoedelijk aan het begin van de avond worden uitgezonden. De NTS had zich met Dubbelspion nogal wat moeilijkheden op de hals gehaald. In omroepkringen achtte men het niet juist dat de NTS als overkoepelende organisatie dit soort films uitzendt. De NTS moet voor „gezamenlijke programma's" zorgen. (Van eeit onzer redacteuren) SCHIPHOL Als gevolg van de overstelpende drukte op Kennedy- Airport in New York overweegt d- Amerikaanse regering de landings rechten van de KLM op dit vlieg veid te beperken. In ruil daarvoo* zou zij bereid zijn rechten op Chi cago te geven. Volgende maand zul len regeringsvertegenwoordigers van Nederland en Amerika hierover in Washington gaan praten. Op het ogenblik vliegt de KLM wekelijiks 35 maal naar New York en 34 maal van New York naar Am sterdam. Daarnaast worden nog een dagelijkse vrachtdienst uitgevoerd en een groot aantal chartervluchten. Daarmee is de New York-lyn uitge groeid tot de belangrijkste dienst van de maatschappij. Op het ogenblik heeft de KLM landingsrechtén van de Amerikaan se regering in New York, Houston en Anchorage. Het is al lange tyd een wens van de maatschappij ook op Chicago te mogen gaan vliegen. Het is echter twijfelachtig of de KLM (en de Rijksluchtvaartdienst en het ministerie van buitenlandse zaken bereid zullen zyn hiervoor het aantal vluchten naar New York te beperken. De KLM is de vijfde maatschappij in grootte op de New York-lijn. Volgens de Amerikanen is beknot ting van de rechten noodzakely'k vanwege de grote drukte. Het is regelmaat geworden, dat de vlieg tuigen 1)4 uur moeten rondcirkelen voordat zy kunnen landen. Sommi ge vluchten moeten uitwyken naa: Montreal. PARAMARIBO Na een gesprek tussen de gevolmachtigde minister van Suriname in Den Haag, mr. W. Lim a Po de directeur van de SOSIS (Stichting Ontwikkeling Sport in Suriname) de heer J. Eyken. en de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie is besloten de Surinamer Eddy Monsels af te vaardigen naar de Olympische Spelen in Mexico Stad. Monsels is door het Surinaamse Olympisch Comité ingeschreven voor de 100 en 200 meter hardlopen. Hij zal worden gecoached door de coach van het Nederlands Olympisch team Wil Westphal en zal verder worden bijgestaan en begeleid door officials van het Nederlands Olym pisch Comité en het Surinaams Olympisch Comité. Als vertegenwoordiger van Surina me zal onder anderen de heer O. R. G. Vervuurt, voorzitter van het Suri naams Olympisch Comité in Mexico aanwezig zijn. MOSKOU Het Nederlandse wa terpoloteam heeft maandagavond in Tiflis de landenwedstrijd tegen Tsje- choslowakije met 65 gewonnen. De tussenscores waren: 1—0 2—2 I1 22. De ontmoeting werd gespeeld tijdens een internationaal tornooi waaraan verder werd deelge nomen door Bulgarije en een ploeg uit Georgië. Georgië won met 64 van Bulgarije. RIO DE JANEIRO - De 29-jarlge Bra ziliaanse voetballer rancisco Amnnclo Dos Santos Is maandag In RIo de Janeiro Pompbediende doodgeschoten toen h J tijdens het tangen een hooglopen de ruzie kreeg. Amancio Dos Santo* speel- ?£*vo?.r Bototog° en :<vam van IM1 tot 1966 u t voor de Spaanse eerste klasser Valencia. A BORCERHOUT Wim Schepers Is maandag winnaar geworden van een weg wedstrijd voor profs te Borgerhout bij Antwerpen. De Nederlander 'egde de 125 km af In 3 uur 18 minuten. Harm Otten- bros werd tweede op 15 sec en de Belg Julien Delocht derde op 20 sec.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7