GEEN BOYCOT ALGERIJE Dit jaar weer teveel suiker JAMIN ALLEEN: BLOTE BENENWAGEN Inzittenden gekaapte Boeing gauw vrij IF ALP A-vliegers zien van actie af Bliksem verwoest vier boerderijen Toestand Eisenhower is kritiek Gesprek van cle twee Duitslandeii Publiek valt agenten aan Het Kwartet HET WEER Regen Zoon van Boetes weer naar school Johnson: sentimenteel onevenwichtignaïef 40 doden bij vliegongeluk Utrecht heeft hyper-moderne coiiveusezaal eierbanket m Nieuwe leidis e Courant Maandag 19 augustus 1968 49ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Leur: F. «redact, ofdkant redacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Fdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Niemand kan zo vermake lijk arrogant zijn als een jon geman die pas een oud idee \eejt ontdekt en denkt, dat }iet origineel is. HARRIS GOS: geen plaats voor vrouw in het ambt pagina 2 t Maddox bestrijdt negers en alcohol „Tommy, zou je me nog steeds irdig vinden, als ik zo oud was als HALLEEN AAL TEN EINDIGDEN GELIJK DE BILT Gedurende het reekeinde stond het weer onder nvloed van een depressie, die j«an de Britse eilanden naar ■"■Traeden trok en daarbij ons land levea ten noorden van de Wad- ftentilanden passeerde. De de pressie veroorzaakte op vele plaatsen grote hoeveelheden eerslag. Vandaag veroorzaakt een rug 'an hoge luchtdruk, die van de Iritse eilanden naar het oosten een tijdelijke weersverbe- •ing, maar het komende etmaal il een depressie die over de :aan oostwaarts trekt het weer lïnvloeden. Hij zal veel bewol- ig en tijdelijk regen veroor- iken, waarbij de wind tot vrij •achtig zal toenemen uit rich- igen tussen zuid en zuidwest. temperaturen zullen morgen izelfde zijn als vandaag of iets >ger. DE BILT Veel bewolking iet tijdelijk regen. Matige tot rachtige en aan de 'kust moge- korte tijd harde wind tussen lid en zuidwest. Over het al- emeen iets hogere temperatu- en dan vandaag. Strandweer Aan het strand waren gisteren og wel zonnige perioden, maar landinwaarts vielen zeer ware buien. Tijdens het week- ide kreeg Sliedrecht 53 mm ;en. Een zwak front passeert in avond en nacht opnieuw met at regen. Morgen een matige ïidwesten wind met enkele op- laringen en een temperatuur issen 17 en 19 graden, zeewater f graden. Vooruitzichten: De depressies ij ven nog te aktief om een pe- ode van belangrijk stabieler randweer te kunnen aankondi- en. 'itali Nikolaiev. vice-president an de 1FALPA, de internatio- iile organisatie van verkeers- liegers, licht het besluit toe dat vluchten naar Algerije niet zullen worden geboycot. ALGIERS De boycot van de Algerijnse vliegvelden, die zondag middernacht zou beginnen, is afgelast. De be manning en passagiers van de gekaapte Israëlische Boeing zullen spoedig worden vrijge laten. Dit is zaterdag meegedeeld door de Nederlander Jan Bartelski, president van de internationale federatie van verkeersvliegersverenigingen (IFAL- PA). Bartelski en zijn vice-president de Fransman Vitali Nicolai, hebben zaterdag overleg gepleegd met de Al gerijnse minister van buitenlandse zaken, Bouteflika. Vrijdag waren zij op uitnodiging van Algerije naar Al giers geréisd. Zaterdag waren zij te ruggekeerd. Het gesprek met de Algerijnse au toriteiten verliep in een vriendschap pelijke sfeer en was erg open en constructief, zo stond in het commu niqué dat de IFALPA-vertegen- woordigers bij hun terugkeer publi ceerden. De Algerijnse regering beloofde de heren Bartelski en Nicolai een gede tailleerd onderzoek, dat zo spoedig mogelijk wordt ingesteld. Zij kregen de garantie dat zij op de hoogte zul len worden gehouden van het onder zoek. „Wij hebben de sterke overtuiging dat de Algerijnse regering de proble men van de veiligheid in de lucht zeer serieus benadert", aldus de ver klaring. Hangende het onderzoek achtte de heer Bartelski het ongewenst buiten zijn communiqué om, nog verdere mededelingen te doen. Overwinning De Egyptische pers beschouwde de intrekking van de actie ais een over winning van de Arabische landen. Volgens het blad Achbar is de IFAL- PA .teruggedeinsd' voor de ge meenschappelijke Arabische hou ding. Het blad Goemharia schreef dat de leiders van de IFALPA er niet op gerekend hadden, dat het Arabische antwoord zo duidelijk en zo heftig zou zijn. De luchtvaartmaatschap pijen die Algiers zouden hebben ge boycot om het internationale zio nisme een plezier te doen, zouden reusachtige verliezen hebben geleden, aldus Goemhoeria. In Irsaëlische regeringskringen vindt men dat de IFALPA haar boy cot van Algiers heeft ingetrokken in ruil voor een „vage belofte". Men merkte op dat het besluit van de IFALPA als een grote overwinning wordt gezien en onder deze omstan digheden zou de mogelijke vrijlating van de bemanning en passagiers van de Boeing in de Arabische wereld niet meer op een capitulatie kunnen lijken. Uitwisseling Waarnemers in Algiers menen dat Israël en Algerije vermoedelijk ko mende week hun diplomatieke over leg via derden, zoals de Italiaanse regering, over de kwestie van de ge kaapte Boeing hervatten. Zij zijn van oordeel dat het toestel en de inzittenden ten slotte zullen worden uitgewisseld tegen een aantal Palestijnse saboteurs die bij de acties tegen Israël zijn gevangen geno men. Men acht het waarschijnlijk dat dit zijn beslag zal krijgen voordat begin september in Algiers de topconferen tie van de Organisatie voor Afri kaanse Eenheid begint. De uitwisse ling zou dan door andere landen worden gegarandeerd. Overvloedige oogst: 51 ton per ha. Na de blikseminslag brandde een boerderij in Kerkdriel geheel uit. Buurtbewoners dromden samen bij het uitgebrande pand. KERKDRIEL In Kerkdriel sloeg de bliksem in de nieuwe boerderij van G. van Alem in en een uur later in het oude boerenbedrijf van H. van Liempt. Dit laatste is geheel in de as gelegd; van de eerste kon het woonhuis worden behouden. Nog een derde boerderij in Kerk driel werd door de bliksem getroffen, nl. het naast dat van H. Liempt ge legen bedrijf van L. Hooymans. Ook deze boerderij brandde af. Gisteravond is de bliksem inge slagen in een bóerderij te Seroos- kerke. De schuur met hooi van land bouwer P. de Visser brandde geheel af. Het woonhuis kon voor de brand gespaard blijven. De schuur was wel verzekerd. In Hoogwoud brandde eveneens een boerderij na bliksem-inslag af. HEILOO Hans Christian Boe- j tes, het negenjarig zoontje van PSP- senator Otto Boetes, is vandaag j weer toegelaten tot de Hazenbrceck- school in Heiloo. De jongen werd vier dagen de toe- gang geweigerd omdat er een me- i ningsverschil was ontstaan tussen burgemeester J. A. Pesman en de j heer Boetes. B. en W. beslisten zon- j der voorkennis van de heer Boetes 1 dat zijn zoontje zou worden overge- plaatst naar de onlangs opgerichte j vierde openbare school. Motief voor dit besluit was dat de klassen van de Hazenbroeckschool overvol waren. De heer Boetes be schouwde deze beslissing als onde mocratisch en als in strijd met, de vrijheid van schoolkeuze. Hij bleef Hans Christiaan naar de school stu ren, maar vier dagen lang klopte deze tevergeefs aan. Analyse van psycholoog: STOCKHOLM Presi dent Johnson is naief, on- evenwichting en sentimen teel en daardoor een zeer gevaarlijk individu dat rampzalige beslissingen kan nemen. Egyptisch toestel neergestort: Margriet. Pieter en zoontje met vakantie DEN HAAG Prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven met hun zoon prins Maurits zijn gisteren uit ons land vertrokken naar Porto Erco- le (Italië) voor een korte zomerva kantie. Zoals bekend bevinden konin gin Juliana en prins Bernhard zich reeds enige tijd in dit vakantieoord. KAIRO Een Egpptisch lijnvlieg- tuig is gisteren op 100 km ten zuiden van de Cyprische hoofdstad Nicosia in de Middellandse zee neergestort. Alle 40 inzittenden zeven beman ningsleden en 33 passagiers zijn om het leven gekomen, aldus is docr het Egyptische persbureau voor het Nabije Oosten meegedeeld. Het toestel Russische makelij van het type Antonov was voor een extra-lijnvlucht gehuurd van Misair. de Egyptische maatschappij die uitsluitend binnenlandse vluchten verzorgt. De passagiers bestonden uit zes E- gyptenaren 11 Irakezen, negen Pales- tijnen, 4 Syriërs, één Jordaniër, een Algerijn en een Soedanees. De An tonov was op weg van Kairo naar Damascus. Kort na het vertrek had men het radiocontact met het toestel verloren. Tot deze conclusie is een Zweedse psycholoog, de 36- jarige dr. Bengt Boerjesson, ge komen na een analyse van één van de persconferenties van hei Amerikaanse staatshoofd. Na de bewuste persconferentie in december van het vorige jaar gehouden op de Zweed se televisie te hebben gezien had de psycholoog de 'tekst opge vraagd en nog eens de film voor zich laten afdraaien. Kwaadaar d ig Hij vond dat president John son geen kritiek van zijn mede werkers duldt, de oppositie in diskrediet brengt onder het mot to „de vijanden zijn onder ons" en op protesten van de jeugd met kwaadaardigheid en bijna met haat reageert. Voorts vertoont de president volgens dr. Boerjesson, infan tiele trekken, terwijl hij tevens moeilijkheden en tegenslagen niet wil erkennen, zoals ten aan zien van de strijd in Vietnam. In dit verband merkt de psy choloog op, dat Jon'hson kenne lijk niet graag van onaangena me feiten op de hoogte wordt gebracht, maar liever vasthoudt aan het beeld dat beantwoordt aan zijn wensen. Weinig geduld Tenslotte meent de psycho loog, dat de president weinig geduld heeft en uit zijn doen raakt als hem 'belangrijke vra gen worden gesteld, die niet met eenvoudige frasen zijn af te doen. Wanneer hij zich bewust wordt van zijn geprikkeldheid, wordt hij vertrouwelijk en gaai bijvoorbeeld de vragensteller bij zijn voornaam noemen, alsof hij wil zeggen „je wilt toch geen kritiek oefenen op een oude vriend", aldus de analyse van de Zweedse psycholoog. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Centrale Suiker Maatschappij verwacht dit jaar een grote oogst van sui kerbieten Men houdt rekening met een overproduktie van on geveer 100.000 ton. De CMS schrijft in haar voorlich tingsblad dat het nog nooit is voorge komen dat twee jaar achter elkaar een opbrengst van 51 ton per hectare werd bereikt. In verband hiermee komt men tot de conclusie dat voor teler en fabriek een uitzaai van rond honderdduizend hectare verantwoord is. Het door de EEG vastgestelde quotum bedraagt 550.000 ton. WASHINGTON De toestand van Dwight D. Eisenhower blijft .critiek. In een medisch bulletin hebben de behandelende artsen van het Walter Reed hospitaal in Washington meege deeld, dat de oud-president sinds de hartaanval van vrijdag hartkrampen heeft gehad. Een elektrische behandeling van het hart heeft niet kunnen voorko men, dat er zich herhaaldelijk com plicaties voordoen. De oud-president heeft zondag tweemaal het bewust zijn verloren. De generaal lijdt geen pijn. Hij rust en slaapt van tijd tot rijd Zijn vrouw en zoon John hebben de nacht in het ziekenhuis doorgebracht. UTRECHT Het academisch zie kenhuis in Utrecht heeft een nieuwe couveuse-afdeling in gebruik geno men. waarin de laatste wetenschap pelijke vinding op dit gebied zijn toe gepast. Een voorbeeld daarvan is de elektronische apparatuur voor de be waking van de ademhaling, hartslag, bloeddruk en temperatuur van de ba- bies, waarmee men binnenkort gaat werken. Ook aan de voorkoming van infec ties is zeer veel aandacht besteed; artsen, verpleegsters en bezoekers kunnen de afdeling slechts via „ste riele sluizen" bereiken. In de afdeling kunnen 24 babies worden verzorgd. Vijfjarig meisje krijgt ruilhart HOUSTON VS In het Sint Lu- caszieKenhuis te Houston is gisteren het hart van een elfjarige jongen overgeplant op een vijfjarig meisje. De operatie duurde een uur en drie kwartier. De toestand van het meisje na de operatie is naar verluidt goed. Het meisje is op een na de jongste met een nieuw hart. De eerste, een jongetje var. 21/» week stierf evenwel kort na de operatie, die op 6 decem ber in New York werd verricht. Tussen ministers BONN Voor West- en voor Oost- Duitsland zal naar alle waarschijn lijkheid spoedig een nieuw tijdperk aanbreken, meent het Westduitse. persbureau DPA. Voor het eerst zul len tussen de regeringen van de twee delen van Duitsland onderhandelin gen beginnen op regeringsniveau, nog deze maand of anders in september. De Westduitse bondskanselier, Kurt Georg Kiesinger, is voorstander van een ontmoeting tussen de ministers van economische zaken, hetzij in Bonn of in Oost-Berlijn. De Westduitse regering gaat op het voorstel van Oost-Duitsland in, omdat dit land voor de eerste maal geen voorwaarden zou hebben gesteld voor de besprekingen. Het Westduitse ka binet zal zich spoedig over de gang van zaken beraden en definitief zijn goedkeuring aan de besprekingen moeten hechten. De Westduitse regering' ziet nog geen al te positieve punten in hel voorstel, dat ook een tactische zet van de Oostduitse leider Ulbricht zou kunnen zijn. NEW YORK Gisteren is een passagier van een Newyorkse fo rensentrein gedood en een tweede in de arm gewond door een schutter, die de trein onder vuur nam. De gedode passagier kreeg een ge weerkogel in zijn hoofd. morgen voordeel 250 gram van 99 voor 89 niet duur wel heerlijk De onverwacht grote regenval in ons land zétte vele plaatsen blank, of veroorzaakte zelfs kleine overstromingen. Een viaduct bij Hedel kon door het verkeer niet meer genomen worden. Het. was hier: kousen en schoenen uit om naar de andere zijde te komen. AMSTERDAM Twee politiemannen zijn in de nacht van zaterdag op zondag op de Nieuwendijk in Amsterdam aangevallen toen zij twee dronken jongelui aanhielden, die antennes van geparkeerde auto's zouden hebben ge rukt. Het publiek bemoeide zich met de arrestatie en keerde zich tegen de agen- i ten, die volgens een schatting van de politie, tegenover circa 70 man kwa- men te staan. Er ontstond een vechtpartij, waarbij de politiemannen hun wa- penstok werd ontnomen en hun uniformen flink werden beschadigd. Toen zij het onderspit dreigden te delven, loste een van hen met zyn pistool enkele schoten in de lucht, waarna de aanvallers terugdeinsden en er 1 een eind aan het gevecht kwam. De arrestanten waren inmiddels gevlucht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1