Rein Draijer geëerd Jacob Marisprijs met Praag Zwaardwalvis maakte droge' reis van zestig uur (EDERLAND WIJST ENCYCLIEK AF Italianen eren de taille Spanje strijdt aan modefront NIEUWE AANWINST DOLFINARIUM Geen vluchten KLM op Eelde Expositie in Haags Gem, museum Opinie-onderzoek Brand punt MINISTER BAKKER: 9 ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1968 DBN HAAG Rein Draijer, bnstschilder. beeldhouwer, [jjjjraficus, docent en wat niet al, an* gisteren begiftigd met de ldtacob Marisprijs 1968, die hij i- onder couvert, zals dit heet pocht ontvangen uit handen [PIf8n wethouder Wilzen. spf Hoezeer verdiend, bemerkt jjken al gauw bij het rondgaan ^ver de immense overzichts- entoonstelling van zijn oeuvre, jeijraarvoor het Haags Gemeen- :bVnu6eum met gulle gastvrij- jeid wagenwijd zijn deuren leeft opengedaan. bjDralJer. in de beste betekenis van et woord een ware Einzelganger Jolgend jaar zomer wordt hij zeven- heeft zich door niets of niemand lt uit zijn rechtlijnige baan laten igeren, doch zich afgezet tegen •mingen, waarvan hij de modieuze ,„sheid op slag wist te doorzien, 'at goed is beklijft en naar het rd van Van Gogh, „de sterkste jt in het eind: Hiernaar heeft •aijer naar eer en geweten gehan- Jd. Zeker, hij ontleende dit aan grote orbeelden, maar altijd wist hij :hzelf te hervinden, lit soort overwegingen hebben na- irlijk meegeteld in de beslissing i de competente jury. die hem rigens niet voor het eerst eerde (Jet de zozeer begeerde Maris-prijs. ^etDe fraaie catalogus, die deze ex- u%itie begeleidt, geeft uitvoeriger in- [rmatie dan een krantenkolom ver- jag te bieden, maar wat hier dan *1 vooral aangetipt mag worden, is, 'oftt de bekroning des kunstenaars ge- ele oeuvre geldt. Men moet het ireekt vanzelf heel wat inbren- tn om de moed te hebben, dingen d it de jaren twintig te tonen en hier Vog volledig achter te kunnen staan, anaals de kunstenaar, zonder restrictie Het. Schommeltent (1934) Een vaste lijn K Slechts een belangwekkend en in- 'ïj ger mens, ziet kans een levenswerk rljeen te brengen dat opvalt door -1 mtinuiteit en samenhang. Anders »zegd. Draijer pleegde nooit verraad awvzijn eigen positief gerichte inflB/nSenaarspersoonlijkheid. Al deze maken zijn uniciteit uit. Het Werk ran een kunstenaar nooit ver warren met dat van een ander, zoals lier. betekent zijn grootste en gaafste •kenning en lof. Van grote afstand (troepen en „uitroepen" gebeurt s na de schok die ieder irk-van-kunst teweeg moet bren- „Hé, een Draijer!", is dè waar- voor het eigene, de oorspronke- (kheid. Al heel vroeg ziet en vooral ;lt men die vaste, sterke lijn, dat iannelijk stoere, dat op de grens in het ascetische verkeren, maar al- 0Ijd is er die dialoog met de eigen J| d. waarin het werk ontstond, ach- jrhaalbaar. Draijer „verstond" heel goed wat j rondom hem gebeurde, maar op 3n of andere manier zette hij zich er —^engereid tegenaf. Dat deed hij tegen de magisch-rea- listen, als een Pyke Koch etc., maar ook, in latere periodes, toen hij zelf een ogenblik de kant van de non-fi guranten koos. Al spoedig echter, had hij door. dat hij, als hij in deze richting dood liep, zou verzanden in en op een al spoe dig afgegraasd terrein en ook toen vond hij de weg terug en kwam weer Gezaagde boom in brons (1967) terecht bij de dingen die oprecht van zijn diepte wezen uit opborrelden: het constructivisme. Het thema, waar hij nooit mee klaar kwam. Mocht een kerithof, de boom in veler verschijningen, hem boeien, bij uitstek was het de bouwe rij: De werkelijkheid hierbij altijd centraal gesteld, nooit een slaafse na bootsing van de natuur of de hem omringende realiteit, maar steeds en voorop, het zoeken naar elementen die pasten in het wereldbeeld van het ogenblik van stilstaan. Zo verloopt een schildersleven: En wanneer de lezer, als bezoe- ker-in-spe, het gevoel krijgt voor een mer a boire te komen te staan, waar in het mogelijk is te verdrinken, ge lieve hij te bedenken, dat men bij alle veelheid hier aanwezig, slechts een klein partje ziet van wat er ooit door Draijer gewrocht is. Maar dat was (en is!) zijn zorg. Vermoei u niet met deze overwegingen, geniet slechts v&n het werk van een kunste naar. wiens groei zich (nu nog!) on verdroten voortzet en manifesteert en verheug u over de oprechte zui verheid van Draijer's bedoelingen, maar bovenal over de hyperintelli gente wijze van benaderen van het leven en de kunst, een "benadering die zelden hinderlijk cerebraal aan doet, en vooral dit laatste.-raag bij een overmaat van intelligentie die O (Vervolg van pag. 1) Vrijdagmiddag zei Ceauscescoe tij dens een bezoek aan een Praagse vliegtuigfabriek in een rede tot de arbeiders: „Van het begin af heeft het Roemeense volk volledig begrip gehad voor het proces van vernieu wing. dat hier in januari is begon nen". Een eerste voorwaarde voor de versteviging van de eenheid van de socil8istische landen en van de com munistische beweging is de eerbiedi ging van het recht van iedere partij onafhankelijk haar eigen beleidslijn uit te zetten. Op de vraag of Roemenië ook het document zal ondertekenen dat de zes landen opstelden, die in Bratisla va confereerden, heeft Ceauscescoe gezegd: Wij ondertekenen niet iets; waaraan wij niet hebben deelgeno men. Zolang de NAVO bestaat beschouwt Roemenië het als noodza kelijk het Warschaupakt te verster ken, deelde hij ook mee. Het pakt is niet aangegaan om zich te mengen in de buitenlandse aangelegenheden van landen, die er lid van zijn, meende hij. Gevraagd naar de betrekkingen van Roemenië met West-Duitsland zei de president dat die dezelfde zijn als die van Tsjechoslowakije met Ame rika „of elk ander kapitalistisch land". Samenwerking met het westen zou nor maal zei, zo voegde hij eraan toe, onder voorwaarde dat de onafhanke lijkheid van beide landen zou worden geëerbiedigd en geen inmenging in binnenlandse zaken wordt gepleegd. Kritiek Ceauscescoe stelde herhaaldelijk de topconferenties van Oosteuropese lei ders aan de kaak. Hij levende kritiek op wat hij „De driezijdige of soortge lijke veelvuldige bijeenkomsten van Europese socialistische landen noem de, omdat er negen Europese socia listische landen zijn, die allen dezelf de principes voor samenwerking aan hangen. maar alleen van mening verschillen hoe deze samenwerking ten uitvoer te brengen. De Tsjechische partijleider Alexan der Dubcek heeft gezegd dat zijn land alles zal doen om het Duitse vraagstuk op te lossen. Desalniettemin min zullen wij de neo-nazlstische en revanchistische tendenties in de Bondsrepubliek, die niet onderschat en niet overschat moeten worden, observeren. Pe regering in Praag wil een reële buitenlandse politiek voeren en be trekkingen met alle buurlanden on derhouden. Wij behoeven onze koers niet te veranderen en zullen ons ver nieuwingsproces in deze geest voort zetten", aldus Dubcek. Dakplastiek (1951) (Van een onzer redacteuren) SCHIPHOL „Ingeblikt" in natte doeken en een hangmat is gisteravond eindelijk de an derhalve ton wegende en vier meter lange zwaarwalvis voor Harderwijks Dolfinarium op Schiphol uit Amerika aange komen. Na zestig uur op een droogje te hebben gelegen, werd hij in het licht van tientallen flitslampen op Schip- hols platform uit de Panam Boeing overgeladen op een speciale trailer, die het dier in anderhalf uur onder politiebegeleiding naar Harderwijk reed: naar het vijftien met erl angeen zes meter diepe bassin, waar hij van vandaag af te bezichtigen is. Een gemakkelijke reis is het niet geweest. Aanvankelijk had men gere kend op een tocht van 23 uur, maar doordat het dier in Seattle te laat HILVERSUM De meerder- fcid van de Neerlandse rooms- Jatholieken is het niet eens met je pauselijke encycliek over de fboortenregeling. Ruim 63 pro- ïnt van hen verwerpt het ver- pd van voorbehoedmiddelen, jvintig procent vindt de encv- liek juist en zeventien procent eeft geen mening. KRO-actualiteitenrubriek Brand- it gaf deze cijfers gisteravond i een onderzoek door Intomart. het 0 en het sociologisch instituut de Nijmeegse universiteit. [Twaalf procent van alle Neder- pdeis. katholieken èn niet-katho- pken. vindt het verbod-van de pil ist. Zestien procent heeft geen 'ning. terwijl de overgrote meer- rheid. 71 procent, de encycliek verpt. meeste katholieken vinden, dat encycliek niet juist is omdat „de pensen hier zelf over moeten kun- 1 beslissen" en omdat het een be- irking van de vrijheid van de kens" la. o* overwoging dat de overbevol- moot worden tegengegaan. wordt gedeeld door veertien procent van alle katholieken. Andere redenen waren: ..De kerk mag en kan zich hierin niet men gen". ..Men kan de klok niet terug zetten". „De pil is al te veel inge burgerd" en „Periodieke onthouding is onnatuurlijk". Zondig99 Ook de katholieken die het wel eens zijn met de encycliek vroeg het Nipo naar hun motieven: 24 procent noemde religieuze re denen, 21 procent vond het gebruik van voorbehoedmiddelen niet juist of zondig, terwijl 17 procent van me ning is dat iemand die een gezin sticht, er ook de consequenties van moet dragen. Andere motieven waren: .„voorbe hoedmiddelen leiden tot zedenver wildering" en „liet is vroeger verbo- boden en daar blijf ik bij". Zeventig procent van de Neder landers meent, dat de geestelijkheid de voorschriften van de encycliek niet zal opvolgen, acht procent denkt van wel. Dat percentage lag bij de katholie ken wat lager: 64 procent denkt van niet, 15 procent wel, terwijl 21 pro cent geen mening heeft. (HM Zó werd de vier meter lange zwaard- walvis vervoerd Eelt vav de bege leiders zorgde ervoordat het beest met een spons werd natgehouden. kwam voor het Panam-toestel, moest het een vol etmaal wachten voordat het per United Airlines naar New York kon worden gevlogen. Daar stapte het over op de Boeing. Met deze vertraging heeft de zwaard walvis overigens wel een recordtijd gebroken. Stond het vorig record „droog zwemmen" voor een zwaardwalvis op 32 uur, ditmaal werd het noodge dwongen 62 uur. „Maar" zei Dolfi- nariumbioloog dr. W. Dudok van Heel. die de tocht had meegemaakt en sinds dinsdagochtend niet uit de kleren was geweest .hij is nog kerngezond. We brengen hem nu gauw naar Harderwijk om hem over zijn vermoeienissen heen te helpen". Een ander record verbrak het dier eveneens: het was de grootste en zwaarste levende passagier die ooit over de Oceaan vloog. En dan stond het nog maar in de kinderschoenen: bet is nog maar enkele jaren oud, straks tils het volwassen is, zal het negen meier lang zijn en bijna het dubbele gewicht hebben. Tijdens de reis heeft de walvis niets gegeten. Dat gebeurde op advies van dr. Dudok van Heel. Maar nu hij in het Dolfinarium rondspartelt, verslindt hij 45 kilogram vis per dag. NAT HOUDEN Het vasten betekende overigens niet dat de begeleiders tijdens de vlucht niet de handen vol aan het dier hebben gehad. Om het half uur moest het met sponzen helemaal worden natgemaakt. Daarbij werd dr. Dudok van Heel geassisteerd door de Amerikaan Mit chell. de man die de walvis in de Stille Oceaan aan Amerika's west kust speciaal voor het Dofinarium had gevangen. Of hij na deze vrijheidsberoving in Harderwijk zal kunnen aarden te I midden van de acht andere dolfijnen en drie zeeleeuwen, is nog een vraag. De directie wacht het met spanning af Tenslotte heeft zij meer dan een I ton moeten neertellen voordat zij de ze exclusiviteit in huis had... Leven iets duurder DEN HAAG Het landelijk prijsindexcijfer van de ge zinsconsumptie voor werkr.emersge- zinnen. zoals het Centraal Bureau voor de Statistiek dat maandelijks samenstelt op basis 1964 is 100. gaf van medio mei op medio juni 1963 een lichte stijging te zien, namelijk van 118,3 tot 118,7. men de exposant zeker mag toedich ten. als zijn voornaamste pluspunt worden aangemerkt. Ontdek hoe geheel anders, hoe in tens en zuidelijk zijn coloriet is als hij in Afrika schildert en constateer er dan wat ons betreft bij, dat hij hier even getoucheerd is van Mondri aan, maar merk er dan tevens bij op, dat het altijd en in eerste instantie Draijer is die u hier in volle pracht en kracht aanwezig ziet. Gijs Kording (Van onze moderedactrice) ROME Het opvallendste van de Italiaanse mode is wel, dat de taille alle eer krijgt. Of door de aanzet van de iets uit staande rokken; of door cein tuurtjes, die dikwijls weer op vallende details hebben. De col lecties zijn vrolijk, de modellen wat springerig, als wensen de ontwerpers niets anders dan de vrouwen fleurig door het leven te doen gaan. Bescheiden zijn de kleuren: alle tinten grijs of zachte kleuren met een grijze waas erover, verder zwart en wit De mantels hebben een brede overslag, dikwijls zijn ze doublé breasted. Het rokgedeelte is iets ge rend en ook hier beheersen fijne details het beeld. Zoals: kleine gespjes op de zakken, geborduurde monograms, ceintuurs met gespen als kunstwerkjes. De roklengte is tot de knie en is er geen rok maar een wijde panta lon. dan reikt de mantel tot onder de knie. Galitzine en Barentzen toonden mantels zonder, knoopsluiting, in de taille bijeengehouden door de cein tuur. Fabiana bracht mantels met kimonomouwen. Forquet had voor de japonnen inspiratie gezocht in de Russische kiel, maar dan als tuniek japon uitgevoerd, terwijl Barentzen met franjes aan zoom en taille werkte. André Laug btracht veel met plooien en plissés. (Van onze moderedactrice) MADRID Al vele jaren is Spanje actief aan het modefront waar nu eenmaal flink deviezen mee verdiend kunnen worden. Merkwaardig genoeg worden de rijke klederdrachten der Spaan se schonen, die zovele buiten landse mode-ontwerpers inspi reerden, niet als uitgangspunt genomen. Eerder is de Spaanse mode, voor export bestemd, bij zonder sober. Verder vooral ook degelijk. De uitbundigheid van de Italianen en de malle invallen van de Fransen missen we hier, waar de conserva tieve geest ook de mode beheerst. Toch zijn er al enige ontwerpers, die internationale faam verwerven. Van hen is Elio Berhanyer het enfant terrible, die de rokken flink boven de knie houdt en bovendien het ook meer dan de anderen zoekt in extreme versieringen. Hij brengt losse panden aan of zet enorme zak ken op onwaarschijnlijke plaatsen. Het model links is aan zijn brein ontsproten. De losse schouderflap- pen zijn typisch voor zijn collectie. Het pakje bestaat uit een mouwloze japon met kort manteltje uitgevoerd in double face wollen materiaal, mosgroen-oranje. Beroemdste ontwerpster in Spanje is Carmen Mir, die ensembles ont wierp bestaande uit lange pantalon, Links een overslag mantel van Barentzen uitgevoerd in double face wol, zwart en camel, gedragen op een lange pantalon met heel wijde pijpen. Rechts een geklede mantel van Valentino, de fijne zwarte wollen stof is door Polidori met ronde monograms geborduurd. Boordje, manchetten en cein tuur zijn van satijn. De rok- wijdte wordt verkregen door platte plooien in de zijnaden. tuniek en korte mantel (midden). Vargas Ochagavia verwierp al wat kort was en hield het op de lange lijn, die verleden jaar in Parijs als een mislukking gold. Maar mis schien heeft Vargas het toch bij het rechte eind, want niets is ongewis ser dan de mode. In ieder geval toonde hij een heerlijke mantel uitgevoerd in dou ble face wol in een camelkleur met chocoladebruine ruit (rechts). Bij de japonnen, die dezelfde lengte had den, maakte hij veel gebruik van zonnestraalplissee. DEN HAAG Minister drs. J. A. Bakker van verkeer en waterstaat heeft drs. H. DL Franssen, lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid, op diens schriftelijke vragen meegedeeld dat de trainingsvluchten van de KLM met straalvliegtuigen waarschijnlijk niet van Schiphol naar Eelde zullen worden verplaatst. De bewindsman bevestigt dat het streven er inderdaad op gericht is om het aantal lesvluchten van de KLM op Schiphol ln de toekomst te ver- 1 minderen. De geluidshinder kan daarmee enigszins worden terugge bracht en voorts laat het steeds groeiende normale, commerciële ver keer het uitvoeren van volledige lesprogramma's op Schiphol hoe lan ger hoe minder toe. Zoals inmiddels bekend is gemaakt hebben de plaatselijke vertegen woordigers in de raad van bestuur van de nv Luchthaven Eelde zich zeer duidelijk negatief ten opzichte van de plannen opgesteld. Onder de ze omstandigheden is het, aldus mi nister Bakker, niet waarschijnlijk dat de grote investeringen die nodig zou den zijn om de luchthaven Eelde uit te bouwen, investeringen die op den duur ook voor het commerciële ver keer van het veld van belang zouden zijn geweest, althans voorshands doorgang zuilen vinden. DEN HAAG Mr. E. H. Koning, Tweede-Kamerlid voor de VVD, heeft de staatssecretaris van finan ciën schriftelijk gevraagd of het waar is. dat ook in gevallen waarin aannemelijk is dat de aar.giftestor- tingskaart voor de motorrijtuigenbe lasting niet door de belastingplichtige Is ontvangen, door het Centraal .bu reau motorrijtuigenbelasting naast een aanslag van de verschuldigde be lasting tevens een verhoging wordt opgelegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9