Ponderosa-farm vlak voor opening (vandaag) verwoest V (rant van Echte vakmensen worden meegenomen in de dynamische groei van Hoogovens „West-Irian niet los te denken van Indonesië" FORMAAT SIS 10 JAAR VOOR ROORD OP RIVAAL West-Irian wordt niet opgeofferd HOOGOVENS IJMUIDEN - BRAND MAAKT EIND AAN PLANNEN VOOR COWBOY-SPEELCENTRUM VOOR ZAKENLIEDEN Papoea's gaven volgens Soeharto te kennen ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1968 I (Van een onzer redacteuren) 's HEERENBERG Nog Igeen 24 uur voordat h\j met lativeel feestvertoon officieel zou worden geopend, is gistermid- ^dag in Lengel, nietig buurt- ij schap by 's Heerenberg aan de Duitse grens, de Ponderosa -farm door kortsluiting voor i- het grootste deel door een felle l\ brand verwoest. Voor 55-jarige t. initiatiefnemer Anton Kruyer betekende dat de tragische in- ieenstorting van lang gekoes- I. terde dromen. DE Ponderosa, genoemd naar de irm van de bekende Cart- ght-tv-helden, moest het grootste itspanniregscentrum voor zakenlie- ïn met managerziekte worden. Dat f. as het idee van Anton Kruyer: de ensen moesten als kinderen kun- en spelen, ze zouden te paard en als owboy verkleed strooptochten kun- len houden, ze zouden een boutje uit :t vuistje moeten eten. ze mochten diaantje spelen, of voor detective ooreaan, kortom: ze zouden zich in e V~ld West moeten kunnen wanen hun zakelijke muizenissen even het hoofd te zetten. Een half jaar lang was Anton ruyer met de voorbereidingen daar- ior bezig geweest. Hij pachtte het terderijtje in Lengel en reed elke :htend van zijn woonplaats Ulft sa- len met zijn 18-jarige zoon Frits op e brommer naar het buurtschap om r zelf de verbouwing en inrichting fr hand te nemen. Aanvankelijk zou et een gewoon pension worden, la- ïr na de 1 april-grap van de lCRV-tv, die excellenties liet hoepe- in en kangeroesprongen maken in en slechts in de verbeelding jestaand speelcentrum voor mana- jerzieke zakenlieden veranderde [ij die opzet en startte zijn Ponde- psaplannen. Hortend sprekende Anton Kruyer: „Is het niet zonde? Daar gaat nu een half jaar werken. Alles is voor niets geweest. We moeten weer helemaal opnieuw beginnen." Maar letterlijk en figuurlijk zag gisteren die plannen in rook opgaan. De kamers in het gastengedeelte wa ren juist klaar, de stoffeerder had 's morgens nog de vloerbedekking ge legd en 's middags zou de brede houten veranda worden getimmerd. •fe Verloren Anton Kruyer was net bezig met het bijwerken van de tuin voor de gasten toen hij plotseling tegen half twaalf rookwolken uit het dak zag komen. „Brand", schreeuwde hij en Echtgenote wilde met slachtoffer trouwen MIDDELBURG Tien jaar gevan- enisstraf met aftrek eiste gisteren fc officier bij dc rechtbank in Mid- tlburg tegen de 33-jarige A.E. de B. It Vlissingen wegens moord met kubedachten rade op de 30-jarige van Vlijmen te Middelburg. De B. werkte samen met Van Vlij en als constructiewerker in Terneu- n en hij reed dikwijls met hem in auto mee naar zijn werk. Van ijmen toonde een meer dan norma- belangstelling voor de vrouw van B. en er ontstond een verhouding haar hoogtepunt bereikte op 17 lart, toen de vrouw van De B. zei n hem te zullen scheiden en met in Vlijmen te trouwen. De B., getrouwd sinds 1967 en va- r van een zoontje, had toen reeds n Vlijmen met een mes bedreigd, ze was hierna weggegaan. Op die fde dag had De B. nog tegen zijn loonouders gezegd dat hij Van ijmen wel zou krijgen. Gewee reisde een dag later naar iel en kocht daar een geweer, vrouw heeft dit nog in de kast staan. De volgende dag probeer- I de verdachte het geweer in het lllebos bij Vlissingen. 's Avonds hg hij naar het station in zijn |>onplaats. Hij wist precies met ilke veerboot Van Vlijmen uit feskens tegenover het station zou riveren. Toen Van Vlijmen bij zijn auto lam, riep De B. hem. dreigend met t geweer, toe dat hij op zijn buik de grond moest gaan liggen. De B. dat hij Van Vlijmen in zijn zit- ik wou schieten. Toen Van Vlijmen i 'n maar grijnsde en zei dat De B. moest schieten, raakte deze het dolle heen en deed dit in- aad. Het eerste schot was irschijnlljk al fataal. V reemdelingenlegioen fan Vlijmen rende nog weg naar j station, achterna gezeten door de lietende De B. Door de stationshal nden de mannen naar de perrons. ar Van Vlijmen neerstortte. De B. P terug en riep naar een loket dat politie kon worden gebeld. Mr. W. K. H. Dièleman, raadsman n de verdachte, noemde De B. een i ïuw, opgejaagd en bedreigd mens. ldaatje spelen was altijd zijn ge lde bezigheid geweest en hij was n ook hevig teleurgesteld toen hij or de dienst werd afgekeurd. Hij ig naar het vreemdelingenlegioen aarin hij vijf jaar meevocht in In- •China en Algerije. Hieraan heeft enkele medailles overgehouden. Daarna trachtte hij zich weer aan maatschappij aan te passen, maar ook na zijn huVvelijk bleef hij een zaam. Toen alles wat De B. had op gebouwd, hem door Van Vlijmen ont nomen dreigde te worden, viel hij volgens zijn raadsman terug in zijn oude reactie en begon, zoals bij de guerrilla, zijn vergelding. Verzoend De raadsman bepleitte volledige clementie, vooral omdat zijn cliënt en diens vrouw in de tijd van het voor lopig arrest weer naar elkaar zijn toegegroeid en omdat ze niet te lang uit elkaar kunnen blijven. De officier van justitie, mr. P. J. V. Roscam Abbing, zei dat De B. tegen Van Vlijmen had geroepen: „Makker, jouw dagen zijn geteld" en: „Ik ver moord je, je gaat eraan". De B. heeft meermalen, ook tegenover de officier, gezegd geen spijt van zijn daad te hebben. Volgens het psychiatrisch rapport heeft hij een bewustzijnsver nauwing gehad. Brandweer in actie, maar véél te redden viel er niet meer. rende gelijk naar binnen, waar zijn vrouw en zoon Frits in de woonka mer zaten. Maar blussen had op dat moment al geen zin meer, de vlammen sloe gen al uit het dak. Het enige wat Anton Kruyer, zijn zoon en enkele te hulp geschoten buren nog konden doen, was het huisraad in allerijl naar buiten slepen. De brandweer moest de rest doen. Maar ook zij slaagden er niet in, ondanks de regen, de boerderij te redden. Het gedeelte, waar dit week einde twintig gasten uit Nederland en Duitsland onderdak zouden vinden na het grote cowboyspel, dat vandaag zou worden gespeeld, ging verloren. Slechts het woongedeelte bleef in tact, zij het dan, dat de waterschade aanzienlijk was. •fe Tweede keer Totaal verslagen zat Antó'n Kruyer die middag in het schuurtje achter het huis. Zijn vrouw en dochtertje waren volkomen in de war, opgeno men bij de buren. Alleen hij en zijn zoon bleven bij de geblakerde resten van het huis, dat vandaag Ponderosa zou worden. „Dit is nu de tweede keer. dat we zoiets meemaken", zegt zoon Frits. In 1954 hadden we een banketbak kerszaak in Alkmaar, die tijdens het feest van het 700-jarig bestaan van de stad, zou worden geopend. In de nacht voor het feest brandde zij to taal af." „Daarna is m'n vader opnieuw be gonnen met een automatiek en een café in Culemborg, maar dat bleek voor m'n moeder te druk. Toen is hij nog een tijdje vertegenwoordiger ge weest in Ulft. Met de Ponderosa heeft hij nog eenmaal willen probe ren een eigen zaak op te bouwen. En nu maakt hij dit weer mee." Onzekerheid Of hij Ponderosa nog zal kunnen opbouwen, was overigens enkele uren lang nog een spannende onzekerheid. Anton Kruyer wist namelijk niet, of zijn boerderijtje al verzekerd was. Juist twee weken te voren had hij samen met de agent van de verzeke ringsmaatschappij de papieren gete kend, maar de polis had hij nog niet in huis. „Als de schade niet gedekt is, ben ik geruïneerd. Ik heb 40.000 gulden in de verbouwing moeten steken. Als ik die kwijt ben, kan ik nooit meer op nieuw beginnen en ben ik kapot." Een uur later echter maakte de agent uit Ulft, die door een collega was gewaarschuwd, een eind aan alle onzekerheid. Met de polis, die hij juist die ochtend had ontvangen, kwam hij het erf op. Anton Kruyer kon weer wat opgeluchter kijken, al is Lengel's dan vandaag niet doorgegaan. De twintig paarden, waarop de gasten hun spel zouden uitvoe ren, de postkoets, die overvallen zou moeten worden, de namaak- pistolen, de holsters en de cow boy-hoeden, die een firma uit Noord-Scharwoude zou leveren, kwamen 's middags voor niets. Evenals de twintig gasten, de Duitse televisie en een aantal genodigden, die door de conster natie niet tijdig meer konden worden gewaarschuwd. Het Pon- derose-feest was afgelast. Maar verslagen starende Anton Kruyer kon dat toen niet eens meer zelf meedelen DJAKARTA President Soeharto heeft gisteren gezegd dat Indonesië zal blijven vechten voor het behoud van West-Irian. Het Indonesische staatshoofd zei dit in een drie uur durende rede in het parlement ter gelegenheid van de onafhankelijkheidsdag die vandaag wordt gevierd. De bevolking van West-Irian mag vrij kiezen. Maar dit betekent niet dat wij die bevolking zullen op offeren. Het betekent niet dat wij de vruchten van onze strijd voor de be vrijding van West-Irian. waarin vele offers zijn gebracht, zullen prijs geven. En het betekent ook niet dat wij afstappen van het beginsel van de republiek Indonesië, aldus het Indo nesische staatshoofd. Onder zijn ge hoor bevond zich de leider van de Nederlandse parlementaire delegatie, de Tweede-Kamervoorzitter mr. Van Thiel. naar toeneming van de textiel- I industrie van 46 tot 900 miljoen meter in vijf jaar; vergroting van de papierindustrie van 12.000 tot 40.000 per jaar; verbetering van de exportpositie van mais en oprichting van assemblagebedrijven voor car rosserieën en onderdelen van auto's. Je moet wel heel sterk in je schoenen staan, als je bijna 2 miljard gulden (2000 x 1.000.000) voor uitbreidingen in je onderneming steekt. Hoogovens IJmuiden doet dat. En wie de kranten leest, weet wat dit betekent: geld schept werk. Wie investeert, schept arbeid. Hoogovens schept arbeid voor vakmensen die willen méégroeien met z'n groeiend bedrijf. Zeven nieuwe fabrieken Die 2 miljard gulden wordt geïnvesteerd in uitbreidingsplannen, die o.a. zeven nieuwe fabrieken omvatten: hoogovens 6 en 7,oxystaal- fabriek 2, blokwalserij 3, warmbandwalserij 2, koudbandwalserij 3 en een pelletfabriek voor de erts-voorbereiding. Los van de bouwkosten e.d. installeert men voor vele honderden mil joenen guldens aan werktuigkundige,elektro technische en elektronische apparatuur. Het nieuwste dat de moderne techniek thans biedt. Kolossale krachten Een deel van dat geld gaat naar de nieuwe, 3e blokwals, die van blokken staal tot 45.000 kg. plakken „mangelt". Het zal de zwaarste wals in de staalwereld worden met een hoofd aandrijving van bijna 20.000 pk, bestaande uit een horizontale aandrijving door 4 motoren van 3500 pk en een vertikale aandrijving door een motor van 5500 pk, alle gevoed door. thyristoren. Minimale meting Tegenover deze geweldenaar staat de uiterst gevoelige apparatuur voor de automatische dikteregeling van staalplaat. Dat gebeurt door middel van een röntgen-diktemeter, die werkt met een nauwkeurigheid van enkele duizend sten millimeters. Technisch luilekkerland Tussen deze uitersteu ligt bij Hoogovens een wereld van technische verscheidenheid op het gebied van produktie en transport, van bewe ging en aandrijving, van procesbesturing en controle, van pompen, verlichting, pneuma tische en hydraulische uitrusting, van akoes tische en optische communicatie, van conven tionele elektrische apparatuur tot geïntegreerde schakelingen. Het zijn maar enkele grepen uit de veelomvattende techniek bij Hoogovens. In dit technische „luilekkerland" kan een vak man z'n hart ophalen. Want waar mogelijk wordt hij van meet af aan ingeschakeld bij de opbouw en het in werking stellen van de kost bare en vernuftige installaties die later aan zijn vakkundige zorg zijn toevertrouwd. Inzicht en initiatief Routine en sleur bestaón niet bij al het nieuwe dat Hoogovens onderneemt. Gevraagd wordt: zelfstandigheid, actie, initiatief. Daar zijn vak bekwame, toegewijde mensen voor nodig die in een dynamische taak willen meedenken en meedoen aan de praktische verbetering van rendement en efficiency. Dat vraagt inzicht en vindingrijkheid. Een uitdaging Deze advertentie over groei en uitbreiding van Hoogovens is een uitdaging aan vakmensen die voldoening zoeken in hun werk. Na een periode van oriëntatie en inwerken zullen nieuwelingen zich snel thuisvoelen bij Hoogovens IJmuiden. Aan vaklieden op elektrotechnisch, elektro nisch, instrument-technisch en werktuigkundig gebied worden op aanvraag gaarne verdere inlichtingen verstrekt over de mogelijkheden die er voor bekwame mensen bij Hoogovens liggen. Voor inlichtingen: afd. Personeelsvoorziening, Hoogovens Umuiden (tel. 02510 94000). Anton Kruyer: voor de tweede maal gedupeerd. President Soeharto van Indonesië ontspannen converserend met Aad van den Heuvel en Piet Kaart van het Brandpunt-team, dat hem voor de tv interviewde. HILVERSUM „We streven er voortdurend naar, de inter nationale overeenkomst van 1962 over West-Irian na te le ven, die ook wij hebben aan vaard. Men dient echter te we ten dat de Papoea's ons reeds herhaalde malen duidelijk heb ben gemaakt, dat hun provincie een gebied vormt dat niet afge scheiden kan worden van de republiek Indonesië". De inwoners van West-Irian zullen dus vast al met zekerheid weten wat zij moeten doen, zei gisteren de Indo nesische president, generaal Soehar to. in een vraaggesprek met twee re dacteuren van Brandpunt, de tv-ac- tualiteitenrubriek van de KRO. Vijfjarenplan Soeharto kondigde daarna een vijfjarenplan voor de economische ontwikkeling van het land aan. Dit plan, opgesteld door de Nationale Planraad zou in 1969 in werking moeten treden. De ontwikkeling van landbouw en lichte industrie neemt een zeer grote plaats in in het plan. De luchtvloot zal prioriteit geven aan binnenlandse vluchten; ter ver sterking van de Indonesische com merciële luchtvaart zal de regering volgend jaar om. vier Fokker Friendships bestellen. In het pldn wordt voorts gestreefd Aad van den Heuvel en Ed van Westerloo hadden Soeharto gevraagd of Indonesië het verdrag erkent en of de bevolking van West-Irian in volle vrijheid zal kunnen beslissen of zij de band met Indonesië wil handha ven of verbreken. Verhoudingen Over de verhouding tussen Neder land en Indonesië na het bezoek van minister Luns zei Soeharto: „Nu er een vreedzame situatie is ontstaan, koesteren wij geen wrok meer over het bittere verdriet dat ons deel werd als gevolg van ruim drie eeuwen koloniale overheersing. We hebben nog wel steeds te kam pen met de zware offers die wij moesten brengen voor onze vrijheid, met inbegrip van de bevrijding van West-Irian. Wat wij verwerpen is het systeem, niet een volk of zijn rege ring. De laatste twee jaar is de verstandhouding met Nederland aan zienlijk verbeterd. De technische hulp was zeer welkom en wij stellen deze op hoge prijs. Gezien de gezon de basis en de ontplooiing ben Ik ervan overtuigd dat de betrekkingen goed zullen blijven en voor beide partijen vruchtdragend .zullen zijn." Bodemschatten Aan het begin van het interview ging Soeharto in op de hulp die zijn land nodig heeft. Het gaat Indonesië voornamelijk om kapitaal, materiaal en technische kennis. Deze hulp is 1 vooral van belang voor het ontginnen j van de onuitputtelijke bodemschat- ten. ..We z.ien er nauwlettend op toe dat het geld ook inderdaad wordt aange wend voor exploitatie van deze bo demschatten, zo dat het gehele volk er baat bij heeft." Volgens Soeharto heeft het Neder landse bedrijfsleven op dit gebied buitengewoon goede kansen op suc ces aangezien de Nederlanders Indo nesië van nabij kennen. Zal Indonesië door de hulpverle ning van westelijke landen niet naar het Westen toegroeien? Soeharto: „Hoewel wij op het ogenblik buitenlandse hulp nodig hebben, zijn wij niet bereid tot het opgeven van de grondbeginselen van ons land en volk, om zodoende die hulp te krijgen. De hulp die wij ont vangen, is hulp zonder politieke bin dingen, hulp die gegeVen wordt op basis van de nuttigste besteding." Democratischer? Is Indonesië de laatste tijd demo cratischer geworden? „Inderdaad, de democratisering is belangrijk vooruitgegaan De persvrijheid begint gestalte te krij gen. men geniet vrijheid van me ningsuiting, de instellingen van de volksvertegenwoordiging zijn volko men vrij in het publiceren van hun conclusies. En dat alles gebeurt zon der angst voor vergeldingsmaatrege len van of ingrijpen door de hoogste gezagsdrager. Het Brandpunt-team vroeg de me ning van Soeharto over de vervan ging van enkele militairen in de re gering door burgers, ook al blijft het militaire element overheersen. „Men is gauw geneigd te zeggen, aldus Soe harto, „dat de plaats van de strijd krachten in de regering symptoma tisch is voor militarisme, ik wil er met klem op wijzen dat dit niet juist is. De plaats van de strijdkrachten is gebaseerd op geldende wetten en procedures. Wat meer is: de strijd krachten zelf'zijn de eersten die de nadruk moeten leggen op terugkeer naar en consequente uitvoering van onze grondwet." Tenslotte zei Soeharto nog dat hij op korte termijn In de gelegenheid hoopte te zijn een bezoek aan Neder land te brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7