GOEDEREN STRANDEN IN ZICHT VAN DE HAVEN IFALPA bereid tot compromis Eisenhower had nieuwe verdrag Hulp aan Biafraanse slachtoffers stagneert hartaanval r- T s j échoslo wakij e en Roemenië sluiten Maddox kandidaat BARTELSKI IN ALGIERS ...en als dessert.. JAMIN in handig gezinspak Zeker twintig doden hij ontploffing in speelgoedfabriek Impasse in Addis Abeba V&uiuu/n Piloten met goud betaald HIT Willi Voedsel- naast wapenzendingen van deze glanzende onder- zettertjes (met fijn Indisch motief) in etui voor ieder die nu n nieuwe abonnee opgeeft! Israël veroordeeld in Veiligheidsraad NEW YORK Vrijdagavond heeft de Veiligheidsraad met algemene stemmen een resolutie goedgekeurd, die een veroordeling inhoudt van Israël wegens „massale en zorgvuldig voorbereide" luchtaanvallen van 4 augustus op Jordaans gebied. Ook wordt de resolutie bevestigd van 24 maart jl., waarin Israël wordt ver oordeeld wegens zijn aanval te land tegen de plaats Karame. ATLANTA (Georgia) b Gouver neur Lester Maddox heeft zich van daag kandidaat gesteld voor de de mocratische nminatie voor het presi dentschap van de Verenigde Staten. Maddox had al eerder bekendge maakt, dat de conservatieve demo craten op de conventie de kans zou den krijgen op een conservatieve kandidaat te stemmen. C.I.E.B.A. - LEIDERDORP TEL. <01710)-30797*/21561 BRANDKASTEN KANTOORMEUBELEN KINSJASA Minister van buiten landse zaken Bomboko en minister van financiën Moeshiette hebben hun bezoek aan België voor besprekingen inzake technische bijstand vermoede lijk tot volgende week uitgesteld. Hiervoor is geen reden opgegeven. Een officieel communiqué schrijft het uitstel toe aan de verschuivingen, die president Moboeto in zijn kabinet heeft aangebracht. De dertigjarige Zweedse Turid Wi- deroe heeft een grote kans de eerste vrouw in West-Europa te worden, die een groot passagiersvliegtuig mag besturen. Turid, hier in de cockpit van een vluchtnabootser, moet nog één test afleggen en als zij daarvoor slaagt, zal zij pilote worden op een van. de luchtreuzen van de SAS. Aldus de Biafraanse minister van buitenlandse zaken, Nbu Matthew, tijdens een kort oponthoud op het vliegveld van Libreville. Hij was op weg naar Addis Abeba, waar keizer Haile Selassie persoonlijk be middelt in het moeizame ge schil tussen Biafra en Nigeria. Hoewel vrijwel de gehele wereld Biafra te hulp is gesneld, stagneren de voedselzendingen als het ware in het zicht van de haven. Piloten pro fiteren van de situatie en men laat ALGIERS De voorzitter van de Internationale Federa tie van Verkeersvliegers (IFALPA), de KLM-piloot Jean Bartelski. is gisteren in ge zelschap van de secretaris generaal van de Franse ver- keersvereniging Landragen in Algiers aangekomen. A2 Het nieuws van hun, aankomst eroorzaakte grote opschudding, om dat vooral Bartelski verantwoordelijk wordt geacht voor het besluit Alge rije te boycotten zolang het Israëli sche lijntoestel niet wordt vrijgege ven. Bartelski is naar Algiers gekomen op uitnodiging van de Algerijnse re gering om van gedachten te wisselen over het besluit van de boycot-actie van de IFALPA. hadden later een gesprek met Yala- chi Yaker, een functionaris die belast is met de economische- en culturele zaken van het ministerie van buiten landse zaken. Zij werden uitgenodigd om de bemanning en passagiers van de gekaapte Israëlische Boeing te be zoeken. Het Libanese vakverbond van ar beiders in de olie-industrie heeft in tussen laten weten dat de bij haar van maatschappijen waarvan de pilo ten de Algerijnse vliegvelden boycot ten. niet meer van brandstof zullen voorzien. Het verbond zegt in een verklaring te betreuren dat de IFAL PA zich met politieke kwesties heeft bemoeid. Com prom is Bartelski zei tegen verslaggevers, dat hij tot het bittere einde zou vechten. Hij liet echter ook doorsche meren dat de IFALPA mogelijk be reid is een compromis te aanvaarden. De KLM-vlieger is van mening dat het onderzoek door de Algerijnse re gering 'veel te lang' duurt. Bartelski vertelde dat de grondbe- manningen hem verzekerd hadden dat zij de boycot van de piloten zul len steunen. „Wat wij willen is een einde maken aan de piraterij in de lucht zodat deze zich niet zal uitbrei den tussen de Arabische landen en Israël. Bartelski en de secretaris van de Franse vliegersvereniging, Landragin, ALICANTE (Spanje) Een zware ontploffing in een speelgoedfabriek in Alcoy in de Spaanse provincie Ali cante heeft vrijdagavond aan zeker twintig mensen het leven gekost. In het bedrijf werden sleutelhan ger-pistolen gemaakt, die erg popu lair zijn in Spanje. De explosie deed zich voor in een zich met honderdduizenden guldens betalen om de voedsel- en wapenzen dingen naar Biafra over te vliegen van het Spaanse Fernando Poo of het Portugese Sao Tomé. Een uitzondering vormt een team van Zweden, dat, Nigeriaans luchtaf weer trotserend, toch steeds erin slaagt Biafra te bereiken. Maar het neemt niet weg dat kost bare voedselvoorraden iri de opslag plaatsen van Fernando Poo en Sao Tomé liggen te verrotten. De stank van vis is bijna ondraaglijk. Maar zo lang Nigeria onwillig blijft tot een afdoende regeling, kan de uiterst sum miere luchtbrug weinig soulaas bren gen voor de hongerende bevolking, die misschien, ondanks de beweringen van de Biafraanse autoriteiten, meer voedsel en medicijnen nodig hebben dan wapens. Maar het is een overlevingsoorlog, zegt de Biafraanse minister van bui tenlandse zaken, en dus blijft Biafra zich met hand en tand verzetten. Men is vooral verbitterd om Britse (en Russische) hulp aan Nigeria. Zolang Nigeria militair gesteund wordt, hel pen voedselzendingen niet veel. Voor vervolg zie pag. 5 ADDIS ABEBA Het ziet er naar uit dat de vredesbesprekingen tussen Nigerië en Biafra in Addis Abeba in een impasse zijn geraakt. Keizer Haille Selassie heeft giste ren afzonderlijk met de beide delega ties gesproken wellicht om de dia loog weer op gang te brengen. Een aanwijzing dat de conferentie dreigt te mislukken vormde het voornemen van de Nigeriaanse delegatie vandaag naar Lagos terug te keren. GENèVE Het internationale co mité van het Rode Kruis, Caritas In- ternatonal, de Wereldraad van Ker ken en het Kindernoodfonds van de VN zeggen in een gezamenlijke ver klaring, dat in Biafra hulp moet wor den geboden aan tussen de twee en drie miljoen burgers, welk aantal nog steeds toeneemt. De vluchtelingenkampen bevatten 500.000 a 750.000 mensen, van wie sommigen vrijwel van voedsel zijn verstoken. Ook in gebieden die in handen van de federale regering zijn, voornamelijk in Enoegoe en Calabar en omgeving, lijdt een miljoen vluch telingen gebrek. In Washington deelde het Ameri kaanse bureau voor internationale ontwikkeling (AID) mee dat het 5000 ton levensmiddelen beschikbaar heeft gesteld voor de slachtoffers van de burgeroorlog in Nigerië. opslagplaats voor kruit en kogels. Het reddingswerk wordt bemoeilijkt doordat een hoogspanningskabel werd vernield en de stroom in de omgeving uitviel. Er werkten op het moment van de ontploffing vijftig mensen in het bedrijf. i Nieuwe Leidse Courant Zaterdag 17 augustus 1968 49ste jaargang (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) 7* ftcleur: F. Diemer tfdredacteur: Dr. E. Diemer tofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 „Stantvastich is gheblevcn mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendiens» bezorging 18.00—19.00 uur LIBREVILLE/SAO TOMÉ ^'e zullen de strijd tot bet bittere einde voortzetten. Overal wordt nog verbitterd gevoch ten, ook in het zogenaamde bezette gebied. Guerrilla's zijn dag en nacht actief. vember in Moskou wordt gehouden. Roemenië zal wel aan het voorberei dend werk deelnemen. Het uiteinde lijke besluit zou afhangen van de vraag of de conferentie zal bijdragen tot dan wel afbreuk zal doen aan de eenheid van de internationale com munistische beweging. Het leven van honderdduizenden hon gerende Biafranen hangt aan een zijden draod. De hele wereld is het rampge bied te hulp gesneld, maar de voedsel zendingen stagneren. De voorraden stapelen zich op, zonder dat er uitzicht is op een snelle distributie ter plaatse. De goederen stranden als het ware in het zicht van de haven. In ons Zondagsblad I vandaag een reportage van Camargue, Frank- rijks „wilde Westen" aan de Middellandse Zee, een beschouwing over de samenwerking arts-predikant, een huis vrouw over het sex- probleem en nog meer weekend var ia voor jong en oud. liljoen Amerikanen jeven het roken op Washington Een miljoen nerikanen geven volgens een rap- »rt van de afdeling „roken en ge- ndheid" van de Amerikaanse ge- ndheidsdienst jaarlijks het roken In totaal zijn een kwart van de annelijke rokers en een vijfde van vrouwelijke ermee opgehouden. Hoewel er per dag twee- tot drieduizend Biafranen van honger omkomen, heeft Biafra in de eerste plaats behoefte aan wapens. Als wij evengoed als de Nigerianen zijn uitgerust, is Lagos binnen veertien dagen in onze handen. Voor vervolg zie pag. 9 Gisteren is de Nederlandse par lementaire delegatie op het vliegveld van Djakarta aange komen. Tweede-Kamervoorzitter mr. Van Thiel (links) ziet met een bloemenkrans om de hals toe hoe KVP-fractieleider drs. Schmelzer begroet wordt door de vice-voorzitter van het Indo nesische parlementdrs. Ben Mang Reng Soy. WASHINGTON Ex-president Eisenhower is vannacht in het Wal ter Reed-ziekenhuis opnieuw door een ernstige hartaanval getroffen Zijn toestand was nadien volgens de artsen stabiel. Mevrouw Mamie Eisenhower en haar zoon John brachten de nacht in het ziekenhuis door. Er zou voor van avond geen nieuw bulletin worden uitgegeven. Het is de vierde hartaanval die Eisenhower dit jaar kreeg. Hij ligt sinds 14 mei in het ziekenhuis. Tien dagen geleden sprak hij vanuit het ziekenhuis de republikeinse conven tie in Miami Beach toe. Direct daar na kreeg hij een hartaanval. 1 Men hoeft de wereld niet Ifond te reizen om te begrij pen, dat de lucht overal vlauw is. GOETHE 0 Ir. Van Dis, nestor Tweede Kamer, wordt 75 jaar. pagina 2 Herfstachtig Depressies trekken aan de lo- lende band snel van de oceaan laar Europa. De storing die van- norgen passeerde gaf plaatselijk lok onweer. Er zijn vandaag nog neer buien te verwachten. Een ucht van hogedruk geeft zondag vat meer opklaringen, maar door Ie krachtige westenwind blijft iet voorlopig te koel met tem- teraturen in de buurt van 17 (raden. Een belangrijke verbetering is liet te verwachten zolang in de logere luchtlagen een zeer tracht ige westelijke stroming lanwezig blijft. 18 aug. zon op 05.29, zon onder 19.58 naan op 23.44. maan onder 17.18. 19 aug. zon op 05.30. zon onder 19.56 naan op maan onder 18.18. I „Ik oefen voor als er eens brand Komt..." i i i i i Lb. jfv Ik geef op als jP nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. beta aft: O per kwartaal per maand Inzenden aan Bureau van dtt blad LIBREVILLE Onder weg tiaar Sao Tomé, het Portugese eiland voor de kust van Nigeria, waarvandaan Biafra van voedsel wordt voorzien, moest het vliegtuig, waarin onze speciale verslaggever Link van Bruggen zich bevond, wegens panne uitwijken naar Gabon. Tussen de landing op en het vertrek van het vliegtuig van Libreville was onze reporter de ge vangene van deze even boven de evenaar liggende Afrikaanse staat. Hem iverd huisarrest opgelegd in het hotel, waarin hij zich gedurende, dertig uur bevond. Waar hij ook ging of stond, overal doken zijn bewakers op: politiemannen, die in Gabon als gardiens de la paix" door het leven gaan. De foto werd genomen, nadat Link van Bruggen erin was geslaagd ongemerkt het hotel te verlaten om een wandeling langs het strand te maken. Ver kwam hij echter niet. Al na een paar honderd meter hadden de „bewakers van de vrede" hem ingehaald. Het is onze verslaggever nog altijd niet bekend waarom hij in Libreville dag en nacht werd be waakt. Hij weet alleen dat dit in opdracht van de directeur van de veiligheidsdienst gebeurde. Als vermoeden spreekt hij uit dat men in deze voormalige Franse kolonie niet gesteld is op onverwachtse bezoeken van buitenlandse journalisten. Daarnaast is hem uit gesprekken met zijn bewakers duidelijk gewor den dat men de lading iwn het gestrande vliegtuig niet vertrouwde men dacht aan wapens in plaats van babyvoedsel hoewel Gabon een van de vier Afrikaanse .staten is, die Biafra officieel hebben erkend. PRAAG President Svobo- da en zijn collega en partijlei der uit Roemenië, Nicolae Ceausescoe, hebben vrijdag van vriendschap, samenwer- een nieuw bilateraal verdrag king en wederzijdse bijstand ondertekend. De partners verklaren daarbij dat zij vastbesloten zijn hun vriendschappelijke betrekkingen en samenwerking verder uit te breiden. Zij zullen hun beleid blijven afstem men op het Warschaupakt en de Co- nieco. Volgens een bepaling wordt militaire hulp verleend als een van beide aangevallen mocht worden door een ander land of een groep van landen. In een rede na de ondertekening zei Svoboda dat „het proces van weder opleving in Tsjechoslowakije de uit drukking is van wat het land drin gend behoeft en van de wil van de natie". De Roemeense president zei dat de betrekkingen tussen beide lan den berusten op „Kameraadschap pelijke wederzijdse hulp, eerbieding van de nationale onafhankelijkheid en souvereiniteit en op het beginsel van gelijkwaardigheid en niet-in- menging in binnenlandse aangelegen heden van andere landen". Tijdens een persconferentie onthul de Ceauscescoe dat zijn land niet is uitgenodigd voor de economische top conferentie, idie zes communistische landen in Bratislava voorstelden. „Wij weten niets van een dergelijke bijeenkomst", zei hij. De Roemeense partijleider zei ook dat zijn partij nog niet heeft besloten of zij zal deelnemen aan de commu nistische topconferentie, die in no-

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1