Een schaduwtuin kan mooi zijn de glazen muur PUZZEL VAN DE WEEK N De Kikker Hans Andree en Adelbrecht ZATERDAG IT AUGUSTUS I Tit VAN BLOEM EN PLANT Als je na lange »ren eindeloos rappen klimmen jindelijk op een larterreflat of mis- rhien zelfs in een oT-trij huisje terecht Stemt, is er aanvan- •lijk de vreugde het kleine lintje dat je deel perd! Eindelijk in (et groen te kun nen kijken, buiten fc kunnen zitten en H>et met de kinde en behoeven te tulen naar plant- kinder- j>en of k beelplaats. Maar dan komt Sjiherroepelijk een loment dat we be- lerken dat het toch ak |et zo'n hemel op ,51'»rde is als we ons »dden voorgesteld. IQf we hebben last ^an de wind, zitten ^■et vrij, de bomen Hn de buren ontne- HKen te veel zon of Sl^tt huis zelf geeft ^■haduw aan de tuin. de tuin diep ge- beg, dan zit je ach- i traan toch weer in 'Oe zon, maar zo B leaal is de situatie mg niet overal. Campanula latifolia alba, een prachtige plant voor de achtergrond met witte trompetvormige bloemen in losse trossen. Wie nog nooit getuinierd heeft lekt planten op die hij mooi jindt, zonder erbij stil te staan 1 ze het wel in zijn schaduw- lintje zullen doen. Dat leidt al- id tot teleurstellingen, zó zelfs it na het eerste enthousiasme Ie fut eruit gaat, omdat men nu iramaal vergeet zich te realise- in dat de natuur zelf ons het >rbeeld geeft. Zonminnende ten bloeien niet in een bos heel veel bosplanten ver- ichroeien in de zon. T"1, v- jVÖÖR DE JEUGD Natuurlijk is het ene plekje grond donkerder dan het andere en het is begrijpelijk dat we elk sprankje zon benutten door er iets fleurigs neer te zetten. Maar bij een goede keuze kan een schaduwtuin ook mooi zijn! En nu de planttyd naderbij komt. kunnen we u misschien enkele suggesties geven. Woont u op zandgrond, dan kunt u al in sep tember met planten beginnen. Dat geldt dan speciaal voor vaste planten, die dus buiten overwin teren. Vochtig Wat zware en vochtige grond soorten betreft is het altijd beter om vóór de winter te spitten, de grond grof gespit te laten liggen, opdat hij goed kan doorvriezen en dan in het voorjaar (half maart) pas te planten. Laten we eens kijken wat we aan vaste planten en tweejari gen op de achtergrond kunnen zetten. Wilt u eerst een haag met het oog op de vrijheid of als beschutting, bedenk dan dat deze óók weer schaduw geeft. Kunt u het met hoge planten af, des te beter. Vingerhoedskruid Het tweejarige vingerhoeds kruid is al zeer decoratief in groepen of als alleenstaande planten (1l'/im), Met witteen paarse Campanula latifolia alba en macrantha. als kaarsen om hoog schietend (120 cm) bereikt u een opvallend effect. Nog ge makkelijker groeit Campanula rapunculoides, maar pas op. het is een woekeraar, net als Lysi- machia punctata (geel) welke laatste we toch niet kunnen mis sen in de schaduwtuin om haar zonnige kleur in de zomer. In het voorjaar brengen pri mula's en Doronicum de zon in de tuin. De crème Ule trossen van Clmicifuga (zilverkaars) mogen we zeker In de schaduwluin niet vergeten, noch de fijnbladige lila Thalictrum. Ook onder de AstH- be's, meestal ten onrechte Spi raea genoemd, zijn juwelen van kleur op niet te droge plaats. Aruncus (geitebaard) is voor ons doel een sierlijke plant met crème aren (l'/im). Maagdepalm Voor onderbeplanting zijn er soorten te kust en te keur. gele en purperkleurige dovenetel. longenkruid. maagdepalm, lelie tjes van dalen (woekeren), Maartse viooltjes, Ajuga rep- tans (zenegroen), Sedum spu- rium, Saxifrage umbrosa (hoe- langer-hoe-liever), Asarum (mansoor), Polygonum bistorta (veenwortel, woekert). Pachi- sandra. Strooi er in oktober bos- hyacinten tussen uit in wit. rose, lila en blauw, winteraconietjes, sneeuwklokjes en Anemone blan da en u zult de schaduwzijde van uw schaduwtuin prompt vergeten als het voorjaar komt! A. C. MULLER-IDZERDA Kruiswoord-puzzel HOR.: 1. bunzing (gew), 3. eenmaal, 7. turks bevelhebber. 10. dat is (afk. Lat.), 11. bouwland, 12. hoenderachtige vogel, 14. voeg woord. 15. wijze, 18. kerkelijk zangstuk, 20. priem, 21. visje, 23. sluiskolk, 24. myth, figuur, 25. bijb. figuur, 27. myth, figuur, 29. plaats in Gelderl., 31. keer, 33. voorzetsel, 34. jongensnaam, 35. af korting van dona, 36. pers. voornaamw., 37. palmboom, 39. boom, 41. gevangenis, 43. navigatiemiddel, 45. achting, 47. een zekere, 49. voorzetsel, 50. vlies, 51. deel van de dag, 53. witte rand langs brie ven, 55. lidwoord, 56. kleefmiddel, 58. boom, 59. voegwoord, 60. grond die ibij een 'hoeve behoort, 61. Spaans rijpaard, 62, bolrond vruchtje (spreekt.) VERT.: 1. bijwoord, 2. onderrichten, 3. boomloot, 4. godsdienst (afk.), 5. pers. voornaamw., 6. snoer van een hengel, 8. esprit, 9. voorvoegsel, 11. zijtak Donau. 13. visje. 16. lelieachtig gewas. 17. duw, 19. wat gesproken wordt, 21. term bij het schaakspel, 22. op telling, 24. invorderen van geld, 25. bloem, 26. korter, 28. hoek- balkon, 30. oude lap, 32. rivier in Zwitserland. 37. rivier in Italië, 38. houten bakje, 39. erg, 40. maal, 42. kant van een stroom, 44. boom. 46. aalgeer. 48 nauw. 50. bosgod. 51. vaarwel. 52. soor; van hond, 53. voorzetsel, 54. boomloot, 57. voornaamw., 58. lidwoord. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL HOR.: 1, ah, 3. Dora, 7. even, 10, aam, 12. makreel, 15. Isar, 17. mee, 18. la, 19. pan, 20. net, 22. kat, 23. ter, 24. me. 26. poort, 28. o.l., 29. kiet, 31. preek, 33. An, 34. kol, 36. Ee, 37. Nogat. 40. maan, 42. To, 43. lepel. 45. sa, 46. rok, 47. tin, 48. log. 50. ral, 51. re. 53. ges. 55. taks. 57. no velle, 60. kei, 61. riem, 62. dank, 63. R.K. VERT.: 1. aai, 2. haspel. 4. om. 5. ram. 6. Aken, 7. Ee. 8. ver, 9. el, 11. maar, 13. reep. 14. lat, 16. RN, 18. late, 21. top. 22. kree. 23. toon. 24. mi, 25. eek, 27. oren, 29. knap, 30. Tom, 32. klok, 33. Agen, 35. las, 38. olie, 39. tel, 41. Aa, 42. tolker, 44. loge, 46. raak, 47. tra, 49. geld, 50. RT, 52. toe, 54. sla, 56. sik, 57. Ni, 58. V.M., 59. en. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel- oplossing". Er zijn drie prijzen: een van 10,- en twee van 5,-. VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD -- VOOR DE JEUGD VOOR: Dag nichten en neven. pp,Hoe maken jullie het allemaal? Kfc! de eerste week op school mee rvallen? En hoe hebben de d jsjarigen het gemaakt? Is het °n lieve juf op de „grote" "iooI? Je mag natuurlijk niet 'eel als je op de kleuterschool vend bent geweest. Maar dat helemaal niet erg. Je leert het nzelf wel hoor! Je doet maar led je best, dan word je erg iap. De grotere meisjes en jongens bben fijn nog één week va- l56' ntie voor de boeg. Misschien eft de zon nog een heleboel in tto voor jullie.... Moed houden lar hoor! Er zijn ook nichten en neven adJt maandag de weg naar school liaan. Heel veel sterkte hoor! llie schrijft maar hoe het is ld gaan. Je weet dat tante Jos' Maag lange en gezellige brieven n jullie ontvangt. Dat gaat na- jrlijk niet ineens, dat moet je en. Hoe meer je schrijft, hoe ter het gaat. Jullie persoonlijk ugschrijven is onmogelijk, in zou ik 's nachts wel moeten blijven en dat gaat natuurlijk niet. Daarom schrijf ik in de krant aan jullie allemaal. Nieuwelingen zijn van harte welkom. Wel moet je er goed aan denken dat je je geboortedatum in de brief schrijft. Dat wil zeg gen de datum wanneer je jarig bent en het jaar waarin je bent geboren. Niet vergeten hoor! Tante Jos wil het allemaal graag weten. We schrijven natuurlijk niet eens één keertje of tegen de tijd dat we jarig zijn. Ze zijn erbij hoor! Dat is niet eerlijk om zo een plaatsje in ons hoekje te ver werven. Je hoeft niet elke week te schrijven, maar wel regelma tig. Nou meisjes en jongens ik ver wacht weer een heleboel nieuwe nichten en neven hoor! Daaaaag, tot schrijfs. TANTE JOS Marjan van Deursen stuurde het volgende gedichtje in: Er woont een kikker in onze tuin, Hij is niet groen, niet zwart. maar bruin. Hij heeft het er best naar z'n zin. Hij klimt uit z'n vijver en springt er weer in. Hij zit vaak op een Mieblad. En is het daar nooit zat. Maar als hij groter wordt. Dan breng 'k hem ivaar hij thuis hoort!!! Een leuk vakantiewerkje Raadseltjes Van onderstaande namen kun nen jullie namen van beroepen maken. Probeer het maar eens! P. Kroever K. Lineewir C. Ducutoren Ik denk dat jullie allemaal wel eens in een optocht hebben meegelopen. Deze meisjes en jon gens lopen ook in een optocht. Niet met een lampion of vlag. Nee. ze houden allemaal een bord omhoog. Maar wat is er gebeurd? Alle eerste letters van de namen die op de borden staan, zijn verwisseld. Wat erg! Zoeken jullie nu maar eens precies uit waar ze moeten staan. 'k Zal jullie een klein beetje hel pen en verklap pen dat het alle maal dierenna men zijn. De oplossing moet worden in gezonden vóór dinsdag 20 augus tus. In de volgende zinnen zijn dierennamen verborgen. Zoeken jullie ze maar eens op. 1. Zijn val kwam lelijk aan 2. Er was vroeger op aarde niets. 3. Was de nacht egaal donker? We gaan een nagel etuitje maken van een restje vilt of van zacht leer (bijvoorbeeld van een oude handschoen). De patronen A en B knip je uit. Je kunt ze natuurlijk ook groter maken. Het ligt er maar aan hoe groot je schaar tje is. We vouwen het vilt of leer dubbel en de stippellijn van de patroondelen leg'gen we precies op de vouw. A knip je tweemaal 1 uit en B één keer. Bei de helften A leg je met de verkeerde kant op el kaar en rijgen ze met een fleurige kleur van zij of garen vast. De ronde bovenkan ten van het etuitje laat je open. Let wel, we rijgen ze wel afzonder lijk maar niet aan el kaar. De overslag rijgen we apart door. Op de tekening zie je, dat we de overslag met een paar steken aan de bovenkant van het etuitje vastmaken. Het zwaantje knip je ook van leer of vilt, maar dan liefst in een andere kleur. We kunnen het beestje erop rijgen, maar kunnen het er ook op festonne ren. Onderaan de overslag ma ken we een knoopsgaatje. Op de juiste plaats naaien we een knoopje aan het etuitje. We kun nen het nog garneren met een strikje en het etuitje is voor ge bruik klaar. Veel succes hoor! Thea Jansen stuurde ons deze i door IP 170 Die avond was het stampvol. Het bordje „uitverkocht" hing aan de kassa voor het gesloten loketje, het liep hier ooit bijzonder met de voorverkoop. Trommels en trompetten, klaterende mars en fanfares. Clowns bultelden over de pisterand. riepen grollen en grap pen. paarden dansten sierlijke figuren, verhieven zich fier op de achterbenen, beren trampelden naar binnen, log en slim. De Ikapel speelde „Carnaval des animaux" van Saint-Saëns. Nauwelijks waren die tonen verklonken en de beren bui gend en waggelend verdwenen, of opnieuw spleten zich ae gordijnen en traden de drie trapezewerkers in het nu blanke schijnwerperlicht. Zij droegen alle drie zeegroene tricots, strak om hun lenige lichamen, die niet eens bar veel spierkracht verraad den; in het donker zou straks dat groen fosforiseren. Dat was dé clou van hun gevaarlijk optreden. ZIJ klommen omhoog langs de touwladder, eerst Rie, ge dienstig door haar man geholpen, dan Jan zelf. Bob moest van een andere ladder gebruik maken. Hij kwam op een schommel aan de overzijde van de circusnok te staan. En toen begon het gevaarvolle werk, vele meters boven de net geharkte piste. De mannen hingen aan hun knieën, maakten salto's, begonnen dan het spel, waarin het slanke figuurtje met de waaiende blonde haren alsof het geen gewicht had los tussen hen in vloog door het circusrulm. Zwaaien aan de handen van de één, snel omkeren, op de juiste tel, de handen van de ander grijpen, net voor het opzegooide lichaam kon neerstorten, een zwaai terug, een salto in de lucht, naast Jan op de schommel, waar de eerste stormachtige ovaties in ontvangst worden genomen. De mannen zaten nu. hun gezichten en halzen rood van het omlaag hangen, zij wreven zich de handen met krijt. Weer omlaag. Jan gooide de rekstok zwaaiend naar Bob. die hem greep, optrok en eraan terugzwaaide, om en om, dan weer aan zijn knieën. Nu pakte Jan zijn handen, rekte, veerde, duikelde heen en weer, Rie aan zijn voeten; zo zweefden zij dan. Rie liet één hand los. Jan ook. Zij wuifden lachend naar het publiek, dat begon te klappen en te stam pen. Rie wierp het een kushand toe. Drie zwaaien van de ene naar de andere zijde en zl.1 stonden weer: Rie en Jan op de ene. Bob op de andere schommel, de rekstok ging hoog en leeg tussen hun steun punten in. De lichten doofden. Freek, opzij in een loge, zag nog net hoe een paar pikeur» alvast achter het kierende gordijn naar de zadelplaats de bloemen aandroegen. Zacht enerverend zette tromgeroffel In. Stilte viel in het overvolle chapiteau, enkele zachte o's en a's klonken fluisterend door het duister. Daar boven zweefden drie wezens, drie geheimzinnig lich tende mensen, buiten invloed van de zwaartekracht Hun gezichten en armen schenen donker, bijna zwart tegen het glanzig groen van hun eenvoudige tricots. Heen en weer zwaaiden de mannen aan hun schommels, heen en weer zweefde het lichtende elfenvrouwtje, rank en zonder vleu gels, als een wondermooie schim. Freek zat ademloos. Al zo vaak had hij die drie daarboven zien werken, maar altijd weer werd hij zich bewust van het vertrouwen, dat zij in elkaar moesten hebben, van de koene doodsverachtende moed, de zekerheid van grijpen, die elke minuut, elke secon de had uitgebalanceerd. Wordt vervo Igd) Hansje Tuit stuurde het volgende versje in. Er waren eens twee jongetjes in Breukelen aan de Vecht, De ene heette Hans Andree, de andere Adelbrecht. En allebei waren ze even oud, en allebei waren ze kijk Precies, precies, precies, precies, precies, precies gelijk. En als je zei: Dag Adelbrecht, dan zei het jongetje: Nee, Mijn broertje hier heet Adelbrecht, maar ik heet Hans Andree. De vader van die jongetjes wist ook niet het verschil. Want als hij zei: ,£eg Hans Andree, hou op met dat gegil", Dan was het Adelbrecht, en niet de andere die het dee En als h\j riep: „Zeg Adelbrecht", dan was het Hans Andree. Als Adelbrecht met water spoot, kreeg Hans Andree de schuld, Totdat de vader eindelijk zei: ,,'t Is uit met mijn geduld. Wie is nou wie, en wie is wie, en wie is eigenlijk wie? Of willen jullie apekoppen allebei over de knie? Ik kan niet zien, wie is wie, als ik zo naar jullie kijk. Want jullie zijn precies, precies, precies, precies gelijk.'" De vader greep een jongetje, hij nam een schaar en toen Toen knipte hij dat jongetje zo kaal als een meloen. Het andere jongetje kreeg toen nog twee vlechtjes in zijn haar. Ziezo zei vader toen, nu ken ik jullie uit elkaar. Maar wie is nou die jongen met aan elke kant een vlecht? En wie is nu de kale, is dat werkelijk Adelbrecht? Nu zucht de vader toch weer telkens: Als ik jullie zie; Wie is nou wie, en wie is wie? En wie is eigenlijk wie? Lappie Loep en de pruikebollen Jarigen Waf heeft de kleine Lineke een verdriet. Haar zus gaat voor het eerst naar de „grote" school Zij mag niet. Wat zou ze graag bij haar zus blijven! Er zijn er weer jarig, hoera, hoera!!!! Joop Daudeij. Annie Dubbeld. Janna Haasnoot. Ria van der Ham, Rina den Hollander, Liesje Sterrenburg, Hans Tuit, en Thil- da Verstoep van harte gefelici teerd met jullie verjaardag van de nichten en neven. Puzzeloplossing Taart, jibune, theepot, ten- lisballetjes, tafel, tol, trein, touw toffees, ton, toeter, tas, trechter tackel, tapkraan, tranen enz PRIJSWINNAARS PUZZEL Ria Heger, Vlaardingen, Ad. Korevaar, Molenaarsgraaf, en Nettie van der Sar, Maassluis. Kom laten we nog eens zingen Van Lorretje de hond. Die liep met Nellie's kousen. De kamer in het rond. En hadden we niet geroepen, „Lorretje kom gauw eens hier! Dan was hü met de kousen, Gegaan al aan de zwier. 18. Kleine Wim met zijn broertje Koos waren op straat aan het spelen. Ze holden elkaar achterna en hadden de grootste pret Plotseling liep Koosje tegen de vuilnisbak op die klaar stond om geleegd te worden. Kletterend viel deze om. Dat was een nieuw spelletje. De vuilnisbak weer vullen. Wim en Koosje gingen direct aan de slag. ,Mo?t je eens kijken, wat ik vind", riep Koosje, het flesje haar groeimiddel dat vrouw Knor weggegooid had. omhoog houdend. „Zullen we het eens proberen?" En voor W imp ie had kunnen zeggen dat hij niet van baarden hield, nad Koosje de inhoud rijkelijk over de beide hoofdjes vei- deeld. ..Er gebeurt niets..." zei Koosje teleurgesteld. In de verte naderde Lappie. af en toe een hapje nemend van zijn melkchocolade met nootjes, niet bewust van de dingen die hem nu weer le wachten zouden staan.... De scheepsjongens van Bontekoe ^Houjekoesr «t, 'TGflflT W TOCH prachtig ZOO

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 17