Nauwe samenwerking tussen arts en predikant nodig GEESTELIJK LEVEN Zal Londens nieuwe hart even onstuimig kloppen als het oude Piccadilly Circus? LICHAAM EN ZIEL NIET ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1968 Qiet beeldje Eros op Pic< anjdilly Circus. Of dat zo xlijven, als de plannen vc reMn nieuw plein doorgaan, liifen vraag, die de Londer "ten zich maar liefst niet st WJ I 5nj Er is een tijd geweest, waarin men dacht, dat ziel ;dk lichaam weinig met elkaar te maken hadden en JJide een „zelfstandig" bestaan leidden: „De dokter ïo^er voor het lichaam en de dominee voor de ziel". *fie lichamelijke klachten had, ging naar de dokter, itrle geloofsmoeilijkheden had, naar de dominee. Die is voorbij sinds de intrede van de psycho-soma- jefche wetenschap. 81tiet Griekse „psychè" bete- pljnt zoveel als ziel en het iord „sooma" lichaam. De cho-somatische weten- ÜrAiap maakt dus duidelijk, h it lichaam en ziel zó nauw elkaar zijn betrokken, dat elkaar wederzijds be nvloeden. Een defect aan het jhaam kan zelfs storend in- |rken op de ziel en omge- jerd. ëlemaai nieuw is die \ve- hap overigens niet: in dat- !de Griekenland, waar de Isgeer Plato betoogde dat het haam een kerker voor de ziel ;e Is, waaruit die ziel moest zien ontsnappen, wist men bij in- tie, dat een maaglijder heel iwijls chagrijnig was en reef men allerlei sombere ge- ,n ledstorstanden toe aan een ge- pk aan lichaamsvocht. UI|len kende ook de mensen, die tgeraakt waren, waarbij de ■nsblijheid ontbrak, en men ":ateerde dan: te weinig li- imsvocht! En aangezien dat •rd lichaamsvocht een verta- j k is van ..humor" begrijpen we zegswijze: „Hij is uit zijn leur". En wie een beetje thuis in de Griekse mythologie, ,e pet, dat ook de goden door het drinken van wijn konden worden „opgevrolijkt". POPULAIR Langzamerhand is de psy chosomatische wetenschap wat populairder geworden. We bezien lichaam en ziel niet meer als twee zelfstandige grootheden, die niets met elkaar te maken heb ben. En als gevolg daarvan weet men nu, dat lichamelijke stoor nissen niet zonder meer bekeken kunnen worden als een soort chemisch proces, dat op de een of andere manier in wanorde is ge raakt en nu langs chemische weg weer in de goede banen moet worden geleid. En men weet ook. dat de uit drukking: „een gezonde ziel in een gezond lichaam" niet altijd een wet van Meden en Perzen is. Tegen deze achtergrond zou ik willen zeggen: de dominee en de dokter hebben elkaar in deze tijd meer dan ooit nodig. Ik beweer niet, dat de dominee een halve dokter en de dokter een halve dominee moet worden. Dan is het leed niet te overzien. Hoewel ik moet toegeven, dat een goede huisarts, die tijd neemt voor zijn patiënten en vertrouwen geeft door rustig te luisteren, vaak pastoraal werk kan doen en zo de taak van de wijkpredikant kan vergemakke lijken. Een voorbeeld van het eerste wil ik u wel geven: Een dominee vond, dat hij een beetje aan de medische wetenschap had gero ken door het lezen van een aan tal doktersromans en enkele me dische artikelen in een encyclo pedie. Bij zijn ziekenbezoeken ging het wel over de zieke zelf, maar nog méér over de ziekte. Belangstellend informeerde hij. of er al vooruitgang was te bespeuren, welke medicijnen de arts had voorgeschreven en hij bekeek met aandacht de poeders en pillen en flesjes. „Denkt u. dat het helpen zal?" - ..Och. dominee, de dokter zegt, dat ik een week of twee deze medicijnen moet inne men en dat hij daarna weer op bezoek komt". Xa een ogenblik stilte, waarin dominees wenkbrauwen zicht baar werden gefronst, zei hij: „Weet u. ik heb ergens gelezen, dat in uw geval een extraet van en dan kwam een latijnse naam van een of ander veldge was bijzonder goed helpt." Hij nam een velletje papier, schreef de naam op en gaf het aan de patiënt. De theologische invloed van deze predikant was behoor lijk te noemen zijn „medische" invloed hield er gelijke tred mee. Hij had weer een diagnose gesteld en fietste tevreden ver der... naar de volgende patiënt. Maar de dokter kon de volgende week raden naar een aantal symptomen, dat hij niet had ver wacht.... Zo moet het natuurlijk niet. Hoe het wél moet is eenvoudig In die gevallen, waarin én de dokter én de predikant constate ren. dat geestelijke en lichame lijke factoren bij een bepaalde patiënt in een bepaalde situatie beide een rol spelen, moet er overleg zijn. Hoe vaak is het niet gebeurd, dat dokter en predikant een te gengesteld advies gaven, eenvou dig omdat de dokter onkundig was van de diepingrijpende „geestelijke" factoren en de pre dikant van de zuiver „lichame lijke" factoren. Samenwerking moét er zijn. RUSTIC GESPREK Het was in mijn derde gemeen te. een randgemeente van Rotter dam. De fiets was mijn vervoer middel en ik was blij dat de pa tiënt. die ik die morgen moest bezoeken, was opgenomen in een ziekenhuis, dat niet ver van mijn gemeente lag. Ik zag er wel wat tegenop, hem aan te treffen in een zaal. waar meer dan zestien patiënten verpleegd werden. Im mers. een rustig gesprek is dan zelden mogelijk en het moest juist een rustig gesprek worden. door ds. F. D. Emous Geestelijke en lichamelijke facto ren speelden in het ziekteproces een rol. Nadat ik mij netjes bij de hoofdzuster had gemeld, ging ik de zaal binnen en nam plaats op een stoel naast het bed. Nauwelijks zat ik. of... de ge neesheer-directeur. omringd door een wolk van medewerkers, kwam binnen. Ik kende de geneesheer-direc teur: hij was president-kerk voogd van mijn gemeente. Ik wist. dat hij met opzet aan de andere kant van de 'aal begon en ik berekende, dat ik verdwe nen was wanneer hij bij „mijn" patiënt zou komen. Maar ik rekende buiten de waard. In dit geval in de vorm van een jong zustertje, dat met agressieve stappen op mij af kwam en me bits toevoegde: „Zoudt u zich willen verwijde ren?" Laconiek antwoordde ik- „Als dat per se nodig is, wil ik dat wel doen, maar vergeet u niet nu direct aan de geneesheer-direc teur mijn hartelijke groeten over te brengen." Dat ik deze, in haaf ogen hoge godheid kende, had ik haar niet verteld. Ik vind mezelf nu nog ondeugend. DRIFTIG Perplex over zoveel brutaliteit werden haar pupillen- groter, ze keek me aan. alsof ik een misdaad beging en ze me op he terdaad betrapte.... Ze begon te stotteren... de hoofdzuster wenkte met een driftig gebaar van haar hand... en ik vond het dan toch maar beter, om even rustig te antichambreren. Nadat ik ruim twintig minuten op de gang geijsbeerd had. wolk- te de stoet weer naar buiten: geneesheer-directeur. hoofd zuster, zaalzuster, assistenten, leerling-verpleegsters, studenten, al of niet semi-arts... een hele mpdische hiërarchie. Mijn president-kerkvoogd, een bijzonder joviale man, kwam naar mij toe, stak zijn hand uit en zei: „Dominee, u hebt het in deze weken ook zeker bar druk. We komen in dit ziekenhuis mo menteel handen en voeten te kort." Hij informeerde naar het gezin, vroeg of de situatie in de wijk bevredigend was. Inmiddels stond de staf mij aan te kijken met een gezicht waarvan ik een zekere verbazing kon aflezen: dat deze hooggeplaatste in de hiërar chie zich verwaardigt mij, nietige aardworm, aan te spreken. Hij nam met een korte hand druk afscheid. Stil liep Ik weer naar het bed van mijn patiënt.... ik sat nauwe lijks of een dokter met rossig haar kwam op mij af: „Mag ik u verzoeken om nog een ogenblik te antichambreren?".... Toen was de maat vol. Kort afgemeten ant woordde ik: „Het spijt me. dok ter. ik zal dat niet doen. ik ga nu onmiddellijk door naar mijn wijk; mijn tijd is zeer beperkt". Ik gaf mijn patiënt een hand. beloofde spoedig terug te komen en ging zonder de dokter te groe ten de zaai af. Zo moet het dus niet. Immers: deze dokter had moe ten weten, dat juist een zieken huispatiënt extra behoefte heeft aan bezoek en de dingen, die je niet zo gemakkelijk tot onder werp van gesprek in een grotere zaal maakt, graag eens rustig met de predikant bespreekt. Het kan de genezing zelfs bevorde ren. wanneer de mogelijkheid bestaat om een bemoedigend woord te ontvangen. En we mo gen het evangelie aan het ziek bed toch zeker een „bemoedigend Woord" noemen. Deze dokter had moeten weten, dat een predikant niet komt voor een 'praatje dat gevoeglijk kan verschoven worden tot een later tijdstip. LASTIG Of er dan geen lastige domi nees zijn? Helaas moet ik die vraag bevestigend beantwoorden. De collega, die drie kwartier op een zaal blijft plakken moet we ten. dat hij tenslotte de zusters en soms ook de andere pa tiënten in de weg zit. En hij moet ook weten, dat er nu een maal in een ziekenhuis uren zijn, dat men bezoek liever ziet gaan dan komen. Maar dit alles is bijkomstig. Het gaat hier om de samenwer king tussen de predikant en de dokter daar waar het belang van het gemeentelid het eist. En dan is er heel wat te doen. Ik ga niet beweren, dat de dokter nu maar eens een flink aantal cursussen moet volgen, waarbij allerlei theologische vraagstukken zijn aandacht opeisen. Ik beweer ook niet, dat de dominee een halve dokter moet worden door medische col leges te volgen of een cursus psychiatrie. Maar wel zou het heel nuttig zijn, wanneer beiden de raakvlakken onder de loep namen. AMBTSGEHEIM Gelukkig breekt het besef baan, dat de theologische student wat meer bepaald moet worden bij de psychologische en psychi atrische aspecten van zijn toe komstig beroep en dat de me dische student het lichaam niet moet zien als een afgesloten ge heet En het ambtsgeheim dan? Natuurlijk: het biedt in het be roep een zekere bescherming. Maar: hoe wordt het gehanteerd? Ik ben nog altijd die arts dankbaar, die me opbelde, dat de ziekte van één van mijn gemeen teleden ongeneeslijk was. Mijn gesprekken werden in een andere de goede richting ges'uurd. En ik ben ook die dokter dank baar. die me bezwoer, omdat de situatie dit noodzakelijk maakte, niet te laten blijken, dat ik wist dat de dood niet veraf meer was. De arts en de predikant mogen niel alleen, maar moeten samen spreken over hun patiënten. Ik dacht, dat juist hierin het ambtsgeheim ten volle kon func tioneren naar de positieve kant. SAMENWERKING Schoenmaker, houd je bij je leest. Dat blijft gelden voor de dominee en dc dokter. Soms nog meer voor de predikant. Want het is zo verleidelijk om zo nu en dan eens te zeggen: „Dat middel tje heeft me toen zo uitstekend geholpen, dat moet u ook eens nemen". Waar het „onschuldige" middeltjes betreft, is er geen ge vaar. En ik wil u eerlijk beken nen, dat ik wel eens het advies heb gegeven, om maar naar do drogist te gaan en een fles toni cum te kopen.... Maar waar het om ern stige zaken gaat: geboor- tenregeling, verhoudingen in het gezin, waarbij licha melijke factoren een rol spelen, spanningen tenge volge van religieuze opvat tingen daar moeten arts en predikant ten nauwste samenwerken. Tot zegen van de patiënt, de cliënt neen, tot zegen van de medemens, die schepsel Gods is. Die geschapen is als een eenheid van lichaam én ziel. De ziekenzaal: ooit voor de dominee Een maquette van Lon dens nieuwe hart. In het midden het nieuwe Picca dilly Circus. Alleen het beeldje van Eros herinnert aan de oude toestand. Het verkeer zal onder het plein worden geleid. geeft dat licht dan nog dezelfde sfeer? Vitaal orgaan Ten slotte het verkeer. Hoe veel vuil en hoeveel lawaai het ook meebrengt, het Is zo on losmakelijk verbonden met Pic cadilly Circus dat het onder de grond stoppen ervan als een zeer moedige daad moet worden be schouwd. De Londenaren hopen in ieder geval dat het nieuwe hart onmiddellijk fors zal kloppen en dat er geen kunst matige middelen nodig zul len zijn het aan het kloppen te houden Voor Soho, voor Mayfair, kortom voor de hele City is het Piccadilly Circus een te vitaal orgaan. IT IS as a hearttransplantation, to give an old body a young heart", zei een wat oudere Londenaar tijdens een gesprek over de rigou- reuze plannen van het stadsbestuur om het Piccadilly Circus totaal te vernieuwen. Met wrange Engelse humor vroeg hij zicli af of het één van de weinige gelukte transplantaties zal worden of één van de vele mislukte, met alle gevolgen daarvan voor Londen. Over Piccadilly Circus, een van de bekendste pleinen ter wereld is in zo veel opzichten belangrijk voor Londen dat er niet mee mag worden geëxperimenteerd, zei een wat meer optimistischer Brit. Het moet gelijk goed zijn. Goed om de toeristen te blijven trekken, goed om het verkeer vlotte doorgang te blijven verlenen en goed voor de uitgaanswijk Soho waar Piccadilly aan grenst. Het zijn vooral de jongeren die be vreesd zijn dat een nieuw Piccadilly het niet zal doen. De gemeentelijke plannenma kers zullen bij hun talrijke ont werpen ook wel het volgende ou de gezegde in gedachte hebben gehouden, namelijk dat als je maar lang genoeg op Piccadilly Circus bent je de hele wereld voorbij ziet trekken. Het is het meest Londense plekje van Lon den met er om cirkelend de zwarte taxi's en de rode dubbel- 'deksbussen. Het is al sinds geruime tijd ook trefpunt voor de jongeren. Het boven alle drukte uitstekende kleine Eros-beeldje zal wel als symbolische trekpleister hebben gefungeerd voor de hippies en de andere stromingen, die de „love" propageren. Geen opstand Toch is geen opstand te ver wachten. Daar zal het flegmatie ke karakter van de Engelsen wel borg voor staan. Zij hebben echter een unieke mogelijkheid voor inspraak ge kregen. De plannen, goedgekeurd door de Greater London Council, zijn in een grote maquette uitge werkt die wordt geëxposeerd in een gebouw bij het plein. Op for mulieren mag iedereen zijn of haar kritiek uiten. De voorzitter van de Greater London Council, mr. Plummer, zegt te hopen veel reakties te krijgen. Volgens hem moet het publiek meer begrip krijgen voor stedebouw en planning op lange re termijn. Over het nieuwe plein: „Het moet bruisen van leven maar ook rustig en ontspannend kunnen werken. Het moet veel mensen kunnen bevatten en veel auto's kunnen verwerken, maar ook veilig zijn voor beide. Het moet commercieel te verwezenlijken zijn zonder overontwikkeld te worden." Wie de plannen beziet, ontkomt niet aan de indruk dat er mensen aan het werk zijn geweest die visie hebben op de toekomst. De ontwerpers, Lord Holford en Ove Arup, gaan uit van het principe van een volledige scheiding tus sen verkeer en voetgangers. Het enige dat na de drastische modernisering zal overblijven van het oude plein is het beeldje met de fontein die echter wel vier meter omhoog zullen worden gebracht. Het verkeer zal zich onder dat verhoogde voetgangersplein on gestoord kunnen afwikkelen. Het geheel zal worden gemarkeerd door een 130 meter hoog pand waarin winkels komen, restau rants, amusementszaken en kan toren. Een in het oog springend ge bouw wordt een uit blokken op gerichte piramide aan de zijde van Haymarket. Aan de oplopen de terrassen komen ook winkels restaurants en theaters. In oostelijke richting, achter deze piramide, komt en groot hotel dat de vorm krijgt van een omgekeerde piramide met ter rassen binnen het gebouw. Op de begane grond komen zalen, kan toren, bioscopen, dancings en alles wat nu nog rond het Picca dilly Circus in de oude behuizing is ondergebracht. De kosten van het geheel be dragen zeker zeshonderd miljoen gulden. Lord Holford hoopt dat de exploitatie van al die zaken de verwezenlijking van het ge heel mogelijk zal maken. Voor het publiek zijn vierdui zend vierkante meter gereser veerd. Roltrappen en liften zul len het publiek brengen waar het wil zijn. Ook komen er speciale wegen die de voetgangers snel naar de ondergrondse kunnen brengen. Die voetganger zal zich overigens overal vrij en zonder te betalen moeten kunnen bewe gen. Haast geboden Er is haast geboden. De ver werving van grond en de ontei gening gaan ook in Londen moei zaam hoewel enkele stukken rond het plein eigendom van de Kroon zijn. Bij de ingrijpende wijzigingen wordt ook de omgeving betrok ken. De ontwerpers willen in de beroemde winkelstraat Regent Street het verkeer onder de grond stoppen. Dat zal ook moe ten gebeuren bij Haymarket, Shaftesbury Avenue. De bedoe ling is om over Regent Street van kunststof een overkapping te maken. Er ontstaat dan een zeer brede winkelboulevard. Alleen met het verkeer zit men nog in de maag. De vraag is of de vergroting van de capaciteit met vijftig procent wel voldoen de zal zijn. Bovendien, er is geen plaats voor grote parkeergarages. En de ontwerpers verwachten dat het nieuwe plein, eigenlijk centrum, nog meer verkeer zal trekken. Het is niet het eerste plan voor rekonstructie van Piccadilly Cir cus. In 1962 kwam Lord Holford met zijn eerste plan. In 1964 wehd een werkgroep opgericht, die de plannen voor dc ondergrondse verkeersafwikke ling uitwerkte. Dit resulteerde in het huidige ontwerp. De nu goedgekeurde plannen zullen niet in deze vorm worden verwe zenlijkt. Zelfs tijdens de bouw zullen nog wijzigingen woitfen aangebracht. En misschien wor den nog suggesties uit het pu bliek overgenomen die interes sant zijn. De bouwers staan voor een krachtproef. Net als bij een hart transplantatie in een ziekenhuis moet alles snel worden uitge voerd. Ontwerpers en opdracht gevers hopen het nieuwe Picca dilly Circus in de komende drie tot vier jaar te kunnen bouwen. Maar ondanks alles zal het suc ces van een nieuw Piccadilly Circus niet te voorspellen zijn. De romantiek die nu rond het vrij kleine plein zweeft en een van de grootste aantrekkings krachten ervan is, komt die te rug tussen de blokkendozen en de gladde wolkenkrabbers? Natuurlijk, Lord Holford heeft gezegd dat de lichtreclames die nu 's avonds met hun kleurrijk geschitter straatverlichting over bodig maken, terugkomen. Maar Piccadilly Circus Jj bij nacht door Aad Begeman

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 13