CAMARGUE Frankrijks „wilde westen" DNDAGS MUGGEN MAKEN RUIM BAAN VOOR TOERISTEN BIJ PAMPLONA EEN NIEUWE RIVIERA Dick Ringlever ZATERDAG 17 AUGUSTUS l?»« Op de bo venste foto: paardrijden onder geleide van een gar- dian-op-reces. Hiernaast twee echte Franse „cow boys". Man en paard lijken één in een on gerepte wil dernis. A EN land Een zee Een uitgestrekt moeras De Camargue, wild, on- Jhgerept, geïsoleerd stukje Frankrijk aan de stranden van de Méditerra- I née, omarmd door Rhone en Kleine Rhone, heeft zich nooit laten van gen in woorden. Het is land, zee en moeras tegelijk. Grillig als zijn (w/oners: de wilde paarden, de stieren, hun „manadiers" en „gardians". stuk natuur, dat steeds van gedaante verwisselt. Van de ene op de andere wordt droge grond overspoeld als de mistral erover jaagt. En slechts hete is bij machte verloren land terug te winnen. Zo is het in de Camargue tids mensenheugenis ge- ian. De strijd tussen wind, ater en zon gaf het land onbestemd gezicht. Een en getekend gezicht, de mens in een sfeer totale verlatenheid is ook deze streek, in de van de Rhone, de laatste meer en meer in de toe belangstelling gekomen, zakenman in de Camargue, met lede ogen elke zomer op- de grote trek slechts lutte- ilometers van zijn land naar zuiden zag gaan, verheugt erover. hoe anders zou hij dat kun- tonen dan door zijn streek te met de attractie, waar de Camargue bekendheid tot ver over de grenzen kreeg: het paard. De Camargue is het land van de wilde paarden en de gardians, de Franse cowboys. Het is het „wilde westen" van Frankrijk, het land van de breedgerande hoeden, de lasso's, van gitaarmuziek in tussen riet verscholen cabanes. Oude romantiek van het film doek herleeft hier voor de ogen van de nog aarzelend binnentre dende toerist. 'Romantiek overigens, waaraan hij slechts mag nippen. Geen ro deo's voor de vakantieganger, geen stierenjachten in de reser vaten. Zonder de jarenlange trai ning van de geharde gardians zou hij daaraan alleen maar ge broken ledematen overhouden. Voor de toerist zijn de tamme paarden beschikbaar. Maar die vindt men in de Camargue dan ook bij honderden. Wie richting Saintes-Maries-de-la-Mer gaat, treft ze bijna om de honderd me ter aan, de borden met het uitno digende „promenades cheval". Voor een handvol franken kan hij er onder geleide in het zadel voor een rit door de streek, over de zich langs moerassen slinge rende zandpaden het binnenland in. Grootste attractie van zo'n rit: het kijken naar de „manades", de troepen stieren, die ver van de bewoonde wereld nog in het wild leven, zij het dan in georga niseerd verband. Stierengevecht- Want al worden de dieren dan vrijgelaten en al worden zij niet verzorgd voedsel wordt hun niet gegeven en zomer en winter verblijven zij in de openlucht de „manadier", de fokker, houdt er geregeld toezicht op. Ze vormen tenslotte zijn broodwinning: de besten, de „co- cardiers", gaan na drie jaar wild- leven naar de arena's vóór de stierengevechten en leveren hem daar dik geld op. Die stierengevechten zijn in dit stukje Zuid- Frankrijk in de loop der eeuwen het voornaamste volksvermaak geworden. Vrijwel elke plaats heeft zijn eigen arena, waarvan die in Ni- mes en Arles wel de bekendste zijn. Anders dan in Spanje echter gaat zo'n gevecht hier toe. Weet de Spaanse stier bij het binnen- gekomen (vandaar de naam er van). Zij zouden er een kapel hebben gebouwd en er later ook zijn be graven. Het kerkje dat er nu staat, dateert al uit de tiende eeuw en is in de loop der eeuwen verscheidene malen verbouwd. Er kwam onder meer een crypte bij, waarin de relikwieën van Sa ra worden bewaard. Die van de beide Maria's wor den in de eigenlijke kapel be waard. Het zijn deze relikwieën, die elk jaar weer in een processie op straat worden meegevoerd. Saintes-Maries-de-la-Mer is overigens niet alleen in mei een trekpleister. In de zomermaanden nemen de toeristen er bezit van. Op de grote (overigens weinig comfort biedende) camping aan het strand, in de hotels en in de als hotel ingerichte witte cabanes op het veld (vroeger de woonhui zen van de gardians), verblijven jaarlijks zo'rt 30.000 vakantiegan gers, meest Fransen. Fn èlk jaar neemt dit aantal toe. Niet alleen in St. Maries, ook in het ommuurde oude schilder achtige stadje Aigues-Mortes, twintig kilometer verderop. Het comfort in deze streken is misschien nog wat primitief. To renhoge moderne hotels zal men vergeefs zoeken. De Camargue is nog niet vercommercialiseerd. En dat heeft voor velen, die dit we- DOOR ces van de Riviera, wil zij een tweede Riviera creëren, die van Marseille tot aan de Spaanse grens gaat lopen. De kustplaatsen op dit traject zouden dan in de toekomst door een lange, doorlopende boulevard met elkaar verbonden moeten worden. Grote centra aan deze boule vard moeten worden Montpellier, Narbonne en Perpignan (nu al een zeer druk toeristencentrum). Met de uitvoering van deze plannen is men al geruime tijd bezig. Vooral aan de lagunenkust bij Montpellier wordt hard ge werkt aan nieuwe wegen en ho tels. Muggen Een van de grote problemen in deze streek en dat geldt ook voor de Camargue is de mug- genbestrijding. Door de aanwe zigheid van veel moerassep heb ben deze insecten de streek ja renlang geterroriseerd. Pas on langs is men erin geslaagd deze plaag te verminderen en men hoopt ze in de nabije toekomst zelfs helemaal te kunnen uitban- Voor de „razeteurs" is zo'n strijd bepaald niet altijd zonder risico. De Franse stier, die min der log en veel sneller is dan zijn Spaanse soortgenoot, achtervolgt zijn tegenstander dikwijls tot het eind. Zover, dat deze soms geen an dere vluchtweg overblijft dan een reuzensprong over de afzet ting. Niet zelden springt de stier hem echter ook daar na, wat de duizenden toeschouwers tot oor verdovend gejuich brengt. Wanneer de stier een kwartier in het veld weet te blijven zon der beroofd te zijn van zijn attri buten, wordt hij met veel égards en onder applaus teruggeleid naar de „toril": hij is dan de winnaar van het gevecht en heeft recht op enkele maten uit de „Carmen" van het orkest, ook een eerbewijs aan de „manade" die hij vertegenwoordigt. Een volle arena's trekkend volksvermaak is ook het vrije stierengevecht, waaraan iedereen mag deelnemen, het feest voor de DE CAMARGUE: vlaktes van moeras, opgedroogd zand en witte cabanes. Nog ongerept, als een wildernis. Hieronder een bijeengedreven kudde arena. rilde stieren. Ze worden „klaargemaakt" voor de jeugd, dat 500 tot 1000 oude fran ken aan de kassa kan gaan halen, als zij de stier verleidt tot een bad in het bassin in het midden van de arena. Zigeuners De Camargue: het land van paarden en stieren. Het land ook van tradities en volksfeesten. Elk jaar kent zijn hoogtepunten. Als de stieren en paarden worden ge brandmerkt is het feest, als de stieren door de nauwe dorps straatjes naar de arena worden gejaagd is het hele dorp op de been en dan is er natuurlijk ook het grote lentefeest van de zigeu ners in de week van de 24ste mei. Een feest, waardoor het badplaatsje Saintes-Ma ries-de-la-Mer wereldbekendheid kreeg. Elk jaar komen daar zo'n 6000 zigeuners bijeen om er het einde van de winter te vieren én om hun familie nog eenmaal te ontmoeten voor zij weer de grote trek beginnen. Het zijn de zwervers, de sme den, de ketellappers, de manden makers, de paardenkopcrs en de sjacheraars uit Hongarije, de Oe kraïne, Duitsland. Italië, Catalo- nië, of gewoon uit de dor pen in de buurt, die in woonwa gens of luxe-caravans, maar in ieder geval mét hun viool en gi taar, feest komen vieren. Al sinds mensenheugenis. In die meidagen is St. Ma- ries-de-la-Mer de stad van de zi geuners, ongeacht van welke stam zij zijn, uit de Balkan of uit Iberië. Dan wordt er 's avonds rond de vuren gedanst en klinkt opzwepende zigeunermuziek. En overdag gaat men naar het kerkje in het dorp. een jaarlijkse tocht naar de Sainte Sara, de beschermheilige van de zigeu ners. Volgens de legende was zij na de. kruisdood van Christus als zwarte dienstmeid van Maria, de moeder van Jacobus en Maria de moeder van Salome, op de och tend van de paasdag samen met haar en Martha, Maria Magdale- na en Lazarus naar deze plaats Om er paard te rijden, stierengevechten te zien en niet te vergeten te genie ten van „la cuisine Ca- marguaise" (specialiteiten: palingbouillabaisse, boeuf gardiane en snoekbaars uit de Vaccarès). Maar ten te waarderen, zijn charme, vooral om er de onge- De Camargue is puur. repte verlatenheid van een Of dit zo zal blijven, is echter nog nauwelijks ontdekt ge- twijfelachtig. Zoals bekend, heeft bied ondergaan; de verla. de Franse regering grootse plan- nen met de zuidkust. Naar aan- tenheid van Frankrijks „Far leiding van het commerciële sue- West' Wilde paarden in Het water: men kan ze overal in de Camargue tegenkomen. treden van de arena zijn lot al bij voorbaat bezegeld, in Frank rijk wordt de „cocardier" het le ven gelaten. Meer dan in Spanje is het stie rengevecht hier een spel, waarin beide kanten gelijke kansen wor den gegeven. De toreador (in het Frans: de „razeteur") is ook niet gewapend met een degen. Het enige wapen dat hem ten dienste staat is een harkje zonder steel, voorzien van vier punten, waar mee hij de versierselen, o.m. de cocarde, aan de stier moet trach ten te ontfutselen. Stukje Carmen De stier vindt in deze gevech ten ten minste tien tegenstanders in het veld, een aantal dat kan oplopen tot dertig al naar gelang de importantie van het gevecht. Ook in dc Camargue zijn dc resultaten van dit systeem al merkbaar. Hoewel iedere hotel gast in zijn kamer nog een busje met een insectenbestrij dingsmiddel vindt, zal hij het nauwelijks hoeven te gebruiken. De mug heeft ruim baan ge maakt voor de toerist, die jaar lijks ra grotere aantallen komt. Resultaten nen. Dit doet men door grote hoe veelheden muggen te vangen, de mannetjes daartussen in het la boratorium te steriliseren en ze dan met vliegtuigen weer boven hun eigen gebied los te laten. Men bewerkstelligt daarmee, dat er steeds meer onbevruchte eitjes komen, waardoor de muggenlegi- oenen langzaam rhaar zeker en effectief uitsterven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11