Laatste uren Maurits van zijn staatsmijn geteld Fel gevecht om wrak tanker CONTACTEN PVDA MET PPR EN D'66 Vrije boeren zaaiden, maar oogstten niet EENS 10.000 MAN PERSONEEL, NU NOG 80 Lichte straffen voor daders vier roofovervallen JUWELIER BEROOFD: EIS 3 JAAR Schachten dicht met beton en mijnsteen Gesprek over nieuwe partij? Meisje (17) door vader verkracht A.N.V.V. wordt ontlast van toeristeniverving 9 DON DE ftDAG 15 AUGUSTUS 1968 (Van onze correspondent) GELEEN Sinds juli vorig Jaar komen er geen kolen meer uit de staatsman Mau rits. Nadat de mijn in 42 jaar 96 miljoen ton kolen had prijs gegeven, werd de produktie vorig jaar gestaakt. De reus onder de steenkolenmijnen had zjjn taak volbracht. In zijn beste jaren had het bedrijf een bezetting van 10.000 man. Aan het einde van dit jaar zullen nog 80 personeelsleden op de Maurits werk zaam zijn. Niet- om kolen te delven, maar om de laatste fase van de af bouw ter hand te nemen. Volgend jaar zal de staatsmijn Maurits namelijk niet meer bestaan. N'iet alleen zal het dan onmogelijk zijn nog in het ondergrondse gan- 1 genstelsel door te dringen, maar ook bovengronds zal dan niets meer her inneren aan het gigantische bedrijf, waar in 1966 nog 7000 man hun dage lijks brood verdienden. In de tijd waarin op de Maurits de produktie geleidelijk werd terugge nomen, werden bovengronds plannen gemaakt en werkprogramma's op gesteld om de mijn langzaam te slui ten en op den duur te laten verdwij nen. In die plannen en programma's werd de ontmanteling van het onder grondse bedrijf opgezet als een eco nomische aangelegenheid. Dat wil zeggen, dat men alleen die materia len uit de mijn zou halen, die nog door andere mijnen gebruikt konden worden, of die voor een acceptabele schrootprijs konden worden ver kocht De rest van de materialen zou men met een gerust hart voor altijd ondergronds laten. In augustus vorig jaar werden de eerste ontkool- en transportmachines uit de mijjn gehaald. Ook werden een aantal buizen en waterleidingen, alsmede een deel van de 220 kilome ter spoorweg teruggewonnen. Voor een vlot en veilig verloop van dit werk was het noodzakelijk de perso neelsleden. die uitsluitend ontkooL- werkzaamheden hadden verricht, om te scholen voor uitbouw- en roof- werk. AMSTERDAM Dat aan de ontruiming van het on dergrondse bedrijf van de Maurits een uitgebreide studie voorafging, laat zich begrijpen als men weet dat het bedrijf uit vijf verdiepingen bestond, die elk een oppervlakte had den ter grootte van de stad Amster dam. Voordat op de Maurits het ogenblik van ontruiming was aangebroken, waren er dan ook twee belangrijke problemen op te lossen. Het ene be trof het mijnwater, het andere de ventilatie. Bij de ondergrondse ont manteling moest namelijk rekening wordeh gehouden met een watertoe- vloed van drie kubieke meter per minuut. Niettemin veroorzaakte die toe vloed geen enkele maal moeilijkhe den. De veiligheidsmaatregelen wa ren zelfs zo uitgebreid, dat een speci aal pompstation, dat op 660 meter diepte was ingericht om het water op te vangen, geen enkele maal in wer king hoefde te treden. Het water is daar namelijk nooit verschenen. VENTILATIE Een ander probleem, dat meer moeilijkheden opleverde, was dat van de ventilatie. Tijdens de ontman teling van de mijn zouden de werk punten voldoende verse lucht moeten bevatten. Deze was niet alleen nood zakelijk voor de ademhaling, maar ook om de plaatsen waar gewerkt werd, beneden de toelaatbare mijn- gas- en koolzuur grens te laten blij ven. Dat laatste was niet zo eenvoudig. Gedurende de eerste tijd zoog men met de ventilatie de werkplaatsen leeg. Deze plaatsen vormden niet meer, zoals vroeger, een open circuit waar de lucht ongehinderd doorheen kon stromen. Voor een groot gedeelte bestonden ze uit ingestorte mijngan gen en galerijen waarin zich veel spleten en ruimten bevonden, die met mijngas en koolzuur waren gevuld. Van deze gassen kwam natuurlijk een deel in de luchtstroom terecht. In één geval leverde dit op 391 me ter diepte zelfs zulke moeilijkheden op, dat een deel van de steengang wegens een te hoog koolzuurgehalte moest worden verlaten. De nog bruikbare materialen in deze gang zullen dan ook nooit meer boven gronds komen. LAATSTE FASE De laatste fase van de sluiting van de gigant is inmiddels ingegaan. In deze fase worden geen machines en materialen meer teruggewonnen maar worden de schachten afgeslo ten. Het ondergrondse Mauritsbedrijf wordt nu voor altijd gescheiden van de bovengrondse wereld. In de komende maanden zullen de drie schachten worden gevuld vol gens een methode, die door eigen deskundigen werd ontwikkeld. Zo worden op de bovenste verdieping al lereerst zware betonnen proppen gestort van 700 kubieke meter beton. Dan worden de schachten tot aan het maaiveld opgevuld met materiaal van de steenberg. In elke schacht wordt hiervoor 19.000 ton mijnsteen gestort. Tenslotte Zal op elke Mau ri tsschacht een stevig betonnen deksel worden aangebracht. De betonproppen die op de bo venste verdieping komen te liggen, bereiken toch altijd nog een diepte van 391 meter. Een moeilijkheid is, dat bij dit werk een bepaalde venti- latiestroom in stand moet worden ge houden, waarbij het gaat om 5.000 kubieke meter lucht per minuut. De ze ventilatiestroom is nodig om de mensen die aan de proppen werken, De laatste loodjes. Staatsmijn Maurits, eens de trots van Limburg, straks van de aardbodem verdwenen van verse lucht te voorzien en om de mijn voor de laatste keer met verse lucht uit te spoelen. Als dit enorme karwei is verricht en niemand nog ooit in het onder grondse gangenstelsel zal kunnen af dalen, begint de laatste afbouwfase van het hele bedrijf. Tot medio 1969 blijft het silhouet van de Maurits nog onveranderd. Wel worden de gebou wen al leeg gemaakt. SLOOP Enige tijd geleden is men begonnen met het ontruimen van de gebouwen op het west-terrein (ter grootte van 17 hectaren). De installaties die zich in deze gebouwen bevinden worden tot schroot gewerkt. Hiervoor zijn ex-ondergrondse mijnwerkers tot brander omgeschoold. Aan het eind van dit jaar zul len nog 80 man aan de sloop werkzaamheden ondergronds be zig zijn. Eind 1969 zal dit aantal tot nul zijn terruggebracht. Als dan wat later de slopers aan het werk gaan, zal ook het boven grondse beeld van de Maurits geleidelijk aan veranderen, tot er niets meer over zal zijn van de grootste der Limburgse mijnen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het dage lijks bestuur van de Partij van de Arbeid zal deze week een brief sturen aan de besturen van D'66 en PPR. Dit zou een eerste voorzichtige poging van socialistische zijde zijn om de informele kontakten die er reeds zijn tussen individuele personen en groepen van de genoemde partijen en van de PSP op landelijk niveau in formeler banen te leiden. Men neemt aan dat het dagelijks bestuur toch wel onder enige druk gestaan heeft van de ontwikkelingen in Amsterdam. In de hoofdstad is er reeds lang sprake van intensief over leg tussen PvdA-fractieleider E. van Thijn. Rottinghuis (PPR) en Moer kerk (dem.) en het oud Tweede-Ka merlid Bruggeman als individuele PSP'er. Vooral van de zijde van D'66 en PPR werd daarbij gesteld, dat een progressieve concentratie zou moeten leiden tot het opgaan in een heel nieuw verband, waarbij ook „voor aanstaande figuren die niet aan een partij gebonden zijn" zouden kunnen worden betrokken. Men spreekt in dit verband zelfs van de nieuwe par tij „Nieuw Amsterdam", die aan de volgende gemeenteraadsverkiezingen zou moeten meedoen. Integratie dus van de bestaande partijen. Ontplof fen. om met D'66-ers te spreken. Beperking Men was al een heel eind met de besprekingen gevorderd, waarbij Van Thijn zich duidelijk uitsprak voor sa mengaan. maar met deze bepprking dat de partijen in een progressieve concentratie eigen kleur zouden be houden en een stembusakkoord zou den aangaan. Geen integratie maar concentratie. De onderhandelaars van PPR en D'66 zouden van hun partijbesturen al een fiat op de vrij vergaande plan nen tot integratie hebben gekregen. Maar de PvdA gooit voorlopig roet in het progressieve eten en de nu aan gekondigde brief van het dagelijks bestuur van de PvdA zal dan ook wel de bedoeling hebben een en ander wat voorzichtiger te benaderen, zon der evenwel de intensieve contacten in Amsterdam en andere delen van het land. stuk te maken. Aan PvdA-zijde speelt bepaald ook een rol, dat de drie kleinere partners in het overleg er alles bij hebben te winnen om tot een nieuw verband te komen, terwijl de PvdA, die de grootste fractie heeft in de Amster damse gemeenteraad, alles heeft te verliezen. Radicalen De radicalen zijn bereid te streven naar een progressieve politieke con centratie met als mogelijke partners de PvdA, die ARP, de D'66 en de PSP, aldus een verklaring gisteravond van het PPR-bestuur. De radicalen willen hierover best met deze groepen besprekingen ope nen, zowel gezamenlijk als afzonder lijk. Er moet echter aan één voor waarde worden voldaan: de bespre kingen zullen minstens een „mini maal stembusakkoord" tot gevolg moeten hebben. Hieronder wordt ver staan dat de partners in het samen werkingsverband afspreken samen in de regering te stappen of samen in de oppositie te gaan. De PPR zgt er niet zeker van te zijn dat nu reeds alle kandidaatbond genoten de radicalen kunnen nazeg gen dat alle partners hen even lief zijn. .Zoiets moet groeien. Er kunnen misverstanden, tradities, milieuver- schillen zijn die niet door bruuskheid kunnen worden weggewerkt." De PPR heeft daarom lokale ge sprekken over nieuwe samenwer kingsverbanden bevorderd discus sies waarbij men elkaar beter kan leren kennen. Als anderen nauwere contacten op nationaal niveau willen hebben, zal de PPR de boot zeker niet afhouden want ze wil niets liever dan cén concentratie als die mogelijk is, aldus de verklaring. De moeder hielp mee (Van een onzer verslaggevers) HAASTRECHT De rijkspolitie van Haestrecht heeft in Gouderak een ernstig zedenmisdrijf aan het licht gebracht. Dinsdagmorgen heeft zij de 44-jarige W. in zijn woning en zijn 43-jarige echtgenote op haar werk gearresteerd op verdenking van ontucht met hun zeventien jarige dochter. Het echtpaar zal morgen voor de officier van jnstitie in Rotterdam worden voorgeleid. Gedurende een periode van ze ker anderhalf jaar heeft de man zijn dochter zeer regelmatig verkracht. De moeder hield het kind bij deze onzedelijke handelingen stevig vast. Pas nu durfde het meisje over het onmenselijke gedrag van haar va der en moeder, met haar werkge ver, te spreken. Deze schakelde nog dezelfde dag de rijkspolitie van Haastrecht in. Direct ging men tot arrestatie over. Het meisje, dat zich onder dok tersbehandeling heeft laten stellen, 'heeft over wat zich in huis afspeel de met niemand durven praten. Naar de politie vanmorgen meedeel de was zij 'doodsbenauwd voor haar •vader. Om contact met elkaar te vermij den is de man opgesloten in het politiebureau van Gouderak en de ivrouw bij de politie in Gouda. Op een misdrijf zoals dat in Gouderak aan het licht is gekomen staat ten hoogste twaalf jaar gevangenisstraf. Het echtpaar heeft nooit eerder noemenswaardige contacten met de politie gehad. NEDERLANDERS SLAAGS MET ITALIANEN GELA/SICILIË Neder- landse en Italiaanse zeelieden hebben gisteravond strijd ge leverd om het wrak van de Italiaanse tanker Ugo Fiorelli, die het afgelopen weekeinde door een ontploffing voor de Siciliaanse kust werd vernield. De politie van de Siciliaanse havenplaats Gela maakte dit gisteren bekend. De Siciliaanse justitie,, die een on derzoek naar de ramp instelt acht zeelieden verloren het leven on derzoekt ook of het waar is dat het Nederlandse schip Atlantide (500 ton) uit Groningen, gepoogd heeft de 1.500 ton metende Ugo Fiorelli weg te sle pen. De tanker is inmiddels in beslag genomen hangende het onderzoek. De kapitein van het Nederlandse schip maakt aanspraak op bergingsrechten omdat de Atlantide had vastgemaakt nadat de tanker door de bemanning was verlaten. De bemanning van de Italiaanse sleepboot Maroso vertelde de politie HOLLANDSCHEVELD „Wie zaait zal oogsten" dacht vrij boer K. Hartman uit Hol- landscheveld. En omdat hij be gin dit jaar kunstmest had gezaaid op door het Landbouw schap in beslag genomen land, toog hij dinsdag met vijftig col lega's naar dat land en maaide het gras. De pachter, landbouwer H. Zomer, nam dat niet en schakelde de politie Te paard uit Praag Alois Starosta (midden) en Jan Sidek (links), leden van een Praagse paardrijclub, zijn 'giste ren vertrokken voor een reis naar Mexico in gezelschap van Karei Smejkal (rechts), redac tor van het weekblad „Kvety", die hen tot de Tsjechische grens zal begeleiden. De twee avontu riers willen de tocht tot Maas tricht te paard afleggen. Daar willen zij hun paarden verkopen en dan per trein en schip verder gaan. in. Önder politiegeleide bracht hij acht wagens gemaaid gras naar zjjn boerderij. Twee trekkerchauffeurs werden daarbij door vrije boeren met stenen en een paal mishandeld. Gistermiddag slaagden de vrije boeren er toch in een deel van het gemaaide gras weg te halen. Een dag eerder had de politie een trekker met aanhangwagen van de heer Hartman in beslag genomen. Ruim vijftig vrije boeren, onder wie voorman Koekoek, togen daarop naar het politiebureau om teruggave te èisen. BURGEMEESTER De politie verwees hen naar de of ficier van justitie, maar de mannen gingen naar de woning van burge meester J. H. de Goede van Hooge- veen, waartoe Hollandscheveld be hoort. Deze ontving een delegatie van de vrije boeren. Daarna vertrok het ge zelschap. rumoerig naar café Mol, waar tot één uur werd vergaderd. Aanhangers van Hartman knipten de weide-afrastering van twee Itttren op zestig plaatsen door. De heer Hartman kwam enkele ja ren geleden in het nieuws, toen zijn boerderij door het Landbouwschap in beslag werd genomen. Dat ging ge paard met relletjes. De boerderij brandde de volgende nacht af. NIEUW BUREAU NEEMT TAAK OVER hoofdkantoor naar het nieuwe (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De ANVV heeft zich gistermiddag in een buitengewone algemene leden vergadering bij acclamatie akkoord verklaard met de op richting van een lichaam, dat zich speciaal zal bezighouden met de werving vantoeristen in buiten- en binnenland, als mede de ontvangst van toe risten in Nederland. Dit be tekent, dat de vereniging nog binnen een jaar zal worden ontlast van een van haar be langrijkste taken sinds de op richting in 1915. In de toekomst zal de vereniging alleen nog fungeren als overkoepelend orgaan voor de WV's. Aanleiding voor hel besluit was een onderzoek van een Amsterdams economisch adviesbureau, dat tot de conclusie kwam. dat de ANW. die jaarlijks 7 miljoen gulden overheids subsidie krijgt, niet efficiënt werkte. Welke rechtsvorm hei nieuwe li chaam krijgt, is nog niet besloten. Men heeft keus tussen een nv en een stichting. De 'meerderheid van het dagelijks bestuur is geporteerd voor de stichtingsvorm. De vereniging heeft twee juristen in de arm genomen om uit te zoeken welke vorm het best kan worden ge kozen. Zij zullen bij hun overwegin gen vooral de belangen van de 110 man personeel zwaar laten wegen, zo deelde voorzitter prof. dr. Gelissen gisteren op een persconferentie na de (besloten) vergadering mee. Van die 110 man werken er 60 op buitenlandse AN W-kan toren, waar van de hoofdzetels zijn gevestigd in Londen. Parijs. New York, Brussel, Stockholm, Keulen en Zürich. Deze kantoren zullen worden gehandhaafd. Een deel van het personeel van het Nederlandse overstappen chaam. Met nadruk zei prof. Gelissen. dat de WV's autonoom zullen blijven. Hun mogelijkheid om naast het nieu we lichaam in het buitenland propa ganda te voeren, wordt gehandhaafd. Dit geldt vooral voor de Holland Combinatie, een enige tijd geleden opgerichte combinatie van VVV- kantoren uit de Randstad. Moeilijkheden Prof. Gelissen zag een breed werk terrein voor de nieuwe organisatie. Hoewel hij de een miljard gulden, die het toerisme jaarlijks aan devie zen ons land binnenbrengt, een mooi resultaat vond. achtte hij het moge lijk dit bedrag met een doelmatige propaganda te verhogen, gezien het feit, dat Europa in totaal jaarlijks 30 miljard gulden van buitenlandse toe risten ontvangt (het wereldtotaal be draagt 170 miljard). Hij meent, dat het nieuwe lichaam slagvaardiger zal kunnen optreden dan de ANW. die een te groot aantal leden heeft om soepel te kunnen werken. De op te richten organisatie zal ge heel door de overheid worden gesubsidieerd. Daarom zal de staat ook beslissen welke rechtsvorm er aan zal worden gegeven. De ANW werd tot nu toe voor 70 procent door de staat gesubsidieerd. dat de Nederlanders de kabel gekapt hadden waarmee de sleepboot met de Italiaanse tanker verbonden was. Toen de mannen van de Maroso pro beerden opnieuw vast te maken, wer den zij met stokken aangevallen, al dus de lezing van de bemanning van de sleepboot. De Italianen maakten gebruik van waterstralen. Bij de grote vechtpartij die daarna tussen Nederlanders en Italianen ontstond, zouden de Nederlanders met pistolen in de lucht geschoten hebben, maar de Italianen niet heb ben kunnen verjagen, aldus de be manning van de Maroso. AMSTERDAM De Amster damse rechtbank heeft de drie daders van totaal vier opzienba rende roofovervallen, waarbij de mislukte op een kasloper van C. en A. in Amsterdam, veroor deeld tot aanzienlijk lagere straf fen dan de officier had geëist. De 21-jarige barkeeper Arnoud M. en de 20-jarige vertegenwoordiger Thijs Arie O., tegen wie vijf jaar was geëist, kregen elk drie en een half jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De hoofddader, de 48-ja- rige etaleur-tekenaar Jacob G.t kreeg v(jf en een half jaar. De officier had acht jaar geëist. De drie Amstelveners pleegden in twee jaar tijd vier overvallen: op een wagen van Van Gend en Loos op het Centraal Station te Amsterdam (buit ruim een ton), op een kasloper van een Diemense supermarkt (buit 113.500) en op een geschenkenhuis in de hoofdstad (buit 5.520). Er kwam een eind aan hun avon tuur, toen een overval op een kaslo per van C. en A. mislukte. De kaslo per werd in zijn buik geschoten. De drie mannen wilde niet vertel len waar het overgebleven geld (circa 50.000) is gebleven. De presidente, mevrouw C. H. G. H. van Lom-van Marle, raadde de jongens aan. zich in de gevangeriis- netjes te gedragen: dat zou hun an derhalf jaar schelen. LEEUWARDEN Drie jaar celstraf met aftrek van voorarrest eiste gisteren de officier van justitie bij de Leeuwarder rechtbank tegen de 22-jarige Duitser Horst T., etaleur in Swakopmund (Z.W.-Afrika) we gens zijn aandeel in de overval op juwelier Holwerda te Leeuwarden. R. en nog een andere man, die zich Claus Wilder noemde (waarschijnlijk een valse naam) hadden samen de overval gepleegd. De etaleur kon na de overval al gauw worden gear resteerd, maar zijn handlanger heeft de politie niet te pakken kunnen krijgen. Hij is nog voortvluchtig. R. vertelde ter zitting, dat hij niet van plan was geweest aan de overval mee te doen, dat hij Claus Wilder daags voor de overval in een bar op het Amsterdamse Rembrandtsplein had ontmoet, en dat hij door deze Claus werd geprest omdat de man wist dat hij bij een vorige gelegen heid uit Nederland was uitgewezen. „U moet zo'n verhaal houden dat de rechtbank het gelooft", luidde het commentaar van de officier. Bij de overval werd gebruik ge maakt van een wapen. Juwelier Hol werda werd een prop in de mond geduwd en terwijl één van de over vallers de man met het wapen be dreigde, roofde de andere de winkel leeg. In een koffertje laadde hij voor de waarde van ongeveer 18.000 gulden aan gouden horloges, gouden arm banden e.d. Na de overval reden zij met een wagen naar het riviertje De Linde in het zuiden van Friesland. Daar vond later een politiehond de buit en de wagen. De overval was bijna even snel op gehelderd als gepleegd. Doordat de zoon van de heer Holwerda kort na de overval in de winkel kwam, kon de politie worden gewaarschuwd. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. Meisje meegenomen en aangerand SITTARD In de nacht van maandag op dinsdag is in Sittard een 13-jarig meisje uit Heerlen, dat van huis was weggelopen, aangerand door de 27-jarige ongehuwde Italiaan P., die in Sittard woont. P. had het meisje in Heerlen ont moet en meegenomen naar Sittard met de belofte dat het kind bij zijn zuster kon overnachten. In de afgele gen buurtschap. De Kolleberg heeft hij het meisje aangerand. Dinsdag is het meisje op eigen gelegenheid naar huis teruggekeerd. Haar vader heeft de politie gewaarschuwd, die later de dader heeft kunnen aanhouden. De Italiaan heeft een volledig bekentenis afgelegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9