TEGENACTIE ARABISCHE VAN DE LANDEN Commentaar JAMIN Hulp lijkt aan Biafra geregeld loycot overwogen Mn maatschappijen lie Algiers mijden IDENTITEIT VAN DADER WAS VALS WEINIG LAST VAN SCHEVE TV-MAST onvergetelijk! 25 MIN. in de lucht voorf 27.50 p.pers Het Kwartet SPREUK HET WEER Scheepsaanvaring op de Rijn Nog EEN dag I K weet het Kijk naar TV Hilversum 2 op vrijdag 16 aug. om 20.30 uur Studie en geld pindarotsjes Privé vliegtocht voor f27.50 Nieuwe leidse Courant «ct«ur: F. Diemcr Dfdredacteur: Dr. E. Dicmer lofdkantoor Leiden Donderdag 15 augustus 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Stent vastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur KAÏRO Vermoedelijk zullen de Ara bische landen op hun beurt alle luchtvaart maatschappijen boycotten die gehoor geven aan de oproep van de IFALPA, geen vluch- en uit te voeren op Algiers. Inzet van deze „luchtstrijd" is de vrij lating van de bemanning van het gekaapte Israëlische vliegtuig door de Algerijnse re gering. Verscheidene Westeuropese landen besloten gisteren Algiers te mijden. I Algerije gaf zelf de stoot tot tegenactie. Het riep de blp in van de andere Ara- 5sche landen om de boycot an de piloten van de IFALPA r het overkoepelend orgaan an de nationale vereniging jan verkeersvliegers met elijke wapens te bestrijden. |Kort daarna verklaarde de Bond |n Arabische arbeiders, waarin al- vaikbonden in de Arabische lan- l De schoonste muziek blijft voor de meeste mensen toch i mar de klank van hun eigen item. DE BOISSON Student „verbruikt" 6100 per jaar pagina .7 Laatste uren staatsmijn Maurits zijn geteld pagina 9 „Ik heb kleren gemaakt van die fide gordijnen..." e klop op de deur, een Nederlandse Forsyte 'Woensdag trok een depressie >ver het midden van d'e Noord- en Denemarken naar het ïoordoosten. De wind, die langs ie kust tijdelijk tot hard toe- ïam, ruimde na het passeren ran een bij de depressie be'ho- eirde trogvormige storing naar Loordwest. (Op de meeste plaatsen vielen inkele buien, terwijl de mid- lagtemperaturen niet fooger werden dan 18 graden. Op de nadering van een rug •an hogedruk, die donderdag morgen boven de Britse eilan- len lag, namen wind en buig- ïeid geleidelijk af. In de hogere uch'tlagen boven de Atlantische Oceaan heeft zich inmiddels een krachtige zone van westelijke winden ontwikkeld, die van Voord-Amerika tot onze omge ving reikt. DE BILT Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, mor gen later plaatselijk buien, maar ook enkele opklaringen. Matige tot krachtige wind, in hoofdzaak tussen zuid en west. Ongeveer dezelfde temperaturen als van- Strandweer Ook morgen nog een te koele onstabiele luchtstroom. Enkele verspreide buien, afgewisseld door opklaringen. Zeer matig strand weer met nog een te sterke zee wind. Temperatuur 16 a 17 gra den, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Nu en dan Wel opklaringen, maar wij blijven voorlopig in een te koele weste lijke stroming. W aug. zon op 05.25, zon onder 30.02 maan op 22.35. maan onder 15.01, •den verenigd zijn, alle luchtvaart maatschappijen te zullen boycotten die met de actie meedoen. Er hangt zelfs een boycot, aan alle vervoers middelen in de ludht. De bond beschuldigt de interna tionale organisatie ervan „geen vin ger uit te steken als Israël Arabi sche burgers aanvalt". Herinnerd wordt aan de ontvoering van Ben Bella en andere Algerijnse leiders en aan d'e passiviteit van de scheep vaartmaatschappijen en de interna tionale organisaties voor de bur gerluchtvaart tegenover de Israëli sche weigering in het Kanaal op gesloten schepen daaruit te laten vertrekken. Samen met de Federatie van Ara bische arbeiders bij het transport wezen roept de bond de internatio nale transportorganisaties op „niet te zwichten voor de zionistische en imperialistische druk". Verklaring In een verklaring van de Algerijn se regering wordt gezegd dat de vliegersorganisatic weliswaar bewo gen worden door „humanitaire en deels respectabele motieven", maar dat zij het gevaar loopt verwikkeld te raken in een „zionistisch kom- plot tegen de Arabische wereld. Intimidatiemaatregelen, zo staat in de verklaring, hebben nooit enig probleem nader tot een oplossing gebracht. In dit bijzondere geval zal men alleen op grond van het resul taat van het onderzoek dat nog gaan de is, tot een objectieve beslissing kunnen komen. Niemand heeft het recht op dit resultaat vooruit te lo pen, aldus de regering van Boume- dienne. Vertegenwoordigers van Alitalia, Air France en Swissair in Algiers zijn inmiddels op het ministerie van buitenlandse zaken geweest waar hun het standpunt van de Algerijn se regering werd meegedeeld. Gisteren verkeerde overigens de IFALPA nog in de onzekerheid dat de Franse vliegers geen gehoor zou den geven aan de oproep tot boycot. Maar op het allerlaatste ogenblik besloten zij het toch te doen. De se cretaris-generaal van de Franse vak bond van verkeersvliegers zei later dat de piloten met hun besluit had den gewacht „opdat de Algerijnse regering haar gezicht niet zou ver liezen". PARIJS In Tahiti zal het ko mende weekeinde vermoedelijk een Franse waterstofbom worden be proefd. De gevarenzone is ditmaal groter dan bij de vorige proeven. ADDIS ABEBA In de Ethio pische hoofdstad schijnen de dele gaties van Nigeria en Biafra in be ginsel overeenstemming bereikt te hebben over de hulp aan burger slachtoffers van de strijd in Biafra. Dit akkoord kwam tot stand tij dens besprekingen met keizer Haile Selassie van Ethiopië, die beide de legaties gisteren afzonderlijk ont ving in zijn paleis. Vandaag is het overleg voort gezet. Vermoedelijk zal aan het eind van de dag meer bekend worden over liet akkoord. Haile Selassie De secretaris-generaal van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid, Diallo Telli, toonde zich gisteravond zeer optimistisch over de besprekingen. Beide par tijen hadden volgens hem voor stellen gedaan over de manier waarop de geneesmiddelen, kle ren en levensmiddelen naar Biafra kunnen worden gestuurd. Haile Selassie heeft intussen de vijf andere staatshoofden die lid zijn van de raadgevende commissie voor Nige ria van de OAE uitgenodigd voor een gesprek in Addis Abeba. De keizer zal Na de veilige landing op Soesterberg bleek hoe ernstig beschadigd het toestel wel was. Aanslag Papadopoulos ATHENE De man die de misluk te moordaanslag pleegde op de Griekse premier George Papadopou los is niet de gedeserteerde luitenant George Panagoulis, maar zijn 29-jari ge broer Alekos. Dit werd gisteren in de Griekse hoofdstad in een commu niqué bekendgemaakt. In de verklaring wordt gezegd dat Alekos had gepoogd de justitie om de tuin te leiden, maar nadat hij zich zelf herhaaldelijk had tegengespro ken, bekende hij de broer te zijn van George Panagoulis, die na uit het le ger te zijn gedeserteerd op 24 novem ber 1967 van het schip Anna-Maria verdween. Volgens het communiqué zou Ale kos in 1959 zich schuldig hebben ge maakt aan een inbraak. Hij zou ook een belangrijke rol hebben gespeeld in de jeugdbeweging van de Unie van het centrum van de voormalige premier Papandreou. Vorig jaar, toen hij militair was, deserteerde hij en ging naar het bui tenland. Hij werd heimelijk naar Griekenland teruggezonden om „een misdadig plan" uit te voeren, be raamd door „hen, die in het buiten land op anti-nationale en totalitaire wijze ageren." De Griekse veiligheidspolitie heeft na de aanslag talrijke arrestaties verricht. Vele aanhangers van de Unie van het centrum werden achter slot en grendel gezet. Onder de gear resteerden bevindt zich o.a. de echt genoot van de naar Londen uitgewe ken dagbladuitgeefster Helen Vla- chou, Loundras. MANNHEIM Het Nederlandse tank-motorschip Moerdijk 6 is giste ren op de Rijn bij Mannheim met het Westduitse motorschip Ulma in aan varing gekomen. Volgens een mede deling van de rivierpolitie in Mann heim werd een tank van het Rijn-af waarts varende Nederlandse schip, dat 438 ton zwavelzuur vervoerde, door de botsing lek geslagen. 110 ton zwavelzuur vloeide weg. De vier opvarenden van de Moerdijk onder wie een meisje hebben zich in veiligheid kunnen stellen. CAEN Een 30-iarige man in de Franse stad Caen is tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het doden van een hond bij een in braak. SMILDE Maar heel weinig televisiekijkers hebben op hun scherm kunnen merken dat er iets aan de hand was met de tv-mast in Smilde. Alleen in de randge bieden van het zenderbereik was de ontvangst minder goed als ge volg van de botsing van een Amerikaanse straaljager tegen een van de drie tuidraden, die de 3Ó2 meter hoge tv-mast in Smilde in evenwicht moeten houden. Captain E. Smith Bij de botsing knapte een tui- draad waardoor de mast, die op een betonnen toren staat, wat scheef ging hangen. De onge deerde piloot van de F 100c Super Sabre, de 32-jarige kapi tein D. A. Smith, en de Ameri kaanse leiding van het 32e squa dron op Soesterberg zijn de Ne derlandse luchtmacht uitermate dankbaar voor de voortreffelijke manier waarop het beschadigde toestel veilig aan de grond werd „gepraat". toestel omdraaide om het bericht door te geven, zag de piloot in het andere toestel, de 42-jarige kapitein J. Holl, in een flits de tv-toren opdoemen en hij riep over de radio: Break to the left (draai naar links weg). Deze waarschuwing kon niet meer ver hinderen dat het vliegtuig van kapitein Smith een van de tui draden van de mast raakte. Direkt werd een noodoproep verzonden aan de basis Leeuwar den, maar daar kon het toestel wegens het slechte weer niet lan den. Geadviseerd werd naar Soesterberg te gaan. Het vlucht- inlichtingencentrum gaf de raad over het IJsselmeer te vliegen omdat natuurlijk niet kon worden bekeken hoe groot de schade aan de Super Sabre was. Beschadiging Eerst „praatte" Nieuw-Milligen kapitein Holl naar zijn patrouille leider, die boven de wolken was gaan vliegen. Kapitein Holl ging onder het andere toestel vliegen en constateerde dat de twee lege brandstoftanks onder de rechter vleugel waren gescheurd en dat de rechtervleugel en de luchtin laat beschadigd waren. In de buurt van Soesterberg schakelden de vliegers over op de golflengte van die basis. Daar was inmiddels alles in gereedheid ge bracht om de landing zo goed mo gelijk te laten verlopen. Dat lukte keurig. Kapitein Smith werd door een dikke wol kenlaag heen precies voor het be gin van de landingsbaan „ge praat". Met een zeer hoge snel heid landde de Super Sabre op het vliegveld. Aan het einde daar van was een vangnet opgesteld waarin het toestel terechtkwam. Oefening Drie Amerikaanse straaljagers, van de basis Lakenheath in Enge land, waren gistermorgen op een oefenvlucht boven West-Europa. Een van de Super Sabres had de formatie verlaten om op eigen houtje verkenning te gaan ver richten. De twee andere toestel len kwamen boven Drente in slecht weer terecht. De leider van de patrouille, kapitein Smith, besloot op dui zend voet te gaan vliegen maar ook op die minimale hoogte was er nog onvoldoende zicht zodat overgegaan zou wor den op het vliegen op instrumen ten. Het Nederlandse militaire vluchtinlichtingencentrum in Nieuw-Milligen moest hiervan mededeling worden gedaan. Op het moment dat kapitein Smith een knop van zijn radio- Op een privéreis door Europa is de emir van Jarska, Kalid ben Moham med al Quisini, gisteren in Neder land. aangekomen. Zijn schilderach tige kledij kreeg op de luchthaven Schiphol veel bekijks. ORA HOENSBROEK (GIRO 760076) De 302 meter hoge televisietoren van Smilde kreeg op een hoogte van 270 meter een knikdie op deze foto duidelijk te zien is. dan verslag uitbrengen van de vre desonderhandelingen tussen Nigeria en Biafra. De bijeenkomst zal waar schijnlijk nog in het weekeinde wor den gehouden. Weigering Dat er de komende dagen inderdaad voedsel naar Biafra zal kunnen wor den gestuurd, lijkt op zijn minst nog twijfelachtig. Gisteren weigerde de Nigeriaanse regering pertinent medi camenten van het Spaanse eiland Fer nando Poo, waar voorraden opgesla gen liggen, rechtstreeks naar de dich terbij gelegen havenstad Calabar te laten verschepen. De Nigerianen eisen, dat de goederen voor uitklaring eerst naar de hoofdstad Lagos worden ge bracht. Een functionaris van het Rode Kruis verklaarde later dat een Nige- riaans vaartuig in de komende week ongeveer tweeduizend ton hulpgoede ren op Fernando Poo zal ophalen om deze naar Lagos te brengen. De kans bestaat evenwel dat er op korte termijn een vaste luchtbrug komt om de bevolking van Biafra te helpen. De Zweed August Lindt, de gevolmachtigde van het Internationale Rode Kruis voor Nigeria en Biafra, zei gisteren in Genève dat Biafra het Rode Kruis een landingsplaats heeft aangeboden. Hiervan is de regering in Lagos in kennis gesteld. Het wach ten is nu op het antwoord van de fe derale regering. Kritiek Overigens is het Rode Kruis nog al teleurgesteld en bedroefd over de -in de gehele wereld gehoorde kri tiek, dat het nog niet voldoende hulp aan Biafra verleent. Caritas en de Wereldraad van Kerken laten iedere nacht al vluchten naar Biafra uitvoeren met alle risico's van dien. Het Rode Kruis moet zich nu een maal aan verdragen tussen staten houden. De Nigeriaanse regering is volgens de huidige politieke maatstaven nog LJET kabinet wil de studietoelagen van 4100 naar 4300 verho gen. Elders in deze krant vindt de lezer enkele resultaten van een onderzoek door het Centraal Bureau voor de Statistiek over het werkelijke „ver bruik" van de student. De hoogte van dit bedrag 6100 gulden kan het misverstand wek ken, dat zelfs 4300 niet toerei kend is. Men moet er echter reke ning mee houden, dat het onder zoek geen informatie geeft over wat de student minimaal of redelijker wijs nodig heeft, maar over het wer kelijke verbruik. Daarin passen zo genaamde toegerekende bedragen, bijvoorbeeld wanneer ouders in het weekeinde hun studerende zoon huisvesten. Dus moet men hel CBS-onderzoek niet als een taakstelling zien voor de gewenste hoogte van studietoela gen. Met 4300 zijn de kosten re delijk gedekt. Men mag zich zelfs afvragen, of de hoogte van de toelage wel correctie behoeft, waar voor de middengroe pen de universitaire studie van de kinderen een bijna onbetaalbare zaak is. Iemand die 20.000 verdient en na aftrek van belastingen en toegere kende bedragen voor kinderen nog ruim 4000 boven het bedrag zit dat voor het onderhoud van het ge zin nodig geacht wordt, krijgt geen cent toelage voor zijn studerende zoon. Wie méér verdient en twee kinderen wil laten studeren, loopt zelfs de kans 8600 plus 400 collegegeld op tafel te moeten leggen. De laatste jaren zijn de bedragen voor onderhoud van het gezin wel iswaar wat opgeschroefd, maar nog steeds geldt dat voor de midden groepen uitbreiding van de moge lijkheid om althans een deel van de toelage te krijgen een redelijke wens is. morgen voordeel 200 gram van 92 voor 79 niet duur we! heerlijk steeds de enige wettelijke regering, zei gisteravond de directeur-generaal van het Nederlandsche Rode Kruis, de heer A. van Emden, die juist te rugkeerde uit Genève. waar over de hulpverlening onderhandeld is. Het Rode Kruis zit niet stil. Da gelijks wordt al hulp verleend aan de hongerende Biafraanse vluchte lingen, die thans in kampen op door Nigeriaanse troepen heroverd gebied huizen, aldus de heer Van Emden. fïï^BTÉTleeft uvleu^J HOE EN WAT Deze KWARTET-rondvluchten worden georganiseerd van uit Luchthaven Rotterdam en zijn alléén voor KWARTET- abonnee*. Er wordt gevlogen met ervaren verkeersvlieger» die geen dolle stunts uithelsn maar U In een modern, comfortabel vliegtuig laten genieten van uw „luchtdoop" Er kunnen 3 passagiers tegelijk mee. Als regel is het mogelijk in de 25 minuten vliegtijd ook over uw woonplaats te vliegen. Terwijl men op z'n beurt wacht is een gezellig restaurant en een zonnig terras ter be schikking, vanwaar men het al- en aan vliegen kan volgen. Alle gewenste Inlichtingen over lijndiensten of over leren vliegen zijn ter plaatse te krijgen. Aan het eind van de vlucht wordt u als herinnering een Oorkonde van Luchtdoop over handigd. Uiterlijk twee dagen vooru aan.de beurt bent krijgt u de instaokaart thuis. Dn. I inn nn Jn l.,nnl. n„. IUr" 5 minuten aaneen vliegen ie mogelijk als men het dubbele of driedub- Bnslijn SS vertrekt op de halve «ren van bet Centraal Station naar het vliegveld; zaterdag 5 minuten later. Duur van ie rit naar het vliegveld ongeveer een half uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1