ULBRICHT ZOEKT BIJ TSJECHEN STEUN JAMIN Johnson zou graag naar Moskougaan Duitse uitbreker bedreigt politie Q Het Kwartet Wolkbreuk: schade vijf ton Brand oorzaak vliegramp? Ballonreis over oceaan mislukt sprits SPREUK HET WEER JONGELUI NA ONTSNAPPING GEGREPEN Weer onlusten in Little Rock Kijk naar TV Hilversum 2 op vrijdag 16 aug. om 20.30 uur (giro 76oo76> Rode Kruis staakt hulp aan Biafra AUTO'S VAN DE WEG IN HET WATER Vliegramp in VS - 34 doden Nieuwe Leidse Courant Maandag 12 augustus 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uu Tsjechoslowakije geniet grote be langstelling: vandaag zou Ulbricht van Oostduistland een dag komen praten, donderdag arriveert de Roemeense partijleider Ceausescu en ook presi dent Tito van Zuid-Slavië die gisteren zijn driedaags bezoek beëindigde, komt spoedig terug. Ah vertrek run Tito Onverwachts op beaoek 1 tiinluuf) gesprek Dubcek Walter Ulbricht Hoogerheide getroffen HOOGERHEIDE Een. wol'k- öreu'k heeft in het Noordbrabantse, dicht bij de Belgische grens gelegen Hoogerheide voor een half miljoen ■gulden schade aangericht. Anderhalf uur lang heeft het gestortregend en doordat de riolering al het hemelwater niet kon verwer ken kwamen straten en wegen en ook tuinen blank te staan. Tien a 15 centimeter hoog kwam volgens een schatting van de politie het water te staan; in een voetgan gerstunnel stond het water zelfs an derhalf a twee meter hoog. Vooral aan één van de gemeente lijke wegen was de schade groot. Hier werd over een flinke afstand de zandberm weggespoeld, waardoor de riolering, kabels en andere leidingen bloot kwamen te liggen. Een enkel tuinmuurtje sneuvelde en van som mige huizen aan deze weg kwam de fundering bloot. De bui scheen een zuiver plaatse lijke aangelegenheid te zijn geweest, want boeren die nog geen kilometer van het centrum van Hoogerheide in de zuidpolder aan het werk waren hebben geen druppel regen gevoeld. Tiel Ook Tiel werd door een wolkbreuk geteisterd. Vele straten kwamen blank te staan. In Echtveld werden vruchtbomen ontworteld en gingen pannen van de daken. Hagel richtte in de boomgaarden tussen Echteld en Doodewaard schade aan. Dit betekent voor vele fruittelers, die de laatste tijd toch al harde klappen hebben moeten incasseren, een zware slag. De kersenoogst was al mislukt en bovendien bracht deze slechts lage prijzen op. De aanhoudende regen van de laatste weken had het fruit ook al geen goed gedaan. In Opheusden werd de 64-jarige landbouwer D. Eerbeek zaterdag tij dens een zware onweersbui door de bliksem getroffen en gedood. De heer Eerbeek was bezig met het melken van de koeien. I BONN Deskundigen heb ben vastgesteld, dat brand was uitgebroken aan boord van de Britse Viscount, voordat het toe stel vrijdagmiddag op de Auto bahn bij München neerstortte. Om de brand te kunnen blussen, zou de piloot vanaf grote hoogte een duikvlucht hebben gemaakt; prak tisch de enige manier om een grote brand in een vliegtuig te kunnen blussen. Bij het weer optrekken ver loor het toestel beide vleugels, die later, op twee kilometer van de plaats des onheils, werden gevon den. Men neemt aan dat de piloot na deze mislukte manoeuvre heeft ge tracht op de weg een noodlanding te maken. Er is geen enkele aanwijzing, dat het toestel door sabotage zou zijn neergestort; een directeur van de luchtvaartmaatschappij Eagle Air ways had daarop gezinspeeld. Bij de ramp kwamen 45 passagiers •n drie bemanningsleden om. In Monte Carlo is zaterdagavond een bal gegeven, waarvan de balen bestemd waren voor het Rode Kruis. Een van de prominente gasten was de Zuidafrikaanse hart chirurg dr. Chris Barnard, die men hier ziet tijdens een dans met prinses Gracia van Monaco. Canadezen opgepikt HALIFAX De twee Canadese acteurs, die zaterdagavond met hun ballon van de Canadese kust vertrok ken in een poging de Atlantische Oceaan over te steken, zijn hierin niet geslaagd. Ongeveer dertien kilometer buiten de kust raakte de ballon te water. De onfortuinlijke ballonvaarders werden door een kustwachtkotter opgepikt. De Canadezen, Mare Winters en Jerry Kostur, wilden met hun ballon een record vestigen. De reis naar Eu ropa zou tussen de twee en vier we ken moeten duren maar na twintig uur viel men al op het water neer. De ballon, die ruim 70.000 kostte, ging verloren. HAARLEM ss Een felle brand heeft zaterdag de gehele bovenetage van het kledingmagazijn „De man telspecialist" in Haarlem in de as ge legd. Een groot aantal costuums en damesmantels ging verloren. Oorzaak van de brand is waarschijnlijk kortsluiting geweest. De schade wordt op 30 duizend gulden geraamd. morgen voordeel pak 15 stuks van 85 voor 75 niet duur wel heerlijk PRAAG Nog maar net was president Tito van Zuid-Slavië gisteren in Belgrado terugge keerd toen bekend werd dat de Oostduitse partijleider Walter Ulbricht vandaag onverwachts naar Tsjechoslowakije zou gaan om besprekingen te voeren met zijn collega Alexander Dubcek. Het overleg wordt niet gehouden in de hoofdstad Praag de Tsjechen hebben steeds felle kritiek geleverd op de Oostduitse partijleider maar in de badplaats Karlovy Vary, het vroegere Karlsbad, in West-Bohemen. Ook premier Willy Stoph en enkele leden van het Politburo nemen eraan deel. Men neemt overigens in Oost-Ber- lijn aan dat geruime tijd geleden al een afspraak met Dubcek werd ge maakt. De besprekingen zouden niet zijn voortgevloeid uit de conferentie in Bratislawa. Ulbricht verwacht kennelijk van de Tsjechische regering steun bij zijn pogingen om op één lijn te worden gesteld met West-Duitsland. Hij wil de de Tsjechen duidelijk voor zijn, die erop uit zijn betere betrekkingen met West-Duitsland aan te knopen. Campagne Sinds januari voert de Oostduitse pers een ware haatcampagne tegen het nieuwe bewind in Tsjechoslowa kije. En in Bratislava, waar de or thodoxe communistische leiders con fereerden met Dubcek en de zijnen, werd Ulbricht zelfs uitgejouwd. Waarnemers in Praag geloven dat Ulbrichts bezoek met opzet pas na het vertrek van Tito werd bekendge maakt. De Oostduitse pers heeft de besprekingen van Tito in Praag vrij wel geheel doodgezwegen. Behalve Ulbricht komt ook de Roe meense partijleider Ceaucescu deze week nog naar Tsjechoslowakije. Donderdag wordt hij met enkele re geringsfunctionarissen in Praag ver wacht. Het is de bedoeling dat vlak voor het vertrek zaterdag een ver drag van vriendschap en wederzijdse bijstand wordt getekend. De Roeme nen brengen het bezoek op uitnodi ging van de Tsjechoslowaakse rege ring. Tito en Dubcek zullen hun samen werking in de toekomst op alle ge bieden verder versterken, zo staat in het gemeenschappelijk communiqué dat na afloop van hun besprekingen werd uitgegeven. Het overleg is gevoerd in een har telijke en kameraadschappelijke sfeer van wederzijds begrip. Niet al leen kwamen de problemen van bei de landen ter sprake maar ook die van de internationale communistische beweging. In de strijd voor vrede en socialisme schenken beide landen grote aandacht aan de multilaterale betrekkingen, aldus de verklaring. Voor vervolg zie pag. 2 Niemand is eenzaam als hij spaghetti eet het vergt zo veel van zijn aandacht. MORLEY Plan voor mammoetkerk in Verenigde staten zie pag. Kernmerk. McGovern onder Kennedy- vlag in verkiezingsrace zie pag. 5. „Ik eet nu mijn brood op. Onder lunchtijd maak ik mijn huiswerk Heeft u iets aan te geven? Zie pag. Radio en TV. DE BILT Met noordweste lijke tot noordelijke winden is gisteren koelere lucht van de Noordzee ons land binnenge stroomd. Er kwamen wolken velden voor, afgewisseld door zonnige perioden, maar de mid- dagtemperaturen kwamen niet hoger dan 18 tot 20 graden. Intussen breidde vandaag een rug van hoge luchtdruk zich van de oceaan over Frankrijk naar het oosten uit. Deze rug van hoge luchtdruk zal vooral in Midden- Europa verbetering in het weer brengen. In ons land zullen morgen aanvankelijk nog opklaringen voorkomen, maar op de nadering van een oceanisch front zal latei- op de dag de bewolking en de kans op regen geleidelijk toene men. In de temperatuur komt weinig verandering. Strandweer Voorlopig iets te koel door een matige zeewind tussen west en noord. Overwegend droog met zonnige perioden. Temperatuur in de middag ongeveer 18 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Af en toe wel zon, maar iets aan de frisse kant door zeewind. Een Belgische touringcar is za terdag in een haarspeldbocht van de Gerlos-pas b\i Zeil am Ziller in Tirol van de weg ge raakt en naar beneden gestori. De bus bleef op een achttien meter lager gelegen weggedeelte ondersteboven liggen. De Bel gische chauffeur kwam om hel leven, evenals vier van de 25 Britse passagiersAcht van htn werden ernstig gewond. Het Britse gezelschap was op de thuisreis na een vakantie ih Tirol. GRUBBENVORST Het 5-jarig jongetje Hansje Thuyls werd zater dag door een auto gegrepen en ge dood "toen bij met zijn fietsje de rij baan overstak. TILBURG De 33-jarige brom fietser P. Damhuis uit Baarle-Nassau is in de nacht van zaterdag op zon dag in botsing gekomen met een persorjenauto. Hij overleed aan de verwondingen. WEST-TERSCHELLING Na een grootscheepse speur tocht is de politie van Terschel ling erin geslaagd twee jonge Duitsers te grijpen, die vrijdag middag uit hun cel in het poli tiebureau van West-Terschelling waren ontvlucht. Bij zijn arrestatie trachtte de jongste Duitser, een 17-jarige inwo ner van Frankfort aan de Main, zijn pistool leeg te schieten op de nade rende opperwachtmeester T. van der Wal. Er zat echter geen kogel in de kamer van het pistool. Na een waarschuwingsschot gaf hij zich over. Zijn 19-jarige vriend uit Dus- seldorf verzette zich niet. Daarmee kwam een einde aan een onrustig etmaal op Terschelling. De bevolking was door middel van strooibiljetten van de identiteit van de beide Duitsers op de hoogte gesteld. De jongens werden vrijdag gear resteerd. Ze worden ervan verdacht in Arnhem sieraden te hebben gesto len ter waarde van 18.000 gulden. Op Terschelling zouden zij negen inbra ken hebben gepleegd. Ze werden ingesloten in het poli tiebureau van West-Terschelling, in De acteur Lamont Washington, een der sterren van de Broaaway- musical Hairkijkt hier zwaar verbrand uit het raam van zijn woning, zoekend naar een gele genheid de brand te ontsnappen. Kort hierop sprong hij van de derde verdieping. Met ernstige brandwonden over zijn hele lichaam en zware inwendige kneu zingen is hij in een ziekenhuis opgenomen. LITTLE ROCK Ondanks het instellen van een avondklok is het in Little Rock, in de Amerikaanse staat Arkansas, het hele weekeinde on rustig geweest. Een plaatsvervangend sheriff en een lid van de nationale garde kwamen bij schietpartijen om het leven. De politie heeft zestien personen gearresteerd. Op de gevaarlijkste punten van de stad zijn eenheden van de politie en de nationale garde geconcentreerd. De ongeregeldheden begonnen toen driehonderd .ïegers demonstreerden in verband met de dood van een jonge neger, die op een gevange nisboerderij door een blanke medege vangene zou zijn doodgeranseld. afwachting van hun transport naar Arnhem. Aangezien in de cel bijna geen luchtverversing is, mocht het etensblikje open blijven. De jongste zag kans door het luikje te kruipen en bevrijdde zijn celge noot. Ze stalen een dienstpistool en braken een paar kasten open. Na de ontdekking van hun vlucht, zette de politie een grootscheepse opsporingsaktic op touw, die begon met het controleren van de boten naar Harlingen en eindigde met de arrestatie van de jongelui, na een tip van een badgast. Met voorstel einde bombardementen Men OR A HOENSBROEK ziet ze niet WASHINGTON De Ameri kaanse president Johnson zou van plan zijn een reis naar Moskou te maken. Zowel de republikeinse presi dentskandidaat. Nixon, als het Ame rikaanse blad The Wall Street Jour nal. hebben dit in het afgelopen week einde gemeld. Nixon voerde zaterdag een gesprek van twee uur met de president op diens boerderij in Texas. Hij werd daar ingelicht over de stand van za ken in de buitenlandse politiek. Na afloop maakte hij de reis van Johnson bekend. The Wall Street Journal berichtte dat Johnson een reis naar Rusland zou verbinden met voorstellen voor het totaal stopzetten van de bombar dementen op Noord-Vietnam. Het blad schrijft dat de president al lang een persoonlijke tocht naar Moskou heeft willen maken maar dat de Russen er nooit in hebben willen toestemmen omdat ze. zoals ze zeg gen. niet met een „oorlogsmisdadi ger" willen praten. Geheim overleg? Vice-president Humphrey gelooft dat de vrede in Vietnam dichter bij is dan ooit Hij liet in een tv-inter- view doorschemeren dat er een ge heime ontwikkeling aan de gang is in Parijs, waar vredesbesprekingen worden gevoerd, maar officieel was hiervan geen bevestiging te krijgen. Amerikaanse B-52 bommenwerpers hebben gisteren na een pauze van bijna een maand hun aanvallen op Noord-Vietnam hervat, aldus een mi litaire woordvoerder van de VS in Saigon. Artillerie- en luchtverdedi gingsstellingen. troepenconcentraties en munitieopslagpaatsen werden bestookt. Nigerianen beschieten vliegtuigen met voedsel GENÈVE Het Internationa le Rode Kruis heeft de voedsel- transporten van het Spaanse eiland Fernando Po naar Biafra gestaakt. Zaterdagnacht werden enkele vliegtuigen door federale troepen beschoten. Inmiddels heeft de Nigeriaanse re gering weer vier Russische straal- bommenwerpers gekocht. Twee van de vliegtuigen zullen nog deze week in Lagos aankomen, de overige twee volgende week. Nigeria had reeds drie Russische bommenwer pers, maar een daarvan is neer gestort. Een woordvoerder van de Biaf- raanse regering heeft meegedeeld, dat in een federaal concentratiekamp honderden Ibo's sterven. Twee Britse Lagerhuisleden vertelden in Lagos na een rondreis door het bezette deel van Biafra, dat honderden mensen in verschrikkelijke omstandigheden le ven. Eén lid, de conservatief Fisher, zei dat de fout niet ligt bij de federale regering, maar dat het Rode Kruis niet over voldoende levensmiddelen Driehonderd Nigerianen en Biaf- ranen hebben het geschil tussen bei de landen proberen uit te vechten voor de Franse ambassade in Londen. De Nigerianen protesteerden tegen de Franse steun aan Biafra. De politie scheidde de vechtende negers. Een Biafraanse radiozender maak te gisteren bekend, dat aan alle fron ten hevige strijd wordt geleverd. Er zouden vorige week meer dan 1500 Nigerianen zijn gesneuveld. LEENS Bij een auto-ongeluk in Leens is in de nacht van zaterdag op zondag het 17-jarige meisje Fontein uit Ulrum omgekomen. Twee andere inzittenden van de auto, onder wie de bestuurder, werden ernstig ge wond in het academisch ziekenhuis te Groningen opgenomen. OOSTERHESSELEN De 65-jari- ge G. Eising uit Oosterhesselen is gistermorgen om het leven gekomen, toen de door hem bestuurde perso nenauto als gevolg van een botsing met een andere personenauto op een kruispunt bij Oosterhesselen in het water terecht kwam. Zijn evenoude echtgenote, die naast hem zat, werd levensgevaarlijk gewond en over leed 's avonds. In de wagen zaten nog twee mensen die licht gewond werden. De auto raakte van de weg «f, schampte tegen een boom en kwam na 250 me- I ter in een sloot terecht. VIERLINGSBEEK De 2'/t jarige Erik van der Krabbek uit Overloon j die met zijn ouders bij familie in Vierlingsbeek op bezoek was, is giste ren bij het oversteken aangereden door een personenauto. Hij was op slag dood. De 47-jarige P. Rat, eveneens uit Vierlingsbeek, kwam zondagnacht om het leven toen hij voor zijn wo ning door een bromfietser werd aangereden. De bromfietser werd j gewond. ZIERIKZEE De 2-jarige Frank l de Jong uit Zierikzec overleed za terdag aan de verwondingen die hij had opgelopen, toen hij voor zijn ou derlijke woning door een auto werd aangereden. Het jongetje was onver hoeds de weg overgestoken om naar een draaiorgel aan de overkant te gaan. FRANKFURT AM ODER Bij een verkeersongeluk zijn de 43-jarige drs. P. J. T. Tammes uit Almelo en zijn 40-jarige echtgenote om het le ven gekomen. Het echtpaar was op weg naar Oostenrijk om een van hun kinderen, dat daar de vakantie door bracht, op te halen. CHARLESTON Een Ame rikaans verkeersvliegtuig is za terdag met 37 personen aan boord neergestort en in brand gevlogen bü een landingspoging op het vliegveld van Charleston. Slechts drie overleefden de ramp. Het toestel, een Amerikaanse versie van de Fokker Friendship F-27, van de maatschappij Piedmont Airlines, ging in vlammen op. Het toestel ls waarschijnlijk in dich te mist tegen een bergtop gevlogen. Het vliegveld van Charleston is op een heuvel gebouwd, waarvoor drie toppen in de omgeving moesten wor den afgevlakt en vier dalen opgevuld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1