Er komt een filatelistische King-cultus WAT EEN KWAL! 1 Damrubriek Kruiswoord-puzzel Ik geloof dat er een filate listische dr. King-cultus gaat ko nen cn ik wil voorshands best «nnemen, dat de Intentie ervan Oliver is; van dc andere kant rordt wijlen president Kennedy, lie in 1963 eenzelfde lot onder- ing als ds. King, nog steeds op postzegels getand of ongetand herdacht. Ik wees u de vorige keer op een paar King-emissies. Er zijn er inmiddels weer een paar bij gekomen en de speciaal-verzame- laars zullen wat gegevens uit De met enige verwachtingen egemoet geziene tweede landen- wedstrijd tegen de Sowjetunie pf meer strijd te zien dan de erste en een relatief iets beter resultaat. Aan de kop heeft het niet gelegen dat er uiteindelijk net 3319 werd verloren. Onze eerste drie borden zorg- len voor 9 winstpunten en lieten er 7 aan hun tegenstanders. Van Ier Sluis en Varkevisser speel den beneden hun kunnen, de overigen lieten hier en daar een iteek vallen. Okrogelnik b.v. die misschien wel gewonnen stand verkeerd behandelde, ter wijl ook Bronstring een onnodi- je nederlaag opliep. Toch hebben onze spelers hun uiterste best gedaan. Aan de voorbereiding ook dat moet geleerd worden was aandacht besteed terwijl de geest onder ling niets te wensen overliet. Verscheidene spelers konden niet ridoende tegen de druk van te «eten spelen tegen de stericste immers ter wereld. Daardoor bleven zij beneden jet peil dat van hen mocht wor- ien verwacht. Naast vervolma king van de techniek zal onze mensen veel meer hardheid moe ien worden bijgebracht. Dat zal niet meevallen. In ieder geval gaat er veel tijd mee heen. On dertussen blijft het te hopen dat onze jongeren sterk vooruit zul len gaan, want zij zullen een- de plaatsen van de oude ren moeten innemen. Daarom zie ik het persoonlijk zo. dat het beter is de eerstko mende jaren met een vijftal te gen de Russen te spelen en het vrijkomende geld te besteden aan de opleiding. Onze spelers kun nen het nu nog tegen elk land ter wereld opnemen met uitzonde ring van de Russen. Dat is heel mooi maar niet voldoende. Onze I dunne internationale toplaag gaat I binnen afzienbare tijd Roosen- j burg verliezen en ik zie nog niet I Wie hem kan vervangen. Daarom verbreding van de basis en in- mtensievere opleiding! Uit de wedstrijden deze fragmen- en: OKROGELNIK AGAFONOV DIAGRAM I Zwart: 4, 14. 17. 19. 21. 22. 23. 27. 28. Spelverloop: 23—29 33 xl3 14—19 13 x24 28—32 37 x28 22 x44 30—25 44—50 24—19 50—28 19—13 28—44 zwart verloor na langdurig verzet. Moegestreden overzag hij dat 28 hem een gunstig eindspel zou la- Kings leven niet kunnen ontbe ren. Wijlen ds. King werd 15 janua ri 1929 uit een tamelijk gegoed dominees gezin in Atlanta gebo ren. Na zijn studie maakte hij in India kennis met de leer van Gandhi. In 1954 werd hij be noemd tot dominee van de Bap tistengemeente te Montgomery (Alabama). Zijn vreedzame strijd voor de mensenrechten van zijn volk begint in 1954. De befaamde tocht naar Washington vond plaats op 28 augustus 1963; er namen 250.000 mensen w.o. 60.000 blanken aan deel. Droom Bij die gelegenheid hield King zijn beroemde toespraak ..Ik heb een droom..." Het volgende jaar DIAGRAM II Zwart: 4. 8. 9. 11. 12. 13. 16. 17. 18. 22 Wit: 24. 26. 28, 31, 32. 33. 36. 38. 39. 22—27 32 x21 16 x27 31 x22 18 x27 doch wit liet a tempo volgen 28—22 27 xl8 26—21 17 \-26 36—31 26 x37 24—19 13 x24 38—32 37 x28 33 x 2 en won na een fraai eindspel. Tot besluit een fraai probleem, dat 22 jaar geleden reeds in Suriname werd getoond. De componist is ons niet bekend. GANTWARG DIAGRAM III Zwart: 2, 7, 8. 9. 13, 25. 33. 39, 40. Wit: 21, 24. 27. 30, 32. 37. 42, 48. 49 Wit speelt en wint. Het is geen een voudige opgave I Correspondentie over de ze rubriek te richten aan de heer A. J. Ivens, Franken- slag 60, Den Haag. werd hem de Nobelprijs voor de vrede toegekend. Op 4 april van dit jaar werd ds. King op 39-jari- ge leeftijd te Memphis vermoord. In datzelfde Amerika heeft de vorige eeuw een vrouw zich op geworpen als voorvechtster voor de rechten van haar sexegenoten. Het was Lucy Stone (18181893) die 13 augustus in de serie Ame rikaanse iegels, gewijd aan voor aanstaande Amerikanen, wordt geëerd. Mevrouw Stone was de dochter van een farmer uit Massachusetts tegen de zin van haar vader ging zij studeren aan een van de weinige colleges met coëducatie in Ohio. Haar eerste lezing over vrouwenrechten hield zij in 1847 op de preekstoel in haar broers kerk. Mannen, die haar voor uitstrevendheid maar nauwelijks konden waarderen en dat was het merendeel maakten haar belachelijk. Een krant in Indiana trachtte haar onmogelijk te maken door valselijk te schrijven dat zij bars bezocht sigaretten rookte en vloekte als een ketter. In een kerk in Connecticut smeet een man haar tijdens een lezing zijn kerkboek naar het hoofd. Kruistocht Maar Lucy Stone gaf haar Kruistocht tegen onrecht ten op zichte van de vrouwen niet op. Haar huwelijk met Henry Black- well in 1855 was voor een krant in Boston aanleiding de hoop uit te spreken, dat Blackwell de man zou zijn die „haar de mond zou sluiten met een huwelijkskus". Maar ook die hoop was ijdel. Blackwell deed ijverig met Lucy mee en hij fourneerde gelden om haar blad Women's Journal te steunen. Behalve voor de rechten van de vrouw, die toen nauwe lijks meer waren dan die van minderjarigen en krankzinnigen, streed mevrouw Stone ook tegen slavernij en het kwaad van de dronkenschap. Lucy Stone is op de zegel afgebeeld als een vrouw van middelbare lp<-'Mjd, maar een die weet wat zij wil. J. J. M. Kiggen Hor. 1. uitroep, 3. meisjesnaam. 7. door twee deelbaar, 10. oude vochtmaat, 12. vis, 15. zijtak Donau, 17. bijwoord. 18. muzieknoot, 19. bosgod, 20. keurig, 22. huisdier, 23. voorzetsel. 24. voornaamw.. 26. grote deur. 28. aardrijkskundige aanduiding (afk.), 29. zonder winst of verlies. 31. leerrede. 33. meisjesnaam, 34. heks, 36. water in Friesl., 37. de O. mond van de Weichsel, 40. hemellichaam. 42. meisjesnaam, 43. eetgerei. 45. welaan. 46. kledingstuk. 47. metaalsoort, 48. plomp, 50. vogel. 51. muzieknoot. 53. verstandig (barg). 55. vast rantsoen. 57. prozaverhaal. 60. steen, 61. gondel, 62. betuiging van erkentelijkheid, 63. godsdienst (afk.). Vert. 1. streling, 2. garenwinder. 4. voorzetsel. 5. viervoetig dier. 6. stad in Duitsland, 7. water in Friesl., 8. afgelegen. 9. oude lengte maat 11. voegwoord, 13. hoepel, 14. stuk hout. 16. pauselijke ency cliek (afk), 18. tegenstelling van vroege, 21. hoogste punt. 22. oprol baar zonnescherm, 23. klank, 24. muzieknoot, 25. eikenschors. 27. lichaamsdelen, 29. welgevormd. 30. jongensnaam. 32. uurwerk. 33. stad in Frankrijk, 35. tussenzetsel, 38. vette vloeistof, 39. achting. 41. water in N. Brab. 42. ganzenboer. 44. plaats in de schouwburg. 46. getroffen. 47. baan voor balspel, 49. algemeen ruilmiddel. 50. rijkste lefoon (afk.), 52. gesloten, 54. groente, 56. geit, 57. scheik. element (afk.), 58. maanstand, 59. voegwoord. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Hor.: 1. stronkeisteen. 11. ares, 12. Lena. 13. man, 14. Leeds, 17. mot 18. Em. 19. kasteel. 21. si, 22. ark. 23. net, 25. aga, 26. Ane. 28. gom, 30. Dinkel, 31. dieren, 32. nee, 33. sté, 35. ree. 37. set, 39. ten, 41. la, 43. Lienden. 46. re. 47. Ada, 49.'keten, 50. ros, 51. naar, 53. moot, 54. straatnegotie. Vert.: 1. samen, 2. tram, 3. ren, 4 os, 5. Kees, 6. lade, 7. Tl, 8. Eem, 9. Enos, 10. natie, 14. lak, 15. eten, 16. sen, 19. krakeel, 20. lege ren, 22. Agnes. 24. toren. 25. Ain, 26. als, 27. Ede, 29. mee, 34. tint, 36. glans, 38. tik, 39. ten, 40. geste. 42. adat, 44. eelt, 45. deze, 46. rooi, 48. Aar, 50. rot, 52. ra, 53. m.o. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen: een van 10,- en twee van 5,-. ■VOOR DE JEUGD VOOR' DE JEUGD x -t- y- £3» f t y sry.* VOOR DE JEÜGD'VOORDE JEUGD'' -'- VOOR'IDE'"'JEUGD VOOR DE JEUGD VOORjl ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1968 164 Ergens in Freek gloeide een gevoel open. dat hij niet kende. Hij werd bewogen op een wonderlijk sterke wijze Hij voelde in zich een drang tot hélpen, tot troosten maar hij. die altijd alleen voor zichzelf leefde en het diep inner lijk zo moeilijk met zichzelf had en zonder veel vastheid, vond zo licht niet woorden, die helpend drongen in een mensenhart Dat van die getekende. Jaapje, ik meen. dat dat meer gééstelijk moet worden bezien. Wat kan het mij nu schelen, hoe je eruit ziet? Er waren er niet veel in mijn leven, met wie ik zo praatte als met jou. De clown legde zijn kleine hand op Freeks kn;e. Jij bedoelt het goed, Freek, jij behoort tot diegenen, die het goed bedoelen en dat zijn er minder, dan je misschien nu wel denkt Ik ben ouder dan jij. veel ouder, ofschoon wij in jaren niet zoveel schelen met elkaar maar... Zeg eens eer- li ik. heb jij nog nooit medelijden met mij gehad? Immer» ja. misschien juist omdat je een goed hart hebt Voor het eerst zagen zij elkaar aan. Freeks ogen waren transparant in het dalend zomerlicht. Daar hoef ik mij niet voor te schamen. Jaap, want schijn bedriegt, dus dat is nietszeggend. Ik bewonder je. zoals jij je leven verstouwt; waarachtig jongen, ik zou het zo niet kunnen. Ik weet dat een man met krukken president werd van een wereldrijk. In het chapiteau klonken luide commando's, een daverend applaus trilde door de linnen wand. Ik vraag mij weieens af, waartoe? mijmerde de clown. waartoe de één een paleis, de ander een krot, de één een lichaam „gants vol qualen' zoals Bredero zegt, en de an der.... och. je komt er toch niet uit. Ieder heeft zijn moeilijkheden. Freeks stem klonk zacht in de vallende schemering, de één op deze, de ander op die wijze. De ene vroeg, de andere laat, de één hier, de ander misschien... later. Soms weet ik nog zo net niet, of wij elkander hoeven te benijden, want wij weten van eikaars innerlijk maar weinig af, niet eens van onszelf, laat staan van een ander. In elk mens sluimert een wereld van verbor genheid. Jaapje leunde n??r voren met zijn handen op zijn knieën „God is Liefde" staat er in d eBijbel. Het is gek om dat aan te halen onder mannen, maar... ik lees graag in de Bijbel, beschouw het als literatuur als een deel van de wetenschap, maar liefde... liefde... Hij schudde het hoofd, zijn blik gleed over zijn handen, langs zijn kleine lijfje, zijn beentjes, alleszeggend. Is dat liefde? Freek vond geen antwoord. En toch...! welde op uit het onbewuste van zijn wezen, maar hij wist de termen niet om het te bewoorden, voelde alleen zijn hartelijkheid uitgaan naar deze andere jonge man als een stroom levend water. Jaapje ging weg om zich te schminken, de lampjesketen gloeide aan; alleen zat Freek nog op het trapje in de milde avond. Hij steunde zijn ellebogen op zijn knieën, zijn vuisten onder zijn kin. In het chapiteau was ademloze stilte, zeker werkten daar nu de De Kanters in de circusnok. Ergens op een ander wagentrapje zat de slangenbezweer der en floot, oneindig droef en als een meeklinking van de zomernacht. Soms kan er ineens iets tot je komen, een liedje in de lucht, een stem aan je oor. een kleine bloem, die door de wind bewogen wordt iets. langs de hemel. Freek had zich willen terugtrekken van de mensen en was tot de dieren gegaan, maar nu was het grote wonder, dat langs de dieren cok weer mensen kwamen. Merkte hij het? Merkte hij het niet? (Wordt vervolgd) We hebben vr weer eens u leuke zoek- 'ïat, meisjes i jongens, it een bont ereeltje zien Jlie hier! Het Ti is nog ooier dan het '«der. De bedoeling dat we vïjf- eu voorwer- en gaan op oeken die met letter T be- ïinnen. Doe je best 'naar hoor! De oplossing ""et vóór 13 ""gustus wor- ingezon den. Dag nichten en neven, Hoe maken jullie het allemaal? Genieten we nog steeds van de heerlijke vakantie? Jullie zijn echte bofferts hoor! Ja voor veel kleinere nichten en neven is de pret weer voorbij zij moeten maandag of dinsdag de weg naar school weer maken. Hebben jullie veel iin?We zijn in ieder geval fijn uitgerust en kunnen vol moed aan de slag. Als je later tnap wilt worden dan moet je echt héél goed je best doen. Maar troost je maar, over ongeveer acht weken breekt de herfstva kantie alweer aan. Er zijn ook meisjes en jongens die voor het eerst de weg naar de -grote" school inslaan. Gewichtig hoor! Wat zullen jullie knap morden als je goed je best doet. Op de „grote" school zijn ook eel lieve jufs hoor! De grotere nichten en neven runnen nog één of twee weken machten om naar school te gaan. We kunnen nog fijn onze mam ma helpenfietstochten ma ren of heerlijk een duik nemen in 'het zilte nat. Je doet je best maar hoor! Veel van jullie vroegen wan neer tante Jos met vakantie gaat N'ou dat duurt nog wel eventjes. Voorlopig nog niet. Als het zover is horen jullie het wel Maar ik denk dat het hier dan wel mid- denwinter is. Heeft het bij jullie ook zo ge regend? Jammer dat de zon ons deze week weer zo dikwijls in de steek liet. Misschien heeft ze nog een heleboel in petto en nog wat voor ons bewaard. We zullen maar moed houden. De zomer is gelukkig nog niet voorbij. Stel je voor! Heb je al gezien hoe som mige bomen al een klein beetje bruin beginnen te worden? Tante Jos wenst jullie veel sterkte om weer naar school te gaan. De anderen wens ik nog veel plezier en ook veel mooi weer. Daaaaag. tot de volgende keer. tante Jos. Vorige keren hebben we het, omdat er veel nichten en neven in de bossen logeerden, gehad over de eekhoorntjes en de pad- Jarigen Hiep. hiep, hoera! Deze week hebben we een he leboel jarigen hoor! Hier komen ze: Gerrit van Boudestein, Josje Bouman, Gerda Buizer, Louise Dankers, Cobie Donker. Marcel de Groen, Annie Hagen. Ida Heus, Ida den HopH. Marianne de Jong, Arnold Kort. Hans v.d. Meij, Willy Smokers, Magda Ver- heij. Betsie Versluis en Ellie Voois. Allemaal hartelijk gefeliciteerd met jullie verjaardag van de nichten en neven. Puzzeloplossing Stoep, soep, pest, top, poes, os, pot en pet. PRIJSWINNAARS PUZZEL Jannie Boerman, Rijnsburg, en Marjan den Hartigh, Ridderkerk, krijgen hun prijs thuisgestuurd. Liesbeth v. d. Wel stuurde het volgende versje in. HET MUISJE Trip, trip, trip, een muisje! Muisje toch, wat doe je hier? Ga je wandelen voor plezier? Blijf toch in je huisje! 'k Zag zoeven nog de kat, Muisje hoor je dat? destoelen. Nu zullen we het eens over de kwallen hebben. Er zijn ook nichten en neven die dich terbij het strand logeren of heb ben gelogeerd en elke dag een wandeling daarheen maakten Zonnebaden was er dit jaar niet veel bij. Maar gelukkig hebben de meesten van jullie toch wel genoten. Als we het over kwallen heb ben weten jullie allemaal wel wat dat is. Misschien komen er nog mooie dagen en kunnen jullie, als je tenminste vrij bent van school, toch nog weieens een duik nemen in het zilte nat. Kwallen behoren tot de holte- riieren. Zij komen vooral in de nazomer dikwijls aan de Neder landse en Belgische kusl veel voor. Het zijn er dan niet zomaar een paar. maar een heleboel hoor! Hun lichaam heeft de vorm van een ronde schijf of re genscherm. De algemeenste soort is wel de zeepaddestoel en is voor zwemmers ongevaarlijk. Maar er zijn ook Nederlandse en Belgische soorten met netel- cellen. Dat is vooral de blauwe haarkwal. Zij kunnen gemeen steken met hun tentakels dat wil zeggen, met hun stekelige haar tjes. Die haartjes zijn erg lang en daarom moeten we ze wel een eindje uit de buurt blijven als we aan het spelevaren zijn op de hoge golven van de grote zee. Aangespoelde exemplaren zijn meestal niet gevaarlijk. Mocht je gestoken worden dan is een beetje ammonia erop de beste medicijn. Een klein beetje meenemen in een flesje als je naar het strand gaat kan heel goed van pas komen. 'k Ging vandaag voor het eerst naar school, Jongens wat een feest. 'k Had al weken pret en jool, Nu ben ik er geweest. 'k Durfde plotseling niet meer, Alle pret was weg. O, wat deed mijn keel een zeer! 'k Kon beslist niet weg. Maar mijn moeder pakte mij, Stevig bij de hand. Kom maar vlug dan lopen wij, Samen langs de kant. 'k Denk na een minuut of vijf. Stond ik voor mijn klas. 'k Pakte moeder heel, heel stijf, Griez'lig dat het was. Maar de juffrouw was erg lief, 'k Kreeg een bank voor twee. En toen moe naar huis toeging, Wou 'k niet eens meer mee. Wat maakte Claudie Teijgeler een mooie koets voor ons. 12) Lappie en Jonas lagen nog heerlijk te dromen, toen er plotseling aan de deur werd geklopt. Toen ze geen antwoord gaven herhaalde het kloppen zich. Lappie werd wakker en opende de kamerdeur. Een man met een grote baard stond in de deuropening. ,)Is Jonas er!" riep de man. Toen hij Jonas in bed zag liggen zei hij, wat harder: „Het middel is geweldig Jonas. Ik ga meteen naar de kapper om het in zijn fatsoen te laten brengen!" Met een ruk ?at Jonas rechtop in zijn bed. „Moet u me daarvoor uit mijn slaap halen! Alle artikelen van Jonas zijn goed. dat weet ik toch!" riep hij boos. De man knikte en zag hoe Jonas zich woedend omdraaide. Lappie keek bedenkelijk naar de grote baard. „Is dat in één nacht zo gegroeid, meneer?" vroeg hij belangstellend. „Ja", zei de man trots, maar Lappie schudde mistroostig het hoofd....- Lappie Loep en de pruikebollen fan whom «eeee»/IK vJa vjat. nee! f hiö? ten woei vjone»*, WORPT D0MK£R,\a)ê AAN 0É UKAMf. Zé Wtf LMOCftrt HiéP oHoee-\ W6 wet KOM MAAR Mff I 's KüK <*6 DIKZAK ...HIJ VJÉÉT H16T WftAP-ie KRuiPfH) "WET, Zo 67

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 15