W! Gobelin we ven oud ambacht hersteld in ere WEN BRIEF BLAD ZIJ Wordt Pat Nixon the first lady? Frisse variaties met vruchten dialoog van Christine ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1968 ranneer in vroe gere eeuwen een slotvrouwe de muren van haar kasteel ging behangen, dan was dat wel even anders dan wij In de schoonmaak doen. U weet wel, met lange slier ten bedrukt papier de trapleer op. Nee, de kale kas teelmuren werden behangen met een schilderij van wol, het gobelin. Het wandtapijt is al bekend in de veertiende eeuw. De ontwerpen werden door beroemde kunstenaars gemaakt. Gobelin, het weefsel dat het effect van een schilderij nabij komt stamt van de familie Gobelin. Zij waren ververs, later wevers, in het Parijs van Lodewijk XIV. Tot aan de tweede helft der achttien de eeuw is het gobelinweven een ambacht waarvoor veel vakbekwaamheid nodig is. Het merkwaardige is nu, dat een museum dit oude ambacht in ere heeft hersteld. Deze zo mer kreeg Nederlands Textiel museum aan de Gasthuisring te Tilburg namelijk een tapisserie. Een museum is tegenwoordig niet alleen een gebouw waar je op je tenen loopt om te kijken naar de verzameling beziens waardigheden, waarvan in de opstelling nauwelijks verande ring komt. Er zijn musea die van een dynamisch beleid getuigen. Daar loop je van tijd tot tyd bin- kunstuitingen en de wegen die daartoe leiden te tonen." Vorig jaar legde het museum beslag op een staand weefge touw. zogenaamd haute-lisse. Nu moest er omgezien worden naar wevers of weefsters die de gobelintechniek beheersten en bereid waren naar Tilburg te ko men. Nu is er in Haarlem de ..Werkplaats tot herstel van an tieke textiel". Daar herstelde men zelfs kostbare gobelins uit Frankrijk. Hier zijn de weinigen ter wereld te vinden die zich verdiepten in de techniek van het gobelinweven. Hier kwam men achter de technische geheimen van het wandtapijt, ten eerste door restauratie, ten tweede door het vervaardigen van nieuwe weefsels. In samenwerking met de gobelin-werkplaats werden, met steun van de gemeente Til burg, enkele geselecteerde we vers opgeleid. Zij zaten met lege handen, omdat textielbedrijven hun poorten sloten. Dit voorjaar volgden ze maandenlang een omscholing van machinaal naar handweven. De eerste opdrachten voor de tapisserie kwamen van de ge meente Tilburg. Daar moet na melijk een nieuw stadhuis ko men. In samenwerking met de arrfiitecten werden alvast twee geschikte plaatsen uitgezocht voor de wandtapijten. Dat was een prettige samenwerking voor de ontwerpers, de kunstenaars Ria van Eyk en Theo Mols. Kasteel Het gobelin-getouw bestaat uit kleine schachtjes. Hierboven het ontwerp van Theo Mols. nen om te zien hoe kunstwerken tot stand komen. Vele museumdirecties pogen het statisch karakter van mooie- dingen-kijken te doorbreken door een levend element aan het museum toe te voegen. Zo ook in Tilburg. Creatief ..De cultureel vormende taak van een museum kent drie ele menten", aldus de heer J. C. Sloekers, directeur van Tilburgs Textielmuseum. ..We kennen de creatieve, expressieve en recep tieve vorming. Creatieve: een kunstzinnige aanleg bevorderen; expressieve: een zeker repro duceren van het werk van ande ren op een eigen wijze; receptie ven om diverse vormen van Dit gobelin hangt aan de inslag, dit voorkomt het uitzak ken van de inslag. Ria houdt een oogje in 't zeil „De moeite waard tuant gobelin komt op vijftien zestienhonderd gulden per vier kante meter. De kunstenares Ria van Eyk bij haar ontwerp-tekening. Zoals u ziet behoeven gobelins bepaald niet altijd jachttaferelen voor te stellen. den. Dan graag een telefoontje tevoren naar de directeur, de heer J. C. Sloekers: 04250 - 22241. Misschien maakt u eens een ex cursie met uw vrouwenvereni ging? Als presidentskandidaat Ri chard Nixon spreekt, kijkt bijna iedereen naar hem. Slechts weinigen zijn geïnte resseerd in de vrouw, die meestal schuin achter hem zit met het onvermijdeliike bosje bloemen in haar schoot. Al jaren hoort zij dezelfde toespraken. Al jaren lang de zelfde mopjes. Maar toch lacht ze erom. Misschien heeft het iets te maken met haar rol als figu rante, vroeger, toen zij stu deerde en zoals de meeste stu denten geld te kort kwam. Ze praat in het publiek nooit over politieke zaken en bemoeit zich op het eerste ge zicht niet met het werk van haar man. Behalve dat ze er als een soort figurante bijloopt. Toch heeft Richard Nixon onnoemelijk veel steun van haar Dat zij reeds vijftig jaar is, is haar niet aan te zien. Haar hobby zijn haar kinderen. Eén van haar dochters is verloofd met een kleinzoon van Eisen hower. Of zij werkelijk kans heeft om de „first lady" in de Verenigde Staten te worden, daar denkt ze schijnbaar niet over. Ze heeft haar man ook niet aangezet tot diens kandi daatstelling. Maar nu hij het laatste moeilijke stuk weg naar het Witte Huis moet afleggen, staat zij achter hem. Als een vrouw die glundert, om het succes van haar man. Als een vrouw die troost, als het misgaat.... De beide gobelins zullen in de toekomst goed tot hun recht ko men. Kale kasteelmuren en het weinige meubilair van vroeger eeuwen schiepen uiteraard een goede achtergrond. Ria van Eyk en Theo Mols vonden, in samenwerking met de architect ir. A. Stam wanden, waar geen meubels tegenaan geschoven worden, waar mensen regelmatig zullen verkeren en passeren. Zij weten zelfs al hoe de lichtval en de achtergrond namelijk donkerkleurig sier- pleisterwerk zullen zijn. Gobelinwevers werken aan de achterzijde van het tapijt. De wever vlecht zelf de schering spant deze op het weefgetouw en bewerkt de gobelin verder oij een verticale stand van de sche ring. Voor de inslag zijn dunne wollen draden nodig met talrijke kleuren. Soms gaat een kleur met zo weinig verschil over in een andere dat een geoefend oog en kleurgevoel onontbeerlijk zijn voor de goede gobelinwever. Wandkleden De ontwerpster Ria van Eyk gaf een eigentijds, geometriseh ontwerp. Het is op het eerste ge zicht weinig vrouwelijk; smalle en bredere strepen die elkaar aanvullen en afwisselen. Ria is een geboren Venlose, dertig jaar jong, klein, zwart en pittig. Ze wijdt zich nu uitsluitend aan het vervaardigen van wandkleden en industriële textiel. Ze werkte na de Akademie voor Industriële vormgeving in Eindhoven op ateliers in Dene marken. Ze bekeek het handwe ven in een dorp bij Reijkjavik op IJsland, ze doceerde aan haar ou de Akademie het vak „ontwer pen". ze doceert aan de textiel- afdeling van de Werkkunstschule in Krefeld. Dit jaar' kreeg ze zelfs van de Poolse regering een uitnodiging voor een driemaandse studiereis om de ontwikkelingen in de moderne Poolse textiel kunst te bestuderen. Theo Mols uit Tilburg is schil der en beeldhouwer en werkte op een glas-in-lood atelier. Hij ex poseerde ondermeer dit jaar, sa men met zijn vrouw, wandkleden en beeldhouwwerk in Den Haag. Ria en Theo komen hun ontwer pen van tijd tot tijd bekijken; zij zijn niet steeds aanwezig op de tapisserie, want de wevers mogen niet gestoord worden bij hun mi nutieuze arbeid. Weven is in Weven is in. Wie er het fijne van wil weten gaat eens naar de Gasthuisring in Tilburg, waar ook de tentoonstelling Schering en Inslag nog loopt; u ziet er demonstraties van spinnen, hand- weven en machinaal weven. De grote belangstelling voor het weven blijkt ook uit de Weefkring die dit museum heeft georganiseerd. Er is meestal een wachtlijst om te worden toegela ten tot de nieuwe cursus, die van september tot juli duurt. Is het weefsel dan niet klaar, dan mag het door de leerling worden afge maakt. Een les duurt van zeven tot tien uur 's avonds, waarvan één uur theorie en twee uur praktijk. De leerling krijgt de handweef- techniek, het opzetten van de ketting, het maken van verschil lende bindingen. De cursus hier kost 25 per maand, exclusief materiaal- Gobelinwevers werken naast elkaar zij zijn speciaal opge leid om de bloei van een oude kunst te stimuleren. kosten, maar dan staat het weef getouw, gedurende de tijden dat het museum geopend is, het hele jaar ter beschikking van de leer ling. Wie meer wil weten over handweven wijzen wij op het instructieve boek van Paula Dietz: Schering en Inslag (uitg. Heynis, Amsterdam). Geduld Weven is een bezigheid die u volledig opeist, het vereist behal ve handvaardigheid geduld, vol harding en concentratie. Wie zich aan het weven wil zetten kan ook terecht bij de Stichting Goed Handwerk in Den Haag. Een weefgetrouw komt op 300 tot 350. In het Textielmuseum kunt u dagelijks binnenlopen van tien tot twaalf en van twee tot vijf uur, op werkdagen behalve zaterdag ziet u demonstraties. Voor groepen kunnen rondleidin gen met film georganiseerd wor- Over het algemeen zijn verse abrikozen niet zo gemakkelijk verkrijgbaar. Mocht u ze bij het winkelen tegenko men. profiteer dan eens van deze mooie oranjekleurige steenvruch ten, er kunnen gezellige nage rechten van worden bereid. Abri kozen combineren goed met yog hurt. De vruchten worden schoonge maakt door de groef rondom tot op de pit in te snijden, de helften dan van elkaar af te draaien, de pit eruit te halen en het velletje eraf te trekken. Lukt dat niet meteen, dan gaan we te werk zoals bij tomaten: leg de abriko zen even in kokend water, waar na het velletje makkelijk loslaat. De helften kunnen we eens met slagroom opvullen, met kirsch besprenkelen en weer op elkaar leggen. Laten we de helften „open", dan vullen we ze op met aardbei, framboos of kers. Als onderdeel van een vruchtensla zullen abri kozen het goed doen, vooral als u een scheutje kirsch, sap van een citroen en wat suiker toevoegt. Glanzend geroerde sour cream is de finishing touch van deze deli catesse. Van meloen kunt u een feeste lijk geval maken door er een kap af te snijden, het vruchtvlees voorzichtig eruit te halen, iri blokjes snijden en vermengen met kleine vruchtjes; koud weg zetten met suiker bestrooid. Vlak voor het opdienen vult u de meloen met deze vruchtensla. Garneer met slagroom, doe er de „deksel" weer op en bind er een fleurige strik omheen. Houdt u van experimenteren, dan geven we u hier Melon Francine. Snijd een kleine meloen in oarten en haal de pitten eruit Maak het vruchtvlees los en laat het in de schil liggen. Leg op elke part een plak ham: serveer bij deze Melon Francine glan zend geroerde sour cream. Bananen De arts dr. W.J.VV. neemt het op voor de studenten. Hij schrijft: „de rubriek „dia loog" trok sinds enkele weken mijn aandacht door de discussie rond de studenten en hun provo cerend optreden. Vrijwel alle re acties hebben een negatieve te neur. Graag laat ik een ander geluid horen. In de eerste plaats wil ik op merken dat studenten vaak in hun uitingen voorlopers zijn van stromingen, die in het algemeen in het volksleven heersen of be ginnen te ontkiemen, maar die studenten door hun onafhanke lijke positie gemakkelijker tot uiting kunnen brengen, zonder bijvoorbeeld bang te zijn voor ontslag of repercussies in hun persoonlijk leven. Ten tweede meen ik dat stu denten meer tijd nemen (en soms ook hebben) om ontwikkelingen in de maatschappij kritisch te onderzoeken en te analyseren. Desalniettemin is het nog slechts een klein gedeelte (hooguit tien procent) van de studenten, dat zich hiertoe geroepen voelt. Ze ker negentig procent van alle Nederlandse studenten aan een universiteit heeft helemaal geen tijd, noch overtollige energie en soms ook wel geen enkele lust om zich met maatschappelijke problemen in te laten. Dat er niettemin een aantal zijn die hun ontevredenheid tot uitdrukking brengen in de monstraties, is eerder een ver heugend dan een deprimerend te ken. Zo waren het in 1933 en de jaren daarna in Duitsland vooral de studenten die het eerst aan de noodbel trokken en het waren ook de studenten die. zowel in Nederland als in Duitsland. de eerste klappen kregen. De leiders van „het Duitse Rijk" namen de studenten en hun uitingen wel degelijk serieus. Het zou ons. burgers, sieren, dit ook te doen. Of we het willen of niet, onder deze jongeren be vinden zich inderdaad de leiders van straks. Het zou kortzichtig zijn hun argumenten en de rede nen die hun tot weerstand prik kelen. niet serieus te nemen Uit eindelijk heeft de huidige gene ratie van 40 - 60 jaar deze reactie -o^ewekt en waarschijnlijk is onze gezapigheid, welstand en ■nze ingeslapen christelijkheid j onschuld" nede debet aan deze studen- i en-reacties. Het komt mij voor ■lat het beter is de hand eerst De heer M.K. is een 2R-iarige -°ns in eigen boezem te steken I dent aan de T H te Delft Het en onze eigen tekortkomingen te leren onderkennen. Ten slotte zou ik nog willen opmerken dat studeren voor tachtig procent der studenten, een zeer inspannende bezigheid is. Dat de Nederlandse student over het algemeen een ijverige en hardwerkende student is dat de „grote massa" zowel in Nederland als daarbuiten zijn welstand voornamelijk te danken heeft, niet aan de mensen die a- vond aan avond naar de televisie zitten te kijken, maar aan een kleine, denkende groep met ver antwoordelijkheidsgevoel voor de toekomst. De huidige studen ten vormen een groot aantal van deze kleine kern-groep!" aldus dr. W. Kleuters In dezelfde richting gaan de gedachten van mevrouw A.G.-M. te B. Zij vraagt zich af: Zijn wij nu de generatie waarnaar de rij pere jeugd met eerbied opziet? Gejammer over onze belasting centjes (die worden wel meer verknoeid!) minderwaardige scheldwoorden, kinderachtig geschoolmeester. Wij geven (ook in onze keurige christelijke ge zinnen, mevrouw A. van D-H.) het roer al aan onze kleuters uit handen. Vervolgens maken we ze vroeg rijp en wijs met onze moderne communicatie-middelen. Zelf willen we lang jong en vlot blij ven. vooral niet lijken op de wij ze, eerbiedwaardige ouderen van vroeger. Juist dat is mijns in ziens de tijdgeest! Als alles ons valt hem op dat in hoofdzaak moeders en t.v-kijkers schrijven over studenten. Het blijkt dat. hoewel deze student de reacties van buitenstaanders begrijpt, de lezers die aan het woord waren weinig of niets begrijpen wat student-zijn inhoudt. „Van een student wordt name lijk in de eerste plaats verwacht dat hij zélf nadenkt. Studeren is heel iets anders dan de middel bare school volgen. De universi taire studie is erop gebaseerd de student zelf te laten werken en denken. De universiteit orga niseert daartoe dan ook colleges over allerlei onderwerpen zoals politiek, economie, kunst, filoso fie. Een student die alleen maar studeert in eigen studierichting en zich geen brede algemene ont wikkeling eigen maakt is geen (goed) student. Hij wordt wel uitgemaakt voor „vakhengst". Een student die zich een mening heeft gevormd wil die ook uiten, in woorden en daden. Als ze la ter dr. of ir. zijn, wordt van hen verwacht dat ze leiding ge ven op allerlei levensterrein, de kerk bijvoorbeeld. Dat verwacht u van hen. maar wilt u ze dan ook alstublieft toestaan zich tij dens hun studie daarin te oefe nen! Dat het vaak onevenwichtig en radicaal gebeurt is een andere zaak. Ik heb de indruk dat veel krantelezers en tv-kijkers zelf te lui zijn om zich een gedegen pie- ning te vormen en de handen uit de mouwen te steken. Ze nemen dit de student (die doorgaans an- ti-tv-kijken is) kwalijk, terwijl dat juist typerend is voor „de" student." dan uit de hand gaat lopen, krij gen de jongeren (studenten), of "eheime organisaties, de schuld Wij? We spelen de verdrukte Een Bewaakt humoristische ervaring over zo'n vak-hengst geeft me vrouw C-v. S. te A. „Een student kreeg van pa het consigne: zuinig zijn. riet boemelen en hard stu deren. Hii studeerde rechter evenals ziin broer De student kocht een boot. De Weemoed, g'ne ereens op eer stille plek lig- 'en en zette een bordje voor de 'amen- besmettelijke ziekte, ty fus. 't Ging enige maanden goed, tot mede-studenten dachten: nu is het wel over. Ze gingen aan boord en het was uit met de stu die. Wij woonden aan het water De student vroeg aan mijn vader of hij achter ons huis mocht lig gen met zijn boot. Vader stemde schoorvoetend toe. Voorwaarde: geen studenten hier. De student nam een hond en kwam de voor waarden na. 't Was een gezellige tijd. Hij kookte zijn potje, mijn ouders bewaakten hem als hun eigen zoon. Op zekere nacht een groot ka baal in de tuin. De hond ging te keer! Vader zïjrf bed 'uit. Twee studenten hadden zich in de tuin gewaagd. De hond kwam op hen af en de studiehoofden kwamen in de mestput terecht. Vader trok ze eruit. Dik onder de mest zijn ze het terrein afgestuurd. Toen onze student promoveerde, ging hij met mijn vader en De Weemoed op de foto. Later kreeg vader uitnodigingen voor het feest var de scheepvaart, want daarin had de jonge meester in de rechter zich gespecialiseerd." Dit was een luchtig slot van een omstreden onderwerp. Stu denten en Jeken"-lezers sloegen elkaar om de oren en we hopen wat begrip voor elkanders stand- nunt te hebben gekrpgen In dia- 'ooe geeft de lezer commentaar gebeurtenissen. Stonden uw initialen al eens in deze veelgele den rubriek? Volgende week- Wonen in nieuwbouw. Tot dan bij leven en welzijn! Van banaan zijn eenvoudige milkshakes te bereiden, fris. al coholvrij en voedzaam op zo'n drukkende zomerdag waarop we geen zin hebben in warm eten. Prak de banaan met een vork fiin en meng er 1/4 liter koude melk door tot een crèmige drank. Meteen serveren. Variaties: eggnog 1 ei en 'n snuifje zout toevoegen. Kof- fie-shake een theelepel poe derkoffie toevoegen, chocoshake een eetlepel chocoladepasta of wat instantcacao erbij. Enfin, u kunt variëren met honing (eetle pel). aardbeien (eetlepel aardbei enjam). dan wel zo'n bana- nenshake bestrooien met gerasp te chocolade of kokosvlokken. Diplomatieke liefde Ik ent geen grenzen Voor zover wij weten heeft er nooit een officieel verbod bestaan voor Nederlandse iiininmntnii om een hn'ien'nndce te huwen. Toch werfl dat tot voor kort niet z.o n,cc"nd eeaeht. Beken'1 is dat knn<n«"n Wilhel- min' zelfs weigerde de buiten landse vrouwen van haar verte- «"ouvecraieers te nn^mnpfpn. als •pü Tieh pief beboorli'V 'n (ip( \e_ derlands konden uitdrukken. In het buitenland hpprst een overeenkomstige onvattipg. Hoe wel liberaler gedachten dit pro- bleeirr nog niet uit de wereld hebhen geholnen. ziin de scherpe kantipq er wel afgeslepen. In de Bondsrepubliek is dat helemaal geen probleem meer. omdat de chef aller diplomaten, dp minister van buitenlandse za- ''en Pcandt. getrouwd is met een Vonrse. Bii het opmaken van een sta- ,;stiekip daar is gebleken dat nu één on de tien vertegenwoordigers van de Bondsreoubliek met een 'touw van andere nationaliteit is getrouwd Veert'en Duitse diplomaten "'in «etrouwd met Amerikaansp vrouwen, twaalf met Franse, plf met Scandinavischp tien mei Oosiepriiirce en ne^en met Rritse ï-rmiTOPTi heefi een Chinese eo„ tweede een Tndischp vrouw Tn deze rij valt de ambassa deur van de Bondsrepubliek in Guvana op. die onlangs met een meisje huwde van het land waarbij hij geaccrediteerd is. Ier dri lip 1 <7 i-T; ix J^ou, nou, zegt de post die bij thuiskomst vind, nu heef je vakantie toch wel lang genoq geduurd, 't wordt tijd dat e weer eens een Open Brief in di krant staat. Ja, ik voelde het zelf ook al een lange tijd. Ik had een rijtji gemaakt van persoonlijke brie. ven die ik wilde schrijven, maai ik heb het maar tot een paai gebracht. Een dag is zo voorbij. Ik wilde ook veel lezen, maai dat is niet meer geworden dan il thuis toch al lees. Je vergist je ii vrije tijd, vind ik, u niet? Me vrije tijd ga je slordig om. Ter wijl de dure tijd van het drukki leven uiterst efficiënt word besteed. Ik wilde ook borduren dat is zo'n rustige bezigheid. A vei zeven jaar neem ik een ontbijt Ne kleed mee. Deze vakantie vie; BF draden gedaan. mi Ook een legpuzzel gelegd, eet 1 i stukje dan, want als je evei de! wegloopt heeft een van g pu huisgenoten een geweldige hoe! ge' gepresteerd die je zelf maar nie en zag. Ook hadden we een logé en die, naar ze zei, er niet van hieli en het nooit had gedaan, maar a fanatiek werd dat ze op he laatst aan tafel gebruld moes worden. Dat was dan voor fi jaar weer de puzzel. Verder twee borders gewil op verzoek van de mensen ons hun familiebezit hadden zestaan. Daarbij heb ik veel a Open Brief gedacht. J7R was nl. een brief bij d post mijn man nam ds van tijd tot tijd mee waarii me gevraagd werd of ik me af e ♦oe niet slap lach om de brievet die ik krijg. Deze vraag n^et voor het eerst gesteld; ei ziin altijd luitjes die denken da het hier om de haverklap schate ren. sieren, bezwijmen is. Waarom lach ik niet vaker avi dacht ik. De volgende brief wa van een vriendin die zichzelf al tvpe goed weet te breneen. Z )j^ zest na een verhaal altijd: da vei ben ik weer natuurlijk. B.v. ze is zo lief ergens op passen, en precies komen I haar thuis heel leuke mensen dii eens in de tien jaar komen. Al licht, zij was weer zo goec zaan oppassen. En bijv. dit; schreef mij een brief, toen vrtg? iemand in de kamer: wie heeffl een postzegel voor me, en zij tl tuurlijk: neem de mijne maar' gevolg: Christine krijgt de bri| een maand nadat hij geschreve is, met onderschrift: daar heb mij weer. Wieden is bij mij een heel treurige zaak. Ik heb nl. gemerkt dat ik niet weet wat onkruid is. Margrieten, leeuwebekken, mon. nikskappen. floxen, dat gaat alle maal goed, dat zijn duidelijk bloemen. Maar dan. Kleinere planten. Na vier dagen kokende hitte gevolgd door machtig on weer met plensbui een wemeling van wilde, sterachtige onder groei. Moet dat er uit? dacht ik Maar stel je eens voor dat bet een bijzonder gewas is. Na rog eens plens en nevel, lauw, et weer glorieuze zon: uitschietende gele gevallen. QP de duur neem ik alles serieus, raak niets meer aa.'k elke bloem lijkt me creatuur. Wroetend in de korrelige, bruin rode grond, denk ik aan vriendin van ..daar heb ie mij weer" en aan de andere die vini 'lot ik veel lachen moet. Is het daarmee ook niet met de bloemen, is ieder mei niet zo ontzaelijk interessant di het ie niet meer schelen kan ot er te lachen of te spotten of te hewonderpn valt? Leven we niet allen van eikaars vergeving nnts'erlijke creaturen die ziin? Ik onthoud me van oordeel: niet om de kool en de geit maar om het geweldig boeiende mensen-zien Ja, eigenlijk vind ik mijn vriendin met haar kleine noodlotsklacht: zo ben ik nu een maal.... zo veel leuker dan wan neer zij dat kleine trekje niet bezat. Hou maar, denk ik, en al plagen we je dan eens, je doet als „slachtoffer" ziinde natuurlijk enorm veel goed. Je moet jezelf c°ven in allerlei kleine diensten, ie nruttelt en moppert wat, maar on^ortncsen. je doet het. 7.o bliiven we die we zijn. der 'is bezig naar baar aard. "san we de vakantie in en uit De een beeft meer drukte loeés gehad dan misschien verstandig was naar haar aard; de ander heeft meer willen doen dan ze deed. als steeds; de ze heeft alles genomen en geno- mpn. niets gegeven naar haar aard. en is ontevreden thuisgeko men. hoe kan het anders. Enzo voorts. En de rust? De rust. ik zie het aan de brieven, lag niet in het rusten, in het ..nou-ik-eens". niet in hef totaal andere, niet in de andere mens. in het ontmoeten van Denen Fn^elsen of Honga- -<-« - dp rust lae prhissén. HET. is als met de waarschu-j win°^orden voor overste gen^ wild: borden te over. maar nooit eens ppn echt hert. De te ken In? van het overstekend dier verschilt van nlek tot plek Bij Breda in de huurt is het. meen •k. een hindp nauwelijks ba- bv-af. in siprüike balMsprong, znideliiker. ppn nors en Dotig dier perppd ie ePn flinke opstop- npr te zevpn weer verder een ooniina fier Pr kalm. zo'n sage nft de Hnneienden. met epn gewei zo ingewikkeld en verlakt dat Het wel kantwprk Hikt. Maar PPr hprt in levenden lijve. 7.(1 'len'-l nnk rnpnierp^p fp kuU- -on 7PT"or nul rust is We dui- '«n rust pan felronen rust uit. -rrtron- hot is hier er daar. en ''s ik mair eenmaal Maar ze is hissen de d'nzen dip wil beleven, "aar onze aard Fn wij vermoe den haar daar In het bos van onze verwachting. bl< sti te

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 12