i 1 Nixons overwinning maakt situatie nog moeilijker OPINIE Het kon it er op aan wat de dichti er zegt en vooral h oe hij het zegt Goed onderscheiden CH-fractie en Jac. Huijsen bij elkaar ïe*ea dogen verder DEN HAAG REKENT WEER op het matje ZATERDAG 10 AUGUSTUS 19| Het is voor een criticus wel eens plezierig enkele dicht bundels te bespreken die geen problemen oproepen. Het is niet altijd prettig zich het hoofd te moeten breken over duistere poëzie, die als een soort geheimschrift moet worden ontcijferd. pjET kost me geen moeite om te bekennen dat Ik wel wat heb zitten aankijken tegen dat bericht over de Chrlste- lük-Historische Jongerenorganisatie die de Kamerleden van de CHU op ijver en toewijding zal gaan controleren. Ook na de toelichting door de voorzitter van de CHJO elders op deze pagina heb ik er nog moeite mee. Het is duideliik dat er reden is zich af te vragen, of men hiermede op de goede weg is en of deze voorgenomen activiteit geacht kan worden te liggen op de weg van een politieke jongeren organisatie. Natuurlijk valt het te waarderen wanneer jongeren voor het politieke leven een hartverwarmende belangstelling aan de dag leggen. Daaraan ontbreekt het nogal eens. al meen ik in onze tijd. zoals op andere terreinen, ook hier een toenemende belangstelling te mogen opmerken. Men voelt zich meer betrokken hij de dingen, „geëngageerd", zoals dat heet. en men heeft daar ook alle reden toe. 'J'EGEN pressiegroepen behoeft in het algemeen voorts ook geen bedenking te bestaan. PrcssiegrocDen zijn groepen van mensen, min of meer georganiseerd, die in een bepaald opzicht invloed proheren uit te oefenen. Uiteraard behoort ook dit laatste in redelijkheid te geschie den. en de volksvertegenwoordiging zal zich toch altijd geleid dienen te weten door overwegingen die aan het alge meen belang zijn ontleend. Bovendien zal die volksvertegenwoordiging hebben te be denken. dat er onder het volk altijd zijn die zich niet ge makkelijk tot een pressiegroep laten verenigen, maar die evengoed als alle anderen hun rechten en niet zelden ook hun noden hebben. Wat de jongeren uit de CHU voor ogen staat is naar mijn indruk minder een pressiegroep te zijn, dan wel een meer algemeen controlerende functie uit te oefenen. En daarvan mag men met recht betwijfelen, of zij het daartoe van partjjwege in aanmerking komende orgaan vormen. "Y^AAROP het in het leven altijd weer aankomt is een juist onderscheiden van taken, bevoegdheden, compe tenties. plichten, en wat dies meer zij. Dan valt het op. dat bij alle zoeken en streven waardoor onze tyd wordt gekenmerkt dat juiste onderscheiden wel eens komt te ontbreken. Jk ben niet van mening dat men daar al te tragisch tegen aan moet kijken. Het past in een beeld van verschuivende waarden en van een nieuwe inventarisering van hetgeen we bezitten, zoals we die inventarisering tegenwoordig overal meemaken. De waarden moeten zich opnieuw waar maken. Zulk een schiftingsperiodc moet, dunkt me. uitlopen op een situatie waarin we heel veel van het oude zullen terug vinden. omdat inmiddels gebleken zal zijn dat veel van dal oude toch niet zo slecht was. Ook zal men bemerken dat al het nieuwe niet maar omdat het nieuw is aanvaardbaar zal zijn. WELNU, In een tijd van dadendrang schiet dat onderschel den er allicht eens by in. Niettemin blijft het geboden. En dan zal men ook gaan toegeven dat in het politieke leven, als overal elders, alle organen hun eigen functie hebben. Zonder dit nu als krachtwoord-zonder-mecr te willen ge bruiken zou ik er trouwens aan kunnen herinneren dat ook de bijbel van die eigen functies van organen spreekt. Het komt aan op een elkaar herkennen en erkennen. Geldt dit in het algemeen, het komt mij voor dat die jon geren uit de CHU zich bovendien nog het beeld van hun eigen politieke partij voor ogen moeten houden. Die CHU ik heb het al zo vaak mogen schrijven is, als trouwens ook andere politieke groeperingen, er een van eigen aard en karakter, met bijvoorbeeld de mogelijkheid van innerlijke verscheidenheid als een wezenlijke factor. Zij mag dan op bepaalde buitenstaanders wat irriterend inwerken, maar die leveren daarmee niet zelden het bewijs dat zü van die eigen aard van deze party het ware niet ervaren op anderen juist een zekere bekoring uitgaat. Ik heb my afgevraagd of de jongeren uit de CHU ook die hebben begrepen en niet inzien dat van wat zy als irritant eigen aard en dat eigen karakter van hun CHU in feite wel voldoende onderscheiden. Men kan kortom ook als jongere hel doel van zün politieke activiteit voorbyschicten. hoeveel daar op zichzelf in valt te waarderen. DIEMER Joban Daisne (geb. 1912), Vlaams schryver, heeft zyn ver zen, geschreven in de jaren 1964 tot '66, gebundeld onder de titel De Engelse groetenis (Manteau, Brussel/Den Haag, 152 blz.. 6.90). Men kent Daisne als een geprezen romanschrijver. Ray mond Herreman zegt op de ach terkant van het boek: „Wie zulk proza schrijft als De trap van steen en wolken. De man die zijn haar kort Het knippen. Barat- zearfea, als de duizenden bladzij den filmkronieken, aforismen, reisverslagen, moet ook in de poëzie iets te zeggen hebben." Hij verwijst dan naar Goethe, die inderdaad ook een gelegen heidsdichter was. Nu maakt de gelegenheid wel de dief. maar niet de dichter. In de poëzie is het niet zo. dat men dichter is omdat men veel te zeggen heeft. Het komt erop aan wat men zegt en vooral ook hoe men het zegt. Daisnes gedichten worden min of meer vergoelijkend aan geboden als poëtische stalen van magisch realisme. Met andere woorden: het is allemaal nogal gewoontjes, maar vriend, bedenk: er steekt magie in en achter de werkelijkheid. JUISTE TAAK Inderdaad, kan men hierop antwoorden, maar het is juist de taak van de dichter die magie In en achter het gewone op de lezer over te brengen, zoals Achter berg dat zo onnavolgbaar in zijn Ode aan Den Haag heeft gedaan. Daisne is een ontwikkeld man, min of meer van de wereld, die de gewoonte heeft aangenomen 's avonds op rijm te mediteren over de voorbijgegane dag, over zijn eigen leven en dat van familie en vrienden. Nergens komt men iets onver wachts, iets verrassends tegen, al kijkt men bij Daisne dan ook wel even op als hij uit zijn slof schiet: Waarom immers al dat gedonder van ik ben zo en jij bent zus? Verschillend één, dat is het won der. Maar oordeel zelf, lezer, over het niveau van een gedicht als dit: WIJ ZIJN ELKAARS HEILSBROER Een arts, wanneer hij ziek is. doet een beroep steeds op een ander arts Waarom dit zo hoort of zou moe ten. het zat me lange jaren dwars. Bewees het niet dat hier iets scheef hing; die van die schone wetenschap toch alles niet zo vlot in zee ging? Ik meen dat ik het eindelijk snap. Genezen is zaak van vertrouwen, en eerlijk heeft dat geen in zich. We moeten op een ar.der bou wen. De medemens, dat is ons licht! Laat ik billijkheidshalve ook het beste vets voor u overschrij ven: TARWE Niet het leven als een larve en dan opeens een vlinder, de maannacht van een winde, maar liever als de tarwe rijpen in zon en hinder. De paarden in de regen, het gras. de grond, het graan, de moed van het bestaan is geen gekruiste degen, maar een stoutmoedig wachten, de weemoed van veel nachten. En toch geen laffe larve, maar ook gezaaid in nood volharden als de tarwe, en ook gemaaid en dood de bloem zijn van het brood! SPANNING Let op de functie van de letter 1 in de eerste strofe en de eerste regel van de laatste strofe. Die gaat dieper dan de alliteratie, hel stafrijm, dat in de poëzie van de Tachtigers en hun epigonen zo vaak tot een oppervlakkig ma niertje was gedegradeerd. Dit hier is poëzie. De letter 1 in het woord leven bereidt voor op die van het woord larve (zoals ook de e van leven de weg bereidt voor de a in larve). En dan opeens een vlinder. Hier wordt de letter 1 voorafgegaan door de letter v, die het begrip vliegen suggereert. De larve werd een vlinder, maar de 1 van vlinder herinnert aan de 1 van larve. Het wezensverschil komt pas goed duideliik uit door de herin nering aan de vroegere staat. Als de larve lééft, wordt ze vlinder, maar bekijkt men haar zoals ze in zichzelf is, dan is ze de „laffe Dr. C. RIJNSDORP Nixon MET dentskandidaat van dc Repu blikeinse partij is de politieke si tuatie in Amerika niet duide lijker geworden. Zolang hij de kandidatuur nog niet had be machtigd, was de verleiding groot, hem als „eeuwige verlie zer" te bestempelen. Dit bleek geen steekhoudend argument te zijn. Zijn democratische te genstanders zullen er goed aan doen. hem serieus te nemen. De Republikeinse partij heeft de kans voorbij laten gaan. een kandidaat aan te wijzen die haar voor het eerst in acht jaar naar een zekere overwinning had kun nen leiden. Zij nam genoegen met een figuur die in 1960 werd verslagen bij de presidentsver kiezingen en in 1962 na ver geefs naar het gouverneurschap van Californië te hebben gestreefd als een teleurgesteld man de politieke arena de rug toekeerde. Crisis De nederlaag van Goldwater in 1964 bracht een nieuwe crisis in het leiderschap van de Republi keinse partij. Gouverneur Rocke feller had zich onmogelijk ge maakt door te weigeren, de ver kiezingscampagne van Goldwater te steunen. En gouverneur Rom- ney van Michigan was te liberaal om aanvaard te kunnen worden door de nog altijd conservatieve partijleiding. Deze haalde tenslotte een oud paard van stal. Het was Nixon, die maar al te graag wilde. Niettemin bleef de hoop van talrijke republikeinen gevestigd op gouverneur Romney. Die bleek echter niet de doorgewin terde politicus te zijn. die het tegen uitgekookte tegenstanders als Nixon kon opnemen. Zijn beschuldiging, dat hij wat Viet nam betreft slachtoffer was ge- worden van een door Washington georganiseerde hersenspoeling, ontnam hem de roep van geloof waardigheid, die een van zijn sterke troeven was. Te i«t Rockefeller steunde Romney en nadat deze zich had teruggetrok ken, weigerde hij aanvankelijk zijn eigen kandidatuur te over wegen. Hij wilde zich niet op nieuw onmogelijk maken bij de conservatieve partijleiding en hoopte als beloning voor zijn loy aliteit op de partijconventie als de „grote redder in nood" aan vaard te worden, als de te genstand tegen Nixon te groot zou zijn. Nixon maakte van dit gedwon gen afwachten van Rockefeller handig gebruik door al in een vroeg stadium met de medewer king van het partij-apparaat de steun van honderden gedelegeer den in de wacht te slepen. Toen het al te laat was, besloot Rocke feller te zwichten voor de argu menten van zijn aanhangers. Hij stelde zich kandidaat, werd door vriend en vijand erkend als de man met de beste kansen in no vember, maar kon Nixon niet meer tegenhouden. Verschil Ondanks zijn overwinning bij de eerste stemming moet Nixon zich echter realiseren, dat het winnen van presidentsverkiezin gen niet zo gemakkelijk is als het werven van de steun van partij leiders. Tijdens de verkiezingscampag ne kan hij zich niet meer veroor loven. het zwijgen te bewaren over belangrijke problemen. Hij moet kleur bekennen om te voor komen. dat zijn tegenstander met de politieke winst gaat strijken Op zijn beurt zal zijn te genstander rekening moeten hou- DE VAKANTIETIJD loopt zoetjes af en de nieuwsbron nen beginnen weer te drup pelen. Uit Den Haag nog mondjesmaat: cijfers over de leegstand van woningen (vooral in kleinere plaatsen buiten de Randstad) en over de werkloosheid (die niet meer verder stijgt, en mis schien dalende is). Verder een idee om de staat voor eredienst en zielszorg aan de kerken elk jaar 50 miljoen te -ten uitkeren, op verzoek en on- eacht aan welke kerk. En dan ordt er gefluisterd dat de •ur„belasting" op bewoning n woningwetwoningen door -nsen die duurder konden wo- r.en nog lang niet rond is. Staphorst trekt de aandacht door het plaatsen van ver bodsborden om personen te foto graferen. De KLM denkt erover de training en daarmee het ge bulder naar Eelde te verplaatsen. Goed nieuws alweer van het bedrijfslèven: Verolme gaat nog vier mammoettankers bouwen, de AKU, de Amrobank en de Al gemene Bank Nederland melden over het eerste halfjaar aanzien lijk gestegen winsten, I^ederhorst neemt Havenwerken over. Verder in ons land veel geweld en fraude. De mysterieuze aanslag op de inmiddels overle den Bergse miljonair Rogier. De schietpartij op de Amsterdamse Zeedijk, waarbij twee doden en enkele gewonden vallen. De roof overval op een Utrechtse bank. Een Haagse hoofdagent die met een of meer passen zou hebben geknoeid. Inmiddels hebben de Tsjechen in hun gesprek met de rode bu ren weten te geven en te nemen: ze zijn voortaan baas in eigen huis, maar de partij moet dan wel de leiding behouden. Niette min zet in de Tsjechische pers de liberalisatie door en wordt er om de terugkeer van generaal Prchlik geroepen. De republikeinse partijkermis in Miami loopt op een overwin ning voor Nixon uit Hij kiest gouverneur Spiro Ted Agnew tot kandidaat voor het vice-president- schap. Buiten de deur gevechten met negers. Israël valt uit de lucht een gu errillakamp in Jordanië aan. De Veiligheidsraad wordt in het con flict gemoeid. Israël stelt Algerije een ultimatum voor teruggave van het gekaapte El Al-vliegtuig. En de krant staat deze week vol van Biafra. Er wordt nog ge vochten terwijl er in Addis Abe ba met Nigeria over de vrede wordt onderhandeld. Maar elke dag dat het langer duurt, kost dat aan hongerende mensen het leven. Ook na de actie van giste ren blijft giro 400 nog wel even open. DEZE WEEK GEZEGD: „Ik voel me als de vrouw van een man die op het punt staat de ruimte te worden in geschoten." (Pat Nixon). „Wij zijn een land van crises geworden. geplaagd door misdaad en tegenstellingen. Een land dat verdeeld is en verlangt naar herstel van de eenheid" (Spiro Agnew, Miami. VS). den met de totaal gewijzigde tac tiek van Nixon. In de afgelopen maanden hebben de Amerikanen geconstateerd, dat de „nieuwe Nixon" anders is dan de oude. Een van zijn medewerkers, die een vergelijking met de campag ne van 1960 maakte, zei: „We ge bruikten nu meer onze hersenen dan onze benen. Door meer rust te nemen zag Nixon er iedere keer voor de tv gebruind en fris uit." Nieuw beelc Nixon beperkte zoveel mot,.- lijk het handjes geven, vermeed gelegenheden waar hij voor de vuist weg commentaar moest ge ven op actuele gebeurtenissen. Om van de naam af te komen dat hij een verliezer was meed hij met opzet voorverkiezingen, die hem wèl konden helpen de kandidatuur te veroveren, maar die hem afbreuk zouden kunnen doen bij de verkiezingen op 5 november. Ook ging Nixon voor zichtig te werk ten aanzien van staten met ..favorite sons", die populair waren bij hun kiezers. In veel staten werden krachti ge tv-campagnes gevoerd om het nieuwe beeld van Nixon rond te dragen. De mensen waren gewend, een grimmige, kniezerige man te De „nieuwe Nixon" zien, die het vooral niet met vra genstellende journalisten kon vinden. Dit jaar zagen zij steeds een lachende Nixon, die moeilijk heden uit de weg ging en zijn best deed, op goede voet te ko men met de journalisten onder wie hij echter zelfs nu nog wei- nie vrienden telt. Willen de democraten de ve- kiezing van Nixon tegenhouden, dan moeten zij er niet zonder meer van uitgaan, dat hij een „eeuwige verliezer" is en dat hun partij, die bekend staat als de meerderheidspartij, de overwin ning niet kan ontgaan. Zij zouden dan dezelfde fout maken als Rockefeller deed, toen hij vlak voor de stemming op de conventie nog verkondigde, dat Nixon een verliezer is. behalve misschien bij het pokeren. De Amerikaanse columnist Art Buchwald zei in Miami te ver wachten dat Nixon zou winnen, omdat zijn rivalen hem te lang als een verliezer hadden ge brandmerkt. De Republikeinse partij heeft volgens Buchwald een voorkeur voor verliezers. Zij zou zich nu geen zorgen hoeven te maken over wat na de verkie zingen moet gebeuren. Als Nixon larve" (met gelijke klinker, die hier een insluitende functie heeft). Dit is eigenlijk wonderbaarlijk mooi. Misschien ook hierdoor, omdat het zwaartepunt in het ge dicht niet valt op larve en vlin der, maar op het beeld van de tarwe, het Goetheaanse „stirb und werde". of liever de nieuw testamentische wet van het graan, geformuleerd door Jezus Nu is dat beeld van de tarwe door het vele gebruik versleten. Doordat de dichter de verwante vergelijking van larve en vlinder erbij haalt, om dan dit beeld te verwerpen ten gunste van het tarwe-beeld, blijven larve en vlinder om zo te zeggen in de luwte van het vers. En door dat spanningloze kwam er een scheut echte poëzie vanzelf naar boven LESJE De lezer vergeve mij dit litera tuurlesje. Bij het onderscheiden tussen echte en valse poëzie komt het erop aan het intuïtieve oordeel en de intuïtieve waarde bepaling te bekrachtigen door een analyse achteraf, een onder zoek naar het wonder van dc taal, die immers van huis uit dichterlijk is. Ib ben blij in de vriendelijke en onbeduidende bundel van Daisne althans dit vers te hebben aangetroffen. Misschien heb ik andere over het hoofd gezien: hier ligt dan een taak voor de lezer. (Van onze parlcmcntsredactic) DAT kan allemaal in de Christelijk-Historische Unie. De jeugd gaat ouderen, in casu de c.h. Tweede- Kamerfractie, cijfers geven. Benieuwd naar de achter gronden van dit op het eerste gezicht overtrokken aandoen de bericht, komend uit een club die de laatste tijd toch al niet belast lijkt te zijn met een te veel aan eerbied voor wat men dan noemt gevestig de verhoudingen, hebben we CHJO-voorzitter Jac. Huijsen om een toelichting gevraagd. Jac. Huijsen, 29 jaar en sinds deze maand leraar in Den Haag, is het best getypeerd met de acti viteit en de politieke ijver die zijn vereniging tentoonspreidt. 1-Iij wil uitdrukkelijk de indruk wegnemen die misschien is ontstaan, dat het plan ondoor dacht. negatief gericht is. „Verleden jaar in februari schreeuwde iedereen moord en brand toen wij met onze bijdrage tot vernieuwing van de partij kwamen. Zo van, daar heb je die jongeren weer. Als je er nu op terugjkijkt zei je dat heel wat van de punten die wij destijds naar voren brachten, met grote meerderheid zijn aangenomen: commissie wijze mannen, politiek program, beginselprogram, struc tuur van de partij, samenwer king ARP-KVP-CHU. Wat blijft nog over? Propaganda en nubliciteit en de slechte presen tatie van het beleid. Aan dat laatste gaan wij nu wat doen." „Als dat zou inhouden dat we steeds weer zouden hameren op het niveau en het is bekend dat we daar niet happy mee zijn; trouwens dat is toch ook een pu bliek geheim dan werkt dat frustrerend. Men zou terecht kri tiek op ons kunnen hebben, ons arogant vinden. Nee, de stukken op tafel. We vatten onze kritiek in één stuk samen, maar we be houden ons- dan wel het recht voor te zeggen waar het op aan komt." liet reclit „Het is helemaal niet alleen te gen de CHU gericht; in bijna alle partijen is een gebrek aan ni veau. Maar de c.h.-jongeren lo pen zich het vuur uit de sloffen: stem CHU. Hebben we dan ook het recht niet om te zeggen: wij willen het beter?" „Het gaat ons niet om het be ginselprogram maar om een mentaliteitsverandering. Zit er een fractie die vindt dat ze be oordeeld moet worden? Zij zijn vertegenwoordigers van de CHU en wij helpen er aan mee om ze te kiezen. Het zou toch ongeloof waardig zijn dat ik de CHU ver dedig door dik en dun en niet op de fouten let." „Kijk, de generatie van 21 Jot 40 jaar vormt een belangrijk deel van het kiezerspubliek. - Maar toch zie je die in de hele partij niet terug. Dat heeft gevolgen voor de activiteit van die groep ten opzichte van de CHU. Je hebt een partij, je hebt een CHU. De gevestigde partijen hebben toch al moeite om aan vergrij zing te ontkomen. Nu domineert een generatie. Is het dan zo vreemd dat die ande ren. de ondervertegenwoor digden. zich niet happy voelen? Daarom hebben wij als jongeren organisatie tot taak dat anderen te laten horen. Dan kunnen de jongeren tenminste zeggen: hé. dat geluid hoor ik daar toch ook." Wie leidt wieï „En er is nog iets. Bij de ande re partijen is de fractie exponent van de partij. Vroeger leidde bij ons de fractie de partij. Het was iets heel hoogs, onaantastbaar aan de top. Maar in de nieuwe constellatie heeft de CHU zich ook ontwikkeld tot een krachti ger organisatorisch verband, een partij. Waar ik overigens heel erg gelukkig mee ben. Daar hoort bij, dat de fractie zich ook meer vertegenwoordiger van de partij gaat voelen; frac- zou winnen, zou zij in grote moeilijkheden komen. Dit wrange grapje van Buch wald heeft een kern van waar heid. De partij heeft alles in het werk gesteld om zich in na volging van Nixon een nieuw gezicht te geven. Het is met par tij en kandidaat echter als met de vos. die wel zijn haren, maar niet zijn streken heeft verloren. H^t is deze zwakke plek. waarbij James Reston in de International Herald Tribune de vingers heeft gelegd in een artikel onder de kop „De republikeinse geloof- waardigheidskloof". De conventie gaf de partij een schitterende gelegenheid, deze kloof te overbruggen. Zij stelde een politiek programma op dat beloften kon inhouden voor de toekomst, al kon men er alle kanten mee uit. Het kwam er slechts op aan, een kandidaat aan te wijzen, die de in het program neergelegde beloften waar kon maken als president van de Ver enigde Staten. Het enige waar de republikei nen nu nog op kunnen hopen is. dat Nixon in november een de mocratische kandidaat tegenover zich vindt, wiens partij door on derlinge verdeeldheid wordt verscheurd. Het is een voor Amerika niet bemoedigend voor uitzicht. tieleden moeten in dat nieuw verband kritiek kunnen verdral gen van degenen die ze vertegen woordigen. Dat lijkt me een nor male zaak van democratisch mentaliteit. Ze zouden er zeil blij om moeten zijn, dat w moeite doen om hun werk kri tisch te volgen en dan niet allee in negatieve zin." Wordt het rapport, dat gt baseerd is op kranteverslagei Handelingen van de Kamer indrukken vanaf de publieke tn bune. gepubliceerd? Dat zou da moeten zijn vlak voor de verkit zingen van 1971? „Wij bieden het aan de com missie van wijze mannen aan Daar moet het beoordeeld wor den en dan zal er ook wel over of niet publiceren beslist word( Gebeurt dal niet, dan kunnen altijd nog zien." Heeft hij al reacties gekregef op de CHJO-plannen uit de F merfractie zelf? „Ik heb wel de indruk dat he bestuur van de CHU bepaald nie onwelwilend tegenover ons initij j/ tief staat. Wat de fractie betreft Kikkert was positief, als hq i maar goed gebeurt uiteraard, is ook wel gemeesmuild van: moeten zo nodig weer. U ma wel goed begrijpen, dat er in 1 rapport namen en gebeurtenis» in voorkomen, waarbij de aanti kening: onvoldoende. komt I staan. In mijn recente kritiek o| de fractie heb ik de behandelin van de BTW aangehaald. Ik von de presentatie slecht, de politiek lijn ontbrak. De ARP was ge woon beter. Anderzijds zou ik m Kamerlid W. Scholten nooit ui de fractie van de CHU kunne: wegdenken om zijn deskundig heid en beheersing van de matei rie. De inhoud van het rapporf moet dus genuanceerd bekekef worden. Uit de Unieraad hoor<j rk een reactie van: Jongens. ze maar eens achter de voddeal Ir? september gaat de CHJ( met de fractie praten? Op liet matje „Ja, misschien heeft dat een beetje het karakter van het matje komen bij de fracl Dat is ook een van de overwegii gen geweest om nu het beric dat we de fractie gaan doorlich ten de wereld in te sturen. Dar kunnen we in septembtr tenj minste alle wederzijdse grlever en aanmerkingen op een grol hoon gooien en met elkaar uit vechten. En dan niet aankomen met: \ye hebbpn geen eigen pers. Nee, di heb ik ook niet. Welke politiek! ~nrtij heeft nog een eigen pers? Breng iets goeds en welwillende journalisen zullen daar zeker aandacht aan schenken." Huiisen is best te spreken over ■'e Inbreng van de CHJO in de Unie. Er wordt ook naar ze ge luisterd en hij kan voorbeelden aanhalen. Hoe staat het met de invloed van andere jongerenor- -nn;c^ties? „Ik vind het wel een beetje "evaarliik hie? als buitenstaan der over te oordelen, maar goed laat ik het oroberen. De VVD-jongeren zitten op -'•"ontpnunt. Dat komt door D'66 De ionoeren van de PvdA? Moei lik te beoordelen. Het zijn die sectar'sehe clubjes. Ik geloo trouwens niet dat de F.TG (Fe deratie Jongeren Groepen) vs r?p Pvr?A groot is. zo'n 400. Wa de KVP-iongeren betreft, zij uitgedund door Bogaers, maar 7,Un wel in herstel. De Arjos is ook een moeilijk vatten probleem. Eigenlijk ze nog niet aan een koers t< aan de ene kant neigen ze nai „de 18". aan de an^re kant zi; er de radicalen. D'GG is zelf •"•a^t'i van ionopren, maar de ii druk bestaat wel dat hun aan hang afkalft. Schuld t\ vc Over jongerenorgan'saties gesproken, ik geloof beslist dat de el'ende van de partijen cok te wijten aan de jongerenorga- nicotics. Zii hebben zich te veelui met de partiiliin geconformeerd noorom is Nieuw Links geko-r' men. De iongeren moeten ook niet zo erps doen en de jeusd zelf van zich vervreemden. De iongeren meten hun eigen partij ro stimuleren Weer een stukje ach-vc tergrond van ons plan een ran-^ nort aan de wijze mannen aan te bieden. Die wiize mannen stellen1" trouwens een advies op over de dé kandidaatsstelling voor de Ka-ar mer. De liisttrekker wordt door de TTn'oraad gekozen." „Nog even over de radicalen Ik vind het vrij gevaarliik. dal hun oroeram is ontstaan uit fou ten van gevestigde partijen. Zo Is' van. daar en daar hebben ze het al niet "ned gedaan. Het positieve El van die partij wordt dan h-'e» h« maal op de achtergrond gedi'on- °P gen." Volden De commissie uit de CHJO zal het druk krijgen in de toekomst Kamervergaderingen volgen iJ nameliik niet met een uurtje be keken. Voor de fractie is er in ieder geval de stimulans, dat er supporters" op de publieke tri bune zitten. Het doel? Huijsen: „De jonge ren moeten zleh kunnen identifi ceren met dc partij en het Unie- oubliek wil ook herkenning zien. Dat betekent: inspraak en kri tisch volgen". Het kan ook zijn: hinderlijk volgen!

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 10