EVECHTEN MET NEGERS Nigeria komt met vredesplan Republikeinen vierden feestmaar.... Tien gewonden en 150 arrestaties in Miami Nieuw! Zeehonden aangezien voor drenkelingen Amerika laat veertien Noor dvietnamezen vrij 1 Levenslang tuchthuis voor Lehnert Vice-minister in Trekker tegen trein: bestuurder gedood Oost-Duitsland keurt verklaring Bratislava goed Dr. Ortiz Sanz naar Djakarta Te veel studenten psychologie in Amsterdam 5 DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1968 MIAMI (FLORIDA) ..Ik voel me als de vrouw van een man die op het punt staat de ruimte te worden ingeschoten", riep mevrouw Pat Nixon vannacht blij op de republikeinse con ventie. Zij werd geestdriftig ontvangen door duizenden republi keinen, die ballonnen loslieten met „Nixon for President". Maar vier kilometer verder in de negerwijk van Miami ging bet er minder blij aan toe. Honderden politie-agenten leverden daar slag met jone negers, die tegen de conventie betoogden. „Ik ben wel zwart, maar toch een mens. Ik ben wel arm, maar toch een mens," zongen duizen den negers tijdens een als vreed zaam opgezette betoging. Twee honderd bewapende politieman nen werden met gehoon ontvan gen. Even later vloog een auto met „Wallace president" in brand. Oprichting vredesmacht bepleit ADDIS ABEBA Nigeria heeft op het overleg in Addis Abeba voorgesteld een interna- G tionale vredesmacht op te rich- ten ter oplossing van het conflict met Biafra. J Genesis 2 en 3 (2) >tu Professor Oosterhoff heeft zich in jn betoog op de chr.geref. predikan- mconferentie geschaard achter vele 62 oorgangers, die, evenals hij nu. zich tegen de eerste hoofdstukken an de Bijbel. Het zij zonder verheffing gezegd, r.iaar ik had het nu niet bepaald uit JA ie „hoek" verwacht. Immers men is erk, men is Geref. Kerk, men is Chr. eref. Kerk. Taalkundig lijkt het wat de overtreffende trap. Daarnaast erbaasde ik mij over de tegenstrij- nii gheden in zijn gehouden referaat. Ik een greep: h 1. Symbolische werkelijkheid. Wat v dat? Werkelijke symboliek is te irstaan, maar nu weet ik er geen iad mee. 1)2. „De letterlijke interpretatie vindt eun bij Paulus". Toch weet Paulus b< :t blijkbaar niet, want „niemand is ilavoorstander van". Deze en derge- w pie uitspraken vind ik verregaand en •enledigend voor de Auteur van de chrift (art. 3 NGB) en voor de Kerk. h i, 3. Als we de slang twee hoofden ia ven. één met wijsheid voor het oude osten en één met leugen voor het gi iradijs en dit voorts verklaren uit lie penbaringen. waarin ..ook" gespro- t in wordt over een beest met wel nt< ven hoofden, dan hebben we een als 'lossing, zij het een geforceerde. aar dat doet ook de professor, tel 4. die in Openbaringen 2 Christus i inoemd vindt als de boom des levens t j' dat is ..ook symbolisch gezegd", rr aarom het woordje „ook" inge legd? Is het om gelijk te willen heb- g in waar het niet kan? 5. De professor betoogde: God heeft ets menselijks versmaad bij het tot II and komen van deze hoofdstukken len. 2 en 3). Toch wordt in het ge- ing gebracht, of God Zelf Adams kle- n maakte en hem kleedde, alsof God 't wel zou versmaad hebben. 6. „Sterk accentueerde de referent an it symbool en werkelijkheid elkaar n iet uitsluiten". Dat betwist ook nie- III land, tenzij bedoeld wordt, wat niet izegd is, n.l. dat ze elkaar dus zouden us sluiten, want dat zou een valse 'Vorstelling van zaken zijn. 7. Tenslotte wordt verklaard „dat de thrift het voor het zeggen heeft, aar ook niets anders dan de Schrift", adden we het over alledaagse din- n. ik zou zeggen: nu breekt m'n I (lomp! Nu vraag ik: is dit de vlag, die e lading moet dekken? Moeten we ,n ier juichen: eind goed, al goed; of: va et i§ nog zo kwaad niet? Landen die volgens de Nigeriaanse vertegenwoordigers de troepen zou den kuhnen leveren zijn Ethiopië, Canada en India. Nigeria wees er echter op dat geen enkele oplossing kan worden gevonden zolang Biafra de afscheiding niet ongedaan maakt. Andere punten van het Nigeriaanse vredesplan: ontwapening van de Bia- fraanse strijdkrachten; een bijeen komst van Nigeriaanse en Biafraanse militaire leiders; politie-toezicht in Biafra, uit te oefenen door Ibo's (de grootste stam in dit gebied; een be lofte van Lagos het gebied niet met federale troepen te overstromen en tenslotte militair bestuur in Biafra, bijgestaan door een uitvoerende raad, die voornamelijk uit lbo burgers is samengesteld. De besprekingen tussen de Bia fraanse en Nigeriaanse delegaties heb ben anderhalf uur geduurd. Volgens radio-Biafra is de strijd in Nigeria intussen op alle fronten in hevigheid toegenomen. De Biafraanse strijdkrachten hebben de federale aanval afgeslagen en hun posities kunnen behouden, aldus radio-Biafra. Volgens deze radio wil de regering in Lagos een militaire overwinning be halen voordat de besprekingen in Addis Abeba worden beëindigd. VS krimpt marine in WASHINGTON De Ameri kaanse marine zal vijftig schepen en 100 vliegtuigen buiten dienst stellen. Dit betekent een besparing van 118 miljoen dollar in het lopende begro tingsjaar. De maatregel zal niet van invloed zijn op de oorlogvoering in Vietnam. De sterkte van de marine zal met 13.500 tot 764.500 man worden ingekrompen. Goeverneur Rockefeller bleef lang optimistisch over zijn kan sen, Nixon alsnog te kunnen ver slaan. Aan zijn Rocky-girls is de nederlaag van de gouverneur beslist niet te wijten. GREENVILLE Negen mijnwer kers zijn in een kolenmijn bij Green ville, West-Kentucky, opgesloten ge raakt nadat enkele mijngangen wa ren ingestort. Zes anderen zijn in een ziekenhuis opgenomen. Het red dingswerk wordt bemoeilijkt door de rook. de gassen en de hoge tempera tuur in de mijn. Flessen en stenen vlogen door de lucht, enkele uren lang werden win kels geplunderd en brandjes gesticht. Negerleider ds. Ralph Abernathy. die slechts na lang aandringen op de con ventie werd toegelaten, deed vla de radio een beroep op de jonge negers, hun geweld te staken. Maar zijn oproep vanuit de bijna ge heel „blanke" conventie werd over stemd door het lawaai van schietpar tijen. Vanmorgen telde de politie zeker tien gewonden. Veertig negers werden ge arresteerd. De gouverneur van Florida heeft vijfhonderd man van de Nationale Garde in staat van alarm gebracht. MISDAAD De conventie trok zich daar niets van aan. „Een natie geteisterd door mis daad, verlangt naar herstel van eerbied voor de wet", zo beval gouverneur Spiro Agnew presidentskandidaat Ri chard Nixon aan. „Wij zijn een land van crises gewor den, geplaagd door misdaad en tegen- De „karavaan der armen" is ver geefs naar Miami Beach gekomen met zijn ezelwagens. De verkie zing van Nixon kon niet meer worden voorkomen. stellingen. Een land dat verdeeld is en verlangt naar herstel van de eenheid". En daar kon slechts Nixon voor zor gen, vond Agnew. De conventie was toen reeds zeker van de verkiezing van Nixon, omdat de (conservatieve) dele gatie) van Florida zich achter hem schaarde. Ivy Baker, minister van Californië, droeg zijn baas, gouverneur Ronald Reagan, voor als een man, „die geen ge noegen zal nemen met het voortduren van de bestaande situatie". „Een nieuwe Lincoln", vond gouver neur Shafter van Pennsylvania van Nelson Rockefeller. ..Zijn politiek rea lisme kan de republikeinen hun twee de president in veertig jaar geven". SCHIJN Rockefeller gaat er volgens Shafter van uit, dat Amerika geen ziek land is, maar een goede en grote natie met grote problemen, waarvoor hjj zeker oplossingen weet. Het was echter al tevergeefs. De schijn, dat deze conventie open zou zijn, was al lang door de delegatie van Florida opge heven. Nixon had al 670 stem men, drie meer dan de meerder heid. Het werden er in totaal 692 Voor moord op Timo WIESBADEN ten juryrecht bank In Wiesbaden heeft de 27-jarige artsenzoon Klaus Lehnert tot le venslange tuchthuisstraf veroordeeld wegens moord op het jongetje Timo Rinnelt. De vermissing van de zevenjarige Timo leidde in 1964, tot een van de grootste opsporingsacties in de geschiedenis van de Duitse recherche. Het ministerie van justitie van de bondsstaat Hessen loofde een belo ning van bijna 60.000 gulden uit voor aanwijzingen die zouden leiden tot vrijlating van het jongetje en de aan houding van de ontvoerder. Pas in mei 1967 bleek dat Timo niet ontvoerd was: het lijk van de jongen werd in een kelder te Wiesbaden gevonden en op 1 juni bekende de enige dagen tevoren aan gehouden Klaus Lehnert dat hij Ti mo Rinnelt had gedood. Tijdens het vooronderzoek trok Lehnert echter zijn bekentenis in en zei zich niets meer van de zaak te kunnen herinneren. De officier van justitie had zaterdag tegen Lehnert levenslang wegens kinderroof en po ging tot chantage geëist. Professor Kremer zei in zijn ope- j ingswoord. dat het kerkelijke en eestelijke leven zich kenmerken door erwarring. Hoe kan het anders, als er o geleraard en geloofd wordt? (olwijk C. Burggraaf Nixon had zich teruggetrokken achter de schrijftafel om de uit slag van de eerste stemming af te wachten, die hem de meerder heid zou brengen. BERGEN AAN ZEE De rijkspolitie van Bergen heeft het zoeken naar zeven badgasten, die gisteren in zee zouden zijn ver dwenen, gestaakt. Nadat een grootscheepse reddingsaktie geen enkel resultaat had opgeleverd* deelde de politie vanmorgen mee, dat er waarschijnlijk loos alarm gegeven was. De eerste melding kwam gistermid dag omstreeks vier uur binnen bij het groepsbureau in Bergen. Mensen hadden vanaf het strand gezien, dat zeven badgasten te ver in zee waren gegaan en in moeilijkheden waren geraakt. Zij zouden op ongeveer an derhalve kilometer van het strand in noordelijke richting afdrijven. Tot half tien gisteravond werden zee en strand aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Een helikop ter. vissersschepen en drie redding boten speurden op zee. Omdat gisteravond nog geen enkele vermissing was opgegeven, ging de politie aan loos alarm denken. Toch werd het zoeken voortgezet, omdat enige tientallen personen allen ge lijkluidende verklaringen over de badgasten hadden afgelegd. Een politieman vanmorgen over de Tegen gebaar vrijlating piloten Bijna iedere avond wandel ik langs de woning van de Portugese ambassadeur en de kanselarij van de Indonesische ambassade. We kunnen het niet laten om dan tegen elkaar te zeggen: „Daar staat ie weer." Die „ie" is de eenzame pol- tieman op het trottoir. Ze hebben voor deze diensten blijkbaar de jon ge krachten uitgezocht, die nog nau welijks aan de dagelijkse scheer beurt toe zijn. De politieman-op-wacht geeft me daarom altijd dat zelfde sneue ge voel als rekruten, die je soms stram en weerloos op het voorplein van een kazerne ziet. Ze moeten maar afwachten wat er gebeurt. Het zieligste is misschien dat er juist nooit iets gebeurt. Wachten op niets. Met als enig al ternatief wachten op narigheid. Die gelukkig niet gekomen is. Enige afleiding een buurmpisje. dat eens een kopje koffie komt brengen; een kennis die toevallig langs wandelt en de collega's, die in de witte wagens rond rijden. De twee wach'en in de Alexan- derstraat voor de Poolse en Griekse ambassade hebben wat meer aflei ding. Ieder weer van een eigen ka rakter. De man voor de Polen staat bij het stoplicht, wat nog wel eens een snel praatje oplevert en bovendien kennen wachters en bus- en tram bestuurders elkaar zo langzamer hand wel en wordt er kame raadschappelijk gezwaaid. De Hermandad voor de Griekse ambassade staat bepaald op een strategisch punt, dat in de zomer- Vrnagbaale maanden van belang is. We missen hier in Den Haag namelijk de straatagent, de man die alles weet en de weg kan wijzen. De agent voor de Grieken vervult nu voor Hagenaar en vreemdeling die taak. Meestal staat hij dan ook niet voor de ambassadedeur. maar pre cies op de hoek van Alexanderstraat en Plein 1813. Daar is men vlak bij Panorama Mesdag, Vredespaleis en stadhuis maar wie het niet weet kan dat niet vermoeden. De verwarde zoeker vraagt dus aan Oom Agent. De mannen op het Voorhout bij Spaanse en Amerikaanse ambassade moeten het doen met het super Haagse beeld van lage zware zwar te auto's, waar groot- en hoogheden in langskomen. Maar daar kijkt men toch gauw verveeld naar als het lang duurt. De gemoederen zijn nu, zo hoopt men, wat afgekoeld. De zorg om Vietnam is zorg om Biafra geworden; Spanje, Portugal en Griekenland laten we hun boon tjes doppen en het hart klopt nu voor Praag. De zomer is zo heet niet als het voorjaar voorspelde. Aan de diplomatieke hoffelijkheid is maandenlang voldaan. Daarom zullen de surveillance diensten ingekrompen worden vol gens een zeer onregelmatig en zeer geheim plan x. De eenzame figuur op de ambas- sadestoepen zal ten slotte vfel ver dwijnen. Maar het zou heerlijk zijn als we. zo nu en dan, ambassades of niet, toch eens zo'n vraagbaakagent kon den tegenkomen! PARIJS De Amerikaanse onderhandelaar Averell Harri- man heeft gisteren tijdens het inleidend vredesoverleg in Pa rijs de vrijlating bekendge maakt van 14 communistische zeelieden als tegengebaar voor de recente vrijlating door Hanoi van drie Amerikaanse piloten. Harriman overhandigde de Noord- vietnamese onderhandelaar, kolo nel Ha Van Laoe, een lijst met de namen van de zeelui, die in 1966 gevangen genomen waren tijdens aanvallen op Amerikaanse oorlogs schepen ter hoogte van de Noord- vietnamese kust. De Amerikaanse delegatieleider zei dat vijf anderen KllClQtirl DAVmnnivl al eerder waren vrijgelaten. lAUMctllU CTIIIOOI U regel voor de toeneming van het aantal Amerikaanse en Thailandse troepen in Zuid-Vietnam. In de ver klaring werd ook gedreigd dat de Vietcong de hulp van andere com munistische landen zal aanvaarden, als dat nodig is om de Amerikanen te verslaan. Amerikaanse militaire woordvoer- ders maakten bekend dat bij ge- j vechten tegen Vietcongstrijders on geveer 25 kilometer ten zuiden van I Saigon de Amerikanen vijftig Viet- I congstrijders hebben gedood. Harriman had Van Laoe verzocht om vrijlating van nog meer piloten, met name van degenen die het langst in Noordvietnamese krijgsgevangen schap zaten of destijds gewond wa ren geraakt. Humaan gebaar Hij wist niet of het yerzoek enig resultaat zou opleveren, maar dit was naar zijn zeggen in ieder geval een onderwerp waarover de twee partijen op „vriendschappelijke wij ze" konden discussiëren. Hij had Ha noi gevraagd als humaan gebaar een lijst met namen van gevangen pilo ten te overhandigen. De zestiende Amerikaans-Noord- vietnamese bijeenkomst in de Fran se hoofdstad duurde nog geen drie uur. Volgende week woensdag ver gadert men verder. De Vietcong heeft in een verkla ring, voorgelezen door radio Hanoi, gedreigd met nieuwe aanvallen op Saigon en andere belangrijke Zuid- vietnamese gebieden als tegenmaat- MOSKOU De 56-jarige vice-mi nister van de Russische federatie Ev- gueni Katsjaylow is door een vriend op 26 juli vermoord omdat hij hem niet geholpen had aan huisvesting in Moskou. Dit is gisteren door Russische bladen gemeld. De minister werd met zijn secreta resse vermoord in zijn werkvertrek. De moordenaar, de 29-jarige Evgueni Filatov, sloeg op de vlucht maar kon een week later in de Kaukasus wor den gearresteerd. UTRECHT Gisteravond botste een landbouwtrekker op een overweg tussen Vught en Boxtel tegen de sneltrein Maastricht - Utrecht. De bestuurder overleed later aan zijn verwondingen. De trein had bijna anderhalf uur vertraging. aangifte door „betrouwbare perso nen": „Ik ben vorig jaar meer dan een uur achter een bal aangezwommen. Tientallen badgasten hadden gezien, dat een man in nood verkeerde.....". Later deelde een wachtmeester als zijn mening mee. dat de tipgevers waar schijnlijk een groepje zeehonden voor zwemmers heeft aangezien. Toestand van Ike blijft ernstig WASHINGTON Ex-president Eisenhower heeft een rustige nacht gehad, maar zijn toestand na de hart aanval van dinsdag blijft ernstig. Doktoren van het Walter Reed zie kenhuis hebben de voormalige presi dent verboden naar de televisie te kijken om de Republikeinse conven tie in Miami Beach te volgen. Vol gens de artsen zijn bloeddruk, hartslag en ademhaling van Eisenho wer stabiel gebleven. BERLIJN PRAAG Het centrale comité van de Oostduitse commu nistische partij heeft gisteren eenstemmig de verklaring van Bra- tislawa goedgekeurd en de resultaten van de bijeenkomst van de zes lan den „zeer positief" genoemd. In Praag heeft het Tsjechoslo- waakse partijpresidium een beroep op de journalisten gedaan enige be perking te tonen in hun commenta ren, „speciaal op het gebied van bui tenlandse politiek". In de Tsjechoslowaakse hoofdstad werd officieel bekendgemaakt dat de Zuidslavische president Tito van 9 tot 11 augustus een bezoek aan het land zal brengen. Hij komt op uitno diging van het centrale comité van de Tsjechoslowaakse communistische partij. VN-functionaris NEW YORK Dr. Fernando Ortiz Sanz uit Bolivia is gisteren uit New York naar Djakarta vertrokken om zijn functie op te vatten van speciaal VN-vertegenwoordiger voor West-I- rian. Hij zal de Indonesische regering helpen met de voorbereiding van de volksstemming in dat gebied. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De universiteit van Amsterdam dreigt teveel studen ten in de psychologie te krijgen. Zij heeft daarom bekendgemaakt, dat. indien het aantal eerstejaarsstuden ten in dat vak de 250 te boven gaat, voor een aantal hunner studievertra ging onvermijdelijk zal zijn. Degenen, die beslist niet op de universiteit van Amsterdam zyn aan gewezen, wordt aangeraden inschrij ving bij een andere universiteit te overwegen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5