NIXON GEKOZEN BIJ EERSTE STEMMING DE Commentaren Gegrinnik om melding Mysterieus schip in Stellendam JAMIN Het Kwartet Weer overval op bank in Engeland (RITA) MIT Wisselvallig ZENDTIJD VOOR RADICALEN Marokkaan (19) geëlektrocuteerd vruchtenschijfjes j SAIGON Een militair tribunaal in Saigon heeft vandaag een officier, een sergeant en twee aannemers we gens corruptie tot levenslang veroor deeld. van deze glanzende onder- zettertjes (met iijn Indisch motief) in etui voor ieder die nu 'n nieuwe abonnee opgeeft! Nieuwe Leidse Courant Donderdag 8 augustus 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Dirseteur: F. Dicmer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING .Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 - Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Het is gouverneur Rockefeller niet gelukt, de conventie van de Republikeinse Partij ervan te weer. houden, Richard Nixon bij de eer ste stemming de absolute meerder heid in handen te spelen. Er kwam een eind aan een periode van grote onzekerheid. Opmars niet tv sta it vu Vvrtrafjiny va a rv/v ar va Nixon Uitval van Hovtivfvllvr - Roofoverval in Utrecht Kassier H. Kamps (40) vertelt hoe de roofovervaller te werk is ge gaan. UTRECHT Op een bijkantoor van de Nutsspaarbank aan de Vondel straat in Utrecht is gisteren een roof overval gepleegd. De overvaller ging er met circa 20.000 vandoor. Hij be dreigde de 40-jarige kassier H. Kamps met een wapen, vermoedelijk een pistool. Fluisteren De 20-jarige lokettiste mejuffrouw C. M. de Bruyn uit Wijk bij Duurste? [de was tijdens de overval aan het te- efoneren met een ander bijkantoor. zag alles gebeuren en fluisterde i de hoorn dat er een overval werd [gepleegd. Aan de andere kant van de lijn werd luid gegrinnikt omdat men Jan een grapje dacht. De lokettiste [heeft toen het gesprek afgebroken en ie politie gewaarschuwd. Kassier Kamps vertelde: „Ik dacht *erst dat de man een klant was. Maar j trok snel een wapen het leek 5 een pistool liep naar mijn loket vroeg om geld. Ik deed een greep i de lade, maar hij wilde alles heb- omdat hij in moeilijkheden zat. 3 beweerde hij. Waar schuiving Ik gaf hem toen de rest van het geld, alles bij elkaar ongeveer 20.000 gulden. De overvaller propte al het geld in zijn zakken en ging er snel vandoor, na eerst te hebben gedreigd mij kapot te zullen schieten als ik de politie waarschuwde." De politie heeft een duidelijk signa lement van de overvaller. Hij is onge veer 30, heeft een lengte van 1.80 m, kort blond haar, lichte ogen en een bol gezicht en was gekleed in een rood overhemd met grijs colbert en een donkergrijze broek. Goed voorbereid Volgens omwonenden heeft de man zijn daad goed voorbereid. Dezelfde man zou volgens hen al twee dagen rond het kantoor hebben gescharreld om zich goed van de gang van zaken op de hoogte te stellen. Op het tijd stip van de overval waren er geen klanten in de spaarbank. De politie heeft intussen een groot scheepse jacht op de overvaller ge opend. Hoewel direct na de overval de toegangswegen naar Utrecht wer den afgesloten, omdat men rekening hield met de mogelijkheid dat de man over een auto beschikte, kon men de rover toch niet te pakken krijgen. Strandweer De atmosfeer boven onze om geving wordt langzaam stabieler. Morgen nog een kleine buien kans in de middag, maar de zon nige perioden krijgen meer be tekenis. Zwakke oostelijke wind. Temperatuur 20 tot 22 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Nog vochtige lucht, maar langzaam wat stabie ler met goed strandweer. BRIGHTON Drie mannen en een meisje hebben gisteren bij een bankoverval in de Engelse badplaats Brighton 38.000 pond (ongeveer 325.000 gulden) buitgemaakt. Ze sloe gen de hoofdkassier neer na hem ammonia in het gezicht te hebben gesmeten. Twee vrouwen en een man die de overvallers wilden tegenhou den, werden licht gewond. De bandieten, die valhelmen en zonnebrillen droegen, vluchtten in een bestelwagen maar stapten over in een personenauto die 250 meter verderop stond. Het was de tweede grote bankoverval in Engeland bin nen 14 dagen. Eind juli werd 25.000 pond sterling uit een Londenge bank geroofd. HAÏTI Een krijgsraad in Port au Prince heeft woensdag tien man nen ter dood veroordeeld wegens hun aandeel in een mislukte invasiepo ging in Haïti op 20 mei. Onder de vei'oordeelden bevindt zich o.a. een Brits diplomaat die er van werd beschuldigd bij de opstelling van het invasieplan te hebben geholpen. MIAMI BEACH (Florida, VS) Richard Nixon zal bij de verkiezingen van 5 november als kandidaat van de Republikeinse partij dingen naar het Amerikaanse pre sidentschap. Met 692 stemmen (25 meer dan nodig waren) kreeg hij vanochtend vroeg het mandaat van de partij con ventie. Het had heel wat voeten in de aarde, voordat met stemmen kon worden begonnen. Er was een enor me vertraging, nadat een groter aantal delegaties dan ooit in de geschiedenis van de Republikeinse partij „favorite sons" naar voren hadden geschoven, hetgeen gepaard ging met langdurige redevoeringen en luidruchtige demonstraties. Rivalen Lang heeft het erop geleken, dat Nixon niet bij de eerste stemming zou worden gekozen. Zijn rivalen, gouverneur Rockefeller van New York en gouverneur Reagan van Californië, verz-etten zich tot het laatst toe fel. Zij probeerden zelfs verdaging van de bijeenkomst te verkrijgen in een vertwijfelde po ging, een bres te slaan in de Nixon- gelederen. Het lukte echter niet. Naarmate duidelijk was, dat Nixon in elk geval zou gaan winnen, schaarden de twijfelaars zich achter hem om hun persoonlijke of partij belangen niet in gevaar te brengen. Voor veel gedelegeerden staat in november veel op het spel, omdat dan niet alleen de president en de vice-president, maar ook congres leden, gouverneurs, burgemeesters en andere functionarissen worden gekozen. Aanval Vlak voor het begin van de bij eenkomst deed Rockefeller een on gewoon scherpe aanval op Nixon. Hij noemde hem een „verliezer die in 18 jaar geen enkele verkiezing kon winnen". De gouverneur, die Nixon ervan beschuldigde, de een heid van de partij in gevaar te brengen en de positie van de Demo cratische Partij te versterken, zei: „Ik weet niet waar hij ooit heeft gewonnen misschien .bij het po keren. Toen de uitslag van de stemming be kend was, stelde gouverneur Reagan voor. de verkiezing van Nixon tot een Wat gebeurt er op vrijdag 16 augustus Kijk naar TV Hilversum 2 20.30 uur De nacht verbergt een we reld maar onthult een heelal. ANONIEM Jonge kerken moeten het evangelie meer vertalen zie pag. Kernmerk „Rita kan vandaag niet tenen haar verlies." Koningsgambiet: Massale oefening van het leoer zie pagina 9. DE BILT Op de weerkaar ten van gisteren was de lucht druk boven west-, midden- en zuid Europa relatief laag met af zonderlijke kernen boven Bel gië, Spanje en het gebied rond de Adriatische Zee. De depres sie boven België gaf in het zui den van ons land aanleiding tot regenval. Meer naar het noorden kwamen vooral in de ochtend zonnige perioden voor en steeg het kwik hier en daar tot 22 graden. By deze temperaturen konden zich buien ontwikkelen, die op enkele plaatsen van on weer vergezeld gingen. Vooral in Zuid-Scandinavië, Noord- Duitsland, Polen, de zuidooste lijke Balkan, grote delen van Ita lië en Spanje was het mooi zo merweer. Gedurende het komende et maal trekt het lagedrukgebied boven België langzaam zuid waarts, terwijl een deel van de Balkandepressie zich via Duits land in onze richting uitbreidt. DE BILT In het algemeen veel bewolking met plaatselijk regen. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen noord en oost. Weinig verandering in tem peratuur. eenparige te maken. Het was een ge baar v>n iemand, die niet als slechte verliezer bekend wilde staan en tevens wil proberen, de eenheid in de partij gelederen (voorzover daarvan ooit sprake was) te herstellen. Het voorstel werd met de op conventies gebruikelij ke instemming begroet. Vice-president Overigens heeft Reagan opnieuw ver klaard, niet beschikbaar te zijn als kandidaat voor het vice-presidentschap. Tevoren had hij tegenover journalisten kritiek geuit op het aan Nixon toege schreven voornemen, naar Moskou te gaan voor besprekingen met de Russi sche leiders. Een dergelijke stap zou de macht van de huidige president be knotten. aldus Reagan. Nixo% heeft intussen twintig voor aanstaande republikeinen ontboden om te beraadslagen over een kandidaat voor het vice-presidentschap. Waarne mers menen, dat Nixon naar een con servatieve figuur zal uitkeken om de zuidelijke staten tevreden te stellen, die gisteren op het laatste ogenblik naar hem zijn overgelopen. Genoemd wor den senator Hatfield van Oregon en senator Baker van Tennessee. Na de verkiezing van Nixon zei Rockefeller, diens campagne te zullen steunen, omdat de conventie een duide lijke uitspraak had gedaan. Tevoren had hij Nixon telefonisch gelukgewenst. Rockefeller kwam bij de stemming niet verder dan tot 287 en Reagan tot 182 gedelegeerden. Toen Rockefeller zich enkele maanden geleden kandi daat stelde, hadden talrijke staten zich al aan Nixon gebonden. Reagan be schouwde zich pas enkele dagen gele den als officieel kandidaat. 9b Hm Het moet loos alarm zijn ge weest, zei de politie in Bergen aan Zee vanmorgen. Maar gis teren zijn twee helikopters en vele schepen uren in de weer geweest om zeven drenkelingen te zoeken, die volgens tientallen badgasten in nood zouden ver keren. Zie elders in dit blad. Geruchten over smokkelwaar (Van een onzer verslaggevers) STELLENDAM In de nieu we vissershaven van Stellen dam is vanmorgen vroeg een oude Engelse barge, die te kam pen had met motorstoring, bin nen gebracht door de redding boot „President Wiersma". De oude barge ,Lady Wwynfred', die vroeger op de Theems voer, vormt een bezienswaardigheid voor de bevolking van het Goe- reese dorp, die druk speculeert over de bestemming van het vaartuig. Op ongeveer zeven mijl uit de kust van Ouddorp haalde een mijnenveger van de marine gistermiddag een ge wonde van boord van het Engelse vaar tuig. Op dat moment dreef het schip stuurloos rond met motorpech. De be manning weigerde een aanbod van het marineschip voor een sleepreis naar Vllssingen. De marine waarschuwde de redding bootbemanning in Stellendam, die aan het eind van de middag uitvoer. Het vreemde vaartuig dreef toen nog steeds stuurloos rond. Het kostte de redding boot veel moeite om het schip de haven van Stellendam binnen te brengen. Tot tweemaal knapte de sleeptros. Bestemming Het Engelse schip (een barge is geen bark maar een binnenvaartuig dat met een aak te vergelijken is) heeit vijf mannen twee vrouwen en een baby van vijf maanden aan boord. De bestem ming is onduidelijk. De opvarenden ga ven allen een andere bestemming op. Genoemd worden Amsterdam, Grie ken land en Denemarken. Een van de bemanningsleden is advokaat. De rijkspolitie is vanmorgen met een onderzoek begonnen. Nagegaan wordt wie de bemanningsleden zijn, wat de bestemming is van het schip en waar uit de lading bestaat. In Stellendam doen daarover allerlei geruchten de ronde. Algemeen wordt daar aangenomen dat men te maken heeft met een smokkelschip. Daarover bestaat echter tot nu toe geen zeker heid. Wel bekend is dat aan boord van de oude en slecht onderhouden barge veel drank was. De bemanning van de red dingboot heeft dit geconstateerd. Hoelang het vaartuig in de vissers haven zal blijven liggen is niet bekend. In ieder geval zal het schip niet mogen vertrekken voor het onderzoek van de rijkspolitie is beëindigd. DEN HAAG De Politieke Partij Radicalen van drs. J. M. Aarden c.s. krijgt met ingang van 1 oktober zend tijd voor radio en televisie. Een ver zoek daartoe is ingewilligd door de mi nister. De groep-Harmsen, die zich heeft afgescheiden van de Boerenpartij, heeft nog geen aanvraag voor zendtijd inge diend. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De negentienjari ge Marokkaanse gastarbeider Mo hammed Ben Said, die werkte bij het Rotterdams Schoonmaakbedrijf, is zoals we in een deel van onze edities woensdag meldden gistermiddag in de RET-garage aan de Kleiweg geëlektrocuteerd. j De Marokkaan was bezig met het zemen van ramen. Daarvoor moest hij via een staalconstructie vijftien meter klimmen. Tijdens deze klauter- partij heeft de man, vermoedelijk omdat hij het evenwicht verloor, met twee handen een stroomdraad beet gepakt waarop 380 Volt. Een collega die het ongeluk zag, waarschuwde de directie, die de stroom liet uitschakelen. De Marok kaan werd naar beneden gehaald en overgebracht naar het Dijkzigtzie- kenhuis. Bij aankomst bleek hij te zijn overleden. morgen voordeel 250 gram van 92 voor 79 niet duur wet heerlijk Oekraïner» vallen Sowjetambassade aan LONDEN Ruim 2000 Oekraïense studenten hebben gisteren in Londen geprotesteerd tegen recente arresta ties van schrijvers en dichters in Rusland. Onder het roepen van leu zen als „Oekraïne vrij" en „wij wil len vrijheid" doorbraken zij een poli- tiekordon dat om de Sowjet-ambas- sade getrokken was. De politie slaag de er in de betogers, die ramen van de ambassade ingooiden en met verf smeten, te verdrijven. De Sowjetunie heeft bij de Engelse regering hierte gen geprotesteerd. Buitenlandse Za ken heeft daarop zijn verontschuldi gingen aangeboden. Levenslang wegens corruptie in Saigon De officier, luitenant-kolonel Boei Hoei Gia, werd ervan beschuldigd 90.000 gulden aan steekpenningen te hebben aangenomen voor het gunnen van bouwcontracten. De sergeant en de beide aannemers zouden in dezelf de zaak betrokken zijn geweest. Alle vier hebben ontkend. Twee andere beklaagden, een kolonel en een ma joor, werden vrijgesproken. LTET resultaat van de Republikein se parttfeonventie Ijjkt te beves tigen dat Nixon de kandidatuur wellicht niet zou hebben bemachtigd, als zyn rivalen op ccn vroeger tijd stip tegen hem in het strijdperk waren getreden. Zö gaven hem te lang vrij spel bij het werven van steun in die staten waar het partij-apparaat het voor het zeggen heeft. Tenslotte konden zij hem wel terugdringen, maar niet ver genoeg om zjjn benoeming te voorkomen. Na alles wat gebeurd is kan men de overwinning van Nixon moeilijk een groot succes noemen. Enkele maan den geleden nog werd aangenomen, dat hij met grote meerderheid de kandidatuur zou veroveren. Dit is niet gebeurd. Bijna de helft van de gedelegeerden heeft zich tot het laatst toe tegen zjjn kandidatuur verzet, terwijl het toch vrij duidelijk was dat zjjn opmars niet meer te stuiten viel. De vrees dat hü in november op nieuw een verliezer zal blijken heeft met name wegens de jongste opi niepeilingen een belangrijke rol gespeeld. Beslissend was voor dc meeste ge delegeerden echter het nog altijd diep gewortelde wantrouwen in de man, die zich de weinig vleiende naam „Tricky Dicky" verwierf en door zjjn gedrag grote weerstanden oproept. In de vertrouwenscrisis die Amerika doormaakt lijkt de keus van Nixon een twijfelachtige. De Republikeinse partij, die een minderheidspartij is. had een geloofwaardiger kandidaat naar voren kunnen brengen. Nu dit niet is geschied hangt veel af van de indruk die de over drie weken aan te wijzen kandidaat van de Democratische Partij op dc kiezers zal maken. Als daar de keus op Humphrey valt, kunnen de Amerikanen niet kiezen uit twee briljante figuren. Zjj hebben dan echter wèl de mogelijkheid hun stem te geven aan een kandidaat die meer vertrouwen zal inboezemen. Onvermiideliik j^AMERVRAGEN en het antwoord daarop doen vaak ook nadenken over problemen die als onvermijde lijk worden gezien. Zo is dat met de vragen van Kamer lid Visser van D '66 over de leve ranties van overtollig militair mate rieel aan derde landen. Dan kunnen die landen wel bonafide zijn, meer malen echter komen deze wapens via tussenpersonen terecht in handen waarin we ze niet graag zien. Maar zelfs al zouden er NAVO-ver- plichtingen bestaan om overtollige wapens het eerst aan leden-landen aan te bieden, dat wil nog niet zeg gen dat we dat als een gegeven moe ten aanvaarden en er van uit moeten gaan. Minister Luns antwoordde: faktoren van economische en politieke aard, zomede veiligheidsoverwegingen, ver hinderen openbaarmaking van dit soort leveranties. HU gaat dus uit van de onvermüdelUkheid van afsto ten van militair potentieel naar der den. Maar in de buitenlandse politiek zeker ook internationaal is het dit vastliggen op bevroren stellingen dat overleg moeiiyk maakt. Wapens naar NAVO-landen of naar andere landen ontwikkelingslan den? een vreemde zaak blUft het wanneer met onze wapens Nigeria mensen doodt in Biafra. Natuurlijk is er wel een oplossing: gooi het in zee. Dat voldoet aan twee van de argumenten die minister Luns noemt: politieke faktoren en veilig heidsoverwegingen. Dan zouden we de economische fak toren nog wel op de koop toe kunnen nemen, in het besef dat we tenminste het onze doen. NIEUW DELHI Gisteravond zijn naar schatting vijftig mensen verdronken in de westelijke staat Goejarat, waar de moessonoverstro mingen sinds mensenheugenis niet zo'n omvang gehad hebben. Zij wer den door het water meegesleept. An deren vluchtten naar daken en in de bomen. De stad Surat staat bijna ge heel onder water, tienduizenden mensen zijn tot dusver uit deze stad gevëacueerd. De omgeving is herschapen in een zee van 30 km lengte. Ik geef op als nieuweabonnee: Als beloning voor mijn aktivlteit ontvang ik een set onderzetten)#». De nieuwe abonnee krijgt onze krent m veertien dagen gratis. Mijn naam I I I mrenoen aan wnaj van on wad

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1