AIXON DE LIJKT DICHT BIJ OVERWINNING -H Commentaren Eind juli minder werkloosheid Man rijdt twee vrouwen dood en vlucht met auto Het Kwartet Rockefeller houdt vol Uitslag is nog onzeker =j HET WEER I Zwakke wind Russen herinneren Praae aan belofte Moesson regens in India: veel doden Toestand van Ike ernstig Training voor ruimtevlucht Fidel Castro liet Guevara in de steek Agnes Storms weer terecht van deze glanzende onder- zettertjes met fijn Indisch motief) in etui voor ieder die nu n nieuwe abonnee opgeeft! STII Nieuwe leidse Courant! Woensdag 7 augustus 1968 - 49ste jaargang [acteur: Dr. E. Diemer jofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is gheblcvcn mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur AK Vanavond valt de beslissing in het re publikeinse kamp. Nixon lijkt bijna niet meer te stuiten, ook al zal hij wellicht niet bij de eerste stemming zegevieren. De schijn kan echter bedriegen. Vannacht zal alle twijfel worden weggenomen. MIAMI BEACH (Florida, VS) Voordat de conventie van Republikeinse partij zich vanmiddag opmaakte, met veel ver- n haar presidentskandidaat te kiezen, had 'Nixon nog niet de 67 gedelegeerden achter zich, die hem een regelrechte overwin- ïing konden bezorgen. Hij zou meer dan 50 stemmen tekort omen. ie verbeten dc strijd dit jaar is, t uit de opmerking van gouverneur „tèfeller, dat Nixon bij de eerste mming 100 stemmen te weinig heeft, de tweede 150 en dat hy bij de dc ;zyn nek zal breken. In Nixons ifdkwartier lachte men, omdat hun Ddidaat al op 700 stemmen (33 meer nodig) zou kunnen rekenen. lixon moest echter toegeven er niet geslaagd te zijn, de delegaties van chigan en Ohio over te halen, hem steunen. Bij de eerste stemmingen ïgt het dan ook vooral van de gou- neurs van deze staten (Rhodes en morgen voordeel choc, manna 3 zakjes van 75 voor 59 In alles is muziek, als men slechts oren heeft. BYRON Johnson verlangt ernaar gewoon te kunnen doen zie pagina 7 Met tie politie? Kunt u even een astig meisje komen arresteren?" Machtige mogelijkheden voor kerk in deze tijd zie pag. Kernmerk j DE BILT - Terwijl lu.en ■■Jsland en Schotland de lucht- ^■ruk ook gisteren hoog bleef, trok ^•en iets in betekenis toenemend agedrukgebiedje vanuit Frank- lijk zeer langzaam naar het Fioorden. De lucht, die met een wakke oostelijke wind over ons and stroomde, was zeer vochtig Jn onsVbiel. Er ontwikkelden Qkieh in de loop van de dag dan Jok buien, hier en daar met on- -5«eer. ri DE BILT In het algemeen reel bewolking met enkele buien hier en daar onweer. Zwakke matige wind, in hoofdzaak Weinig verande in temperatuur. Strandweer m. De kleine storing die vanraor- nog bij Zeeland lag trekt ingzaam naar het noorden. Gis- niddag vielen er forse buien iet in Hazerswoude 51 en in loskoop 37 mm regen. Vrij veel iewolking met ook morgen nog jen buienkans. Zwakke zeewind, mperatuur 19 a 20 graden, zee water 18 graden. Vooruitzichten: Af en toe een jpklaring, maar in zijn geheel ?at onstabiel met een iets te lage mperatuur door een zeewind. Romney) af, of Nixon zal winnen. Van Rhodes is bekend, dat hij zelf presiden tiële aspiraties heeft. Ook Romney zou zich bedacht hebben. Intussen heeft Nixon laten doorsche meren dat hij van plan is, burgemeester Lindsay van New York (een uiterst linkse figuur in de Republikeinse Par tij) te kiezen als kandidaat voor het vice-presidentschap. Beiden wonen in New York. Naar aanleiding hiervan zei Nixon, de staat Illinois wellicht als zijn residentie te zullen kiezen. Nixon liet ook geruchten de ronde doen, dat hij naar Moskou en Parijs zou gaan om besprekingen te voeren. Desgevraagd hield hij zich nogal op de vlakte. Het is duidelijk, dat alles slechts een onderdeel is van de psychologische oorlogvoering op de conventie. Als zij voorbij is, hoeft Nixon als hij de kandidatuur bemachtigt er zich niet aan gebonden te voelen. Rockefeller Intussen heeft Rockefeller enkele suc cessen geboekt, die vooral psycholo gische betekenis hebben. Volkomen on verwacht kreeg hij de stem van gou verneur Evans van de staat Washington, die maandag de voornaamste rede mocht uitspreken. Ook hielden jonge betogers gisteravond lange tijd in de conventiehal een betoging voor Rocke feller onder de leus „Wij willen Rocky". Voorts sprak ds. Abernathy (opvolger van dr. Martin Luther King) zich uit voor de kandidatuur van Rockefeller. HU noemde Nixon onaanvaardbaar voor de Amerikaanse negerbevolking. Alleen Rockefeller kan volgens hem de ne gers terugwinnen vor de Republikeinse partü- Abernathy en 50 van zijn medewer kers kregen later gastzetels in de hal. Zij zeggen de 51ste staat die van de honger te vertegenwoordigen. O MOSKOU De leiders van de Russische communistische partij heb ben gisteren duidelijk gemaakt dat zij nu verwachten dat Tsjechoslowakije alle „anti-socialistische krachten" zul len onderdrukken. Het politburo van de Russische partij heeft een commu niqué uitgegeven waarin wordt ge zegd dat het de oproep zoals die in Bratislava is gedaan „voor een ver woede strijd tegen alle anti-socialis tische krachten" bijzonder op prijs stelt. Zonder Tsjechoslowakije bij de naam te noemen wordt dn de verkla ring gezegd, dat de partijen nu de bepalingen van de verklaring van Bratislava in praktijk moeten bren gen. Het politburo was zoals gebrui kelijk na internationale bijeenkom sten bijeen om te praten over de resultaten van de besprekingen in Cierna en Bratislava. Westers krediet PRAAG Westeuropese landen heb ben onderling contact gehad over de mogelUklieid. samen aan Tsjechoslowa kije een groot krediet te verlenen in dien Moskou blyft weigeren dat land een gevraagde lening (van 1400 mil joen gulden), te verstrekken, zo ver luidt in Praag. Startschot van Margriet Prinses Margriet loste gisteren het startschot voor de zeilwed strijden in het kader van de internationale Seaweek. Luite nant-ter-zee le klas C. J. de Jong, voorzitter van het zoed- strijdcomité, beschermde haar tegen de stromende regen. DEN HAAG Aan de voortdurende stijging van de werk loosheid is voor de eerste maal dit jaar een einde gekomen. Eind juli was de geregistreerde arbeidsreserve voor mannen en vrou wen gecorrigeerd wat betreft de seizoensinvloeden 93.600, wat 3.900 minder was dan eind juni. Onder de geregistreerde ar beidsreserve vallen ook de personen werkzaam op de aanvullen de werken en sociale werkvoorzieningsobjecten. Het aantal werklozen was eind juli voor respectievelijk man nen en vrouwen 63.600 en 7.800. Bij de mannen was dit cijfer 5.800 hoger dan eind juni. Vergeleken met eind juli 1967 trad een daling op met 6.100 door minder werkloze metaalbewerkers (1.200) en bouwvakarbeiders (6.300). Daarentegen was er een stijging van het aantal werkloze handels- en kantoorpersoneel (1.600) en minder geschikten (2.400). De oorzaak van de stijging van het werkelijke aantal werklozen ten op zichte van juni is, volgens het minis terie van sociale zaken en volks gezondheid, dat in juli jongeren, die van school komen, zich laten inschrij ven. Deze stijging was nu echter ge ringer dan het vorig jaar. De meeste jongeren (5800) waren minder dan één maand werkloos. Bij de arbeidsbureaus waren eind juli 57.700 vacatures geregistreerd voor mannen, tegen 59.800 een maand eerder en 51.400 een jaar tevoren. NEW DELHI Door de over vloedige moessonregens zijn in India overstromingen veroorzaakt die minstens een miljoen mensen schade hebben berokkend en vele levens hebben geëist. De staat Goejaret in het westen is het ergst getroffen, daar staat 1.560 vierkante kilometer onder water. De verbindingen met de getroffen gebie den zijn verbroken, zodat men in New Delhi een onvolledig overzicht heeft over de aangerichte schade. De rivieren That Tapti en Kar jan zijn buiten hun oevers getreden. Veel dorpelingen zijn verdronken en grote delen van de oogst, wegen, spoorweg en 'kabelverbindingen zijn vernield. Verwacht wordt dat zaterdag de 24.000 postbeambten in Canada weer aan het werk zullen gaan. Zij staken sinds 18 juli. De vakbonden en de direc tie van de posterijen hebben gisteren een akkoord bereikt over nieuwe ar beidsvoorwaarden. Het aantal vacatures voor vrouwen was eind juli 32.000. In het gehele land daalde de vraag naar manne lijke arbeidskrachten. Laatste poging van Israël om het gekaapte vliegtuig vrij te krijgen TEL AVTV De adjunct-secretaris generaal van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken, Sjeloesja, is vanmorgen naar Rome vertrokken, om een laatste poging te doen het gekaap te EI Al-vliegtuig in Algerië vry te krygen. Gisteravond werd het vertrek van een vliegtuig van de El Al uitgesteld, na dat een stuwardes vier verdachte man nen aan boord had gezien. Het bleken vier Arabieren te zijn. Hun papieren waren echter in orde. Een uur later vertrok het toestel naar Instanboel. AMSTERDAM Op verzoek van de Unesco in Parijs heeft het Unesco-centrum Nederland een be drag van 10.000 dollar ter beschik king gesteld voor voedsel voor kin deren in Biafra. De Unesco zal de ontvangen bedragen voornamelijk besteden aan voeding voor kinderen beneden de twaalf jaar. Apollo 7-commandant Walter Schirra springt uit een Apollo- cabine in een rubberbootje, waar twee andere bemannings leden reeds inzitten: Walter Cunningham en Don Eisele. De oefening is een onderdeel van het trainingsprogramma voor hun komende ruimtevlucht, de eerste vlucht programma. in het maan- SNELLE ACTIE HAAGSE POLITIE DEN HAAG Twee vrouwen zijn gisteravond op de Meppel- weg in Den Haag door een auto overreden en gedood. De auto mobilist reed door, maar na een bliksemsnelle actie van de politie kon hij in de schildersbuurt wor den aangehouden. Het bleek de 45-jarige Hagenaar J. H. te z(jn. Het ongeluk gebeurde rond half- acht. Twee vrouwen staken op de hoek van de Meppelweg en de Olst- straat de weg over, terwijl zij zich met paraplu's tegen de regen be schermden. Beide vrouwen moeten op slag zijn gedood. Een van hen werd veertig meter door de auto meegesleurd. De slachtoffers zijn de 68-jarige mevrouw A. C. de Graaf-de Hon uit de Weth Frankenstraat in Amster dam en haar 72-jarige zuster W. C. A. de Hon uit de Coevordenstraat in Den Haag. BOLIVIAANS DAGBOEK: NEW YORK Een Ncwyorkse uitgeverij heeft de Boliviaanse versie van het dagboek van Ernesto „Che" Guevara gepubliceerd. Uit deze versie blijkt, dat de Cubaanse pre mier Fidel Castro zijn vroegere me dewerker in de laatsie dagen van zijn mislukte revolutie in de steek heeft gelaten. De uitgeverij heeft bekend ge maakt, dat deze versie afkomstig is van het Boliviaanse leger en dat hel dagboek niet door de Bolivianen is gecorrigeerd. Behalve het dagboek- van „Che" bevat de uitgave ook de dagboeken van drie medestrijders. Vorige maand publiceerde de Cu baanse regering ook een dagboek van Guevara, volgens Havanna het enige originele. Het boek was door de Boli viaanse minister van binncn'andse zaken Arguedas naar Cuba gesmok keld. De politie kreeg van getuigen een signalement van de auto. Volgens deze getuigen reed de automobilist met vrij grote snelheid over de Meppelweg. De voorruit van de wa gen werd door de botsing vernield. Na een speurtocht werd de auto in de schildersbuurt opgemerkt. Enkele straten volgde de politie de auto, waarna de bestuurder tot stoppen werd gedwongen en kon worden aangehouden. Bij aanhouding constateerde een politieman dat J. H. geen bril droeg. Op zijn rijbewijs stond aangetekend, dat hij tijdens het autorijden een bril moest dragen. Het vermoeden bestaat ook dat de automobilist onder invloed van me dicijnen was. De politiearts zal de man aan een medisch onderzoek onderwerpen. Meisjes lagen zes dagen onder puin MANILLA Twee meisjes zijn van morgen een uur na elkaar levend on der de puinhopen van een flatgebouw in de Philippijnse hoofdstad Manilla gehaald. Het gebouw stortte zes dagen geleden in, na de aardbeving. Reddingploegen hebben ken geborgen. 209 lij- WASHINGTON De Amerikaanse oud-president Dwight D. Eisenhower heeft gisteren voor de derde maal in ruim drie maanden tijd een hartaan val gehad. Zijn toestand schijnt ern stig te zijn, zo ernstig zelfs dat dok toren het nodig hadden geacht om zijn zoon, Johnr naar het Walter Reed zie kenhuis te Washington te ontbieden. John Eisenhower arriveerde giste ren met zijn 19-jarige dochter Barba ra. De rest van de familie was in Miami Beach achtergebleven, waar de republikeinse conventie wordt ge houden. Maandagavond had de voormalige president via een televisie-draadver binding de afgevaardigden op het congres nog toegesproken. Eisenhower verbleef al geruime tijd in het mili taire hospitaal Walter Reed om te herstellen van de vorige hartaanval len. De middelbare scholen in Guate mala zijn gisteren gesloten nadat 5.000 scholieren in staking waren gegaan als protest tegen de naar hun mening nog te lange verplichte voorbereiding om tot de universiteit te worden toegelaten. Bouwverordening TN de krant van 19 juli spraken wy er onze bevreemding over uit, dat vele gemeenteraden een modelveror dening van de Vereniging van Neder landse Gemeenten zonder veel dis cussie en correctie hebben geslikt. Het verheugt ons, dat de gemeente raad van Schipluiden reeds op 30 juli een juridisch bedenkelijke bepaling van de eerder vastgestelde bouwver ordening heeft geschrapt. Het eerste lid van arfikel 36 bepaalde, dat op gronden waarvoor nog geen bestemmingsplan is vastgesteld uit sluitend ten behoeve van agrarische bedrijven gebouwd mag worden. De raad was reeds eerder bil het ver lenen van bouwvergunningen te recht tot de conclusie gekomen, dat voornoemde bepaling in strijd is met de Wet op de Ruimtelijke Orde ning, welke een uitputtende regeling geeft voor bestemming van gronden: de raad had de bepalinf v»n artikel 36 der bouwverordening daarom als administratieve rechter-hi- beroep bij het verlenen van de bout» vergunnin gen reeds niet toegepast. Terecht heeft de gemeenteraad daar aan nu de consequentie verbonden dat artikel 36 lid 1 van de bouwver ordening moest worden ingetrokken. Het getuigt bij deze gemeenteraad van een juist inzicht. Niet iuichen TANGZAMERHAND komen de half jaarcijfers van de Nederlandse bedrijven los. En dan wordt gelijk de vraag weer actueel: hoe zit het met de internationale conjunctuur en welke is de weerslag op onze bedrij vigheid? Berichten uit Duitsland zijn uitge sproken optimistisch. Aangezien dat onze belangrijkste handelspartner is. zou dit een reden kunnen zijn een wat zonniger toekomst te verwachten. Het enige tyd geleden verschenen rap port van dc OESO, de organisatie voor economische samenwerking, wekt voor wat betreft de VS ook verwach tingen over verbetering van de beta lingsbalans. Zjjn dc tot nu toe verschenen cijfers van enkele Nederlandse grootindus trieën betrekkelijk gunstig, opvallend is wel dat by middelgrote bedrijven in verschillende bedrijfstakken de verhouding tussen winst en geïnves teerd kapitaal onvoldoende is. Ook in financiële kringen beoordeelt men de situatie niet onverdeeld gun stig. Zeker, de voor de tweede helft van dit jaar verwachte opleving lijkt een feit te worden, anderzijds wijst men daar op de bepaald labiele inter nationale monetaire situatie. In korte tyd is de zwakte van de Franse franc gebleken. Door onvoor ziene omstandigheden als stakingen en relletjes weliswaar. Maar het zijn nu juist dit soort omstandigheden waar men rekening mee moet hou den; men weet alleen niet, wanneer, waar en welke onvoorziene feiten het zullen zijn. Het Britse pond zakt niet verder. In ternationale samenwerking heeft ver dere terugval verhinderd. In Londen zjjn de zorgen echter nog groot. Bin nenlandse moeilijkheden en verplich tingen in de wereld werken daar stabiliteit niet in de hand. Datzelfde kan men van de VS zeggen. Hoeft dit alles nog niet tot pessimisme te leiden, al te veel gejuich Ijjkt ook voorbarig. HANAU De achttienjarige Ag nes Storms uit Simpelveld is weer terecht. Zij werd in de Duitse plaats Hanau aangehouden. Op 24 juni was zij spoorloos verdwenen. In het weekeinde gingen haar ou ders naar Langenselbold waar zij bij een Griekse arbeider onderdak had gevonden. Voordat haar ouders er waren, had het meisje echter weer de benen genomen. Maandag probeerde zij bij een fa milie in Steinheim een kamer te hu ren. Deze familie herkende haar ech ter uit de bladen en noteerde het nummer van de auto waarin zij mee reed. De wagen bleek van een Turkse arbeider, die met Agnes later in Ha nau werd aangehouden. Ik geef op als nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam 1 I I Opw m In,**.! Ba„m

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1