PRAAGSE HERVORMERS WINNEN HET PI,F,IT Commentaar JAMIN Vier mammoets voor Verolme Het Kwartet Invalide miljonair nog in levensgevaar advocaatbowls (RITA) HET Willi BOUW VAN DOK GESTART Voor kerken 50 miljoen Turk steekt vrouw neer op station Geestelijken veroordeeld Gevechten aan rand Saigon 30797* van deze glanzende onder- zettertjes (met lijn Indisch motiefin etui voor ieder die nu n nieuwe abonnee opgeeft! T Nieuwe Leidse Courant r Maandag 5 augcshjs 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Dkactaur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghcbleven mijn hert in tcghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 - Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13f35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De Tsjechoslowaakse partijleider, Alexander Dubcek, heeft gisteravond voor tv en radio gezegd, dat in Bratis lava geen geheime overeenkomst is gesloten. Alle besluiten zijn in de slot verklaring vermeld. Kcnhritl binnen het part ean 11 'ttr.sehun aatrrtlag in Bratislava verzekert! Ufa laffe aanslag in villa Gouverneur Nelson Rockefeller is een der goede kanshebbers bij de Kandidaatsstelling door de Repu blikeinse Partij voor de Ameri kaanse presidentsverkiezingen. Op een bijeenkomst aan de vooravond van de conventie strekte hij beide armen om een overwinningsteken te maken. Op zijn vroegst woens dag zullen we weten of hij een vooruitziende blik had (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) BRATISLAWA De eenheid binnen het Warschau pact is, voorlopig althans, bewaard. Na de besprekingen tussen Russische politburo en het Tsjechoslowaakse partij presidium in Cierna aan de Theiss, na de slotconferentie ook van de communistische partij leiders van het Oostblok in Bratislawa, kan duidelijker dan ooit gesteld worden dat de Praagse hervormers een over winning hebben behaald. BERGEN OP ZOOM De po litie heeft nog geen spoor gevon den van de dader van de aanslag op de 75-jarige invalide miljo nair Chr. P. J. M. Rogier in zijn villa aan de Faurestraat in Ber gen op Zoom. De oude man, directeur-eige naar van de machinefabriek en ijzergieterij Rogier Nerincx Richter NV werd zondagmorgen om half acht door zijn huis knecht-chauffeur gevonden. Het slachtoffer lag in zijn nachtkle- ling- voorover over de drempel van hal m eetkamer en had een diepe snede in ie hals en een ingeslagen schedel. De verwondingen zyn waarschijnlijk toegebracht met een mes en een antie ke kandelaar, die bü het lichaam wer den aangetroffen. In levensgevaarlijke toestand is de heer Rogier naar het be ademingscentrum van het St Elizabeth- ziekenhuis in Tilburg gebracht. Het staat nog niet vast wat het motief van de aanslag is geweest. Weliswaar was het hele huis overhoop gehaald, maar de politie houdt rekening met de mogelijkheid dat men hiermee de ware reden heeft willen camoufleren. nvalide Vrijgezel Chris Jan Pieter Marie Ro gier stond in zijn woonplaats bekend als een welgesteld en vrijgevig patri ciër. die sinds het overlijden van zijn zuster alleen woonde. Sinds hij vorig jaar een hersenbloeding had gekregen en daardoor licht verlamd geworden was. kwam hij niet zo vaak meer op de fabriek aan de Wattstraat als vroe ger. De keren diat hij er kwam liet hij zich door zijn 50-jarige huisknecht Piet v d. Boom brengen in zijn nieuwe blauwe Rolls Royce. Zaterdagavond was Van de Boom nog bij hem geweest en had hem in de tuin zijn thee gebracht. Om zes uur zei de heer Rogier, dat zijn huisknecht wel naar huis kon gaan omdat hij de heer R. om kwart over zes een af spraak voor een etentje had met zijn buurvrouw, mevrouw VisserKnöps en haar vriendin, mevrouw Dirven. Toen deze op de afgesproken tijd bel den, kregen zij echter geen gehoor meer. De heer Rogier zat toen niet meer in de tuin. Bij een reeks latere telefoontjes vanuit het restaurant bleef de telefoon de i/i-gesprek-toon geven. De politie .neemt aan dat de dader het afscheid van de heer Rogier van zijn chauffeur heeft afgewacht en hem daarna naar binnen heeft gelokt. Er zijn namelijk geen sporen van braak gevonden. Voor de aanslag heeft waarschijnlijk een vechtpartij plaats gehad, waarbij de heer Rogier zich met zijn stok moet hebben verweerd. Hij werd pas de volgende ochtend in bewusteloze toestand door zijn huis knecht gevonden. De politie heeft nog niet kunnen vaststellen wat er in de villa is vermist. Het bedrijf van de heer Rogier telt 120 man personeel. Er komen geen vreemde troepen in het land, de sinds januari verworven vrijheden blijven gehandhaafd, de soe vereiniteit in binnen- en buitenlandse aangelegenheden is gewaarborgd, kortom: de koers van de Tsjechoslo waakse nieuwlichters kan worden voortgezet. Stereotiep In de overeenkomst, die zaterdag avond in Bratislava werd ondertekend door Brezjnef (Sowjetunie), Dubcek (Tsjechoslowakije), Gomoeika (Polen), Kadar (Hongarije), Ulbricht (Oost- Duitsland) en Zhivkov (Bulgarije) Roemenië had voor de zoveelste keer verstek laten gaan wordt de on derlinge trouw en aanhankelijkheid bezongen in de inmiddels stereotiep geworden communistische toonzetting. De broederpartyen verklaarden onder meer dat het slechts mogelyk is op de socialistische weg voort te gaan, als „de leidende rol wordt ver sterkt van de werkende klasse en de communistische party als haar voor hoede". Voor het oplossen der problemen van de verdere socialistische ontwik keling mag elke party haar nationale belangen als uitgangspunt nemen. „De onverzoenlijke strijd tegen de bourgeois-ideologie", zo wordt verder in de overeenkomst gezegd, „is een voorwaarde voor het succes in de uit bouw van de posities van het socia lisme". De broederpartyen zullen nooit toestaan dat er (door wie dan ook) een wig gedreven wordt tussen de socialistische staten. Zinspeling In het ïyvige document, dat kenne lijk vóór de slotconferentie in Bratis lava is opgesteld, wordt met geen woord gerept over de actuele proble men van Tsjechoslowakije. Wel komt er een zinspeling invoor op het recht van zelfbeschikking "in binnen- en bui tenlandse aangelegenheden. In het op de grens van Oostenrijk en Hongarije liggende Bratislava zyn Dubcek en de zünen zaterdag niet door de bondgenoten aan de kaak gesteld. De fase van de beschuldiging werd kenneiyk in Cierna aan de Theiss af gesloten. Zelfs de bewuste Warschau- brief, die in Tsjechoslowakije zoveel kwaad bloed heeft gezet omdat de daarin vervatte voorwaarden als een ongewenste inmenging worden be schouwd, is niet ter sprake gekomen. Waar het om ging, was een mani festatie van trouw aan het Warschau pact en een herziening van de onder linge relaties. In het openbaar moest beleden worden dat er geen enkele aanleiding was elkaar te wantrouwen. Uit zwakte werd kracht geput om te verhinderen dat nog meer afvallige stromingen binnen het Oostblok kan sen op het invoeren van nieuwe va riaties op de communistische leer zou den kunnen krijgen. Hoe duur de zege van Tsjechoslo- wakye is geweest, wordt in de over eenkomst van Bratislava op geen en kele wijze aangestipt. Van de ondoor grondelijke gezichten van de vele com munistische partybonzen, die daar iets meer dan een etmaal bijeen waren, was dit evenmin af te lezen. Volgens waarnemers zyn er echter zeker enkele tegemoetkomingen ge daan. Men spreekt over een Tsjecho slowaakse garantie dat de bewaking van de Westgrenzen zal worden ver sterkt, over het toelaten van Russi sche waarnemers ter controle van de defensiemaatregelen langs het IJze ren Gordyn, en van een zekere mate van zelfcensuur van de zijde van de pers, die, na het vieren van de teugels, in een stroom van kritiek op het com munistische systeem is losgebarsten. Deze tegemoetkomingen, waarvan het lid van het Tsecho- slowaakse partij presidium, dr. Spacek, gistermiddag in zeer vage bewoordingen sprak, vallen in het niet bij de concessies, die Moskou en zijn satellietstaten hebben moeten doeiï. Zfclfs de grootste pessimist geeft thans toe dat niet Tsjechoslowakije, maar de Sowjetunie het onder spit heeft gedolven. Voor vervolg zie pag. 2 ORANJEWOUD Voor haar wo ning in Oranjewoud is gisteravond de 79-jarige weduwe Jantje de Vries van Dijk door een personenauto aan gereden. Zij was op slag dood. Winstpunt TAE confrontatie met de Oosteuropese bondgenoten heeft Tsjechoslo wakije een belangrijk winstpunt op» geleverd: het kan baas in eigen huis zijn zolang het zich aan afspraken houdt. Toen een week geleden de besprekin gen begonnen, werd dit resultaat nauwelijks mogelijk geacht. Dat het tóch tot stand kwam, wijst erop dat de Russische leiders eieren voor hun geld kozen. Overigens is het probleeip Tsjecho slowakije hiermee niet uit de wereld geholpen. Met argusogen zullen Rus sen, Oostduitsers en Polen ook verder de gebeurtenissen in Praag gadeslaan. Men zou kunnen zeggen, dat de Tsjechoslowaken voorwaardelijk in vrijheid zijn gesteld met een proeftijd van onbeperkte duur. Van hun gedrag hangt af, of opnieuw zal worden In gegrepen. Tsjechen en Slowaken zullen het an ders zien. Zij beschouwen het resul taat als bevestiging van de vrijheden die z\j moeizaam hebben herwonnen. Toch doen zij er goed aan zich bewust te zijn, dat er op hen wordt gelet. Bij het stellen van hun eisen dienen de Tsjechoslowaken te beseffen, dat te Bratislawa ook voor hèn grenzen zijn getrokken. Hebben zy begrip voor de nieuwe situatie, dan biedt de betrekkelijke vrijheid onder communistische leiding vele mogelijkheden, die er onder het bewind van Novotny niet waren* Beeld van een belangrijke mijlpaal in de geschiedenis van Oost-Euro pa: de ondertekening van de ge meenschappelijke verklaring, die de zes Oosteuropese communisti sche partijen zaterdagavond heb ben uitgegeven. Op de foto (boven, van links naar rechts) de Tsjechi sche delegatie met president Svo- boda, partijleider Dubcek en pre mier Cernik en (onder, van rechts naar links) de Russische delega tie met partijleider Brezjnef, pre sident Podgorny en P. Sjelest. morgen /oordeel ISO gram van 89 voor 7» niet duur wel heerlijk BONN De Westduitse lucht macht heeft zijn 85ste „Starfighter" verloren. Het vliegtuig stortte bij een oefencentrum in Arizona in de Vere nigde Staten neer. De vlieger verloor het leven. Een man die eenmaal schipbreuk leed is bang voor iedere zee. OVIDIUS Studentendemonstraties zijn meer dan generatieconflict zie pag. Kernmerk. „Let maar niet op mij....** Amerikaanse tv-stations bieden tegen elkaar op zie pag. Radio en TV. DE BELT Gedurende het weekeinde werd de circulatie bo ven Westeuropa enerzijds beheerst door een hogedrukgebied, dat van Schotland tot boven Scandinavië reikte en anderzijds door gebie den met lage barometerstanden boven Zuid- en Zuidoost-Europa. Behoudens in Zeeland en ten noor den van de lijn Den Helder-Twen- te. regende het langdurig en kwa- men plaatselijk ook fikse onweers buien tot ontwikkeling. DE BILT Warm weer met zonnige perioden, maar ook plaatselijk een regen- of onweers bui. Zwakke tot matige, langs de Waddenkust af en toe vrij krachtige wind tussen noord en oost. Strandu-eer Een storingsfront heeft zondag vrijwel de hele dag regen gebracht in het westen, midden en zuiden van het land. Dit storingsgebied Lost langzaam op maar geeft toch nog veel bewolking met ook mor gen nog een kleine buienkans. Zwakke tot matige wind tussen noord en noordoost. Temperatuur 18 tot 20 graden, zeewater 18 gra den. Vooruitzichten: Af en toe even zon maar nog licht onstabiel met matig strandweer. (Van onze scheepvaartredacteur) ROTTERDAM Het Verol- me-concern heeft opdrachten ontvangen vopr de bouw van vier mammoettankers: twee voor Noorse en twee voor Is raëlische rekening. De vier sche pen die een waarde vertegen woordigen van 280 miljoen gul den moeten alle vóór midden 1971 afgebouwd zijn. Ze zullen worden samengesteld in het bouwdok waarvoor Verolme on langs deregeringsgarantie kreeg. Vandaag is men in de Botlek of ficieel met de bouw van dit dok begonnen. Deze gigantische orders die in één week zijn geboekt maakte president-direkteur C. Verolme zater dagochtend bekend na de stapelloop van het vrachtschip Straat Auckland op zijn werf in Alblasserdam. De Noorse rederij J. Sigvald Ber- gesen in Oslo heeft twee tankers van elk 265.000 ton besteld. Bij het opstellen van het contrakt is echter bepaald dat de schepen eventueel binnen drie maanden nog vergroot kunnen worden tot 300.000 en 400.000 ton. Deze beslissing hangt af van de plannen die de grote oliemaatschap pijen hebben voor wie Bergesen met de tanlkers in charter gaat varen. De kans op uitbreiding is volgens de heer Verolme zeer groot. In elk geval zijn de schepen voor Noorwegen nu ook al de grootste die ooit in ons land zullen worden gebouwd. De twee andere tankers zijn voor de Israëlische rederij Meridor; ze worden ongeveer 250.000 ton. T uxialf Inclusief deze vier nieuwe op drachten heeft het concern momen teel twaalf mammoettankers te bou wen. Daarbij zijn de vier schepen die de Shell in opdracht heeft bij de NDSM in Amsterdam, de werf die een maandgeleden door Verolme is gekocht. Verolme zelf had drie tan kers van 255.000 ton voor de Esso en een van 250.000 ton te bouwen voor de Belgische oliemaatschappij Petro- fina. De NDSM zal worden ingeschakeld bij de bouw van de vier nieuwe schepen. Waarschijnlijk zullen er in Amsterdam diverse sekties worden gebouwd, die na gereedkomen naar de Botlek worden gesleept en daar aaneen worden gelast. Dat gebeurt in het nieuwe dok, dat over 15 maanden klaar kan zijn. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG De inhoud van het rapport van de staatscommissie-Van Walsum is bekend geworden. De commissie adviseert jaarlijks 50 mil joen gulden uit te keren aan de ker ken voor hun zielszorg en eredienst. Dit in de plaats van de 3,5 miljoen, die thans elk jaar worden uitgekeerd aan die kerken, die al in het jaar 1815 bestonden, voor de predikants plaatsen, die er in 1815 waren, op basis van het toenmalige predikants inkomen. Zie pagina Kernmerk. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 37-jarige me juffrouw A. M. B. is zaterdagochtend ernstig gewond nadat zij in het Cen traal Station door een Turkse gastar beider met een mes is neergestoken. De vermoedelijke dader, de 32-jarige B. R., met wie het slachtoffer al eni ge jaren samenwoont, is nog voort vluchtig. Volgens getuigen zaten de man en de vrouw met een baby van vijf maanden op een bank op het vierde perron, toen zij ruzie kregen. De Turk gooide de vrouw op de grond en stak haar vervolgens viermaal, waarvan tweemaal in de buik en tweemaal in de borst. Daarna is hij gevlucht Bij aankomst in het Zuiderzieken- i huis bleek de toestand van de vrouw levensgevaarlijk. Een operatieve in- J greep bracht echter spoedig verbete- j ring in haar situatie. De Rotterdamse politie schijnt de j dader op het spoor te zijn. In de nacht van zaterdag op zondag vond zij namelijk in de Schiestraat de auto van de gezochte Turk. In Griekenland ATHENE Mgr. Philippos, voor malig bisschop van Drama in Noord-Griekenland is zaterdagavond door een militair tribunaal in Athene wegens laster tot vijftien maanden gevangenisstraf veroordeeld. Twee Archimandrieten en een burger kre gen straffen van vijf tot acht maan den. Alle vier waren beschuldigd van het verspreiden van beledigende brie ven welke betrekking hadden op het zedelijk gedrag van verscheidene prelaten, onder wie de aartsbisschop van Athene en primaat van Grieken land, mgr. Hieronymos. In de brieven was onder meer gezegd dat de prela ten homosexuelen zijn. Het proces is achter gesloten deuren gevoerd. PILOTEN VRIJ SAIGON Aan de rand van Saigon hebben Zuidvietnamese troepen vanacht gevochten met een Vietcong-strijdmacht. De Vietcong-militairen werden op de vlucht gejaagd. Zij lieten wa pens en springstoffen achter. Amerikaanse parachutisten hebben langs de kust een grote hoeveelheid dollars gevonden, die de Vietcong daar had opgeslagen. Het geallieerde hoofdkwartier in Saigon neemt aan. dat de Vietcong met het geld rijst wilde kopen. De Amerikaanse luchtmacht gaat onverminderd voort met het bom barderen van Noordvietnamese- en Vietcongstellingen. De Vietcong haal de zaterdag twee Amerikaanse heli copters en een straaljager neer. De drie Amerikaanse piloten, die door Noord-Vietnam werden vrijge laten, zijn op weg naar de Verenigde Staten. Zij verklaarden in Bangkok, dat zij goed waren behandeld. Ze verwachten dat Hanoi deze maand nog meer piloten zal vrijlaten. In Saigon duurt de politieke strijd tussen president Van Thieu en vi ce-president Ky voort. Van Thieu ontsloeg zaterdag een aanhanger van Ky, luitenant-generaal Khang. PARIJS Frankrijk heeft zater dagavond de derde kernproef in de huidige serie genomen boven het Atol Mururoa in het Zuiden van de Stille Oceaan. Het was volgens een mededeling van het Franse ministerie voor de strijdkrachten een experi mentele atoombom van middelgrote kracht. bel VOOR GRATIS HUISORGAAN. WAARIN: KANTOORMEUBELEN BRANDKASTEN. KLUIZEN Cl E BA-SYSTEMEN KANTINE-INRICHTING ORGANISATIEMIDDELEN DIRECT I E KAMERS Ik geef op als nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. betaalt: per kwartaal per maand Inzenden aan Bureau ven dft Wad i

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1