Wordt nu pas leek9 vindt Van der Marei 5 NA MANILLA NU OOK AARDBEVING IN MEXICO CITY Ook KLM dupe van vertraging Nederlandse automobilist betaalt meeste belasting 99 Industrie in het geweer tegen te lage prijzen merkartikelen 9 Duitsland heeft laagste prijzen Antieke auto's in race Parijs-Amsterdam m In september twee miljoen auto's Carrosserie van de toekomst? GROTE VW 7 ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1968 (Van een onzer redacteuren) WASSENAAR J. van der Marei (50), de man die door dertien industrieën van naam is gedaagd voor een kort geding 6 augustus in Utrecht omdat hij hun merkartikelen onder de prijs verkoopt, vindt het nu pas leuk worden. „'t Zijn geen kleine jongens en er is natuurlijk een kans dat zij winnen, maar dat maakt me niets. Aan mijn produkten kom ik toch wel. Desnoods betrek ik het van dochterbedrijven in het buitenland en dan ben ik nog net zo goedkoop". Achter het bureau in het tuinhuis van zijn bedrijf aan de rijksweg in Wassenaar, ziet autohandelaar Van der Marei de toekomst opgewekt te gemoet. Of hij wint of verliest bij het kort geding, vindt hij niet be langrijk. „De zaken gaan toch door. 't is gewoon een leuk spel". Aanleiding voor het proces waren de activiteiten in zijn dit jaar in ge bruik genomen Autorama-super- markt in Breda. Voor het eerst begon hij daar ook met de verkoop van levensmiddelen, alle artikelen die men in een normale supermarkt ook kan krijgen. Tot dan had hij zich in zijn andere acht autorama's beperkt tot autoaccessoires, huishoudelijke apparaten en kampeerbenodigdheden. Voor twaalf bij de verkoopcombi natie Viva aangesloten fabrikanten en voor Lever's Zeep Mij, die aan- •f vankelijk leverden aan de super- markt, was het al gauw duidelijk, lui welke bedoelingen de heer Van der De' Marei had. toen hij deze merkartike len 10 tot 30 procent onder de prijs verkocht. Zij staakten de leveranties. De su- Jj permarkt draaide echter normaal lei door: de heer Van der Marei betrok zijn artikelen van andere bedrijven elf en van dochterondernemingen van de dertien in het buitenland. D Goedkoper De opzet van zijn autorama-nieu- wf-stijl is de verkoop zonder tussen komst van de detaillist. Hij biedt giossiers standruimte aan in zijn su- /ermarkt onder de voorwaarde, dat hij een klein deel van de omzet krijgt toegeschoven. Voor veel gros siers is dit zeer aantrekkelijk geble ken. Is distributie van hun produkten onder detaillisten een vrij kostbare zaak. ook al doordat men veelal lang op geld moet wachten, bij de verkoop a Prof. dr. P. Muntendam -ZIEKENFONDSEN MOETEN DE PIL VERSTREKKEN HOOGEVEEN Prof. dr. P. Mun tendam, hoogleraar te Leiden en oud-direkteur-generaal voor de volksgezondheid, heeft in Hoogeveen gepleit voor het verstrekken van de pil door de ziekenfondsen. Prof. Muntendam vond het vreemd, dat de pil wel door de ziekenfondsen wordt verstrekt als het gaat om be handeling van bepaalde afwijkingen, maar niet wanneer de geestelijke volksgezondheid en de sociale positie van de vrouw hiermee gemoeid zijn. via de supermarkt werkt men voor delig: er wordt alleen in grote partij en geleverd, men heeft geen distribu- tiekosten en bovendien betaalt de klant contant. Dat dit systeem door de consument wordt gewaardeerd, blijkt uit de om zetten: in Breda noteert van der Ma- rel zo'n ton per week. De produkten bestaan behalve uit levensmiddelen, ook uit textiel, confectie, wit gedistil leerd. schoenen en witte benzine. Binnenkort komen daar vlees, groen ten en fruit bij. Het plan van de heer Van der Ma- rel (directeur van 15 nv's en 350 man personeel) is, binnen vijf jaar nog twintig van deze supermarkten te bouwen die alle aan de uitvalswegen van steden of kleinere plaatsen ko men te liggen. Voorwaarde is, dat in de directe omgeving tenminste 100.000 mensen wonen. De eerste plaatsen waar hij gaat bouwen zijn Zwolle, Beverwijk en Katwijk. „In deze supermarkten zal alles worden verkocht wat maar denkbaar is", zegt hij, „van punaises tot tele visietoestellen toe". Reelamo Dat hij daarbij zal worden gehan dicapt door de industrie, verwacht hij niet. „De dertien die me nu een kort geding aandoen, zijn natuurlijk handige jongens. Officieel is de verti cale prijsbinding afgeschaft, maar zij zijn erin geslaagd deze afschaffing voor hun produkten ongedaan te ma ken." „Dat is handig, natuurlijk, maar de consument is er niet mee gebaat. Ge lukkig ben ik niet van ze afhankelijk. Er zijn tpedrijven die minder hoog te paard zitten, en die willen graag le veren. 't Is voor zulke bedrijven en vooral de buitenlandse toch een pracht reclame. Ze brengen er hun naam direct mee op de markt". Om alles zo goedkoop mogelijk te houden, richt de heer Van der Marei zijn autorama's zo sober mogelijk in. „De klant vraagt geen luxe zaak, hij wil alleen voordeel voor zichzelf". Bij al die nieuwe supermarkten zal hij zich tevens richten op de automo bilist. Er komen quick-service-sta- tions bij en tevens zal hij er repara ties kunnen laten verrichten en witte benzine tanken. Vooral dat laatste heeft directeur Van der Marei de laatste jaren geen windeieren gelegd. „In Utrecht heb ik dertig procent van de benzine- markt in handen gehad. Nu is dat wat gedaald omdat er meer pompen zijn bijgekomen, maar neem nu bij voorbeeld Emmcn: daar hebben we «fcv een weekqmzet van zo'n 40.000 liter". Bij de meeste van zijn bedrijven verkoopt hij nu witte benzine. „Een paar hebben nog merkbenzine in de pomp, maar zodra de contracten zijn afgelopen, gaan we ook daar op wit over". Groei De moeilijkheden die hij nu onder vindt met grote bedrijven zijn voor miljonair Van der Marei niet nieuw. Toen hij in zijn autorama in Utrecht begon met de verkoop van goedkope banden en auto-accessoires, kwamen ook fabrikanten, handelaren en gara gehouders in het geweer. Hinder heeft hij daarvan echter nauwelijks ondervonden, in ieder geval minder dan van de belastingdienst, waarmee hij het enige tijd geleden aan de stok kreeg en als gevolg waarvan hij werd veroordeeld tot een forse boete. De groei van zijn bedrijven is er niet door belemmerd. Sinds hij kort na de oorlog in Wassenaar een zaak J. van der Marei: woon door „We gaan ge opende voor tweedehandsauto's, later zelf auto's gingen importeren (o.m. nu ook de Japanse Mazdu), heeft zijn onderneming zich steeds uitgebreid en is nu zelfs een heel andere kant uitgegaan. „De auto's blijven er wel, natuurlijk, maar er zijn nog zoveel meer produkten waarmee goed zaken is te doen". Of hij dat allemaal nog nodig heeft? „Nee, ik verdien al genoeg, maar ik vind het gewoon leuk. 't Is een spel". De 17-jarige Lita Padilla vertelt, hoe zij er tijdens de aardbeving in Manilla in slaagde, uit een flatgebouw te ontsnappen, dat op instorten stond. Zij werd ge wond door vallend puin. Er kwa men vele tientallen mensen om. MEXICO CITY MANILLA Terwijl men in het puin in de Philip- pijnse hoofdstad Manilla nog steeds zoekt naar slachtoffers van de aardschok van gisteren er zijn reeds 82 stoffelijke overschotten ge borgen werd Mexico City getrof fen door een drie minuten durende aardbeving. Volgens de laatste berichten kwa men daarbij zeker zeven mensen om het leven, terwijl 63 Mexicanen met verwondingen in ziekenhuizen moesten worden opgenomen. De schade is zeer groot. Na de schok deden zich nog enkele trillingen voor. die grote paniek onder de zeven mil joen inwoners veroorzaakte. Het gebied rond de Mexicaanse hoofdstad is tot rampgebied ver klaard. De autoriteiten hebben be kendgemaakt dat de verbindingen met zeven dorpen in de buurt van Mexico City zijn' verbroken en dat niet bekend is of daar slachtoffers zijn gevallen. PHII.IPPIJNEN Het epicentrum van de beving lag ongeveer vierhonderd kilometer ten westen van de stad, waarschijnljk aan de kust. In Manilla wordt het zoeken naar overlevenden onder een ingestort flatgebouw voortgezet. Reddingsploe gen horen voortdurend roepen uit de puinhopen. Verwacht wordt dat het aantal slachtoffers zal stijgen tot drie a vierhonderd. De politie heeft een van de bou wers van de flat gearresteerd, omdat het gebouw niet van gewapend beton zou zijn opgetrokken. In de provincies rond Manilla vie len als gevolg van de aardbeving van gisteren drie doden. De schade op 't platteland valt mee. Op Newyorks vliegveld NEW YORK De KLM verliest dagelijks tienduizenden dollars door de steeds groter wordende vertragin gen bij het luchtverkeer van Kenne dy-Airport, een van de drie New- yorkse vliegvelden. De toestellen moeten niet alleen langdurig rondcirkelen, wat enorm veel brandstof kost. maar bovendien verstoort het de verdere verbindin gen. Omgekeerd missen de passa giers, die uit de steden buiten New York komen, veelal hun doorverbin dingen naar Europa. Uren Op Schiphol komen de laatste we ken alle KLM-vluchten uit New York drie tot vijf per dag met gemiddeld enkele uren vertraging binnen. Bij het opstijgen doet zich op Kennedy-Airport namelijk eveneens filevorming van vliegtuigen voor op de taxi-banen naar de startbanen. Maar niet alleen dit vliegveld le vert moeilijkheden op, ook La Guar- dia Airport en Newark Airport kun nen het verkeer niet meer verwerken. De oorzaken zijn bekend: de vele passagiers in het hoogseizoen en de stiptheidsactie van de verkeersleiders, die voor betere arbeidsvoorwaarden „vechten". Botsen Voorlopig is het eind van de ver tragingen niet in zicht. Enerzijds moet er in alle overheidsbedrijven in de VS bezuinigd worden en boven dien botsen de belangen bij het creëren van een vierde of zelfs een vijfde luchthaven. Politici luisteren naar de burgers, die geen lawaai wensen, particuliere vliegers willen dezelfde rechten als de grote luchtvaartmaatschappijen wat betreft'het gebruik van de vlieg velden en stads- en staatsautoriteiten verschillen van mening over de plaats en de noodzaak van meer vliegvelden. Dat de Nederlandse automo bilist in vergelijking met auto bezitters in andere EEG-landen een zeer forse prijs voor zijn vervoermiddel betaalt, blijkt uit het laatste nummer van de Consumentengids. Men heeft daarin de autoprijzen vergele ken in Duitsland, Frankrijk, België en Nederland en kwam tot de conclusie dat Nederland onbetwist de kroon spant. Voor het grootste gedeelte een gevolg van de zware belasting (de invoerrechten werden immers per 1 juli van dit jaar geheel afge schaft)'. Hogere winstmarges en/of hogere verkoopkosten spelen maar een zeer beperkte rol. In bijgaand staatje wordt aange toond hoeveel goedkoper onze bu ren uit zijn (in guldens en percen tages). Prijs in Prijs in Prijs in Duitsland Frankrijk België Prijs in als per als per als per Merk en Neder centage centage centage uitvoering land in fi\ van de m S Neder- in van de Neder- in fl) van de Neder landse landse landse prijs prijs prijs VW 1200 4.800 4.100 84 4.600 95 4.700 94 Austin Seven 98 de luxe 5.300 4.500 85 5.300 100 4.800 94 Citroen AMI 6 5.400 4.700 87 5.300 98 5.100 Simca 1000 LS 5.600 4.800 85 6.000 106 5.300 91 Opei Kadett 6.000 5 000 83 5.700 96 5.700 94 DAF de luxe 6.200 5.200 83 6.200 '100 5.800 92 Fiat 124 7.000 5 700 82 6.600 95 6.700 96 Peugeot 204 8.000 6.200 78 7.100 89 7.100 89 Renault 16 8.600 6.900 80 7.900 91 8.100 94 B.M.W. 1600 9.800 7.900 81 10.600 108 8.500 87 Citroen ID 19 13 500 10.300 77 10.300 77 11.200 83 Mercedes 220 16.100 10.900 68 14.000 87 13.300 83 l) afgerond op honderden guldens „Knokkel" tegen versplintering van voorruit De automobilist M. A. Hall uit Melbourne heeft een apparaatje uit gevonden, waarmee versplintering van de autovoorruit door opsprin gend gesteente wordt tegengegaan. De vinding bestaat uit een eenvou dig plastic „knokkel", die met een rubber zuignap tegen de voorruit wordt bevestigd. Rond de metalen schacht, waaraan de knokkel is be vestigd. bevindt zich een aantal sta len kogels, die de door de steentjes veroorzaakte schokgolf over het glas verdelen en daardoor versplintering tegengaan. De heer Hall baseerde zijn vin ding op een persoonlijke ervaring met een gebroken voorruit toen hij tijdens een donkere, regenachtige Omdat het dit jaar 70 jaar grleden is, dat de befaamde marathonrit Am sterdam-Parijs-Amsterdam per auto werd gereden, heeft de Pionier Au tomobiel Club een zelfde race uit geschreven voor september. De wedstrijd wordt gereden met antie ke automobielen. Nu al hebben zich deelnemers opgegeven uit Engeland, Wcst-Duitsland, Italië, Tsjechoslo- wakije. Zweden, Zwitserland, Bel gië, Frankrijk en Nederland. Op 15 september zullen 120 deel nemers uit Amsterdam vertrekken, maar onderweg zal dit aantal oude automobielen aanzienlijk worden uitgebreid door contingenten Brit ten, die in de eerste etappeplaats Knokke aanhaken, Fransen, die op 19 september aan de voet van de Eiffeltoren aan de terugrit naar Amsterdam beginnen en Belgen. Van Knokke trekt de karavaan op 16 september naar Amiens, waar op 17 september wordt gestart voor de laatste ruk naar Parijs. Daar is op avond een steile helling afreed. Hij merkte, dat de plaatselijke bevol king bij het rijden over deze weg telkens een hand of een knokkel te gen de voorruit hield als een salvo stenen werd verwacht. Dit systeem scheen te werken: men kon de klap voelen als een steen het glas raakte, maar de ruit brak niet. Het apparaat werkt volgens het zelfde principe. KATTEKOPPEA EFFECTIEF Een Mexicaans idee. dat wilde hoogte van de koppen loopt de auto rijders tot voorzichtigheid dwingt: mobilist de kans over de kop te stalen „kattekoppen", geplaatst voor gaan. Een wel wat drastische voor- voetgangersoversteekplaatsen. Wie er snel overheen rijdt, wordt onver biddelijk gestraft, want door de zorgsmaatregel. maar zegt men in Mexico zij werkt... 18 september een rustdag voor de automobielen, tijdens welke de au tomobilisten uitbundig worden ont haald. Op 19 september begint dan de eigenlijke rit, waarin de eerste dag van Parijs naar Reims wordt gere den, vervolgens van Reims naar Brussel, dan van Brussel naar Utrecht en op de slotdag (22 septem ber) van Utrecht via Zandvoort naar Amsterdam. In totaal moeten de pronkstukken van de automobiel historie een goede 1300 kilometer af leggen. Verreweg het oudste deelnemende exemplaar is een Dion Bouton uit 1898 van de heer C. Steffelaar uit Heemstede. Voorts rijdt onder meer een trapauto mee, die grotendeels met de benen moet worden aange dreven. De voorgeschreven maxi mum-snelheid is 43 km per uur, zijnde de gemiddelde snelheid, die de winnaar, de Fransman Charron, 70 jaar geleden met zijn Panhard in deze rit haalde. Volgens! de prognoses moet de 2 miljoenste Nederlandse, personen auto in september a.s. op de weg komen. Als een en ander klopt, be reikt ons land dit jaar de mijlpaal van 1 automobiel per zes inwoners. De autoverkoop vertoont voor het lopende jaar een gunstig beeld. In het eerste kwartaal werden bijna 90.000 eenheden verkocht tegen 70.000 in dezelfde periode van het vorig jaar. De RAI heeft gemeend officieel het gerucht te moeten tegenspreken dat de autoprijzen op 1 januari a.s. met 12 procent zullen worden ver hoogd als gevolg van het in werking treden van de nieuwe wet op de omzetbelasting (BTW). De organisatie van de rijwiel- en automobielindustrie is van mening dat „verscheidene modellen" niet of nauwelijks in prijs zullen stijgen, terwijl „van de andere modellen eventuele prijsverhogingen tot enke le procenten beperkt zullen blijven". Zal het woord „plaatschadc" binnen enkele jaren uit het woordenboek van de automobilist kunnen worden geschrapt? Als men de vervaardigers van de nieuwe kunststof Royalex mag geloven, is er een omwenteling in de autobouw op til, die schadebeperkend werkt en tege lijkertijd ook de verkeersveiligheid dient. Voor de botsing, welke op deze foto's werd geënsce neerd, was een dubbelsteens muurtje gebouwd. Met testrijder en al dreunde de auto, die van een Royalex beplating was voorzien, er dwars doorheen. De wagen doorstond de vernielingstest redelijk goed. De voorruit, de richtingaanwijzers en de koplampen waren kapot, terwijl de bumper, de chroomstrips en enkele andere metalen onderdelen verbogen waren. In de carrosserie bevond zich echter geen deukje. Ook naar een krasje werd tevergeefs gezocht. Het „synthetisch staal", zoals Royalex door de uit vinders (Uniroyal - Engeland) wordt genoemd, is in de loop der jaen al zodanig sterk gemaakt dat het kan worden toegepast bij de bouw van kleine series auto's. Voor grotere series is de kunststof voorlopig nog te duur. Er wordt echter hard gewerkt aan een procédé, dat het kunststaai met het enorme incasseringsvermo gen ook bereikbaar maakt voor automobielfabrikanten, die in de populaire prijsklassen een naam hebben opgebouwd. Als aanvulling op de huidige serie wordt in Wolfsburg over niet al te lange tijd de VW 411 uitgebracht. Hij is groter dan de VW 1600 TL, het model waarmee hij de meeste overeenkomst vertoont De limousine krijgt zowel eeD twee- als een vierdeursuitvoering. De motor is van het bekende lucht- gekoelde type (boxer, vier cilinders) en levert 68 pk. Dit is ongeveer 25 procent meer dan waartoe de krachtbron van de VW 1600 TL in staat is. De aandrijving van de VW 411 geschiedt op de achterwielen. Hij krijgt een nieuwe vooras met schroefveren. terwijl fuseepennen (volgens Volkswagen) kenmerkend zijn voor het onderstel. Ook dit nieuwste produkt van Volkswagen kan met een automa tische transmissie geleverd worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7