Nixon of R of een lachende derde OPINIEPEILINGEN KUNNEN GROTE INVLOED ZIJN VAN vier van de kanspaarden op conventie Zware eisen tegen rovers „Een mensenleven niet in Nigerië... telt Dubcek Er kan nog van alles gebeuren TRIO ZET „MISDAAD ONDERNEMING" OI» TOUW Luchtbusproject gaat toch door 5 ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1968 Richard Milhous Nixon werd op 0 januari in 1913 in Californië geboren als zoon van een citroenkweker. Hij studeerde rechten en diende tijdens de tweede wereldoorlog in het Verre Oosten. In 1946 werd hij lid van het Huis van afgevaardigden, dat hij in 1950 verwisselde voor de Senaat. In 1952 en 1956 werd hij (onder Eisenho wer) tot vice-president gekozen. Tijdens ernstige ziekten van Eisen hower nam hij korte tijd de presi dentiële zaken waar. In 1960 verloor hij tijdens de presidentsverkiezingen van John F. Kennedy en in 1962 moest hij bij de gouverneursverkie zingen in Californië het onderspit delven tegen de Democraat Brown. Nelson Aldrich Rockefeller werd op 8 juli 1908 in de staat Maine gebo ren als zoon van John D. Rockefeller. Zijn grootvader was de stichter van Standard Oil, de basis van het fami lie-fortuin. Hij studeerde economie en was al vroeg actief op economisch en filantropisch gebied. In 1958 werd hij gouverneur van New York, in welke functie hij in 1962 en 1966 werd herkozen. De conservatieve partijleiding mag hem niet vanwege zijn „liberale" ideeën. Zijn grote populariteit bij» de kiezer werd geringer, nadat hij was gescheiden en met de vrouw van een vriend was gehuwd. Dit probleem zou nu echter geen rol meer spelen. Ronald Wilson Reagan werd op 6 februari 1911 in de staat Illinois ge boren als zoon van een schoenwmke- lier. Hij studeerde economie en socio logie. In 1937 werd hij als filmacteur gecontracteerd door Warner Brothers in Hollywood. Tien jaar later werd hij voorzitter van de vereniging van filmsterren. Hij was actief in de strijd tegen de invloed van het com munisme in de filmindustrie. Na 1952 trad Reagan minder op in films en speelde hij rollen in tv-pro- gramma's In 1962 zegde hij de Demo cratische partij vaarwel en twee jaar later speelde hij in Californië een actieve rol bij de campagne van Bar ry Goldwater voor het presi- dentschap. In 1966 werd hij gouver neur van Californië. John Vliet Lindsay werd op 24 no vember 1921 in New York geboren als zoon van een bankier. Zijn groot vader kwam als immigrant uit Enge land. Hij studeerde rechten in Yale. I In de oorlog deed hij dienst bij de Marine, zowel in Europa als in het Verre Oosten. Pas in 1948 sloot hij zijn studie in Yale af. Daarna begon hij een advocatenpraktijk. In New York was hij voorzitter van de „Jonge republikeinen". Lindsay behoort tot de „liberale" vleugel van de Republikeinse partij. Hij weigerde in 1964 Goldwater te steunen en won in 1966 als onafhan kelijk kandidaat de burge- meestersverkiezingen in New York. Hij versloeg daarbij de Democra tische kandidaat en een conservatie ve Republikein. Richard Nixon Nelson Rockefeller Ronald Reagan John Lindsay (Van een onzer redacteuren) DE meest recente opiniepeiling heeft uitgewezen, dat de Republi keinse partij er goed aan zal doen, volgende week de gouverneur van New York. Nelson Rockefeller, uit te roepen tot kandidaat voor het Amerikaanse pïesidentschap. Hij kan de Democraten Hubert Humphrey en Eugene Mc-Carthy verslaan en laat bovendien zijn partijgenoot en voornaamste rivaal. Richard Nixon, ver achter zich. Er is een situatie ontstaan, die herinneringen oproept aan 1960. De Republikeinse conventie had toen echter geen keus, omdat de conservatieve partijleiding alles al voor Nixon had geregeld. De omstandigheden lijken nu min der gunstig voor Nixon. Want deze kan volgens de jongste gegevens op niet meer rekenen dan 542 stemmen 125 minder dan de vereiste meer derheid van 667. Slaagt Nixon er inderdaad niet in, bij de eerste stemming van volgende week deze meerderheid te behalen, dan kan een geheel nieuwe situatie ontstaan, waarin Rockefeller of een andere minder op de voorgrond tredende kandidaat tenslotte als overwinnaar naar voren kan treden. Stop- i VOM Alles hangt in dat geval af van de vraag, of de conventie vastbesloten is. het heft in eigen handen, te ne men. In 1960 en 1964 werd het voor voldongen feiten geplaatst. Als er dit jaar een tweede stemming nodig is, kan de partij haar greep op de con ventie verliezen. Een stop-Nixon-be- weging zou kunnen leide» tot de keus van een kandidaat, van wie wordt aangenomen dat hij in novem ber de presidentsverkiezingen kan winnen. Zoals bekend heeft Nixon in 1960 al een nederlaag geleden tegen John F. Kennedy. Twee jaar later probeer de hij tevergeefs gouverneur te wor den van Californië, de staat waar hij geboren en getogen is. Hij besloot daarna een eind te maken aan zijn politieke carrière. Toen echter in 1964 Barry Goldwa ter een enorme nederlaag tegen Johnson moest incasseren, haalde de nog altijd door conservatieven be heerste partijleiding hem weer van stal. Romney Zij deed dit, omdat zij wilde voor komen, dat gouverneur Rockefeller al in een vroeg stadium als favoriete kandidaat van de Republikeinse par tij zou worden beschouwd. De opzet slaagde. Rockefeller werd opnieuw in de verdediging gedron gen. Hij liet weten, geen belangstel ling meer te hebben voor het Ameri kaanse presidentschap en zegde zijn steun toe aan gouverneur George Romney van Michigan, eveneens be kend om zijn „liberale" opvattingen en de aantrekkingskracht, die hij op de kiezers uitoefende. Romney bleek echter ongeschikt voor het keiharde bedrijf van de Amerikaanse partijpolitiek. In zijn eigen staat was hij de situatie meester. Zijn integriteit verhoogde daar zijn populariteit. In de grote politieke arena van Washington komt men echter niet ver met alleen integer te zijn. Men heeft een grote dosis tact nodig (om het woord sluwheid maar te vermij den). wil men zich daar niet alleen kunnen handhaven, maar ook de top, nl. het Witte Huis, bereiken. Over de kwestie Vietnam, door de Democraat McCarthy tot inzet van de Als bewijs van dankbaarheid voor haar verblijf in Canada tijdens de oorlog schenkt koningin Juliana Ottawa elk jaar een grote hoeveelheid tulpen. Op het tulpenfeest wordt ieder jaar een ..koningin" gekozen, die een gratis reis naar Nederland mag maken. Gisteren arriveerde Helen Hughes, die dit jaar won. met haar moeder op Schiphol. Omdat er geen tulpen waren, kreeg Helen lelies aangeboden. Zij blijft twee weken in ons land. (Vervolg van pag. 1) Er zal in Bratislava niet worden gesproken over de binnenlandse aan gelegenheden van hel land, zei par tijleider Alexander Dubcek opti mistisch. In Moskou verklaarde men echter dat zeker over de hervormin gen zal worden gesproken. Direkt na afloop van het overleg, men verwacht in Praag omstreeks het middaguur, zal de Tsjechoslo- waakse communistische partij gaan spreken met vertegenwoordigers uit Roemenië en Joegoslavië. Beide lan den zijn niet voor de conferentie in Bratislava uitgenodigd, hoewel Roe menië lid van het Pact van Warschau is. Van de Sowjet-afvaardiging maken deel uit secretaris Breznjef, president Podgorny. premier Kosygin cn ideo loog Soeslof Oost-Duitsland wordt vertegenwoordigd door president Ul- bricht. premier Stoph en enkele le den van het politieke bureau. De de legaties uit Boedapest en Sofia wor den geleid door partijleiders Kadar en Sjifkof. Gomulka leidt de Poolse delegatie, waarvan ook premier Cy- rankiewitz deel uit maakt Beroep Dubcek De Tsjechische delegatie bestaat uit partijleider Alexander Dubcek, premier Cernik. de voorzitter van de nationale vergadering Smrkovsky en president Svobnda. Voor zijn vertrek naar Bratislava deed Dubcek een hartstochtelijk be roep op zijn landgenoten kalm te blijven en spontane demonstraties niet te laten ontaarden in anti-Russi- sdhe betogingen. Op een huis aan de hoofdweg naar het Praagse vliegveld was gisteren I „Russen ga naar huis" gekalkt. verkiezingen gemaakt, brak Romney zijn politieke nek. Nogal naïef liet hij weten, enkele jaren geleden in Zuid-Vietnam een hersenspoeling te hebben ondergaan, waarvoor hij president Johnson verantwoordelijk stelde. Hij deed dit ter verklaring van het feit. dat hij zijn opvattingen over de strijd in Vietnam om politieke rede nen volkomen had veranderd. Rom ney meende echter wat hij zei en daarmee maakte hij zich belachelijk in de ogen van velen. Nixon zei (overigens niet ten on rechte). dat iemand die zich zo ge makkelijk liet beïnvloeden, niet geschikt was, president van Amerika kennen (dat is ongeveer driekwart van de 50 staten) over te halen, hem te worden. Romney had hier tenslotte niet van terug. Nadat hij van een reis naar Zuidoost-Azië in Amerika was teruggekeerd, besloot hij zich uit de race terug te trekken. Het was hem niet gelukt, zijn kandidatuur ge loofwaardig te maken. Hij was vol gens velen te eerlijk voor het politie ke bedrijf, dat presidentskandidaten maakt en breekt. Rijk alleen Van die tijd af had Nixon het rijk alleen bij de voorverkiezingen, die hij met sprekende cijfers won. Met de ze resultaten in de hand trachtte hij de staten die geen voorverkiezingen en bloc te steunen. Hij dwong daarmee gouverneur Rockefeller onder de slechtst moge lijke omstandigheden de handschoen tegen hem op te nemen. Het was de bedoeling van de gouverneur ge weest. de conventie van 5 augustus af te wachten en tot die tijd buiten het politieke gewoel te blijven. De successen van Nixon stuurden dit plan in de war. Volgens velen te laat trad Rockefeller tegen hem in het strijdperk om te voorkomen, dat als in 1960 en 1964 de conventie weer voor een voldongen feit zou worden geplaatst. Aanvankelijk hield hij zich nog wat op de vlakte, omdat pij nog een propaganda-apparaat moest opbou wen. In de afgelopen weken heeft hij door het gehele land een koortsachti ge campagne gevoerd, die volgens insiders de positie van Nixon heeft verzwakt. Onzekerheid Onzekerheid heeft zich meester ge maakt van gedelegeerden, die zich al hadden neergelegd bij een overwin ning van de vroegere vice-president. De positie van Nixon is verder ver zwakt door de actie van Ronald Rea gan. de man die twee jaar geleden vriend en vijand verraste, toen hij als filmster er in slaagde, gouver neur van Californië (de staat waar Nixon thuishoort) te worden. Als ge volg hiervan kan een situatie ontstaan, die volgende week voor de nodige complicaties kan zorgen. Als Nixon geen absolute meerder heid kan behalen en ook Reagan met zijn conservatieve opvattingen geen kans maakt, is het overigens nog niet zeker, dat de conventie Rockefeller met open armen zal ontvangen. De tegenstellingen tussen zijn aanhan gers en die van Nixon zijn daarvoor wellicht te groot geworden. De mogelijkheid bestaat dan. dat een beroep wordt gedaan op een „buitenstaander" als burgemeester John Lindsay van New York. Deze wordt evenals gouverneur Rockefel ler als een enorme „vote-getter" beschouwd. Derde maal Intussen moet de conventie nog be ginnen en is het allerminst zeker, dat Nixon de conventie niet „bij verras sing" zal nemen. Er kan van alles gebeuren. Pas als de eerste stemming voorbij is komt Nixon in de gevaren zone. Maar ook dan is hij nog niet verslagen. Beslissend zal zijn, of de gedelegeerden in dat stadium boven het strijdgewoel kunnen uitrijzen en het oog op november zullen richten, in welke maand de presidentsverkie zingen worden gehouden. Zij zullen dan niet voor de derde achtereenvolgende maal het risico wil len lopen dal z(j een kandidaat naar voren schuiven die als een verliezer bekend staat en bovendien niet de an- gewezen man lijkt om Amerika in onze dagen van grote spanning leiding te geven. AMSTERDAM De strafka mer van de Amsterdamse recht bank heeft gisteren drie opzien barende roofovervafien behan deld. In het eerste geval, in Die- men, werd in november 1966 een kasloper van een supermarkt be roofd, buit 113.500. In oktober 1968 werd een gelkist van Van Gend en Loos met 100.000 gestolen, terwijl in januari van dit jaar de kasloper van C. en A. in Amsterdam 300.000 lichter werd gemaakt. De officier van justitie mr. H. E. van Renesse, eiste acht jaar met af trek van voorarrest tegen de hoofdschuldige, de 48-jarige tekenaar Jacob G. Tegen de beide andere „me dewerkers" van G.. de 21-jarige bar keeper Arnoud M. en de 20-jarige vertegenwoordiger Thijs O., eiste hij vijf jaar met aftrek. Uit de dagvaarding bleek, dat M. bij alle drie overvallen was betrok ken en O. bij de eerste overval in Diemen en bij de laatste in Amster dam. waarbij hij op de kasloper had geschoten. Wapenwet „Een onderneming van de misdaad", zo noemde de presidente mevrouw mr. C. van Lom-van Marle de overvallen. „Zo moet u het niet zien", zei verdachte G., die vanaf het begin de spil was waar alles «om draaide. Maar het verhaal dat hij voor de rechtbank vertelde, nam alle twijfel weg: de deelnemers kregen salarissen uitgekeerd, er werd geld gereser veerd voor volgende overvallen, de binnenkomende en uitgaande gelden werden nauwkeurig bijgehouden in een kasboek en de mannen bezaten twee „bedrijfspanden". Hier werden de plannen beraamd voor een volgende aktie. Dat ging met een geweldige precisie cn niets werd aan liet toeval overgelaten. On der ede hadden ze beloofd elkaar nooit te zullen verraden, maar O. sloeg na zijn arrestatie al gauw door. „Daar was ik woest om", verklaarde G. G. had ook een „wapenwet" op gesteld. Allen moesten zich daaraan houden. Op het strand van Zandvoort werd met Belgische wapens geoefend. Jf'rofr De pleidooien van de raadslieden, mr. A. J. M. Berkhoff, mr. J. Mathui zen en J. M. Tonino, kwamen in het algemeen met elkaar overeen. Het verleden van de drie verdachten werd naar voren geschoven als een verzachtende omstandigheid. Alle drie hadden een voorgeschie denis. die de bij elk ontstane ge lijksoortige wrok tegen de maatschappij volgens de verdedigers verklaarbaar maakte. Dit werd de basis voor de onderlinge band van het drietal. Ook het doel van de overvallen (een dure opleiding voor de jongens en een nieuw atelier voor G.) werd als verzachtende omstandigheid aan gevoerd. PARIJS Blijkens een gisteren in Parijs gepubliceerd communiqué heb ben Frankrijk. Engeland en West-Duitsland besloten door te gaan met hun luchtbusproject. Het communiqué werd gepubliceerd na afloop van besprekingen tussen de Britse minister van technologie. An thony Wedgwood-Benn, de West- duitse secretaris van economische za ken. Klaus von Dohnany en de Franse minister van verkeer, Jean Chamant. Het project is voor een vliegtuig voor middelgrote afstanden, dat plaats biedt aan 300 passagiers. (Door Rolf Hoekstra) VLAARDINGEN „Ster ven is een openbare zaak in Nigerië. Wanneer onze kran ten vol staan met de ellende van de oorlog en de televisie beelden toont van honger en dood, dan volgt al gauw een nationale inzameling. Voor de Nigerianen is het geen nieuws. Een mensenleven telt daar niet. De dood is er zo gewoon." De heer \V. van der Schaft (26) moest in Nederlandse kranten le zen over de economische blokka de, die Biafra op de rand van de hongerdood heeft gebracht. Het westen weet meer van de bloedi ge strijd dan de meeste Nigeria nen. De heer Van der Schaft heeft anderhalf jaar als apotheker ge werkt in het kleine huttendorp Numan, samen met de Vlaar- dingse arts J. Blijleven, drie Deense artsen en vier ver pleegsters. Ze zijn uitgezonden door de Lutherse staatskerk van Denemarken en hebben voor drie jaar getekend. In Numan leerde de jonge apo theker zijn verloofde kennen, een Deense onderwijzeres, en nog de ze maand trouwen zij. Het huwe lijk is de reden voor zijn tijde lijke terugkeer naar Nederland. Daarna gaan ze weer naar Nige- Hij zegt dat sommigen van de oorlog een godsdienstige strijd willen maken. „Het is echter een stammenoorlog van de Hausa's en de Uruba's tegen de Ibo's. De ze laatsten zijn intelligenter dan hun landgenoten en wisten in heel Nigerië de belangrijkste posten te bezetten. Ze hebben de andere stammen tegen zich in het harnas gejaagd door een mensonwaardige behan deling. De haat tegen de Ibo's laaide zo hoog op, dat de twee andere stammen hebben gezegd: „Nu gaan we ze doden". En dat is gebeurd. Er is geen lbo meer in Nigerië. Ze zijn bij duizenden afgeslacht. Zij die konden vluchten hebben zich te ruggetrokken binnen de stam grenzen in Biafra. Een half jaar later kondisden zij de onafhan kelijkheid af. Bloedbad Mijn verloofde heeft dit bloed bad meegemaakt. Wanneer in het dorp tromgeroffel klinkt hoort ze nog het geschreeuw. Dan ziet ze weer de straten vol met doden, de karren volgestapeld op weg naar de massagraven, waar ge wonden levend zijn begraven. Mijn verloofde heeft aan de schoolkinderen gevraagd wat ze precies met die oorlog willen. ..Alle Ibo's doden", was het ant woord. Waarom weten ze niet. Het is een stammenoorlog. bloedwraak, gevolg geven aan een oerinstinct. De mensen zeg gen dat ze vechten voor één Nige rië. Ze willen Biafra terug, maar dan zonder de Ibo's". In het dorpje Numan gaat het leven gewoon door. Het is een leven van armoe, ziekte en werk loosheid. Het hoofdmiddel van bestaan is de landbouw, maar de oogsten zijn te gering en er zijn tc-eel monden. De oorlogsmachine is nu de grote werkverechaffer. De heer Van der Schaft vertelt: „De pro paganda voor de federale troenen is groot en wordt gemakkelijk gevoerd, want de haat zit diep geworteld. Een wervingsactie in Numan had tot gevolg, dat dui zenden uit de naaste en verre omgeving zich on het politiebu reau kwamen melden. Velen zien de oorlog als een paradijs, hoe paradoxaal dat ook is. Ze verdienen een tientje per dag. een hoog bedrag, en krijgen voldoende sigaretten en bier". De taak van de heer Van der Schaft is te zorgen voor een goed gevulde apotheek. „Dat is schrij ven. schrijven en nog eens schrijven. Vooral de laatste tijd is het moeilijk injectienaalden, pleisters en verband te krijgen. Twintig zendingsposten komen bij ons medikamenten halen. Het ziekenhuis „bestrijkt" een oppervlakte van vijftig kilome ter. Het is een grote stenen loods met honderd bedden. De polikli niek heeft dagelijks spreekuren van honderd tot tweehonderd pa tiënten. In het regenseizoen zijn er veel minder zieken, omdat er dan moet worden gewerkt op het land. Wanneer ze niet sterven komen ze in het droge jaargetij de naar ons ziekenhuis. De meesten lijden aan huidaandoe ningen of diarree. Bij een maze lenepidemie sterven de kinderen bij tientallen. De patiënten lopen het zieken huis in en uit Het is net een bijenkorf. Het gebeurt dat pa tiënten met tb in het dorp bier gaan drinken en zo anderen besmetten. We hebben pas uni formen aangeschaft met „tb" prop genaaid en hopen nu maar, dat ze in het dorp worden terug gestuurd. De zieken betalen alleen de medicijnen. Familieleden moeten voor het eten zorgen. Zij worden in speciaal voor hen inge richte verblijven ondergebracht De artsen en verpleegsters ver dienen hetzelfde bedrag: f 500 per maand. Niet alleen het ziekenhuis in Numan. maar ook enkele scholen zijn door de Deense zending gesticht Is de bevolking daar voor dankbaar? „Een school hoofd, een Nigeriaan, zei ons een keer dat hij nog steeds niet wist wat de zending hen voor goeds had gebracht", aldus de heer Van der Schaft. 1 oordelieer Het is de bedoeling dat het zie kenhuis en de scholen door de regering worden overgenomen. „We hopen dat het over vijf of tien jaar zal gebeuren, maar voorlopig is het nog niet zover". En dat geldt in het bijzonder voor het ziekenhuis. „Een mensenleven telt niet in Nigerië. Soms weigert een man om zijn vrouw te laten opereren. We weten dan dat ze stertt, maar we kunnen er niets aan doen. Voor twee honderd gulden kan hij een nieuwe kopen. En dat is in sommige gevallen veel voor deliger."

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5