Eenzijdige belangstelling Geref. Oecum. voor Ëlke hoop op vervlogen i NCVB-leden bezorgd over zedenverval Zuidafrikanen vragen om hulp bij 'f zendingswerk RENTE LENINGEN VEEL TE HOOG Een woord voor vandaag Ds. H. Groeneveld (48) uit Groutv overleden Geen gereformeerd onderonsje meer Jaarvergadering vrijzinnigen Eerste sluitende oudedags voorziening De wereld en haar begeren gaat voorbijmaar wie de wil van God doet blijft in eeuwigheidschreef Johannes in zijn eerste brief. Die woorden brengen hem op een ander onderwerp: ..Het is de laatste ure". Geloven we dat? We zijn geneigd om maar snel over die woorden heen te lezen. Daar praten we niet graag over. We willen dit leven veel liever vasthouden. Johannes beseft dat. Iemand kan wel de spottende vraag stellen: „Maar waar is dan de anti-christ die zou komen?" Hij kijkt om zich heen en zegt: „er zijn nu ook vele anti christen opgestaan". De bijbel spreekt van de laatste ure", maar iedere tijd heeft ook iets van die laatste ure, de tijd van Johannes en ook onze tijd. Ons laatste uur kan ieder ogenblik slaan. Dan is onze ..laatste ure" aangebroken. Dat laatste uur is het uur waarin de verschrikking van de dood dreigend op ons af komt, waarin de helse machten van zich doen spreken, waarin het geloof wordt beproefd. Is dat ook niet onze tijd? Alle kerken bevinden zich in een crisis. Het lijkt wel of steeds meer mensen God de rug toekeren. Maar ook in die laatste ure leeft Christus. God zit nog op Zijn troon. De apostel wijst ons daar niet op om ons bang te maken, maar om vertrouwen bij te brengen. We lezen vandaag: I Korinthiërs 15 2034. ZATERDAG 3 AUGUSTUS 196^,IPI Prof. Peperzak naar Dijsselburg DELFT Prof. dr. A. Th. Peper zak, bijzonder hoogleraar in de wijsbegeerte vanwege de Sint Rad- boudstichting aan de TH te Delft zal zijn ambt als bijzonder hoogleraar neerleggen in verband met zijn func tie als hoogleraar aan het theologisch instituut Dijsselburg te Utrecht en zijn functie als buitengewoon hoogle raar aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen. Tot opvolger van dr. Peperzak in Delft is benoemd dr. W. A. M. Luy- pen. GROUW Tijdens zijn vakantie is in Braedstrup in Denemarken overleden ds. H. Groeneveld. her vormd predikant te Grouw. Ds. Groeneveld. die aanvankelijk onderwijzer was. werd in 1952 be vestigd tot predikant te Akkrum. Vier jaar later ging hij naar Lippen huizen en sinds 1961 stond hij te Grouw. Ds. Groeneveld heeft zich ingezet voor de bevordering van het gebruik van de Friese taal. Hij schreef enkele toneelstukken in het Fries. Ook was hij lid van de toneelcommissie van de Friese culturele raad en hoofd bestuurslid van de afdeling Friesland van de Vrijzinnig hervormde jeugd centrale. (Van onze kerkredactie) Veile reactie Chucch Times LONDEN Het invloedrijke anglicaanse weekblad Church Times heeft de pauselijke ency cliek betreffende de voorbe hoedsmiddelen een nieuwe hin derpaal genoemd in het gesprek over kerkelijke eenheid en over de gemengde huwelijken. Het spreekt van de „enorme moei lijkheid velen zullen zeggen onmo gelijkheid eenwording onder ogen te zien met een kerk, die blijkbaar nog steeds vastzit aan haar slechtste tradities van het vertrappen van de rechten van het individuele geweten in de persoonlijke moraal." Beledigend ..De encyoiiek slaagt erin, beledi gend te zijn voor miljoenen niet-ka- tholieken, die gezinsplanning zien als e^n van de onschatbare voordelen van het huidige beschaafde leven. Door deze buitengewone uitspraak heeft de Rooms-Katholieke Kerk zich doeltreffend gediskwalificeerd als een kerk, die naar vernieuwing streeft. Elke hoop op uiteindelijke christelijke eenheid isverschoven naar een ver verschiet", aldus Church Times. Verschillende Britse rooms-katho- lieken hebben aangekondigd, dat zij zondag in de kerk openlijk zullen protesteren, als zij vanaf de kansel vermaand zullen worden de uitspraak van de paus te aanvaarden, i F.en priester zei. dat hij een speciale protestpreek zou houden. HOOFDBESTUUR DOET GEEN CONCRETE UITSPRAAK AMSTERDAM Tot nu toe zijn de vergaderingen van de Gereformeerde Oecumenische Synode weinig meer geweest dan een internationaal gereformeerd onderonsje. Het ziet ernaar uit dat de bijeenkomst die dinsdag 13 augustus wordt geopend heel wat meer aandacht zal trekken. Toch richt de belangstelling zich slechts op één bepaald onderwerp dat aan de orde zal komen, een uitspraak over de rassenverhoudingen. Reeds tijdens de assemblee in Uppsala hoorden we Nederlandse journalisten, die nog nimmer aandacht aan deze confessionele we reldorganisatie hebben geschonken, spreken over het belang van deze synode. En buitenlandse journalisten werden voor het eerst met het bestaan van de GOS geconfronteerd tijdens een druk be zochte persconferentie die ds. C. F. Beyers Naudé gaf. Dr. J. J. Woldendorp (78) overleden (Van een onzer verslaggeefsters) AMERSFOORT Het hoofd bestuur van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond (NCVB) heeft onlangs het ver zoek gekregen van 47 afdelingen van het gewest Zuid-Holland- Noord openlijk te protesteren en een positieve richting te geven aan de zedelijke devaluatie in pers en eventueel radio en tele visie. Als punten van devaluatie der ze delijke normen sommen zij op: 1. het vóór-echtelijk geslachtsver keer door jeugdigen; 2. de ontwaarding van de huwe lijksmoraal; 3. de litteratuur; 4. de films; 5. de reclame; 6. de propaganda van de Neder landse Vereniging voor Sexuele Hervorming (NSVH). De 47 afdelingen schrijven het hoofdbestuur: „Dit alles is op en top met sex geladen en wordt gepresen teerd alsof iedereen dit normaal zou moeten vinden. Niemand die de ogen open heeft, zal het bovenstaande kunnen ontkennen. Naar ons oordeel zijn er veel te weinig stemmen die hier iets tegen in brengen." Dtingend Zij verzoeken daarom dringend het j hoofdbestuur van de NCVB stelling te nemen. „Wij verwachten van u, dat u als hoofdbestuur van de NCVB (95.000 leden!) uw verantwoordelijk heid zult aanvaarden en de conse- quenties daarvan zult willen dragen." j In het blad De Christenvrouw staat zowel het voorstel van de 47 afdelin gen als het antwoord van het hoofd bestuur te lezen. Dat laatste schrijft: "De één is verheugd over de grote openheid, over het gesprek dat in onze tijd vrijmoedig plaatsvindt, over onderwerpen waarover voorheen niet werd gesproken. De ander is wat meer gereserveerd, is meer bezorgd en heeft voorbehouden. Eén ding is problematiek, die van oorlog en vre de, van discriminatie op grond van ras én kleur en de mogelijkheden van de moderne wetenschap op bio chemisch terrein in het voorstel yah de afdelingen niet worden genoemd. Moeilijk Deze facetten toegevoegd aan die de afdelingen hebben genoemd ver breden het gehele „veld" en hierdoor wordt duidelijk hoe moeilijk het niet alleen is om tot concrete uitspraken te komen, maar bovendien dat wij nog niet klaar zijn met de beoorde ling en standpuntbepaling." Tot slot zegt het hoofdbestuur geen vaststaande mening vanuit en voor de organisatie te geven. De organisa tie zal niet proclameren: zo denken wij erover. Dat zou niet alleen te makkelijk zijn. maar ook een overschatting van zichzelf. In Nederland hebben vele bladen al artikelen gepubliceerd over de ko mende ontmoeting. Het blad „Regel recht". een uitgave van Kok in Kam pen, heeft er zelfs een speciaal num mer aan gewijd, dat wil zeggen aan dat ene onderwerp dat ter sprake komt. Gisteren kemdigde de rooms-katholieke Nieuwe Linie aan volgende week met een artikel te ko men: ..Gereformeerd Nederland en apartheid." Die belangstelling is wel te begrij pen. De Zuidafrikaanse „boeren"ker- ken hebben zich uit de meeste inter nationale organen teruggetrokken. Het laatst kwamen wij afgevaardig den van de Nederduits Gereformeer de Kerk tegen op de wereldvergade ring van de Hervormde Wereldbond in Frankfort. In Lunteren zullen de legaties aanwezig zijn van zowel deze kerk als van de Gereformeerde Ker ken. de zogenaamde „Dopperkerk." De GOS is een van de laatste inter nationale podia waar deze kerken nog verschijnen. Veranderd Er is nog een tweede reden waar om deze synode met bijzondere span ning op dit punt tegemoet wordt ge zien. Het aantal niet-blanke kerken in deze synode is toegenomen. De Gereformeerde Kerken en de Christi an Reformed Church zullen met de Schotse Free Church in de Zuidafri kaanse Nederduits-Gereformeerde kerk als grootste ledenkerken niet meer zo de toon aan kunnen geven. Het is wel zeker dat kerken uit Indonesië. Korea en Japan een be hoorlijke partij zullen meeblazen en het is niet te verwachten dat zij sym pathiek zullen staan tegenover het standpunt van de Zuidafrikaanse kerken. Maar ook de grote blanke kerken zijn in de afgelopen vijf jaar veran derd. De Gereformeerde Kerken van ons land hebben zich misschien nim mer officieel tegen apartheid uit gesproken. maar het is duidelijk dat het anti-apartheid standpunt een grote invloed heeft. Dat blijkt al uit het grote aantal brieven van classes en particulieren aan de synode met het verzoek om het nu eens niet te laten bij vage formuleringen. Maar het duidelijkst is wel de Christian Reformed Church veran derd. De jongste synode van Grand Rapids heeft een uitspraak gedaan die in kracht nog niet geëvenaard is door enige andere Amerikaanse kerk. Tucht „Vrees voor vervolging, noch ge vaar van persoonlijk of kerkelijk na deel". zeiden de 144 afgevaardigden, geven ons het recht de volle christe lijke gemeenschap en rechten aan alle christenen van welk ras of welke kleur ook te onthouden in de kerk of in daarme verbonden organisaties zo als scholen, inrichtingen en ontspan ningsverenigingen." Wie dat toch doet. zo waarschuwde i de synode, moet geacht worden Christus ongehoorzaam te zijn en moet onder tucht gesteld worden, die I indien verworpen kan eindigen I in ontzegging van het kerkelijk lid maatschap. Geen enkele kerk in Amerika heeft tot nu toe hen die op dit punt onge hoorzaam waren bedreigd met kerke lijke tucht. Alleen de Vierde Assem blee van Uppsala heeft dat standpunt ingenomen. In één van de rapporten (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Maandagavond komen in Baarn zendingsleiders uit de kerken die by de Gereformeerde Oecumenische Synode zijn aangesloten, bijeen om zich te bezinnen op hun gezamenlijke opdracht in de wereld. Dit is de eerste keer dat de zendingscommissie van de GOS naar buiten optreedt. Vooral de Zuidafrikanen hopen dat de bijeenkomsten vrucht zullen afwerpen voor hun zendingswerk in Afrika. wordt gezegd dat de Wereldraad le den kerken die racisme tolereren moet bestraffen en hen duidelijk moet makeh dat er voor hen geen plaats kan zijn in deze wereldwijde gemeenschap van kerken. Mochten de Zuidafrikanen probe ren om de aandacht van hun eigen situatie af te leiden met verwijzing naar Amerika, dan kunnen de Ame rikanen direct verwijzen naar dit besluit. Tegenstellingen Zoals de zaken nu liggen zullen de afgevaardigden drie standpunten in nemen. De Zuidafrikanen zien hun apartheid als een zaak van God en niet als een verloochening van de waardigheid van de mens. Vooral de afgevaardigden die grote nadruk leggen op de broederband met Zuid-Afrika zullen zich voor zichtig aan hun zijde scharen met het verzoek toch vooral oog te hebben voor de typische situatie waarin Zuid-Afrika verkeert. Die houding zal ongetwijfeld worden ingenomen door sommige gereformeerde emi granten uit Australië en Canada. Lijnrecht daar tegenover staan de genen die apartheid als een erger lijke zonde zien en die liever de broederband willen opofferen dan een compromisuitspraak aanvaarden. Niemand weet hoe groot deze groep zal zijn, Maar er zijn afgevaardigden die liever de GOS in de lucht laten vliegen dan op dit punt toe te geven. Zo schrijft prof. dr. R. Schippers in Regelrecht: „Persoonlijk ben ik niet van mening dat van de zomer in Lunteren de GOS maar moet ontplof fen." Anderen zijn dat dus wel. Geen breuk Maar er zal ongetwijfeld een derde groep zijn die iets zinnigs wil zeggen, maar beslist geen breuk wil riskeren. Tot die groep schijnt prof. dr. Her man N. Ridderbos te behoren, die in het Gereformeerd Weekblad schreef: „De zaak is niet hoe men elkaar zal kunnen overstemmen, maar hoe men elkaar zal kunnen overtuigen." De vraag is echter of de Zuidafrikaanse afgevaardigden zich willen later overtuigen. Ditmaal zijn afgevaar digden gezonden die zich volkomen in hun positie hebben vastgebeten. Toch zal men op dit punt niet al te boud zijn ongeloof mogen uitspreken. Ds. Beyers Naudé was een voorstan der van het apartheidsbeleid, maar kwam op de conferentie van Coresloe tot andere inzichten. De eerste afge-i vaardigden naar de Gereformeerde Oecumenische synodes uit Zuid-Afri-i ka hebben vrijwel allemaal hun in zichten gewijdigd. In dit verband kunnen we de namen noemen van dr. Ben J. Marais, prof. Snijman en dr. Coetzee. Derde weg De beide laatsten vertegenwoordig- den de Dopperkerk in Edinburgh 1 Deze laatste kerk heeft steeds ecj enigszins ander standpunt ingenomen dan de Nederduits-Gereformeerdi Kerk. die zich in de laatste jaret sterk vereenzelvigd heeft met her1 Zuidafrikaanse regeringsstandpunt. i Volgens de Zuidafrikaan S. van dei Spoel uit Potchefstroom in een inge zonden stuk in het Friesch Dagblai wijst deze kerk een derde weg tussei 1 pro- en anti-apartheid. Deze kerk schrijft hij, „wil zelfstandige kerk vorming naar eigen taal en cultuui voorstaan en is erin geslaagd reed 1 vier kerkverbanden onder de Bantoe met eigen meerdere vergaderingen ij vormen." Hij schrijft: „Is dit nu juist niet? Ik geloof het is toe te juicht] Elk volk wil de boodschap van Jezi Christus beluisteren in zijn eige| taal... dat men dit kwalificeert m< het woord „apartheid" is ongelu! kig." Velen in de Gereformeerde Oecu menische Synode zullen dit stand punt kunnen delen. Maar het geel geen oplossing voor de centrale vraa die aan de orde is als het gaat or apartheid, namelijk het recht van cP< individuele christen om te kiezen bi welke kerk hij zich wil aansluitej hetzij een Bantoekerk van eigen tas en cultuur, hetzij een andere Bantoe kerk of een blanke kerk. Verwarring Het ziet ernaar uit dat het deb« van Lunteren dat straks gaat komar-i een verwarrend karakter zal drage:^ Er is geen goed voorbereid rappor Dat wil zeggen, de voorbereiding w< 1 wel goed en er is ruimschoots de tij genomen een uitzondering bij c GOS tot nu toe om elkaar te vil den, maar men vond elkaar niet hemjjj Iemaal. Het gevolg is dat prof. dr. J. vb. *J! den Berg en de Zuidafrikanen aanvullingen hebben geschreven. Htfo-c rapport zelf is een duidelijk compnÖE> mis, maar het is geen rapport van (^EE drie rapporteurs, want de Zuidafr)ur. kaan prof. dr. F. J. M. Potgieter heej betekent dat na tien jaar studie óbu synode van Lunteren waarschijnlif®" weer helemaal opnieuw met cj discussie zal beginnen. ilu „onder voorbehoud" getekend. D;tfh< NC STEENDEREN Op 78-jarige dr W?ïen: 1 «hteTvoor allen duidelijk: wij leven riorp. hervormd* ementus-predikant 1 Zoetermeer. Hij woonde in Steenderen. Dr. .Woldendorp is vooral bekend als oud-conservator van de kerkze- gels van de synode der Nederlandse Hervormde Kerk. Hij werd in 189Ö geboren en stu deerde in Groningen theologie. In 1919 promoveerde hij op het proefschrift: „De incamatione Dei Athanasius". De predikant stond in veel plaatsen, nadat hij in 1914 hulppredi ker was geworden te St.-Jansga. Daarna werd hij in Molkwerum be vestigd en vervolgens in Nieuw-Weerdinge. Hagestein. War mond, Stedum en Wemeldinge. In 1935 vestigde hij zich in Zoeter meer, waar hij twintig jaar predikant was. tot hij in 1955 met emeritaat ging. Hij verleende daarna bijstand in het pastoraat te Cillaarshoek en te Renesse op de Betuwe. De overledene heeft veel functies vervuld. De begrafenis is maandag 5 au gustus op de algemene begraafplaats te Steenderen om ongeveer kwart voor een. Vooraf gaat een rouwdienst in de Kapel te Bronkhorst, die om half twaalf begint AMERSFOORT De vereniging van vrijzinnige hervormden houdt vrijdag 13 en zaterdag 14 september haar algemene vergadering in de Jo- hanneskerk te Amersfoort Naast de gewone verslagen zal worden gesproken over het onder werp ..Kerk zijn nu". Het zal worden ngeleid door drs. R. Hensen en ds. C. J. van Royen. in deze tijd. zijn mensen van deze tijd en Christenvrouwen: in deze tijd. Dit te weten is het kennen van de opdracht, het aanvaarden van de ei gen tijd." Het hoofdbestuur constateert dan. dat drie facetten van de hedendaagse DEN HAAG Een sluitende oude dagsvoorziening. waarvan de reële waarde niet wordt uitgehold, ver dient een veel grotere prioriteit dan systemen als spaarloon, investe- rlngslocn, vermogensaanwasdeling of iets dergelijks, concludeert de soci aal-economische commissie van de VVD. Het meest urgent acht zij de vol tooiing van een moderne en volwaar dige pensioenvoorziening. Tegenover de bijzondere problemen der zelfstandigen zullen echter bijzondere faciliteiten geboden blijven. Te den ken valt speciaal aan fiscale tege moetkomingen. De commissie meent voorts dat het eigen woningbezit in ons land duide lijk achterloopt bij de situatie in an dere westelijke landen: Nederland 29 procent en België, Engeland. Oosten rijk, Denemarken en Frankrijk iets meer dan veertig procent, terwijl de Verenigde Staten aan kop lopen met 62 procent. NEW YORK Na het geweldige succes van het Nieuwe Testament in Hedendaagse Engels (tien miljoen exemplaren in 18 maanden) is het Amerikaans Bijbelgenootschap nu bezig aan een vertaling van het Oude Testament volgens dezelfde opzet. Erg actief is de commissie in de afgelopen vijf jaar niet geweest. De leden hebben elkaar nimmer ont moet. Al het werk werd via cor- resDondentie gedaan. Het enige resultaat van hun arbeid is eigenlijk dat inlichtingen werden verzameld over het zendingswerk .van kerken van gereformeerde signa tuur die bij de GOS zijn aangesloten. Vlak voor de synode dinsdag over een week in Lunteren gaat vergade ren zullen de leden dit overzicht krijgen. Van evenveel belang wordt echter de conferentie geacht die maandag begint. Daar zullen zen dingsleiders uit de gehele wereld zich 1 bezinnen op „De christelijke boodschap in een veranderende we- I reld." De conferentie staat onder lei ding van de voorzitter van deze com missie van de GOS. ds. John P. Gal- braith van de Orthodox Presbyterian Church in de Verenigde Staten. Onderwerpen De Japanner. Shigero Yoshioka. zal spreken over ..het doel van de zen ding". de Zuidafrikaan ds. P. E. S. Smith over „De evangeliserende kerk temidden van het groeiend secula risme". prof. dr. D. C. Mulder van de Vrije Universiteit over „Wereldzen dingen en syncretisme" en de Zuid afrikaan prof dr. Hugo Du Plessis over „Consolidatie van de gerefor meerde zendingen. Belangrijker echter nog dan al de ze redevoeringen zullen de avondsa menkomsten zijn, waarin verslag zal worden uitgebracht over het zen dingswerk in vele delen van de we reld. Op dinsdagavond over Azië en de Stille Zuidzee, woensdag over Af ri ka en donderdagavond over Noord en Zuid-Amerika. Zowel 's morgens als 's avonds zullen allerlei onder werpen zowel In kleine groepen als in plenaire vergaderingen besproken worden. Zuid-Afrika heeft reeds gereageerd op het werk van de commissie in een zeer uitvoerige nota van de Gerefor meerde Synode gewijd aan de I ..Geestelijke crisis in Afrika." De Zuidafrikanen betreuren het dat de commissie geen enkele maal heeft vergaderd. Onvervulde functies Maar het overzicht over het zen- I dingswerk en de conferentie van Baarn kunnen misschien gezien wor den als een gedeeltelijke vervulling van de opdracht, zo wordt gezegd. De Zuidafrikanen zouden graag willen zien dat de kerken van de GOS in het bijzonder aandacht gaan besteden aan het zendingswerk in Afrika. De Nederduits-Gere formeerde Kerk heeft steeds weer behoefte aan Europees personeel (be doeld worden waarschijnlijk blan ken) voor het zendingswerk in Mala wi. Zambia. Rhodesië en Botswana. Dr lijst is zelden korter dan 200 functies die vervuld moeten worden. Op het ogenblik is er grote behoefte aan niet minder dan 22 artsen, en 54 volledig opgeleide verpleegsters. De Zuidafrikaanse kerken heb ben een zeer uitgebreid zen dingswerk ook buiten eigen gren zen in het zuidelijk deel van A- frika. Het beschikt over zeer veel geld. maar worstelt met een voortdurend tekort aan man kracht. De Zuidafrikaanse gede legeerden doen een beroep op de kerken van de Gereformeerde Oecumenische Synode om te hel pen. Met dankbaarheid wordt vermeld, dat de Gereformeerde Kerken in Ne derland reeds ongeveer een dozijn artsen en verpleegsters ter beschik king hebben gesteld voor het me disch werk in Transkei, Ciskei, Transvaal en Zambia. Hulp gevraagd De Zuidafrikanen doen een beroep op de kerken uit Europa en Amerika die bij de GOS zijn aangesloten om christelijke onderwijzers te werven, medisch personeel en zo mogelijk ook zendingspredikanten. De Zuidafrika nen stellen de oecumenische synode voor om zo spoedig mogelijk geza menlijk het zendingswerk in Afrika te saan aanpakken. Tevens wordt de GOS gevraagd om een lectuurcentrum te stichten voor de verspreiding van gereformeerde lectuur. Ook wordt het tijd om een christelijke universiteit in Afrika te stichten, terwijl tevens gedacht moet worden aan een christelijk radiosta tion in het zuiden van dit continent. Het rapport is ondertekend door prof. dr. H. Du Plessis en ds. P. E. S. Smith, de Zuidafrikaanse leden van de commissie voor de zending. COLLECTE GZB 35.500 GULDEN ZEIST De collecte op de zen- dingsdag van de Gereformeerde Zen- 1 dingsbond. donderdag in Driebergen, I heeft rond 35.500 gulden opgebracht. Vorig jaar was de opbrengst rond 30.000 gulden Voor bouw ziekenhuizen «hi UTRECHT De ziekenhuizen trekken over het algemeen voor hun nieuwbouw of verbouwin gen geld aan met een te hoog rentepercentage. Het verschil bedraagt door de bank genomen één procent, wat in de praktijk betekent dat de verpleegprijs per dag drie gulden meer is. Om deze reden pleit de heer J. G. Leibbrandt van de Federatie van door verzekerden en medewerkers I bestuurde ziekenfondsen VMZ. de grootste ziekenfondsorganisatie van ons land. voor de oprichting van een centraal financieringsinstituut, zoals de Bank van Nederlandse gemeenten. Vanwege de meerdere zekerheid voor de geldschieter kan dan het renteper centage worden gedrukt. RENTEVOET Het ts de heer Leibbrandt opgeval len dat voor obligatieleningen ten be hoeve van ziekenhuizen en dergelijke steeds opnieuw een rentevoet wordt vastgesteld, die aanzienlijk uitgaat boven de gangbare marktrente. Wan neer overheid en bedrijfsleven kaïjrec zien om in deze tijd geldleningen te gen 6V2 en 6% procent aan te gaa(0p wekt het verwondering dat de zie» kenhuisbesturen bereid moeten zijjne' Vit procént te betalen. fr« In prospectussen voor dergelijk^, obligatieleningen ontbreekt veelal dj^g rijksgarantie. Dat betekent dat naai het hogere rentepercentage nog ande^, re extra-kosten optreden, zoals bqrr; reidstellingprovisie. Hierdoor ontKA staat een kostenverhoging van éé|J™ procent of meer ten opzichte van lgjn. ningen. die onder riiks- en gemeentark lijke garantie worden afgesloten, aFa' dus de heer Leibbrandt. Tei Hij schrijft dit in verband met «rri sterke stijging van de verplecgprij in ziekenhuizen: in 1958 f 24 per ver zekerde en in 1968 (naar schattint!' ƒ106.... Tl» NED. HERV. KERK fee Aangenomen de benoeming tot adj,"| viseur v. d. Ver Presbyteriaanse Keit in de Verenigde Staten, voor coind' tact met de kerken in Europa (staneftg, plaats Wenen): mej. ds. K. v. Drirrjom melen. pred. voor buitengew. werkek zaamh. (studie secr. bij de Worl ng Council of Christian Education) trm Genève. Zij bedankte voor een beroe ®v naar Iona Community in Schotland de benoem, tot voorg. evangelisat jni te Rijswijk: L. Vroegindewey, er£81 pred. te Delft- «éi Bedankt voor Nieuw-Lekkerlandaai S. de Jong te Houten: voor Rotter dam-zuid (wijkgem. Slotboom) ejva voor Vriezenveen (vac. A. J. v. Oostjeel Joh. Dijkstra te Kampen. PJ8 GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Oostvoome. c.a.: Hoop te Zwartebroek. GEREF. KERKEN Bedankt voor Leerdam: A. Hoogei land te Werkendam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2