Een greep uit zomerovervloed de glazen muur Paddestoelen of zwammen Ë2JL9i^^ VOOR DE JECGD'^ DE JtUGÓ -•-• VOOR Dr JfUGD -•- VOOR t 5 1 <>,.- v. - mm /V) or oat NJORMÉL \JM ÉÉK HCWO OOK MÉÉ rztct, zoo ik Htec iw Tjééfi KlPPCfOÉ KOfWM 6R8AlÉtf v/OOR y°UWeJAAR5flv;orJpJ WflAR OÉ. KolfÉM r oor m<3 Zo MAAR Kief. £jA Koo j8.' VAN BLOEM EN PLANT In een tuin vol omerbloemen zijn oveel mogelij le iden om kleu- ige boeketjes te chikken, dat je ,et gauw te bont aaakt. Vooral Is je pas een lin hebt is het joeilijk om maat houden. En aarbij speelt dan og de juiste ma- ier van snijden en rol. Sommige bloemen »an 's avonds slapen 1 openen zich alléén i de zon. Vanzelf- tekend zijn derge- ke soorten als snij- oemen waardeloos, e denken hier bv. Dimorphoteca, [«embryanthemum, Jeania, Hieracium Anthemis, hoe errukkelijk ze het nok ln een zonnige tuin doen. Wie veel met bloe men omgaat zal ze mee en meer leren kennen, voelt lang zamerhand aan wat /iet beste tijdstip is om ie te snijden, om er op water het lang- te plezier van te be tven. )ssetong Zo ontdekten we i de loop der jaren at Anchusa (ossetong) een uit- ekende snijbloem is, waar ze isoluut niet naar uit ziet. In de gezet werd ze eerst een tje slap, maar 's avonds was ze heel opgetrokken en na 5 da rn was de mooie gentiaanblauwe leur nog niet afgezwakt. En nu we het toch over iets njzonders hebben, hebt u wel pns bemerkt dat je van die zoet Burende siertabak een week lang huis kunt genieten als ze in avond gesneden wordt, wan eer de bloemen het meest ge Zo maar een allegaartje uit de tuin in augustus, met voornamelijk rose en paarse asters, dito dahlia's, cosmos en floksen en een gele toets van enkele afrikanen en guldenroede. opend zijn? En dan nog de Schi- zanthus, eveneens een éénjarige zaaibloem, die er exotisch uit ziet met grote trossen orchidee achtige bloemen in de mooiste kleurnuances. Wie de moed heeft kan er min stens een week van genieten en onze bezoekers maar denken dat we ons de weelde van orchideën hebben veroorloofd. Zelfs de één dag durende tij- gerbloem Tigridia kan nog ver geraniums allerleukste bloem- stukjes gemaakt kunnen worden en dat zij veel houdbaarder zijn dan enkelbloemige soorten. Voot de balkonbezitters vooral om te onthouden en eventueel te combineren met de kleine witte margriet voor bakbeplanting, Chrysanthemum frutescens en de kanariegele Calceolaria rugosa. Zelfs petunia's uit uw bakken kunt u in uw zomerboeketjes ver werken. al voelen ze dan wat kle verig aan. Snijd lathyrus rijp en zet ze vooral ondiep in het water, een paar centimeter is voldoende, an ders smetten de bloemen. Beheers u vooral bij het snijden van rozen en laat altijd één volledig vijf tallig blad aan de steel zitten, waaruit zich weer een zijscheut kan ontwikkelen. Snijdt u maar raak, dan put u de rozen uit er leggen ze op de duur het loodje. Alle Composieten zoals gouds bloemen, margrieten, asters, zin nia's, heleniums e.d. snijden we bij voorkeur als de bloemen open zijn, maar het hart nog onrijp is. Alleen Coreopsis en Heliopsis gaan vaak slap hangen als we ze niet geheel rijp snijden. Datzelfde geldt ook voor dahlia's. Contrasten rassend zijn als we deze een dagsvliegen de avond voor we gasten krijgen snijden, als de knop juist kleur vertoont. De volgende dag vormen deze merk waardige bloemen met hun bi zarre uiterlijk en tekening dan een zeldzame blikvanger. Balkonbezitters Misschien hebt u zelf wel eens ontdekt dat van dubbelbloemige Gebruik het fijne gipskruid om Uw boeketjes wat luchtigs en karakter te geven of neem bij gebrek daaraan Statice, Lavendel. Linaria of grijsbladige Artemi sia, Santolina of Gnaphalium. Zij kunnen sterke kleurcontrasten breken en de stijfheid aan ronde bloemvormen ontnemen. Bloemschikken van eigen erf moet je werkelijk leren. En de bloemist mag er om lachen, on tegenzeggelijk hebben onze pro beersels hun eigen charme, mits we letten op goede vorm- en kleurcontrasten A. C. MULLER-IDZERDA Horz.: 1, struikelblok (ZN), 11. oorlogsgod. 12. meisjesnaam, 13. mens, 14. plaats in Engeland, 17. insektje, 18. emeritus (afk.), 19. slot, 21. muzieknoot, 22. vaartuig, 23. keurig, 25. turks bevelhebber, 26. dorp in Over. onder Gramsbergen, 28. kleefmiddel, 30. water in Over., 31. plaats in Gelderl., 32. ontkenning, 33. sociëteit (afk.), 35. buitenha ven, 37. sportterm, 39. voorzetsel, 41. muzieknoot, 43. plaats in Gel derl., 46. muzieknoot, 47. meisjesnaam, 49. ketting, 50. paard, 51. akelig, 53. schijf vis, 54. handel die op straat wordt gevoerd. Vert,: L bijwoord, 2. vervoermiddel, 3. kippenloop, 4. rund, 5. jongensnaam, 6. bergplaats, 7. scheik. element (afk.), 8. water in Utrecht, 9. zoon van Seth, 10. volk, 14. maling, 15. voedsel, 16 vreemde munt, 19. twist, 20. ergens kamperen, 22. meisjesnaam, 24. hoog bouwwerk, 25. bijrivier van de Rhóne, 26. voegwoord, 27. plaats in Gederl., 29. bijwoord, 34. rode Spaanse wijn, 36. schittering, 38. niet harde slag, 39. voorzetsel, 40. gebaar, 42. gewoonterecht (Ind.), 44. verdikking der opperhuid, 45. aanw. voornaamw, 46. rechte lijn (gew.), 48. bloeiwijze, 50. bedorven, 52. oude Egyptische zonnegod, 53. soort onderwijs (afk.). OPLOSSING Hor. 1. kelder, 6. tol, 8. Beerta, 13. Kediri, 14. Opende, 15. ps, 17. nes, 18. rek, 20. adé, 21. me, 22. pil. 24. Dalen, 26. tel, 27. elan. 28. venster. 30. Deli. 31. rek, 32. ben, 33. gem. 35. nog, 36. Denen, 38 deken, 40. Wenen. 42. Noren. 44. Terni. 47. egel. 48. tam, 49. lege, 50. gebed, 52. Simon, 54. renet. 56. lente. 58. Niger, 60. Ate. 62. nor, 64. een. 65. aga. 67. pree, 68. rasters, 71. klem. 72. oer. 74. Ma- ris, 76. els, 77. Ie, 78. das, 80. bos, 81. bis, 83. st, 84. tralie, 85. emo tie. 87. Ostara, 88. lijn, 89. Dom mel. - Vert. 1. kapper, 2. L.K., 3. den, 4. eden, 5. ris, 6. tiran, 7. loket. 8. Bea, 9. ende. 10. Ede. 11. re, 12. akelig, 16. silene, 19. Eist, 21. me loen, 23. lak, 24. Denen, 25. negen, 26. ten. 28. ven, 29. rek, 32. bene den, 34. Meteren, 36. degel, 37. notie, 38. demon, 39. neger, 40. weg, 41. neb, 43. ram, 45. ren, 46. iet. 51 entree, 52. stram. 53. Niers. 55. engels. 57. nor, 59. ges. 60. Apollo, 61. eer. 63. stro, 65. Ale, 66. Amstel. 69. sabel, 70. eisen. 73. daar, 75. dito, 78. dra, 79. sla. 81. bod. 82. sim, 84. t.t86. Em. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau verwacht Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen: een van 10,- en twee van 5,- dnor Kafhinka Lannoy 158 Toen zag Freek voor het eerst, dat de man in overall van die eerste morgen toch niet geheel buiten de waarheid gespreken had. Leksejkow vloekte in zijn hele verzameling van talen. Hij gooide zich met schouder en heup tegen de zijkant van het onhandelbare stuk, brulde, gebaarde wild met zijn handen. Een paar mannen schoten toe, duwden, trokken, al naar de Rus hen beval, anderen schoven planken voor de halsstarri ge wagenwielen. Een werk van enkele minuten, toen schokkerde het ge vaarte achter de trillende, zenuwachtig brommende tracto. over het al leger wordende circusterrein. So doet men's, onthoud son! Leksejkow veegde zijn handen langs zijn dijen, stond met glinsterende ogen. die fosforiseerden in de nacht. Freek ging naar de circusstad, vaker en vaker. De band, die hem daarheen trok, was wel de machtigste, die hem in zijn leven had getrokken, zo dacht hij. Leksejkow, de onverdraagzame, strenge, maar rechtvaardi ge directeur, was wonderbaarlijk op hem gesteld, beschouw de hem als een zoon en noemde hem ook zo. sloeg hem op zijn schouders en tracteerde op borrels. Het was een eigen aardige vriendschap, maar misschien daarom juist boeide zij de jonge man. Hij leerde de andere artiesten kennen, vaste nummers van de troep en hen. die wisselden. In Rotterdam waren de negers heengegaan, er waren een jongleur en een koorddanser voor in de plaats gekomen. Drie dompteurs telde nu de heterogene troep: een Belg met olifanten, een Deen met beren, en dan de Rus Leksejkow, de directeur, met zijn leeuwen en tijgers. Tot die geregeld meereisden, behoorden Jaapje Smit, de kleine clown, die in het programma als „Hoempapa" vermeld stond, de manege clowns, de beide schoolrijders, die dan pas zouden heengaan wanneer het circus overstak naar Amerika of Afrika, en de drie trapezewerkers, die nu al vier seizoenen aan het circus Warrenie-Leksejkow verbonden waren: Jan en Rie de Kan ter, en haar broer Bob de Beer. Verder wisselde de troep voortdurend, de één trok korter, de ander langer mee. Maar er was een vaste kern pikeurs en stalknechts, een bedrijfsleider, een ganse staf medewerkers, voor de op- en afbouw, een volledige kantoorwagen met een bureauchef en een secretaris en tenslotte nog de kapel. De wagenstad was inderdaad een stad. Er heerste een prettige saamhorige geest. Geen was te zeer op eigen voordeel belust, dan dat hij de ander niet zou helpen. De jockey-rijdster verkocht zonder trots program ma's; roodgejast stonden de niet werkende artiesten aan de piste voor de gordijnen, terwijl de andere nummers werkten. Wie niet optrad, hielp op andere wijze, werktijd was werk tijd. Freek hoorde beroemde namen, die nog altijd eerbied afdwongen: Claire Heliot, Tilly Bébé, de gebroeders Hagen beek, de uitvinders der tamme dressuur. Richard Sawade, en nog anderen, wier namen meer of minder onsterfelijk waren geworden in de kleine wereld, waarin zij groot waren ge weest. Doch de mooiste ogenblikken waren die momenten waarin hij alleen of met Leksejkow in de kooi trad en de dieren op hem toekwamen, langs zijn benen streken, bedelend om een aanhaling, die hen deed spinnen als grote katten. De Rus had schik in het enthousiasme van de jongere, liet zich door hem helpen, bij het namen leren aan de jonge dieren van de nieuwe groep, bij het gewaarworden van de natuuraanleg, die hun taak in de manege zou l^epalen. Want die natuur- aanleg van elk dier werd geëerbiedigd, gecultiveerd en opge voerd. Of een dier graag klauterde, graag sprong, zich ijdel rekte, dat alles werd opgemerkt en uitgewerkt met oneindig geduld, met vriendelijke woorden, prijzen en laken, met rauw vlees en met vaste wil en overwicht. (Wordt vervolgd) AG NICHTEN EN NEVEN. Hoe maken jullie het allemaal? snieten we nog fijn van de va- mtie en nu ook van het mooie eer? Deze week heeft de zon s niet in de steek gelaten hoor! we bruin geworden en heb- n jullie ervan kunnen genie- n? Nog everJjes.... en veel van jul- moetenf de weg naar school «er maken. Dan is het uit met pret. Deze week kreeg tante is weer veel gezellige brieven, rachtig! De meesten van jullie jn nog aan het logeren bij oma, of tante en oom. Heerlijk nor. Jullie zijn echte boffertjes. Met het mooie weer kunnen e in ieder geval nogeens sparte- in een spelen met de hoge ten van de grote zee. Anderen inen hun hart ophalen in het mbad. Er zijn meisjes en jon- die vragen of ze ook mee Hen dien. Natuurlijk mogen ook een nichtje en neefje n. Hartelijk welkom hoor! meer hoe liever. llie weet dat tante Jos graag en gezellige brieven ont- Onderaan de brief schrijf duidelijk je naam en adres en aan de achterkant van de lop. Ook wil tante Jos graag jullie geboortedatum weten. Dat wii zeggen, wanneer je jarig bent en in welk jaar je bent geboren. Helemaal niet moeilijk hoor! We gaan een punt zetten ach ter ons babbeltje meisjes en jon gens. Heel veel plezier en tot de volgende keer. Daaag, TANTE JOS Jarigen Er zijn er weer jarig, hoera, hoera!!!!! Hans Bénard. Coby v.d Berg. Annemarie Bevers. Elly Brussen, Marjan den Hartigh, Ada de Rid der en Helmi de Vos van harte gefeliciteerd met jullie verjaar dag van de nichten en neven. ■S-* #*#*#*#*-»-*#*# Ja, jullie moeten heel goed kijken toelke letters op ieze plaat staan. Ik zal jullie ver klappen dat het tr vijf zijn. Van deze vijf letters taan we vwordjes naken. Je hoeft te niet altijd alle vijf te gebruiken Je mag het ook net twee, drie of uier letters doen hoor! Hier komen de tegevens: 1 Stenen opstap voor het huis. I Vloeibaar ge recht. I Een besmette lijke ziekte. Bovenste punt (bijv. van een berg). 5 Huisdier. I Van zijn staart maakt men soep I Aardewerk vat. I Hoofddeksel. De oplossing moet worden in gezonden vóór dinsdag 6 aug. Wat tekende Alie Terlouw een grappige vogelverschrikker voor ons! Sliep uit! Het was een mooie zomerdag, Van bloemen en van zon. Een kikkertje zat in een plas, En kwaakte wat h-ij kon. Kwak-kwak! Kwak-kwak! En kwaakte wat hij kon. Kwak-kwak! Kwak-kwak'. Van bloemen en van zon. xxxxx Maar daar kwam langbeen ooi evaar, Die zocht een fijn dinee. Hij had een hele grote maag. En honger wel voor twee Owee. o wee. En hoger wel voor twee. O wee, o wee. Hij zocht een fijn dinee. xxxxx Hij zag de kleine kikkerdik. Sloop heel stil, stap voor stap. En deed toen met zijn rode bek. Een vrees'lijk grote hap. Hap hap - hap - hap. Sloop heel stil, stap voor stap. Maar hoe hij hapte hij ving niets, Dan water in zijn snuit. Want kikkerdik zat al in 't riet. En zong en lachte luid: Sliep uit, sliep uit. En zong en lachte luid: Sliep uit, sliep uit! 't Was water in zijn snuit. Weten jullie wat hier staat? Kapelaandaarkomteenkapelaan- dievliegtdoordekapellaanLegen- dekapelaan. Hebben jullie ze al gezien in de vakantie? Ze zijn er te kust en te keur, hoor! Vuurrode, groene, ge le oranje, bruine, zwarte, ja zelfs sneeuwwitte. Er zijn wel dertig verschillende soorten in Nederland. Je zou ze zo wel willen meenemen, maar hoe? Drogen gaat bijna niet. Je zou ze op formaline kunnen be waren, maar dat is een dure geschiedenis, hoor! Verleden week hebben we iets kunnen lezen over de eekhoorn tjes. Deze kleine puntdikstaarten lusten graaf het duveltjesbrood. Heb je daar weieens van ge hoord Mensen die geen pad destoelen durven eten, hebben ze deze naam gegeven. Ja. de eekhoorntjes zijn er dol op. Zij eten de Boletus-Edulis. Wat een moeilijke naam hè? Maar we hebben er nu een veel mooiere naam voor, hoor! We noemen ze gewoon eekhoorn tjesbeschuit. Grappig, vind je niet? De bovenkant is botergeel. Hebben jullie ze er weieens aan zien knabbelen? Ze doen precies zoals jullie doen. Lekker, zo hele maal aan de buitenkant en dan steeds maar draaien en er een hap van nemen. Mmmmm! Maar voor hij aan deze lek kernij begint haalt hij er eerst wat vanaf. Het beschuitje zit vol Puzzeloplossing Horizontaal, dat is van links naar rechts, lezen we: doos, rasp. ober, mier. ezel, lamp. aren, noot en drie. Vertikaal, dat is van boven naar beneden, lezen we in het eerste rijtje: dromeland. PRIJSWINNAARS PUZZEL Ada van de Akker. Zoeterwou- de en Ria Schering, Leimuiden krijgen hun prijs thuisgestuurd. kleine ronde gaatjes. Net als een echte beschuit. Deze gaatjes zijn mondingen van kleine buisjes. In die kleine buisjes zitten kor reltjes. Het is een soort zaad. Ze kunnen eruit rollen door wind of water. Er ontstaat dan weer een nieuwe zwamvlok, dat is een soort wortel, onder de grond. Daarop groeien weer nieuwe paddestoelen. De zwamvlokdraden zoeken diep onder de grond de wortels van de grote bomen op en sluiten dan vriendschap met elkaar. Dicht opeengedrongen groeien ze om deze wortels heen. Ook zoe ken ze bijvoorbeeld de wortel van de bosbes. De fijne wortel haartjes van de zwamvlok zuigen mm jS£p water en voedende stoffen op en delen ze broederlijk met de grote bomen. De korreltjes moeten wel te recht komen op een bodem die naar hun zin is. Zo'n pad- destoelspoor heeft zijn voor- en afkeurtjes, hoor! Het eekhoorntje lust deze weke buisjes niet. Hij haalt eerst de buisjeslaag eraf en gaat dan heerlijk aan zijn beschuit knab belen. Kijk maar eens goed of je zo'n tafereeltje kan ontdekken. Als ik jullie was begon ik maar niet aan deze oppeuzelarij. De dikstaart weet precies welke hij moet hebben. Jullie weten dat niet! En denk erom, er zijn nog altijd veel vergiftige paddestoe len. Tante Jos heeft ze al gezien, hoor! Ze groeien meestal op vochtige plaatsen en bij een niet te lage temperatuur. Vooral bij een war me zomer zie je ze daarom het meest in de herfst. Heeft mamma weieens cham pignons of champignonsoep ge kookt? Mmmm, lekker! „Denk erom niet te ver in zee gaan", zegt deze politieman! Lappie Loep en de pruikebollen 6. „Hoe durf je het te zeggen," opperde Ling, maar Jonas verontschuldigde zich door te zeggen: „Een haar groeimiddel is een haargroeimiddel en waarom zou dit nu beter zijn dan een ander? „Omdat ik het ZELF gemaakt heb!" beet Ling hem toe. Direct daarop echter veranderde hij zijn boze gezicht weer in de echte Oosterse grijns en ging verder: „Nu Jonas, zie je er wat in?" Jonas bekeek het flesje en het plafond. Doodstil was het in de kamer. Alleen het tikken van de wekker was duidelijk hoor baar. Lappie zuchtte diep. Daarvan schrok Jonas op uit zijn overpeinzingen. „Ja!", roept hij. „Ik doe het. Geef maar voor vijf-honderd-gulden haargroeimiddelen!" De Chinees grijnsde zijn Chinese grijns: „Ja, Jonas, dit is een héle goede zet van je. Als je iets groots wilt doen, welnu, in dit haargroeimiddel schuilt iets groots.. De scheepsjongens van Bontekoe Met MALÉtb ZATEROAG 3 AUGUSTUS 196B

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 19