Is de kunst een raddraaister Pros en anti's Kloos en het wiel van de wraak Liberalisatieproces nog steeds in het geding VAN CIERNA NAAR BRA TISLA VA in de zaak - Van Belkum ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1968 „De smaak is een wiel dat ronddraait en plotseling die zijde te voorschijn brengt die zojuist naar de grond ge keerd was." Deze beeldende vergelijking is van de jonge Zweedse dichter Verner von Praag als pil TAE pauseiyke encycliek over de voorbehoedmiddelen en de Russisch-Tsjechoslowaakse conferentie belde wel de belangrijkste gebeurtenissen van deze week vertonen, bJJ alle duldelUke verschillen, toch ook deze overeenkomst dat *U rechtstreeks samenhangen met bezorgdheid over bepaalde ontwikkelingen tot zelfstandigheid. De paus heeft zich gedrongen geacht een woord van gezag te spreken in een aangelegenheid die hij kennelijk als een ernstige beschouwt. De leiders van de Sowjetunie op hun beurt achtten zich al niet minder gedrongen, hun gezag te beklemtonen tegenover een kleine bondgenoot die zich be paalde vrijheden was gaan veroorloven. Klonk het niet wat oneerbiedig, dan zou men beide situa ties kunnen vergelijken met die van het hoen dat zijn vermeende kiekens te water ziet gaan. waartegenover dan slechts een welgemeend vermaan zou passen. In het volgende wil ik mij beperken tot een enkele opmer king over dat met zoveel spanning gevolgde beraad tussen de Russische en de Tsjechoslowaakse leiders. TERECHT is opgemerkt dat de positie voor beide partijen een moeilijke was. Dat kwam mede door de allengs op wijde schaal gegroeide verstarring, die in feite dateert van de jongste wereldoorlog. Uit deze oorlog toch waren twee wel zeer onderscheiden groepen van staten als overwinnaars te voorschijn getreden, en deze onderscheidenheid verwerkelijkte zich óók in de tostandkoming van twee Invloedssferen, die zo ongeveer geacht kon worden in evenwicht te houden/ Bovendien beschikten beide groepen over de atoombom, wat merkwaardigerwijze tot het voortbestaan van een zekere stabiliteit in de verhoudingen bijdroeg. Belde groepen hielden elkaar wel nauwlettend In het oog, maar ontaagen elkaar tegelijk, mits slechts aan het even wicht werd vastgehouden. Vandaar bijvoorbeeld dat ln het conflict om Cuba de toen malige Russische leider Chroesjtsjef zich op eerste aan manen van de Amerikaanse president Kennedy terugtrok. Hij was in zijn geweten overtuigd, dat hij zich begeven had in de gevarenzone van het verstoorde evenwicht, en begreep tijdig welke enorme risico's hij daarmee had opgeroepen. £)AT evenwicht tussen beide groepen heeft ook gestalte gekregen in het Nato-pact aan de ene, het Warschau- verdrag aan dc andere kant. Welnu, het Is wel duidelijk dat Moskou het streven van Praag naar wat meer verzelfstandiging óók is gaan zien als een verzwakking van die positie van evenwicht. Daaraan konden nauwelijks afdoen de nadrukkelijke verzekeringen van de zijde der Tsjechoslowaakse leiders, dat men geens zins voornemens was het Warschau-verdrag los te laten. Moskou was daar blijkbaar niet zo gerust op. In al de jaren na de oorlog heeft dat evenwicht op de een of andere wijze gefunctionneerd. Er mogen dan van Russische kant nu en dan wat grenzen zijn afgetast, verder ging men niet. Alleen wanneer, zoals destijds Hongarije, een staat probeerde zich van het systeem los te weken, werd kracht dadig ingegrepen. VAN een systeem sprak ik. In deze aanduiding ligt van de situatie de kracht èn de zwakheid uitgedrukt. De situatie had iets systematisch en beide groepen van staten wisten van elkaar, waaraan men toe was. Echter, het leven zelf laat zich niet zo gemakkelijk in een systeem vangen. Er zijn altijd ontwikkelingen gaande ln het leven van mensen, maar ook in dat van volken en staten. De mens van vandaag is niet gelijk aan die van twintig Jaar geleden. Daarom kunnen verplichtingen die eens min of meer werden aanvaard of opgelegd soms later als niet langer te dulden knellende banden worden aangevoeld. We zeggen dan ook van bepaalde waarden in het leven, dat het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Ook onder druk kende leerstellingen als die van het communisme zal op den duur het bloed 'de neiging hebben, in elk geval te kruipen. De Hongaren hebben daarvoor destijds een zware prijs moeten betalen. Voor Tsjechoslowakije liet de immers zelf ook voortgeschreden tyd zich gunstiger aanzien. Het conflict dat nu leek te ontstaan was er een tegen het destijds ontstane systeem van die verdeling in elkaar moei zaam in evenwicht houdende interessensferen en tegen de krampachtigheid van een naijverig communisme, dat tegen over deze ontwikkeling kwam te staan met een argwanende bezorgdheid. J.JOE het verder met heel deze ontwikkeling moet gaan, is nog niet duidelijk, maar laat zich bevroeden. Terecht hebben de westelijke mogendheden zich ln de dis cussie tussen Moskou en Praag strikt afzijdig gehouden; een andere gedragslijn ware dom geweest. Maar de uiteindelijke oplossing in mogelijke conflicten als dit en het zal niet het laatste zijn zal vooral afhangen van de mate van versoepeling die mogelijk wordt in de verstarde verhoudingen tussen Oost en West. Dat zal dan het loslaten van heel wat vrees en argwaan moeten gaan betekenen. De situatie met betrekking tot Tsjechoslowakije maakt daarom pok de discussie met be trekking tot een verdrag als van de Nato op eigen wijze actueel. Waarmee ik maar gezegd wil hebben, dat, als ln zovele andere problemen, het ook in een ontmoeting als tussen Moskou en Praag gaat om de grotere verbanden, in de toe nadering waarvan een wijze en verstandige en tegelijk zo mogelijk een open diplomatic uiterst waardevol kan zjjn voor de komende tijd. DIEMER Zeven dagen verder Heldenstam, een tijdgenoot van onze Willem Kloos. Ach ter deze beeldspraak zit de opvatting, dat de kunst een raddraaister is, dat haar ge schiedenis cyclisch moet wor den opgevat. In de kunst gebeurt, zo stelt men, hetzelfde als in de natuur: oude levensvormen sterven af en nieuwe komen op. Hier wordt, constateert Brandt Corstius, in termen van biologie gedacht. „Met het gemak waarmee, ook nog in onze tijd, hetgeen geldig is in de ene wetenschap, of voor het ene levensgebied, wordt toe gepast op ander terrein, veran dert men cultuur- in natuurpro cessen" (bl. 10). Manifest Maar ik val met de deur in huis en laat de auteur al pole miseren, voordat u, lezer, weet waar het over gaat. Dit boekje verschijnt in een serie „Utrechtse Publikaties voor Algemene Lite ratuurwetenschap" onder redac tie van J. C. Brandt Corstius en H. P. H. Teesing. Achter deze serie staat het Intituut voor Al gemene Literatuurwetenschap van de Rijksuniversiteit te Utrecht. In het deeltje dat hier aan de orde is neemt Brandt Corstius het beroemde manifest van Kloos uit 1882 onder de loep. namelijk de Inleiding tot de gedichten van Jacques Perk. Hij doet dit met een bepaalde bedoeling. In de tijd dat de jonge Kloos optrad, was er in de landen van Europa die cultureel meetelden veel aan de gang dat met de idealen van Tachtig overeenkomst vertoonde. „De vernieuwing van de poëzie, en dus ook van de poëzie beschouwing. in Nederland omstreeks 1880, valt samen met eenzelfde verschijnsel, hier wat vroeger, daar iets later, in de an dere landen van Europa. Zij maakt deel uit van een internati onale literaire beweging; en door een toetsing als hierboven aange duid, kan blijken welke plaats het opstel van Kloos in dit inter nationale milieu moet worden toegekend" (V). Naar aanleiding van J. C. Brandt Corstius. Het poëtisch programma van Tachtig, Een ver gelijkende studie, uitg. Athenaeum - Polak Van Gennep, Amster dam, 92 blz., 7.50. Verlichting Zoiets leest men met een zucht van verlichting. Het gevaar van vakblindheid voor de neerlandi cus (neerlandist zegt Heeroma) bestaat in de vernauwing van de blik tot binnen de nationale grenzen. Maar ons kleine Neder land is immers op kunstgebied, zeker na de zeventiende eeuw, een echoput van buitenlandse kreten. De romantiek kwam uit Enge land en Duitsland, naturalisme en impressionisme kwamen uit Frankrijk, later ook het symbo lisme. En ook als er geen onmid dellijke navolging in het spel was, dan nog was wat in Neder land geschreven werd, niet uniek en specifiek-Nederlands. maar vormde het een Nederlandse versie van Europese geestelijke stromingen. In de jaren tachtig van de vo rige eeuw kwam in de kunst een reactie op tegen positivisme en naturalisme. Deze reactie was een nieuwe romantische impuls met een sterk idealistische ten dens. De ziel protesteerde tegen de materie, ja de ziel werd tot sleu telwoord van het tijdvak (Guy Michaud). In dit verband herin ner ik me een rede van de oude Herman Bavinck in 1913: De ziel overwint, naar een oude Griekse spreuk. In zo'n tijd worden gestorven dichters die naar de geest ver want zijn. weer actueel. Zo b.v. de Engelse dichter Shelley. Symbolisme De verdienste van Brandt Corstius' studie bestaat ten eerste in een geschakeerde tekening van dat algemene streven, waarin b.v. het Franse symbolisme een dui delijke plaats krijgt, en ten twee de in een even duidelijke afgren zing van Kloos' persoonlijke op vattingen over het dichterschap, binnen dat Europese kader. Was Shelley nog een roman tische universalist, die in zijn verzen alles met alles probeerde te verbinden (vgl. 72), Kloos was een romantische solipsist. „De Nederlandse dichter ziet... geen band tussen poëzie en maatschappij, dichter en ge meenschap. 'Vrij van wereldzorg'. eenzaam, alleen met eigen ziel plaatst hij zich in de oneindig heid" (44). Van de symbolisten onderscheidt Kloos zich doordat bij hem noch van idealisme, noch van een religieus symbolisme sprake is (74). Kloos nam dus een introverte positie in (74). „Zij werd het punt van uitgang voor de twee grote Nederlandse dichters van zijn generatie Al- bert Verwey en Herman Gorter- Het naar binnen geslagen dich terschap dat Kloos in 1882 met succes poneert, markeert het be gin van de Nederlandse nieuwe poëzie in de jaren '80, haar grootheid, haar zwakte en korte duur" (74). Behalve die aan het begin gesignaleerde opmerking van de auteur bevat deze studie niets polemisch. Ze is rustig en helder geschreven en mijn citatenlijst is ongebruikelijk lang voor zo'n be trekkelijk dun boekje. En natuurlijk gaat de lezer verder denken. Het is niet toe vallig dat Lucebert, toen hij zijn kleine evolutie van 1950 afdraai de. Kloos noemde. Het wiel van de smaak was weer eens omge wenteld. Het idealisme van omstreeks 1880 tot 1910 was ver laten. De schoonheid ,was in mil joenen gestalten in oorlogen, kampen en gebombardeerde ste den omgekomen. Surrogaat De godsdienst had zijn greep op de massa's verloren, zodat aan een surrogaat van de godsdienst (de cultus van het schone en ver hevene) geen behoefte meer bestond. De hiërarchische orde ning van waarden, waardigheden en waardigheidsbekleders in maatschappij en taal verkeerde in liquidatie. Kon Kloos nog afwisselend spreken van 'gedicht' en 'lied' (29). de poëzie had het zingen verleerd en de dichter kon alleen nog maar praten, mompelen, kol deren en stamelen. Dc poëzie werd van muziek tot materie, van vaag tot concreet. Ze werd geseculariseerd en ge- ontmythologiseerd. Zo kunnen de denkbeelden van de 23-jarige Kloos in 1882 helpen onze eigen zo totaal andere tijd beter te verstaan. En deze uitstekende studie van Brandt Corstius, die het belang van de algemene lite ratuurwetenschap weer eens be wijst, kan daarbij helpen. DR. C. RIJNSDORP DU I sir .J HET gesprek tussen Tsjecho- slowaken en Russen deze week in Cierna werd dc nadruk gelegd op de trouw van Praag aan jVIoskou en het garanderen van de veiligheid van het Oost blok. Het overleg speelde zich echter af tegen de achtergrond van de gebeurtenissen in Tsjecho- slowakije zelf. Zou het alleen gaan om aanhan kelijkheidsbetuigingen en vei ligheidsgaranties, dan zouden de Tsjechoslowaakse leiders het de ze week in Cierna bij de Russische grens niet moeilijk hebben gehad. Zij willen hele maal niet met Moskou breken en zijn bereid, alles te doen om in het kader van het beruchte Warschau-pact de verdediging van de grens met West-Duitsland (en Oostenrijk) zo hecht mogelijk te maken. Moskou hecht echter weinig waarde aan Dubcek's toezeggin gen op deze voor Rusland zo be langrijke punten. Het vreest, dat de huidige Tsjechoslowaakse lei ders wel bereid maar niet in staat zullen zijn. hun beloften waar te maken. Terugkeer van de oude garde zou de Russen zeer welkom zijn geweest. Argumenten Waar het om gaat is het zgn. liberalisatieproces in Tsjechoslo wakije. Alle andere argumenten van Russen. Oostduitsers en Po len zijn er slechts om de aan dacht van het werkelijke pro bleem af te leiden en om de lei ders te Praag onder druk te zet ten. Het grote gevecht ook van daag op de Oosteuropese top te Bratislawa gaat over de rol van de Tsjechoslowaakse com munistische partij in de ontwik kelingen van de afgelopen maan den, maar vooral in de toekomst. Ook in Praag heeft men zich steeds afgevraagd, of de commu nistische partij zich zou kunnen handhaven als de enige machtsfactor in het land. of dat zij gedwongen zou worden, de macht met anderen te delen en langzamerhand te wennen aan de opkomst van een meer-partij en- systeem. Niet ten onrechte vreesde Moskou, dat Dubcek tenslotte niet in staat zou zijn. de .leidende positie' van de partij te handhaven of (erger nog) de val van de partij te voorkomen. Verontrust Dubcek heeft herhaaldelijk in zijn toespraken en kennelijk ook in persoonlijke gesprekken de verzekering gegeven, dat de lei dende rol van de partij bewaard zou blijven. Er is reden om de partijleider op zijn woord te ge loven. want hij is een rasechte communist die heel goed weet. welke grenzen niet overschreden mogen worden. Een steeds belangrijker deel van Tsjechen en Slowaken was echter met dergelijke uitspraken niet tevreden. Zij gaven daar openlijk blijk van. tot grote ver ontrusting van Russen, Oost duitsers en Polen. Volgens Dubcek waren het de communisten, aldus Victor Zorza in de Guardian, die het proces van de politieke vernieuwing in beweging hadden gebracht. Dat zou hun het morele en politieke recht hebben gegeven op de lei ding. De uitgever van Literami Listy, Liehm, vroeg zich ver baasd af, wie in een éénpartijsys- teem anders de strijd had moeten inluiden. De discussie duurde voort, ook over Dubceks bewe ring dat de partij wel fouten cor rigeerde, maar dat zij er niet als geheel voor aansprakelijk gesteld kon worden. De macht Een andere schrijver in Lite rami Listy, die speciaal inging op de bewering dat de meeste par tijleden niets geweten hadden van de fouten uit het verleden, herinnerde aan het feit, dat niet-communisten wel op de hoogte waren geweest. Het was hun verdienste, dat zij de leu gens hadden onderkend die de partij volgens eigen zeggen niet had opgemerkt. Daarom vroeg hij voor hen volledig eerherstel, waarmee hij bedoelde: het recht om mee te dingen naar de politieke macht. Hij pleitte voor een politieke strijd om de macht bij vrije ver kiezingen, aangezien democratie een zaak van garanties zou zijn en niet van blind vertrouwen. Een regering zou slechts zichzelf corrigeren, als haar bestaan op het spel zou staan en niet alleen haar goede naam. De schrijver besloot zijn be toog met een pleidooi voor een twee-partijensysteem: het ant woord van Dubcek was steeds, dat zijn partij tegen oprichting van een oppositiegroepering was, die uiteindelijk met haar naar de macht zou dingen. Het is goed, dit laatste te ont houden. DE OVERGANG van .juli op augustus in een eindelijk zo merse week wordt gemar keerd door de Russisch- Tsjechische par tij topconferen tie aan de Theiss en de op zienbarende pauselijke brief waarin hij voorbehoedmidde len veroordeelt en een schok in heel de rooms-katholieke wereld teweegbrengt. Praag: de week begint voor de Tsjechen met een massale aan hankelijkheidsbetuiging en voor bede voor de leiders. Dagenlang onderhandelen met de Russen in de club van de spoorwegbeamb ten in het grensdorp Cierna. ver warring over het resultaat daar van en vermoedens van wa- ter-in-de-wijn. met de belofte dat er vandaag in Bratislava een •eslanden-partijconferentie op olft Da pil: paus Paul us schrijft een bewogen brief over het ge bruik van anticonceptiva, rooms-katholieken zowel bis schoppen als priesters, artsen en gewone gelovigen raken in discussie over de huwelijksmo raal maar vooral over het kerke lijk gezag en het persoonlijk ge weten. Amerika: de partijconventies werpen hun schaduwen vooruit. Senator Edward Kennedy wil geen kandidaat voor het vice-pre iidentschap zijn. Opiniepeilingen wijzen Rockefeller vóór Nixon aan als de favoriet. Intussen beschuldigt de New York Times de regering-Johnson ervan, de strijd in Vietnam te verhevigen terwijl Noord-Vietnam juist aan het inbinden zou zijn. Biafra: Frankrijk kondigt er kenning van Biafra aan. Het Ro de Kruis moet de hulpverlening aan de hongerende bevolking opschorten omdat Nigeria geen luchtvervoer toelaat In de middenamerikaanse staat Costarica barst een vulkaan uit en op de Philippijnen richt een aardbeving verwoestingen aan. In eigen land is het maar stil. De verkiezingen in de nieuwe Groningse gemeente Bellingwed- de levert PvdA en CPN winst ten koste van PSP en Boeren. De KVP-raadsfractie in Utrecht scheurt radicaal doormidden. Een wetsontwerp wil de winst met 45 in plaats van 46 procent belasten maar laat de dubbele heffing (op dividenden ook nog inkomstenbe lasting) onverlet. De staatsloterij wordt gereorganiseerd. Het overlijden wordt gemeld van de Duitse fysicus Otto Hahn (89 jaar), de filmster Lilian Har vey (61), de Amsterdamse patri ciër mr. C. P. van Eeghen (88). PTT-directeur ir. G. F Verhage (55) en de auteur P de Zeeuw J Gzn (89). Koninklijke-Shell en Hoogo vens melden fors gestegen winsten. De Amsterdamse werf De Vries Lentsch moet met een miljoenenschuld gaan sluiten. Minister Rooi vink kondigt een 75-miljoenplan aan voor de werkgelegenheid in werkloos- heidsgebieden. En verder wordt er. met de spelen in Mexico in het vooruit zicht, druk gefietst en gezwom men. Voor Ada Kok wordt weer een wereldtijd genoteerd en me nig Nederlands record wordt ver beterd. DEZE WEEK GEZEGD: „Nooit, zoals in dit geval, hebben wij zo sterk het ge wicht van de plicht gevoeld in dienst van de gehele mensheid" (Paus Paulus). Interview Niet alle partijleiders stonden echter zo stevig in de schoenen als Dubcek. Mlynar, een van de nieuwe partijsecretarissen, werd tijdens een radio-interview ge vraagd naar de mogelijkheid, een oppositiepartij te vormen. Hij zei dit niet uitgesloten te achten, al beschouwde hij een tweede partij niet als een garantie voor een democratische ontwikkeling. Het partijblad Rude Pravo stelde zijn kolommen open voor commu nisten, die veel verder wilden gaan. En zo liep het iiberalisaticpro- ces, dat bedoeld was om dc oude garde van dc communistische partij onschadelijk te maken, ln feite uit dc hand. Eén van de communistische schrijvers in het partijblad Rude Pravo meende dat, als meer par tijen de kans kregen mee te doen. de communistische partij zelf een stimulans voor verdere ontwikkeling zou krijgen. In ie der geval zou verwerping van het idee van een tweepartijen- Boven stand De vraag is nu of Dubcek na de rechtstreekse confrontatie van deze week het liberalise ringsproces op de oude voet zal of kan laten, doorgaan. Het ziet ernaar uit. dat dit laatste niet hel geval is. met name wat het uit gesproken verlangen naar een meer-partijensysteem betreft. Dit hoeft echter nog niet te betekenen, dat de klok zeven maanden wordt teruggedraaid. De Tsjechen zullen in de komen de weken moeten wennen aan de gedachte, dat ze wat boven hun politieke stand hebben geleefd. Zij zullen echter wat meer vrij heid en onafhankelijkheid behou den. zo lijkt het. Voor Tsjechen en Slowaken is voorlopig het belangrijkst, dat terugkeer van de oude garde cn haar terreurmethoden onmogelijk wordt gemaakt. Als Dubcek en dc andere partijleiders dit gevaar ook in de komende maanden kunnen bezweren, is al veel ge wonnen. systeem grenzen stellen aan het democratiseringsproces, hetgeen kon leiden tot het oproepen van onvermijdelijke maatschappe lijke botsingen. Andere schrij vers hielden het bij de ene com munistische .partij, die dan moge lijkheden open zou moeten hou den voor .anders-denkenden'. Risico In de weken die onmiddellijk volgden op de val van president Novotny, waren dergelijke arti kelen nog een grote bijzonder heid. In de afgelopen maanden nam hun aantal echter snel toe. Het argument tegen het meer-partijensysteem was steeds, dat Rusland alleen de leiding van de communistische partij zou ac cepteren en dat men zich daar bij moest neerleggen, wilde men niet het risico lopen dat een der gelijke heerschappij door de Rus sen of door hen gesteunde krach ten in Tsjechoslowakije zou wor den opgelegd. Het was zo schrijft Zorza de vraag of de natie de heerschappij van de partij op dergelijke gronden zou aanvaar den. Daarom drongen de Russen er bij Dubcek op aan, de traditio nele discipline te herstellen, waarop in andere commu nistische landen de leidende rol van de partij berust. Dubcek wees deze eis van de hand als inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van Tsjechoslowakije. Hij werd daar door een nationale held. Het leek erop, dat Tsjechen cn Slowaken ook de niet-commu- nisten onder hen de leidende rol van de partij zouden dulden zolang zij het symbool zou zijn van het nationale verzet te gen de Russen. WIE gedacht zou hebben dat de weekbladen zich niet alle kracht op de pause lijke pil geworpen zouden hebben, komt bedrogen uit. Elsevier en De Nieuwe Linie wel, terwijl Vrjj Nederland er een commentaar aan wijdt. Royaal winnaar is echter dr. J. A, van Belkum, genees heer-directeur van het rjjks- asiel voor psychopaten dr. S. van Mesdag in Groningen. Een kwestie die de gemoederen nog enige tijd zal bezighouden. Zelfs zou Van Belkum de weke lijkse agenda van de minister raad hebben gehaald, ondanks het feit dat minister Polak van Justitie, zijn directe baas, met vakantie is. Daar zal de zaak-Van Belkum nog wel even blijven rusten. Vrij Nederland interviewde de aanstichter van de rel, de journa list J. P. M. van Elswijk. Deze schrijft de actie van Van Belkum om de zaak voor de Amster damse rechtbank aanhangig te maken, toe aan „de moed van een dwaas". „Iedereen in Neder land weet toch wel dat De Tele graaf niet knettergek is. Wij pu bliceren echt geen Wild-Westver- haal als er ook maar de geringste twijfel zou bestaan aan de waar heid daarvan". Van Elswijk verwijst naar een vroeger gepubliceerde serie arti kelen. „In Groningen hanteren de artsen Struben en Van Belkum de eeuwenoude middelen van terreur en onderdrukking, krui pen of tuchten, buigen of barsten. Waarom heeft die man mij toentertijd daarop niet aan geklaagd". Van Elswijk: „De verpleegde moet het gevoel hebben: hier word ik echt geholpen, de ge neesheren zijn mijn vrienden, die willen me verbeteren, niet ver bitteren". Mevrouw Van Elswijk: „Ik zal het u nog sterker vertel len. Wij hebben een tijd geleden een hondje uit het asiel gehaald, dat daar blijkbaar slecht Gehan deld werd, enfin, hoe dan ook, het was een klein rothondje. Dat is nu een jaar geleden. Het heeft bij ons een liefdevol thuis gevon den. En nu is het een schat van een beestje". Daar laat VN het niet bij. Zin voor zin' wordt het artikel van Van Elswijk ontleed door Joop van Tijn. Nu is het niet moeilijk om op deze wijze het artikel als een kaartenhuis in elkaar te la ten vallen. Succes verzekerd. Maar wat meer is, Van Tijn werpt zich op als verdediger van de aangeklaagde arts. Niet ver melde feiten zijn, volgens Vlij Nederland, dat Van Belkum reeds maanden voor de puolika- tie van het artikel een opvolger had gevonden. Geen straf Er zou dus geen sprake zijn van een overplaatsing van Van Belkum naar Den Haag als een soort represaillemaatregel. Veel van de moderne ideeën vap Van Belkum op het gebied van psy chopatenzorg zouden door andere klinieken enthousiast zijn over genomen. Van Belkum is geen alle;n- heerser, zelfs de patiënten wor den bij het werk ingeschakeld. D'66-Tweede-Kamerlid mejuf frouw Goudsmit sprak zelfs van een ondernemingsraad van pa tiënten. Volgens VN behoeft de arts de uitslag van het onderzoek naar zijn beleid niet met angst en beven af te wachten. DE NIEUWE LINIE laat Van Belkum zelf aan het woord. Ver der een interview met sociaal - ambtenaar Van de Horst die in 1966 de kliniek verliet, omdat hij het niet eens was met Van Bel- kums beleid. Van Belkum na een vraag over de eenzame opsluiting van gede tineerde Klouwers: „K. is een van de allermoeilijkste zieken die ik ken. Wij staan ten opzichte van hem in een machteloze posi tie. We zien niet hoe het met hem anders moet, niemand weet dat. Ik heb vrijdags voor de pu blikaties in De Telegraaf in Eindhoven nog gevraagd of ze K. niet terug willen nemen. Ze wil den het niet. Het is een erg trieste en nare zaak voor de man zelf en zijn omgeving. Hij is van af zijn adolescentie 36 maarl in inrichtingen opgenomen." En verder: „In ieder geval zit hij nu in een cel met speciale voorzieningen, een radio, een te levisie. Vroeger zat hij in een volstrekt kale cel. omdat we niets anders hadden daar is nu eindelijk verbetering in geko men. Er wordt cn werd niet geslagen. Zolang ik cr ben is het hoog uit twee of drie keer ge beurd. dat cr geslagen werd uit zelfverdediging". Niet slaan Van der Horst tapt uit een an der vaatje, hoewel hij het eens is met Van Belkum als het gaat over slaan: „Dat gebeurde en ge beurt daar niet". „Ik ondersteun het artikel in de bewuste krant, qua essentie". Verder wil Van de Horst er niet op doorgaan wat hij denkt van Van Belkums betiteling: een zwaargestoorde sadist met para noïde trekken. „Ut heb informa tie over hem van binnen en bui ten de werksfeer die ik niet kan en wil omzetten in een openbare mening". Van de Horst vindt Van Bel kum niet betrouwbaar en geeft daarvan een voorbeeld. Wat de zaak zelf betreft, de eenzame opsluiting van K., daarvoor heeft hij geen goed woord over. „Ik heb destijds ook aangeboden dat ik alleen in de cel wilde praten met Klouwers. Van Belkum heeft dat geweigerd." Autoritair? Genoeg over de kwestie-Gro- ningen. De Nieuwe Linie publi ceert nu een vervplg op een eer der verschenen artikel onder de kop: „Het autoritaire, totalitaire, patriarchale Nederlandse leger". Naar aanleiding daarvan heeft PvdA-Kamerlid Franssen vragen gesteld aan misiter Den Toom. In dat artikel werden namelijk enige gevallen aangehaald van dienstplichtige soldaten die op vrij onheuse manier behandeld zouden zijn. De gevallen waren aangeduid met initialen, de plaatsen idem. Minister Den Toom antwoord de dat de gegevens te onvolledig waren en dat hij geen reden zag een onderzoek te laten instellea Dat vond drs. Franssen maar een kwalijke zaak, te meer waar De fensie vooraf niet bij hem geïnformeerd had hoe de gege vens gecontroleerd konden wor den. Hij zou nieuwe vragen stellen maar wilde eerst een volledige publikatie afwachten. Nu kan hi vragen, maar dan moet hij e wel rekening mee houden dat de door De Nieuwe Linie gesigna leerde gevallen alle in Steenwij- kerwold gelokaliseerd zijn, bij de 109e afdeling artillerie, de staf- en verzorgingsbatterij. onder; commando van kapitein Niemeij- 3 er, en toevertrouwd aan de zor gen van opperwachtmeester j Koopmans. Om daaruit' te concluderen dat het Nederlandse leger autoritair, totalitair en patriarchaal is? Waarmee niet gezegd wil zijn dat er in het leger geen dingen ge beuren die niet door de beugel kunnen. Helaas te veel. Maar ook niet, dat de dienstplichtigen al tijd zulke lieverdjes zijn als hel op al of niet vermeende rechten aankomt. Martin Duyzings schrijft in« Elsevier over de ellende in Biaf-j ra en Nigeria. Bitter constateert1 hij dat' wie in Lagos ook maar enig medeleven toont met heVV»), van de Biafranen, onmiddellijk een aanslag pleegt op de Nigeri- aanse soevereiniteit. Vergeten? In Accent klaagt C. de Wit, voorzitter van de Unie van be ambten en hoger personeel, aan. Namens zijn 15.000 georganiseer de werknemers, die een bruto sa laris verdienen tussen de 12.000 en 30.000 per jaar. Hij zegt: „De werknemers in de middengroep blijven in Ne derland blijkbaar gedoemd om schijnbaar willoos naar de slachtbank gevoerd te worden. Hij fulmineert tegen de plannen van de regering om een belasting verlaging door te voeren die aan de voet wordt afgeknepen. En passant krijgt a.r.-fractie- leider Biesheuvel een veeg uit de pan. omdat deze met zijn fractie de plannen heeft gelanceerd. De Wit: „We hebben al eens ver klaard dat we onze leden zouden adviseren niet meer op de KVP te stemmen als in de KVP-Ka- merfracties niemand het voor de salaristrekkers uit de midden groep durft op te nemen." Toch nog wat partijpolitiek in deze kolommen. Het duurt tenslotte niet meer zo lang voor-, dat het nieuwe parlementaire jaar begint. D'66 kwam al met\ een voorbode van die lente, door een buitengewoon congres uit te schrijven op de vrijdag, zaterdag en zondag voorafgaande aan Prinsjesdag. Wel een merkwaar dige datum. Maar ja, dat we wel. Geen PvdA ln Socialisme en Democrat gaat Kamerlid Egas in op een eerder gepubliceerd artikel van Geert Ruygers. Egas: De tweede helft van de 20ste eeuw vergt een mentaal radicale politiek. Enige uitspraken van Egas: „Aansluiting van evangelisch ra dicalen bij de PvdA is onjuist en ongewenst. Zij hebben mijns in ziens een eigen en historische taak te vervullen ten aanzien van de politieke vernieuwing die nood zakelijk is. Inhoudelijk dienen de evangelisch radicalen vernieu wend te fungeren ten aanzien van alle traditionele partijen, in clusief de PvdA. Ten behove van uitvoerende politieke machtsvorming kunnen zij de PvdA moeilijk als partner uitsluiten. In deze ontwikkeling dreigt de ARP zijn kans op ver nieuwing te laten glippen door. ondanks het verbond met de Heer, om het gouden kalf van economisch machtsdenken en egoïstisch bezitsverlangen te blij ven dansen". „Het enige alternatief dat door de evangelisch radicalen daarte genover geboden wordt, is de Grocp-Aardcn en niet de PvdA. zo lang die haar dogmatisch conser vatisme niet heeft afgeschud. Daardoor staat de PvdA voor een vergelijkbaar vernieuwingsproces als waarvoor de ARP staat, ook al zijn de dogma's verschillend".

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 14