Varna: trefpunt tussen Oost en West IONOAGS BULGARIJE OPEN GORDIJN VOOR TOERISTEN Door Dick Ringlever j j ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1W8 Enkele weken geleden opende Balken Air, de Bulgaarse lucht vaartmaatschappij, een weke lijkse lijndienst op Schiphol. Ter gelegenheid daarvan werd onze redacteur toerisme uit genodigd voor een bezoek aan Bulgarije. Hij was er de gast van het officiële staatsreis- bureau Balkantourist en kreeg daardoor gelegenheid te zien hoe het land in enkele jaren tijd een Complete toeristen industrie heeft opgebouwd. Historie vindt men aan de kust ook op het schiereiland Nesebar, enkele kilometers benoorden Burgas, een brok geschiedenis, die al dateert van 500 voor Christus, uit de tijd dat de oorspronkelijke bewoners van Bulgarije, de Thraciërs er nog woonden. Voor de geïnteresseer de zijn er tientallen oude, in By zantijnse stijl gebouwde, kapelle tjes te bedonderen, ruimten die gesierd zijn met waardevolle fresco's. Wie beslist op de historische tour wil, en meer van het land en zijn historie wil weten, mag trouwens evenmin Plovdiv overslaan, de tweede stad van Bulgarije, het vroegere Philippo- polis, genoemd naar Philippus II van Macedonië, die de stad drie eeuwen voor Christus veroverde. Hoewel het diep in het binnen- Bcrlijnse gezinnen hier onder de Bulgaarse zon him familie-reünie- en houden. In het verleden heeft dat nogal eens tot moeilijkheden geleid, want al vele malen was zo'n ont moeting aanleiding voor een ont vluchtingspoging van Oost-Ber- lijners. Met passen van hun Westber- lijnse familie (die dit document dan later als verloren opgaf) pro beerden zij de grens met het westen over te komen. Verschillenden werden daarbij echter gearresteerd, wat tot ge ruchtmakende processen en ge vangenisstraffen leidde. Thans is deze vluchtweg gesloten. De Oostduitse toerist, die in aparte hotels wordt ondergebracht (nooit in hotels waar ook West duitsers logeren) weet zich nauwlettend gecontroleerd door de geheime politie, die ondanks het feit dat het ijzeren gordijn in toeristische folders is neerge haald, nog overal actief is. De vissershaven van Nesebar. De grotere boten varen allemaal voor coöperatieve staatsvisserijbedrijven. (foto boven) Op het platteland wordt nog overal de Bulgaarse klederdracht gedragen. (onderste foto) Folklore De vakantievierende toerist merkt daarvan echter niets. Inte gendeel, men probeert hem juist de indruk te geven in een vrij westers land te zijn. met alle daaraan verbonden attracties. Zelfs de zo bourgeois roulette. Daarnaast krijgt men echter ook pure folklore opgediend. In de heuvels achter de gouden stranden ten noorden van Varna vindt men nieuwe openlucht restaurants, waar men naast ge braden schapenvlees (waarvoor men zelf zijn schaap kan uitkie zen) en de voortreffelijke Evsi- novgradski Misket (een echte Bulgaarse wijn) inclusief een boerendans-demonstratie krijgt geserveerd. Dan proeft men het Bulgarije zoals het in werkelijkheid is. Het Bulgarije, met de kleurige kle- Een boerenkapel die een boe renbruiloft in Klisura muzikaal naar het gemeentehuis begeleidt. derdrachten en de vrolijke mu ziek van de gadulka (zelfgemaak te viool) en de daida (soort doe delzak). En wie een exclusieve visscho tel wil, gaat naar een restauran tje honderd meter verderop, waar de culinair genieter even eens alle voorwaarden vindt voor een langdurige ook met muziek en zang gelardeerde dis. Want restaurants zijn er in overvloed, al vindt men ze zelden in de hotels: het zijn afzonder lijke gelegenheden, men werkt zo efficiënt mogelijk. Het is dit modern vertoon, dat Balkantourist, het officiële staatsreisbureau, zijn gasten bij voorkeur voorzet. De Bulgaar is er trots op en ziet er graag de resultaten in van het sinds 1944 gevoerde communistische be wind. Gidse Antonina Ratieva, over tuigd communiste: „We hebben al veel bereikt; wat hier in enkele jaren uit de grond is gestampt (pas in 1956 zijn we met het toe risme begonnen), is verbazing wekkend. Dat geldt ook voor andere pro jecten. Ons land is nog in op bouw en op sommige gebieden liggen wij misschien achter op het buitenland. Maar is dat een wonder? Wat anderen in honderd jaar konden doen, moeten wij in enkele decenniavoor elkaar krij gen. Maar het systeem werkt. We zitten in een sterk opgaande lijn". Censuur Er zijn er meer. die zo praten. Het zijn officiële lezingen in een land, dat nog met handen en voe ten gebonden is aan Moskou en zich daardoor niet de vrijheid T~~ kan permitteren van die officiële slogans af te wijken. Dc pers staat nog steeds streng onder censuur, over de ontwikke lingen in Tsjechoslowakije wordt met geen woord gerept. Premier Todor Zivkov houdt, samen met de voorzitter van het partijpresi dium Georgi Treikov, de teugels nog strak, zo strak als de Russen dat graag zien. Men kan in Bul garije ook niet anders, want men is volledig afhankelijk. Daar Bulgarije van oorsprong een land is van agrariërs, is de industrie nog in ontwikkeling. En zonder Russische hulp kan men die industrie niet opbouwen. Export Dank zij die steun is er nu een langzame groei merkbaar. Vooral de elektrotechnische industrie kreeg gelegenheid zich te ont plooien. Het resultaat is een groeiende heid krijgen zich daarin te ver diepen. Zodra politiek ter sprake komt, wordt de Bulgaar zwijg zaam en beperkt hij zich tot al gemeenheden. Hij praat liever over zijn land en zijn bevolking. Over zijn be zienswaardigheden. En daarover kan hij ook praten, want Bulga rije heeft die in overvloed. Wie bijvoorbeeld aan de kust vertoeft, kan heel gemakkelijk naar Balcik, enkele tientallen ki lometers ten noorden van Varna reizen om daar het oude voorma lige zomerverblijf van de Roe meense koningin Maria, die er van 1931 tot 1938, toen dit deel van Bulgarije nog Roemeens was, haar gasten en amants ontving. De bezoeker krijgt er enig idee van het idealisme van de bejaar de vorstin, die christendom en islam bijeen wilde brengen door beide culturen in tuinaanleg te combineren. Men vindt er de hof van Gethsemané zo goed als de export van tractoren, elëktrocars en huishoudelijke elektrische ap paraten. Andere pijlers van de export zijn de befaamde rozeno lie. grondstof voor parfums, ta bak, wijnen, mineraalwater en ingeblikt vlees. Een export overigens die lang niet voldoende is om het land een zekere mate van welvaart te brengen. Een produktieve arbei der verdient niet meer dan 100 Lewa. Daar kan hij mee rondko men, maar veel meer ook niet. Dat wordt duidelijk als men weet, dat een paar schoenen bij voorbeeld al een dikke 15 Lewa kosten. Het directe levensonderhoud daarentegen is goedkoop. Le vensmiddelen kosten weinig en ook voor onderdak betaalt men niet veel. Voor een tweekamer flatje bedraagt de (door de staat gecontroleerde) huur 8 Lewa per maand. Komt men echter in een particulier appartement, dan moet men al gauw zo'n 30 Lewa per maand op tafel leggen. Dat is dan voor de huiseige naar, want ook in Bulgarije neemt het particuliere bezit lang zaam toe en vormt zich nog maar 24 jaar na de revolutie een nieuwe klasse: die van de „nouveau riche". een kleine ex clusieve partijgroep (van de ruim 8 miljoen inwoners zijn er maar 600.000 lid van de partij), die zich meer kan permitteren dan de rest. Zij zijn het ook, die men vindt in bijvoorbeeld Sofia's nachtgele- genheden, de mensen, die grif zo'n vijf Lewa op tafel kunnen leggen voor een drankje aan de bar. Historie Maar, als gezegd, de toerist die voor een paar weken de Zwarte- Zeekust doet, zal weinig gelegen- tuin van Allah, exotische bloe men, in kruisvorm aangelegde waterpartijen en romantische zit jes met wijd uitzicht op zee. De gidses lachen er ietwat schamper om en vertellen dat de 18 gebouwtjes in het park nu worden gebruikt als recreatiever blijven voor wetenschapsmensen en artiesten. Goudschatten Een van de interessantste be zienswaardigheden van Bulga rije, het Rila-klooster, een 100 km ten zuiden van Sofia. In de tiende eeuw gesticht door de filosoof Ivan Rilski, werd het daarna verscheidene malen verwoest en tussen 1834 en 1860 weer opgebouwd. Het magistrale bouwwerk is ge sierd met tientallen bijzondere fresco's. Het monumentale standbeeld van de Russische soldaat in Plov div herinnert daar nog aan. Sindsdien is Bulgarije noodge dwongen een van de trouwste Moskouvazallen in het oostblok en zet het de deur naar het westen op een nog maar zeer kleine kier. Wijd open Alleen *de toerist vindt een wijd geopend ijzeren gordijn. Een visum heeft hij niet meer no dig. En op de officiële geldkoers krijgt hij 70 procent reductie, zo dat hij voor een Lewa maar 1,80 hoeft te betalen. land ligt. is het de reis meer dan waard, al was het alleen al om de goudschatten uit de vijfde eeuw voor Christus, die liggen Bulgarije begroet de wes terse vakantieganger met veel egards en komt aan al zijn wensen tegemoet. De hoteldeuren zwaaien uitnodi gend open. De Bulgaar toont zich een gul gastheer: hij ontvangt zijn toeristen met de rode loper uitgestald in het archeologisch museum. Hetzelfde geldt voor het we reldbekende Rila-klooster, boven in de bergen ten zuiden van So fia: een „must" voor iedere toe rist die iets meer wil weten over Bulgarijes veelbewogen geschie denis. Onderdrukt Hef land heeft meer van |dia historische plaatsen. Allemaal monumenten, die vertellen over een volk dat door de eeuwen heen vertrapt en onderdrukt is geweest (nog maar 90 jaar gele den werd het door de Russen van vijf eeuwen Turks juk bevrijd) over een land, waar oor logen werden uitgevochten, over bloedige veldslagen en over niet minder bloedige- regimes, die tientallen malen wisselden. En tussen die wisselingen door kreeg het land nauwelijks gele genheid zich te ontwikkelen. De laatste drastische wisseling deed zich voor in 1944, toen de Russen het land bevrijdden van het fascistische regime van Koning Boris III en Dimitrov aan het bewind kwam. De toerist hoeft er niet alléén naar toe voor de Bul gaarse yoghurt, al wordt hij dan opgediend als een nergens elders geëvenaarde-specialiteit. Het Bulga rije van vandaag biedt de vakantieganger meer. En niet alleen aan de eettafel. Met een royaal gebaar hebben de Bulgaren hun ijzeren gordijn voor de toerist opzij geschoven. De slagbomen aan de grens, die jarenlang hermetisch gesloten bleven voor het westen, werden met een weids gebaar geopend. I Bulgarije geeft de westerse nachtclubs, die shows brengen t.]l rxtantieganger carte blan- welke e»8en knd nauwelijks BR.:cha Ala een Perfecte trast- worden geëvenaard, kortom: hij £iL*?T_ _Jr7i periede gast- kan de vakantie van het fUm_ doek vinden. Te midden van de andere bui tenlanders. Veel Duitsers (75 pro cent van alle westerlingen), Fransen, enkele duizenden Ne derlanders en natuurlijk: de toe risten uit het oostblok, onder wie vooral veel Russen. De Bulgaarse toerist echter zal hij er niet aantreffen. Die wordt elders aan de 400 km lange kust ondergebracht. Want gouden en zonnestranden zijn exclusief voor de buitenlander. De Bulgaar zelf geniet zijn vrije weken met aan zienlijk minder comfort. In twee-bij-twee „bungalowtjes", of in hotels waar de verwende westerling nauwelijks zijn intrek zou willen nemen. Discriminatie? Zeker. Maar het gaat de regering tenslotte alleen om de deviezen en die kunnen de Bulgaren zelf niet naar de zee kust brengen.... Dat blijkt ook wel uit de tarieven. Wie privé een hotelkamer huurt, is al gauw een dikke dertig gulden per dag kwijt. En wie 's 'avonds aan de nachtclubbar een drankje bestelt, moet daarvoor meer betalen dan in Scheveningens nachtgelegen heden. Al® een perfecte gast al, heer toont de Bulgaar de vreemdeling zijn land. Want ook in Sofia heeft men nu ontdekt, dat die buitenlander geld opbrengt. Kostbare de viezen, die het land nog steeds zo hard nodig heeft. En om groei te brengen in die deviezenstroom verrijzen er elk jaar meer hotels. Torenhoge mo derne gebouwen met ruim com fort. Goede restaurants, waar smakelijke en exclusieve Balkan gerechten met veel zwier op tafel worden gebracht. En de autotoe rist, Iflie het land wil doorkruisen, vindt vrijwel nergens meer een obstakel: de wegen zijn redelijk en over het algemeen goed be rijdbaar. Dat alles heeft de staat miljar den gekost. Maar langzaam begin nen nu de revenuen daarvan binnen te stromen. De Zwarte- Zee-kust, zonnig toeristenpara dijs bij uitstek, trekt ieder jaar meer toeristen. Twee jaar terug nog een klein miljoen, dit jaar al anderhalf miljoen. De „gouden stranden" van Varna en de „zonnestran den" van Burgas, modern gestof feerde trekpleisters in Bulgarijes !risme-etalage, kunnen de ver rijking met Riviera-dorado's en "iforniës Long Beach irstaan. .r Slangen 11 Sofia zette haar beste architec- i aan het werk om de eens ver en en woeste kust tot leven te engen. Wagonladingen egels ;rden naar de heuvels rond irna gebracht om de legioenen te verdrijven, resultaat van die inspan- ïgen ziet de toerist vandaag: i vindt er westers comfort, in- douche en bad in zijn ho- kan er spelen aan de rou- hij kan er vertier zoe- in een van de vele moderne Trefpunt Varna en Burgas zijn dorado's, die in west én oost de laatste jaren een zekere faam hebben gekregen. Een toeristische, maar zeker ook een politieke. Een ad vertentie in een Westberlijnse krant getuigt daarvan nog weke lijks. Een Westduits reisbureau biedt daarin weekend-trips voor 120 DM aan onder het motto „Varna: trefpunt tussen oost en west." Deze trips worden speciaal ge organiseerd voor Wcst-Berlijners, die Oostberlijnsc familieleden willen ontmoeten. Want blijven dan in Berlijn de zone-grenzen nog steeds onverbiddelijk geslo ten. in Bulgarije hebben zowel de West- als de Oost-Berlyncr vrij toegang. En dat betekent dat

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 13