'Gastheer' Brediusmuseum zong duet je met Callas .Mond op mond voor de bijenkoningin N.V. SLAVENBURS'S SANK Portier Van Leeuwen is gezellig prater De Groot en Maderna strijden om de badgastentitel Grote aanvoer van vee op de Leidse markt Wethouderssalarissen omhoog in Rijnsaterwoude Uitloting van premielening S< HEEPVAARTBERICHTEN WINDSOR I MEUBELEN I I I ?1r*$fon* BERK voor BANDEN OPENING DIAMANTPLEIN 7 Dameskapsalon Robita JEUGDIGE KRACHTEN (mnl. en vrl.) NIEUWE LEIDSE COURANT 11 ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1968 DEN HAAG Met een vriendelijk gebaar opent de heer It J. van Leeuwen de voordeur van het Brediusmuseum. Alleen al doordat de be zoeker op een bel moet drukken, krijgt hij het idee dat hij inplaats van een museum te betreden eerder een bezoekje brengt aan een kennis. „Zo moet het ook zijn", zegt de heer Van Leeuwen, al bijna 9 jaar concierge ▼an het museum. „Ik wil iedereen het idee geven, dat hij gezellig bij mij op visite komt." Ter illustratie ligt om de hoek van de deur een gastenboek, dat al door veel vooraanstaande personen getekend werd. „Als ik de bezoekers rondleid, dan is het net of ik ze vertel van mijn eigen dingen. Dat gaat dan zo In de trant van: en daar links om de hoek heb Ik nog een Vermeer hangen, terwijl er natuurlijk hele maal niets van mij bij is. Nee, alles is van de gemeente, die •He kunstschatten van de kunsthisto ricus Abraham Bredius toegewezen heeft gekregen. Volgens zijn testament Hechts onder de voorwaarde, dat de •chfiderijen van zijn huis, het tegen woordige Brediusmuseum aan de Prinsegraoht no. 6 nooit zouden wor den uitgeleend. KLETSEN Roe ör er toe kwam om van tram- beet uurder plotseling in dit vak over kt stappen? Van jongs af aan ben ik altijd conferencier geweest op brui loften en partijen. Lekker kletsen kan flt dus wel. Toen er dan ook een baan tje bij een verzekeringskantoor vrij kwam, h«4j ik dat dankbaar geaccep teerd. want het „tramleven" was mij toch wel wat te onregelmatig. Maar wat viel dat tegen. Het bleek helemaal mijn vak niet te zijn. Weer kwam ik in een heel andere hoek van de maat schappij terecht, namelijk ln de huis- houdelijke dienst van het stadhuis. Dat werk beviel mij best. Maar toch mankeerde er nog iets aan. Liever was ik wat zelfstandiger. En toen kwam de ideale baan. die ik wel tot mijn pensioen zou willen hebben: concierge van dit museum. Be wist eerst niets van de kunstschatten af. die in dit mu seum staan. Maar omdat ik bij vragen van bezoekers niet met mijn mond vol tanden wilde staan, heb ik m'n oren geepritet bij de rondleidingen". Hij is zelf in de boeken gedoken, met gevolg dat er maar weinig vragen met be trekking tot het museum over zijn ge- Weven. die de heer Van Leeuwen niet kan beantwoorden. Af en toe komt er hoog bezoek tn het huis van Bredius. Nog niet so lang geleden kwam de pleeg zoon van Bredius. de heer Kronig die op het ogenblik in Monaco ren teniert van de erfenis. met lijn „buurvrouw" Maria Callas «ven aanwippen. De heer Van Leeuwen kon niet na- Vten even aan de beroemde zangeres Markt- en rleeerijberichten ROELOFARENDSVEEN. J auzustu» Bloemenveiling? Am Anjers Sim rose 4— U>. Sim rood 49. Sim wil 810. Sim Ar thur 68. Sim Keefer 610, Clear Yellow Sim 14—16. Esperence 7—9, Lena 8—9, Shocking Pink 68. Scania 7—8, Joker 17, Rozen Garnette en Carol J—7, Zorlna 1—9. Baccara 22—30, Carla 21—28. Tiara 14, Coral Princess 7—11. Breglna 7—9, Nordia 8—12. Super Star 13—21, Tawny Gold 8—10, Gerbera 1623. gepozen Chrvsanteti Migoli 80—22, Breltner 20—25, Alec Berser 22—32. Bessie Rowe 32. Cyclamen 90—105 per st.: Trosanjers 135175. Snijgroen 6590. Chry santen Golden Orfé 125, Lilian Hoek 80— 135. Davlne 125, Lucida 100—115, Koens Eli te 130—140, Jessica 105. Gompie 165. P1- nocchio 100. Jackstraw 215. Indianapolis 205—240, Luyona 165—190. Irissen 90—170. Colvlllels 30—90, Dahlia's 46—79, Fresia's 28—90. Statice 43—64. Cladiolen 85—130. Omlthogalum 28—64, Montbretla 57—81. Goudsbloemen 29—36. Liatrlx 31—63, Asters 21—66. Phlox 29—34 per bos. TER AAR. 2 augustus Groenteveiling: snijbonen natuur I 155—210. II 125—130. snij bonen kas I 140190. II 125145. snijbonen stek 50—115. zwarte bessen 155—175. stok- prinsessenbonen 150165, stambonen I 160 —200. II 145160. witte pronkbenen I 106—130. II 85. spitskool II 28. tuinbonen II 10. postelein 2527. aardappelen 1418, uien 21. augurken A 103—125, B 78. C 51. Dl 41. DII 37. CD 37. EI 16. EII 7. kromme komkommers 18—22. komkommers stek is—18. alles per kg: tomaten A 600—700. B 670. C 390—500. II 350 per bakje van 6 kg: bloemkool AI 106—128. All 27—106. BI 63—65. BH 15—57, sla I 21—22, II 12—15. komkommers I 17—26, II 15—20 alles per stuk: selderij 4—5. bosuien 11 per bos: ap pelen Yellow Transparant I 32. II 51—23 per kg. VLAARDINGEN. 2 augustus Visserij- berichten. VL 131—160. VI. 121—7. VL 34— 12. VL 705—10. VL 73-10. Prijzen kleine maatjes volle groen (stukstal 8501 199. kleine maatjes groen (stukstal 1400) 140— 150, grote volle en maatjes groen 130— 135. kleine maatjes en volle zoul 169— 173. grote volle en maatjes zout 120—121. Als het moet kan de heer Van Leeu wen alles vertellen over de kunst schatten in het museum. Hier ver telt hij, dat dit het enige gaafgeble- ven Rex August schoorsteenstel in de wereld is. Het dateert uit 1710. te vertellen dat hij enthousiast ama teur-zanger is. In de deftige hal zon gen zij samen even later duetten uit Don Pasquale. Trots vertelt de con cierge. dat Maria Callas daarna en thousiast uitriep: „Trés Joli!". In de „Rode Kamer" hangen de ze- ventiende-eeuwse meesters aan wan den die bekleed zijn met Utrechts velours. „Elke dag moet ik tegen de muur kloppen, om te voorkomen dat de mot erin komt". Als de concierge eenmaal over Bre dius begint is hij haast niet meer te stuiten. Hij heeft enorme bewondering voor de kunsthistoricus, die zelf in de kelders aan de Weteringschans in het archief van Leiden en Haarlem ging Onder het schilderij van de heer Bredius tekenen ieder jaar 4000 be zoekers het gastenboek van het naar hem genoemde museum. snuffelen om kennis op te doen over tot dan toe onbekende Hollandse schil ders uit de Gouden eeuw Bredius, zoon van een rijke munitiefabrikant, was zo enthousiast over bepaalde schilderyen dat hij koets en paarden ervoor verkocht. Later werd het voor de kunsthistoricus financieel wat ge makkelijker toen hij van zjjn vader een enorm kapitaal erfde. Links en rechts kocht hij kunstschat ten op, waarvan er veel later aan de gemeente Den Haag bij testament is overgemaakt. Ook in het Mauritsmu- seum hangen geschenken van Bredius zoals Saul en David van Rembrandt. BELONING „We zijn maar weinig vrij", zegt de heer Van Leeuwen. „Alleen dinsdags en een keer in de drie weken zondags. Maar als beloning heb ik daarvoor een baan gekregen, waarin ik met veel lief de werk". Maar ook de prachtige wo ning in het souterrain en de daarach ter gelegen „Hof van Eden" moeten niet worden weggecijferd Sinds 1965 is het museum iedere dag geopend want „ik ben hier toch bezig, dus waarom dan niet?" Het Brediusmuseum. 'het stiefkind van weleer' is mede door de warme ontvangst van de heer Van Leeu wen weer het lievelingskind ge worden: zo klein als het is. trekt het op het ogenblik 4000 bezoekers per jaar. Abraham Bredius, Nederlands kunsthistoricus werd op 18 april 1855 in Amsterdam geboren. Hij zat eerst in de handel, zou daar na pianist worden en kreeg ook lessen in schilderen. Op vakantie tn Florence ging hij met zijn va der een keer een museum bezoe ken. De rondleider stond ver steld van de enorme kunstkennis van de nog'jonge Bredius en ad viseerde hem dan ook in deze richting zijn beroep te kiezen. Deze vingerwijzing heeft Bre dius opgevolgd; in 1880 werd hij benoemd tot onderdirecteur van het Ned. Museum van Geschie denis en Kunst in het Rijksmu seum te Amsterdam en in 1889 tot directeur van het Maurits- huis. Vooral als feitenverzame laar van schilders uit de Gouden Eeuw heeft hij zich zeer ver dienstelijk gemaakt. Op 13 maart 1946 stierf hij in Monaco. KATWIJK De finale van het Badgastentoernooi op Duinlust zal geheel volgens de verwachtingen een strijd worden tussen titelhou der Jan de Groot en Bram Madera. In de halve finale had De Groot het tegen de zich fel teweer stel lende Hagenaar Vergoed niet ge makkelijk, doch ook nu bleek de prachtige wedstrijdmentaliteit van De Groot doorslaggevend. Met 61 57 63 versloeg hij Vergoed en hij ontmoet nu dus de bij velen favoriete Bram Madera, die Gerard Pas ma met 61 63 een figuran tenrol toebedeelde. Wij zijn geneigd in deze finale de beste kansen aan LEIDEN De eerste veemarkt na de inwerkingtreding van de ge meenschappelijke EEG-markt is gunstig verlopen. Sedertdien wordt de z.g. „gewogen prijs" niet meer per land. maar in totaal te Brussel berekend. Gisteren was deze prijs echter nog niet bekend gemaakt, maar dat verhinderde niet dat er zaken gedaan werden. Dc totale aanvoer bedroeg ruim 3400 dieren. De afgelopen week waren de aanvoeren op de markten vrij nor maal. Ook gisteren te Leiden, zij het dan dat er iets hogere prijzen uit de bus kwamen. De handel had over het algemeen een rustig ver loop Een kleine aanvoer van jong vee. De nuchtere kalveren zijn duur ondanks de invoer van deze diersoort uit België, Duitsland en Frankrijk. De, vette kalveren ge ven hier de toon aan, welke dieren tegen hoge prijs verkocht werden. De aanvoer van slachtrunderen was aanmerkelijk groter dan de vorige week. De kopers deden het rustig aan met als resultaat dat de prijzen van de vorige week amper gehaald werden. De minste soorten kwamen lager te liggen. Op de vette-kalverenmarkt heer ste een drukte van belang. De aan voer was groter dan de vorige week en het aantal verkopers en kopers neemt met de week toe. ter wijl het handelsverloop met „zeer vlug" betiteld kon worden. Een grote aanvoer van wolvee. Meer dan 2100 stuks. Toch bleef alles onveranderd duur. zij het met enige variaties. De vette scha pen deden het traag, de zuiglam- meren heel goed en de fokdieren redelijk. Vooral de slachtlammeren markt was spoedig geruimd. Eén van de vakbladen schreef deze week dat de slachtvarkens in de lift zitten. Het gaat met de prijzen steeds hoger, alhoewel er voor de onderdelen grote verschil len optraden. Toch bleef de grote export de uiteindelijke prijs bepa len en deze lag weer enkele centen hoger. Vooral de goede Hollandse big gen bleven aan de prijs. De prijs van de slachtvarkens is hier bepa lend. Ook de zeugen zijn goed ver koopbaar. Woningen toch niet onbewoonbaar RIJNSATERWOUDE De raad kwam gisteravond voltallig bijeen onder leiding van burgemeester H. L. Breen. Deze deelde mee, dat de reconstructie van het kruispunt provincialewegVriezeweg binnen kort wordt uitgevoerd. Er zal ook aandacht worden besteed aan de kruising prov. wegKerkweg, spe ciaal wat de in- en uitvoegstroken betreft, die nu te kort zijn. Van de heer.W. F. de Vreeze uit Nibbixwoud kwam bericht binnen, dat hij de benoeming tot secretaris per 1 september aanvaardt. Voor f 50 per jaar werd een per ceel grond verhuurd aan de heer Van Wieringen. Besloten werd aan de stichting „Zwembad Leimuiden" een jaar lijks subsidie van f 750 te geven. De heer G. van der Meer vond dat „jaarlijks" bezwaarlijk maar de voorzitter zei. dat de stichting voor lopig nog wel geld nodig zal heb ben. In samenwerking met enige ande re gemeenten zal een nieuwe vuil nisauto worden geëxploiteerd. Het onbewoonbaarverklaren van de woningen Heilige Geestweg 2 en 4 ging niet door omdat op het laatste moment, een koper ls gevonden, die deze huizen wil saneren. De heer Van Ieperen was voor slopen ten behoeve van wegverbredlng maar de voorzitter merkte op. dat het wo ningprobleem moet prevaleren bo ven verkeersbelangen. Een bezwaarschrift van de heer Dringen tegen de woonforensenbe- lasting werd gegrond verklaard om dat hij een rijdende caravan bezit. Na ampele discussie, buiten aan wezigheid van de wethouders, werd de wethouderswedde verhoogd van f 1.000 tot f 1.692 per jaar. In de rondvraag werd onder meer het stilstaande torenuurwerk ter sprake gebracht; de klok wordt spoedig gemaakt, zo deelde de voor zitter mee. De grondaankoop ten behoeve van de kleuterschool is goedgekeurd. Daling van totaal omzetten Emba ROTTERDAM Voor het eerst in 10 jaar vertoonden de totaal omzetten incl. het aandeel van de N.V. Emba, maatschappij voor beheer en ontwikke ling van industrie- en handelsonderne mingen. in de deelnemingen, blijkens het per 30 april 1968 afgesloten boek jaar. een daling en wel van tiij pet. Dit cijfer wordt uiteraard sterk beïn vloed door de daling ad 35 pet in de houtsector aldus de directie in het Jaarverslag. Voorgesteld wordt, zoals bekend, een onveranderd dividend van tien pet. Een zich aftekenende omzetstijging t.o.v. de vergelijkbare maanden van vorig jaar zou een aanwijzing kunnen zijn naar wederom stijgende omzetten. Evenals vorig jaar wisten de papier- verwerkende bedrijven van Emba hun aandeel in de. duidelijk vertraagd groeiende, markt iets te vergroten. De resultaten van de deelnemingen waren gunstiger dan vorig jaar. Buitenlands bankpapier AMSTERDAM. 2-8 De advieskoer- sen voor buitenlands bankpapier gel- de.id in Amsterdam op de volgende werkdag zijn heden onveranderd ge bleven. Madera toe te kennen, maar de voor eigen publiek strijdende De Groot kon wel eens voor een ver rassing zorgen. Bij de dames dus de finale tus sen Joke Bos en Wil Bloot met verreweg de beste papieren voor Joke. De halve finale in het heren- dubbel leverde een sensationele zege op voor Piet de Haas en Har Meyer, die het sterke koppel Bram Madera en Frank de Haas er in drie sets onderhielden. De harde drives van Meijer werden door Piet de Haas subliem „gekilled", wat uiteindelijk doorslaggevend was voor de zege. Het damesenkel C wordt een aan gelegenheid tussen Greet Lommerse en mevr. Kostense. Beiden wonnen gemakkelijk in twee sets. Bij de heren veegde Jaap v. d. Nat de on vaste Egbert Scholten van de baan. Hij zal in de finale vermoedelijk moeten aantreden tegen Gerard Bakker die aan de Hagenaar Ab- ma geen tegenstander van formaat had. In D een schitterende 60 64 zege van Bert v. d. Helm op Ge rard v. Marie, waardoor de Scylla- man in de finale belandde. Tegen Dallinga zal v. d. Helm nu moeten bewijzen wat zijn ware kracht is. De voornaamste uitslagen luiden: HE B halve finale: J de Groot Vergoed 6—1 5—7 6—3. B Madera G Pasma 61 6 3. HD B halve finale: H Meyer/P de HaasB Madera/F de Haas 4—6 6—3 6—4. DE C halve finale: mevr. Kosten semej. Janetzky 62 64, G. LommerseB de Wijs 62 61. HE C halve finale: G Bakker Abma 63 63. J v d NatE Schnlten 61 63. HE D halve finale B v d Helm G van Merle 60 64. Dallinga Warning 64 36 86. HD C halve finale: Deerenberg/ Kamerbeekv.' d. Nat/v. d. Nat 9_7 6—4. AMSTERDAM Gisteren is de trek king gehouden van de 2Vj pet premie lening 1956 Amsterdam «tweede le ning) van nominaal f20 min. De prijs van f 100.000 viel daarbij op serie 17073 no 10 en die van f 50.000 op serie 3666 no 2. Ean bedrag van tl\000 elk werd toegewezen san serie 5462 no 10 en serie 17073 no u. De prijs van f5000 viel op serie 5686 no 1 en serie 9365 no 8. Tien obligaties lootten uit met elk f 1000, t.w. op serie 2510 no 10. serie 3667 no5. serie 5342 no 8, 7, serie 8442 no 4. serie 10095 no 5, serie 10869 no 7, serie 12674 no 6, serie 17313 no 9 en serie 18115 no 4. Vierentwintig obligatleB loottenvoorts uit met elk f500. terwyl de overige 460 obligaties, die behoren tot de 50 series die zijn aangewezen on te worden afgelost, uitlootten met elk f125 DEN HAAG In de Holtenstraat tussen de Wyhestmt en de Leyweg krioelden woensdagmiddag omstreeks 5 Ahlda 8 Bukom ver» Acila 1 Curacao verw. Rot terdam, Thameshaven Acmaea 31 Curacao nr Car- don, Madeira. Ceuta. verm Casablanca Acteon 31 te Sewaren, Cu racao Area 31 Montreal, (1/8 p.m. meren), Curacao Atys 4 Monrovia verw, Lo me-, Lagos Carnltla 8 Valparaiso ve Callao, Guayaquil Caplluna 6 Hamburg verw Caplsterla 8 Frederlcia verw, Skaramanga (dokken), verm Tripoli (Lybanon) Cinulia 12 Mersey verw Stanlow, Barton, Rotter dam Crania 31 Lynas Point verw, Stanlow. Barton. Curacao Dallia 31 Le Havre, om Kaap de Goede Hoop nr Mina al Ahmad! Daphne 10 Sydney verw, Geelong Diadema 6 Bukom verw. verm Mina al Ahmadi, Bu kom DDlloma 27 Kaapstad gepass op weg naar Rotterdam, verm Belfast, Hamburg Dosina 6 Kaapstad verw op eg naar Frederlcia Kabylia 3 Port Dickson verw verw, Belra Kalydon 11 Lorenzo Marques (Bukkm vervallen) Kara Singapore kom Katelysia 2 Karachi Mina al Ahmadi, Bukom (dokken) Kelletla 1 Honolulu vc Panamakanaal. Curacao Kenia 1 Trinidad. Curacao, Cardon. Rotterdam, Tha meshaven. Stanlow, Amsterdam (dokken ADM) Kermia 7 Bukom verw (bun keren). Pen Golf Khaslella 10 Swansea verw. Stanlow Kopionella 29 Bukom verw Port Dickson. Bukom, Sambu, Sydney Koratla 9 Walvis baal verw. Kaapstad, verm Perz. Golf Korenia 2 Bukom verw, Sin gapore Area, Bukom Korovlna 6 Curacao ve Koslcla 31 Recife verw (1/8 pm meren/ets 2/8( Fortele- za, Belem Kossmatella 31 Hamble. Rot terdam, Thameshaven Kryptos 30 Jar row nr Cu racao Kyllx 31 Puerto Miranda nr Rouaan. Amsterdam (dok ken NDSM/La Spezla ver vallen) Lovellla 7 Ras Tanura verw. verm Kaap de Goede Hoop nr Rotterdam, Gothenburg Macoma 4 Hoek van Holland verw, komt pirn 24.00 uur naar binnen voor Rotter dam/Europoort, Mina al Ahmadi s Area Bu-Neverita 13 Kaapstad verw nr Rotterdam Nlso 2 Lissabon. Mins al Ah madi Ondlna 9 Kaapstad verw nr Genua, verm Bejaia Onoba 1 Bukom verw, Kaap de Goede Hoop nr Rotter dam Patro 25 Kaapstad gepass Mina al Ahmadi (wordt verm Mina al Fahal/bun- keren, Halul Island. Tran- mere) Philldora 8 Gamba verw. verm Curacao Phlllne 6 Kaapstad verw nr Tranmere Phillppia 7 Tranmere verw Sepia 9 Mina al Ahmadi verw (wordt verm. Mina al Fahal/bunkeren. Halul Island. Tranmere) Vasum 13 Kaapstad verw nr Belfast Vlana 31 Quebec verw (1/8 early am meren), Curacao (repareren), verm Houston. Marrero Vldena 2 Bukom verw (repa reren). Nllgata, Mlr, verm Tabangao Vltrea 5 Kharg island verw. Port Gentll (Mina al Fahal enz vervallen) Vlvlpara 3 Port Dickson verw. verm Miri. Tabangao Zafra 3 Kharg Island verw. Bombay Zarla 1 Kaapstad verw nr Tranmere. Rotterdam «dok ken Verolme). uur bonderden bijen over straat. Voor hun rondzwermen hadden de voet gangers een heilig ontzag. Dc politie zette de straat af in afwachting van de komst van brigadier J. van Rij. De brigadier is amateur-imker en loste al vele ..bijenproblemen" op. De bijenzwerm maakte weinig aan stalten zich In de meegebrachte korf te nestelen tot dc heer Van Rij de ko ningin ontdekte. Het beestje was door de één of andere reden enigszins diz zy. misschien wel bevangen door de warmte. De brigadier nam de konin gin in zijn hand blies haar wat koelte en zuurstof toe en inderdaad kwam ze weer bij haar positieven. De briga dier plaatste de koningin in de korf en alle bijeen volgden hare majesteit braaf, zodat de politieman het nijvere, maar soms lastige volkje naar een rus tiger plekje kon meenemen. WONINGINRICHTING I JAN VAN STAVEREN N oordsingel 5J I Tel 01 240949. R'dam j A ulogarages f 330. Schuurtjes jgj Vak.-Woonhuisjes f 950.- Vraag gratis orospeki Houtbouw - Ubachs Kerkrade - rink betrouwbaar als geen ander met Sup. R. tuf rubber. Veel kilometers en anti-slip. Beanen - Balanceren Doorsmeren KAASMARKT 2-7 LEIDEN. Tel. 25341 Levering en service ook via uw garage of ser- \icestation Onze steeds groter wordende cliëntenkring heeft ons genoodzaakt tot uitbreiding over te gaan. Daarom is onze dameskapsalon verplaatst van COORNHERTSTRAAT 33 naar Op 5 AUGUSTUS a s. zullen wij onze nieuwe salon openen en wij hopen U van 5 tot 7 uur n.m. aldaar te mogen ontvangen. Diamantplein 7 - Leiden Telefoon 01710-41154 Het moderne voedings middel van plantaardige oorsprong Kort Rapenburg 20 LEIDEN Op diverse afdelingen kunnen wij plaatsen. Wij denken hierbü in het bizonder aan diegenen, die deze zomer hun einddiploma HBS of ULO hebben behaald Er wordt ruimschoots gelegenheid geboden om een interessante toekomst op te bouwen in een prettige werksfeer met een goed salaris Geïnteresseerden worden verzocht zich schriftelijk tot ons te wenden of telefonisch een afspraak met ons te maken. (Tel. 01710-40847» dat In velerlei gevallen de plaate van het vleea kan In nemen, biedt mogelijkheden te over voor gezonde en Jlterat smakelijke gerechten. Gebruik het nieuwe kook boekje van de tv-kok BEN J KUYPER 50 TVP RECEPTEN Prijt f 2.50 Verkrijgbaar In de boekhandel ZOMER KEUNlNd WAGENINGEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11