Molen als kerstklok over spoorlijn heen Driemaal aanslag op ex-meisje ?ttoe schoon moet zwembad zijn? MONSTER-OPERATIE BIJ ZAANDIJK Bejaarde op bed beroofd Ook de kinderen doen met de mode mee urséance verleend aan breifabriek Gearresteerde was orrafschenner toch niet Auto gekraakt: vrouw gedood Lijk verdronken j zwemmer gevonden VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1968 Drama na verbrekig van de verloving ZAANDIJK In de bundels van felle schijnwerpers en het licht van honderden fotoblitslainpen is vannacht om precies kwart over vier, terwijl een kleine 7000 slaapbleke toeschouwers bijna ademloos toekeken, de historische Zaandijkse oliemolen De Zoeker over de elektrische leidingen van de spoorlijn Zaan dam-Alkmaar getild. En toen het ochtendgloren langzaam begon door te breken stond de kolos op de zware dieplader, die hem verder zou brengen naar het openluchtmuseum, de „Zaanse Schans". (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De Vereniging Nederlandse gemeenten ndt het noodzakelijk dat op >rte termijn een onderzoek ordt ingesteld naar de mate in verontreiniging van zwem ster. Met de gegevens die lans beschikbaar zijn kan de raag of het water werkelijk on- elaatbaar vies is, niet worden ^antwoord. De VNG heeft dit meegedeeld naar pleiding van uitlatingen van een h haar medewerkers, de heer S. ■n Gelderen, op een deze week ge- juden bijeenkomst in Maarssen. De er Van Gelderen, hoofd van het jreau lichamelijke opvoeding, sport 1 recreatie van de VNG, beweerde |n dat er in ons land zeker honderd Enbare zwembaden zijn, die zouden ;ten verdwijnen of grondig moe- worden aangepast. [teel oppervlaktewater is ook niet van rioollozingen, zei de heer 1 Gelderen, die in dit verband het ter van de randmeren, het IJssel- ler bij Amersfoort en Kampen en Noordzeewater noemde. 1 VIES uitlatingen van de heer Van lderen hebben, aldus de VNG, in jde kring de indruk gewekt, dat tl baden vies zouden zijn. Ze zegt I nu te betreuren wanneer daar- )r op bepaalde baden een ongemo- eerde blaam zou zijn geworpen, be VNG geeft jaarlijks tientallen ■iezen aan gemeenten om bepaalde Ben niet aan te leggen. Deze wor- k in het algemeen opgevolgd, maar t kunnen de gemeenten de advie- 1 terzijde leggen, zoals in Maarssen jgebeurd. (Op de bijeenkomst in larssen stond de vraag centraal of iMaarsseveense plassen schoon ge- jg zijn om in te zwemmen). EISEN j>e VNG staat op het standpunt, 1 betonnen of kunststoffen circula- aden, waarin chlorering en zuive- worden toegepast, bij goede bè- 1IDDELBURG s De rechtbank ift gisteren een breigoederenfa- ek J. Steen en St-Jansteen (eigen- h van de gebr. van Hove uit [■Niklaas, België) surseance van be ing verleend tot 24 september '68. H. A. R. de Nul uit Hulst is als yindvoerder aangewezen. Het tex- bedrijf dat sinds vorige week iderdag was gesloten, zal weer t een beperkt aantal werknemers m draaien. Veertien van de 60 fknemers hebben zich inmiddels I het arbeidsbureau in Hulst ge- ■d. Hiervan is reeds de helft weer t werk geholpen. Ongeveer 80 pet. tn de werknemers zijn Belgen. Want het tergend langzame opvijze len van de molenbovenachtkant (de kap kon nog net onder de leidingen door) bood een uniek schouwspel. Machinist Willem van der Linden uit Dordrecht liet de molen als een reuzen-kerstklok hoog boven de dra marionettenspel de hendels bedie nend. Een precisie-karwei, waarbij het ging om centimeters. Eén ver keerde manoeuvre zou rampzalige gevolgen kunnen hebben. Maar in de handen van Willem van der Linden bleek ide molen veilig. Hij kwam be houden op de dieplader, die ondanks zijn 64 wielen en 32 assen zuchtte onder het gewicht van de gekort wiekte kolos. -fe Verrot Voor de uitvoering van de operatie (kosten: 250.000 gulden) had het Dordtse bedrijf zeer zwaar materieel ingezet, voor een totaal aan waarde van drie miljoen gulden. Behalve de reuzenkraan ook een aantal zware takelwagens. Dat alles bood in het licht van de schijnwerpers een boei end schouwspel, maar vrijwel de hele Zaanstreek naar kwam kijken. In Zaandijk had men die be langstelling overigens wel verwacht. Bijna het hele Zaanse politiekorps was er voor opgetrommeld en aan een aantal cafés in de buert was nachtvergunning gegeven. Toen het gevaarte eenmaal over de spoorlijn was getild, trokken de meesten echter naar huis. Voor de mannen, die de operatie uitvoerden, duurde het nog tot acht uur voor zij konden afzwaaien, want een deel van de weg moest via een drijvende bok over water worden afgelegd. Maar uiteindelijk was De Zoeker er toen toch, ongeschonden, klaar om in oude glorie te worden hersteld. Tot opluchting van operaticleider Schurink, die overigens laconiek rea geerde: „een aardig akkefietje, het enige moment, dat we hem knepen was toen de kap van de molen moest worden gehaald. Het ding Is voor een deel verrot en dan weet je nooit of het niet in elkaar zal storten als je eraan gaat trekken. Maar ook idat is gelukkig meegevallen". BREDA Met de arrestatie van Hans van H. enige tijd geleden in Duitsland, dachten de politiekorpsen in Nederland eindelijk de graf- en kerkschenner, die al twee jaar lang actief is geweest, achter slot en grendel te hebben. Dit bleek niet het geval te zijn, want gistermorgen is zowel in Breda als in Roosendaal een kerk beklad en de politie is ervan overtuigd dat dit is gedaan door de man die men al geruime tijd tracht te vinden. De opschriften in de kerken luidden: „Van Osta, ik ben er weer" en was ondertekend „de grafschenner". Ook waren SS-tekens aangebracht met de tekst „Satan is onze God". Hoofdinspecteur Van Osta van de politie in Weert, die als coördinator in de zaak van de grafschenner op treedt, concludeerde na enkele schriftproeven dat de man die hier aan het werk is geweest, degene moet zijn waar men reeds geruime tijd naar zoekt. Hoofdinspecteur A. Puntman van de Bredase recherche, die zich in het verleden veel met de grafschenner heeft beziggehouden, zei op een persconferentie altijd al het vermoe den te hebben gehad dat Hans van H. niet de gezochte man was. Ook een schriftkundige van het gerechte lijk laboratorium in Den Haag heeft onmiddellijk na de aanhouding van Van H. gezegd dat men niet de juiste man had. Twee zwaargewonden BAEXEM Bij Baexem is gister middag een Duitse personenauto uit Hagen (Westfalen), die achter een vrachtauto die midden op de rijweg voorgesorteerd stond stopte, van ach teren aangereden door een andere vrachtauto. Bij deze botsing werd de Duitse auto gekraakt. Een 55-jarige dame viel uit de auto en werd door een uit tegenover gestelde richting komende auto over reden. Zij was op slag dood. Haar 28-jarige dochter en de 47-jar rige bestuurder van de auto werden zwaar gewond. De slachtoffers zijn naar een ziekenhuis te Roermond overgebracht. Door deze botsing ontstond een grote ravage, zodat het verkeer moest worden omgeleid. OVERLOON In de nacht van woensdag op donderdag werd de 65- jarige alleenwonende weduwnaar Hen- drikus Gommans te Overloon overval len door twee hem onbekende jonge mannen. Ze bedreigden hem in het holst van de nacht in zijn slaapkamer met een stuk hout. De mannen eisten geld van hem. De heer Gommans raakte in paniek en gaf al het geld dat hij in huis had, namelijk 500. De twee mannen wil den nog meer hebben doch de heer Gommans zei dat de rest van zijn geld op de bank stond. De rovers geloofden hem kennelijk en verlieten het huis, dat zij door forceren van een deur waren binnengedrongen. Toen de heer Gommans de kust veilig achtte, liep hij naar zijn buurman, die de politie belde. Gisteren heeft de recherche met speurhonden een onder zoek ingesteld. Tot dusverre werd geen spoor gevonden. Maar adjudant Opdam van de rijkspolitie meent dat de twee overvallers zeer goed van de situatie op de hoogte moeten zijn geweest SCHARENDIJKE In het Brouwers- havensegat in Scharendijke is het stof felijk overschot gevonden van de 20- jarige J. H. M. E. van Rumpt uit Reu- 1 vel. die vorige week tijdens het zwem men bij Renesse was verdronken. BREDA Een 32-jarige arbeider uit Breda heeft gisteren driemaal ge tracht zijn meisje te doden omdat zij de verloving had verbroken. De eerste keer 's middags wilde P. L. zijn ex-verloofde Marian ne B. in het gangportaal bij haar woning in Breda wurgen. Toen dit niet lukte en Marianne begon te gil len nam L. een steekbeitel, die hij bij zich had en trachtte het meisje daar mee te steken. Zij wist echter te ont komen en vluchtte. L. keerde 's avonds naar de straat, waar zijn ex-vriendin woonde, terug. Zij stond op dat moment met een overbuurman op het trottoir te pra ten. L. reed toen met zijn personen auto plotseling de stoep op. De buur man wist zich in veiligheid te stellen, maar het meisje werd door de auto gegrepen en vrij ernstig aan beide benen gewond. L. verdween weer om direct daar na terug te komen en een steen door het raam van de woning van Marian ne te gooien. De politie die op dat moment arriveerde, zag de man met zijn auto vluchten in de richting van Tilburg. Wilde achtervolging pARIJS De couturehuizen mogen dan alleen voor de volwassen man en vrouw ont werpensteeds meer aandacht wordt besteed aan de kinder mode. En dan niet voor de kinderen boven de veertien, die al lonken naar de grotemensen mode, maar voor de kleintjes, die braaf elke dag naar school gaan. aan het handje mee uit wandelen te gaan of keurig op visite te zitten. Maar nu komen er kleertjes, die zo maar gezellig zijn. Eenvoudig en ge makkelijk. Nyl France bracht een se rie uit, waarbij een recht hemdjurkje met witte noppen en een jurkje met een diepe plooi van hals tot zoom. Onvermijdelijk is het witte kraagje, want keurig moet het blijven. De Franse jongetjes moeten stoer zijn. Een recht hemd over de broek dragen of een knalrood knickebocker met nauwsluitend jack. Dat het jack gevoerd is met nylonbont, waarvan revers en kraag te zien zijn, spreekt voor zichzelf. Met twee surveillance wagens werd de achtervolging ingezet. L. reed echter zo onverantwoordelijk, dat het de politiewagens niet lukte de man voorbij te komen om hem tot stoppen te dwingen. Inmiddels was ook de politie in Tilburg gewaarschuwd. Twee wagens van dit korps begonnen eveneens aan een achtervolging, maar zelfs op de rondweg bij Tilburg gelukte het niet de man tot staan te brengen. Er ge beurden ondanks de wilde jacht geen ongelukken, al werden enkele politie wagens beschadigd. L. verdween inmiddels in de rich ting van Eindhoven. Eerst toen de Tilburgse politie een zeer snelle wa gen had ingeschakeld, gelukte het de man ter hoogte van Moergestel op de weg Tilburg -Eindhoven tot stoppen te dwingen. Hij is ingesloten op beschuldiging van poging tot doodslag. HAMBURG Met ingang van gisteren mogen Oostduitse kranten vrij in West-Duitsland worden ver kocht. Dit is mogelijk door een wijzi ging van de Westduitse wet op de politieke misdaden. Oostduitsers mogen nu ook naar de Bondsrepubliek komen ter bijwoning van congressen e.d. Westduitse com munisten mogen naar politieke ver gaderingen in de DDR. Bonn hoopt hiermee de kans op een gesprek met de DDR over de oplossing van problemen die met de gedeeldheid samenhangen, te verge makkelijken. Franse kindertjes plachten tot voort kort twee garderobes te heb ben. Eén voor school en slechts bestaande uit een stevig mouwschort van dofzwart katoen. Zo'n schort „waar je niks op ziet". Het gevolg was dat de schorten meestal stijf stonden, niet van apprêt maar van het vuil. Er werd een reinheidscam pagne gevoerd en verscheidene scho len gingen het zwarte schort verbie den. Een schort mocht, maar dan lie ver een streepje, waar je het vuil wel op kon zien. Met het streepje werd voor onder nemende ontwerpers een nieuwe markt geopend, want nu kon het mo del ook wat gefatsoeneerd worden. Het resultaat was o.a. een vrolijk gestreept mouwschort met een dwars genomen schouderpas. Tweede garderobe De tweede garderobe van een Frans meisje bestond voornamelijk uit een poesmooi jurkje met wijd aangerinipeld rokje, witte kousjes en schoentjes en de onmisbare witte handschoentjes. Alleen geschikt om Voor het Dordtse transportbedrijf Van Twist was toen het zwaarste deel van de operatie-molen met suc ces uitgevoerd. Omstanders, die de hele nacht in dichte drommen de on derneming hadden gadegeslagen, ap plaudisseerden en ad junct-directeur K. C. Schurink, leider van de opera tie, kon zijn mannen een waarderend klapje op de schouder geven. Er was een voor Nederlanld unieke prestatie geleverd, na een lange dag van voor bereidingen. van slepen, sjorren, re kenen en gokken op een goede af loop. Een prestatie, die- voor de Zaanstreek het behoud van een stuk je historie betekent, want de oude molen dateert van 1676 en is nog geconstrueerd door Leeghwater. Hij moest weg uit Zaandijk omdat hij midden in een uitbreidingsplan stond, maar dank zij de vaardigheid van de mannen van Van Twist is hij nu ge red en staat hij sinds vanmorgen acht uur in de „Zaanse Schans" te kijk voor de bezoekers. Een licht karwei was dat zeker niet. Men had het eerst op andere wijze willen klaren: door de lucht. Maar de reuzen-helikopters in Rusland, voor het gebruik waarvan via het ministerie van buitenlandse zaken een verzoek was gericht aan Moskou, bleken te duur (340.000 gul den) en van de Amerikanen kreeg burgemeester G. Oosterbaan te ho ren, dat zij al hun zware materieel in Vietnam hadden. De kolos moest dus over de weg. En dat betekende, dat verschillende grote hindernissen moesten worden genomen. In hele straten moesten vanwege de omvang van de molen de lantaarns worden verwijderd, er moesten stoplichten verdwijnen, er moesten nieuwe stukken weg worden aangelegd en van de brug in de pro vinciale weg moest de bascule wor den afgenomen, omdat de drijvende bok met het gevaarte erop anders niet zou kunnen passeren. Maar de grootste barricade was toch wel de spoorlijn. Omdat de ruim 20 meter hoge molen niet onder de draden door kon, moest hij er over heen en daarvoor moest Van Twist een van zijn zwaarste kranen laten aanrukken, een gigantische 165-ton- ner. Pas om een uur vannacht kon men met de installatie daarvan beginnen, omdat men eerst moest wachten tot de laatste trein vertrokken was en de stroom kon worden uitgeschakeld. En toen duurde het nog ruim drie uur voordat de 22 ton wegende kolos in de takels hing. •fe ,JCerstklok Duizenden hadden op dit moment gewacht, sommigen op klapstoeltjes, anderen zittend op de stoeprand of op de muur van het oude kerkhof. Hun lange wachten werd beloond. Om het vervoer over de weg mogelijk te maken moesten aan het Klampstuk te Zaandijk alle lantaarnpalen scheefgezet worden. Een waar klapstuk Gemakkelijk en eenvoudig (Van onze moderedactrice) De velen die Operatie Molen stééds het hoofd in de nek te hebben gevolgd, behoefden niet leggen £S OADEItZOEK VOOD/Ykl LIJK diening voldoen aan de hoogste eisen, die uit een oogpunt van hygiëne en veiligheid thans kunnen worden be reikt. Maar open zwembaden of na tuurbaden geven in dit opzicht niet dezelfde waarborgen. De kwaliteit van het water verschilt daarvoor te sterk. Er is een vrij grote marge tussen ideaal en ontoelaatbaar zwemwater, aldus de VNG. Over de vraag hoe groot die marge is, bestaat veel verschil van mening, reden waarom de vereniging een onderzoek noodza kelijk vindt. Onder luid applaus van enige duizenden mensen werd de romp van de molen over de bovenlei dingen van de spoorwegen getild. Deze operatie was het meest spectaculaire karwei tijdens de overbrenging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9