Burgemeester Gallas van Leiderdorp naar Alphen j VAINI HET DRAAIBOEK Mannen van Bonanza in middelmatige western Deed ontsnapte wel of niet aan kunstroof? Gestoorde busdienst en G.-plaat is uit Vier gewonden bi j autobotsing JJesïaa Opvolger van burg. Bruins Slot Motorrijder in Katwijk gewond 586ste STAATSLOTERIJ S Aan verwondingen overleden BAR GOEDKOPE VOGELKOOIEN alles ra Vlieland 19 IIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1968 ,tel] LEIDEN Vanmorgen is bij de ^^Amsterdamse platenmaatschappij ltjj^Dureco (merk Omega) de langspeel- e,stereoplaat (ook mono) van het Leidse drum-, pijper- en trompetter- va1korps Kunst en Genoegen van de oppers gekomen. ;ger Morgenmiddag omstreeks 3 uur altijdens het corsodefilé langs het venstadhuis zal secretaris Ab Alden- kamp hel eerste exemplaar aan bur gemeester Van der Willigen aanbie- «jjden. Het seniorencorps van K en G opent namelijk het Rijnsburgse bloemencorso, zodat het oponthoud tnaar enikele minuten behoeft te du- vJren. De vereniging vindt het uitkomen ■aarjvan de plaat als Leids visite- j 88caartje belangrijk genoeg om voor het aanbieden van de plaat een "ogenblik front te maken bij het itadhuis. Het corso-bestuur heeft estemming verleend. Morgenochtend zullen de eerste (Aiplaten al verkrijgbaar zijn. Er is Zeonede naar aanleiding van het ver- G°klag over de opname in de Stads- '.K«gehoorzaal op 6 april al een groot '^jaantal platen besteld. Gé Hofenk, muziekhandelaar aan de Haarlemmerstraat en supporter van K G. heeft de vereniging voor elke verkochte plaat (f 11.90) tien JWprocent voor de clubkas toegezegd. Jj|Hij heeft zelfs een etalage aan K f G gewijd. I Behalve dat K G met zijn 250 (leden bijzonder trots is op deze op- ame (met 21 nummers). Krijgt de ererviging voor elke plaat van de naatschappij een royalty (aandeel n de opbrengst). En dat kan zo'n jgfote vereniging best gebruiken. LEIDERDORP Gisteravond om kwart over elf had op de Per sant Snoepweg bij de Munniken- brug een botsing plaats, waarbij vier mensen gewond raakten. De auto's waren rijp voor de sloop. De verwondingen waren snijwonden en schaafwonden. De bestuurder van de ene auto, een 28-jarige beroepsmilitair uit Utrecht, is waarschijnlijk tengevol ge van een wegomlegging door de duisternis misleid. Hij kwam op de linker weghelft terecht en reed tegen een auto, bestuurd door een 22-jarige monteur uit Leiderdorp. Beide autobestuurders moesten naar een ziekenhuis worden ge bracht. Ook de andere inzittenden moesten worden vervoerd. Burgerli jke stand LEIDEN Geboren: Miera Was- selinne Rebecca d v D P J Fabrie en J Guldemeester; Marinus Johan- iszvJTA Duivenvoorden en A Bouwmeester; Govert Jan z v R meijns de Vries van Doesburg en Brandsma; Paula d v A van der 'ilk en C A J Rodenburg. Gehuwd: L J M van der Laan en J H Dubbelaar; W F Bavelaar en T M Opdam; G W van der Meer en A M van Winden; T A M J van der j Velde en E M Kieft: W Stikvoort en R Gunhart; J van Leeuwen en *E M Belt; J G van Veldhuizen en 'MAM Doeleman: J P Blikman in W C A van der Wal. Overleden: J van den Ende 64 j; M Smal 84 j; C Blansjaar 91 j; H Went 44 i; J A J Vis 65 j; J C [delenburg 61 i; H Flippo 47 j; B L ..•an der Stelt 3 j; J H Landkroon lcls|69 j, selJ okH Auto schept bromfietser itse| LEIDEN Een 45-jarige brom- •etser uit Warmond botste gister- iddag op 1 uur op een auto, die an de nieuwe Beestenmarkt de armstraat inreed. De man verloor rnkele boventanden en werd met ichaafwonden en een wond aan et linkerbeen naar het Academisch liekenhuis vervoerd. gden Leidse Avond-H.B.S. der rinl LEIDEN Op het staatsexamen SonH.B.S.-A. dat 27 juli werd afgeslo- zij^en, slaagden de volgende leerlingen hdvan de Stichting Leidse Avond- rintfl.B.S.: A J Anema Den Haag; A JatBarnhoorn Valkenburg; J F Bautz verben Haag; J F M van Gooi Sassen- peim: P C Goosen Leiden; mej. H ,Jv d Hoeven Voorhout; J P J Juffer- limans Oegstgeest; J Koekebakker 5 °lLeiden: P B Leurink Leiden: P Lve'lNachtegaal Koudekerk a/d Ryn; lSmC W Remmelzwaal Katwijk aan Zee: mej. G Remmelzwaal Katwijk '.an Zee: mej. M Rob Leiden: A loest Leiderdorp: P C de Ruiter .Jjbenes; T A van Splunter Leider- ®edort>; G Struik Nieuw Vennen: mej E Verhoog Voorschoten: L Vink Leiden; Th Weizenbach Leiden. Voor H.B S.-B slaagden: J Dor- ^repaal Zoeterwoude: C B van Har- 'c °":en Woubrugge; mei C C M Heems- kerk Koudekerk: Th v d Krieken Leiden. LEIDERDORP ALPHEN AAN DEN RIJN Burgemeester mr- R. M. Gallas van Leiderdorp is benoemd tot burgemeester van Alphen aan den Rijn, waar hy de heer Z. Bruins Slot gaat opvolgen, die onlangs met pensioen is gegaan. Zowel de heer Gallas als de gemeente Alphen aan den Ryn is met deze benoeming geluk te wensen. De heer Gallas krygt in Alphen een mooie, veelzijdige, levende gemeente te besturen, die nu al ongeveer 32.000 inwoners telt en, volgens de prognoses, in de jaren tachtig zal moeten groeien tot tussen de 70.000 a 80.000 ingezetenen, en Alphen mag zich met deze benoeming gelukkig prijzen omdat, de heer Gallas in Leiderdorp een burgemeester is gebleken die een snelgroeiende gemeente met wijsheid, tact en soepelheid weet te leiden. Het is eigenlijk een merkwaardige benoeming. Alphen aan den Rijn sluit voor burgemeester Gallas niet zoveel verrasingen meer in zich. aangezien de gemeenten Leiderdorp en Alphen in verschillende verban den contacten met elkaar hebben. Bovendien heeft de heer Gallas per soonlijk altijd aandacht gehad voor de groei van Alphen. Maar dat neemt niet weg. dat deze benoeming op zichzelf toch een verrassing is. De heer Gallas kennende zijn wij er zeker van. dat hij zijn nieuwe taak met uiterst serieuze ambitie en toe wijding zal aanvatten. Bekwaam bestuurder T EIDERDORP verliest in hem een bekwaam bestuurder. In 1962 volgde hij in deze gemeente burgemeester K. van Diepeningen op, die naar Barneveld was ver trokken. Een zeer dynamische fi guur, die bijzonder veel voor Lei derdorp heeft betekend, vooral toen het „zwaard" van de grens wijziging jar n achtereen dreigend boven deze g-meente hing. Het was voor de heer Gallas geen een voudige opgave zijn opvolger te worden. Ofschoon hij een geheel andere persoonlijkheid is, is hij dat toch ten volle geweest. Op rusti ge overwogen, maar standvastige wijze heeft hij de groei van Leiderdorp krachtig helpen be vorderen. De ontwikkeling die onder burgemeester Van Diepe ningen op gang was gekomen, is niet gestuit, ook niet afgeremd.. Grootse bouwprojecten kwamen onder het burgemeesterschap van de heer Gallas tot uitvoering, nog gro-' tere staan op papier en bevinden zich in het voorbereidmgsstadium Voor burgemeester Gallas zal het zeker een pretige gedachte zijn, dat hij de ontwikkeling van Leiderdorp van uit zijn nieuwe gemeente. Al phen aan den Rijn, zo gemakkelijk kan blijven volgen. Harteivens- 'T'OEN de heer Gallas tot burge meester van Leiderdorp werd benoemd, was hij werl za„m bij het kabinet van de coi missaris der Ko ningin in Zuid-Holland, sinds 1957 in de functie van hoofd van het bureau openbare orde en justitiële zaken, m de rang van referendaris A. Leiderdorp is dus zijn eerste ge meente. Met deze benoeming ging een hartewens van de heer en me vrouw Gallas n vervulling. Dat die wens vooral bij mr. Gallas leefde, was niet zo vreemd. Zijn grootvader was indertijd 1 urgemeester van Hel- levoetsluis. Weliswaar was de va der van mr. Galas notaris geweest, maar de bestuurssfeer heeft toch sterk in de familie geleefd. Provinciekenner De heer Gallas kent Zuid-Holland tot in zijn uithoeken. Hij werd op 24 april 1923 te Zevenhuizen in deze provincie geboren. Het diploma gymnasium behaalde hij in Gouda, waarna hij rechten studeerde aan de Leidse universiteit. Hij trouwde in 1948 met mej. Henriëtte W. Dort- land. Het echtpaar Gallas heeft twee kinderen, Rob, geboren ii. 1951 en Margreet, geboren in 1953. Beiden zijn op de middelbare school. KATWIJK Bij het Panbos gaf gistermiddag een 34-jarige rijks ambtenaar uit Voorschoten met zijn auto geen voorrang aan de 19-jarige Katwijkse motorrijder J. B Hüff- ner. Deze moest ernstig gewond naar het Academisch Ziekenhuis worden gebracht. Twee kinderen van de ambtenaar liepen door glasscherven verwondingen in het gezicht op. Een tweede auto werd beschadigd door glasscherven. 2 AUGUSTUS 1968 Tweede klasse B ïpei w Bin Prijzen van: 10 zijn gevallen op nummers eindigende op: 1 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 045 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 882 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 365 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 508 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 7193 een prijs van 2000 is gevallen op het nummer: 027532 een prijs van 2000 is gevallen op het nummer: 011173 een prijs van 2000 is gevallen op het nummer: 008989 een prijs van 2000 is gevallen op het nummer: 045988 een prijs van 2000 is gevallen op het nummer: 052734 een prijs van 5000 is gevallen op het nummer: 080146 de prijs van f 25000 is gevallen op het nummer: 029195 Mr. Gallas was van 1948 tot 1950 werkzaam bij het bureau water staatsrecht van de provinciale grif fie van Zuid-Holland. Daarna aan vaardde hij een functie bij het kabi net van de commissaris der Konin gin in deze provincie. Als hoofd van het bureau open bare orde en justitiële zaken was de heer Gallas bepaald niet aan de bu reaustoel gekluisterd.Op grond van de politiewet is de commissaris der Koningin belast met het toezicht op de rijks- en gemeentepolitie. In de praktijk betekende dit voor de heer Callas een zeer nauw contact met burgemeesters en politiefunctiona rissen in de gehele provincie. Aan hem was de taak problemen als on derbezette korpsen, overplatasingen, voorbereiding voor uitbreiding of bouw van nolitiebureaus op te los sen. Daarbij kan dan nog de civiele verdediging worden gevoegd. Andere terreinen Zijn drukke werkkring heeft de heer Gallas er niet van weerhou den ook op andere gebieden acti viteiten te ontwikkelen. Van zijn ne venfuncties noemen wij: secretaris van het Carnegie Heldenfonds voor Nederland, secretaris van de con tactcommissie voor verkeer in Zuid- Holland. bestuurslid van de Martha- stichting (thans Rijnstroom) te Al phen aan den Rijn en voorzitter van de jeugdschaatscommissie van het gfewest Zuid-Holland van de Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond. Niet alle functies vervult de heer Gallas meer. In Den Haag was hij ook voor zitter van een wijkraad van diake- nnn in de herv gemeente en voor zitter van de Oranje-tennisclub Den Haag. Tennissen doet de nieuwe burgemeester van Alphen graag. Trouwens, de sport in het algemeen heeft zijn belangstelling. Bij zijn vertrek uit Leiderdorp laat hij ook een groot plan achter voor de aan leg van sportvelden. Voetbal en ten nis met name worden in deze ge meente druk beoefend. In politieke zin heeft de heer Gal las gekozen voor de CHU. Hij be hoort tot de herv. kerk. Tijdens zijn burgemeesterschap in Leiderdorp heeft de heer Gallas nog verscheidene andere functies aanvaard, waardoor hij zijn bekend heid met de provincie in het alge meen en met deze omgeving in het bijzonder nog kon verbreden en verdiepen. Zo is hij voorzitter van de A-krine Zuid-Holland van de or ganisatie BB en voorzitter van het waterleidingbedrijf Boskoop, waar onder ook Leiderdorp ressorteert. Plaatselijk is hij voorzitter van de afdeling van het Groene Kruis, ere voorzitter van de Oranjevereniging, erevoorzitter van de Schietvereni ging en erevoorzitter van de vereni ging EHBO. Zijn belangstelling ging ook actief uit naar de Vereniging voor Veilig Verkeer. Het provinciale werk van de Unie voor Vrouwelijke Vrijwilligers kreeg de belangstelling van mevr. Gallas. Gemengde gevoelens In Leiderdorp is het bericht over de benoeming en het aanstaande ver- trek van burgemeester Gallas met gemengde gevoelens ontvangen. Men ziet de burgemeester node gaan, vooral nu Lciderdo-n Heel heeft ge kregen aan de turbulente ontwik kelingen die de Randstand kenmer ken. Naar verwacht wordt zal Lei derdorp in 1972 ongeveer 20.000 in woners tellen. De burgemeester kent de moeilijkheden en mogelijk heden tot in de finesses. Zijn opvol ger zal zich daarin geheel moeten inwerken. Een geruststelling is evenwel, dat het gemeentebestuur van Leider dorp en het gehele gemeentelijke apparaat krachtig genoeg mogen worden geacht om de door het ver trek van de heer Gallas ontstane leemte voorlopig op te vullen. TtE commissaris van de Koningin, mr J. Klaasesz. heeft enige tijd geleden de gevoelens van de gemeenteneraad in Alphen over een nieuwe burgemeester gepeild. Onze correspondent in Alphen weet te melden, dat de commissaris daarbij de opmerking zou hebben gemaakt, dat Alphen verlangt naar het bekende schaao met viif noten „Nu", zo voegt onze correspondent daaraan toe. „dat verlangen is op Kostbare schilderijen en antiek DEN HAAG Ondanks alle ont kenningen van de 24-jarige K. B heeft de officier van justitie dinsdagmiddag bij de Haagse recht bank tien maanden gevangenisstraf met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht geëist terzake van diefstal door middel van inbraak. In gezelschap van twee kennissen was verdachte in begin januari van dit jaar uit de gevangenis aan de Casuaristraat ontsnapt en meteen weer cp inbrekerspad gegaan. Een van de ontsnapte vrienden had bijzon der interesse voor antiek en schilder ijen. Hij was dan ook betrokken bij diefstal van twee kostbare schilderij en uit de etalage van een kunsthandel aan het Noordeinde. diefstal van an tiek in een r.k. kerk te Poeldijk en een antieke kist uit een r.k. kerk in Maasland. Verdachte B zou tipgever zijn geweest en hebben deelgenomen aan de inbraak in de woning van een 88-jarige freule aan de Daendelstraat waar een schilderij ter waarde van f62.000 werd gestolen uit de slaapka mer van de slapende freule. Voorts zou verdachte hebben geassisteerd bij een inbraak in een perceel aan de Vlaskamp. waar voor f 50.000 aan ju welen, tafelzilver en bont werd buit gemaakt. In deze affaire was ook nog betrokken een 28-jarige koopman, die geholpen zou hebben bij diefstal van een schilderstuk ter waarde van f 42.000. een Koekkoek daterend uit de Haagse school van 1850. Aangehouden De zaak tegen B was aangehouden teneinde over hem een psychiatrisch rapport in ie winnen. Hoewel hij aan vankelijk had bekend aan de twee eerstgenoemde inbraken te hebben deelgenomen, kwam hij daarop terug en ontkende thans De reeds veroordeelde koopman zei als getuige dat verdachte niet bij de inbraken aanwezig was geweest. Na het horen van enkele getuigen a char ge en décharge vond de officier van justitie wel zoveel bewijs tegen ver dachte om tot genoemde eis te komen. De verdediger bepleitte vrijspraak en vroeg verdachte onmiddellijk in vrij heid te stellen, hetgeen de rechtbank weigerde. Vonnis op 13 augustus. LEIDEN De 70-jarige F. N. de Zwart uit Sassenheim, die dinsdag als bromfietser op de Herensingel met een vrachtauto in botsing kwam, is aan zyn verwondingen overleden. Hiermee is het aantal verkeersongevallen met dodelijke afloop in Leiden dit jaar op der tien gekomen. Echtpaar Sieval in het goud LEIDEN Op 7 augustus hoopt hel echtpaar Sieval het 50-jarig huwelijksfeest te vieren. Zowel de heer P Sieiwl als zijn vrouw J Sieval-Taverne, icerd 71 jaar gele den in Leiden geboren. Zij wonen nu 17 jaar in hun huis aan de Willem de Zwijgerlaan, dat bij hun intrek twee jaar oud was. Voorheen hebben zij ook altijd in Leiden gewoond, onder meer vijf tien jaar in de Marnixstraat. De heer en mevrouw Sieval heb ben drie kinderen, allen zoons, van respectievelijk 48. 45 en 42 jaar. De familie bestaat verder uit negen kleinkinderen, van wie er inmiddels drie getrouwd zijn en één achter kleinkind van één jaar oud. Sfeer in 't gezin De „Nieuwe Leidse" er in zichzelf niet verkeerd; alleen lopen er maar zo heel weinig van rond." Wij willen Alphen aan den Rijn niet verzekeren, dat burgemeester Gallas zo'n schaap is. Hij is er ook te bescheiden en te reëel denkend voor om een dergelijke kwalifi catie te willen en te kunnen be amen. Maar Alphen krijgt wel een burgemeester met een veelzijdige interesse die ongetwijfeld van zijn talrijke relaties gebruik zal maken om Alphen aan den Rijn in de vaart van 1968 en komende jaren omhoog te stuwen. De benoeming gaat in op 16 au gustus a.s. LEIDEN' Tengevolge van het Bloe mencorso zal de uitvoering van alle te Leiden en In de omgeving rijdende busdiensten morgen tussen 13 en 20 u. ernstig worden gestoord. De navolgende trajectgedeelten van de N'ZH zijn gedurende de aangegeven tijd vakken niet berijdbaar voor bussen. 12.30 u—15.30 u. Molentulnweg Katwijk Rijnsburg Leiden Station v.v. He renweg Noordwijk Rijnsburg Lelden Station v.v.13.45 u—15.30 u. Leldsebuurt Oegstgeest Lelden Station v.v., 14.00 u—15.30 u. Warmonderweg Oegstgeest Leiden Station v.v.: 14.15 u—16.00 u. Lel den Slation Korevaarstraat v.v. Lelden Station Koordeinde Haagweg v.v.: 14.4S u—15.30 u. Lelden Station Hout kwartier - Koolpark v.v. 14.15 u.—15.45 u Lelden Station Lange Marc v.v., 16.45 u—18.00 u. Noordelnde Witte Singel v.v. 17.00 u—18.20 u. Levendaal v.v.: 17.15 u.—18.45 u. Zijlsingel Koollaan v.v.: 17.30 u—19.00 u Willem de Zwijgerlaan Houtlaan v.v.; 18.15 u—19.15 u. Warmon derweg Oegstgeest v.v.; 18.30 u—19.45 u. Lange Voort Dorpsstraat Oegstgeest v.v.19.00 u.—20.30 u. Brouwerstraat Sandtlaan Rijnsburgerweg te Rljasburg De busdiensten Lelden Katwijk en Leiden Rijnsburg Noordwijk zullen tussen 12.30 u. en 15.30 u. gereden worden via Valkenburg resp. Voorhout. Alle omletdtngsroutes zijn zodanig ge kozen dat de verbindingen vanuit de bui tengemeenten en de respectieve wijken van Leiden naar en van Lelden Station zoveel mogelijk in stand blijven. Met vertraging in de dienstregeling moet rekening worden gehouden. voor 14.95 verschillende modellen kanariekooitjes in leuke uitvoe ringen. voor 19.75 een ruime kooi voor kanaries, tropische vogels en par kieten. In chroom of messing, met mors- en roestvrije bak en lade Geheel uitneembaar. voor 29.75 een grote, ronde kool op poten. In chroom of messing met olantic bak en kap. in diverse leuke kleuren. Geschikt voor alle soorten vogels voor 19.75 een mooie, verchroom de kooi-standaard. voor 47.47 KOOI-f KANARIE STANDAARD met garantie op de zang. Een prachtige kombinatie NU ECHT VOORDEEL BIJ weet heeft Nieuw* Rijn 50 Tfn 2 08 24 (01710) LIDO Het kon ook eigenlijk niet uitblijven. Nadat de serie Bonanza zo'n acht jour lang mei succes op de televisie in Amerika is gebracht en ook in andere lan den werd vertoond, moest en zou er een volwassen film voor de bioscopen komen. Met „De pijl snelle ruitersThe Pony-ex press) zijn ze er allemual weer: Pa Carl- uricht. de dikke goedige Hoss en Little Joe en dat nu bijna ander half uur lang. Het succes van een serie als Bonanza berust op hel feit. dat de zaak draaiende wordt gehouden door mannen. Er komt geen vrouw aan te pas. Het is dan ook geen wonderdal deze mannenhoe hard ze uiterlijk mogen zijn, af en toe sentimenteel zijn. Soms bij het belachelijke af. Toch is ook dat wel te begrijpen, want ook de mannen van Bonanza moeten hun gevojelells kwijt.-Ge lukkig weet Ben Cartwricht zijn jongens op te vangen door vader en moeder tegelijk te zijn. Wie door dit alles heen ziet. houdt aan ..De pijlsnelle ruiters een acceptabele western over. Er is voor een spannend verhaal ge zorgd. Op zijn tijd vallen er doden, de schurken worden gestraft en al les loopt goed af. Regisseur William Witney weet precies, wat zijn pu bliek nodig heeft en soeculeert daar dan ook duidelijk op. Het is een film voor hel gehele gezin, waarbij vrouwen en sterke drank geen en gevaarlijke Indianen wèl een rol speler.. Maar ook deze blijken achteraf verklede blanken te zijn, zoals overdtiidelijk blijkt uit de oei-kreten, die ze slaken, als ze op oorlogspad gaan. Ook het ve.haal is eenvoudig ge houden. Het gaat over een post dienst van de Oostkust naar de Westkust, die lastig wordt gevallen door Winemuca en zijn stam. Dan gaan de mannen van Bonanza zich ermee bemoeien, die de zaak teel weten op te lossen. Is dat gebeurd, dan volgt tot slot nog de moraal, die Pa Cartwricht zijn beide zonen voorhoudt, want ook buiten de tele visie mag dit vaste onderdeel niet ontbreken. Bij elkaar genomen een middelmatige western, waar men dank zij het edele drietal met wel willendheid naar kijkt. (Familie-western.) In de dodende greep van de Schorpioen REX De film „In de greep van de Schorpioen" (The Scorpio let ters) is de zoveelste film over een geheim agent, die weer eens zono dig een spionage-organisatie moet oprollen. Dit keer moet agent Joe Christopher (Alex Cord) het zaakje opknappen. Gelukkig voor hem en plezierig voor de toeschouwer krijgt hij gezelschap van een mooi meisje (Shirley Eaton), dat bovendien een collega van hem blijkt te zijn. Eensgezind besluiten ze samen op karwei te gaan. Natuurlijk kan het niet uitblijven, dat tussen deze twee de liefde begint te bloeien. Dal is trouwens maar goed ook, want het blijkt een ingewikkelde zaak te zijn. Het spoor, dat zc ontdekken, leidt naar een chantageb-mde, die het hoofdkwartier in Parijs heeft. Agent Joe weet het hoofdkwartier binnen te dringen en Scorpio te ontmaske ren. Ook deze film levert geen nieuwe gezichtspunten op. Men blijft voort borduren op het oude thema. Alleen de personen wisselen. (Oude kost.) The! CAMERA Blake Edwards heeft geprobeerd van zyn film „The great race" de grootste slapstick aller tij den te maken. Daarvoor heeft hij dan ook sterren als Nathalie Wood, Tony Curtis en Jack Lemmon aan getrokken. De film gaat over de tijd, waarin de ontwikeling van de automobiel nauwelijks op gang was gekomen. Ondernemende lieden waren er dol op om met deze „snelheidsmon sters" adembenemende races te houden. Beroemd is geworden de race New YorkParijs over land, d.w.z. dwars door Amerika via Alaska naar Siberië en over Oos tenrijk naar Parijs. Edwards heeft deze rit als uit gangspunt genomen. Tony Curtis neemt het als bestuurder van zijn automobiel op tegen Jack Lemmon, die een eigen vehikel in elkaar heeft geknutseld. Natuurlijk gaat dit met de nodige grappen gepaard. Ten slotte is Edwards er de man niet naar om van zo'n gegeven een historisch verantwoorde documen taire te maken. Nee, al taarten smijtend, uit hoge verdiepingen springend en elkaar de loef afstekend bereikt men Pa rijs. Niets is de regisseur te veel geweest om de lachers op zijn hand te krijgen, maar zelfs van een slap stick kan men wel eens zijn buik vol krijgen. Ondanks deze overdaad blijft het een plezierige film, die het aanzien best waard is. (Plezierig.) My sister, my lore CAMERA (vrijdag- en zaterdag avond 11.30 uur) Vilgot Sjöman, die als cameraman bij Ingmar Berg man is begonnen, geeft in de film Syskonbadd (het bed van de kinde ren uit één gezin), die hier wordt uitgebracht onder de Engelse fan- tasietitel: „My sister, my love", een liefdesgeschiedenis weer, waarbij incest het thema is. Het liefdespaar is een broer en een zuster, die hee' goed weten, dat zij familie van elkaar zijn Natuur lijk staat het een filmer vrij zijn eigen ontwerp te kiezen. Voor de beoordeling is alleen belangrijk, wat hij er mee gaat doen, en nog belangrijker is eigenlijk, of zijn filmwerk de toeschouwer overtuigt. Dit is bij Sjöman geenszins het ge val Van Bergman heeft hij het mooie prentwerk overgehouden, maar daar blijft het ook bij. Dat de geliefden broer en zuster zijn, wordt wel tel kens gesuggereerd, maar komt ner gens duidelijk naar voren, zodat de kijker niets anders rest dan te ge nieten van het inderdaad zeer mooie camerawerk, hoewel ook dat niet kan blijven boeien op den duur. (Niet overtuigend). Liefdesdrift REX (vrijdag- en zaterdagavond 11.30 uur) Paule Delsol laat in haar film „Liefdesdrift" uitsluitend zielige mensen voor de camera, die niet in staat zijn normale menselij ke relaties aan te knopen. Zij kun- Pa Cartwricht en Little Joe wachten in spanning op de komst van een van de pijlsnelle ruiters. nen de ander alleen maar zien als lustobject voor zichzelf. Natuurlijk is het goed, als men ook met deze categorie mensen wordt geconfron teerd, maar een te veel er van ver nietigt het effect. Van drift is nog wel sprake, maar de liefde wordt volkomen eenzijdig gehanteerd en is in de verste verte niet te bespeuren. Het dierlijke in de mens viert hoogtij. Men moet Paule Delsol wel nageven, dat zij haar figuren goed heeft gekozen en voortreffelijk heeft belicht. (Eenzijdig.) Sandy, de zeehond STUDIO Cs morgens om 10.30 uur) Sandy, de zeehond, is een plezierige familiefilm in kleur, waarbij regisseur Robert Lynn twee kinderen, compleet met duikersuit rusting, samen met de zeehond, die luistert naar de naam Sandy, avon turen laat beleven op het robben eiland. ('n Soort Flipper.) Prolongaties TRIANON „Daar komen de Russen" Tweede week. Een film vol humor, waarin de komst van een aantal Russen, die met hun onderzeebooi zijn gestrand, een eilandbevolking volkomen in pa niek brengt. STUDIO „Samen uit, samen thuis". Nu voor de vijfde week. Plezierige komedie met de komie ken Bourvil en Louis de Funès in de hoofdrollen. IJscotoeristen LUXOR De film „IJscotoeris ten" heeft weinig met ijsco's te ma ken en nog minder met toeristen. In het middelpunt staat het overbe kende komische duo Stan Laurel en Olivier Hardy. Ze zijn speciaal uit Amerika naar Zwitserland gekomen om muizevallen te verkopen, want hun gedachtegang is: waar veel kaas wordt gemaakt, zyn ook veel muizen. Het lukt hen hun hele voorraad te verkopen aan de direc teur van een kaasfabriek. Het tweetal heeft echter altijd pech. Ook nu raken ze van de ene ramp in de andere verzeild. Dit alles natuurlijk tot groot vermaak van de kyker, die niets te dol is. (Dolkomisch).

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3