T$k met rati Grote mogelijkheden èn zorgen Toradjakerk GEBEDSRIEMEN MOETEN VREDE BEWERKEN „Majoor" RUIM 10.000 OP ZENDINGSDAG Bosshardt bevorderd ENCYCLIEK GEWETEN VORMT NAAST ANDERE FACTOREN Joden grijpen terug oud naar gebod I* OR GR „Zondagsrust' i laakt ook CHU-telegranf Een noord voor vandaag P. de Zeeuw J. G. zn (78) overleden Non KLANKEN u->£- Menisten helpen Noord-Vietnam Franco treedt streng op tegen Basken-priesters tur BEBQEPfNGSWERK „De wereld gaat voorbij en haar begeren, maar wie de wil van God doet. blijft tot in eeuwigheid", schrijft de apostel Johannes in zijn eerste brief. Denk daarbij niet aan de eeuwig heid. Reeds tijdens ons leven gaat ons begeren voorbij. Nu lachen we er om. maar als kind waren we ziek om die bepaalde bal. We meenden dat we niet konden leven zonder die jongen of dat meisje, waarop we ons hart gezet hadden toen we jong waren. En zo gaat het door. Dat wat we eens zo vurig begeerden, heeft enkele jaren later zijn aantrekkings kracht verloren. Het begeren gaat voorbij. Het is goed om daar eens bij stil te staan. Wat we nu zo graag willen bezitten, heeft morgen zijn zin verloren. Als we dat goed beseffen dan kunnen we om onszelf lachen. En als je kunt lachen om je eigen begerenheeft het verlangde ineens zijn macht over je verloren. Er is een begeerte die blijft: Het verlangen om Gods wil te doen. Dat is lang niet altijd de gemakkelijkste weg. dat gaat soms tegen ons eigen vlees in. Maar het merkwaardige is dat gehoorzaamheid zo gelukkig maakt. Later in je leven kijk je terug en zegt: Wat ben ik blij dat ik toen Zijn wil deed, daardoor ging voor mij een wereld van geluk open. We lezen vandaag: I Korinthiërs 15 119. VRIJDAG 2 AUGUSTUS 19 111 i (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN Het mag waar zijn, dat de tyd van de grote zendingsfecsten voorbij is, dat geldt in elk geval niet voor de Gere formeerde Zendingsbond. Meer dan tienduizend mensen waren present op de 57ste landelijke zendingsdag. die traditiegetrouw op de eerste donderdag in augustus in het Rijsenburgse bos gehouden werd. Duizend meer dan vorig jaar. NIJKERK Donderdag avond is op 78-jarige leeftijd te Nijkerk overleden de heer P. de Zeeuw J.Gzn., die be kendheid verwierf als auteur van vele kinderboeken, spe ciaal op historisch gebied. Hij werd in 1890 te Ridderkerk ge boren. waar zijn vader burgemeester was. Nadat hij de normaallessen had gevolgd, werd hij reeds op zijn veer tiende jaar voor de klas gezet te Slik kerveer. waar hij als kwekeling hon derd gulden per jaar ontving. Na eni ge tijd ging hij naar Giessendam om vervolgens in Barendreeht-Dorp, Rid derkerk en ten slotte in Nijkerk les te geven. In 1918 kwam hij in deze Veluwse plaats, waar hij in 1924 werd benoemd tot hoofd van de Gereformeerde school. In mei 1955 ging hij met pen sioen; hij had toen het christelijk on derwijs 51 jaar gediend. De heer de Leeuw was toen reeds een bekend burger van Nijkerk. Daartoe had ook zijn boekje Nijkerk in de greep der nazi's bijgedragen. Naast zijn loopbaan bij het onder wijs bekleedde hij ook vele bestuurs functies. Wat zijn literaire arbeid betreft, de heer De Zeeuw kreeg bekendheid door het omvangrijk aantal boeken dat hij schreef. Het zijn er ver over de honderd en de meeste zijn jon gensboeken. Daarnaast leverde hij tal loze malen bijdrage en artikelen aan ons blad. waarvan hi^ vele jaren de jeugdrubriek en hel vooroorlogse Woord en Beeld verzorgde. Hij redi geerde het jeugdblad Vrij en Blij en de eenmaal per jaar verschijnende Pa leis post. NEW YORK Dr Roy Nichols (50). een negerpredikant in de stadwijk Harlem, is gekozen tot bis schop van de Methodistenkerk. In Uppsala werd hij gekozen tot lid van het centraal comité en van het uitvoerend comité van de Wereldraad van Kerken Elektronisch instrument te bespelen als orgel, piano, spinet en klavecimbel. Demonstratie iedere dag van 9 12 en van 2-6 uur behalve donderdags. NEONVOX Wilp Gld. Tel. 05716-415 b.g.g. 05761-571 DOM zendenaan DVJPI NEONVOX, Wilp, Gld. Naam Adres Plaats Votzookt toezending uitgebreide gegeient (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM De bekende „majoor" Alida M. Bosshardt van het Leger des Heils is be vorderd tot luitenant-kolonel. Zij hoorde van haar promotie gisteren, toen zij terugkeerde van vakantie in Noorwegen. Luitenant-kolonel Bosshardt (55) is sinds 1935 actief in het Leger des Heils. Sinds 1945 geeft zij haar krachten aan het Goodwill-centrum aan de Oude Zijds AchterburgwaL Door haar kreeg dit werk in de moeilijkste buurt van Am sterdam grote bekendheid. Op het ogen blik geeft ze daar leiding aan 22 vaste medewerkers. Voor de buurt blijft zij gewoon „ma joor Bosshardt". Dat was ook al zo sinds 1965. toen zij van majoor tot brigadier was bevorderd. Het Leger des Heils telt in ons land drie kolonels en omstreeks vijftien lui tenant-kolonels. NEW YORK De Mennonieten- kerk van de Verenigde Staten wil fich inzetten voor hulp aan de bur gerbevolking van Noord-Vietnam. Haar generale synode besloot ook. Amerikaanse dienstplichtigen te steunen, die naar Canada vluchten, om niet ingezet te worden in Viet nam. Kerk i»t Rusland In uw zondagsblad las ik het stuk s.In Sowjetunie verdergaande ontspanning tussen kerk en staat". U schrijft dat er alleen vervolging is tegen sterk evangelisatorisch in gestelde groepen. En waarom? Omdat (Van onze kerkredactie) UTRECHT De Nederlandse bisschoppen zijn duidelijk teleur gesteld over de encycliek van de paus. In een brief aan de pries ters wordt de pauselijke brief allerminst juichend aangekon digd. Hoewel zij vragen om eerbied voor het pauselijk gezag, houden zij toch vast aan het per soonlijk geweten: De rooms- katholieke gelovigen moeten bij een gewetensvolle beslissing acht slaan op de woorden van de paus, maar ook bedenken dat nog andere factoren dit geweten be palen. Deze brief werd opgesteld tijdens het spoedberaad van woensdagavond en verzonden via de secretariaten van de verschillende bisdommen. Op nieuw wordt met nadruk uitgespro ken dat de encycliek niet onfeilbaar is. De letterlijke tekst luidt: „In dit kritieke uur beseffen wij dat vele katholieken in onrust zijn. Velen zijn teleurgesteld over de pauselijke en- heilige vader en voor elkaar bidden. Overigens is het opmerkelijk dat in Engeland de leden van de Rooms Ka tholieke Kerk veel meer in het ge weer komen tegen de encycliek dan in Nederland. Wijst dat er op dat de Nederlandse rooms-katholieken zich Hoogtepunt was de toespraak van ds. Th. Kobong namens de Toradja kerk op Celebes. Hij is in ons land. om samen met ds. A. Schipper zijn kerk op de Gereformeerde Oecume nische Synode te vertegenwoordigen. Ds. Kabong vertelde van de grote mogelijkheden in Indonesië, maar ook van de zorgen. De Toradjakerk kan de grote toeloop van de laatste twee jaar (het zijn geen „rijstchriste- nen", die tijd is voorbij) niet verwer ken. Er zijn maar veertig dominees, waarvan bovendien nog bijna de helft pensioenrijp is. Gemiddeld heb ben ze elk de zorg voor tien gemeen ten. Er is er een. die 26 gemeenten moet verzorgen. De theologische school is nu zover, dat vorige maand de eerste examens afgenomen zijn. SCHOLEN Daarnaast is ook de school voor godsdienstonderwijzers van grote be tekenis. De geweldige groei van de kerk is voor een groot deel aan de scholen te danken. De Toradjakerk heeft nu 210 scholen en daarnaast liggen er grote mogelijkheden voor het godsdienstonderwijs op de rege- ringsscholen. Bouwkundige N. Verhoek, met ver lof uit Kenia, sprak over de vorde ringen van het GZB-werk daar. Aandacht was er ook voor de heer en mevrouw Geluk, die 8 augustus in Leiden zullen worden uitgezonden, om in Kenia bij het onderwijs te helpen, en ds. J. D. van Roest en gezin, die naar Celebes gaan. Opmerkelijk was. dat van de zes ..domineestoespraken" vier hun uit gangspunt hadden in het boek Han- in hun hart al verder los gemaakt hebben van Rome. en de paus „ge makkelijker laten praten?" In Engeland wordt op het ogenblik een handtekeningenactie georga niseerd. waarbij zelfs overwogen wordt om in de dagbladen adverten ties te plaatsen om zo te komen tot een soort kerkelijk referendum. De plannen voor de protestactie werden gemaakt tijdens een bijeen komst van rooms-kathoïieke leken in de Sohowijk van Londen. Er wordt aan deel genomen door de Newman Association, een organisatie van rooms-katholieke intellectuelen. Besloten werd onder meer het wee keinde van 28 en 29 september te reserveren voor gebed ten behoeve van „de rooms-katholieke gezinnen die in een onmogelijke positie zijn gebracht." delingen. Ds. J. van de Velden (Amersfoort) sprak over Handelingen 28: 14 „En alzo gingen wij naar Ro me". Hier zien we de zegegang van het evangelie door de wereld. Het gaat niet om het werk, niet om de werkers op het zendingsveld. Hande lingen is geen biografie van Paulus. Het eindigt abrupt, zodra Christus zijn teken in Rome heeft opgericht. Alle arbeid, ook van de GZB, moet dienen opdat de grote ruiter door de wereld rijdt, overwinnende en opdat Hij overwint. Er is reden, om ziende op het re veil van de wereldgodsdiensten en de ideologieën met zorg vervuld te zijn, maar de tegenmachten moeten Pau lus nog dienen. Er ligt humor in het „alzo gingen wij naar Rome." Ds. W. L. Tukker (Zwolle) stond stil bij het slot van Psalm 72, Davids laatste psalm. In plaats van „geloofd" leze men „gezegend". Wie kan God beter zegenen, dan Christus, de Ko ning der Kerk? David en de kerk bidden Christus Gods zegen toe over zijn naam, zijn werk, zijn kerk. Ds. A. Noordegraaf (Ede) ging in op de vraag: waar halen we de moed vandaan, om nu nog met het zen dingswerk door te gaan? Het ant woord vond hij in Handelingen 4:31: gebed, verhoring door God en ver vulling met de Heilige Geest. „Zie niet op uzelf of op de omstandighe den, maar zie op tot God. Hun geeft Hij moed en krachten, die hopend op Hem wachten." Ds. W. C. Hovius (Katwijk) sprak over de gelijkenis van het zaad. dal gestrooid wordt, waarna de aarde „vanzelf" vruchten voortbrengt. Wij moeten zaaien. Het zaad des Woords heeft kiemkracht door de Geest, die levend maakt. Daar hebben wij niets aan te doen. De mens valt er buiten. Het is de grote Landman, die in dit alles zichzelf verheerlijkt. De vroegere zendingsdirector ds. J. de Lange (Rijssen) ging naar aanlei ding van Handelingen 14 22 in op het „voortgezet zendingswerk". Wat doen we eigenlijk n'og in Celebes? In kringen van de geloofszending beschouwt men alleen het pio nierswerk als echte zending, maar Joachim Jeremias met emeritaat GÖTTINGEN De bekende Nieuwtestamenticus prof. Joachim Jeremias gaat in september met eme ritaat. In zijn plaats is dr Georg Strecker, buitengewoon hoogleraar aan de protestantse faculteit van de universiteit te Bonn beroepen. hier het levende woord van God re- I cycllek Humanae Vitae, met name over de verklaring omtrent anti-con- ceptionalia. Zij worden beproefd in i hun geloof dat de kerk is: Gods wer ken in menselijke gestalte temidden van ons". Brief „In dit ogenblik willen uw bis schoppen enkele voorlopige woorden tot u richten die u zou kunnen ge- 1 bruiken voor uw verkondiging aanstaande zondag." „De gevolgen van de encycliek zijn van wereldomvattende betekenis en alleen na langdurige en diepgaande 1 bezinning van velen zal men de I draagwijdte ervan kunnen peilen". Daarom is het begrijpelijk dat uw I bisschoppen alleen na ernstig beraad ook met theologen en andere des- i kundigen, in staat zullen zyn om u de begeleiding te geven waar u zo'n j grote behoefte aan hebt. Deze bege leiding zal u ongetwijfeld gegeven worden, maar zal wel enige tijd op zich laten wachten. 1. „Een katholiek is eerbied verschuldigd aan het gezag en het woord van de paus. Aan een derge lijke gezagvolle uitspraak als deze encycliek kan het persoonlijk gewe- ten niet voorbijgaan. Overigens zijn I vele factoren, die het persoonlijk ge weten ten aanzien van de huwe- 1 lijksbeleving bepalen, reeds gege- ven. Bijvoorbeeld de onderlinge lief— 1 de. de verhoudingen in het gezin en maatschappelijke omstandigheden. 2. „Wij katholieken geloven in de I pauselijke onfeilbaarheid. Al is deze encycliek geen onfeilbare dogma tische uitspraak, toch is zij een waar pleidooi voor de waardigheid van het leven en een oproep tot verant woordelijkheid in geslachtelijkheid er huwelijk, dat voor onze samenle ving van zeer groot belang is. Moge het gesprek rond deze encycliek bij dragen tot een zuiverder waarderen en functioneren van het gezag in de i kerk." „Laten we in deze dagen voor de gelrecht indruist tegen het atheïsme waar de Russische leiders vol van zijn. Er wordt dan gesproken over geestelijk verdoofd i.p.v. geestelijk levend en de Prawda propageert dat de laatste tien jaar 210 kerken in het gebied van Odessa zijn gesloten, waarmee men dan wil aantonen dat de kerk een natuurlijke dood sterft. Maar de ondergrondse kerk gaat harder bloeien. De christenen van deze kerk hebben vandaag meer te lijden dan ooit tevoren. In Rusland worden alle godsdiensten vervolgd, vooral de ondergrondse. Men gaf er geschriften uit waarin het volgende stond: „In onze tijd dic teert satan en accepteert „de kerk" al de besluiten, die strijdig zijn tnet de geboden Gods". Hoe kunnen we dan nog spreken van verdergaande ontspanning tussen kerk en staat in de Sowjetunie? Ik rie hier veeleer een verdergaande spanning. Rotterdam J. W. Kareis Va»i kerken lot kerk Van Voorburg begint, blijkens uw artikel in het zondagsblad, de victo rie Jammer, dat de gemeente zelf niet actief was. toen er op een wijk- avond over gesproken werd. Men is te weinig geïnteresseerd. De commissie zal best publikaties ge daan hebben in de kerkbode. Er is lectuur genoeg verschenen, ieder lid heeft z'n positie kunnen bepalen. Lauwheid, is dat het kenmerk van het doorsnee-kprklid. dat niet meer tot de jeugd behoort? Hopelijk is het Voorburgse initial >ef het begin van de kerk van de toekomst. Maatschappelijke fusies betekenen materialistisch voordeel voor de sterkste. Kerkelijke „fusies" beteke nen meer kracht om in een vermate- naliseerde en gemechaniseerde we reld Christus te brengen. Haarlem Mej. G. Dood (Van een onzer medewerkers) AMSTERDAM Onder de joden in ons land is sinds enige weken een actie gaande, om het oeroude gebod van het aanleggen van de gebedsriemen (tefillien) weer ingang te doen vinden, vooral bij diegenen die de joodse geboden niet of nog maar ten dele onderhouden. „Het leggen van de gebedsriemen is een joodse w(jze om high te worden. Daar is geen LSD voor nodig", zegt de heer I. Vorst, voor ganger te Amstelveen van de Nederlands Israëlitische Hoofdsynagoge. De tefillien gaan terug op Exodus 13, on middellijk na de uittocht uit Egypte: „Het zal tot een teken op uw hand en tot een kenteken tussen uw ogen zijn, want met een sterke hand heeft de Here ons uit Egypte geleid." In Deuterono- mium 6 8 wordt gezegd: „Gij zult het (het grote gebod) ook tot een teken op uw hand binden en het zal u een voorhoofdband tussen uw ogen zijn." Jezus verweet de farizeeën, dat zij om maar in het oog te lopen, hun gebedsriemen breed maakten (Mattheüs 23 5). Om de schouders de gebedsrie men, „tussen de ogen" het doos je. waarin de bijbelteksten ge schreven zijn. Hij leidt de „lubavitcher chassidim", een stroming die een intellectuele benadering van het jodendom zoekt. Uniform De tefillien bestaan uit gebedsrie men met twee huisjes. Deze riemen worden iedere morgen, behalve op de sabbat, om hoofd en linkerarm ge- Volgens joodse geleerden, reeds in de oudheid, hebben de gebedsriemen de kracht, de vijanden schrik aan te jagen. Zij vormen het uniform van de jood. zo is wel gezegd, en aange zien zij op de bovenarm worden aan gelegd. lijkt het of de arm wordt gewapend met Gods Woord. Volgens de Talmoed is het vooral het gebod van het aanleggen van de tefillien. wikkeld op die wiize. dat zij de let- die het joodse volk de verdienste ters vormen van Sjaddaj (Almachti- verschaft, het heilige land binnen te ge). In de huisjes, die op de gebeds- trekken en gelijktijdig is het de riemen zijn vastgemaakt en die op de linkerarm bij het hart en op het voorhoofd tussen de ogen worden vastgemaakt, zijn de teksten geschre ven. waarin het gebod tot tefillien leggen wordt gegeven. Het sein tot deze actie is verleden j jaar gegeven, toen de situatie in het Nabije Oosten zich toespitste, door j rabbi Menachem Mendel Schneerson waarborg voor een permenent blijf in Israël. De tefillienactie. die sindsdien over de wereld gaande is. heeft nu ook ons land bereikt. Het aanleggen van de gebedsriemen wordt nog steeds nrodzakelijk geacht, omdat de geva ren voor Israël niet zijn geweken. God. zo zeggen de voorstanders, heeft de porlo0 voor Israël gewonnen en daarom moeten de joden tot God te rugkeren. Een tiental jonge joodse mannen, hoofdzakelijk studenten, reist daartoe iedere zondag naar een andere plaats, om de joodse gezinnen te bezoeken en de mannen te verzoeken de tefillien aan te leggen. Het is de bedoeling, dat alle joodse gezinnen in ons land worden bezocht. De rabbijnen steu nen hun actie. Krachtbron Volgens opperrabbijn E. Berlinger vindt het verbond tussen God en Israël zijn uitdrukking in de tefillien en zijn zij een van de belangrijkste tekens van dit verbond en een bron van kracht voor het volk van Israël. Men is ervan overtuigd, dat door het leggen van de tefillien de vrede woidt bespoedigd en dat het onder houden van de geboden een antwoord is op de leegheid van idealen, die zich alom manifesteert. De heer Vorst: „In de tefillien ligt het hele jodendom besloten. Het kan het be gin vormen tot een werkelijk joods leven." voor Paulus hoorde ook de nazorg, de versterking en vermaning van de gestichte gemeenten, wezenlijk bij het zendingswerk. Ds. H. Harkema, de huidige zen dingsdirector, stond tenslotte stil bij Paulus in Athene, wiens geest in hem ontstoken was. ziende dat de stad zozeer afgodisch was (Handelingen 17: 16). De wereld heeft vandaag nog mensen nodig met zulke bewogenheid als Paulus had. De opkomst op deze dag was zo verrassend groot, dat de organisato ren gisteren geen kans meer zagen, de collecte tc tellen. Dat zou in de loop van vandaag gebeuren. Mr. M. G. H. Postma naar verkeer en waterstaat DEN HAAG Mr. M. G. H. Pos* ma. jarenlang parlementair redacteu van het dagblad Trouw, is benoemcï tot chef van de afdeling voorlichting van het ministerie van verkeer ej*' waterstaat. Hij volgt de heer G. H. C. Oosterhout op. die deze functie ofiP gezondheidsredenen moet neerleggeB De heer Van Oosterhout blijft afti. adviseur aan het departement verst bonden. jk; g« Mr. C. P. van Eeghen^ overleden G AMSTERDAM Mr. C. P vaF€ Eeghen. die in de hoofdstad en ooi daarbuiten vele jaren een vooraaijv; staande positie heeft bekleed, is op 88c; jarige leeftijd overleden. ht De heer Van Eeghen was o.m. recteur van de Nederlandsch-Indisch-, Handelsbank (later Nationale Handels bank) en voorzitter van de Kamer vaf° Koophandel te Amsterdam en ha> voorts zitting in talrijke besturen lArpl tis. Vondelpark. Rembrandthuis, Ze an manshuis en Hendrick de Keyser). Oofel was hjj geruime tijd voorzitter van he„( college van curatoren van het semin£. rie der Doopsgezinde Sociëteit. Hij bai c een grote kunstverzameling. dc Vi P' Dit Biafraanse meisje is blij met de rat die ze gevangen heeft. Het is een schrijnende plaat uit een ge bied waar de nood met de dag toe neemt en waar duizenden van hon- ger omkomen. De hóóp die er enkele dagen ge leden nog was op een spoedige op lossing voor het conflict lijkt weer de bodem ingeslagen te zijn. Het Nederlandse IKOR-televisieteam in Nigeria mag tenminste de stad La gos niet verlaten om een beeld te geven van het strijdgebied aan de kant van de federale troepen van Nigeria. En dat terwijl in Lagos bekend is dat de opnamen bestemd zijn voor een uitzending om het Nederlandse volk op te roepen dc nood te hel pen lenigen. Intussen is er reeds een nood- luchtbrug geconstrueerd tussen het eiland San Tomé en Biafra. Drie vliegtuigen maken iedere nacht vier vluchten met voedsel. De mis sie beschikt over een DC-7. overge nomen van de Westduitse charter maatschappij Süd-Flug. de Wereld raad over een zelfde toestel. Bo vendien wordt nog een oude Constellation gebruikt. De vluchten hebben nog steeds niet de toestem ming van de Nigeriaanse regering. Op 9 augustus wordt in Neder land een nationale actie gehouden om de nood te lenigen. Reeds nu komt op giro 400 van Vluchtelin genhulp Biafra per dag duizenden guldens binnen. BILBAO De Spaanse autoritei ten treden met strengheid op tegen Baskische priesters die openlijk ui ting geven aan hun bezwaren tegen het bewind van Franco en sympa thiseren met de nationalisten die de drie noordelijke Spaanse provincies willen maken tot een onafhankelijke staat Baskenland. In Bilbao werden gisteren vier geestelijken veroordeeld cot boeten van 5000 tot 37.500 peseta (circa 250 tot 1875 gulden). Zes andere priesters kregen gevangenisstraffen van een tot drie maanden wegens het niet betalen van eerder opgelegde boeten. Volgens welingelichte kringen stelt de politie een onderzoek in naar de activiteit van ongeveer 70 andere Baskische priesters die met de natio nalisten zouden sympathiseren en hen soms onderdak zouden verlenen. Vanuit Duitsland is inmiddclS6< weer een schip met 530 ton voedsel, kleding voor 5000 kinderen, tenten, luchtmatrassen en dekens vertrok ken in opdracht van het Westduitse werclddiakonaat. ti( m er lijfe EDE Het bestuur van de Neder landse vereniging tot bevorderinl van de zondagsrust en de Zoni dagsheiliging heeft in een brief zij^< ongenoegen uitgesproken over héj gelukstelegram dat de heer Schuring secretaris van de CHU, aan Jafe Janssen heeft gestuurd bij zijn ovet| winning in de Tour de France. De vereniging schrijft onder andeï re: „Het Nederlandse sportsucces oT zondag bleek voor de CHU een welfj kome gelegenheid haar enthousiasme te demonstreren." De Vereniging meent dat zij in h&a licht van de beginselen van de CHTf}( onmogelijk een positieve bijdraguj kan zien van de gewraakte geyf dragslijn van deze partij ten behoev^ van de christelijke rustdagviering, Zij vervolgt: „Evenmin geloven wi dat een en ander bevordelijk is vooL de handhaving van het Christe» lijk-Historisch karakter van onL„ volksbestaan. De op Schriftuurlijk] gronden gefundeerde en in de histc rie verankerde respectering van rustdag vormden tot dusver altijH nog een elementair zij het aange vochten kenmerk van da volksbéBtaan." NED. HERV. KERK Beroepen te Dieren I3e p.p.): E Landweer te Nigtevecht; te Krimpe) a.d. IJssel (vac. G. E. Bakker): V) Verweij te Alphen a.d. Rijn. Aangenomen naar Luxembur (Ned. Prot. Gemeensch.): mr. drs. de Haas te Keerbergen (Brussel). Bedankt .voor Dinteloord: H. Bir nekamp te Vriezenveen. BAPTISTEN GEM. Beroepen te Harlingen: B Pos mus te Deventer. GEREF. GEMEENTEN Bedenkt voor Kootwijkerbroek: AL Hoogerland te Werk. ïdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2